Udzielenie zezwolenia na obrót świadectwami udziałowymi.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KPWiG.1998.3.43

Akt indywidualny
Wersja od: 27 lutego 1998 r.

UCHWAŁA Nr 74
KOMISJI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH I GIEŁD
z dnia 30 stycznia 1998 r.
w sprawie udzielenia zezwolenia na obrót świadectwami udziałowymi

Na podstawie art. 92 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118, poz. 754 i Nr 141, poz. 945) uchwala się, co następuje:
§  1.
Udziela się zezwolenia Domowi Maklerskiemu Penetrator SA z siedzibą w Krakowie na obrót świadectwami udziałowymi, o których mowa w art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. Nr 44, poz. 202 i z 1994 r. Nr 84, poz. 385), na następujących warunkach:
§  2.
Dom Maklerski Penetrator SA zwany dalej "domem maklerskim" prowadzi obrót świadectwami udziałowymi na następujących warunkach:
I.1.
Dom maklerski organizując obrót świadectwami udziałowymi może nabywać świadectwa we własnym imieniu i na własny rachunek w celu dalszej odsprzedaży, albo nabywać lub sprzedawać świadectwa we własnym imieniu, lecz na rachunek klienta.

2. Nie jest możliwe jednoczesne działanie przez dom maklerski we własnym imieniu i na własny rachunek oraz we własnym imieniu, lecz na rachunek klienta, w obrocie zorganizowanym przez ten dom maklerski.

3. Zasady obrotu świadectwami udziałowymi określa regulamin obrotu świadectwami.

4. Dom maklerski jest zobowiązany określić w regulaminie obrotu świadectwami, na czyj rachunek działa organizując obrót świadectwami.

II.
W przypadku prowadzenia przez dom maklerski działalności na zasadach określonych w art. 30 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi, regulamin określający zasady obrotu świadectwami zawiera:

1. Zastrzeżenie, że przedmiotem obrotu mogą być tylko świadectwa udziałowe w formie dokumentu.

2. Określenie, czy dom maklerski pośredniczy w nabywaniu lub sprzedaży świadectw udziałowych tylko między osobami, które założą w danym domu maklerskim rachunek świadectw udziałowych i rachunek pieniężny, czy też pośredniczy bez konieczności otwierania takich rachunków. W przypadku gdy dom maklerski otwiera rachunki, określa zasady przechowywania świadectw udziałowych.

3. Zapis, że dom maklerski prowadzi notowania w systemie ciągłym, bez ustalania cen otwarcia i zamknięcia.

4. Określenie miejsc i czasu przyjmowania zleceń oraz czasu notowań.

5. W przypadku gdy notowania prowadzone są bez konieczności otwierania rachunków, złożenie zlecenia kupna albo sprzedaży jest równoznaczne z zawarciem umowy maklerskiej. Umowa ta ma charakter warunkowy, gdy dom maklerski w przypadku powzięcia uzasadnionych wątpliwości co do autentyczności świadectwa, zatrzymał je w celu jego sprawdzenia.

6. Zlecenie klienta zawiera między innymi:

- imię i nazwisko klienta (oraz numer rachunku, jeśli został otwarty),

- określenie ceny,

- liczbę świadectw, będących przedmiotem transakcji,

- przedmiot zlecenia (kupno albo sprzedaż świadectwa),

- oznaczenie terminu realizacji zlecenia,

- data i czas wystawienia zlecenia,

- podpis klienta lub jego pełnomocnika.

7. Określenie zasad płatności z tytułu realizacji zleceń.

8. Zastrzeżenie, że dom maklerski nie przyjmie do realizacji zleceń z dodatkowymi warunkami, nie określonymi w regulaminie obrotu.

9. Określenie przez dom maklerski zasad realizacji zlecenia:

a)
w przypadku otwarcia rachunku świadectw udziałowych dom maklerski:

– podpisuje umowę o świadczenie usług maklerskich,

– otwiera rachunek świadectw udziałowych i rachunek pieniężny,

– sprawdza pokrycie zlecenia w środkach pieniężnych lub złożonych do depozytu biura maklerskiego świadectwach udziałowych,

– sprawdza autentyczność świadectw złożonych w celu realizacji zlecenia,

b)
w przypadku gdy dom maklerski nie otwiera rachunków, dokonuje sprawdzenia pokrycia zlecenia oraz autentyczności świadectw udziałowych złożonych w celu realizacji zlecenia,
c)
w przypadku powstania uzasadnionych wątpliwości co do autentyczności świadectw, dom maklerski zatrzymuje je w celu sprawdzenia ich autentyczności oraz powiadamia o tym organy ścigania.

10. Zapisy określające sposób i terminy rozliczeń transakcji.

11. Określenie prowizji maklerskich i sposobu informowania o nich klienta.

12. Określenie warunków anulowania zlecenia przez klienta.

13. Stwierdzenie, że za zgubienie, zniszczenie bądź uszkodzenie świadectw odpowiada dom maklerski.

14. Dom maklerski prowadzi tylko jedną tablicę notowań, do której mają dostęp klienci, na następujących zasadach:

a)
na tablicy umieszcza się zlecenia maklerskie wystawione na podstawie zleceń klientów, zawierające cenę, liczbę świadectw będących przedmiotem transakcji, przedmiot zlecenia (kupno albo sprzedaż), oznaczenie terminu realizacji zlecenia oraz datę i czas wystawienia zlecenia,
b)
na tablicy powinny znaleźć się wszystkie aktualne zlecenia,
c)
zlecenia maklerskie powinny być uszeregowane w przypadku zleceń sprzedaży według wzrastającej wielkości limitu ceny, w przypadku zleceń kupna według malejącej wielkości limitu ceny,
d)
co najmniej 5 ostatnich zrealizowanych zleceń po stronie kupna i sprzedaży nie podlega usunięciu z tablicy (dla odróżnienia od zleceń aktualnych przekreśla się te zlecenia),
e)
cena transakcji musi być podana z dokładnością zgodnie z przyjętym w domu maklerskim określaniem ceny świadectwa.

15. Dom maklerski realizuje zlecenia klientów z zachowaniem następujących zasad:

a)
natychmiastowa realizacja zlecenia możliwa jest tylko po zaakceptowaniu przez klienta jednego ze zleceń z tablicy notowań,
b)
dom maklerski realizuje zlecenia klienta po najkorzystniejszej dla niego cenie (obowiązuje kolejność realizacji zleceń według korzystniejszych warunków cenowych). W przypadku zleceń kupna pierwszeństwo realizacji ma zlecenie o najwyższym limicie ceny, także w przypadku, gdy nie dochodzi do realizacji tego zlecenia w całości, a w przypadku zleceń sprzedaży pierwszeństwo realizacji ma zlecenie o najniższym limicie ceny, również w przypadku, gdy nie dochodzi do realizacji tego zlecenia w całości,
c)
zasada określona w pkt. b obowiązuje niezależnie od wartości zlecenia klienta,
d)
nie zrealizowana część zlecenia zachowuje swoją ważność,
e)
przy jednakowym limicie ceny pierwszeństwo realizacji ma zlecenie, które zostało złożone wcześniej,
f)
klient godzi się realizować zlecenie po różnych cenach.

16. Dom maklerski informuje klienta w sposób zgodny z jego dyspozycją o zawarciu transakcji.

17. Dom maklerski udostępnia klientowi informacje o:

- cenie transakcji i wartości największej transakcji dnia poprzedniego,

- cenie transakcji i wartości największej transakcji dnia bieżącego,

- cenie transakcji, wartości i dacie zawarcia 10 ostatnich transakcji.

18. Dom maklerski wystawia dowody księgowe potwierdzające kupno lub sprzedaż świadectw udziałowych lub wydania świadectw udziałowych z depozytu zawierające:

- imię i nazwisko klienta oraz numer jego dowodu osobistego,

- liczbę sprzedanych/kupionych świadectw (liczbę wydanych świadectw),

- cenę jednostkową i wartość transakcji,

- pieczątkę domu maklerskiego i podpis osoby obsługującej,

- numery przyjętych i sprzedanych (wydanych) świadectw udziałowych,

- datę transakcji (wydania świadectw).

19. Kopie powyższych dokumentów są przechowywane w domu maklerskim przez 5 lat.

20. W obrocie zorganizowanym przez dom maklerski obowiązuje zakaz nabywania i sprzedawania świadectw udziałowych przez pracowników, członków zarządu i rady nadzorczej domu maklerskiego. Zakaz ten dotyczy także akcjonariuszy domu maklerskiego posiadających ponad 5% głosów na walnym zgromadzeniu, chyba że tym akcjonariuszem jest bank. Dom maklerski w ramach działalności w zakresie nabywania i sprzedawania papierów wartościowych we własnym imieniu i na własny rachunek nie może nabywać i sprzedawać świadectw w obrocie zorganizowanym przez ten dom maklerski.

21. Po zakończeniu każdego dnia, w którym odbywały się notowania, dom maklerski przesyła do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd informacje o:

- cenie i wartości ostatniej oraz największej transakcji z dnia bieżącego,

- największej i najmniejszej ofercie oczekującej na realizację na tablicy notowań,

- całkowitej wartości obrotów.

III.
W przypadku prowadzenia działalności przez dom maklerski na zasadach określonych w art. 31 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi:

1. Dom maklerski wydzieli środki przeznaczone na działalność w zakresie obrotu świadectwami udziałowymi. Zakup świadectw może być dokonywany tylko w ramach środków przeznaczonych na ten cel. Informację o wysokości wydzielonych środków dom maklerski przesyła do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

2. Regulamin określający zasady obrotu zawiera w szczególności:

1) Zastrzeżenie, że przedmiotem obrotu mogą być tylko świadectwa udziałowe w formie dokumentu.

2) Określenie, gdzie odbywa się obrót świadectwami. Transakcje są zawierane w wydzielonym miejscu zabezpieczonym w sposób, w jaki zabezpieczane są pomieszczenia lub okienka kasowe.

3) Informację, że ceny zakupu i sprzedaży świadectw udziałowych dla poszczególnych punktów mogą być różne.

3. Dom maklerski udostępnia klientom informacje o minimalnej ilości świadectw, jaką biuro zobowiązuje się kupić lub sprzedać po aktualnych, oferowanych przez siebie cenach. Ilość ta nie może być mniejsza niż 50 sztuk.

4. Dom maklerski nie może przyjąć zapłaty za świadectwa udziałowe bez jednoczesnego ich wydania oraz nie może przyjąć świadectw bez jednoczesnego ich opłacenia.

5. W przypadku braku świadectw dom maklerski może zawiesić ich sprzedaż do czasu ich niezwłocznego dostarczenia.

6. Dom maklerski nie może zawiesić kupna świadectw udziałowych.

7. W przypadku powzięcia uzasadnionych wątpliwości co do autentyczności świadectw, dom maklerski zatrzymuje je w celu sprawdzenia ich autentyczności i powiadamia o tym organy ścigania.

8. Dom maklerski realizuje zlecenia według kolejności ich złożenia.

9. Dom maklerski udostępnia w punktach obsługi klienta informacje o:

- ilości świadectw, jaką dom maklerski zobowiązuje się kupić lub sprzedać po aktualnych, oferowanych przez siebie cenach,

- aktualnych cenach kupna i sprzedaży,

- cenach otwarcia i cenach zamknięcia.

10. Po zakończeniu każdego dnia, w którym dom maklerski prowadził obrót świadectwami, dom maklerski przekazuje do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd informacje o:

- cenach otwarcia i zamknięcia,

- cenach minimalnych i maksymalnych wraz z informacją, czy po tych cenach były zawierane transakcje oraz o wielkości obrotów,

- zawieszeniu sprzedaży świadectw,

- ilości świadectw, jaką dom maklerski zobowiązuje się kupić lub sprzedać po aktualnych, oferowanych przez siebie cenach.

11. Informacje przekazywane do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd dom maklerski przesyła do wszystkich punktów obsługi klienta domu maklerskiego prowadzących obrót świadectwami w celu podania do informacji klientów w dniu następnym.

12. Dom maklerski wystawia dowody księgowe potwierdzające kupno lub sprzedaż świadectw udziałowych lub wydania świadectw udziałowych z depozytu zawierające:

- imię i nazwisko klienta oraz numer jego dowodu osobistego,

- liczbę sprzedanych/kupionych świadectw (liczbę wydanych świadectw),

- cenę jednostkową i wartość transakcji,

- pieczątkę domu maklerskiego i podpis osoby obsługującej,

- numery przyjętych i sprzedanych (wydanych) świadectw udziałowych,

- datę transakcji (wydania świadectw).

13. Kopie dokumentów, o których mowa w pkt. 13 są przechowywane w domu maklerskim przez 5 lat.

14. W obrocie zorganizowanym przez dom maklerski obowiązuje zakaz nabywania i sprzedawania świadectw udziałowych przez pracowników domu maklerskiego oraz osoby odpowiedzialne za kierowanie działalnością domu maklerskiego. Zakaz ten dotyczy także akcjonariuszy domu maklerskiego posiadających ponad 5% głosów na walnym zgromadzeniu, chyba że tym akcjonariuszem jest bank.

IV.
Regulacje uwzględniające postanowienia niniejszej uchwały dom maklerski przesyła do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd przed rozpoczęciem działalności w zakresie objętym uchwałą.
V.
Zezwolenie zostało udzielone do 31 grudnia 1998 r.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.