Tymczasowy regulamin organizacyjny Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGP.2022.45

Akt obowiązujący
Wersja od: 12 stycznia 2022 r.

ZARZĄDZENIE Nr 1
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
z dnia 12 stycznia 2022 r.
w sprawie tymczasowego regulaminu organizacyjnego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości

Na podstawie art. 14 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z powołaniem Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (Dz. U. poz. 2447) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
Ustala się tymczasowy regulamin organizacyjny Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, zwanego dalej "CBZC", określający:
1)
strukturę organizacyjną;
2)
organizację i tryb kierowania;
3)
zadania komórek organizacyjnych;
4)
tryb wprowadzania kart opisów stanowisk pracy i opisów stanowisk pracy.
§  2. 
1. 
CBZC jest jednostką organizacyjną Policji służby zwalczania cyberprzestępczości, odpowiedzialną za realizację na obszarze całego kraju zadań w zakresie:
1)
rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania przestępstw popełnionych przy użyciu systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego lub sieci teleinformatycznej, a także wykrywania i ścigania sprawców tych przestępstw;
2)
wspierania w niezbędnym zakresie jednostek organizacyjnych Policji w rozpoznawaniu, zapobieganiu i zwalczaniu przestępstw, o których mowa w pkt 1, a także wykrywaniu i ściganiu sprawców tych przestępstw.
2. 
Organizację i zakres działania CBZC określają przepisy w sprawie organizacji i zakresu działania oraz zasad współdziałania CBZC z innymi jednostkami organizacyjnymi Policji.
3. 
Obsługa czynności wspomagających w zakresie finansowo-księgowym i logistycznym CBZC odbywa się na dotychczasowych zasadach obowiązujących dla Biura do Walki z Cyberprzestępczością i komórek do spraw cyberprzestępczości w komendach wojewódzkich Policji.
§  3. 
Na czas zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny, po objęciu jednostek organizacyjnych Policji militaryzacją, CBZC wchodzi w strukturę jednostki zmilitaryzowanej Komendy Głównej Policji.
§  4. 
1. 
Służba w CBZC pełniona jest zgodnie z decyzją Komendanta CBZC w sprawie wprowadzenia rozkładu czasu służby policjantów pełniących służbę w CBZC, a praca wykonywana jest zgodnie z czasem pracy pracowników określonym w regulaminie pracy, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
W komórkach organizacyjnych CBZC, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 12-28, zwanych dalej "zarządami i wydziałami terenowymi", czas służby i pracy zgodny jest z rozkładem czasu służby i regulaminem pracy ustalonymi przez właściwych miejscowo komendantów wojewódzkich Policji.
§  5. 
Komendant CBZC przyjmuje interesantów w sprawach skarg i wniosków w każdy poniedziałek w godzinach od 15.00 do 17.00.

Rozdział  2

Struktura organizacyjna

§  6. 
1. 
Kierownictwo CBZC stanowią:
1)
Komendant CBZC;
2)
Zastępcy Komendanta CBZC;
3)
kierownicy komórek organizacyjnych, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2 oraz zarządów i wydziałów terenowych, zwani dalej "naczelnikami".
2. 
W skład CBZC wchodzą następujące komórki organizacyjne:
1)
Wydział Nadzoru i Koordynacji;
2)
Wydział Wywiadu Kryminalnego;
3)
Wydział Specjalny;
4)
Wydział Ogólny, Kadr i Szkolenia;
5)
Wydział Wsparcia Logistycznego;
6)
Zespół Kontroli;
7)
Zespół Prasowy;
8)
Zespół Prawny;
9)
Zespół Wsparcia Psychologicznego;
10)
Zespół Wspomagający;
11)
Jednoosobowe Stanowisko do spraw Ochrony Pracy;
12)
Zarząd w Warszawie;
13)
Zarząd w Katowicach;
14)
Wydział w Białymstoku;
15)
Wydział w Bydgoszczy;
16)
Wydział w Gdańsku;
17)
Wydział w Gorzowie Wielkopolskim;
18)
Wydział w Kielcach;
19)
Wydział w Krakowie;
20)
Wydział w Lublinie;
21)
Wydział w Łodzi;
22)
Wydział w Olsztynie;
23)
Wydział w Opolu;
24)
Wydział w Poznaniu;
25)
Wydział w Radomiu;
26)
Wydział w Rzeszowie;
27)
Wydział w Szczecinie;
28)
Wydział we Wrocławiu.
3. 
Schemat organizacyjny CBZC stanowi załącznik do zarządzenia.

Rozdział  3

Organizacja i tryb kierowania

§  7. 
1. 
Komendant CBZC kieruje CBZC przy pomocy Zastępców Komendanta CBZC, naczelników oraz policjantów i pracowników CBZC wyznaczonych do koordynowania pracy komórek organizacyjnych CBZC.
2. 
Komendant CBZC może upoważniać podległych policjantów i pracowników do podejmowania w jego imieniu decyzji lub wykonywania czynności w określonych sprawach.
3. 
Komendant CBZC może powoływać komisje i zespoły o charakterze doraźnym oraz wyznaczać osoby do realizacji zleconych zadań.
§  8. 
1. 
Komendanta CBZC podczas jego nieobecności zastępuje wyznaczony Zastępca Komendanta CBZC.
2. 
Zakres zastępstwa, o którym mowa w ust. 1, obejmuje wykonywanie wszystkich zadań Komendanta CBZC, chyba że Komendant CBZC postanowi inaczej.
3. 
Podział zadań między Komendantem CBZC, a Zastępcami Komendanta CBZC określa Komendant CBZC w drodze decyzji.
§  9. 
Do zadań Komendanta CBZC należy w szczególności:
1)
planowanie, organizowanie i koordynowanie wykonywania zadań przez komórki organizacyjne CBZC oraz sprawowanie bezpośredniego nadzoru nad działalnością komórek organizacyjnych CBZC, zgodnie z podziałem zadań określonym w decyzji Komendanta CBZC, o której mowa w § 8 ust. 3;
2)
tworzenie warunków właściwego wykonywania obowiązków służbowych przez podległych policjantów i pracowników;
3)
wykonywanie określonych w odrębnych przepisach uprawnień i obowiązków przełożonego w stosunku do podległych policjantów i pracowników;
4)
wyznaczanie policjantów lub pracowników do koordynowania pracy zespołów CBZC;
5)
uczestniczenie w opracowywaniu projektów planów rzeczowych, remontowych i inwestycyjnych;
6)
wnioskowanie o dokonanie zmian w planach rzeczowo-finansowych CBZC, na zakupy realizowane, na podstawie odrębnych przepisów, przez Biuro Logistyki Policji Komendy Głównej Policji i Biuro Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji;
7)
dysponowanie wydzielonym limitem w zakresie uprawnień nadanych przez Komendanta Głównego Policji;
8)
dokonywanie wydatków w granicach przyznanych limitów;
9)
realizowanie zadań wynikających z odrębnych przepisów związanych z gospodarowaniem środkami z funduszu operacyjnego Policji.
§  10. 
1. 
Naczelnik kieruje komórką organizacyjną przy pomocy zastępcy naczelnika, kierowników komórek organizacyjnych niższego szczebla oraz wyznaczonych policjantów i pracowników.
2. 
Do zadań naczelnika należy w szczególności:
1)
planowanie i organizowanie pracy komórki organizacyjnej, w celu zapewnienia sprawnego, terminowego i właściwego wykonywania zadań służbowych;
2)
tworzenie warunków do właściwego wykonywania obowiązków służbowych przez podległych policjantów i pracowników;
3)
sprawowanie nadzoru nad prawidłową realizacją zadań pozostających we właściwości komórki organizacyjnej oraz racjonalnym korzystaniem z zasobów komórki organizacyjnej;
4)
współdziałanie z naczelnikami, kierownikami komórek organizacyjnych niższego szczebla w CBZC oraz policjantami i pracownikami CBZC wyznaczonymi do koordynowania pracy komórek organizacyjnych w sprawach wymagających współpracy kilku komórek organizacyjnych lub kompleksowych rozwiązań;
5)
wykonywanie zadań wynikających z indywidualnych upoważnień udzielonych przez Komendanta CBZC;
6)
przedstawianie wniosków w sprawach osobowych podległych policjantów i w sprawach wynikających ze stosunku pracy podległych pracowników, a także pośredniczenie w doręczaniu im rozstrzygnięć Komendanta CBZC wydawanych w tych sprawach;
7)
nadzorowanie przestrzegania przez policjantów i pracowników komórki organizacyjnej dyscypliny oraz czasu służby i pracy, przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny służby i pracy, przepisów o ochronie przeciwpożarowej, o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie danych osobowych, a także corocznego wykorzystywania przysługujących im urlopów;
8)
nadzorowanie terminowego wykonywania badań profilaktycznych i kontrolnych przez podległych policjantów oraz badań wstępnych, okresowych i kontrolnych przez podległych pracowników, a także niezwłocznego zgłaszania się do komisji lekarskiej przez podległych policjantów skierowanych na badania.
3. 
W razie nieobecności naczelnika, komórką organizacyjną kieruje zastępca naczelnika, kierownik komórki organizacyjnej niższego szczebla albo wyznaczony przez naczelnika policjant lub pracownik.
4. 
Osobom wyznaczonym, o których mowa w ust. 3, przysługują uprawnienia do wykonywania wszystkich zadań naczelnika, chyba że naczelnik postanowi inaczej.
5. 
Naczelnik może wyznaczać podległych policjantów lub pracowników do koordynowania pracy zespołów w podległej mu komórce organizacyjnej.
6. 
Naczelnik może powoływać zespoły o charakterze doraźnym, do realizacji określonych zadań.
§  11. 
Naczelnicy zarządów i wydziałów terenowych współpracują:
1)
z właściwymi miejscowo komendantami wojewódzkimi (Stołecznym) Policji i właściwymi komórkami organizacyjnymi Komendy Głównej Policji w zakresie rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania przestępstw popełnionych przy użyciu systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego lub sieci teleinformatycznej, a także wykrywania i ścigania sprawców tych przestępstw oraz wspierania w niezbędnym zakresie jednostek organizacyjnych Policji w rozpoznawaniu, zapobieganiu i zwalczaniu przestępstw, a także wykrywaniu i ściganiu sprawców tych przestępstw;
2)
z właściwymi miejscowo komendantami wojewódzkimi Policji w zakresie zapewniania obsługi administracyjnej, finansowo-księgowej i zaopatrzenia, na podstawie odrębnych przepisów i porozumień.

Rozdział  4

Zadania komórek organizacyjnych

§  12. 
Do zadań realizowanych przez wszystkie komórki organizacyjne CBZC, w zakresie ich właściwości, należy w szczególności:
1)
współpraca z krajowymi i międzynarodowymi podmiotami policyjnymi i pozapolicyjnymi;
2)
udzielanie informacji i konsultacji kierownikom jednostek organizacyjnych naczelnikom i innym kierownikom komórek organizacyjnych niższego szczebla w CBZC;
3)
organizowanie i prowadzenie lokalnego doskonalenia zawodowego policjantów i pracowników CBZC;
4)
upowszechnianie innowacyjnych rozwiązań i narzędzi oraz dobrych praktyk sprzyjających podnoszeniu jakości i efektywności realizowanych zadań CBZC;
5)
opracowywanie analiz, informacji oraz innych dokumentów związanych z realizacją zadań służbowych;
6)
monitorowanie zmian w przepisach prawa, inicjowanie prac legislacyjnych oraz opracowywanie i opiniowanie projektów aktów prawnych;
7)
dostosowywanie zakresu zadań komórki organizacyjnej do nowych rozwiązań prawnych wynikających ze zmiany przepisów pozostających w zakresie właściwości tej komórki organizacyjnej;
8)
realizowanie wniosków i zaleceń pokontrolnych uprawnionych organów kontroli;
9)
uczestniczenie w procesie udostępniania informacji publicznej;
10)
współdziałanie przy wykonywaniu zadań, w szczególności poprzez dokonywanie uzgodnień, przedstawianie opinii, udostępnianie materiałów i informacji oraz opracowywanie wspólnych stanowisk w określonych sprawach;
11)
przygotowywanie projektów decyzji administracyjnych Komendanta CBZC;
12)
prowadzenie postępowań wyjaśniających, dotyczących szkód w mieniu Skarbu Państwa znajdującego się w zarządzie administracyjnym i dyspozycji CBZC;
13)
wykonywanie zadań określonych w porozumieniach, decyzjach i dokumentach o współpracy zawartych przez Komendanta CBZC z innymi służbami, organami i instytucjami publicznymi;
14)
ewidencjonowanie czasu służby i pracy policjantów i pracowników komórki organizacyjnej;
15)
organizowanie pracy komórki organizacyjnej poprzez obsługę sekretarsko-biurową we współpracy z właściwymi komórkami organizacyjnymi CBZC i komendami wojewódzkimi (Stołeczną) Policji;
16)
przygotowywanie i aktualizowanie informacji przekazywanych do zamieszczania na stronie podmiotowej Komendanta CBZC w Biuletynie Informacji Publicznej;
17)
opracowywanie i aktualizowanie planów alarmowania policjantów i pracowników CBZC;
18)
archiwizowanie dokumentacji wytworzonej i zgromadzonej w komórce organizacyjnej.
§  13. 
Do zadań Wydziału Nadzoru i Koordynacji należy w szczególności:
1)
nadzorowanie i koordynowanie działań ukierunkowanych na bezpośrednie rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie przestępstw popełnionych przy użyciu systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego lub sieci teleinformatycznej, a także wykrywanie i ściganie sprawców tych przestępstw;
2)
nadzorowanie komórek organizacyjnych CBZC w bezpośrednim rozpoznawaniu, zapobieganiu i zwalczaniu przestępstw;
3)
nadzorowanie komórek organizacyjnych CBZC w zakresie prowadzonych form pracy operacyjnej;
4)
koordynowanie współpracy międzynarodowej operacyjnej i pozaoperacyjnej realizowanej przez CBZC;
5)
prowadzenie wymiany informacji o charakterze kryminalnym w ramach współpracy międzynarodowej CBZC;
6)
prowadzenie działalności profilaktyczno-edukacyjnej w zakresie zapobiegania popełnianiu cyberprzestępstw;
7)
reprezentowanie CBZC w bezpośrednich kontaktach z organami administracji rządowej oraz na forach międzynarodowych.
§  14. 
Do zadań Wydziału Wywiadu Kryminalnego należy w szczególności:
1)
nadzorowanie i koordynowanie działań z zakresu analizy kryminalnej w komórkach organizacyjnych CBZC w bezpośrednim rozpoznawaniu, zapobieganiu i zwalczaniu przestępstw;
2)
koordynowanie działań związanych z udzielaniem i cofaniem upoważnień w zakresie dostępu do policyjnych i pozapolicyjnych baz danych;
3)
nadzorowanie i koordynowanie czynności dotyczących bieżących wydarzeń związanych z siecią Internet oraz bezpośrednim rozpoznawaniem zagrożeń i przestępstw popełnianych w sieci Internet lub z użyciem nowoczesnych narzędzi teleinformatycznych, w tym także przygotowywanie raportów i analiz z bieżących wydarzeń;
4)
prowadzenie monitoringu pod kątem:
a)
ujawniania zagrożeń związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem i porządkiem publicznym,
b)
konkretnych zagrożeń związanych z organizowanymi zgromadzeniami publicznymi,
c)
rozpoznawania nowych metod i trendów działania sprawców przestępstw popełnianych przy użyciu systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego, sieci teleinformatycznej,
d)
ujawniania zagrożeń związanych z działalnością grup terrorystycznych;
5)
wprowadzanie, usuwanie i weryfikowanie danych w policyjnych bazach danych.
§  15. 
Do zadań Wydziału Specjalnego należy w szczególności:
1)
prowadzenie zaawansowanych metod pracy operacyjnej;
2)
prowadzenie działań realizacyjnych wymagających stosowania techniki specjalnej oraz specjalistycznego sprzętu i wyposażenia;
3)
nadzorowanie i koordynowanie zadań nad właściwymi komórkami terenowymi CBZC w zakresie informatyki śledczej i zaawansowanych technologii;
4)
nadzorowanie i koordynowanie pracy komórek organizacyjnych CBZC w zakresie zabezpieczania i analizy materiałów cyfrowych;
5)
nadzorowanie i wspieranie komórek organizacyjnych CBZC oraz komórek organizacyjnych Policji w zabezpieczaniu dowodów elektronicznych, ich analizie oraz odzyskiwaniu danych.
§  16. 
Do zadań Wydziału Ogólnego, Kadr i Szkolenia należy w szczególności:
1)
zapewnienie Komendantowi CBZC i jego zastępcom warunków do zarządzania i kierowania CBZC;
2)
zapewnienie Komendantowi CBZC i jego zastępcom obsługi sekretarsko-biurowej;
3)
organizowanie wyjazdów Komendanta CBZC i jego zastępców oraz nadzór nad przebiegiem delegacji zagranicznych;
4)
prowadzenie kancelarii jawnej CBZC;
5)
doskonalenie systemu działań wizerunkowych, w tym upowszechnianie ceremoniału policyjnego i musztry w Policji oraz etykiety urzędniczej;
6)
organizowanie i koordynowanie przedsięwzięć mających na celu integrację środowiska policyjnego;
7)
realizowanie zadań związanych z komunikacją wewnętrzną i kontrolą zarządczą;
8)
opracowywanie projektów stanowisk Komendanta CBZC w odpowiedzi na petycje, interpelacje i zapytania poselskie oraz interwencje parlamentarzystów, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz naczelnych i centralnych organów administracji rządowej;
9)
prowadzenie i koordynowanie badań społecznych w CBZC oraz współpraca w tym zakresie z Komendą Główną Policji;
10)
koordynowanie i realizowanie dostępu do informacji publicznej, w tym prowadzenie strony podmiotowej Komendanta CBZC w Biuletynie Informacji Publicznej.
11)
projektowanie i doskonalenie struktury organizacyjno-etatowej CBZC, w tym opracowywanie rozkazów z tym związanych;
12)
realizowanie spraw osobowych policjantów i pracowników CBZC w zakresie zastrzeżonym dla Komendanta CBZC;
13)
przygotowywanie projektów rozstrzygnięć Komendanta CBZC w sprawach osobowych policjantów i pracowników CBZC;
14)
prowadzenie dokumentacji kadrowej policjantów i pracowników CBZC, w tym akt osobowych;
15)
przekazywanie organom emerytalnym dokumentów, stanowiących podstawę wydania wobec policjantów i pracowników CBZC decyzji emerytalno-rentowych;
16)
opracowywanie prognoz potrzeb kadrowych komórek organizacyjnych CBZC i podległych komórek organizacyjnych Policji;
17)
prowadzenie postępowań kwalifikacyjnych w stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie do służby oraz opracowań kadrowych kandydatów do pracy;
18)
realizowanie spraw dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej policjantów CBZC i członków korpusu służby cywilnej, zatrudnionych w CBZC oraz odpowiedzialności porządkowej pracowników CBZC nie będących członkami korpusu służby cywilnej w zakresie określonym przez Komendanta CBZC;
19)
realizowanie procesu wartościowania stanowisk pracy w służbie cywilnej w CBZC;
20)
rozpoznawanie i analizowanie potrzeb w zakresie szkoleń zawodowych, centralnego doskonalenia zawodowego w CBZC oraz przeprowadzanie naboru policjantów CBZC na szkolenia zawodowe, centralne doskonalenie zawodowe, a także na egzamin oficerski;
21)
monitorowanie procesu lokalnego doskonalenia zawodowego realizowanego w komórkach organizacyjnych CBZC;
22)
planowanie i organizowanie zajęć, egzaminów oraz sprawdzianów wiedzy i umiejętności z zakresu wyszkolenia strzeleckiego oraz testów sprawności fizycznej dla policjantów CBZC pełniących służbę w komórkach organizacyjnych CBZC, znajdujących się na obszarze działania Komendanta Stołecznego Policji, a także monitorowanie i sprawozdawczość w tym zakresie z realizacji zadania w całym CBZC;
23)
prowadzenie ewidencji, baz danych, statystyki i sprawozdawczości kadrowej i dyscyplinarnej oraz dokonywanie analiz w obszarze spraw kadrowych, dyscyplinarnych i szkoleniowych;
24)
koordynowanie alarmowania policjantów i pracowników CBZC;
25)
współpraca z Komendą Główną Policji w zakresie reklamowania od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej i udział w nadawaniu przydziałów organizacyjno-mobilizacyjnych policjantom i pracownikom CBZC;
26)
prowadzenie postępowań odszkodowawczych w sprawach dotyczących jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadków lub chorób pozostających w związku ze służbą;
27)
sporządzanie informacji, opinii i stanowisk w przedmiocie oceny zgodności działań policjantów ze standardami ochrony praw człowieka;
28)
prowadzenie niezbędnych ewidencji wynikających z odrębnych przepisów;
29)
prowadzenie spraw związanych z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych w CBZC;
30)
realizowanie zadań w zakresie medycyny pracy i innych świadczeń dotyczących profilaktycznej ochrony zdrowia.
§  17. 
Do zadań Wydziału Wsparcia Logistycznego należy w szczególności:
1)
prowadzenie spraw z zakresu gospodarki mieszkaniowej oraz świadczeń odszkodowawczych dla policjantów CBZC w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą;
2)
koordynowanie zaopatrywania komórek organizacyjnych CBZC w sprzęt, wyposażenie, materiały, usługi i oprogramowanie, realizowanego w ramach zakupów centralnych;
3)
koordynowanie zaopatrywania komórek organizacyjnych CBZC w sprzęt, wyposażenie, materiały, usługi i oprogramowanie;
4)
obsługa administracyjno-gospodarcza CBZC we współpracy z właściwymi komórkami organizacyjnymi Komendy Głównej Policji;
5)
koordynowanie zadań i współpraca z właściwymi komórkami organizacyjnymi Komendy Głównej Policji, komend wojewódzkich Policji w zakresie planowania i wydatkowania środków finansowych w CBZC;
6)
współpraca z Komendą Główną Policji oraz koordynowanie zaopatrzenia komórek organizacyjnych CBZC, znajdujących się na obszarze działania Komendanta Stołecznego Policji w sprzęt kwaterunkowy, techniki biurowej i techniki policyjnej oraz obsługa materiałowo - techniczna w tym zakresie;
7)
koordynacja gospodarką uzbrojenia i techniki policyjnej;
8)
współdziałanie z jednostkami organizacyjnymi Policji i komórkami organizacyjnymi Komendy Głównej Policji w ramach postępowań o udzielenie zamówienia publicznego na rzecz CBZC;
9)
administrowanie policyjnymi systemami teleinformatycznymi przeznaczonymi do przetwarzania informacji jawnych i niejawnych, w tym administrowanie stanowiskami komputerowymi zlokalizowanymi w komórkach organizacyjnych CBZC znajdujących się na obszarze działania Komendanta Stołecznego Policji, z wyłączeniem Zarządu w Warszawie;
10)
zapewnienie ochrony obiektów użytkowanych przez CBZC;
11)
prowadzenie gospodarki transportowej oraz zapewnienie potrzeb transportowych kierownictwa CBZC oraz naczelników i policjantów lub pracowników wyznaczonych do koordynowania pracy komórek organizacyjnych CBZC;
12)
współpraca z właściwymi komórkami organizacyjnymi jednostek Policji w zakresie realizowania zadań dotyczących ochrony przeciwpożarowej w pomieszczeniach użytkowanych przez komórki organizacyjne CBZC.
§  18. 
Do zadań Zespołu Kontroli należy w szczególności:
1)
opracowywanie rocznego planu kontroli oraz rocznego sprawozdania z działalności kontrolnej;
2)
przeprowadzanie kontroli dotyczących realizacji przez komórki organizacyjne CBZC zadań ustawowych, monitorowanie stanu realizacji wniosków i zaleceń pokontrolnych oraz egzekwowanie ich wykonania;
3)
realizacja zadań związanych z wydarzeniami z udziałem policjantów i pracowników Policji oraz opracowywanie projektów stanowisk Komendanta w odpowiedzi na interpelacje i zapytania poselskie, a także interwencje parlamentarzystów oraz naczelnych i centralnych organów administracji rządowej;
4)
przyjmowanie, rozpatrywanie i załatwianie skarg i wniosków wpływających do CBZC oraz nadzorowanie i koordynowanie załatwiania skarg i wniosków przez komórki organizacyjne CBZC;
5)
przyjmowanie interesantów w sprawach skarg i wniosków.
§  19. 
Do zadań Zespołu Prasowego należy w szczególności:
1)
zapewnianie obsługi prasowo-informacyjnej Komendanta CBZC;
2)
monitorowanie i analizowanie informacji prezentowanych w środkach masowego przekazu, w celu uzyskiwania danych niezbędnych do kształtowania polityki informacyjnej Komendanta CBZC;
3)
kształtowanie wizerunku medialnego Komendanta CBZC i CBZC;
4)
prowadzenie strony internetowej i intranetowej CBZC.
§  20. 
Do zadań Zespołu Prawnego należy w szczególności:
1)
zapewnianie pomocy prawnej kierownictwu CBZC, w tym sporządzanie opinii prawnych i udzielanie konsultacji prawnych;
2)
zastępstwo procesowe Komendanta CBZC przed Trybunałem Konstytucyjnym, Sądem Najwyższym, Naczelnym Sądem Administracyjnym, sądami powszechnymi, wojewódzkimi sądami administracyjnymi, jednostkami organizacyjnymi prokuratury oraz innymi organami orzekającymi i egzekucyjnymi;
3)
koordynowanie przebiegu prac legislacyjnych i opiniowania projektów aktów prawnych oraz innych dokumentów w zakresie właściwości rzeczowej CBZC, we współpracy z właściwymi komórkami organizacyjnymi CBZC;
4)
sporządzanie sprawozdań o stanie prowadzonych spraw sądowych i administracyjnych;
5)
monitorowanie i analizowanie obowiązującego prawa oraz informowanie policjantów i pracowników o zmianach związanych z działalnością CBZC;
6)
ocena obowiązującego prawa w zakresie właściwości CBZC oraz bieżące informowanie Komendanta CBZC o istniejących uchybieniach i skutkach tych uchybień;
7)
koordynowanie postępowań wyjaśniających, dotyczących szkód w mieniu Skarbu Państwa znajdującego się w zarządzie administracyjnym i dyspozycji CBZC.
§  21. 
Do zadań Zespołu Wspomagającego należy w szczególności:
1)
prowadzenie obsługi finansowej funduszu operacyjnego Policji w imieniu dysponenta I stopnia;
2)
koordynowanie gospodarowania rzeczowymi składnikami majątku ruchomego nabytymi ze środków funduszu operacyjnego Policji.
§  22. 
Do zadań Zespołu Wsparcia Psychologicznego należy w szczególności:
1)
przeprowadzanie postępowań kwalifikacyjnych do przyjęcia kandydata do służby w Policji, na etapie badania psychologicznego i ustalenia oceny psychicznej, o których mowa w art. 25 ust. 5 pkt 2 i pkt 4 oraz ust. 12 pkt 1 lit. b i d ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji;
2)
w zakresie opieki psychologicznej i psychoedukacyjnej:
a)
udzielanie policjantom oraz pracownikom pierwszej pomocy emocjonalnej i pomocy psychologicznej, w tym w sytuacjach kryzysowych określnych w odrębnych przepisach,
b)
prowadzenie psychoterapii policjantów i pracowników,
c)
przygotowywanie i prowadzenie psychoedukacji policjantów oraz pracowników;
3)
w zakresie psychologii zarządzania zasobami ludzkimi:
a)
uczestniczenie w działaniach zmierzających do zapewnienia efektywnego i spójnego systemu zarządzania zasobami ludzkimi w CBZC,
b)
przygotowanie i prowadzenie doskonalenia zawodowego lokalnego z obszaru psychologii zarzadzania zasobami ludzkimi dla policjantów i pracowników;
4)
w zakresie psychologii stosowanej:
a)
udzielanie policjantom pomocy w czynnościach operacyjno-rozpoznawczych i dochodzeniowo- śledczych,
b)
przygotowanie i prowadzenie doskonalenia zawodowego lokalnego z obszaru psychologii policyjnej stosowanej dla policjantów.
§  23. 
Do zadań zarządów i wydziałów terenowych CBZC należy w szczególności:
1)
prowadzenie działań ukierunkowanych na bezpośrednie rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie przestępstw popełnionych przy użyciu systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego lub sieci teleinformatycznej, a także wykrywanie i ściganie sprawców tych przestępstw;
2)
wykonywanie czynności w zakresie informatyki śledczej i zaawansowanych technologii;
3)
wykonywanie czynności dotyczących bieżących wydarzeń związanych z siecią Internet oraz bezpośrednim rozpoznawaniem zagrożeń i przestępstw popełnianych w sieci Internet lub z użyciem nowoczesnych narzędzi teleinformatycznych;
4)
współpraca z jednostkami i komórkami organizacyjnymi Policji w zakresie prowadzonych spraw.
§  24. 
Do zadań Jednoosobowego Stanowiska do spraw Ochrony Pracy należy w szczególności:
1)
kontrolowanie warunków służby i pracy oraz przestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w komórkach organizacyjnych CBZC;
2)
bieżące informowanie Komendanta o stwierdzonych zagrożeniach zawodowych, wraz z wnioskami zmierzającymi do usuwania tych zagrożeń;
3)
udział w prowadzeniu postępowań dotyczących wypadków policjantów i pracowników komórek organizacyjnych CBZC;
4)
sporządzanie i przedstawianie Komendantowi, co najmniej raz w roku, okresowej analizy stanu bezpieczeństwa i higieny służby i pracy, zawierającej propozycje przedsięwzięć technicznych i organizacyjnych, mających na celu zapobieganie wypadkom w służbie i w pracy;
5)
doradzanie w zakresie stosowania przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny służby i pracy;
6)
udział w przekazywaniu do użytkowania nowo budowanych lub przebudowywanych obiektów budowlanych albo ich części, w których przewiduje się pomieszczenia służby i pracy oraz urządzeń mających wpływ na warunki i bezpieczeństwo służby i pracy;
7)
przedstawianie Komendantowi wniosków dotyczących zachowania wymagań ergonomii na stanowiskach służby i pracy;
8)
udział w dokonywaniu oceny ryzyka zawodowego;
9)
uczestniczenie w konsultacjach w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, a także w pracach komisji bezpieczeństwa i higieny pracy oraz innych komisjach zajmujących się problematyką bezpieczeństwa i higieny służby i pracy.

Rozdział  5

Tryb wprowadzania kart opisów stanowisk pracy i opisów stanowisk pracy w CBZC

§  25. 
Komendant CBZC sporządza karty opisów stanowisk pracy lub opisy stanowisk pracy dla zastępców Komendanta CBZC, naczelników i policjantów lub pracowników wyznaczonych do koordynowania pracy komórek organizacyjnych.
§  26. 
1. 
Naczelnicy oraz policjanci lub pracownicy wyznaczeni do koordynowania pracy komórki organizacyjnej Komendy, sporządzają i aktualizują karty opisów stanowisk pracy oraz opisy stanowisk pracy w podległych komórkach organizacyjnych.
2. 
Opisy stanowisk pracy, o których mowa w ust. 1, sporządza się w uzgodnieniu z komórką organizacyjną CBZC właściwą w sprawach kadrowych.
§  27. 
Zadania związane ze sporządzaniem:
1)
kart opisu stanowisk pracy - realizowane są w trybie i na zasadach określonych w przepisach Komendanta Głównego Policji w sprawie szczegółowych zasad organizacji komend, komisariatów i innych jednostek organizacyjnych Policji;
2)
opisów stanowisk pracy - realizowane są w trybie i na zasadach dokonywania opisów i wartościowania stanowisk pracy w służbie cywilnej.

Rozdział  6

Przepisy przejściowe i końcowe

§  28. 
1. 
W terminie 60 dni od dnia powołania, Komendant CBZC:
1)
określi w drodze decyzji szczegółowy katalog zadań komórek organizacyjnych, uwzględniając zadania tych komórek wymienione w niniejszym zarządzeniu;
2)
wyda decyzję, o której mowa w § 8 ust. 3.
2. 
Decyzje dotyczące katalogu zadań komórek organizacyjnych, o których mowa w § 6 ust. 2 pkt 1-3 oraz pkt 12-28, Komendant CBZC wyda z zastosowaniem przepisów o ochronie informacji niejawnych.
§  29. 
Naczelnicy oraz policjanci lub pracownicy wyznaczeni do koordynowania pracy komórek organizacyjnych obowiązani są do niezwłocznego zapoznania podległych policjantów i pracowników z przepisami niniejszego zarządzenia.
§  30. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 12 stycznia 2022 r.

ZAŁĄCZNIK

Schemat organizacyjny Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości