Turnusy profilaktyczno - rehabilitacyjne i antystresowe dla funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGSG.2014.43

Akt utracił moc
Wersja od: 11 lutego 2014 r.

DECYZJA Nr 34
KOMENDANTA GŁÓWNEGO STRAŻY GRANICZNEJ
z dnia 11 lutego 2014 r.
w sprawie turnusów profilaktyczno - rehabilitacyjnych i antystresowych dla funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej

W związku z art. 9 ust. 7 pkt 8 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2011 r. Nr 116, poz. 675, z późn. zm.) i art. 6 ust. 1 pkt 5 i pkt 6 lit. c ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. z 2004 r. Nr 125, poz 1317, z późn. zm.) oraz § 2 pkt 8 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie zadań służby medycyny pracy (Dz. U. poz. 52) ustala się, co następuje:

Rozdział  1.

Postanowienia ogólne

§  1.
Decyzja określa:
1)
organizację turnusów profilaktyczno - rehabilitacyjnych i antystresowych w Straży Granicznej;
2)
tryb postępowania przy kwalifikowaniu i kierowaniu na turnusy profilaktyczno - rehabilitacyjne i antystresowe funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej.
§  2.
Użyte w decyzji pojęcia oznaczają:
1)
turnus profilaktyczno - rehabilitacyjny - 14-dniowy pobyt profilaktyczno - rehabilitacyjny w sanatorium;
2)
sanatorium - miejsce, w którym realizowany jest turnus profilaktyczno-rehabilitacyjny zakupiony przez jednostkę organizacyjną Straży Granicznej na potrzeby funkcjonariuszy lub pracowników Straży Granicznej;
3)
turnus antystresowy - pobyt służący podniesieniu umiejętności funkcjonariuszy Straży Granicznej w zakresie profilaktyki stresu związanego z pełnioną służbą oraz promocji zdrowia realizowany w jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej;
4)
kierujący - kierownik służby zdrowia jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, w której przechowywana jest dokumentacja medyczna dotycząca funkcjonariusza lub pracownika Straży Granicznej, który złożył wniosek o skierowanie na turnus profilaktyczno - rehabilitacyjny lub turnus antystresowy;
5)
dyrektor - Dyrektor Biura Techniki i Zaopatrzenia Komendy Głównej Straży Granicznej lub osoba przez niego upoważniona;
6)
funkcjonariusz - funkcjonariusz Straży Granicznej, który złożył wniosek o skierowanie na turnus profilaktyczno - rehabilitacyjny lub turnus antystresowy;
7)
pracownik - pracownik Straży Granicznej, który złożył wniosek o skierowanie na turnus profilaktyczno - rehabilitacyjny;
8)
kierownik - kierownik jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, na zaopatrzeniu której pozostaje funkcjonariusz lub pracownik, albo osoba przez niego upoważniona.

Rozdział  2.

Tryb postępowania przy kwalifikowaniu na turnusy profilaktyczno-rehabilitacyjne

§  3.
1.
Kierownik, w terminie do dnia 30 listopada każdego roku, składa pisemne zapotrzebowanie do dyrektora na określoną liczbę miejsc na turnusy profilaktyczno - rehabilitacyjne na rok następny.
2.
Po upływie terminu, o którym mowa w ust. 1, dyrektor występuje pisemnie do Departamentu Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o przydział miejsc na turnusach profilaktyczno - rehabilitacyjnych.
§  4.
1.
Zakupu turnusów profilaktyczno - rehabilitacyjnych dla funkcjonariuszy i pracowników pełniących służbę lub zatrudnionych w jednostce organizacyjnej Straży Granicznej dokonuje kierownik tej jednostki.
2.
Zakupu turnusów profilaktyczno - rehabilitacyjnych dla funkcjonariuszy i pracowników pozostających na zaopatrzeniu jednostki organizacyjnej Straży Granicznej innej niż jednostka, w której ci funkcjonariusze i pracownicy pełnią służbę lub są zatrudnieni - dokonuje kierownik.
3.
Zakupu turnusów profilaktyczno - rehabilitacyjnych dokonuje się spośród oferty przedstawionej przez Departament Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, obejmującej wykaz sanatoriów ze wskazaniem ilości miejsc i terminów organizacji tych turnusów.
4.
Środki finansowe na zakup turnusów profilaktyczno - rehabilitacyjnych ujmuje się w planach finansowych jednostek organizacyjnych Straży Granicznej.
§  5.
1.
Kierowanie na turnus profilaktyczno - rehabilitacyjny odbywa się na podstawie wniosku o skierowanie na turnus profilaktyczno - rehabilitacyjny/antystresowy, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do decyzji.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, składa się do kierującego.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, podlega:
1)
zaopiniowaniu przez bezpośredniego przełożonego funkcjonariusza lub pracownika;
2)
zaopiniowaniu przez lekarza prowadzącego badania profilaktyczne;
3)
zaopiniowaniu przez psychologa służby zdrowia jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, w której przechowywana jest dokumentacja medyczna dotycząca funkcjonariusza lub pracownika Straży Granicznej;
4)
zatwierdzeniu przez kierownika.
§  6.
1.
Funkcjonariusz lub pracownik, nie może składać wniosku, o którym mowa w § 5 ust. 1, częściej niż raz na dwa lata.
2.
W przypadku pogorszenia stanu zdrowia związanego z wypadkiem podczas służby lub pracy oraz w związku z pełnieniem służby lub wykonywaniem pracy w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, funkcjonariusza lub pracownika można skierować na turnus profilaktyczno - rehabilitacyjny bez spełnienia wymogu, o którym mowa w ust. 1.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, kierownik sporządza uzasadnienie, które załącza do listy, o której mowa w § 8. Uzasadnienie to powinno zawierać wyczerpujące wskazanie powodów skierowania funkcjonariusza lub pracownika na turnus profilaktyczno - rehabilitacyjny bez spełnienia wymogu, o którym mowa w ust. 1.
§  7.
1.
W celu pełnego wykorzystania zakupionych miejsc na turnusach profilaktyczno - rehabilitacyjnych, ustala się ilość miejsc rezerwowych.
2.
Ilość miejsc rezerwowych zależna jest od ilości miejsc na turnusach profilaktyczno - rehabilitacyjnych, zapotrzebowanych przez kierownika i dla każdego turnusu wynosi:
1)
do 3 miejsc - 1 miejsce rezerwowe;
2)
od 4 do 5 miejsc - 2 miejsca rezerwowe;
3)
od 6 do 9 miejsc - 3 miejsca rezerwowe;
4)
od 10 do 15 miejsc - 4 miejsca rezerwowe;
5)
powyżej 15 miejsc - 5 miejsc rezerwowych.
§  8.
1.
Kierujący sporządza listę uczestników turnusów profilaktyczno - rehabilitacyjnych oraz listę miejsc rezerwowych, zwane dalej "listami".
2.
Listy ustala się biorąc pod uwagę:
1)
roczną analizę stanu zdrowia funkcjonariusza lub pracownika i ustalone wskazania w tym zakresie;
2)
dokumentację badań profilaktycznych funkcjonariusza lub pracownika;
3)
występowanie czynników szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia na stanowisku zajmowanym przez funkcjonariusza lub pracownika;
4)
okoliczności inne niż wskazane w pkt 1 - 3, które uzasadniają skierowanie funkcjonariusza lub pracownika na turnus profilaktyczno - rehabilitacyjny.
3.
Umieszczenie funkcjonariuszy i pracowników na listach podlega zaopiniowaniu przez inspektora do spraw bezpieczeństwa i higieny służby lub pracy w jednostce organizacyjnej Straży Granicznej, o której mowa § 5 ust. 3 pkt 3.
4.
Funkcjonariuszy i pracowników na listach umieszcza się w kolejności uwzględniającej stopień potrzeby skierowania funkcjonariusza lub pracownika na turnus profilaktyczno - rehabilitacyjny.
§  9.
1.
Kierujący przedkłada listy kierownikowi.
2.
Po zatwierdzeniu list przez kierownika, kierujący przesyła ich kserokopie, nie później niż do dnia 31 grudnia, do dyrektora.
3.
O wszelkich zmianach dotyczących list kierujący informuje na bieżąco Dyrektora w formie pisemnej.
§  10.
1.
Dyrektor dokonuje przydziału miejsc na turnusach profilaktyczno - rehabilitacyjnych dla jednostek organizacyjnych Straży Granicznej po otrzymaniu z Departamentu Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oferty, o której mowa w § 4 ust. 3, uwzględniając zapotrzebowanie jednostek organizacyjnych Straży Granicznej, o którym mowa w § 3 ust. 1.
2.
W przypadku otrzymania z Departamentu Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych mniejszej ilości miejsc od zapotrzebowanej, zgodnie z § 3 ust. 2, dyrektor przydziela je proporcjonalnie do zapotrzebowania, o którym mowa w ust. 1.
3.
Dyrektor na podstawie informacji, o których mowa w § 9 ust. 3, może dokonać przesunięcia zakupionych miejsc na turnusach profilaktyczno - rehabilitacyjnych pomiędzy jednostkami organizacyjnymi Straży Granicznej w celu pełnego wykorzystania tych miejsc.
§  11.
Imiennego przydziału miejsca i terminu pobytu na turnusie profilaktyczno - rehabilitacyjnym dokonuje kierujący na podstawie:
1)
przydzielonych miejsc na turnusach profilaktyczno - rehabilitacyjnych i ustalonych terminów pobytu na tych turnusach;
2)
kolejności na listach.
§  12.
W wyjątkowym przypadku, gdy funkcjonariusz lub pracownik uległ wypadkowi związanemu ze służbą lub pracą, możliwe jest, zgodnie z zaleceniem lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne, skierowanie go na turnus profilaktyczno-rehabilitacyjny i wpisanie na listę uczestników tego turnusu w miejsce innego uczestnika, z pominięciem kolejności wynikającej z tej listy, jeżeli wpisanie na nią funkcjonariusza lub pracownika w normalnym trybie wiązałoby się ze zbyt długim okresem oczekiwania na udział w turnusie profilaktyczno - rehabilitacyjnym.
§  13.
1.
Jeżeli, ze względu na zdarzenie losowe lub inną nieprzewidzianą sytuację, funkcjonariusz lub pracownik zrezygnuje z udziału w turnusie profilaktyczno-rehabilitacyjnym, informuje o tym, w formie pisemnej, dyrektora, który na jego miejsce kieruje funkcjonariusza lub pracownika z listy miejsc rezerwowych, według kolejności ich wpisu na tę listę.
2.
Informację, o której mowa w ust. 1, należy przesłać niezwłocznie, w miarę możliwości z wyprzedzeniem co najmniej dwóch tygodni przed rozpoczęciem turnusu profilaktyczno-rehabilitacyjnego.
3.
Funkcjonariusze lub pracownicy wpisani na listę miejsc rezerwowych, którzy w danym roku nie zostali skierowani na turnus profilaktyczno-rehabilitacyjny, zgodnie z ust. 1, wpisywani są na listę uczestników turnusu profilaktyczno - rehabilitacyjnego na następny rok, zgodnie z kolejnością ustaloną na liście miejsc rezerwowych.
4.
Funkcjonariusze i pracownicy, o których mowa w ust. 3, nie podlegają ponownemu zaopiniowaniu, o którym mowa w § 8 ust. 3.
5.
Rezygnacja przez funkcjonariusza z udziału w turnusie profilaktyczno - rehabilitacyjnym w czasie uniemożliwiającym zastosowanie trybu, o którym mowa w ust. 1, wymaga uzasadnienia, które powinno zawierać wyczerpujące wskazanie powodów niepowiadomienia o tej rezygnacji w wymaganym czasie. Jeżeli rezygnacja wynikła z powodów związanych z pełnioną służbą lub wykonywaną pracą, jej uzasadnienie sporządza bezpośredni przełożony funkcjonariusza lub pracownika. Uzasadnienie należy przesłać niezwłocznie, w miarę możliwości, z wyprzedzeniem co najmniej dwóch tygodni przed rozpoczęciem turnusu profilaktyczno - rehabilitacyjnego.
§  14.
Uczestnikowi turnusu profilaktyczno - rehabilitacyjnego, w miarę możliwości, należy zapewnić warunki klimatyczne odmienne od tych, w jakich pełni on służbę lub wykonuje pracę, a w szczególności umożliwić pełną izolację od obowiązków służbowych.
§  15.
Uczestnik turnusu profilaktyczno - rehabilitacyjnego pokrywa we własnym zakresie koszty przejazdu do i z sanatorium realizującego turnus profilaktyczno-rehabilitacyjny, a także 20% kosztów pobytu na tym turnusie, wpłacając środki na pokrycie tych kosztów w sanatorium prowadzącym ten turnus, w dniu jego rozpoczęcia.
§  16.
Bezpośredni przełożony uczestnika turnusu profilaktyczno - rehabilitacyjnego zobowiązany jest umożliwić mu udział w turnusie profilaktyczno-rehabilitacyjnym w przydzielonym terminie, poprzez udzielenie mu w tym czasie urlopu lub czasu wolnego w zamian za ponadnormatywny czas służby lub pracy.
§  17.
Rezygnacja przez funkcjonariusza lub pracownika z udziału w turnusie profilaktyczno - rehabilitacyjnym w czasie uniemożliwiającym zastosowanie trybu, o którym mowa w § 13 ust. 1, wymaga uzasadnienia, które powinno zawierać wyczerpujące wskazanie powodów niepowiadomienia o tej rezygnacji w terminie, o którym mowa w § 13 ust. 2. Jeżeli rezygnacja ta wynikła z powodów związanych z pełnioną służbą lub wykonywaną pracą, uzasadnienie tej rezygnacji sporządza bezpośredni przełożony funkcjonariusza lub pracownika.

Rozdział  3.

Tryb postępowania przy kwalifikowaniu uczestników na turnusy antystresowe

§  18.
1.
Turnusy antystresowe organizuje się w obiektach jednostek organizacyjnych Straży Granicznej, w których zabezpieczone są warunki do prowadzenia szkoleń, warsztatów grupowych i poradnictwa indywidualnego, a także prowadzenia zajęć relaksacyjno-kondycyjnych, z uwzględnieniem wymogów wynikających z § 7 decyzji Nr 32 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 21 lutego 2013 r. w sprawie świadczenia usług psychologicznych w Straży Granicznej (Dz. Urz. KGSG poz. 10 i 62).
2.
Uczestnikowi turnusu antystresowego, w miarę możliwości, zapewnia się warunki klimatyczne odmienne od tych, w jakich pełni on służbę, a w szczególności umożliwia się mu pełną izolację od obowiązków służbowych.
§  19.
1.
Środki finansowe na organizację turnusów antystresowych ujmuje się w planach finansowych jednostek organizacyjnych Straży Granicznej, w których te turnusy będą organizowane.
2.
Funkcjonariusze kierowani są na turnusy antystresowe w ramach delegacji służbowej.
§  20.
1.
Kierowanie na turnus antystresowy odbywa się na podstawie wniosku, o którym mowa w § 5 ust. 1.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, składa się do kierującego.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, podlega:
1)
zaopiniowaniu przez bezpośredniego przełożonego funkcjonariusza;
2)
zaopiniowaniu przez lekarza prowadzącego badania profilaktyczne;
3)
zaopiniowaniu przez psychologa służby zdrowia jednostki organizacyjnej, o której mowa w § 5 ust. 3 pkt 3;
4)
zatwierdzeniu przez kierownika.
4.
Kierujący przesyła do dyrektora, w terminie do dnia 30 listopada każdego roku, złożone do niego wnioski, o których mowa w ust. 1, na następny rok kalendarzowy.
§  21.
1.
Funkcjonariusz nie może składać wniosku, o którym mowa w § 20 ust. 1, częściej niż raz na dwa lata. 2. Pierwszeństwo do korzystania z turnusu antystresowego przysługuje ze względu na:
1)
występowanie czynników szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia na stanowisku zajmowanym przez funkcjonariusza, uwzględniając w szczególności specyfikę ryzyka zawodowego, wynikającego z dużego natężenia stresu;
2)
wskazania psychologiczne dotyczące funkcjonariusza;
3)
dokumentację badań profilaktycznych funkcjonariusza;
4)
okoliczności lub zdarzenia inne niż wskazane w pkt 1 - 3, które uzasadniają skierowanie funkcjonariusza na turnus antystresowy.
§  22.
1.
Dyrektor:
1)
po upływie terminu, o którym mowa w § 20 ust. 4, dokonuje przydziału ilości miejsc na turnusach antystresowych i terminów tych turnusów dla jednostek organizacyjnych Straży Granicznej;
2)
umieszcza funkcjonariuszy na liście uczestników w kolejności wynikającej ze stopnia potrzeby skierowania danego uczestnika na turnus antystresowy.
2.
W przypadku większej ilości wniosków niż ilość miejsc na turnusy antystresowe, dyrektor tworzy listy miejsc rezerwowych.
3.
Imiennego przydziału miejsc na turnusach antystresowych i terminów pobytu na tych turnusach dokonuje dyrektor na podstawie:
1)
przydzielonych miejsc na turnusach antystresowych i ustalonych terminów pobytu na tych turnusach;
2)
kolejności na liście uczestników i liście miejsc rezerwowych.
§  23.
Do rezygnacji z turnusów antystresowych oraz wpisywania osób z listy miejsc rezerwowych na listę uczestników na następny rok przepisy § 13 stosuje się odpowiednio.
§  24.
1.
Turnus antystresowy trwa 12 dni.
2.
Liczba uczestników turnusu antystresowego nie może być mniejsza niż 10 i większa niż 25 osób.
3.
Szkolenia, warsztaty grupowe i poradnictwo indywidualne podczas turnusu prowadzone są przez psychologa wyznaczonego przez psychologa - koordynatora, o którym mowa w § 2 pkt 4 decyzji określonej w § 18 ust. 1. W przypadku, gdy liczba uczestników przekracza 15 osób, do prowadzenia tych zajęć kieruje się dwóch psychologów.
4.
Do prowadzenia zajęć relaksacyjno - kondycyjnych kieruje się jedną osobę uprawnioną do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego w Straży Granicznej, wyznaczoną przez Dyrektora Biura Kadr i Szkolenia Komendy Głównej Straży Granicznej na wniosek dyrektora.
§  25.
1.
Program zajęć psychologicznych, o których mowa w § 24 ust. 3, opracowuje Biuro Techniki i Zaopatrzenia Komendy Głównej Straży Granicznej.
2.
Program zajęć relaksacyjno - kondycyjnych, o których mowa w § 24 ust. 4, opracowuje Biuro Kadr i Szkolenia Komendy Głównej Straży Granicznej.
3.
W ostatnim dniu trwania turnusu antystresowego przeprowadza się ewaluację zajęć tego turnusu polegającą na anonimowym wypełnieniu przez wszystkich uczestników ankiety ewaluacyjnej turnusu antystresowego, której wzór określa załącznik nr 2 do decyzji. Wyniki ewaluacji uwzględnia się, w miarę możliwości, w programie zajęć, o którym mowa w ust. 1.
4.
Po zakończeniu turnusu osoby prowadzące zajęcia psychologiczne oraz relaksacyjno - kondycyjne wypełniają ocenę realizacji programu turnusu antystresowego, której wzór stanowi załącznik nr 3 do decyzji, oraz przesyłają ją niezwłocznie do dyrektora.

Rozdział  4.

Postanowienia przejściowe i końcowe

§  26.
Wnioski o skierowanie na turnus profilaktyczno - rehabilitacyjny złożone i nie rozpatrzone przed dniem wejścia w życie decyzji, są rozpatrywane na podstawie jej przepisów.
§  27.
Traci moc decyzja nr 216 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 25 października 2010 r. w sprawie turnusów profilaktyczno - rehabilitacyjnych i antystresowych dla funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej (Dz. Urz. KGSG Nr 11, poz. 56).
§  28.
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

WNIOSEK O SKIEROWANIE NA TURNUS PROFILAKTYCZNO-REHABILITACYJNY / ANTYSTRESOWY*

ZATWIERDZAM ..............................................

(miejscowość, data)

1. Nazwisko ........................................................................ Imię ...............................................

PESEL □ □ □ □ □ □ □ □ □ □ □

2. Zajmowane stanowisko:

Nazwa jednostki organizacyjnej .................................................................................................

Nazwa komórki organizacyjnej ...................................................................................................

Nazwa stanowiska .......................................................................................................................

Staż służby ..................................................

..............................................................................

(podpis składającego wniosek)

3. Kierujący:................................................................................................................................

(data, pieczęć i podpis kierującego)

4. Opinia przełożonego: ....................................................................................................

..............................................................................

(data, pieczęć i podpis przełożonego)

5. Opinia lekarza prowadzącego badania profilaktyczne:

zdolny / niezdolny* do odbycia turnusu profilaktyczno - rehabilitacyjnego/antystresowego*.

...................................................................................................................

(data, pieczęć i podpis lekarza prowadzącego badania profilaktyczne)

6. Opinia psychologa:

zdolny / niezdolny* do odbycia do odbycia turnusu profilaktyczno - rehabilitacyjnego/antystresowego*

..............................................................................

(data, pieczęć i podpis psychologa)

7. Skierowano / nie skierowano / wpisano na listę rezerwową*

na turnus antystresowy w ....................................................................................

w terminie od .............................do .....................................

..............................................................................

(data, pieczęć i podpis kierownika)

* niepotrzebne skreślić

** pozycje 1 - 2 wypełnia osoba składająca wniosek

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

ANKIETA EWALUACYJNA TURNUSU ANTYSTRESOWEGO

przeprowadzonego w .....................................................................................

w terminie: ..................................................................................................

I. Ankieta dla uczestnika turnusu antystresowego dotycząca zajęć z psychologiem

Uwaga: w pytaniach 1 - 4 proszę zakreśl jedną z odpowiedzi: 1 - słabo, 2 - dostatecznie; 3 - przeciętnie; 4 - dobrze; 5 - bardzo dobrze

1. Jak oceniasz zajęcia, w których brałeś udział?

12345

2. W jakim stopniu warsztaty spełniły Twoje oczekiwania?

12345

3. Jak oceniasz sposób prowadzenia zajęć?

12345

4. Jak oceniasz przygotowane dla uczestników materiały?

12345

5. Jakie zagadnienia szczególnie Cię zainteresowały, a jakie uważasz za mało przydatne?

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

6. Jaka tematyka warsztatów interesuje Cię na przyszłość?

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

7. Czy uważasz, że obiekty Straży Granicznej, w których zrealizowano turnus antystresowy spełniają wymogi niezbędne do jego realizacji? .......................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

8. Inne uwagi:

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

II. Ankieta dla uczestnika turnusu antystresowego dotycząca zajęć relaksacyjno - kondycyjnych

Uwaga: w pytaniach 1 - 4 zakreśl jedną z odpowiedzi: 1 - słabo; 2 - dostatecznie, 3 - przeciętnie, 4 - dobrze, 5 - bardzo dobrze

1. Jak oceniasz zajęcia, w których brałeś udział?

12345

2. W jakim stopniu zajęcia spełniły Twoje oczekiwania?

12345

3. Jak oceniasz sposób prowadzenia zajęć?

12345

4. Czy w Twojej opinii zajęć sportowych było:*

za małow sam razza dużo

5. Jakie formy zajęć szczególnie Cię zainteresowały, a jakie uważasz za mało przydatne?

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

6. Jakimi formami zajęć zainteresowany(a) byłbyś/byłabyś w przyszłości?

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

7. Czy korzystałe(a)ś z płatnych zabiegów rehabilitacyjnych lub innych form rekreacji? Jakich form i gdzie?

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

Inne uwagi:

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

..........................................

* podkreślić właściwą odpowiedź

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

OCENA REALIZACJI PROGRAMU TURNUSU ANTYSTRESOWEGO

przeprowadzonego w .....................................................................................

w terminie: .....................................................................................................

I. Pytania dotyczące realizacji turnusu antystresowego

1. Czy zrealizowano cały program turnusu antystresowego? Jeśli nie, to dlaczego?

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

2. Czy realizowano dodatkowe zagadnienia? Jakie, dlaczego?

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

3. Czy zapewniono odpowiednie warunki do realizacji programu turnusu antystresowego?

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

II. Opis grupy uczestników turnusu antystresowego (zaangażowanie grupy, współpraca z prowadzącym i współuczestnikami grupy)

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

III. Podsumowanie turnusu antystresowego, wnioski:

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

..............................................................................................................................................

(czytelny podpis osoby prowadzącej zajęcia w ramach turnusu antystresowego)