Tworzenie i wyposażanie wojskowych straży pożarnych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MON.2023.148

Akt obowiązujący
Wersja od: 8 listopada 2023 r.

DECYZJA Nr 125/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 8 listopada 2023 r.
w sprawie tworzenia i wyposażania wojskowych straży pożarnych

Na podstawie § 2 pkt 7 i 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. poz. 426 oraz z 2014 r. poz. 933) oraz § 5 ust. 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 24 sierpnia 1992 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania zadań przez Wojskową Ochronę Przeciwpożarową (Dz. U. poz. 334 oraz z 2005 r. poz. 846) ustala się, co następuje:
§  1. 
Wojskowe straże pożarne mogą być tworzone w jednostkach (instytucjach) wojskowych spośród żołnierzy, strażaków Państwowej Straży Pożarnej i pracowników tych jednostek (instytucji), w zależności od ich przeznaczenia, wykonywanych zadań, miejsca stacjonowania oraz zagrożenia pożarowego, na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
§  2. 
1. 
Wprowadza się siedem kategorii wojskowych straży pożarnych.
2. 
W ramach kategorii wprowadza się, w zależności od ilości stanowisk służbowych, trzy typy wojskowych straży pożarnych oznaczonych literami a, b i c.
3. 
Wykaz kategorii, typy i etaty osobowe w wojskowych strażach pożarnych, określa tabela nr 1 w załączniku nr 1.
§  3. 
Ze względu na charakter zadań oraz normy wyposażenia w samochody ratowniczo- gaśnicze i sprzęt pożarniczy, wyróżnia się:
1)
wojskowe straże pożarne zlokalizowane na lotniskach;
2)
wojskowe straże pożarne zlokalizowane na poligonach;
3)
wojskowe straże pożarne utworzone w innych lokalizacjach niż określone w pkt 1 i 2.
§  4. 
Zadania i czynności wykonywane przez wojskowe straże pożarne realizują osoby, o których mowa w § 3 ust. 3 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 24 sierpnia 1992 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania zadań przez Wojskową Ochronę Przeciwpożarową (Dz. U. poz. 334 oraz z 2005 r. poz. 846).
§  5. 
Osoby, o których mowa w § 4, powinny posiadać kwalifikacje, o których mowa w ustawie z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1969 oraz z 2023 r. poz. 347, 641,1088 i 1560), ustawie z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2057 oraz z 2023 r. poz. 1088 i 1560) oraz przepisach wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.
§  6. 
Stanowiska służbowe, grupy osobowe i korpusy osobowe występujące w wojskowych strażach pożarnych, określa tabela nr 2 w załączniku nr 1.
§  7. 
Podstawową komórką organizacyjną wojskowej straży pożarnej jest czteroosobowy zastęp (moduł) w skład, którego wchodzą:
1)
dowódca zastępu (modułu);
2)
ratownik-kierowca lub kierowca-ratownik;
3)
ratownik-kierowca lub kierowca-ratownik;
4)
ratownik.
§  8. 
W wojskowych strażach pożarnych dla poszczególnych stanowisk służbowych ustala się system służby (pracy) dzienny lub zmianowy, który został określony w tabeli nr 2 w załączniku nr 1.
§  9. 
1. 
Organizację i szczegółowe zasady funkcjonowania wojskowej straży pożarnej oraz minimalną liczbę osób na zmianie służbowej gotowych do natychmiastowego podjęcia działań ratowniczych, określa regulamin funkcjonowania wojskowej straży pożarnej, opracowany na podstawie odrębnych przepisów.
2. 
Minimalna liczba osób na zmianie służbowej gotowych do natychmiastowego podjęcia działań ratowniczych dla wojskowych straży pożarnych zlokalizowanych na lotniskach, została określona w tabeli nr 3 w załączniku nr 1.
§  10. 
Zmiana kategorii, typu lub utworzenie nowego pododdziału wojskowej straży pożarnej realizowane jest w ramach przydzielonych na ten cel limitów etatowych po uprzednim przeprowadzeniu przez dowódcę jednostki wojskowej w porozumieniu z szefem delegatury Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej, analizy zasadności zmian organizacyjno-etatowych w wojskowej straży pożarnej, zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 2.
§  11. 
Szef Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej zgłasza do Programu Rozwoju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, planowane limity etatowe w zakresie zmiany kategorii, typu lub utworzenia nowego pododdziału wojskowych straży pożarnych.
§  12. 
W wyniku przeprowadzenia analizy, o której mowa w § 10, dowódca jednostki wojskowej opracowuje stosowny wniosek i po jego pozytywnym zaopiniowaniu przez Szefa Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej, przesyła go do dalszego procedowania zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie działalności organizacyjno-etatowej w resorcie obrony narodowej.
§  13. 
Osobom, o których mowa w § 3 ust. 3 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 24 sierpnia 1992 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania zadań przez Wojskową Ochronę Przeciwpożarową, przysługuje wyposażenie w środki ochrony indywidualnej i przedmioty ekwipunku osobistego, określone w załączniku nr 3.
§  14. 
Strażakom Państwowej Straży Pożarnej, zwanym dalej "strażakami PSP", pełniącym służbę w jednostkach organizacyjnych Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej przysługują przedmioty ubioru wyjściowego i przedmioty ubioru służbowego, pracownikom resortu obrony narodowej zatrudnionym w wojskowych strażach pożarnych, zwanym dalej "strażakami jednostek ochrony przeciwpożarowej", przedmioty ubioru służbowego, określone w normach należności umundurowania strażaków PSP, określonych w odrębnych przepisach.
§  15. 
Normy wyposażenia pojazdów pożarniczych, innych środków transportu i dodatkowego wyposażenia specjalistycznego wojskowych straży pożarnych oraz jednostek organizacyjnych Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej, zwane dalej "normami wyposażenia", określa załącznik nr 4.
§  16. 
Normy wyposażenia stanowią wymagane, minimalne standardy wyposażenia pojazdów pożarniczych i innych środków transportu w sprzęt ratowniczo-gaśniczy oraz w armaturę wodną i środki gaśnicze.
§  17. 
Pojazdy pożarnicze i inne środki transportu, użytkowane w jednostkach organizacyjnych wojskowej straży pożarnej, wraz ze sprzętem i wyposażeniem przewożonym w pojeździe oraz jego rozmieszczeniem, muszą spełniać podstawowe wymagania techniczno- użytkowe określone w odrębnych przepisach techniczno-normatywnych.
§  18. 
Zadania związane z procesem zaopatrywania Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej w sprzęt pożarniczy, środki gaśnicze, umundurowanie wyjściowe i służbowe, środki ochrony indywidualnej i przedmioty ekwipunku osobistego oraz gospodarką tym sprzętem, realizują Organy Logistyczne Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
§  19. 
W przypadku rozformowania wojskowej straży pożarnej lub zmiany jej kategorii, decyzję o zagospodarowaniu sprzętu pożarniczego podejmuje Inspektorat Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej, na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
§  20. 
Sprzęt wprowadzony do użytkowania na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów, eksploatuje się z uwzględnieniem okresów używalności tego sprzętu, określonych w załączniku nr 4.
§  21. 
W przypadku nie spełnienia ustalonych czasów reakcji, określonych w odrębnych przepisach, mogą być utworzone dodatkowe posterunki przeciwpożarowe, których lokalizacje umożliwią tym posterunkom osiągnięcie wymaganych czasów reakcji.
§  22. 
Zamierzenia organizacyjno-etatowe, plany dostaw pojazdów pożarniczych,

dodatkowego wyposażenia specjalistycznego, środków ochrony indywidualnej i przedmiotów ekwipunku osobistego, należy dostosować do niniejszej decyzji.

§  23. 
Traci moc decyzja Nr 442/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 24 grudnia 2013 r. w sprawie funkcjonowania wojskowych straży pożarnych oraz dodatkowego wyposażenia specjalistycznego jednostek organizacyjnych Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. poz. 395).
§  24. 
Decyzja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Tabela nr 1.

Kategorie, typy i etaty osobowe w wojskowych strażach pożarnych

Lp.Kategoria wojskowej straży pożarnejEtat osobowyLiczba zastępów (modułów)
1234
1.II a194
I b235
I c276
2.IIII a317
II b358
II c399
3.IIIIII a4310
III b4711
III c5112
4.IVIV a5513
IV b5914
IV c6315
5.VV a7117
V b7919
V c8721
6.VIVI a9523
VI b10325
VI c10726
7.VIIVII a11528
VII b12330
VII c13132

Tabela nr 2.

Stanowiska służbowe, grupy osobowe i korpusy osobowe występujące w wojskowych strażach pożarnych

Lp.Stanowisko służboweGrupa osobowaKorpus osobowy
1234
1.komendant / dowódca d)żołnierzpodoficer starszy
strażak PSPaspirant
2.zastępca komendanta/zastępca dowódcy d)żołnierzpodoficer młodszy3)
strażak PSPaspirant
3.technik d)żołnierzpodoficer młodszy
strażak PSPpodoficer, aspirant
4.dowódca zastępu (modułu) z)żołnierzpodoficer młodszy
strażak PSPpodoficer, aspirant
prac. ron4)-
5.ratownik - kierowca 5) z)żołnierzszeregowy
strażak PSPpodoficer
kierowca - ratownik 5) z)prac. ron4)-
6.ratownikz)żołnierzszeregowy
strażak PSPpodoficer
prac. ron4)-

–––––––––––––––––––––––––

1) w skład typowej struktury organizacyjnej wojskowej straży pożarnej każdej kategorii, typu i rodzaju wchodzi:

1. komendant,

2. zastępca komendanta,

3. technik,

4. zastępy (moduły) - ilość zastępów (modułów) w zależności od kategorii wojskowej straży pożarnej.

3) od III kategorii - podoficer starszy.

4) pracownik resortu obrony narodowej

5) wymagane uprawnienia do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych - pożarniczych: kierowca kat. C lub C+E.

d) system służby (pracy) dzienny.

z) system służby (pracy) zmianowy.

Tabela nr 3.

Minimalna liczba osób na zmianie służbowej gotowych do natychmiastowego podjęcia działań ratowniczych dla wojskowych straży pożarnych zlokalizowanych na lotniskach*

Lp.Kategoria lotniska6)Kategoria wojskowej straży pożarnejMinimalna liczba osób na zmianie służbowej7)
1234
1.1, 2, 3,4 H1, H2, H3I4
2.5II6
3.6, 7III9
4.8IV12
5.9, 10V-VII15

* W wojskowych strażach pożarnych zlokalizowanych poza lotniskami minimalna liczba osób na zmianie służbowej, zostanie określona w regulaminie funkcjonowania wojskowej straży pożarnej.

––––––––––––––––––––––––––––

6) Kategorie lotnisk dla statków powietrznych i śmigłowców określa:

- STANAG 3712 ATM - Kategorie identyfikacji lotniskowych służb ratowniczych;

- STANAG 7206 CFR - Wytyczne dotyczące oceny w zakresie zapewnienia działań służb przeciwpożarowych w trakcie operacji na teatrze;

- rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 1 lutego 2022 r. w sprawie przygotowania lotnisk do sytuacji zagrożenia oraz lotniskowych służb ratowniczo-gaśniczych (Dz.U. poz. 453);

- Norma NFPA 403 Standard for Aircraft Rescue and Fire-Fighting Services at Airports.

7) Minimalna liczba osób na zmianie służbowej gotowych do natychmiastowego podjęcia działań ratowniczych i jednocześnie obecnych na lotnisku w czasie wykonywania operacji lotniskowych oraz co najmniej 15 minut po ostatnim stracie albo lądowaniu.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Wzór analizy zasadności zmian organizacyjno-etatowych w wojskowej straży pożarnej

ANALIZA ZASADNOŚCI ZMIAN ORGANIZACYJNO - ETATOWYCH W WOJSKOWEJ STRAŻY POŻARNEJ

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Środki ochrony indywidualnej i przedmioty ekwipunku osobistego*

Lp.PrzedmiotJednostka miaryOkres używalności w latachNorma rzeczowa
żołnierzstrażak PSPStrażak jednostki ochrony przeciwpożarowej
IŚrodki ochrony indywidualnej
Podstawowe
1Ubranie specjalnekompletdo zużycia111
2Ubranie specjalne lekkiekpl.do zużycia111
3Rękawice specjalneparado zużycia222
4Rękawice techniczneparado zużycia111
5Kominiarkasztukdo zużycia222
6Hełm strażackiszt.do zużycia111
7Buty strażackie gumowepara.do zużycia111
8Buty strażackie skórzaneparado zużycia111
Pomocnicze
9Przedmioty znajdujące zastosowanie w realizacji specjalistycznych czynności ratowniczychkpl./para/szt.do zużycia lub wg norm producentaDecyzję o asortymencie i ilości sprzętu umożliwiającego prowadzenia działań ratowniczych podejmuje Szef Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej dla Inspektoratu Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej oraz właściwy terytorialnie szef delegatury Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej dla delegatury i wojskowych straży pożarnych.
IIPrzedmioty ekwipunku osobistego
Podstawowe
1Latarka ATEX w wykonaniu przeciwwybuchowymszt.do zużycia111
2Narzędzie multitoolszt.do zużycia111
3Sztormiakszt.do zużyciaDecyzję o przyznaniu podejmuje Szef Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej dla Inspektoratu Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej oraz właściwy terytorialnie szef delegatury Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej dla delegatury i wojskowych straży pożarnych.
4Ubranie roboczeszt.do zużycia-11
5Ubranie robocze ocieplaneszt.do zużycia-11
6Czapka robocza zimowaszt.do zużycia-11
7Czapka robocza letniaszt.do zużycia-11
8Buty roboczeparado zużycia-11
9Rękawice roboczeparado zużycia-22
10Ręcznikszt.1 rok-22
11Szczotka do butówszt.do zużycia-11
12Szczotka do ubraniaszt.do zużycia-11
13Bielizna pościelowa (prześcieradło, poszwa, poszewka)kpl.do zużycia-11
14Koszulka sportowaszt.do zużycia-11
15Spodenki sportoweszt.do zużycia-11
16Ubranie treningowe (dres)kpl.do zużycia-11
17Obuwie sportoweparado zużycia-11
18Koszulka z długim rękawem termoaktywna trudnopalnaszt.do zużycia111
19Koszulka z krótkim rękawem termoaktywna trudnopalnaszt.do zużycia111
20Getry termoaktywne trudnopalneszt.do zużycia111
Pomocnicze
21Przedmioty znajdujące zastosowanie w realizacji specjalistycznych czynności ratowniczychkpl./para/szt.do zużycia lub wg norm prod.Decyzję o asortymencie i ilości sprzętu umożliwiającego prowadzenie działań ratowniczych podejmuje Szef Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej dla Inspektoratu Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej oraz właściwy terytorialnie szef delegatury Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej dla delegatury i wojskowych straży pożarnych.
*rodzaje, normy należności oraz okresy używalności środków ochrony indywidualnej i przedmiotów

ZAŁĄCZNIK Nr  4

Normy wyposażenia pojazdów pożarniczych, innych środków transportu i dodatkowego wyposażenia specjalistycznego wojskowych straży pożarnych oraz jednostek organizacyjnych Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej

1. Normy wyposażenia określają zasady wyposażania:

1) wojskowych straży pożarnych w sprzęt pożarniczy i środki gaśnicze oraz standardy wyposażenia w sprzęt specjalistyczny i środki materiałowo - techniczne do ratownictwa technicznego, chemicznego, ekologicznego, wodnego i medycznego;

2) jednostek organizacyjnych Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej w środki transportu, środki ochrony indywidualnej i przedmioty ekwipunku osobistego.

2. Szczegółowe wymagania techniczno-użytkowe wyposażenia, o którym mowa w pkt 1, określają odrębne przepisy.

3. W celu ujednolicenia podstawowych standardów wyposażenia pojazdów pożarniczych i innych środków transportu, użytkowanych przez wojskowe straże pożarne i jednostki organizacyjne Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej podczas akcji ratowniczo-gaśniczych do prowadzenia działań ratowniczych i wykonywania czynności ratowniczych w czasie likwidacji pożarów, klęsk żywiołowych lub miejscowych zagrożeń, wprowadza się normatywy określone w tabelach:

a) klasy i kategorie pojazdów pożarniczych zgodnie z tabelą nr 1,

b) norma wyposażenia w pojazdy pożarnicze wojskowych straży pożarnych zgodnie z tabelą nr 2,

c) norma wyposażenia w pojazdy pożarnicze jednostek organizacyjnych Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej zgodnie z tabelą nr 3,

d) podstawowe parametry samochodów ratowniczo-gaśniczych określa tabela nr 4,

e) norma wyposażenia w motopompy pożarnicze określa tabela nr 5,

f) norma wyposażenia w przyczepy wężowe określa tabela nr 6.

4. Ustala się następujące minimalne standardy wyposażenia w sprzęt pożarniczy, środki gaśnicze oraz środki ochrony indywidualnej do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, stanowiące ukompletowanie:

a) samochodów ratowniczo-gaśniczych zgodnie z tabelą nr 7;

b) motopompy pożarniczej przewoźnej zgodnie z tabelą nr 8;

c) przyczepy pożarniczej wężowej zgodnie z tabelą nr 9.

5. Normy wyposażenia w sprzęt pożarniczy i środki gaśnicze oraz środki ochrony indywidualnej stanowiące dodatkowe wyposażenie wojskowej straży pożarnej określa tabela nr 10.

6. Sprzęt nieujęty w tabelach 1-10 może być wprowadzony na wyposażenie wojskowej straży pożarnej na postawie dodatkowego normatywu wyposażenia wprowadzonego przez Szefa Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej na wniosek właściwego terytorialnie szefa Delegatury Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej po przeprowadzonej analizie biorąc pod uwagę specyfikę chronionego obszaru. W związku z występującymi zagrożeniami epidemiologicznymi np.: stanu epidemii lub pandemii, wojskowe straże pożarne należy dodatkowo wyposażyć w sprzęt i środki ochrony indywidualnej chroniące przed zakażeniem wirusowym, bakteryjnym (kombinezony, maski, okulary ochronne, rękawiczki jednorazowe, środki do odkażania i dezaktywacji, worki na odpady itp.).

7. Sprzęt stanowiący wyposażenie dodatkowe straży, przydzielany wg decyzji szefa Delegatury Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej, ustala się na podstawie analizy zapewniającej bezpieczeństwo ludziom, ochrony mienia i zachowania gotowości bojowej wojsk. Decyzja powinna uwzględniać konfigurację ukompletowania oraz właściwe parametry techniczne zestawów określonych w tabelach.

8. Analiza, o której mowa w § 10 decyzji, powinna uwzględniać czynniki charakteryzujące jednostkę wojskową i jej otoczenie, a w szczególności:

1) możliwość i częstotliwość występowania potencjalnych zagrożeń pożarowych i innych miejscowych zagrożeń;

2) charakterystykę geograficzną i topograficzną terenu (obszary leśne, aglomeracje miejskie, akweny wodne);

3) znaczenie dla obronności Państwa;

4) obiekty zaliczone do kategorii zagrożenia ludzi i zagrożenia wybuchem;

5) intensywność ćwiczeń i szkoleń;

6) rodzaj zgromadzonych materiałów niebezpiecznych pod względem pożarowym i wybuchowym;

7) charakter procesów technologicznych i wykonywanych czynności, w tym instalacje transportujące, magazynujące i przetwarzające materiały niebezpieczne;

8) zaopatrzenie w wodę do celów gaśniczych;

9) stan dróg dojazdowych;

10) odległość i czas dojazdu innych jednostek ochrony przeciwpożarowej.

9. Standard wyposażenia dla wojskowych straży pożarnych w sprzęt ratownictwa medycznego do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy na poziomie podstawowym określa tabela nr 11.

10. Standard wyposażenia dla wojskowych straży pożarnych w sprzęt do usuwania skutków katastrof ekologicznych stanowiący zestaw do usuwania rozlewisk olejowych określa tabela nr 12.

11. Standard wyposażenia dla wojskowych straży pożarnych w sprzęt ratowniczy stanowiący zestaw:

a) hydraulicznych narzędzi ratowniczych określa tabela nr 13,

b) akumulatorowych narzędzi ratowniczych określa tabela nr 14,

c) pneumatycznych poduszek podnoszących wysokociśnieniowych określa tabela nr 15,

d) pił mechanicznych określa tabela nr 16.

12. Standard wyposażenia dla wojskowych straży pożarnych w sprzęt i środki techniczne do ratownictwa wodnego i wysokościowego stanowiący zestaw w zakresie podstawowych czynności ratowniczych:

a) ratownictwo wodne i lodowe określa tabela nr 17,

b) ratownictwo wysokościowe określa tabela nr 18.

13. Standard wyposażenia dla wojskowych straży pożarnych w sprzęt oświetleniowy, stanowiący zestaw dwóch najaśnic przenośnych typu LED na maszcie (statywie) oświetleniowym określa tabela nr 19.

14. Standard wyposażenia dla wojskowych straży pożarnych w sprzęt stanowiący wyposażenie warsztatu mechanika, określa tabela nr 20.

15. Normatyw wyposażenia dodatkowego dla jednostek organizacyjnych WOP określa tabela nr 21.

Tabela nr 1.

Samochód ratowniczo-gaśniczy
KlasaOznaczenieKategoriaOznaczenie
lekka lotniskowaLuterenowiona2
lekka poligonowaLuterenowiona2
lekka rozpoznawcza.Luterenowiona2
średniaMuterenowiona2
ciężkaSuterenowiona2
ciężka lot.Suterenowiona2

1. Pojazdy pożarnicze o maksymalnej masie rzeczywistej (MMR) większej niż 2 t zaliczane są do jednej z następujących klas:

- lekka (L): 2 t < MMR ≤ 7,5 t, (lekki lotniskowy, lekki poligonowy, lekki rozpoznawczy),

- średnia (M): 7,5 t < MMR < 14 t,

- ciężka (S): MMR ≥ 14 t.

2. Pojazdy pożarnicze dzieli się na trzy kategorie, w zależności od ich zdolności do poruszania się w różnych warunkach terenowych:

- kategoria 1 - miejska (pojazdy przeznaczone do poruszania się po drogach o twardej nawierzchni),

- kategoria 2 - uterenowiona (pojazdy zdolne do poruszania się po wszystkich drogach o twardej nawierzchni i w ograniczonym zakresie poza tymi drogami),

- kategoria 3 - terenowa (pojazdy zdolne do poruszania się po wszystkich drogach i bezdrożach).

Tabela nr 2.

Kategoria wojskowej straży pożarnejSamochód ratowniczo-gaśniczy
klasakategorialiczba
Iśredni (M)21
lekki (L) rozpoznawczy21
I na lotniskuciężki (S)21
ciężki (S) lotniskowy21
lekki (L) lotniskowy21
I na poligonieśredni (M)21
lekki (L) poligonowy21
IIśredni (M)21
ciężki (S)21
lekki (L) rozpoznawczy21
II na lotniskuciężki (S)21
ciężki (S) lotniskowy22
lekki (L) lotniskowy21
II na poligonieśredni (M)21
ciężki (S)21
lekki (L) poligonowy21
IIIśredni (M)21
ciężki (S)22
lekki (L) rozpoznawczy21
III na lotniskuśredni (M21
ciężki (S)21
ciężki (S) lotniskowy22
lekki (L) lotniskowy21
III na poligonieśredni (M)21
ciężki (S)22
lekki (L) poligonowy21
IVśredni (M)22
ciężki (S)22
lekki (L) rozpoznawczy21
IV na lotniskuśredni (M21
ciężki (S)22
ciężki (S) lotniskowy22
lekki (L) lotniskowy21
IV na poligonieśredni (M)22
ciężki (S)22
lekki (L) poligonowy21

1. W kategorii V do VII wojskowej straży pożarnej, ilość, klasę oraz kategorię samochodów ratowniczo-gaśniczych i pozostałego sprzętu pożarniczego stanowiącego wyposażenie, nalicza się na podstawie analizy zasadności zmian organizacyjno-etatowych (załącznik nr 2).

2. Ze względu na występowanie specyficznych zagrożeń na terenie działania jednostek i instytucji wojskowych w uzasadnionych przypadkach Szef Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej może podjąć decyzję o dopuszczeniu do użytkowania innej kategorii lub grupy pojazdów pożarniczych i innych środków transportu.

Tabela nr 3.

JednostkaSamochód ratowniczo-gaśniczy
organizacyjna WOPklasakategorialiczba
Inspektorat Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowejlekka (L) rozpoznawcza21
Delegatura Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowejlekka (L) rozpoznawcza21

Tabela nr 4.

klasamin. liczba miejsc w kabiniemin. pojemność zbiornika wodnego [dm3]min. pojemność zbiornika na środek pianotwórczy [dm3]autopompapożarnicza / system gaśniczy
min. wielkość w grupie pojazdówmin. nominalna wydajność [dm3/min]min. nominalne ciśnienie tłoczenia [bar]
lekka (L) lotniskowa., rozpoznawcza4-----
lekka (L) poligonowa230020A 0,3/404040
średnia (M)62500250A 16/816008
ciężka (S)35000500A 32/832008
ciężka (S)310 0001000A 60/860008
ciężka lotniskowa (S)38000800A 50/850008

W uzasadnionych przypadkach Szef Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej może podjąć decyzję o innej konfiguracji pojemności zbiorników na wodę, środek pianotwórczy i proszek gaśniczy oraz ilości miejsc w kabinie dla samochodów ratowniczo-gaśniczych.

Tabela nr 5.

Kategoria, rodzaj i typ wojskowej straży pożarnejMotopompa pożarnicza
rodzajmin.

wielkość

norma używalności w latachmin. nominalna wydajność [dm3/min]min. nominalna wysokość podnoszenia [bar]liczba
w każdej kategorii, rodzaju i typieprzenośnaM 8/82080081
przenośna 4)M 16/820160081
na poligonieprzewoźnaM 50/820500081

Tabela nr 6.

Kategoria, rodzaj i typ wojskowej straży pożarnejliczbanorma używalności w latach
na poligonie120

Tabela nr 7.

Grupa sprzętuNazwa wyrobuNorma używalności w latach 1)Jednostka miarySamochód ratowniczo-gaśniczy
średni (M)ciężki (S)ciężki (S) lot.lekki (L) polig.lekki (L) lot. rozp.
norma rzeczowa
123456789
1Środki ochrony indywidualnej i przedmioty ekwipunku osobistego2)
Aparat powietrzny butlowy z sygnalizatorem bezruchu15szt.43322
Butle zapasowe do aparatów powietrznych ochrony dróg oddechowych z pokrowcem zabezpieczającym15szt.43322
Kamizelka KDRdo zużyciaszt.11111
Kamizelka ostrzegawcza (odblaskowa)5szt.63344
Szelki bezpieczeństwa z pasem biodrowym i uprzężą biodrową do pracy w podwieszeniu5kpl.222--
2Podręczny sprzęt i środki gaśnicze
Gaśnica proszkowa 25 kg ABC15szt.----1
Gaśnica na CO2 5 kg15szt.----1
Gaśnica proszkowa o masie środka gaśniczego 12 kg przeznaczona do gaszenia15szt.1111-
pożarów typu ABC
Gaśnica mgłowa o masie środka gaśniczego 6 dm315szt.111--
Aerozol lub spray gaśniczy o pojemności min. 500 ml do gaszenia pożarów typu ABCFwg. producentaszt.63322
Hydronetka plecakowawg. prod.szt.---2-
Koc gaśniczy10szt.11111
Środek pianotwórczy 3)5dm3pojemność zbiornika na środek pianotwórczy
Proszek gaśniczy5kg--poj. zb. na proszek gaśniczy--
3Armatura i osprzęt pożarniczy
Klucz do hydrantu nadziemnego20szt.22111
Klucz do hydrantu podziemnego i20szt.11111
Klucz do łączników pożarniczych20szt.22222
Klucz do otwierania pokryw kanałowych20szt.222-1
Kosz do smoka ssawnego5szt.11---
Linka do linii ssawnych3szt.22---
Łącznik kątowy 755szt.111--
Mostek przejazdowy10para111--
Pływak do smoka ssawnego5szt.11---
Wąż ssawny 110-2500 Ł lub

110-1600Ł

7odc.44---
66---
Wąż tłoczny W - 52-20 - ŁA7odc.10106--
Wąż tłoczny W - 75-20 - ŁA7odc.81061-
Prądownica pianowa PP 210szt.112--
Prądownica pianowa PP 410szt.11---
Prądownica wodna 75 z możliwością regulacji strumienia prądu gaśniczego i możliwością podawania piany gaśniczej10szt.11---
Prądownica wodna 52 z możliwością regulacji strumienia prądu gaśniczego i możliwością podawania piany gaśniczej5szt.222--
Przełącznik 75/525szt.222--
Przełącznik 110/755szt.111--
Rozdzielacz 75/52-75-5210szt.111--
Siodełko wężowe15szt.11---
Smok ssawny 11010szt.11---
Stojak hydrantowy 8010szt.1111
Wąż do zasysacza8odc.11---
Wąż do zasysania środka pianotwórczego 527odc.111--
Wytwornica pianowa WP 2-7510szt.111--
Wytwornica pianowa WP 4-7510szt.111--
Zasysacz liniowy Z-27szt.11---
Zasysacz liniowy Z-47szt.11---
Zatrzaśnik mały8szt.22---
Zbieracz 2 x 75/11015szt.111--
4Sprzęt ratowniczy
Drabina wysuwana dwuprzęsłowa z podporami o długości min. 9 m10szt.1----
Drabina słupkowa10szt.--1--
Zestaw hydraulicznych narzędzi ratowniczychwg. prod.kpl.1----
Linka strażacka ratownicza5szt.22212
Nóż do przecinania taśm i pasów7szt.42211
Wybijak do szyb10szt.22211
5Sprzęt ratownictwa medycznego
Zestaw sprzętu do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej na poziomie podstawowym5kpl.11111
6Sprzęt oświetleniowy, sygnalizacyjny i łączności radiowej
Agregat prądotwórczy przenośny 230V o mocy min. 2,2 kVA o napędzie spalinowym20szt.111--
Zestaw ostrzegawczo- oświetleniowy akumulatorowy z głowicą LED10kpl.111-1
Latarka akumulatorowa wielofunkcyjna typu LED (EEx, IIC, T4, IP 65)5szt.43323
Latarka z nakładkami koloru pomarańczowego do naprowadzania samolotu w nocy5szt.----2
Ładowarka samochodowa do latarek z nakładkami5szt.----1
Ładowarka samochodowa do latarek akumulatorowych typu LED5kpl.11111
Radiotelefon przewoźny 14)szt.11111
Radiotelefon przewoźny 15)szt.11111
Radiotelefon przenośny zestawem głośnomówiącym 14)szt.43322
Radiotelefon przenośny 4) 15)szt.1-41-31-31-21-2
Programator do radiotelefonów wraz z licencjonowanym oprogramowaniem, umożliwiający zaprogramowanie urządzeń przez obsługęwg. prod.szt.11111
Urządzenie GPS z ładowarką samochodowąwg. prodkpl.11111
Przedłużacz elektryczny 230

V o dł. min. 20 m na zwijadle z rozdzielaczem (1f/1f+1f+1f)

10szt.111--
Stojak do taśmy ostrzegawczej z podstawką20szt.10101044
Stożek ostrzegawczy uliczny10szt.6----
Zestaw flar elektronicznych LED (6 szt.)10kpl.111--
Taśma ostrzegawczajednorazowy użytek (j. u.)mb500500500100100
Lizak lub tarcza sygnalizacyjna podświetlana do kierowania ruchemj. u.szt.22222
7Sprzęt do usuwania skutków katastrof ekologicznych
Zestaw do usuwania rozlewisk olejowych5kpl.1----
8Osprzęt pomocniczy
Miernik wielogazowywg. prod.szt.11111
Wiatromierzwg. prod.szt.---11
Kamera termowizyjnawg. prod.szt.11111
Pirometrwg. prod.szt.---11
Detektor prądu przemiennegowg. prod.szt.11111
Agregat oddymiający z silnikiem spalinowym20szt.1----
Bosak podręczny20szt.111--
Topór strażacki ciężki20szt.11---
Kanister na paliwo 10 l10szt.111--
Wielofunkcyjne narzędzie ratownicze (łom wielofunkcyjny)10szt.11111
Łopatado zużyciaszt.11-1-
Szpadeldo zużyciaszt.22-1-
Szuflado zużyciaszt.11---
Widłydo zużyciaszt.11---
Piła ratownicza spalinowa15szt.---1-
Piła ręczna do cięcia szyb hartowanych z wybijakiemdo zużyciaszt.11111
Piła ręczna do cięcia szyb klejonychdo zużyciaszt.11111
Młot 5 kgdo zużyciaszt.11---
Szczotka z włosiem sztywnym, szerokado zużyciaszt.11---
Siekiera15szt.---1-
Worki foliowe czarne min. 120 litrówj. u.szt.101010--
Tłumicawg. prod.szt.44-2-
Pompa pływająca min. MP4/215szt.---1-
Wodery

(spodnie do brodzenia)

5szt.---1-
Nożyce ręczne do cięcia prętów o śr. min. 10 mmdo zużyciaszt.11--1

Tabela nr 8.

Grupa sprzętuNazwa wyrobuNorma używalności w latach 1)Jednostka miaryM 50/8-80/8
Norma rzeczowa
1Armatura i osprzęt pożarniczy
Pompa pływająca min. MP4/215szt.1
Klucz do łączników pożarniczych 110/75/5220szt.4
Kosz do smoka ssawnego 1505szt.4
Linka do węży ssawnych3szt.4
Pływak do smoka ssawnego5szt.4
Przełącznik 110/755szt.2
Przełącznik 110/1505szt.2
Mostek przejazdowy do węży 7510szt.4
Mostek przejazdowy do węży 11010szt.4
Smok ssawny 15010szt.2
Wąż ssawny 150-2500 Ł7odcinków6
Wąż tłoczny W - 75-20 - ŁA7odc.10
Wąż tłoczny W - 110-20 - ŁA7odc.10
Rozdzielacz 110/75-110-755szt.2
Zacisk do węży tłocznych 110/75/5210szt.2
Zatrzaśnik mały8szt.2
Zbieracz 2 x 75/11015szt.2

Tabela nr 9.

Grupa sprzętuNazwa wyrobuNorma używalności w latach 1)Jednostka miaryNorma rzeczowa
1Armatura i osprzęt pożarniczy
Wąż tłoczny W - 75-20 - ŁA7odc.50
Wąż tłoczny W - 110-20 - ŁA7odc.25
Rozdzielacz 110/75-110-7510szt.2
Zbieracz 2x75/11015szt.2
Klucz do łączników pożarniczych20szt.4
Zbiornik wodny przenośny min 2500 dm35szt.2
Mostek przejazdowy do węży 7510para2
Mostek przejazdowy do węży 11010para2
Zacisk do węży tłocznych 110/75/5210szt.2
Przełącznik 110/755szt.2

Tabela nr 10.

Grupa sprzętuNazwa wyrobuNorma używalności w latach 1)Jednostka miaryNorma rzeczowa
12345
1Środki ochrony indywidualnej i przedmioty ekwipunku osobistego2)
Maska do aparatu powietrznego ochrony dróg oddechowych (zapas operacyjny)5szt.3
Okulary ochronne5szt.6
Rękawice ochronne jednorazoweFu.par.100
Kombinezon chemoodporny i gazoszczelny z rękawicami 4)wg. prod.kpl.4
Ubranie ochrony biologicznejj-u-kpl.2
Spodnie dla pilarza z ochroną przed przecięciem klasa min 1wg prod.para2
Ubranie specjalne chroniące przed promieniowaniem cieplnym i płomieniem 4)wg. prod.kpl.4
Wodery (spodnie do brodzenia)5szt.4
2Podręczny sprzęt i środki gaśnicze
Kurtyna (zasłona) wodna 5215szt.2
Kurtyna (zasłona) wodna 7515szt.2
Proszek gaśniczy (zapas operacyjny) 6)5kgpoj. zb.
Środek pianotwórczy przeznaczony na cele szkoleniowej. u.litr300
Środek pianotwórczy (zapas operacyjny) 7)5litrpoj. zb.
Urządzenie gaśnicze do gaszenia sprzętu elektronicznego o masie środka gaśniczego 2 kg15szt.1
3Armatura i sprzęt pożarniczy
Działko wodno-pianowe przenośne20szt.1
Wąż tłoczny W - 52-20 - ŁA (zapas operacyjny) 8)7odc.50%
Wąż tłoczny W - 75-20 - ŁA (zapas operacyjny) 8)7odc.50%
Wąż tłoczny W -110-20 - ŁA (zapas operacyjny) 9)7odc.50%
Wysysacz inżektorowy pionowy15szt.1
Wysysacz inżektorowy poziomy15szt.1
Zbiornik wodny przenośny min 2500 dm35szt.1
4Sprzęt ratowniczy
Ratownicza drabina 3-przęsłowa10szt.1
Drabina wysuwana dwuprzęsłowa z podporami o długości min. 9 m10szt.1
Piła tarczowa spalinowa beton/stal15szt.2
Piła ratownicza spalinowa 11)15szt.1
Piła łańcuchowa spalinowa z prowadnicą 4) 12)15szt.2
Trap ratowniczy 5)10szt.1
Przecinarka spalinowa15szt.2
Lanca mgłowa 4)wg. prod.szt.1
Zestaw hydraulicznych narzędzi ratowniczych 4,5)wg. prod.kpl.1
Zestaw akumulatorowych narzędzi ratowniczych 4,5)wg. prod.kpl.1
Zestaw pneumatycznych poduszek podnoszących wysokociśnieniowych 4)wg. prod.kpl.2
Zestaw pneumatycznych poduszek podnoszących niskociśnieniowych wraz z wężami i manipulatorem 4)wg. prod.kpl.1-2
Zestaw do uszczelniania rur, beczek i zbiorników 4)wg. prod.kpl.1
Zestaw do ratownictwa wodnego i lodowego 4)wg. prod.kpl.1
Zestaw do ratownictwa wysokościowego 4)wg. prod.kpl.1
5Sprzęt oświetleniowy, sygnalizacyjny i łączności radiowej
Ładowarka do latarek akumulatorowych typu LED5szt.1
Radiotelefon bazowy14)wg.

prod.

szt.1
Radiotelefon bazowy15)wg. prod.szt.1
Radiotelefon przenośny z zestawem głośnomówiącym 14)wg. prod.szt.1
Radiotelefon przenośny15)wg. prod.szt.1
Hełm do łączności w wysokim hałasie 4,10)wg. prod.szt.4
Adapter do hełmu do łączności w wysokim hałasie 4,10)wg. prod.szt.2
Urządzenie nagłaśniające przenośne5szt.1
Zestaw dwóch najaśnic typu LED na maszcie (statywie) oświetleniowym 4)wg. prod.kpl.1
Zestaw oświetleniowy dowolnego przeznaczenia (pomocniczy) 4)wg. prod.kpl.1
Detektor wielogazowy 4)wg. prod.kpl.1
6Sprzęt do usuwania skutków katastrof ekologicznych
Płachta sorpcyjna z polipropylenuj. u.szt.2
Preparat penetrująco - odtłuszczającyj. u.litr4
Sorbent mineralny (worek plastikowy)j. u.kgmin. 50 4)
7Wyposażenie motopompy pożarniczej przenośnej
Klucz do łączników pożarniczych20szt.2
Kosz do smoka ssawnego5szt.1
Linka do węży ssawnych3szt.2
Pływak do smoka ssawnego5szt.1
Przełącznik 110/755szt.1
Przełącznik 75/525szt.2
Klucz do hydrantu podziemnego20szt.1
Klucz do hydrantu naziemnego20szt.1
Smok ssawny 11010szt.1
Stojak hydrantowy 80/1004)10szt.1
Wąż ssawny 110-1600 Ł7odc.6
Wąż tłoczny W - 52-20 - ŁA7odc.8
Wąż tłoczny W - 75-20 - ŁA7odc.10
Prądownica wodna 52 z możliwością regulacji strumienia prądu gaśniczego i zastosowania nakładki do piany ciężkiej lub średniej5szt.2
Rozdzielacz 75/52-75-5210szt.1
8Sprzęt pomocniczy
Ubranie do usuwania gniazd owadów niebezpiecznych 4)wg. prod.szt.2
Kamizelka odblaskowa dla kierującego działaniami ratowniczymi (KDR)wg. prod.szt.1
Fantom w formie torsuwg. prod.szt.1
Oznaczenie osób funkcyjnych zastępu (modułu) do zawodów pożarniczychwg. prod.kpl.1
Kamizelka ratownicza (kapok) 4)5szt.4
Koło ratunkowe 4)10szt.1
Pirometr5)wg. prod.szt.1
Kamera termowizyjna 4)wg. prod.szt.1
Noktowizor5)wg. prodszt.1
Miernik wielogazowywg. prodszt.1
Pompa samozasysająca do napełniania oraz wypompowywania środka pianotwórczegowg. prod.szt.1
Pompa pływająca 4)15szt.1
Pompa zanurzeniowa elektryczna 4)15szt.1
Pompa szlamowa z wężami 4)15kpl.1
Przyrząd do mycia węży20szt.1
Przyrząd do taśmowania węży20szt.1
Siekiera15szt.2
Sprężarka do napełniania butli aparatów ochrony dróg oddechowych15szt.1
Butla tlenowa poj. 2 l.wg. prod.szt.1
Worki foliowe czarne 120 litrówj. u.szt.30
Urządzenie do odkażania, mycia i suszenia masek aparatów ochrony dróg oddechowychwg. prod.szt.1
Urządzenie do prania i suszenia ubrań specjalnych, hełmów strażackich, masek ochronnych, rękawic i pasów bezpieczeństwawg. prod.kpl.1
Urządzenie do dezynfekcji pomieszczeńwg. prod.szt.1
Urządzenie do suszenia wężywg. prod.szt.1
Generator dymu i mgły do treningu w warunkach ograniczonej widocznościwg. prod.szt.1
Płyn do generatora dymu i mgłyj.u.l10
Agregat oddymiający 4)wg. prod.kpl.1
Manekin ewakuacyjnywg. prod.szt.1
Składany wózek do rozsypywania sorbentuwg. prod.szt.1
Wyposażenie warsztatu mechanika14)10kpl.1
Zestaw narzędzi nieiskrzących (klucz, młotek, przecinak, łopata itp.) 4)zestawkpl.1
Urządzenie ćwiczeniowe do gaszenia ognia 4)wg. prod.szt.1
Tarcza obrotowa metalowa do zawodów śr. 25 cm.10szt.1
Sito kominowe4)10kpl.1
Wąż tłoczny W - 25-20 - ŁA4 4)7odc.6
Przełącznik 52/25 4)5szt.2
Prądownica wodna 25 4)5szt.2
Przyczepa samochodowa małej ładowności 4)wg. prod.szt.1

Użyte w tabelach od nr 4 do nr 10 indeksy oznaczają:

1) norma używalności w latach lub do fizycznego zużycia;

2) przedmioty ubioru wyjściowego, służbowego, środki ochrony indywidualnej i przedmioty ekwipunku osobistego nalicza się na zasadach określonych w sprawie umundurowania dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Zakres i podział kompetencji zaopatrywania należności ustala Organ Logistyczny - Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. Dopuszcza się tworzenie zapasu środków ochrony indywidualnej oraz ekwipunku osobistego strażaka w ilości gwarantującej utrzymanie gotowości operacyjnej wojskowych straży pożarnych na wniosek komendanta (dowódcy) wojskowych straży pożarnych;

3) dla straży zlokalizowanych na lotniskach syntetyczny środek pianotwórczy tworzący film wodny o klasie skuteczności gaśniczej co najmniej 1B; dla straży zlokalizowanych na poligonach środek pianotwórczy klasy A lub środek zwilżający;

4) jeżeli wynika z potrzeb wg decyzji właściwego terytorialnie szefa Delegatury WOP;

5) dla straży zlokalizowanych na lotniskach;

6) dla straży posiadających samochody ratowniczo-gaśnicze przyjąć zapas proszku gaśniczego w ilości 100% pojemności zbiornika na proszek gaśniczy dla każdego posiadanego samochodu;

7) dla straży zlokalizowanych na lotniskach przyjąć zapas środka pianotwórczego w ilości 200%, a w pozostałych w ilości 50% pojemności zbiornika na środek pianotwórczy dla każdego posiadanego samochodu ratowniczo- gaśniczego;

8) normy rzeczowej określonej dla każdego samochodu ratowniczo-gaśniczego;

9) normy rzeczowej określonej dla każdej motopompy pożarniczej przewoźnej oraz przyczepy pożarniczej wężowej;

10) dla straży lotniskowych z przeznaczeniem dla dowódcy Grupy Ratownictwa Lotniskowego (GRL);

11) wprowadzona na wyposażenie, po wycofaniu z eksploatacji 1 szt. piły spalinowej tarczowej;

12) dla straży zlokalizowanych na poligonach wojskowych - 5 szt.;

13) zgodnie z tabelą nr 19;

14) radiotelefon służący do łączności wojskowej np. systemu TETRA;

15) radiotelefon służący do łączności w sieci radiowej Państwowej Straży Pożarnej.

Tabela nr 11.

Lp.Nazwa wyrobuJednostka miaryNorma rzeczowa
1Zestaw ratownictwa medycznego R1
Rurki ustno - gardłowe jednorazowekpl.6
Jednorazowy sprzęt nadgłośniowy w różnych rozmiarach - zestawkpl.6
Pulsoksymetr, opcjonalnie z możliwością pomiaru Et CO2.szt.1
Ssak mechaniczny, ręczny dla dorosłych i niemowlątszt.1
Worek samorozprężalny dla dorosłych z rezerwuarem tlenu

(wielokrotnego użycia lub jednorazowy), o konstrukcji umożliwiającej wentylacje bierną

i czynną 100 % tlenem, z maską twarzową o 2 rozmiarach, przezroczysta i obrotowa (360°)

szt.1
Worek samorozprężalny dla dzieci z rezerwuarem tlenu (wielokrotnego użycia lub jednorazowy), o konstrukcji umożliwiającej wentylacje bierną i czynną 100 % tlenem, z maską twarzową dla dzieci o 2 rozmiarach, przezroczysta i obrotowa (360°)szt.1
F iltr przeciwbakteryjny-przeciwwirusowyszt.5
Butla tlenowa z możliwością pracy w pozycji pionowej o pojemności sprężonego tlenu min. 400 litrów przy ciśnieniu min. 150 bar (max 200 bar); ze zintegrowanym przepływomierzem z mocowaniem na butli bez użycia narzędzi; reduktor tlenowy wyposażony w gniazdo szybkozłącza w systemie AGA oraz króciec stożkowy do podłączenia drenu tlenowego z regulatorem przepływu tlenu w zakresie 0-15 l/min max. do 25 l/min.szt.1
Przewód tlenowy o przekroju gwiazdkowym, o długości 10 mszt.1
Wąsy tlenowe - cewnik do podawania tlenu przez nosszt.3
Jednorazowego użytku zestaw do tlenoterapii biernej tj. trzy przezroczyste maski z możliwością modelowania części nosowej - dwie duże i jedna mała/, min. 95% stężenia tlenu w mieszaninie oddechowej przy przepływie max. 15 l/min, z rezerwuarem tlenu oraz z przewodami tlenowymi - przezroczyste, o przekroju gwiazdkowymkpl.1
Nosze typu deska wyposażone: w pasy zabezpieczające, mocowane obrotowo min. 3 komplety pasów, stabilizator głowy - zestaw klocków do unieruchomienia głowy i kręgosłupa szyjnego. Wielkość uchwytów transportowych umożliwiająca bezpieczny i wygodny uchwyt ręką w rękawicach roboczych używanych w wojskowych strażach pożarnychkpl.1
Jednorazowy uniwersalny pas do stabilizacji złamań miednicyszt.1
Kołnierz szyjne jednorazowe, wodoodporne z możliwością regulacji rozmiaru:

1) kołnierz szyjny dla dorosłych jednoczęściowy, regulowany - 2

szt.

2) kołnierz szyjny dziecięcy regulowany - 1 szt.

3) kołnierz umieszczone w torbie transportowej.

szt.3
Szyny typu Kramer w jednorazowym bezszwowym rękawie ochronnym nieprzepuszczalnym dla płynów, wydzielin i wydalin, możliwość wygięcia szyny o 180° bez użycia narzędzi oraz bez uszkodzenia powleczenia, uchwyty transportowe torby umożliwiające transport w ręku i na ramieniu - torba dostosowana rozmiarami do najdłuższej szyny, natomiast dostęp do szyn w torbie jednocześnie do całego zestawu.

Wymiary (tolerancja +/- 10 mm):

1) 1500 x 150 mm lub 1500 x 120 mm,

2) 1500 x 120 mm,

3) 1200 x 120 mm,

4) 1000 x 100 mm, _

5) 900 x 120 mm - 2 szt.,

6) 800 x 120 mm,

7) 800 x 100 mm,

8) 700 x 100 mm,, lub 700 x 70,

kpl.1

(14 szt. szyn w torbie transportowej)

9) 700 x 70 mm,

10) 600 x 80 mm lub 600 x 70 mm,

11) 600 x 70 mm,

12) 250 x 50 mm - 2 szt.

Zestaw opatrunków /wymiary wg standardu/:
indywidualny, pakowany w wodoodporny materiałszt.2
opatrunek hemostatycznyszt.1
kompresy gazowe jałowe 9 cm x 9 cm,szt.10
gaza opatrunkowa jałowa 1 m2szt.5
gaza opatrunkowa jałowa 1/2 m2szt.5
opaska opatrunkowa dziane o szerokości 10 cmszt.8
chusta trójkątna tekstylnaszt.4
bandaż elastyczny o szerokości 10 cmszt.3
bandaż elastyczny o szerokości 12 cmszt.3
elastyczna siatka opatrunkowa nr 6szt.3
przylepiec z opatrunkiem 6 cm x 1 mszt.1
przylepiec bez opatrunku 5 cm x 5 mszt.2
żel schładzający w opakowaniu min120 ml,szt.2
opatrunek hydrożelowy stabilny, nieprzywierający, schładzający na twarzszt.2
opatrunek hydrożelowy stabilny, nieprzywierający, schładzający,

wymiarach umożliwiających pokrycie powierzchni 4000 cm2

szt.4
opatrunek wentylowy do zabezpieczenia rany ssącej kl. piersiowej z możliwością ułożenia na plecachszt.2
Opaska zaciskowa:

1) jednoczęściowa,

2) szerokość taśmy min. 4 cm,

3) z możliwością zapisania czasu założenia na opasce,

4) z zabezpieczeniem przed przypadkowym poluzowaniem lub rozpięciem,

5) z płynną regulacją naciągu,

6) z możliwością złożenia jedną ręką.

szt.2
Aparat do płukania oka z bocznym odpływem o pojemności 150 ml (+/50).szt.1
Nożyczki ratownicze automatyczne o długości min. 16 cm.szt.1
Okulary ochronne.szt.2
Maska ochronna dla ratownika min FFP 2 lub FFP3.szt.4
Maska chirurgiczna dla poszkodowanego.szt.6
Sól fizjologiczna 0,9% NACL w plastikowym pojemniku 250 mlszt.2
Folia izotermiczna.szt.5
Folia do przykrywania zwłok.szt.3
Worek plastikowy z zamknięciem na amputowane części ciała.szt.2
Płyn do dezynfekcji rąk min. 250 ml.szt.1
Worek plastikowy z zamknięciem na odpady medyczne koloru czerwonego.szt.2
Torba / Plecak:

1) wymiary: długość - min. 65 cm, max. 80 cm, szerokość: 35 (+/-

) 5 cm, wysokość: 30 (+/- 10) cm,

2) wykonanie z materiału wodoodpornego, zmywalnego,

wytrzymałego na przetarcia.

szt.1
2Nosze ewakuacyjneszt.1
3Deska ortopedyczna pediatryczna, kompletna (pasy, unieruchamianie głowy) lub kamizelka pediatrycznakpl1
4Butla z zapasem tlenu (jak w R 1)szt.1
5Defibrylator zautomatyzowany (AED)szt.1
6Zestaw do segregacji poszkodowanych dla 50 osóbszt.1

Tabela nr 12.

Nazwa wyrobuJednostka miaryNorma rzeczowa
Instrukcja użytkowania z opisem zestawuszt.1
Opakowanie (pojem. plastikowy z zamknięciem)m30,1
Płachta sorpcyjna z polipropylenuszt.> 3
Preparat penetrująco - odtłuszczającylitr10
Rękaw sorpcyjny ciężki z sorbentem mineralnymszt.> 3
Sorbent mineralny (worek plastikowy)kg> 40
Spryskiwacz podciśnieniowy min. 5 lszt.1
Szczotka ręcznaszt.1
Szufelkaszt.1
Worek na odpady min. 120 lszt.> 5
Zapora przeciwolejowa (poduszka, zapora, wstęga)szt.4
Pojemnik na zużyty sorbent mineralny min. 20 lszt.1

Tabela nr 13.

Nazwa wyrobuJednostka miaryNorma rzeczowa
Nożyco-rozpieracz siła: cięcia > 35 t, rozpierania > 18 t i ciągnięcia > 4 tszt.1
Nożyce z ostrzami o sile cięcia > 35 tszt.1
Mini nożyce do cięcia prętów o sile cięcia > 8 tszt.1
Pompa hydrauliczna ręczna, wielostopniowa z wężami o długości > 5mkpl.1
Pompa wielostopniowa z silnikiem spalinowym umożliwiająca zasilanie jednoczesne dwóch narzędzi, wyposażona w 2 kpl. węży (długość min.10 m każdy) na oddzielnych zwijadłachszt.1
Rozpieracz cylindryczny teleskopowy o sile rozpierania > 22/8 tszt.1
Rozpieracz kolumnowy o sile rozpierania > 12 tszt.1
Wyważacz do drzwi o sile min. 3 t z pompką ręczną, wężem zasilającym min. 2 m oraz kasetą (skrzynką) do transportu i przechowywaniakpl.1
Zestaw klocków i klinów do stabilizacji - składa się z 6 szt. klocków (po 2 szt. małych, średnich i dużych) oraz 4 szt. klinów (po 2 szt. małych i dużych)kpl.1
Podpora stabilizacyjna z wysuwanym, regulowanym i ściąganym pasemszt.2
Wspornik progowy do rozpieraczy cylindrycznychszt.1
Zestaw łańcuchów ciągnącychkpl.1
Nakładki (adaptory) do nożyco-rozpieracza z uchwytami na łańcuchykpl.1
Walizka na łańcuchy i adaptoryszt.1
Stanowisko narzędziszt.1
Zestaw osłon na poduszki powietrznekpl.1

Tabela nr 14.

Nazwa wyrobuJednostka miaryNorma rzeczowa
Nożyco-rozpieracz siła: cięcia > 35 t, rozpierania > 18 t, ciągnięcia > 4 tszt.1
Podpora stabilizacyjna z wysuwanym, regulowanym i ściąganym pasemszt.2
Zestaw klocków i klinów do stabilizacji - składa się z 6 szt. klocków (po 2 szt. małych, średnich i dużych) oraz 4 szt. klinów (po 2 szt. małych i dużych)kpl.1
Zestaw łańcuchów ciągnącychkpl.1
Nakładki (adaptory) do nożyco-rozpieracza z uchwytami na łańcuchykpl.1
Walizka na łańcuchy i adaptoryszt.1
Akumulator - minimum 5 Ahszt.3
Ładowarka do akumulatorów 230Vszt.1
Zasilacz z przewodem do stałego zasilania urządzenia w przypadku rozładowania akumulatoraszt.1
Stanowisko narzędziszt.1

Tabela nr 15.

Nazwa wyrobuJednostka miaryNorma rzeczowa
Butla ze sprężonym powietrzem 6 lszt.2
Poduszka podnosząca wysokociśnieniowa o nośności min. 5t, 10t i 20tkpl.2
Podwójny układ sterujący z zaworami bezpieczeństwaszt.2
Reduktor ciśnienia do butli powietrznej 200 i 300 barszt.2
Wąż wysokociśnieniowy o dł. > 10 m z szybkozłączemszt.4
Wężyk odcinający z zaworem bezpieczeństwaszt.1

Tabela nr 16.

Nazwa wyrobuJednostka miaryNorma rzeczowa
Łańcuch do piły ratowniczejszt.2
Prowadnica do łańcucha tnącego piły ratowniczejszt.1
Tarcze tnące do materiałów wielowarstwowych - diamentoweszt.5
Tarcze tnące do materiałów wielowarstwowychszt.5
Łańcuch do piły spalinowejszt.4
Prowadnica do piły spalinowejszt.2
Torba pilarzaszt.1
Pilnik do łańcuchaszt.1
Pilnik do ogranicznikówszt.1
Klucz do prowadnicy i świecy zapłonowejszt.1
Ostrzałka elektryczna do łańcuchów pił ratowniczychkpl.1
Ostrzałka elektryczna do łańcuchów pił spalinowychkpl.1

Tabela nr 17.

Lp.Wyposażenie samochodu przeznaczonego do prowadzenia ratownictwa wodnego w zakresie podstawowymNorma używalności w latachJednostka miaryNorma rzeczowa
1Wyposażenie indywidualne ratownika biorącego udział w działaniach na obszarach wodnych:zestaw2*
1) Suchy skafander ratowniczy w komplecie z kapturem i rękawicamiwg prod.szt.1
2) Skafander nurkowy typ mokry w komplecie z kapturem, rękawicami,

butami i pasem balastowym

wg prodszt.1 (R)
3) Kamizelka asekuracyjna z uprzężą o wyporności min. 80 N1wg prod.szt.1
4) Rzutka ratowniczawg prod.szt.1
5) Sprzęt ABC (płetwy, maska nurkowa, fajka do oddychania)wg prod..1
6) Kask ochronny do ratownictwa wodnegowg prod.szt.1
7) Nóż ratowniczywg prod.szt.1
8) Gwizdekdo zużyciaszt.1
2Koło ratunkowe lub pas ratowniczy typu "węgorz" lub boja SPwg prod.szt.1
3Lina ratownicza pływająca o długości min. 50 m na bębnie lub w zasobnikuwg prod.szt.2
4Lornetkado zużyciaszt.1
5Megafon (tuba głośnomówiąca)do zużyciaszt.1
6Śruba lodowado zużyciaszt.4
7Kolce lodowedo zużyciapara2
8Nakładki antypoślizgowe na butydo zużyciapara2
9Zestaw do działań ratowniczych na lodzie (np. sanie lodowe, trap pneumatyczny)wg prod.zestaw1
10Skuter wodny z platformą ratownicząwg prod.zestaw1 (R)
11Łódź ratownicza - jeżeli wymaga tego specyfika obszarów chronionych (standard wyposażenia jednostki pływającej z napędem silnikowym jest określony w załączniku nr 4 "Zasady organizacji ratownictwa wodnego w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym" KG PSP grudzień 2020 r.)wg prod.zestaw1

* - w liczbie przyjętej dla osób, która bierze bezpośredni udział w działaniach ratowniczych na obszarach. wodnych.

1 - zaleca się aby kamizelka posiadała klamrę umożliwiającą szybkie wypięcie z liny asekuracyjnej.

(R) - sprzęt rekomendowany.

Tabela nr 18.

Lp.Nazwa wyposażenie ratownictwa wysokościowego w zakresie podstawowymNorma używalności w latachJednostka miaryNorma rzeczowa
1Worek typu "jaskiniowego" na sprzętdo zużyciaszt.1
2Worek typu "jaskiniowego" na linędo zużyciaszt.3
3Lina półstatyczna 50 mwg prodszt.1
4Lina półstatyczna 25 mwg prod.szt.2
5Taśma szyta min. Długość 150 cmwg prod.szt.10
6Karabinek stalowy z zabezpieczeniemwg prod.szt.15
7Bloczek ratowniczy podwójnywg prod..szt.2
8Bloczek pojedynczywg prodszt.1
9Szelki bezpieczeństwa z pasem biodrowym z punktem "A" z przodu i z tyłu.wg prod.szt.3
10Przyrząd zjazdowy z automatyczną blokadąwg prod.szt.2
11Lonża regulowanawg prodszt.3
12Uprząż ewakuacyjna (trójkąt ewakuacyjny)wg prod.szt.1
13Trójnóg ratowniczywg prod.szt.1
14Osłona na linęwg prod.szt.3
15Osłona na krawędźwg prod.szt.1
16Kask*wg prod.szt.3
17Latarka czołowa*wg prod.szt.3

*- sprzęt zalecany;

Tabela nr 19.

Nazwa wyrobuJednostka miaryNorma rzeczowa
Maszt (statyw) oświetleniowyszt.1
Najaśnica przenośna typu LED o mocy minimum 30 tys. lumenów każda zasilana z akumulatoraszt.2
Przedłużacz elektryczny na zwijadle 230V > 50 mszt.1
Rozgałęziacz elektryczny 3 - pozycyjny 230 Vszt.1

Tabela nr 20.

Nazwa wyrobuJednostka miaryNorma rzeczowa
Stół monterskiszt.1
Imadłoszt.1
Klucze 20, oczkowe i nasadowe w rozmiarach od 6 do 32 i imbusowekpl.1
Zestaw śrubokrętów płaskich i krzyżakowychkpl.1
Kompresorszt.1
Zestaw pistoletów do pompowania, przedmuchiwania i konserwacjikpl.1
Młotki o różnej wadze (min 4 szt.)kpl.1
Przecinak monterskiszt.1
Piłka do metaluszt.1
Szlifierka kątowaszt.1
Szlifierka stołowaszt.1
Wiertarka stołowaszt.1
Wiertarka ręcznaszt.1
Wiertła do metalu (6 szt. różnej wielkości)kpl.1
Wiertła do betonu (6 szt. różnej wielkości)kpl.1
Wiertła do drewna (6 szt. różnej wielkości)kpl.1
Miarka taśmowaszt.1
Pilniki różneszt.6

Tabela nr 21.

Nazwa wyrobuNorma używalności w latachJednostka miaryNorma rzeczowa
Wyposażenie dodatkowe
Aerozol testowy do badania sprawności czujekwg. prod.szt.4
Aerozol lub spray gaśniczy o pojemności min. 500 ml do gaszenia pożarów typu ABCFwg. prodszt.4
Czujnik tlenku węglawg. prod.szt.1
Dalmierz laserowywg. prod.szt.1
Generator dymu i mgły do treningu w warunkach ograniczonej widocznościwg. prod.szt.1
Gwizdekwg. prod.szt.4
Kamizelka odblaskowa dla kierującego działaniami ratowniczymi (KDR)wg. prod.szt.4
Koło pomiarowe -- drogomierzwg. prod.szt.1
Latarka akumulatorowa typu LED (EEx, IIC, T4, IP 65) z ładowarkąwg. prod.kpl.2
Płyn do generatora dymu i mgłyj. u.l10
Radiotelefon przenośny z ładowarką 14)wg. prod.kpl.4
Stoperwg. prod.szt.4
Zestaw nagłośnieniowy bezprzewodowywg. prod.kpl.1
Urządzenie gaśnicze - środek gaśniczy spray min. 600 ml.wg. prodszt.3
Alkomatwg. prodszt.1
Miernik napięciawg. prodszt.1
Luksomierzwg. prodszt.1