Udzielenie zezwolenia na działalność w zakresie obrotu papierami wartościowymi nie dopuszczonymi do publicznego obrotu.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KPW.1997.8.280

Akt indywidualny
Wersja od: 10 października 1997 r.

UCHWAŁA Nr 450
KOMISJI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH
z dnia 14 sierpnia 1997 r.
w sprawie udzielenia zezwolenia na działalność w zakresie obrotu papierami wartościowymi nie dopuszczonymi do publicznego obrotu

Na podstawie art. 21 § 2 ustawy z dnia 22 marca 1991 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (Dz. U. z 1994 r. Nr 58, poz. 239, Nr 71, poz. 313 i Nr 121, poz. 591, z 1996 r. Nr 45, poz. 199, Nr 75, poz. 357, Nr 106, poz. 496 i Nr 149, poz. 703 oraz z 1997 r. Nr 30, poz. 164) uchwala się, co następuje:
§  1.
Udziela się Polskiej Kasie Oszczędności Bankowi Państwowemu zezwolenia na prowadzenie w wydzielonym biurze maklerskim działalności w zakresie obrotu Bonami Dłużnymi, będącymi nie emitowanymi w serii dłużnymi papierami wartościowymi w następującym zakresie:
1.
oferowanie Bonów Dłużnych,
2.
przechowywanie Bonów Dłużnych na zlecenie uprawnionego oraz rejestrowanie stanu posiadania Bonów Dłużnych i zmian tego posiadania,
3.
organizowanie obrotu wtórnego Bonami Dłużnymi,
4.
dokonywanie innych czynności organizacyjnych i prawnych, jeżeli celem tych czynności jest działalność określona w ust. 1-3.
§  2.
Emitentami Bonów Dłużnych nie mogą być:
a)
bank PKO BP,
b)
banki zagraniczne lub inne zagraniczne podmioty prowadzące działalność bankową,
c)
banki krajowe nie posiadające uprawnień do emitowania bankowych papierów wartościowych.
§  3.
Zmiany w regulaminie obsługi Bonów Dłużnych banku PKO BP mogą być dokonywane za zgodą Komisji Papierów Wartościowych.
§  4.
Bank PKO BP będzie przekazywał do Urzędu Komisji Papierów Wartościowych kopie umów zawieranych między emitentem Bonów Dłużnych a PKO BP dotyczących emisji tych papierów wartościowych.
§  5.
Bank PKO BP zobowiąże emitenta do przekazywania do Urzędu Komisji i do agencji informacyjnej, do której spółki, których akcje zostały dopuszczone do publicznego obrotu przekazują informacje zgodnie z art. 51 § 3 ustawy - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych, co najmniej następujących informacji:
a)
nazwę i siedzibę emitenta,
b)
wskazanie czynników powodujących wysokie ryzyko dla nabywców papierów wartościowych,
c)
określenie rodzajów i wartości kapitałów emitenta,
d)
informacje o wartości obrotów emitenta za ostatni rok obrotowy,
e)
informacje o zmianach ogólnego poziomu zadłużenia emitenta dotyczącego umów przekraczających 10% kapitałów własnych,
f)
1. raporty kwartalne i roczne za ostatni rok obrotowy emitenta będącego spółką, której akcje zostały dopuszczone do publicznego obrotu, sporządzone zgodnie z zasadami określonymi w zarządzeniu Przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych z dnia 1 kwietnia 1997 r. w sprawie rodzaju, formy i terminów przekazywania informacji bieżących i okresowych przez emitentów papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu (M. P. Nr 21, poz. 213). Wymóg powyższy nie dotyczy raportów za okres, który objęty został sprawozdaniami zawartymi w prospekcie emisyjnym emitenta.
2.
roczne sprawozdanie finansowe emitenta będącego spółką zagraniczną w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym (Dz. U. z 1997 r. Nr 26, poz. 143), według standardów rachunkowości przyjętych w państwach Unii Europejskiej lub Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.
3.
sprawozdania finansowe za wszystkie pełne kwartały trwającego roku obrotowego emitenta będącego spółką zagraniczną (w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym), według standardów rachunkowości przyjętych w państwach Unii Europejskiej lub Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, w wymaganym przez te standardy zakresie. Sprawozdania te powinny obejmować zakres informacji analogiczny do raportów, o których mowa w pkt. 1.
4.
oceny ryzyka związanego z inwestowaniem w papiery wartościowe emitenta będącego spółką zagraniczną (w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym), dokonanej przez wyspecjalizowane w ocenie i monitorowaniu kondycji finansowej emitentów agencje ratingowe.
5.
roczne sprawozdania finansowe za ostatni rok obrotowy emitenta będącego spółką, której akcje nie zostały dopuszczone do publicznego obrotu wg wzoru oraz zasad określonych w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 121, poz. 591).
6.
sprawozdania finansowe za wszystkie pełne kwartały trwającego roku obrotowego emitenta będącego spółką której akcje nie zostały dopuszczone do publicznego obrotu, sporządzone zgodnie z zasadami sporządzania raportów kwartalnych określonymi w zarządzeniu Przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych z dnia 1 kwietnia 1997 r. w sprawie rodzaju, formy i terminów przekazywania informaccyjnej bieżących i okresowych przez emitentów papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu. Sprawozdania te mogą być przekazywane do agencji informacyjnej lub udostępniane na życzenie inwestora w siedzibie emitenta oraz w Punktach Obsługi Klienta PKO BP, w których prowadzona będzie działalność w zakresie obrotu Bonami Dłużnymi.
§  6.
Bank PKO BP będzie przekazywał codziennie do Urzędu Komisji następujące informacje o obrotach na rynku wtórnym:
a)
maksymalną zaoferowaną cenę,
b)
minimalną zaoferowaną cenę,
c)
kurs zamknięcia,
d)
wysokość obrotów.
§  7.
Zezwolenie zostaje udzielone na okres 2 lat.
§  8.
W części dotyczącej nabywania Bonów Dłużnych we własnym imieniu i na własny rachunek postępowanie umarza się.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.