Udzielenie zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KPWiG.1998.10.281

Akt indywidualny
Wersja od: 18 września 1998 r.

UCHWAŁA Nr 472
KOMISJI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH I GIEŁD
z dnia 28 sierpnia 1998 r.
w sprawie udzielenia zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej

Na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 1980 r. Nr 9, poz. 26 z późn. zm.) oraz art. 30 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. z 1997 r. Nr 118, poz. 754, Nr 141, poz. 945 i z 1998 r. Nr 107, poz. 669) uchwala się, co następuje:
§  1.
Udziela się BWE Asset Management SA zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej w zakresie zarządzania cudzym pakietem papierów wartościowych na zlecenie na następujących warunkach:
I.
Warunki organizacyjne:

1. BWE Asset Management SA zobowiązany jest zatrudniać co najmniej dwóch doradców inwestycyjnych do działalności w zakresie zarządzania cudzym pakietem papierów wartościowych na zlecenie.

2. Pomieszczenia, w których prowadzona jest działalność będąca przedmiotem zezwolenia powinny być wydzielone od innych pomieszczeń przedsiębiorstwa i odpowiednio zabezpieczone przed dostępem osób nie upoważnionych.

3. Informatyczne systemy lub systemy przetwarzania danych w zakresie publicznego obrotu papierami wartościowymi powinny być zabezpieczone w taki sposób, aby uniemożliwić dostęp do tych danych osobom nie upoważnionym.

4. Systemy informatyczne BWE Asset Management SA powinny być niezależne od systemów informatycznych innych podmiotów, w szczególności BWE Asset Management SA nie może mieć dostępu do systemów informatycznych innych podmiotów prowadzących działalność maklerską, jak również inne podmioty nie powinny mieć dostępu do systemów informatycznych BWE Asset Management SA.

II. 1.
BWE Asset Management SA zobowiązany jest do prowadzenia działalności w zakresie zarządzania cudzym pakietem papierów wartościowych na zlecenie w oparciu o Regulamin świadczenia usług zarządzania cudzym pakietem papierów wartościowych na zlecenie.

2. BWE Asset Management SA zobowiązany jest do prowadzenia działalności w zakresie zarządzania cudzym pakietem papierów wartościowych na zlecenie w oparciu o Regulamin kontroli wewnętrznej, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

III.
BWE Asset Management SA powinien prowadzić księgi rachunkowe w taki sposób, aby było możliwe ustalenie przychodów i kosztów działalności będącej przedmiotem zezwolenia oraz prowizji za dokonane operacje.
IV.
BWE Asset Management SA zobowiązany jest przechowywać przez okres 5 lat pełną dokumentację związaną z zawieranymi transakcjami kupna lub sprzedaży papierów wartościowych oraz dokonywanymi operacjami pieniężnymi dotyczącymi papierów wartościowych i środków pieniężnych wchodzących w skład pakietu klienta.
V.
BWE Asset Management SA zobowiązany jest do przestrzegania przepisów zarządzenia Przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych z dnia 17 marca 1994 r. w sprawie określenia minimalnej wartości środków własnych oraz maksymalnej wysokości kredytów przeznaczonych na uruchomienie działalności maklerskiej (M. P. z 1994 r. Nr 21, poz. 169, Nr 49, poz. 408 i z 1997 r. Nr 5, poz. 40).
VI.
BWE Asset Management SA nie może różnicować stawek opłat i prowizji w sposób powodujący rażące uprzywilejowanie niektórych klientów (stawki dla uprzywilejowanych klientów nie mogą być niższe niż 50% stawek dla pozostałych klientów).
VII. 1.
BWE Asset Management SA zobowiązany jest przed podjęciem działalności będącej przedmiotem zezwolenia do opracowania i stosowania poniżej określonych zasad postępowania w przypadku zaistnienia uzasadnionego podejrzenia pochodzenia środków pieniężnych klientów z przestępstwa lub mających związek z przestępstwem, w oparciu o pisemne procedury.

2. Procedury, o których mowa w ust. 1 powinny opierać się w szczególności na następujących zasadach:

1) dom maklerski rejestruje każdą jednorazową wpłatę, ze szczególnym uwzględnieniem wpłat gotówkowych, lub polecenie przelewu powyżej 20.000 zł,

2) dom maklerski rejestruje osobno również mniejsze wpłaty, ze szczególnym uwzględnieniem wpłat gotówkowych, lub polecenia przelewu następujące w ciągu 7 dni, przekraczające w sumie kwotę 20.000 zł,

3) dom maklerski dodatkowo rejestruje każdą wpłatę i polecenie przelewu inne niż te, o których mowa w ppkt. 1-2, które są dokonywane w okolicznościach świadczących, że mogą one mieć na celu lokowanie środków pieniężnych pochodzących z przestępstwa lub mających związek z przestępstwem,

4) dom maklerski ma obowiązek obserwacji rachunków, których właściciele dokonują operacji określonych w ppkt. 1-3,

5) dom maklerski prowadzi rejestry operacji określonych w ppkt. 1-3 uwzględniające:

a) tożsamość i adres osoby fizycznie dokonującej wpłaty lub składającej polecenie przelewu,

b) tożsamość i adres osoby, w imieniu której dokonywana jest transakcja,

c) tożsamość i adres beneficjenta,

d) numer rachunków bankowych związanych z transakcją, o ile istnieją,

e) rodzaj transakcji,

f) datę dokonania transakcji,

g) kwotę transakcji,

h) pochodzenie i przeznaczenie wpłaty lub przelewu,

i) dane osoby, która zarejestrowała powyższe dane,

6) powyższe dane gromadzi, przechowuje i poddaje analizie inspektor nadzoru w domu maklerskim.

3. Zobowiązuje się BWE Asset Management SA do poinformowania Komisji Papierów Wartościowych i Giełd o wdrożeniu procedur, o których mowa w ust. 1 oraz przesłanie ich do Komisji.

4. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd przypomina o ciążącym na każdym, kto dowiedział się o popełnieniu przestępstwa obowiązku, określonym w art. 256 kpk, informowania prokuratora lub Policji.

5. Zobowiązuje się BWE Asset Management SA do poinformowania Komisji Papierów Wartościowych i Giełd o każdym powiadomieniu organów ścigania o zaistnieniu uzasadnionego podejrzenia wskazującego, że środki pieniężne klienta pochodzą z przestępstwa lub mają z nim związek.

VIII.
Działalność maklerska w zakresie zarządzania cudzym pakietem papierów wartościowych na zlecenie powinna być rozpoczęta w terminie trzech miesięcy od dnia doręczenia decyzji.

Nierozpoczęcie działalności w ww. terminie spowoduje wygaśnięcie decyzji.

§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK

BWE ASSET MANAGEMENT SA, 00-954 Warszawa ul. Senatorska 14, tel. 829-99-22,23,42

Regulamin Kontroli Wewnętrznej BWE ASSET MANAGEMENT SA

I.

Zasady ogólne

1. Celem niniejszej regulacji jest:
a)
niedopuszczenie do wykorzystywania informacji wewnętrznych, będących w posiadaniu BWE Asset Management SA, których ujawnienie mogłoby naruszyć interesy uczestników publicznego obrotu papierami wartościowymi,
b)
niedopuszczenie do zawierania przez pracowników BWE Asset Management SA na własny rachunek, transakcji na rynku papierów wartościowych w takim zakresie, iż mogłoby to mieć negatywny wpływ na wykonywanie przez nich obowiązków służbowych,
c)
określenie warunków kontroli przepływu informacji wewnętrznych,
d)
określenie konsekwencji naruszania postanowień niniejszego Regulaminu.

2. Przez użyte w Regulaminie określenie "AM" należy rozumieć BWE Asset Management SA.

§  1.
1.
Niniejszy Regulamin określa zasady obowiązujące członków Zarządu oraz pracowników AM, będących w posiadaniu informacji wewnętrznej.
2.
Regulamin w szczególności:
a)
wprowadza ograniczenia w zakresie przepływu informacji wewnętrznych w AM,
b)
ustala warunki przepływu informacji wewnętrznych w sytuacjach wyjątkowych,
c)
ogranicza i określa dostęp do pomieszczeń, w których prowadzone są prace poufne, w dalszej części Regulaminu nazywanych - "za murem",
d)
określa komórki organizacyjne posiadające z racji swojej działalności informacje wewnętrzne,
e)
formułuje zasady inwestowania przez pracowników na rynku kapitałowym.
§  2.
1.
Na potrzeby niniejszego regulaminu za informację wewnętrzną przyjmuje się:
a)
informację poufną - rozumie się przez to informację dotyczącą emitenta lub papieru wartościowego, która nie została przekazana do publicznej wiadomości, a która po ujawnieniu mogłaby w istotny sposób wpłynąć na cenę papieru wartościowego (Art. 4, pkt 19, Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. "Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi"),
b)
tajemnicę zawodową - rozumie się przez to informacje związane z publicznym obrotem, których ujawnienie mogłoby naruszyć interes uczestników tego obrotu (Art. 4, pkt 18, Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. "Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi"),
c)
a także informację dotyczącą:

– klienta AM,

– realizowanych przez AM zadań.

§  3.
1.
Do komórek organizacyjnych "za murem" zaliczono następujące komórki organizacyjne AM:
1)
Zespół Zarządzania Aktywami,
2)
Zespół Rozliczeń i Księgowości Wewnętrznej,
3)
Zespół Analiz.
2.
Pracownicy komórek organizacyjnych "za murem" nie mogą wykonywać czynności służbowych w pomieszczeniach innych niż przydzielone im pomieszczenia służbowe.
3.
Zasady dostępu do pomieszczeń "za murem" są określone w Rozdziale IV Regulaminu Organizacyjnego BWE AM SA.
§  4.
Zabrania się ujawniania informacji wewnętrznych komukolwiek za wyjątkiem osób, którym informacja ta jest konieczna do wykonywania obowiązków służbowych.
§  5.
Zabrania się pracownikom BWE AM pozyskiwania od pracowników Zespołu Zarządzania Aktywami jakichkolwiek informacji dotyczących zarządzanych portfeli oraz ich wykorzystywania.

Zespół Analiz wykonuje analizy wyłącznie na potrzeby wewnętrzne Zespołu Zarządzania Aktywami.

§  6.
1.
W przypadku zaistnienia konieczności przekazania informacji wewnętrznej przez pracownika jednej komórki organizacyjnej pracownikowi innej komórki organizacyjnej, zainteresowany pracownik musi:
a)
otrzymać zezwolenie od bezpośredniego przełożonego oraz samodzielnego referenta do spraw nadzoru,
b)
poinformować osobę, której przekazuje informację, że jest to informacja wewnętrzna i że może jej użyć tylko w zakresie wypełniania swoich obowiązków służbowych.
2.
Zakres ujawnienia informacji powinien być ograniczony do minimum potrzebnego do wykonania zadania służbowego.
3.
Samodzielny referent ds. nadzoru rejestruje wszystkie przypadki "przechodzenia informacji wewnętrznej przez mur" z zaznaczeniem: daty, osoby przekazującej i osoby uzyskującej informację, oraz tematu, którego informacja dotyczy.
§  7.
W przypadku przeniesienia do innej komórki organizacyjnej, pracownik zatrudniony dotychczas w komórce organizacyjnej "za murem" nie może wykonywać obowiązków służbowych, które wykonywał przed przeniesieniem.

II.

ZASADY ZABEZPIECZANIA INFORMACJI WEWNĘTRZNYCH

§  8.
1.
Zakazane jest prowadzenie rozmów na temat informacji wewnętrznych w miejscach publicznych.
2.
Prace, które dotyczą informacji wewnętrznych muszą być wykonywane wyłącznie w pomieszczeniach do tego celu wydzielonych.
3.
Dokumenty poufne muszą zostać oznaczone w celu ich identyfikacji jako poufne.
4.
Dokumenty poufne należy przechowywać w zamkniętych szafach oraz niszczyć niepotrzebne kopie.
5.
Informacje wewnętrzne umieszczone na nośnikach komputerowych muszą być chronione hasłem lub w inny sposób przed dostępem osób nie upoważnionych.
§  9.
1.
Dokumenty poufne mogą być kopiowane wyłącznie za zgodą samodzielnego referenta ds. nadzoru.
2.
W przypadku zaistnienia konieczności wyniesienia ww. dokumentów na zewnątrz, zainteresowany pracownik powinien uzyskać zgodę bezpośredniego przełożonego oraz samodzielnego referenta ds. nadzoru.
§  10.
Każdy pracownik AM, który ustali, iż informacje wewnętrzne są wykorzystywane sprzecznie z niniejszym Regulaminem, jest zobowiązany poinformować o tym fakcie pracownika do spraw kontroli, który przeprowadzi postępowanie wyjaśniające.
§  11.
1.
Każdy pracownik AM jest zobowiązany poinformować samodzielnego referenta do spraw nadzoru o posiadanym rachunku inwestycyjnym papierów wartościowych.
2.
Pod pojęciem rachunku inwestycyjnego należy rozumieć:
a)
własny rachunek inwestycyjny pracownika AM,
b)
rachunek, którego właścicielem jest osoba pozostająca we wspólnocie majątkowej z pracownikiem AM, w sytuacji gdy jest on pełnomocnikiem na tym rachunku.
3.
Każdy pracownik AM ma obowiązek informować niezwłocznie samodzielnego referenta do spraw nadzoru o składanych przez siebie zleceniach maklerskich oraz zapisach na rynku pierwotnym i w pierwszej ofercie publicznej.
4.
Pracownicy AM zobowiązani są do składania zleceń kupna/sprzedaży papierów wartościowych na 2 godziny przed zamknięciem biura maklerskiego, w którym mają otwarty rachunek inwestycyjny, w dniu poprzedzającym dzień sesji giełdowej, na który zlecenie zostało złożone.
5.
Ewentualna sprzedaż papierów wartościowych może nastąpić po upływie 10 sesji giełdowych. W przypadku gdy kurs danego waloru jest niższy niż kurs zakupu, pracownik może złożyć zlecenie sprzedaży wcześniej niż po upływie 10 sesji giełdowych jedynie w uzasadnionych przypadkach, a w szczególności w przypadku klęski żywiołowej dotyczącej pracownika, gwałtownego załamania koniunktury na światowych rynkach finansowych. W takich przypadkach zgodę na wcześniejszą sprzedaż wydaje Samodzielny referent ds. nadzoru.
§  12.
1.
Wprowadza się w AM Listę Restrykcyjną. Lista Restrykcyjna nie dotyczy papierów wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa.
2.
Treść Listy Restrykcyjnej ma charakter informacji wewnętrznej, do której mają dostęp pracownicy AM.
3.
Listę Restrykcyjną prowadzi i przechowuje Samodzielny referent ds. nadzoru.
§  13.
1.
Na Listę Restrykcyjną wpisywane są papiery wartościowe emitentów:
a)
będących przedmiotem pierwszej oferty publicznej lub oferty na rynku pierwotnym, na które AM dokonuje zapisu w imieniu i na rachunek Zleceniodawcy,
b)
będących akcjonariuszami AM,
c)
będących przedmiotem analiz.
2.
W stosunku do osób zatrudnionych w Zespole Zarządzania Aktywami, Zespole Analiz oraz Zespole Rozliczeń i Księgowości Wewnętrznej Lista Restrykcyjna zostaje rozszerzona o walory znajdujące się na Liście Inwestycyjnej, o której mowa w § 4 Regulaminu Inwestycyjnego BWE AM SA.
3.
Papiery wartościowe, o których mowa w punkcie 1a) znajdują się na liście restrykcyjnej w pierwszym oraz ostatnim dniu trwania pierwszej oferty publicznej lub oferty na rynku pierwotnym. Papiery wartościowe emitentów, o których mowa w punkcie 1c) znajdują się na liście restrykcyjnej - od momentu zlecenia analizy do momentu podjęcia ewentualnej decyzji inwestycyjnej.
4.
W przypadku gdy pracownik nabył prawo poboru papierów wartościowych przed wpisaniem ich na Listę Restrykcyjną, może z tego prawa poboru skorzystać.
§  14.
1.
Pracownicy nie mogą dokonywać jakichkolwiek transakcji, których przedmiotem są papiery wartościowe emitentów wpisanych na Listę Restrykcyjną.
2.
AM nie może dokonywać jakichkolwiek transakcji w imieniu własnym i na rachunek własny papierami wartościowymi emitentów wpisanych na Listę Restrykcyjną.
3.
Pracownik przed złożeniem zlecenia kupna lub sprzedaży papieru wartościowego jest zobowiązany sprawdzić, czy papier wartościowy będący przedmiotem zlecenia znajduje się na Liście Restrykcyjnej.
§  15.
1.
W celu wykrycia niecodziennych zjawisk w obrocie papierami wartościowymi oraz monitorowania działalności poszczególnych komórek organizacyjnych AM, jak również działalności pracowników na osobistych rachunkach papierów wartościowych - tworzy się "Listę Obserwacyjną".
2.
Przez zjawiska niecodzienne należy rozumieć np.: skumulowanie popytu lub podaży, duże rozbieżności kursowe.
§  16.
1.
Wpisu na Listę Obserwacyjną danego instrumentu finansowego dokonuje się w następujących wypadkach:
a)
zachodzi uzasadnione podejrzenie o możliwość wykorzystania informacji wewnętrznej, dotyczącej tego papieru wartościowego;
b)
wpisania danego waloru na Listę Inwestycyjną, o której mowa w § 4 Regulaminu Inwestycyjnego BWE AM SA;
c)
zlecenia Analitykowi wykonania raportu szczegółowego na temat danego waloru;
d)
zajęcia pozycji przez Zarządzającego na walorze nie wpisanym na Listę Inwestycyjną, zgodnie z § 7 pkt 3 Regulaminu Inwestycyjnego BWE Asset Management SA.
2.
Skreślenie instrumentu finansowego z Listy Obserwacyjnej następuje w przypadku:
a)
zamknięcia pozycji na danym walorze przez Zarządzających na skutek skreślenia waloru z Listy Inwestycyjnej;
b)
niewpisania przez Komitet Inwestycyjny, po omówieniu szczegółowego raportu wykonanego przez Analityka na zlecenie Komitetu Inwestycyjnego, danego instrumentu na Listę Inwestycyjną;
c)
zamknięcia pozycji przez Zarządzającego na walorze nie wpisanym na Listę Inwestycyjną, zgodnie z § 7 pkt 3 Regulaminu Inwestycyjnego BWE Asset Management SA.
3.
W celu wykrycia nieprawidłowości zobowiązuje się samodzielnego referenta ds. nadzoru do codziennej kontroli zleceń pracowniczych (oświadczenia własne) oraz treści analiz ekonomicznych.
§  17.
W przypadku naruszenia przez pracownika AM przepisów niniejszego Regulaminu, przewiduje się możliwość:

1. upomnienia lub nagany,

2. pociągnięcia pracownika do odpowiedzialności materialnej na zasadach określonych w Kodeksie pracy,

3. pociągnięcia pracownika do odpowiedzialności dyscyplinarnej, ze zwolnieniem dyscyplinarnym łącznie,

4. wszczęcia w uzasadnionych wypadkach postępowania cywilnego lub karnego.

§  18.
Wszyscy pracownicy AM oraz osoby pozostające z AM w stosunku zlecenia lub innym o podobnym charakterze zobowiązani są do złożenia oświadczenia stwierdzającego, iż:

1. Zapoznali się z powyższym Regulaminem i zobowiązują się do jego przestrzegania,

2. Wszelkie regulacje wynikające z postanowień niniejszego Regulaminu dotyczą Samodzielnego Referenta ds. Nadzoru.