Tymczasowe zasady gospodarki finansowej doświadczalnych przedsiębiorstw i zakładów.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1971.7.11

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1971 r.

INSTRUKCJA Nr 19/FP
z dnia 20 marca 1971 r.
w sprawie tymczasowych zasad gospodarki finansowej doświadczalnych przedsiębiorstw i zakładów

W związku ze zmianami zasad gospodarki finansowej przedsiębiorstw państwowych, wprowadzonymi w myśl wytycznych uchwały Nr 30 Rady Ministrów z dnia 9 lutego 1971 r. w sprawie zmiany zasad gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw, kombinatów i zjednoczeń (Monitor Polski Nr 10, poz. 66) - do czasu wprowadzenia zmian w przepisach o przedsiębiorstwach i zakładach doświadczalnych - ustala się, co następuje:
§  1.
1.
Przedsiębiorstwa doświadczalne prowadzą gospodarkę finansową według zasad określonych dla przedsiębiorstw produkcyjnych branży, w której działają, z tym że:
1)
odpisów z zysku na zapasy dokonują także wówczas, gdy zjednoczenie, w którym są zgrupowane, tworzy fundusz środków obrotowych,
2)
nie dokonują odpisów z zysku z tytułu oprocentowania środków trwałych oraz z tytułu obowiązkowej wpłaty z zysku do budżetu,
3)
nie przekazują do centrali zjednoczenia zysku pozostałego po dokonaniu:

odpisów na fundusze materialnej zachęty, określonych odrębnymi przepisami, wpłat na fundusz efektów wdrożeniowych jednostek badawczych, spłaty kredytów zaciągniętych na inwestycje branżowe wraz z odsetkami w części podlegającej spłacie z zysku przedsiębiorstwa, odpisów na finansowanie zapasów, na fundusz inwestycyjny lub fundusz inwestycyjno-remontowy oraz na inne cele, jeżeli obowiązujące przepisy przewidują dokonanie takich odpisów,

4)
nie przekazują zysku niezależnego do budżetu, ani na rachunek funduszu rezerwowego (funduszu środków obrotowych) zjednoczenia.
2.
Pozostałość zysku, o której mowa w ust 1 pkt 3, może być przeznaczona na:
1)
dodatkowe odpisy na finansowanie zapasów,
2)
wcześniejszą spłatę kredytów zaciągniętych na inwestycje branżowe,
3)
dodatkowe zasilenie funduszu inwestycyjnego lub inwestycyjno-remontowego do wysokości odpisu z zysku dokonanego na ten fundusz według normy obowiązującej przedsiębiorstwo.
§  2.
1.
Zakłady doświadczalne przedsiębiorstw działające według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego, prowadzą gospodarkę finansową według zasad określonych dla tych przedsiębiorstw, z tym, że zasady § 1 instrukcji stosuje się odpowiednio.
2.
Wyniki finansowe zakładów doświadczalnych, o których mowa w ust. 1, objęte są wynikiem finansowym przedsiębiorstw z tym że zyski zakładów doświadczalnych pozostają do ich dyspozycji w pełnej wygospodarowanej wysokości i są odliczane przy podziale zysku przedsiębiorstwa.
§  3.
1.
Zakłady doświadczalne kombinatów działające według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego, prowadzą gospodarkę finansową według zasad określonych dla przedsiębiorstw w uchwale Nr 176 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1970 r. w sprawie gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw, kombinatów i zjednoczeń przemysłowych oraz budowlano-montażowych objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski Nr 40, poz. 293) z tym, że zasady określone w § 1 oraz w § 2 ust. 2 instrukcji stosuje się odpowiednio.
2.
Zasady określone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do zakładów doświadczalnych działających na pełnym wewnętrznym rozrachunku gospodarczym, podległych bezpośrednio naczelnemu dyrektorowi zjednoczenia.
§  4.
1.
Zakłady doświadczalne jednostek badawczych, działające według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego prowadzą gospodarkę finansową zgodnie z przepisami uchwały wymienionej w § 3 ust. 1, z tym że:
1)
§ 1 instrukcji stosuje się odpowiednio,
2)
równowartość odpisów amortyzacyjnych nie pozostających zgodnie z obowiązującymi przepisami w dyspozycji zakładów, przekazywane są na fundusz inwestycyjny zjednoczenia, a jeżeli jednostka badawcza nie jest zgrupowana w zjednoczeniu, równowartość tych odpisów podlega przekazaniu na fundusz inwestycyjny ministerstwa (jednostki równorzędnej).
2.
Wyniki finansowe zakładów doświadczalnych (ust. 1) nie są objęte wynikiem finansowym jednostki badawczej, lecz wynikiem finansowym zjednoczenia.
§  5.
1.
Przedsiębiorstwa i zakłady doświadczalne mogą otrzymywać dotacje i pożyczki z funduszu rezerwowego zjednoczenia (funduszu środków obrotowych zjednoczenia lub kombinatu).
2.
Przedsiębiorstwa doświadczalne podległe bezpośrednio ministrom oraz zakłady doświadczalne jednostek badawczych, podległych bezpośrednio ministrom mogą otrzymywać dotacje lub pożyczki z funduszu rezerwowego ministerstwa.
§  6.
Instrukcja nie dotyczy zakładów doświadczalnych działających w formie gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych.
§  7.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1971 r.