Udzielenie zezwolenia na lokowanie powierzonych pieniędzy w imieniu własnym i na wspólny rachunek uczestników funduszu powierniczego i na zarządzanie tym funduszem powierniczym oraz wyrażenie zgody na skład Rady Nadzorczej i Komisji Rewizyjnej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KPW.1997.2.50

Akt indywidualny
Wersja od: 15 kwietnia 1997 r.

UCHWAŁA Nr 77
KOMISJI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH
z dnia 20 lutego 1997 r.
w sprawie udzielenia zezwolenia na lokowanie powierzonych pieniędzy w imieniu własnym i na wspólny rachunek uczestników funduszu powierniczego i na zarządzanie tym funduszem powierniczym oraz wyrażenia zgody na skład Rady Nadzorczej i Komisji Rewizyjnej

Na podstawie art. 96 § 1 i 3 oraz art. 94 ustawy z dnia 22 marca 1991 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (Dz. U. z 1994 r. Nr 58, poz. 239, Nr 71, poz. 313,i Nr 121, poz. 591 oraz z 1996 r. Nr 45, poz. 199, Nr 75, poz. 357 i Nr 106, poz. 496) uchwala się, co następuje:
§  1.
Udziela się Credis/PKO BP Polsko-Szwajcarskiemu Towarzystwu Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna zezwolenia na lokowanie powierzonych pieniędzy w imieniu własnym i na wspólny rachunek uczestników Credis/PKO BP Funduszu Powierniczego Zrównoważonego oraz na zarządzanie tym Funduszem.
§  2.
Zatwierdza się statut Credis/PKO BP Polsko-Szwajcarskiego Towarzystwa Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna, w brzmieniu określonym w załączniku Nr 1 do uchwały.
§  3.
Zatwierdza się regulamin Credis/PKO BP Funduszu Powierniczego Zrównoważonego, w brzmieniu określonym w załączniku Nr 2 do uchwały.
§  4.
Zatwierdza się wybór Banku Creditanstalt SA z siedzibą w Warszawie, jako Banku Powiernika dla Credis/PKO BP Funduszu Powierniczego Zrównoważonego.
§  5.
Wyraża się zgodę na następujący skład Rady Nadzorczej Credis/PKO BP Polsko-Szwajcarskiego Towarzystwa Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna:
5.1.
Heinz Hofmann
5.2.
Herbert Kahlich
5.3.
Raymond Melchers
5.4.
Michał Machlejd
5.5.
Edward Szczytowski
5.6.
Marian Wysocki
§  6.
Wyraża się zgodę na następujący skład Komisji Rewizyjnej Credis/PKO BP Polsko-Szwajcarskiego Towarzystwa Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna:
6.1.
Gregor Bucher
6.2.
Karl Huwyler
6.3.
Mariusz Danko
6.4.
Robert Kaczmarek
6.5.
Małgorzata Ryczek
§  7.
Zobowiązuje się Credis/PKO BP Polsko-Szwajcarskie Towarzystwo Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna do zastosowania, przed podjęciem działalności, poniżej określonych zasad postępowania w przypadku zaistnienia uzasadnionego podejrzenia pochodzenia środków pieniężnych klientów z przestępstwa lub mających związek z przestępstwem, w oparciu o pisemne procedury.
7.1.
Procedury, o których mowa w § 7 powinny opierać się w szczególności na następujących zasadach:
7.1.2.
Credis/PKO BP Polsko-Szwajcarskie Towarzystwo Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna rejestruje każdą jednorazową wpłatę, ze szczególnym uwzględnieniem wpłat gotówkowych, lub polecenie przelewu powyżej 20.000 zł.
7.1.2.
Credis/PKO BP Polsko-Szwajcarskie Towarzystwo Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna rejestruje osobno również mniejsze wpłaty, ze szczególnym uwzględnieniem wpłat gotówkowych, lub polecenia przelewu następujące po sobie w ciągu krótkiego okresu, przekraczające w sumie kwotę 20.000 zł.
7.1.3.
Credis/PKO BP Polsko-Szwajcarskie Towarzystwo Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna dodatkowo rejestruje każdą wpłatę i polecenie przelewu inne niż te, o których mowa w § 7 pkt. 7.1.1 - 7.1.2, które są dokonywane w okolicznościach świadczących, że mogą one mieć na celu lokowanie środków pieniężnych pochodzących z przestępstwa lub mających związek z przestępstwem.
7.1.4.
Credis/PKO BP Polsko-Szwajcarskie Towarzystwo Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna ma obowiązek obserwacji Rejestrów Uczestników Funduszy, których właściciele dokonują operacji określonych w § 7 pkt. 7.1.1 - 7.1.3.
7.1.5.
Credis/PKO BP Polsko-Szwajcarskie Towarzystwo Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna prowadzi rejestry operacji określonych w § 7 pkt. 7.1.1 - 7.1.3 uwzględniające:
-
tożsamość i adres osoby fizycznie dokonującej wpłaty lub składającej polecenie przelewu,
-
tożsamość i adres osoby, w imieniu której dokonywana jest transakcja,
-
tożsamość i adres beneficjenta,
-
numer rachunków bankowych związanych z transakcją o ile istnieją,
-
rodzaj operacji,
-
datę dokonania operacji,
-
kwotę operacji,
-
pochodzenie i przeznaczenie wpłaty lub przelewu,
-
dane osoby, która zarejestrowała powyższe dane,
7.1.6.
Powyższe dane gromadzi, przechowuje i poddaje analizie Inspektor Nadzoru Credis/PKO BP Polsko-Szwajcarskiego Towarzystwa Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna.
7.2.
Credis/PKO BP Polsko-Szwajcarskie Towarzystwo Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna jest zobowiązane do informowania Komisji Papierów Wartościowych o wdrożeniu procedury oraz przesłania jej do Komisji.
7.3.
Credis/PKO BP Polsko-Szwajcarskie Towarzystwo Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna jest zobowiązane do informowania Komisji Papierów Wartościowych o każdym powiadomieniu organów ścigania o zaistnieniu uzasadnionego podejrzenia wskazującego, że środki pieniężne klienta pochodzą z przestępstwa lub mają z nim związek.
7.4.
Komisja Papierów Wartościowych przypomina o ciążącym na każdym, kto dowiedział się o popełnieniu przestępstwa obowiązku, określonym w art. 256 kpk, informowania prokuratora lub Policji.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

STATUT CREDIS/PKO BP POLSKO-SZWAJCARSKIEGO TOWARZYSTWA FUNDUSZY POWIERNICZYCH SPÓŁKA AKCYJNA

ARTYKUŁ  1

Firma Spółki

Spółka działa pod firmą: Credis/PKO BP Polsko-Szwajcarskie Towarzystwo Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna. Spółka może używać skróconej firmy: Credis/PKO BP TFP SA oraz jej odpowiedników w językach obcych.

ARTYKUŁ  2

Forma prawna

1.
Towarzystwo jest towarzystwem funduszy powierniczych posiadającym formę spółki akcyjnej, dalej zwanej Spółką.
2.
Założycielami Spółki są Powszechna Kasa Oszczędności Bank Państwowy z siedzibą w Warszawie, dalej zwany PKO BP oraz Credis Holding Europe (Luxembourg) SA z siedzibą w Luxemburgu, dalej zwana Credis, dalej łącznie zwani Założycielami.
ARTYKUŁ  3

Siedziba Spółki

Siedzibą Spółki jest miasto stołeczne Warszawa. Adres Spółki: 02-001 Warszawa, Al. Jerozolimskie 81.

ARTYKUŁ  4

Obszar działalności Spółki

1.
Spółka prowadzi swoją działalność na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
2.
Spółka może tworzyć oddziały, przedstawicielstwa oraz zakłady na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
ARTYKUŁ  5

Czas trwania Spółki

Czas trwania Spółki jest nieograniczony.

ARTYKUŁ  6

Przedmiot przedsiębiorstwa Spółki

1.
Przedmiot przedsiębiorstwa Spółki ogranicza się do:
a)
tworzenia i zarządzania jednym lub wieloma funduszami powierniczymi, w tym również:

(i) prowadzenia dystrybucji i sprzedaży jednostek uczestnictwa funduszu lub funduszy zarządzanych przez Towarzystwo bezpośrednio oraz za pośrednictwem podmiotów prowadzących przedsiębiorstwa maklerskie lub innych podmiotów, które dają rękojmię należytego wykonywania tych czynności i uzyskają zgodę Komisji Papierów Wartościowych,

(ii) prowadzenia szeroko pojętej działalności marketingowej w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu sprzedaży jednostek uczestnictwa funduszu(y),

b)
lokowania powierzonych pieniędzy w imieniu własnym i na wspólny rachunek uczestników funduszy powierniczych;
c)
dysponowania wszelkimi prawami wchodzącymi w skład funduszu(ów) oraz do wykonywania wszelkich uprawnień wynikających z tych praw we własnym imieniu i na wspólny rachunek uczestników funduszu(ów).
2.
Spółka zarządza funduszem(ami) zgodnie z regulaminem(ami) funduszu(ów):
a)
spółka za zarządzanie każdym z funduszy pobiera miesięczne wynagrodzenie w maksymalnej wysokości nie przekraczającej 4% w skali roku od przeciętnej rocznej Wartości Aktywów Netto danego funduszu. Wysokość i zasady naliczania wynagrodzenia w poszczególnych funduszach zostaną ustalone w regulaminach tych funduszy,
b)
spółka pokrywa ze środków funduszy koszty działalności funduszy w szczególności takie, jak: opłaty dla Banku Powiernika, płatności za wykonane usługi Agenta Obsługującego, prowizje maklerskie, koszty obsługi prawnej funduszy, koszty wymaganych przez prawo publikacji, płatności na rzecz rewidentów za badanie sprawozdań finansowych funduszy, podatki i inne opłaty łącznie z kosztami wydawania i rozpowszechniania materiałów informujących o funduszach, a także koszty ponoszone na dystrybucję i marketing,
c)
z wyjątkiem prowizji maklerskich za transakcje portfelowe oraz podatków i innych obciążeń nałożonych przez właściwe organy państwowe w związku z działalnością funduszy, wynagrodzenie i koszty określone w ust. 2 pkt. a i b nie mogą przekroczyć maksymalnie w skali roku 6% średniej rocznej Wartości Netto Aktywów poszczególnych funduszy,
d)
ponadto Spółka może pobierać opłaty manipulacyjne, a w szczególności opłaty manipulacyjne za nabycie, umorzenie lub konwersję jednostek uczestnictwa funduszy oraz inne opłaty manipulacyjne związane z dystrybucją jednostek uczestnictwa i obsługą zarządzanych przez Spółkę funduszy w wysokości i w sposób określony poszczególnymi regulaminami funduszy.
ARTYKUŁ  7

Kapitał Spółki

1.
Kapitał wynosi 10.000.000 (dziesięć milionów) PLN i dzieli się na 100 000 (sto tysięcy) akcji o wartości nominalnej 100 (sto) PLN każda. Kapitał pokrywają w całości Założyciele wkładami pieniężnymi.
2.
(a)
PKO BP obejmuje 50 000 (pięćdziesiąt tysięcy) akcji o numerach: seria A 000001 do A 050000, o wartości nominalnej 100 (sto) złotych każda i cenie emisyjnej 150 (sto pięćdziesiąt) złotych każda, o łącznej wartości emisyjnej 7 500 000 (siedem milionów pięćset tysięcy),
(b)
Credis obejmuje 50 000 (pięćdziesiąt tysięcy) akcji o numerach: seria A 050001 do A 100000, o wartości nominalnej 100 (sto) złotych każda i cenie emisyjnej 150, (sto pięćdziesiąt) złotych każda, o łącznej wartości emisyjnej 7 500 000 (siedem milionów pięćset tysięcy). Nadwyżka z emisji akcji wynosząca 5.000.000 (pięć milionów) złotych zostaje przeznaczona na kapitał zapasowy.
3.
Wszystkie akcje są imienne i nie mogą zostać zamienione na akcje na okaziciela.
4.
Wszystkie akcje objęte przez PKO BP i Credis są uprzywilejowane w taki sposób, że na każdą akcję przypada pięć głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy.
5.
(a)
Kapitał akcyjny może zostać podwyższony w wyniku emisji nowych akcji na zasadach określonych w uchwale Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy. Akcje takie będą akcjami imiennymi i nie mogą być zamienione na akcje na okaziciela,
(b)
akcjonariusze posiadają prawo pierwszeństwa w objęciu nowych akcji proporcjonalnie do ilości akcji aktualnie posiadanych w kapitale akcyjnym Spółki, o ile Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy nie postanowi inaczej.
6.
Kapitał akcyjny może być obniżony przez zmniejszenie nominalnej wartości akcji lub przez umorzenie części akcji. Akcje mogą być także umarzane z czystego zysku.
ARTYKUŁ  8

Władze Spółki

1.
Władzami Spółki są:
-
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy
-
Rada Nadzorcza
-
Komisja Rewizyjna
-
Zarząd

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy

2.
Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy odbywa się co roku w ciągu 5 miesięcy po zakończeniu roku obrotowego.
3.
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy odbywa się, jeżeli organy lub osoby upoważnione do zwołania takiego zgromadzenia uznają to za konieczne.
4.
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zwołuje Zarząd. Rada Nadzorcza, jak również Komisja Rewizyjna mają prawo zwołania Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, jeżeli Zarząd nie zwoła go w czasie określonym w niniejszym Statucie. Rada Nadzorcza i Komisja Rewizyjna mają prawo do zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, jeżeli uznają to za stosowne, a Zarząd nie zwołał zgromadzenia w ciągu dwóch tygodni po złożeniu stosownego żądania przez Radę Nadzorczą lub Komisję Rewizyjną.
5.
Następujące sprawy wymagają uchwały Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy:
a)
rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdań rocznych, bilansu oraz rachunku zysków i strat za rok ubiegły,
b)
powołanie i odwołanie członków Rady Nadzorczej i Komisji Rewizyjnej,
c)
powołanie Prezesa Zarządu, z wyjątkiem Prezesa pierwszego Zarządu, odwołanie członków Zarządu,
d)
zmiany w Statucie Spółki,
e)
podwyższenie lub obniżenie kapitału akcyjnego Spółki, jak również emisja obligacji,
f)
łączenie spółek, rozwiązanie i likwidacja Spółki oraz sprzedaż, dzierżawa, ustanowienie użytkowania, dysponowanie przedsiębiorstwem Spółki w inny sposób,
g)
podział zysków lub pokrycie strat,
h)
zatwierdzenie regulaminu(ów) oraz zmian regulaminu(ów) funduszy, z wyjątkiem regulaminu pierwszego funduszu, którego treść zatwierdzą Założyciele Spółki,
i)
zatwierdzenie regulaminu Rady Nadzorczej i Komisji Rewizyjnej,
j)
zatwierdzenie regulaminu Zarządu;
k)
ustalenie wynagrodzenia członków Rady Nadzorczej i Komisji Rewizyjnej,
l)
wybór oraz zmiana rewidentów Spółki.
6.
Wszystkie uchwały Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy podejmowane są większością 75% wszystkich istniejących głosów.

Rada Nadzorcza

7.
Rada Nadzorcza składa się z sześciu członków powoływanych przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Rada Nadzorcza wykonuje stały nadzór nad wszelkimi sprawami Spółki. Organizację i sposób wykonywania czynności Rady określa regulamin Rady Nadzorczej uchwalony przez Radę Nadzorczą i zatwierdzony przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy.
8.
Rada Nadzorcza wybierana jest na okres 2 lat, z zastrzeżeniem że kadencja pierwszej Rady Nadzorczej trwa 1 rok.
9.
Pierwszy Przewodniczący Rady Nadzorczej zostanie zaproponowany przez PKO BP, a pierwszy Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej zostanie zaproponowany przez Credis. Kolejni Przewodniczący będą proponowani przemiennie przez Credis i PKO BP poczynając od Credis. W każdym przypadku, jeśli zostanie powołany Przewodniczący zaproponowany przez PKO BP, Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej zostanie powołany zgodnie z propozycją Credis, zaś jeżeli zostanie powołany Przewodniczący zaproponowany przez Credis, Wiceprzewodniczącego powoła się zgodnie z propozycją PKO BP.
10.
Członkowie Rady Nadzorczej wykonują swoje prawa oraz obowiązki osobiście i są zobowiązani zachować tajemnicę zawodową w zakresie spraw dotyczących Spółki.
11.
Rada Nadzorcza zbiera się przynajmniej dwa razy w roku, a pierwsze posiedzenie odbywa się nie później niż cztery miesiące po zakończeniu roku obrotowego. Przewodniczący na wniosek co najmniej trzech członków Rady Nadzorczej lub co najmniej dwóch członków Zarządu zwoła dodatkowe zebranie Rady Nadzorczej.
12.
(i) Poza sprawami wymagającymi uchwały Rady Nadzorczej określonymi w przepisach prawa, następujące sprawy wymagają uchwały Rady Nadzorczej:
a)
zatwierdzenie zasad polityki inwestycyjnej funduszu(y) powierniczego(ych) zarządzanych przez Spółkę,
b)
zaciąganie pożyczek lub kredytów przez Spółkę, powodujące zadłużenie Spółki przewyższające łącznie równowartość w złotych polskich kwoty 250.000 USD,
c)
nabycie przez Spółkę majątku o wartości przewyższającej równowartość w złotych polskich kwoty 100.000 USD,
d)
sprzedaż środków trwałych za cenę przewyższającą równowartość w złotych polskich kwoty 100.000 USD,
e)
zatwierdzenie nowego lub zmiana obowiązującego biznes-planu lub budżetu przedstawionego przez Zarząd,
f)
zawarcie, zmiana lub rozwiązanie jakiejkolwiek z następujących umów: umowy o doradztwie inwestycyjnym, umowy powierniczej, umowy o dystrybucji, umowy o świadczenie usług agenta transferowego,
g)
rozpoczęcie jakiegokolwiek postępowania sądowego, arbitrażowego lub zawarcie układu albo ugody w jakimkolwiek postępowaniu, jeżeli wartość przedmiotu sporu przekracza równowartość w złotych 2.000 USD, liczonej po średnim kursie złotego, ogłoszonym przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego rozpoczęcie postępowania sądowego, arbitrażowego lub zawarcie układu albo ugody,
h)
nabywanie na rachunek Spółki papierów wartościowych lub udziałów w spółkach innych niż przewidziane w planie inwestycyjnym Spółki,
i)
powoływanie członków Zarządu na wniosek Prezesa Zarządu. Nie dotyczy to pierwszego Zarządu powołanego przez Założycieli Spółki,
j)
ustalanie wynagrodzenia dla Prezesa i pozostałych członków Zarządu,
k)
wyrażanie zgody na zbycie akcji Spółki.
12.
(ii) Na potrzeby niniejszego paragrafu punktów b), c), d) równowartość w złotych polskich oblicza się zgodnie ze średnim kursem dolara amerykańskiego publikowanym przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego datę zebrania Rady Nadzorczej, na którym rozpatrywane są powyższe sprawy.
13.
Posiedzenia Rady Nadzorczej odbywają się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, chyba że członkowie Rady Nadzorczej postanowią inaczej.
14.
Dla ważności uchwał Rady Nadzorczej wymagane jest zawiadomienie o posiedzeniu wszystkich jej członków oraz obecność co najmniej czterech z nich na posiedzeniu. Uchwały podejmowane są jednomyślnie głosami wszystkich członków Rady Nadzorczej obecnych na posiedzeniu.

Komisja Rewizyjna

15.
Komisja Rewizyjna składa się z pięciu członków powoływanych przez Walne Zgomadzenie Akcjonariuszy.
16.
(a)
Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy badanie bilansu, rachunku zysków i strat, sprawozdań rocznych i wniosków Zarządu Spółki co do podziału zysków lub pokrycia strat trybem i w zakresie przewidzianym dla wykonywania powyższych czynności przez Radę Nadzorczą
(b)
Organizację i sposób wykonywania czynności Komisji określa regulamin Komisji Rewizyjnej uchwalony przez Komisję Rewizyjną i zatwierdzony przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy.
17.
Komisja Rewizyjna wybierana jest na okres 2 lat, z zastrzeżeniem że kadencja pierwszej Komisji trwa 1 rok.

Zarząd

18.
Zarząd składa się z nie mniej niż dwóch i nie więcej niż czterech członków. Pierwszy Zarząd powołany jest przez Założycieli Spółki. Członkowie Zarządu powoływani są na okres dwóch lat, z zastrzeżeniem że pierwszy Zarząd powołany jest na okres 1 roku.
19.
Zarząd działa zgodnie ze statutem, regulaminem Zarządu, uchwałami Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, uchwałami Rady Nadzorczej oraz regulaminami funduszy zarządzanych przez Spółkę.
20.
Zarząd reprezentuje Spółkę wobec osób trzecich oraz zarządza majątkiem i sprawami Spółki. Do składania oświadczeń woli oraz podpisywania w imieniu Spółki upoważnieni są dwaj członkowie Zarządu działający łącznie, lub jeden członek Zarządu łącznie z prokurentem.
21.
Żaden z członków Zarządu nie może bez zezwolenia Spółki zajmować się jakimikolwiek interesami konkurencyjnymi ani też uczestniczyć w spółce konkurencyjnej jako wspólnik jawny lub członek władz.
22.
(a)
Posiedzenia Zarządu mogą odbywać się za pośrednictwem środków telekomunikacyjnych, jeżeli umożliwiona jest jednoczesna komunikacja wszystkich biorących udział w zebraniu członków Zarządu. Z zastrzeżeniem postanowień dotyczących kworum, uchwały podejmowane w niniejszym trybie dla ważności wymagają podpisania protokołu uczestniczących w ich podejmowaniu. Protokół taki zostanie podpisany niezwłocznie przez osoby biorące udział w takim głosowaniu,
(b)
Uchwały Zarządu mogą być podjęte w drodze obiegowej, jeżeli wszyscy jego członkowie wyrażą pisemną zgodę na podjęcie uchwały w takiej formie. Datą takiej uchwały będzie data jej podpisania przez Prezesa. Prezes ma obowiązek zebrania niezwłocznie podpisów członków Zarządu oraz podpisania takiego protokołu jako ostatni,
(c)
Dla ważności uchwał Zarządu wymagane jest zawiadomienie wszystkich jego członków oraz obecność na posiedzeniu co najmniej dwóch z nich. Wszelkie uchwały podejmowane przez Zarząd wymagają większości głosów oddanych. Przy obliczaniu głosów nie wlicza się głosów wstrzymujących się.
ARTYKUŁ  9

Księgi finansowe i rachunkowość Spółki

1.
Rok obrotowy Spółki kończy się 31 grudnia każdego roku.
2.
W ciągu trzech miesięcy od zakończenia roku obrotowego Zarząd Spółki przygotuje roczne sprawozdania włącznie z bilansem, rachunkiem zysków i strat za poprzedni rok oraz wszelkimi innymi sprawozdaniami wymaganymi przez prawo oraz przedstawi je Radzie Nadzorczej do oceny.
3.
Spółka korzysta z usług biegłych rewidentów w celu zbadania ksiąg finansowych Spółki na zakończenie roku obrotowego oraz przedstawia ich opinię Radzie Nadzorczej do oceny.
ARTYKUŁ  10

Postanowienia różne

1.
Spółka utworzy kapitał zapasowy poprzez dokonanie na ten kapitał odpisów w wysokości minimum 8% czystego zysku rocznego, aż kapitał zapasowy osiągnie jedną trzecią wartości kapitału akcyjnego.
2.
Nadwyżka pochodząca z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej oraz opłaty z tytułu przyznania akcjom dodatkowych przywilejów, nie podwyższające kapitału akcyjnego zostaną przeznaczone na kapitał zapasowy.
3.
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki podejmie decyzję dotyczącą sposobu wykorzystania kapitału zapasowego w części przekraczającej jedną trzecią kapitału akcyjnego.
4.
Spółka może utworzyć kapitał rezerwowy na pokrycie szczególnych strat lub wydatków.
5.
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy postanawia o sposobie wykorzystania kapitału rezerwowego.
6.
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy może wyłączyć część lub cały czysty zysk Spółki z podziału pomiędzy Akcjonariuszy oraz może postanowić o zachowaniu całego lub części czystego zysku Spółki z przeznaczeniem na cele inwestycyjne, takie jak np. uruchomienie nowych funduszy, wpłaty na kapitał zapasowy lub rezerwowy, lub inne.
7.
Spółka ustanowi fundusz pracowniczych świadczeń socjalnych zgodnie z przepisami prawa.
8.
Zasady wykorzystania funduszu socjalnego zostaną przedłożone przez Zarząd Radzie Nadzorczej w celu zatwierdzenia.
9.
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki może zdecydować o utworzeniu innych funduszy.
ARTYKUŁ  11

Zbycie akcji na rzecz osób trzecich

1.
Akcje są zbywane między Akcjonariuszami bez ograniczeń.
2.
Akcjonariusz pragnący zbyć swoje akcje na rzecz osoby trzeciej ("Zbywający Akcjonariusz") przed powyższym zbyciem zawiadomi o swym zamiarze drugiego Akcjonariusza na piśmie ("Zawiadomienie"). Zawiadomienie takie powinno określić wszelkie istotne elementy transakcji, a w szczególności: cenę, firmę lub nazwę potencjalnego nabywcy, ilość akcji oraz wszelkie inne informacje, których zasadnie zażąda drugi Akcjonariusz.
3.
W chwili otrzymania Zawiadomienia drugi Akcjonariusz ("Akcjonariusz otrzymujący Ofertę") jest uprawniony do nabycia wszystkich akcji oferowanych do zbycia przez Zbywającego Akcjonariusza zgodnie z następującą procedurą ("Prawo Pierwszeństwa").
4.
Akcjonariusz otrzymujący Ofertę w ciągu 90 dni po otrzymaniu Zawiadomienia zawiadomi Zbywającego Akcjonariusza na piśmie, czy skorzysta z przysługującego mu Prawa Pierwszeństwa. Jeżeli Akcjonariusz otrzymujący Ofertę zamierza skorzystać ze swojego Prawa Pierwszeństwa, może on przyjąć cenę określoną w Zawiadomieniu, a następnie akcje zostaną przeniesione przez Zbywającego Akcjonariusza na rzecz Akcjonariusza otrzymującego Ofertę, a cena ta zostanie zapłacona w całości w ciągu 30 dni po upływie terminu określonego powyżej.
5.
Jeżeli Akcjonariusz otrzymujący Ofertę nie zamierza wykonać przysługującego mu Prawa Pierwszeństwa lub jeżeli nie zajmie pisemnie stanowiska w ciągu 90 dni od dnia, w którym otrzymał Zawiadomienie, Zbywający Akcjonariusz może zbyć swoje akcje tylko za cenę nie niższą niż w Zawiadomieniu, pod warunkiem że nabywca przejmie wszelkie zobowiązania związane z nabywanymi akcjami oraz Zbywający Akcjonariusz uzyska od Rady Nadzorczej Spółki zezwolenie na zbycie akcji, a Komisja Papierów Wartościowych nie wniesie sprzeciwu wobec takiej transakcji.
6.
Przeniesienie akcji na osoby trzecie wymaga pisemnego zezwolenia Rady Nadzorczej Spółki. Wniosek o udzielenie zezwolenia powinien określać osobę i adres nabywcy oraz cenę zbycia, która nie może być niższa niż cena określona w Zawiadomieniu. Jeżeli Rada Nadzorcza odmawia zezwolenia, powinna wskazać innego nabywcę w terminie 180 dni od dnia doręczenia wniosku Spółki o udzielenie zezwolenia na zbycie. W takim przypadku cena za akcje przeznaczone do zbycia będzie określona w drodze porozumienia zawartego pomiędzy Zbywającym Akcjonariuszem i wskazanym przez Radę Nadzorczą nabywcą lub przez biegłych rewidentów Spółki. Tak ustalona cena będzie płatna gotówką w dniu zawarcia umowy zbycia, chyba że strony postanowią inaczej.
7.
W przypadku kiedy cena akcji określona przez biegłych rewidentów Spółki będzie niższa od ceny określonej w Zawiadomieniu, powyższa procedura zostanie powtórzona.
8.
Umowa zbycia akcji wskazanemu przez Radę Nadzorczą nabywcy powinna być zawarta w terminie 90 dni od dnia, w którym nabywca ten został wskazany Zbywającemu Akcjonariuszowi. Jeżeli wskazany nabywca nie przystąpi do umowy ze Zbywającym Akcjonariuszem w tym terminie lub nie uiści ceny w sposób określony w niniejszym Statucie lub w umowie ze Zbywającym Akcjonariuszem, akcje mogą być zbyte osobie określonej we wniosku o zezwolenie na zbycie.
9.
Jakiekolwiek zbycie akcji nie może być dokonane za cenę niższą niż w Zawiadomieniu.
10.
Jakiekolwiek zbycie akcji z naruszeniem niniejszego artykułu może być uznane przez Spółkę za bezskuteczne wobec niej.
ARTYKUŁ  12

Postanowienia końcowe

1.
Warunki pracy i zatrudnienia w Spółce podlegają prawu polskiemu.
2.
Do wszelkich spraw nie określonych w niniejszym Statucie, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości mają zastosowanie postanowienia Kodeksu handlowego oraz stosownych przepisów prawa polskiego, a w szczególności ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych z 22 marca 1991 r. z późniejszymi zmianami.
3.
Wszelkie spory majątkowe wynikające lub związane z niniejszym Statutem będą rozstrzygane przez sąd arbitrażowy "ad hoc" zgodnie z regulaminem "UNCITRAL". Organem uprawnionym do zastępczej nominacji arbitrów będzie Prezes Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Miejscem Arbitrażu będzie Warszawa, Polska. Sąd Arbitrażowy będzie się składał z trzech arbitrów. Postępowanie odbywać się będzie w języku polskim.
4.
Uzasadnione koszty poniesione przez Założycieli w związku z zawiązaniem Spółki zostaną zwrócone Założycielom przez Spółkę w wysokości określonej uchwałą Rady Nadzorczej.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

REGULAMIN CREDIS/PKO BP FUNDUSZ POWIERNICZY ZRÓWNOWAŻONY

ROZDZIAŁ  I

POSTANOWIENIA OGÓLNE

FUNDUSZ POWIERNICZY

Artykuł  1
1.
Fundusz został utworzony zgodnie z ustawą z dnia 22 marca 1991 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (tekst jedn. z 1994 r. Dz. U. Nr 58, poz. 239 z późn. zm.), zwaną dalej "Ustawą".
2.
Fundusz nazywa się Credis/PKO BP Fundusz Powierniczy Zrównoważony, zwany dalej "Funduszem". Zamiennie może być używana skrócona nazwa Funduszu Credis/PKO FPZ oraz jej odpowiedniki w języku angielskim Credis/PKO BP Balanced Trust Fund lub Credis/PKO BTF.
Artykuł  2

Funduszem zarządza Credis/PKO BP Polsko-Szwajcarskie Towarzystwo Funduszy Powierniczych Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, zwane dalej "Towarzystwem".

Artykuł  3
1.
Regulamin Funduszu został uchwalony przez Założycieli Towarzystwa oraz zatwierdzony przez Komisję Papierów Wartościowych, zgodnie z obowiązującym prawem.
2.
Regulamin określa cel i zasady funkcjonowania Funduszu, a także prawa i obowiązki Uczestników Funduszu oraz zasady zarządzania Funduszem przez Towarzystwo.

ZDEFINIOWANIE POJĘĆ

Artykuł  4

Następujące terminy używane w tym Regulaminie mają poniżej zdefiniowane znaczenie. Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:

Agencie Obsługującym - rozumie się przez to Creditanstalt Financial Advisers SA z siedzibą w Warszawie działającą na rzecz Towarzystwa na podstawie zawartej z Towarzystwem umowy.

Banku Powierniku - rozumie się przez to Bank Creditanstalt SA z siedzibą w Warszawie pełniący funkcję Banku Powiernika dla Funduszu.

Dniu Wyceny - rozumie się przez to każdy dzień, w którym odbywa się sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA.

Dystrybutorze - rozumie się przez to Towarzystwo lub podmiot uprawniony do działania w imieniu Towarzystwa w zakresie zbywania i umarzania Jednostek Uczestnictwa oraz odbierania innych oświadczeń woli związanych z uczestnictwem w Funduszu. Dystrybutorem może być tylko podmiot uprawniony do wykonywania takiej działalności na podstawie przepisów prawa oraz odpowiednich zezwoleń.

Funduszu - rozumie się przez to Credis/PKO BP Fundusz Powierniczy Zrównoważony.

Inwestorze - rozumie się przez to osobę fizyczną osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej, która za pośrednictwem Dystrybutora powierza Towarzystwu pieniądze w celu nabycia Jednostek Uczestnictwa.

Jednostce Uczestnictwa - rozumie się przez to tytuł prawny do udziału w aktywach netto Funduszu.

Punkcie Dystrybucji - rozumie się przez to wyznaczone w tym celu biuro Dystrybutora Jednostek Uczestnictwa Funduszu, w którym Inwestorzy oraz Uczestnicy Funduszu mogą składać zlecenia.

Regulaminie - rozumie się przez to niniejszy Regulamin wraz ze wszelkimi zmianami dokonanymi zgodnie z art. 56 Regulaminu.

Rejestrze - rozumie się przez to komputerową ewidencję danych Uczestnika Funduszu, prowadzoną przez Agenta Obsługującego, uwzględniającą między innymi, liczbę i wartość Jednostek Uczestnictwa będących w posiadaniu Uczestnika.

Towarzystwie - rozumie się przez to towarzystwo funduszy powierniczych zdefiniowane w art. 2 Regulaminu.

Uczestniku - rozumie się przez to osobę fizyczną, prawną lub jednostkę nie posiadającą osobowości prawnej, która nabyła na swoją rzecz co najmniej część Jednostki Uczestnictwa w Funduszu

Umowie o Składanie Dyspozycji za Pomocą Telefonu lub Faksu - rozumie się przez to umowę pomiędzy Uczestnikiem Funduszu a Towarzystwem, o której mowa w art. 28-30 Regulaminu.

Wartości Aktywów Netto Funduszu - rozumie się przez to wartość aktywów Funduszu pomniejszoną o zobowiązania Funduszu w Dniu Wyceny.

Wartości Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa (WANJU) - rozumie się przez to wartość jednej Jednostki Uczestnictwa obliczoną jako Wartość Aktywów Netto Funduszu w Dniu Wyceny, podzieloną przez liczbę Jednostek Uczestnictwa w Dniu Wyceny.

Zleceniu - rozumie się przez to pisemną lub ustną (składaną na podstawie Umowy o Składanie Dyspozycji za Pomocą Telefonu lub Faksu) nieodwołalną dyspozycję zgodną z regulaminem Funduszu, składaną przez Inwestora lub Uczestnika Funduszu za pośrednictwem Dystrybutora. Podstawowe rodzaje zleceń, to: zlecenie nabycia, zlecenie umorzenia, zlecenie ustanowienia lub odwołania blokady Rejestru.

CEL I POLITYKA INWESTYCYJNA FUNDUSZU

Artykuł  5

Celem Funduszu jest długoterminowe powiększanie wartości aktywów Funduszu poprzez inwestowanie powierzonych środków w polskie i zagraniczne papiery wartościowe, przy dążeniu do ograniczenia ryzyka inwestycji poprzez dywersyfikację portfela pomiędzy różne instrumenty finansowe oraz dywersyfikowanie portfela w ramach poszczególnych instrumentów.

Artykuł  6
1.
Towarzystwo dokonuje inwestycji z uwzględnieniem następujących limitów inwestycyjnych:
a)
co najmniej 90% wartości środków Funduszu powinno być lokowane w papierach wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu zgodnie z polskim prawem,
b)
do 10% wartości środków Funduszu może być lokowane w innych papierach wartościowych, pod warunkiem możliwości ustalenia ich ceny tak często, jak jest to konieczne dla obliczenia Wartości Aktywów Netto Funduszu,
c)
nie więcej niż 5% wartości środków Funduszu może być lokowane w papierach wartościowych jednego emitenta,
d)
w przypadku jeżeli środki Funduszu są lokowane w różnego rodzaju papierach wartościowych tego samego emitenta, łączna wartość takich papierów wartościowych nie może przekroczyć 10% wartości środków Funduszu,
e)
ograniczenie wymienione w punktach c i d nie dotyczy papierów wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa i Narodowy Bank Polski,
f)
w każdym miesiącu przeciętny stan środków płynnych nie może być mniejszy niż 10% wartości środków funduszu.
2.
Proporcja pomiędzy akcjami i papierami dłużnymi wchodzącymi w skład Funduszu będzie uzależniona od decyzji Towarzystwa popartych analizami dokonanymi przez Towarzystwo oraz danymi otrzymanymi ze źródeł zewnętrznych, z uwzględnieniem następujących zasad:
a)
całkowita wartość inwestycji funduszu w papiery dłużne dopuszczone do publicznego obrotu oraz w papiery dłużne nie dopuszczone do publicznego obrotu nie może być mniejsza niż 30% wartości środków Funduszu,
b)
całkowita wartość inwestycji w akcje dopuszczone do publicznego obrotu oraz w akcje nie dopuszczone do publicznego obrotu nie może przekroczyć 60% wartości środków Funduszu,
c)
zobowiązania Towarzystwa z tytuł kredytów i pożyczek zaciągniętych na wspólny rachunek Uczestników Funduszu nie mogą przekroczyć 10% wartości środków Funduszu,
d)
Towarzystwo może lokować środki pieniężne Funduszu na rynku depozytów międzybankowych wyłącznie w bankach o dobrej kondycji finansowej.

ZASADY ZARZĄDZANIA FUNDUSZEM

Artykuł  7
1.
Towarzystwo uprawnione jest do dysponowania wszelkimi prawami wchodzącymi w skład Funduszu oraz do wykonywania wszelkich uprawnień wynikających z tych praw we własnym imieniu i na wspólny rachunek Uczestników Funduszu. Towarzystwo w szczególności zobowiązane jest do:
a)
dokonywania inwestycji kapitałowych zgodnie z celem Funduszu i najlepiej pojętym interesem Uczestników Funduszu oraz
b)
zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Funduszu poprzez własne działanie lub poprzez działanie Banku Powiernika, Agenta Obsługującego i Dystrybutora.
Artykuł  8
1.
Dochody osiągnięte w związku z dokonywanymi inwestycjami Funduszu, w tym odsetki i dochody z dywidend, powiększają wartość aktywów Funduszu i odpowiednio wartość Jednostek Uczestnictwa.
2.
Towarzystwo nie wypłaca Uczestnikom Funduszu dochodów, o których mowa w ust. 1, w szczególności nie wypłaca dywidend ani innych zysków kapitałowych. Dochody, o których mowa w ust. 1 mogą być zrealizowane przez Uczestników Funduszu jedynie poprzez umorzenie Jednostek Uczestnictwa.

ROZDZIAŁ  II

JEDNOSTKA UCZESTNICTWA

ZASADA USTALANIA CENY JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

Artykuł  9

Cena Jednostek Uczestnictwa, które są przedmiotem składanego zlecenia ustalana jest zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie w wyniku najbliższej wyceny aktywów Funduszu następującej po otrzymaniu zlecenia przez Dystrybutora.

CECHY JEDNOSTKI UCZESTNICTWA

Artykuł  10
1.
Jednostka Uczestnictwa lub jej część uprawnia Uczestnika Funduszu do udziału w aktywach netto Funduszu proporcjonalnie do liczby Jednostek Uczestnictwa Funduszu zgodnie z Regulaminem i Ustawą.
2.
Wartość aktywów netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto na Jednostkę Uczestnictwa jest zmienna i może ulegać wahaniom zarówno w górę, jak i w dół.
Artykuł  11
1.
Jednostki Uczestnictwa są podzielne.
2.
Jednostki Uczestnictwa nie są oprocentowane.
3.
Jednostki Uczestnictwa nie mogą być zbywane przez Uczestników Funduszu a jedynie umarzane na zasadach określonych w Regulaminie.
4.
Jednostki Uczestnictwa mogą być dziedziczone.
Artykuł  12
1.
Towarzystwo zbywa Jednostki Uczestnictwa bez żadnych ograniczeń.
2.
Zbywanie Jednostek Uczestnictwa prowadzone jest wyłącznie za pośrednictwem Dystrybutorów.

PODZIAŁ JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

Artykuł  13
1.
Towarzystwo zastrzega sobie prawo dokonywania podziału Jednostek Uczestnictwa w taki sposób, by całkowita wartość Jednostek Uczestnictwa po podziale była równa całkowitej wartości Jednostek Uczestnictwa przed podziałem. Informacja o zamiarze podziału jednostek Uczestnictwa zostanie opublikowana w sposób określony w art. 46 Regulaminu, co najmniej na dwa tygodnie przed datą podziału.
2.
Po dokonaniu podziału skorygowane Świadectwo Uczestnictwa będzie wystawione przez Towarzystwo Uczestnikom Funduszu, zgodnie z art. 16 Regulaminu, w ciągu 4 dni roboczych od daty dokonania podziału.

ROZDZIAŁ  III

ZASADY UCZESTNICTWA W FUNDUSZU

UCZESTNICY FUNDUSZU

Artykuł  14
1.
Jednostki Uczestnictwa nabywane są na podstawie Umowy o Powierzenie Środków Pieniężnych, zwanej dalej "Umową", zawartej pomiędzy Inwestorem a Towarzystwem. Niniejszy Regulamin wraz ze zmianami wprowadzanymi zgodnie z art. 56 stanowi integralną część Umowy.
2.
Zawarcie Umowy następuje z chwilą przyjęcia przez Dystrybutora od Inwestora lub jego pełnomocnika prawidłowo wypełnionego pierwszego zlecenia nabycia oraz wpłaty powierzanych Towarzystwu środków pieniężnych.
3.
W zamian za powierzoną kwotę Towarzystwo zbywa odpowiednią ilość Jednostek Uczestnictwa.
4.
Początkowa i każda następna minimalna wpłata do Funduszu wynosi 49 złotych.
Artykuł  15
1.
Inwestor staje się Uczestnikiem Funduszu z datą nabycia Jednostek Uczestnictwa. Nabycie następuje nie później niż w Dniu Wyceny następującym po dniu, w którym Agent Obsługujący otrzyma za pośrednictwem Dystrybutora zlecenie nabycia Jednostek Uczestnictwa.
2.
Okres między datą wpłaty Dystrybutorowi powierzonych środków pieniężnych a datą nabycia Jednostek Uczestnictwa, jak określono w ust. 1, nie będzie dłuższy niż 4 dni robocze, chyba że takie opóźnienie jest następstwem okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności (zgodnie z art. 471 Kodeksu cywilnego).
3.
Przez datę wpłaty powierzonych środków pieniężnych Dystrybutorowi rozumie się dzień, w którym Dystrybutor otrzymał gotówkę, a w przypadku płatności przelewem dzień, w którym środki pieniężne wpłynęły na konto Dystrybutora.

ŚWIADECTWO UCZESTNICTWA

Artykuł  16
1.
Na podstawie Umowy Towarzystwo wydaje Uczestnikowi Funduszu pisemne świadectwo powierzenia środków, zwane dalej "Świadectwem Uczestnictwa".
2.
Świadectwa Uczestnictwa sporządza Agent Obsługujący. Świadectwo Uczestnictwa określa między innymi: datę jego wydania, datę wyceny Jednostek Uczestnictwa, nazwę Funduszu oraz liczbę i wartość nabytych Jednostek Uczestnictwa.
3.
W interesie Uczestnika Funduszu leży niezwłoczne zgłoszenie Stanowisku Obsługi Inwestorów (patrz art. 50) wszelkich nieprawidłowości zawartych w Świadectwie Uczestnictwa.

UCZESTNICY Z OGRANICZONĄ ZDOLNOŚCIĄ DO CZYNNOŚCI PRAWNYCH

Artykuł  17
1.
Osoba małoletnia poniżej 13 roku życia może zawrzeć Umowę z Towarzystwem i nabywać oraz dysponować Jednostkami Uczestnictwa tylko przez przedstawiciela bądź pełnomocnika tego przedstawiciela.
2.
Osoba małoletnia, która ukończyła 13 lat może zawrzeć Umowę z Towarzystwem i nabywać oraz dysponować Jednostkami Uczestnictwa za każdorazową pisemną zgodą przedstawiciela poświadczoną notarialnie lub sporządzoną na piśmie w obecności uprawnionego pracownika Dystrybutora.
3.
Przedstawicielami osoby małoletniej mogą być:
a)
każdy z rodziców - jeśli nie jest pozbawiony władzy rodzicielskiej,
b)
opiekun ustanowiony przez sąd opiekuńczy, w przypadku gdy małoletni nie pozostaje pod władzą rodzicielską
c)
kurator wyznaczony przez sąd opiekuńczy do zarządzania majątkiem osoby małoletniej.
4.
Przedstawiciele osoby małoletniej mogą udzielać pełnomocnictwa zgodnie z art. 18.
5.
Postanowienia niniejszego paragrafu mają odpowiednio zastosowanie do osób ubezwłasnowolnionych całkowicie lub częściowo. Do osób ubezwłasnowolnionych całkowicie stosuje się odpowiednio zasady obowiązujące wobec małoletnich poniżej 13 lat, a do ubezwłasnowolnionych częściowo zasady obowiązujące w stosunku do małoletnich, którzy ukończyli 13 lat.

USTANOWIENIE I ODWOŁANIE PEŁNOMOCNICTWA

Artykuł  18
1.
Uczestnik Funduszu może udzielić pełnomocnictwa do nabywania i dysponowania Jednostkami Uczestnictwa oraz składania innych oświadczeń woli związanych z uczestnictwem w Funduszu.
2.
Pełnomocnictwo jest udzielane w formie pisemnej z podpisem poświadczonym notarialnie lub w obecności uprawnionego pracownika Dystrybutora. Pełnomocnictwo jest odwoływane w formie pisemnej lub zgodnie z art. 28 Regulaminu. W przypadku pełnomocnictwa udzielanego lub odwoływanego poza granicami Polski, treść dokumentu powinna dodatkowo zostać poświadczona za zgodność z prawem miejsca wystawienia przez polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny. Pełnomocnictwo udzielone w języku obcym powinno być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język polski. Dla określenia skuteczności ustanowienia prokury stosuje się przepisy Kodeksu handlowego.
3.
Pełnomocnikowi nie przysługuje prawo udzielania dalszych pełnomocnictw. Maksymalna liczba pełnomocników działających w imieniu jednego Uczestnika Funduszu na jednym Rejestrze, nie może przekroczyć 4 osób.
4.
Udzielenie lub odwołanie pełnomocnictwa staje się skuteczne wobec Towarzystwa w dniu zarejestrowania stosownego oświadczenia woli przez Agenta Osługującego, lecz nie później niż w terminie 4 dni roboczych od złożenia takiego oświadczenia Dystrybutorowi, chyba że takie opóźnienie jest następstwem okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności (zgodnie z art. 471 Kodeksu cywilnego).
5.
Pełnomocnictwo może być:
a)
nieograniczone, w ramach którego pełnomocnik ma prawo do dokonywania wszelkich czynności prawnych w takim samym zakresie jak Uczestnik Funduszu, włącznie z prawem do odbioru środków pieniężnych pochodzących z umorzenia Jednostek Uczestnictwa,
b)
szczególne, w ramach którego Uczestnik może upoważnić pełnomocnika do wykonywania czynności w zakresie określonym przez Towarzystwo.
6.
O ile w treści pełnomocnictwa nie zastrzeżono inaczej, pełnomocnictwo wygasa w sytuacjach przewidzianych prawem. W przypadku gdy Uczestnik i pełnomocnik złożą zlecenia sprzeczne ze sobą wynikające z odmiennych decyzji, Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności za skutki takiego działania. Ponadto Towarzystwo może wstrzymać realizację sprzecznych zleceń, jeśli zostaną złożone w tym samym czasie. Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikające z realizacji zleceń składanych przez osobę, której pełnomocnictwo wygasło, jeśli Towarzystwo nie było o tym powiadomione.

ROZDZIAŁ  IV

NABYWANIE JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

ZASADY NABYWANIA JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

Artykuł  19

Inwestorzy i Uczestnicy Funduszu mogą nabywać Jednostki Uczestnictwa poprzez złożenie Dystrybutorowi prawidłowo wypełnionego zlecenia nabycia oraz wpłatę odpowiedniej kwoty środków pieniężnych. Postanowienia art. 15 Regulaminu stosuje się odpowiednio.

OPŁATA ZA NABYCIE

Artykuł  20
1.
Przy nabywaniu Jednostek Uczestnictwa pobierana jest opłata manipulacyjna za nabycie, dalej zwana "Opłatą za Nabycie", w maksymalnej wysokości 2% kwoty powierzanej Towarzystwu.
2.
Szczegółowe zasady pobierania opłat manipulacyjnych zawiera Tabela Opłat Manipulacyjnych, dalej zwana "Tabelą", dostępna w Punktach Dystrybucji Funduszu.

CENA I LICZBA NABYTYCH JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

Artykuł  21
1.
W celu obliczenia ilości Jednostek Uczestnictwa nabytych przez Uczestnika Funduszu za powierzoną kwotę, należy kwotę tę pomniejszyć o Opłatę za Nabycie i podzielić przez odpowiednią WANJU.
2.
Jeśli w danym Dniu Wyceny Inwestor lub Uczestnik złoży Dystrybutorowi prawidłowo wypełnione zlecenie nabycia i dokona wpłaty środków pieniężnych przed godziną zamknięcia sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA, to ilość nabytych przez niego Jednostek Uczestnictwa jest obliczana zgodnie z ust. 1 przy zastosowaniu WANJU z tego Dnia Wyceny. Uczestnik nabywa Jednostki Uczestnictwa w terminie, o którym mowa w art. 15 Regulaminu.
3.
Jeśli w danym Dniu Wyceny Inwestor lub Uczestnik złoży Dystrybutorowi prawidłowo wypełnione zlecenie nabycia i dokona wpłaty środków pieniężnych po godzinie zamknięcia sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA, to ilość nabytych przez niego Jednostek Uczestnictwa jest obliczana zgodnie z ust. 1 przy zastosowaniu WANJU z następnego Dnia Wyceny. Uczestnik nabywa Jednostki Uczestnictwa w terminie, o którym mowa w art. 15 Regulaminu.
4.
Jeśli Inwestor lub Uczestnik Funduszu złoży Dystrybutorowi prawidłowo wypełnione zlecenie nabycia oraz dokona wpłaty środków pieniężnych w dniu nie będącym Dniem Wyceny, to ilość nabytych przez niego Jednostek Uczestnictwa jest obliczana zgodnie z ust. 3. Uczestnik nabywa Jednostki Uczestnictwa w terminie, o którym mowa w art. 15 Regulaminu.

ROZDZIAŁ  V

UMARZANIE JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

ZASADY UMARZANIA

Artykuł  22

Uczestnicy Funduszu mogą umarzać Jednostki Uczestnictwa poprzez złożenie Dystrybutorowi prawidłowo wypełnionego zlecenia umorzenia.

Artykuł  23
1.
Zlecenie umorzenia może zawierać następujące dyspozycje:
a)
umorzenia wszystkich lub określonej liczby Jednostek Uczestnictwa, albo
b)
umorzenia takiej liczby Jednostek Uczestnictwa, w wyniku której otrzymana zostanie kwota brutto określona w Zleceniu Umorzenia.
2.
W zleceniu umorzenia Uczestnik może określić sposób wypłaty środków pieniężnych z tytułu umorzenia:
a)
bądź za pomocą przelewu na wskazany rachunek bankowy,
b)
bądź w formie gotówki we wskazanym Punkcie Dystrybucji.
3.
Umorzenie następuje nie później niż w Dniu Wyceny następującym po dniu, w którym Agent Obsługujący otrzyma za pośrednictwem Dystrybutora zlecenie umorzenia Jednostek Uczestnictwa.
4.
Okres między złożeniem Dystrybutorowi prawidłowo wypełnionego zlecenia umorzenia a datą umorzenia nie jest dłuższy niż 4 dni robocze, chyba że takie opóźnienie jest następstwem okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności (zgodnie z art. 471 Kodeksu cywilnego). Po dokonaniu umorzenia Towarzystwo przekazuje środki pieniężne Uczestnikowi w sposób określony w zleceniu umorzenia.

OPŁATA ZA UMORZENIE

Artykuł  24
1.
Umorzenie podlega opłacie manipulacyjnej zwanej dalej "Opłatą za Umorzenie" w maksymalnej wysokości 2% od kwoty brutto umorzenia.
2.
Szczegółowe zestawienie opłat manipulacyjnych zawiera Tabela, która jest udostępniana w Punktach Dystrybucji Funduszu.

CENA I LICZBA UMORZONYCH JEDNOSTEK UCZESTNICTWA ORAZ KWOTA OTRZYMANA Z TYTUŁU UMORZENIA

Artykuł  25
1.
a)
Jeżeli zlecenie umorzenia zawiera dyspozycję umorzenia określonej liczby lub wszystkich Jednostek Uczestnictwa, Uczestnik Funduszu w wyniku umorzenia otrzyma kwotę wynikającą z pomnożenia liczby umorzonych Jednostek Uczestnictwa przez odpowiednią WANJU pomniejszoną o Opłatę za Umorzenie,
b)
W przypadku gdy zlecenie umorzenia zawiera dyspozycję umorzenia liczby Jednostek Uczestnictwa większej niż posiadana przez Uczestnika, umorzone zostają wszystkie posiadane przez Uczestnika Jednostki Uczestnictwa.
2.
a)
Jeżeli zlecenie umorzenia zawiera dyspozycję Umorzenia Jednostek Uczestnictwa na określoną kwotę (kwotę brutto umorzenia), umorzona liczba Jednostek Uczestnictwa będzie wyliczona poprzez podzielenie kwoty brutto przez odpowiednią wartość WANJU. Kwota brutto pomniejszona o Opłatę za Umorzenie będzie równa kwocie wypłaconej Uczestnikowi,
b)
W przypadku gdy zlecenie umorzenia zawiera dyspozycję umorzenia Jednostek Uczestnictwa na określoną kwotę, która jest większa niż wartość Jednostek Uczestnictwa posiadana przez Uczestnika, umorzone zostają wszystkie posiadane przez Uczestnika Jednostki Uczestnictwa, a kwota wypłacona Uczestnikowi w wyniku umorzenia zostanie pomniejszona o Opłatę za Umorzenie.
3.
Uczestnik, który w danym Dniu Wyceny złożył Dystrybutorowi przed godziną zamknięcia sesji giełdowej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA prawidłowo wypełnione zlecenie umorzenia, umorzy Jednostki Uczestnictwa zgodnie z WANJU z tego Dnia Wyceny. Kwota jaką otrzyma Uczestnik w wyniku umorzenia obliczana jest w zależności od rodzaju zlecenia umorzenia, zgodnie z ust. 1 lub 2 niniejszego artykułu. Umorzenie zostanie dokonane zgodnie z art. 23 Regulaminu.
4.
Uczestnik, który w danym Dniu Wyceny złożył Dystrybutorowi po godzinie zamknięcia sesji giełdowej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA prawidłowo wypełnione zlecenie umorzenia, umorzy Jednostki Uczestnictwa zgodnie z WANJU z następnego Dnia Wyceny. Kwota jaką otrzyma Uczestnik w wyniku umorzenia obliczana jest w zależności od rodzaju zlecenia umorzenia, zgodnie z ust. 1 lub 2 niniejszego artykułu. Umorzenie zostanie dokonane zgodnie z art. 23 Regulaminu.
5.
Jeśli Uczestnik Funduszu złoży Dystrybutorowi prawidłowo wypełnione zlecenie umorzenia w dniu nie będącym Dniem Wyceny, umorzy Jednostki Uczestnictwa zgodnie z WANJU określonym w ust. 4. Umorzenie zostanie dokonane zgodnie z art. 23 Regulaminu.

ROZDZIAŁ  VI

ZWOLNIENIA Z OPŁAT MANIPULACYJNYCH

Artykuł  26
1.
Zarząd Towarzystwa może zmniejszyć opłaty manipulacyjne obowiązujące w Funduszu lub zaniechać ich pobierania w stosunku do Inwestorów lub Uczestników powierzających Towarzystwu środki pieniężne w wysokości przekraczającej 10.000 złotych na podstawie jednego zlecenia oraz w stosunku do działających na swoją rzecz:
a)
pracowników Towarzystwa,
b)
pracowników Agenta Obsługującego,
c)
pracowników Dystrybutorów,
d)
pracowników Banku Powiernika,
e)
akcjonariuszy Towarzystwa,
f)
pracowników akcjonariuszy Towarzystwa.
2.
Jako część kampanii promocyjnej, Towarzystwo może stosować obniżenia Opłat za Nabycie i Umorzenie lub zaniechać ich pobierania w określonym czasie lub w stosunku do określonych grup nabywców. Informacja o prowadzonej przez Towarzystwo promocji zostanie podana do wiadomości publicznej zgodnie z art. 46 Regulaminu lub przekazana za pośrednictwem poczty na dwa tygodnie przed dniem rozpoczęcia promocji.
Artykuł  27
1.
Z zastrzeżeniem ust. 2, wolne od Opłaty za Nabycie jest nabycie Jednostek Uczestnictwa przez Inwestora, który był już Uczestnikiem Funduszu do wysokości kwoty otrzymanej w zamian za jednorazowe umorzenie uprzednio nabytych Jednostek Uczestnictwa.
2.
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 przysługuje pod warunkiem, że okres pomiędzy umorzeniem uprzednio nabytych Jednostek Uczestnictwa a zawarciem kolejnej umowy o nabycie Jednostek Uczestnictwa w tym samym Funduszu nie przekracza 90 dni, licząc od daty złożenia zlecenia umorzenia do daty złożenia zlecenia nabycia jednostek uczestnictwa.
3.
Przepisy ustępów poprzedzających niniejszego artykułu stosuje się odpowiednio do tych Uczestników Funduszu, którzy po umorzeniu jedynie części swoich Jednostek Uczestnictwa nabywają w tym samym Funduszu nowe Jednostki Uczestnictwa.
4.
Warunkiem do skorzystania ze zwolnienia z Opłaty manipulacyjnej za Nabycie jest złożenie pisemnego wniosku osoby określonej w ust. 1 i 3 niniejszego artykułu.

ROZDZIAŁ  VII

USŁUGI DODATKOWE

SKŁADANIE ZLECEŃ ZA POMOCĄ TELEFONU I FAKSU

Artykuł  28
1.
Uczestnik Funduszu może zawrzeć z Towarzystwem Umowę o Składanie Dyspozycji za Pomocą Telefonu lub Faksu.
2.
Towarzystwo przyjmuje dyspozycje Uczestnika Funduszu lub jego pełnomocników złożone za pomocą telefonu lub faksu poprzez pracowników Punktu Dystrybucji prowadzonego przez wyznaczonego Dystrybutora.
3.
Na podstawie Umowy o Składanie Dyspozycji za Pomocą Telefonu lub Faksu składanie dyspozycji za pomocą faksu jest ograniczone do następujących zleceń:
a)
zlecenia nabycia,
b)
zlecenia umorzenia, jeśli przewiduje dokonanie płatności z tytułu umorzenia bezpośrednio Uczestnikowi,
c)
zlecenia blokady Rejestru,
d)
odwołania pełnomocnictwa.
4.
Towarzystwo realizuje tylko takie dyspozycje składane za pośrednictwem faksu, które zostały:
a)
przesłane na formularzu Towarzystwa (udostępnionym w Punkcie Dystrybucji),
b)
wypełnione i przesłane w sposób prawidłowy, czytelny i nie wywołujący jakichkolwiek wątpliwości co do ich treści lub autentyczności,
c)
podpisane przez Uczestnika Funduszu lub jego pełnomocnika.
5.
Na podstawie Umowy o Składanie Dyspozycji za Pomocą Telefonu lub Faksu składanie dyspozycji za pomocą telefonu jest ograniczone do następujących zleceń:
a)
zlecenia nabycia,
b)
zlecenia umorzenia,
c)
zlecenia blokady Rejestru,
d)
zmiany lub poprawek do danych Uczestnika,
e)
odwołania pełnomocnictwa,
f)
dodatkowo uzyskiwania informacji o stanie Rejestru Uczestnika oraz składania reklamacji.
Artykuł  29
1.
Identyfikacja Uczestnika Funduszu składającego dyspozycje za pomocą telefonu odbywa się na podstawie hasła, które pozostaje znane tylko Uczestnikowi którego dotyczy oraz wyznaczonym pracownikom działającym w imieniu Towarzystwa. Szczegółowy sposób identyfikacji Uczestników jest określony w Umowie o Składanie Dyspozycji za Pomocą Telefonu lub Faksu.
2.
Każda zmiana lub utrata hasła wiąże się ze wstrzymaniem możliwości składania dyspozycji telefonicznych lub telefaksowych do czasu nadania nowego hasła.
Artykuł  30
1.
Wszystkie dyspozycje składane przez Uczestników Funduszu na podstawie Umowy o Składanie Dyspozycji za Pomocą Telefonu lub Faksu są nagrywane i przechowywane w celach dowodowych przez okres wymagany przez prawo.
2.
W przypadku niemożliwości przyjęcia zlecenia telefonicznego lub faksowego z powodu awarii sprzętu Uczestnik może złożyć zlecenie osobiście u Dystrybutora.

BLOKADA REJESTRU

Artykuł  31
1.
Na wniosek Uczestnika Funduszu Towarzystwo może dokonać Blokady Rejestru Uczestnika.
2.
Blokada oznacza, że przez okres wskazany przez Uczestnika Funduszu możliwość realizacji składanych zleceń będzie zawieszona. Blokada może zostać odwołana przez Uczestnika Funduszu w każdym czasie.
3.
Oświadczenie Uczestnika Funduszu o ustanowieniu lub odwołaniu Blokady Rejestru staje się skuteczne w momencie zarejestrowania oświadczenia przez Agenta Obsługującego, lecz nie później niż w terminie 4 dni roboczych od złożenia takiego oświadczenia u Dystrybutora, chyba że takie opóźnienie jest następstwem okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności (zgodnie z art. 471 Kodeksu cywilnego).

ROZDZIAŁ  VIII

AKTYWA FUNDUSZU

USTALANIE WARTOŚCI AKTYWÓW NETTO FUNDUSZU

Artykuł  32
1.
Wartość Aktywów Netto Funduszu jest równa wartości aktywów Funduszu pomniejszonych o zobowiązania Funduszu w Dniu Wyceny.
2.
Wartość Aktywów Netto Funduszu ustalana jest w każdym Dniu Wyceny.
Artykuł  33
1.
Wartość Aktywów Netto Funduszu na Jednostkę Uczestnictwa równa się Wartości Aktywów Netto Funduszu w Dniu Wyceny podzielonej przez liczbę Jednostek Uczestnictwa, które w tym dniu są w posiadaniu Uczestników Funduszu.
2.
Należności z tytułu nabycia Jednostek Uczestnictwa powiększają Wartości Aktywów Funduszu w Dniu Wyceny następującym po Dniu Wyceny, w którym Agent Obsługujący zarejestrował zlecenie nabycia.

WYCENA AKTYWÓW FUNDUSZU

Artykuł  34
1.
Papiery wartościowe notowane na giełdzie lub na regulowanym rynku pozagiełdowym wyceniane są według ceny rynkowej ogłaszanej przez rynek główny dla danego papieru wartościowego.
2.
Cena rynkowa na rynku głównym rozumiana jest jako:
a)
kurs zamknięcia z ostatniego notowania w systemie notowań ciągłych, lub
b)
ostatni kurs ustalony w systemie kursu jednolitego, lub
c)
w przypadku akcji notowanych w systemie notowań ciągłych i w systemie jednolitego kursu dnia, ceną rynkową będzie cena z rynku głównego dla danej akcji wybranego przez Towarzystwo w uzgodnieniu z Bankiem Powiernikiem, na podstawie płynności, obrotów oraz liczby transakcji na danym rynku. Rynek główny dla każdego papieru wartościowego będzie podawany w rocznym i półrocznym sprawozdaniu Funduszu, zgodnie z art. 47 Regulaminu.
3.
Cena rynkowa papierów dłużnych oznacza cenę ustaloną w stosunku do ich wartości nominalnej. Skumulowane odsetki ujmowane są odrębnie jako należności.
4.
W przypadku papierów dłużnych, dla których wielkość obrotu lub częstość zawieranych transakcji nie zapewnia rzetelnej wyceny, zgodnie z zasadą ostrożnej wyceny, stosuje się zasady określone w art. 36 Regulaminu.
Artykuł  35
1.
Papiery wartościowe nie dopuszczone do publicznego obrotu oraz papiery dopuszczone do publicznego obrotu, do czasu rozpoczęcia ich notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA lub na regulowanym rynku pozagiełdowym wyceniane są według ceny nabycia.
2.
W przypadku zdarzeń mających wpływ na cenę tych papierów stosuje się zasadę ostrożnej wyceny poprzez:
a)
uwzględnienie ostatnich cen sprzedaży najbardziej porównywalnych papierów wartościowych,
b)
uwzględnienie średniej arytmetycznej wartości tych papierów wartościowych oferowanych przez trzy instytucje finansowe (lub dwie jeśli oferowane są tylko przez dwie instytucje) mające największy obrót tymi papierami, W przypadku gdy papiery wartościowe oferowane są tylko przez jedną instytucję, jej oferta będzie użyta do ustalenia ceny.
Artykuł  36

Wartość nie notowanych papierów dłużnych nabytych z dyskontem lub z premią określa się według formuły liniowej, przyjmując, że wartość ta odpowiednio wzrasta lub maleje każdego dnia do dnia wykupu o stałą równą odpowiednio dyskontu lub premii, z którymi ten papier nabyto, podzielonym przez liczbę dni w okresie do wykupu. Skumulowane odsetki ujmowane są odrębnie jako należności.

Artykuł  37

Papiery wartościowe notowane za granicą są wyceniane według ostatniej ceny zamknięcia na rynku głównym dla tych papierów przed/lub w Dniu Wyceny.

Artykuł  38

Odsetki należne z tytułu posiadania środków pieniężnych na rachunkach bankowych lub krótkoterminowych papierów wartościowych powiększają wartość aktywów Funduszu w Dniu Wyceny.

Artykuł  39
1.
Wszystkie zobowiązania pieniężne związane z nabywaniem i umarzaniem Jednostek Uczestnictwa są wyrażane w złotych.
2.
W stosunkach z osobami zagranicznymi w rozumieniu odpowiednich przepisów polskiego prawa dewizowego, Towarzystwo stosuje się do jego postanowień.

PRZECHOWYWANIE AKTYWÓW FUNDUSZU

Artykuł  40
1.
Aktywa Funduszu oddane są na przechowanie Bankowi Powiernikowi lub do Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.
2.
Zagraniczne papiery wartościowe nabyte zgodnie z przepisami polskiego prawa dewizowego mogą być przechowywane w zagranicznych bankach powierniczych wyznaczonych przez Towarzystwo i zaakceptowanych przez Bank Powiernik.
Artykuł  41
1.
Bank Powiernik jest zobowiązany w szczególności do:
a)
bezpiecznego przechowywania aktywów Funduszu,
b)
obliczania Wartości Aktywów Netto Funduszu zgodnie z prawem i Regulaminem Funduszu,
c)
wykonywania poleceń Towarzystwa, chyba że takie polecenia są sprzeczne z prawem lub Regulaminem,
d)
zapewnienia, aby transakcje dotyczące aktywów Funduszu były rozliczane w terminach określonych Regulaminem,
e)
zapewnienia, aby ogłaszanie dochodów Funduszu następowało zgodnie z prawem i Regulaminem,
f)
likwidacji Funduszu i rozdziału uzyskanych środków między Uczestnikami Funduszu w proporcji do posiadanych Jednostek Uczestnictwa.
2.
Szczegółowe obowiązki Banku Powiernika są ustalone w umowie między Towarzystwem a Bankiem Powiernikiem.

ROZDZIAŁ  IX

WYNAGRODZENIE TOWARZYSTWA

Artykuł  42
1.
Towarzystwo za zarządzanie Funduszem pobiera wynagrodzenie (zwane dalej "Wynagrodzeniem") w wysokości maksimum 2% w skali roku od przeciętnej rocznej Wartości Aktywów Netto Funduszu. Wynagrodzenie jest naliczane codziennie i przekazywane po zakończeniu każdego miesiąca.
2.
Towarzystwo pokrywa ze środków Funduszu koszty działalności Funduszu: opłaty dla Banku Powiernika, płatności za wykonane usługi Agenta Obsługującego, prowizje maklerskie, koszty obsługi prawnej Funduszu, koszty działalności marketingowej, koszty wymaganych przez prawo publikacji, płatności na rzecz rewidentów za badanie sprawozdań finansowych Funduszu oraz inne konieczne koszty i opłaty.
3.
Z wyjątkiem prowizji maklerskich za transakcje portfelowe oraz podatków i innych obciążeń nałożonych przez właściwe organy państwowe w związku z działalnością funduszy, wynagrodzenie i koszty określone w ust. 1 i 2 nie mogą przekroczyć w skali roku 4% średniej rocznej Wartości Netto Aktywów Funduszu.
Artykuł  43

Roczne sprawozdania finansowe Funduszu podlegają badaniu, natomiast półroczne sprawozdania Funduszu podlegają przeglądowi przez biegłych rewidentów wybranych przez Towarzystwo.

ROZDZIAŁ  X

WYGAŚNIĘCIE UMOWY

Artykuł  44
1.
Umowa między Towarzystwem i Uczestnikiem Funduszu ulega rozwiązaniu w następujących przypadkach:
a)
w dacie umorzenia przez Uczestnika Funduszu wszystkich Jednostek Uczestnictwa,
b)
w dacie otwarcia likwidacji Towarzystwa,
c)
w dacie ogłoszenia upadłości Towarzystwa,
d)
w dacie upływu okresu wypowiedzenia, o którym mowa w ust. 2 niniejszego artykułu,
e)
cofnięcia zezwolenia Komisji Papierów Wartościowych na zarządzanie Funduszem.
2.
Towarzystwo w związku z zamiarem zaprzestania w całości lub w części swej statutowej działalności może wypowiedzieć umowy z Uczestnikami Funduszu z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

O zamiarze zaprzestania działalności Towarzystwo informuje Komisję Papierów Wartościowych, Bank Powiernik oraz ogłasza ten zamiar zgodnie z art. 46 Regulaminu.

3.
W przypadku, o którym mowa w ustępie poprzedzającym Towarzystwo lub Bank Powiernik może za zezwoleniem Komisji Papierów Wartościowych przekazać zarządzanie Funduszem innemu towarzystwu funduszy powierniczych.
4.
Z chwilą wygaśnięcia prawa Towarzystwa do zarządzania Funduszem, uprawnienia Towarzystwa na okres nie dłuższy niż sześć miesięcy przejmuje Bank Powiernik. Za zgodą Komisji Papierów Wartościowych okres ten może być przedłużony.
Artykuł  45
1.
Bank Powiernik jest zobowiązany do likwidacji Funduszu i rozdzielenia środków Funduszu między Uczestnikami Funduszu proporcjonalnie do posiadanych przez nich Jednostek Uczestnictwa.
2.
W sprawach nie uregulowanych w niniejszym Regulaminie Bank Powiernik zastosuje się do przepisów Ustawy oraz zaleceń Komisji Papierów Wartościowych.

ROZDZIAŁ  XI

POLITYKA INFORMACYJNA TOWARZYSTWA

Artykuł  46
1.
Regulamin Funduszu i wszelkie jego zmiany, a także inne ogłoszenia i publikacje dotyczące Funduszu są zamieszczane w dwóch dziennikach: Rzeczpospolita i Gazeta Wyborcza.
2.
Towarzystwo zapewni również, że Regulamin i lista Dystrybutorów będą udostępnione w Punktach Dystrybucji.
3.
Zarząd Towarzystwa może zdecydować o zmianie dzienników, w których dokonuje się publikacji i ogłoszeń Funduszu.
Artykuł  47

Towarzystwo publikuje roczne i półroczne sprawozdania finansowe Funduszu zgodnie z przepisami prawa. Sprawozdania będą zawierały dane niezbędne do oceny stanu Funduszu i jego wartości na koniec okresu sprawozdawczego, zgodnie z wymogami Ustawy.

Artykuł  48

Towarzystwo publikuje informację o stanie Funduszu co najmniej raz w miesiącu. Informacja taka zawiera między innymi: Wartość Aktywów Netto Funduszu oraz Wartość Aktywów Netto na Jednostkę Uczestnictwa oraz stopę zmian tych wartości w ciągu ostatniego miesiąca.

Artykuł  49
1.
O ile Regulamin nie stanowi inaczej, wszelkie informacje związane z uczestnictwem w Funduszu Uczestnik otrzymuje pocztą na wskazany przez niego adres.
2.
Każdorazowo po wykonaniu zlecenia Uczestnika Funduszu, Uczestnik otrzymuje potwierdzenie transakcji, które określa między innymi datę jego wydania, datę wyceny Jednostek Uczestnictwa, nazwę Funduszu, rodzaj zlecenia, liczbę Jednostek Uczestnictwa po wykonaniu zlecenia. Potwierdzenie transakcji będzie wysłane nie później niż w następny dzień roboczy po zrealizowaniu zlecenia, chyba że opóźnienie będzie następstwem okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności (zgodnie z art. 471 Kodeksu cywilnego).
3.
Uczestnik Funduszu może zażądać przesłania pocztą informacji o stanie Rejestru oraz wykazu operacji dokonanych na swoim Rejestrze.
4.
Na wszystkich Świadectwach Uczestnictwa, potwierdzeniach transakcji, informacjach o stanie Rejestru oraz innych dokumentach wydawanych przez Towarzystwo, w których podaje się liczbę Jednostek Uczestnictwa, liczba ta będzie podawana do trzech miejsc po przecinku.
Artykuł  50
1.
Towarzystwo uruchomi Stanowisko Obsługi Inwestorów. Numer telefonu Stanowiska Obsługi Inwestorów będzie udostępniony w Punktach Dystrybucji oraz dodatkowo zamieszczany na potwierdzeniach transakcji.
2.
Osoby zatrudnione w Stanowisku Obsługi Inwestorów będą udzielały informacji odpowiadając na pytania Uczestników i Inwestorów.
3.
Informacje na temat Rejestru będą udzielane przez telefon jedynie tym Uczestnikom i ich pełnomocnikom, których będzie można zidentyfikować zgodnie z art. 29 Regulaminu.
4.
Uczestnicy oraz Inwestorzy, którzy nie zawarli z Towarzystwem Umowy o składaniu Dyspozycji za Pomocą Telefonu i Faksu będą mogli jedynie żądać przesłania im informacji o stanie Rejestru drogą pocztową na adres podany w Rejestrze.
Artykuł  51

O ile niniejszy Regulamin nie stanowi inaczej, uprawnionym do odbierania w imieniu Towarzystwa wszelkich zleceń lub innych oświadczeń woli od Uczestników i Inwestorów Funduszu jest Dystrybutor.

Artykuł  52

Towarzystwo przechowuje dane Uczestnika Funduszu przez okres pięciu lat po rozwiązaniu przez Uczestnika Umowy o Powierzenie Środków. W tym czasie Towarzystwo zastrzega sobie możliwość przesyłania byłemu Uczestnikowi informacji o Funduszu za pośrednictwem poczty, o ile Uczestnik nie zastrzeże inaczej.

ROZDZIAŁ  XII

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

Artykuł  53

Wszystkie dyspozycje składane przez Uczestników Funduszu są przechowywane w celach dowodowych przez okres wymagany przez prawo.

Artykuł  54
1.
W sprawach nie uregulowanych niniejszym Regulaminem zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego oraz inne odpowiednie przepisy prawa (włączając w to przepisy prawa podatkowego).
2.
Obowiązki wynikające z przepisów podatkowych ciążą na Uczestnikach. W stosunku do Uczestników Towarzystwo będzie wykonywało tylko te obowiązki podatkowe, które zostały nałożone na Towarzystwo na mocy odpowiednich przepisów prawa.
3.
Jeżeli zmiany Ustawy lub przepisów prawa, o których mowa w ust. 1 i 2 spowodują konieczność wprowadzenia zmian do Regulaminu, Regulamin zostanie zmieniony zgodnie z art. 56 Regulaminu.
Artykuł  55

Sądem właściwym do rozstrzygania sporów pomiędzy Towarzystwem a Uczestnikami Funduszu jest sąd właściwy dla siedziby Towarzystwa.

Artykuł  56

Regulamin może być zmieniony tylko uchwałą Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Towarzystwa. Wszelkie zmiany wymagają dla swojej ważności zatwierdzenia przez Komisję Papierów Wartościowych.

Artykuł  57
1.
Niniejszy Regulamin, z wyjątkiem art. 28-30, wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, zgodnie z art. 46 Regulaminu. O wejściu w życie art. 28-30 Regulaminu Towarzystwo poinformuje zgodnie z art. 46 Regulaminu.
2.
Wszelkie zmiany niniejszego Regulaminu wchodzą w życie w dniu ogłoszenia, zgodnie z art. 46 Regulaminu.