Tryb wprowadzania do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz wycofywania uzbrojenia i sprzętu nie odpowiadającego wymaganiom wojska.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MON.2005.6.44

Akt utracił moc
Wersja od: 15 listopada 2006 r.

DECYZJA Nr 75/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 1 kwietnia 2005 r.
w sprawie trybu wprowadzania do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz wycofywania uzbrojenia i sprzętu nieodpowiadającego wymaganiom wojska

Generalny Zarząd Logistyki - P4

Na podstawie § 1 pkt 8 lit. d oraz § 2 pkt 14 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426) ustala się, co następuje:

1.
Wprowadza się do użytku "Instrukcję o wprowadzaniu do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz wycofywaniu uzbrojenia i sprzętu nieodpowiadającego wymaganiom wojska", stanowiącą załącznik do decyzji.
2.
Traci moc decyzja Nr 193/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 13 października 1999 r. w sprawie wprowadzenia do użytku w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej "Instrukcji o wprowadzaniu do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej uzbrojenia i sprzętu wojskowego nowego typu oraz wycofywaniu uzbrojenia i sprzętu wojskowego nieodpowiadającego wymaganiom wojska" (Dz. Rozk. MON poz. 90 oraz Dz. Urz. MON z 2002 r. Nr 2, poz. 18).
3.
Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

INSTRUKCJA

O WPROWADZANIU DO SIŁ ZBROJNYCH RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ UZBROJENIA I SPRZĘTU WOJSKOWEGO ORAZ WYCOFYWANIU UZBROJENIA I SPRZĘTU NIEODPOWIADAJĄCEGO WYMAGANIOM WOJSKA

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1.
Instrukcja ustala zasady i tryb postępowania oraz zadania komórek i jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej, zwanych dalej "komórkami i jednostkami organizacyjnymi", a także uprawnienia i obowiązki osób funkcyjnych dotyczące:
1)
wprowadzania do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zwanych dalej Siłami Zbrojnymi, uzbrojenia i sprzętu wojskowego;
2)
organizacji i prowadzenia badań eksploatacyjno-wojskowych uzbrojenia i sprzętu wojskowego;
3)
wycofywania z Sił Zbrojnych uzbrojenia i sprzętu nieodpowiadającego wymaganiom wojska.
§  2.
Użyte w instrukcji określenia oznaczają:
1)
uzbrojenie i sprzęt wojskowy (UiSW) - techniczne środki walki, sprzęt techniczny, wyposażenie i środki materiałowe, posiadające lub wymagające nadania odrębnej nazwy i indeksu, w tym uzbrojenie w rozumieniu ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa (Dz. U. z 2004 r. Nr 229, poz. 2315);
2)
indeks - aktualnie obowiązujący indeks materiałowy obejmujący odpowiednio usystematyzowaną symbolizację cyfrową nomenklatur UiSW, przewidzianego do wprowadzenia na wyposażenie wojska;
3)
wprowadzanie do Sił Zbrojnych UiSW - całokształt przedsięwzięć związanych z zapewnieniem warunków do prawidłowej eksploatacji UiSW;
4)
gestor UiSW - komórkę lub jednostkę organizacyjną odpowiedzialną za kierunki rozwoju w Siłach Zbrojnych, w tym modernizację oraz organizację procesu wykorzystania bojowego określonego rodzaju (grupy) UiSW, a także szkolenie obejmujące jego użytkowanie;
5)
centralny organ logistyczny (COL) - komórkę lub jednostkę organizacyjną odpowiedzialną za normowanie procesów eksploatacji dla określonych rodzajów UiSW, prowadzenie zbiorczej ewidencji materiałowej i eksploatacyjnej dla tego UiSW w resorcie obrony narodowej i współudział w formułowaniu wstępnych założeń taktyczno-technicznych (WZTT) dla nowych typów UiSW, a także szkolenie specjalistów technicznych;
6)
użytkownik sprzętu wojskowego - komórkę lub jednostkę organizacyjną (w tym jednostkę wojskową) wykorzystującą, zgodnie z przeznaczeniem, UiSW przydzielone na podstawie etatów i tabel należności lub przydzielone dodatkowo do realizacji zadań służbowych, odpowiedzialna za utrzymanie jego właściwego stanu technicznego;
7)
badania eksploatacyjno-wojskowe - przedsięwzięcia badawczo-szkoleniowe związane z testowaniem gotowych wzorów (systemów) UiSW w warunkach użytkowania maksymalnie zbliżonych do przewidywanych dla tego rodzaju sprzętu, wykonywane na zlecenie gestora UiSW;
8)
sprzęt powszechnego użytku - sprzęt powszechnie dostępny na rynku, dla którego nie są precyzowane specjalne wymagania wojskowe.

Rozdział  II

Zasady i tryb wprowadzania uzbrojenia i sprzętu wojskowego do Sił Zbrojnych

§  3.
Wprowadzenie UiSW do Sił Zbrojnych może nastąpić wyłącznie po akceptacji przez Ministra Obrony Narodowej propozycji Rady Uzbrojenia, powołanej decyzją Nr 56/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 9 marca 2005 r. (Dz. Urz. MON Nr, 5 poz. 34).
§  4.
1.
Uzbrojenie i sprzęt wojskowy są wprowadzane do Sił Zbrojnych na podstawie rozkazu (polecenia) uprawnionej osoby funkcyjnej, określonej w § 5.
2.
Pojedyncze egzemplarze lub zestawy UiSW, zakupione celem przeprowadzenia badań eksploatacyjno-wojskowych, nie wymagają wprowadzania, o którym mowa w ust. 1.
§  5.
1.
Osobami funkcyjnymi uprawnionymi do wprowadzania UiSW do Sił Zbrojnych, zwanymi dalej "uprawnionymi osobami funkcyjnymi", są:
1)
Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego - w przypadku, gdy wprowadzenie UiSW pociąga za sobą konieczność dokonania w Siłach Zbrojnych zmian strukturalnych, etatowych lub dyslokacyjnych;
2)
Szef Generalnego Zarządu Logistyki - P4 (GZL - P4) - w zakresie pozostałego UiSW.
2.
Wprowadzenia UiSW do Sił Zbrojnych uprawnione osoby funkcyjne dokonują:
1)
Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego - rozkazem;
2)
Szef Generalnego Zarządu Logistyki - P4 - poleceniem.
§  6.
1.
Projekt rozkazu (polecenia) w sprawie wprowadzenia UiSW do Sił Zbrojnych opracowuje gestor UiSW przy udziale centralnego organu logistycznego (COL) i uzgadnia według zasad określonych w ust. 2 oraz przedstawia do podpisu uprawnionej osobie funkcyjnej; wzór rozkazu (polecenia) stanowi załącznik Nr 1.
2.
Projekt, o którym mowa w ust. 1, podlega uzgodnieniu w kolejności: z Generalnym Zarządem Planowania Strategicznego - P5 (GZPS - P5) oraz GZL - P4 (dotyczy tylko rozkazu); wzór arkusza uzgodnień stanowi załącznik Nr 2.
3.
Do rozkazu (polecenia), o którym mowa w ust. 1, dołącza się:
1)
kartę klasyfikacyjną;
2)
kartę katalogową;
3)
harmonogram wdrażania do eksploatacji w Siłach Zbrojnych wprowadzanego UiSW;
4)
orzeczenie o zakończeniu pracy rozwojowej i wdrożeniowej;
5)
orzeczenie o zakończeniu badań eksploatacyjno-wojskowych UiSW z wynikiem pozytywnym podpisane przez gestora UiSW, w przypadku ich przeprowadzenia, lub orzeczenie gestora o przydatności UiSW dla Sił Zbrojnych w przypadku, gdy badania te nie są przeprowadzane;
6) 1
orzeczenie o pozytywnych wynikach testów nowych wzorów UiSW pozyskiwanych poza procesem realizacji prac rozwojowych i wdrożeniowych, w przypadku ich przeprowadzenia, lub oświadczenie gestora o nieprowadzeniu testów nowych wzorów UiSW, jeżeli takie testy nie były realizowane;
7)
certyfikat klasyfikacyjny dla UiSW (dotyczy środków bojowych i materiałowych zawierających materiał niebezpieczny), wydawany przez jednostkę klasyfikującą, upoważnioną przez ministra właściwego do spraw gospodarki;
8)
sprawozdanie z uzgodnienia dokumentacji urządzeń poddozorowych, jeżeli takie występują;
9)
inne dokumenty, które gestor UiSW uzna za konieczne w celu zabezpieczenia prawidłowej eksploatacji UiSW w Siłach Zbrojnych.
4. 2
Dokumenty wymienione w ust. 3 w pkt 4, 6 dołącza się do rozkazu (polecenia) alternatywnie, w zależności od sposobu pozyskiwania UiSW dla Sił Zbrojnych.
§  7.
1.
Karta klasyfikacyjna, określająca klauzulę tajności informacji o UiSW, jest opracowywana przez gestora, według wzoru stanowiącego załącznik Nr 3, w uzgodnieniu z Biurem Ochrony Informacji Niejawnych (BOIN).
2.
Kartę katalogową (w wersji elektronicznej i w wydruku), zawierającą podstawowe informacje o UiSW:
1)
opracowuje i aktualizuje, według wzoru stanowiącego załącznik Nr 4:

- Departament Polityki Zbrojeniowej (DPZ) - dla UiSW, dla którego były prowadzone prace rozwojowe i wdrożeniowe,

- gestor UiSW - dla pozostałego UiSW;

2) 3
organ opracowujący (aktualizujący), o którym mowa w ust. 2 pkt 1, uzgadnia z GZZO - P1, jeżeli wprowadzenie UiSW wymaga zmian organizacyjno-etatowych; ponadto, dla urządzeń wykorzystujących fale radiowe kartę katalogową należy uzgodnić z Wojskowym Biurem Zarządzania Częstotliwościami (WBZC), a w przypadku urządzeń ochrony kryptograficznej z jednostką właściwą do ustalania zasad ochrony kryptograficznej w resorcie obrony narodowej.
3.
Harmonogram wdrażania do eksploatacji w Siłach Zbrojnych wprowadzanego UiSW opracowuje gestor, według wzoru stanowiącego załącznik Nr 5. Zadania i terminy ich realizacji powinny być skorelowane z planem dostaw wdrażanego UiSW i uzgadniane z głównym księgowym właściwego dysponenta środków budżetowych, którego wydatek będzie realizowany. Harmonogram zatwierdza uprawniona osoba funkcyjna.
4.
Orzeczenie o zakończeniu pracy rozwojowej i wdrożeniowej zatwierdza dyrektor DPZ.
5.
Orzeczenie o zakończeniu badań eksploatacyjno-wojskowych UiSW opracowuje gestor UiSW, według wzoru stanowiącego załącznik Nr 6, na podstawie protokółu z badań.
6.
W odniesieniu do sprzętu powszechnego użytku gestor UiSW może odstąpić od badań eksploatacyjno-wojskowych, wydając orzeczenie o przydatności dla Sił Zbrojnych UiSW, według wzoru stanowiącego załącznik Nr 7.
7. 4
Orzeczenie o pozytywnych wynikach testów nowych wzorów UiSW zatwierdza kierownik komórki lub jednostki organizacyjnej zlecającej wykonanie testów.
8. 5
Oświadczenie o nieprowadzeniu testów nowych wzorów UiSW opracowuje gestor według wzoru stanowiącego załącznik Nr 10.
§  8.
1.
Rozkaz (polecenie) w sprawie wprowadzenia UiSW do Sił Zbrojnych jest podstawą do podejmowania wszelkich niezbędnych działań organizacyjnych, etatowych, logistycznych i szkoleniowych.
2.
UiSW może być użytkowane dopiero po wejściu w życie rozkazu (polecenia) w sprawie jego wprowadzenia na wyposażenie Sił Zbrojnych, z uwzględnieniem § 4 ust. 2.
3.
Gestor UiSW jest zobowiązany do koordynowania działań związanych z wdrażaniem UiSW do wojska oraz dokonywania, w razie potrzeby, zmian w harmonogramie wdrażania, uzgodnionych z zainteresowanymi komórkami lub jednostkami organizacyjnymi.
4. 6
Kopię rozkazu (polecenia) w sprawie wprowadzenia UiSW do Sił Zbrojnych wraz z niezbędnymi załącznikami gestor UiSW przesyła do: dowództw RSZ, GZZO - P1 (dotyczy tylko rozkazów), Generalnego Zarządu Operacyjnego - P3 (GZO - P3), GZL - P4, GZPS - P5, Departamentu Zaopatrywania Sił Zbrojnych (DZSZ), DPZ, Wojskowego Centrum Metrologii (WCM), COL oraz instytucji realizującej zadania z niego wynikające.
§  9.
1.
Harmonogram wdrażania UiSW do Sił Zbrojnych jest podstawą do opracowania przez właściwe komórki organizacyjne Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz dowództwa rodzajów sił zbrojnych szczegółowych planów precyzujących zadania podległych jednostek organizacyjnych.
2.
Wyciągi z planów, o których mowa w ust. 1, wykonane dla poszczególnych związków taktycznych (równorzędnych) i samodzielnych oddziałów, są podstawą do wdrażania przez użytkowników UiSW do eksploatacji.

Rozdział  III

Organizacja badań eksploatacyjno-wojskowych uzbrojenia i sprzętu wojskowego

§  10.
1.
Uzbrojenie i sprzęt wojskowy może być poddane badaniom eksploatacyjno-wojskowym w razie uzyskania pozytywnych wyników badań:
1)
zdawczo-odbiorczych partii próbnej wyrobów wyprodukowanych zgodnie z dokumentacją techniczną lub dokumentacją licencyjną;
2)
kwalifikacyjnych prototypów (systemów) użytkowych.
2.
Badaniom eksploatacyjno-wojskowym mogą być poddane wyroby gotowe, po wydaniu orzeczenia, o którym mowa w § 6 ust. 3 pkt 5.
3.
Celem badań eksploatacyjno-wojskowych jest:
1)
określenie przydatności UiSW dla Sił Zbrojnych (tylko w stosunku do sprzętu powszechnego użytku);
2)
opracowanie zaleceń dotyczących bojowego wykorzystania UiSW;
3)
zweryfikowanie norm eksploatacyjnych i materiałowych ustalonych przez producenta oraz ocena dokumentacji eksploatacyjnej;
4)
określenie warunków do właściwej eksploatacji UiSW, w tym:
a)
przystosowanie istniejącej bazy obsługowo-naprawczej i metrologicznej do wymagań wprowadzanego UiSW,
b)
dostosowanie programów szkolenia załóg (obsług) i personelu technicznego,
c)
weryfikacja wyspecyfikowanych przez producenta materiałów eksploatacyjnych oraz części zamiennych gwarantujących ciągłość użytkowania, obsługiwania oraz napraw,
d)
ustalenie wymaganych warunków przechowywania;
5)
określenie potrzeb dotyczących przygotowania bazy szkoleniowej;
6)
określenie innych potrzeb zapewniających racjonalne wykorzystanie UiSW w Siłach Zbrojnych.
§  11.
W przypadku odstąpienia od przeprowadzenia badań eksploatacyjno-wojskowych gestor UiSW, w uzgodnieniu z COL, określa i ujmuje w harmonogramie wymienionym w § 6 ust. 3 pkt 3 przedsięwzięcia zapewniające:
1)
warunki do właściwej eksploatacji UiSW, w tym:
a)
przystosowanie istniejącej bazy obsługowo-remontowej i metrologicznej do wymagań wprowadzanego UiSW,
b)
dostosowanie programów szkolenia załóg (obsług) i personelu technicznego,
c)
przydatność wyspecyfikowanych przez producenta materiałów eksploatacyjnych oraz części zamiennych, gwarantujących ciągłość użytkowania, obsługiwania oraz napraw,
d)
wymagane warunki przechowywania;
2)
potrzeby dotyczące przygotowania bazy szkoleniowej;
3)
inne potrzeby zapewniające racjonalne wykorzystanie UiSW w Siłach Zbrojnych.
§  12.
O celowości i zakresie badań eksploatacyjno-wojskowych UiSW decyduje gestor w porozumieniu z COL, GZPS - P5 i GZL - P4.
§  13.
1.
Gestor UiSW, w porozumieniu z zainteresowanymi komórkami i jednostkami organizacyjnymi resortu obrony narodowej, powołuje komisję oraz opracowuje i zatwierdza program i metodyki badań eksploatacyjno-wojskowych. Program badań przed zatwierdzeniem podlega uzgodnieniom z GZPS - P5 oraz GZL - P4. Program powinien precyzować:
1)
obiekt badań;
2)
cel badań;
3)
zakres i metodyki badań;
4)
skład komisji prowadzącej badania;
5)
miejsce prowadzenia badań;
6)
termin przeprowadzenia badań;
7)
sposób opracowania wyników.
2. 7
Komisji, o której mowa w ust. 1, przewodniczy przedstawiciel gestora. W skład komisji wchodzą przedstawiciele COL, DZSZ, DPZ, GZL - P4, GZPS - P5, WCM oraz producenta lub innych zainteresowanych komórek i jednostek organizacyjnych.
3.
Komisja prowadząca badania eksploatacyjno-wojskowe może, w razie potrzeby, zlecić wykonanie dodatkowych badań, nieprzewidzianych w programie.
§  14.
1.
Badania eksploatacyjno-wojskowe wykonuje się zgodnie z zatwierdzonym przez gestora programem, w wytypowanych jednostkach wojskowych.
2.
W razie potrzeby przeprowadzenia wybranych elementów programu badań eksploatacyjno-wojskowych we współdziałaniu z kilkoma pododdziałami, należy badania te zorganizować w ramach ćwiczeń programowych, bądź zaplanować odrębne ćwiczenia doświadczalne.
3.
Oddział (pododdział) wojskowy, realizujący badania eksploatacyjno-wojskowe nie podlega kontroli i inspekcji, jeżeli podlegające badaniom UiSW w zasadniczy sposób wpływa na jego zdolność i gotowość bojową.
4.
Dla oddziałów (pododdziałów), które realizują badania eksploatacyjno-wojskowe, można w razie potrzeby określić stosowne ograniczenia w realizacji obowiązujących programów szkolenia i utrzymania stanów gotowości bojowej. Ustalenia te umieszcza się w programie badań.
5.
Oddział (pododdział), o którym mowa w ust. 3 podlega zagranicznym inspekcjom i wizytom oceniającym, prowadzonym na podstawie postanowień międzynarodowych porozumień rozbrojeniowych. Uzbrojenie i sprzęt wojskowy będący na etapie badań eksploatacyjno-wojskowych, spełniający kryteria uzbrojenia i sprzętu konwencjonalnego, może być przedmiotem sprawdzenia w ograniczonym zakresie w rozumieniu zasad wynikających z międzynarodowych porozumień rozbrojeniowych.
§  15.
Po zakończeniu badań eksploatacyjno-wojskowych gestor sprzętu, na wniosek komisji prowadzącej badania, określa sposób dalszego wykorzystania badanego UiSW.
§  16.
Siły i środki oraz potrzeby finansowe niezbędne do przeprowadzenia badań eksploatacyjno-wojskowych określa gestor UiSW podlegającego badaniom. Środki finansowe na badania eksploatacyjno-wojskowe gestor UiSW zgłasza w trybie określonym dla planowania budżetowego, celem ujęcia w budżecie właściwych dysponentów środków budżetowych.
§  17.
Po zakończeniu badań eksploatacyjno-wojskowych komisja, o której mowa w § 13 ust. 1, opracowuje protokół z badań, który zatwierdza gestor UiSW. Protokół stanowi podstawę do wydania orzeczenia, określonego w § 6 ust. 3 pkt 5.

Rozdział  IV

Zasady i tryb wycofywania z Sił Zbrojnych UiSW nieodpowiadającego wymaganiom wojska

§  18.
Znajdujące się w Siłach Zbrojnych UiSW wycofuje się z eksploatacji, jeżeli nie odpowiadają wymaganiom wojska ze względu na:
1)
wykonanie docelowej normy eksploatacyjnej;
2)
zużycie fizyczne, uniemożliwiające dalsze użytkowanie, a naprawa jest nieopłacalna lub niemożliwa;
3)
parametry bojowe, techniczne i eksploatacyjne niespełniające wymagań wojska, a modernizacja jest nieopłacalna lub niemożliwa;
4)
zmiany organizacyjno-etatowe w Siłach Zbrojnych.
§  19.
Wykorzystanie UiSW nieodpowiadającego wymaganiom wojska odbywa się na zasadach i w trybie określonym w odrębnych przepisach.
§  20.
Wycofanie UiSW z Sił Zbrojnych może nastąpić wyłącznie po akceptacji przez Ministra Obrony Narodowej propozycji Rady Uzbrojenia, o której mowa w § 3.
§  21.
1.
Osobami funkcyjnymi uprawnionymi do wycofania danego typu sprzętu z Sił Zbrojnych są:
1)
Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego - w przypadku, gdy wycofanie UiSW pociąga za sobą konieczność dokonania zmian strukturalnych, etatowych lub dyslokacyjnych;
2)
Szef Generalnego Zarządu Logistyki - P4 - w zakresie pozostałego UiSW.
2.
Wycofania UiSW z Sił Zbrojnych uprawnione osoby funkcyjne dokonują:
1)
Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego - rozkazem;
2)
Szef Generalnego Zarządu Logistyki - P4 - poleceniem.
§  22.
1.
Projekt rozkazu (polecenia) w sprawie wycofania UiSW z Sił Zbrojnych opracowuje gestor UiSW przy współudziale COL - po akceptacji propozycji, o której mowa w § 20, i uzgadnia według zasad określonych w ust. 2 oraz przedstawia do podpisu uprawnionej osobie funkcyjnej wymienionej w § 21 ust. 2 pkt 1 lub 2; wzór rozkazu (polecenia) stanowi załącznik Nr 8.
2. 8
Projekt, o którym mowa w ust. 1, podlega uzgodnieniu w kolejności z GZZO - P1 (dotyczy tylko rozkazu), GZPS - P5 i GZL - P4 (dotyczy tylko rozkazu), ponadto, w przypadku wojskowych urządzeń wykorzystujących fale radiowe z WBZC, a w przypadku urządzeń ochrony kryptograficznej z jednostką właściwą do ustalania zasad ochrony kryptograficznej w resorcie obrony narodowej.
3.
Do rozkazu (polecenia), o którym mowa w ust. 1, dołącza się harmonogram wycofania UiSW z Sił Zbrojnych.
4.
Harmonogram wycofania opracowuje gestor UiSW, w porozumieniu z COL, według wzoru stanowiącego załącznik Nr 9, i uzgadnia z głównym księgowym właściwego dysponenta środków budżetowych, jeżeli wymaga to nakładów finansowych.
5.
Gestor UiSW przedstawia harmonogram wycofania do zatwierdzenia uprawnionej osobie funkcyjnej wymienionej w § 21 ust. 2 wraz z projektem rozkazu (polecenia).
6. 9
Kopię rozkazu (polecenia) w sprawie wycofania z Sił Zbrojnych UiSW, wraz z niezbędnymi załącznikami, gestor UiSW przesyła do: dowództw RSZ, GZZO - P1 (dotyczy tylko rozkazu), GZO - P3, GZL - P4, GZPS - P5, DZSZ, DPZ, WCNJiK (w przypadku wycofania UiSW posiadającego nadany Natowski Numer Magazynowy (NSN)), WCM, COL oraz innych komórek lub jednostek organizacyjnych realizujących zadania z niego wynikające.
§  23.
Bazę danych zawierającą informacje o wydanych rozkazach (poleceniach) w sprawie wprowadzenia na wyposażenie Sił Zbrojnych oraz wycofania UiSW z wyposażenia Sił Zbrojnych prowadzą:
1)
COL - dla UiSW pozostającego w zakresie jego właściwości;
2)
GZL - P4 - dla UiSW Sił Zbrojnych.

Załącznik Nr 1

WZÓR

(klauzula tajności)

ROZKAZ (POLECENIE) Nr .........

...............................

(uprawniona osoba funkcyjna)

z dnia ................... 20.... r.

w sprawie wprowadzenia do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej

Polskiej

...............................................................

(pełna nazwa UiSW)

Na podstawie § 5 ust. 1 pkt 1 (2) "Instrukcji o wprowadzaniu

do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej uzbrojenia i sprzętu

wojskowego oraz wycofywania tego uzbrojenia i sprzętu nie

odpowiadającego wymaganiom wojska", stanowiącej załącznik do

decyzji Nr ..../MON Ministra Obrony Narodowej z dnia ..........

2005 r. (Dz.Urz. MON Nr ...., poz .....)

rozkazuję (polecam):

1. Wprowadzić do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej

...............................................................

(pełna nazwa wprowadzanego UiSW)

o numerze indeksowym ..........................................

2. Do nadzoru eksploatacji UiSW, zgodnie z określonymi

kompetencjami, wyznaczam:

1) gestor UiSW - ...........................................

2) centralny organ logistyczny - ...........................

3. Rozkaz (polecenie) wchodzi w życie z dniem ........ 20....r.

(dzień, miesiąc, rok)

mp.

.....................................

(podpis uprawnionej osoby funkcyjnej)

Uwagi:

1. W zależności od potrzeb w rozkazie (poleceniu) można umieścić dodatkowe ustalenia wynikające ze specyfiki wprowadzanego UiSW.

2. Jeżeli załączona do rozkazu (polecenia) karta katalogowa nie zawiera wszystkich wymaganych informacji (z uwagi na ich brak), w treści rozkazu (polecenia) należy określić termin ich uzupełnienia i wykonawcę.

3. Rozkaz (polecenie) podpisuje uprawniona osoba funkcyjna, o której mowa w § 5 ust. 1 (2) "Instrukcji.".

4. Numer indeksowy na wniosek gestora UiSW nadaje GZL - P4.

Załącznik Nr 2

WZÓR

ARKUSZ UZGODNIEŃ

do rozkazu (polecenia) o wprowadzeniu do Sił Zbrojnych

Rzeczypospolitej Polskiej

...............................................................

(pełna nazwa UiSW)

Wyżej wymienione UiSW może zostać wprowadzone do Sił Zbrojnych

Rzeczypospolitej Polskiej.

SZEF

mp. GENERALNEGO ZARZĄDU PLANOWANIA

STRATEGICZNEGO - P5*

SZEF

mp. GENERALNEGO ZARZĄDU

LOGISTYKI - P4**

________

* dotyczy polecenia i rozkazu

** dotyczy rozkazu

Załącznik Nr 3

WZÓR

(klauzula tajności)

KARTA KLASYFIKACYJNA

1. PEŁNA NAZWA UiSW.

2. KRYPTONIM.

3. NUMER INDEKSOWY.

4. NUMER UN, KOD KLASYFIKACYJNY (wg ADR*).

5. NAZWA DOZWOLONA W PUBLIKACJACH.

6. OKREŚLENIE JAWNOŚCI (NIEJAWNOŚCI) WYGLĄDU ZEWNĘTRZNEGO.

7. OKREŚLENIE JAWNOŚCI (NIEJAWNOŚCI) WYGLĄDU WNĘTRZA I JEGO ELEMENTÓW.

8. NAZWA ZESTAWU, W KTÓREGO SKŁAD WCHODZI WYŻEJ WYMIENIONY SPRZĘT.

9. NAZWA ZESTAWU DOZWOLONA W PUBLIKACJACH.

10. NIEJAWNE DANE TAKTYCZNO-TECHNICZNE.

11. PODZESPOŁY I ELEMENTY NIEJAWNE.

12. USTALENIA DODATKOWE**.

UZGODNIONO:

Biuro Ochrony

Informacji Niejawnych ................

........................

(podpis gestora UiSW)

mp.

Uwaga:

* Umowa Europejska dotycząca międzynarodowego transportu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR). Przepisy ADR, o których mowa w ustawie z dnia 28 października 2002 r. o przewozie drogowym materiałów niebezpiecznych (Dz. U. z 2002 r. Nr 199, poz. 1671 z późn. zm.).

** Np. ograniczenia publikacyjne, koszty produkcji, koszty zakupu, ilość UiSW w Siłach Zbrojnych RP, technologia produkcji, szczebel użycia, miejsce montażu.

Załącznik Nr 4

WZÓR

(klauzula tajności)

KARTA KATALOGOWA*

1. PEŁNA NAZWA UiSW.

2. NUMER INDEKSOWY.

3. NUMER UN, KOD KLASYFIKACYJNY (wg ADR**).

4. WIDOK OGÓLNY UiSW (ZDJĘCIE).

5. PRZEZNACZENIE LUB ZASTOSOWANIE.

6. OPIS UiSW I JEGO WYPOSAŻENIE.

7. ZASADNICZE DANE TAKTYCZNO-TECHNICZNE.

8. PODSTAWOWE NORMY EKSPLOATACYJNE.

9. WPROWADZONE INSTRUKCJE EKSPLOATACYJNE.

10. WYMAGANIA DOTYCZĄCE UŻYTKOWANIA, OBSŁUGIWANIA, NAPRAW, PRZECHOWYWANIA, MASKOWANIA I TRANSPORTOWANIA.

11. WYMAGANIA DOTYCZĄCE KONIECZNOŚCI TWORZENIA ZAPASÓW TECHNICZNYCH ŚRODKÓW MATERIAŁOWYCH.

12. WYMAGANIA NORMATYWNO-ETATOWE:

- STAN ILOŚCIOWY OBSADY CZASU "P" i "W" (OBSŁUGI, ZAŁOGI),

- WYMAGANIA KWALIFIKACYJNE, PRZYGOTOWANIE ZAWODOWE: (NAZWA STANOWISKA I KOD, STOPIEŃ ETATOWY, WYMAGANE WYKSZTAŁCENIE, SPECJALNOŚĆ WOJSKOWA LUB ZAWÓD/SPECJALNOŚĆ/***):

- BEZPOŚREDNIEJ OBSADY (OBSŁUGI, ZAŁOGI);

- ZESPOŁÓW (DRUŻYN) REMONTOWYCH I KONTROLNO-POMIAROWYCH;

- POTRZEBY PRZESZKOLENIA (PRZYGOTOWANIA) ŻOŁNIERZY DO EKSPLOATACJI I NAPRAWY OKREŚLONEGO TYPU UiSW.

13. ZLECENIODAWCA.

14. INSTYTUCJA PROWADZĄCA PRACĘ BADAWCZO-ROZWOJOWĄ.

15. ROK ROZPOCZĘCIA PRODUKCJI SERYJNEJ (DOSTAW DO WOJSK).

16. CENA SPRZĘTU W ROKU ROZPOCZĘCIA PRODUKCJI SERYJNEJ (DOSTAW).

17. KOD PCN - POLSKA SCALONA NOMENKLATURA TOWAROWA HANDLU ZAGRANICZNEGO.

18. KOD PCV - WSPÓLNY SŁOWNIK ZAMÓWIEŃ.

19. WYMAGANIA DOTYCZĄCE ZABEZPIECZENIA METROLOGICZNEGO.

20. USTALENIA DODATKOWE.****

Uzgodniono:

Generalny Zarząd Zasobów Osobowych - P1 *****..........

mp.

.................... mp.

(podpis wykonawcy)

Uwaga:

W karcie katalogowej w punktach, które nie zawierają informacji o wprowadzanym UiSW, należy wpisać "Nie dotyczy".

* Kartę katalogową należy wykonać i przesyłać z innymi załącznikami również w wersji elektronicznej.

** Umowa Europejska dotycząca międzynarodowego transportu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR). Przepisy ADR, o których mowa w ustawie z dnia 28 października 2002 r. o przewozie drogowym materiałów niebezpiecznych (Dz. U. z 2002 r. Nr 199, poz. 1671 z późn. zm.).

*** W zakresie dotyczącym pracowników wojska należy stosować obowiązującą klasyfikację zawodów i specjalności.

**** Ustalenia dodatkowe np. - pięciocyfrowy numer klasyfikacji PKWiU, Natowski Numer Magazynowy.

***** Uzgadniać tylko jeżeli wprowadzane UiSW powoduje zmiany organizacyjno-etatowe.

Załącznik Nr 5

ZATWIERDZAM

(klauzula tajności)

...................... mp.

(podpis uprawnionej

osoby funkcyjnej)

WZÓR

HARMONOGRAM

WDRAŻANIA DO EKSPLOATACJI W SIŁACH ZBROJNYCH RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ

............................................

(pełna nazwa wprowadzanego UiSW)

Lp.Treść zamierzeniaInstytucja odpowiedzialna za realizacjęWykonawcaTermin realizacjiPrzewidywane siły, środkiAdnotacje o wykonaniu
Współwykonawcai nakłady finansowe
1234567
1
2

UZGODNIONO: .....................

Gł. Księgowy ............... mp. (podpis gestora UiSW)

Uwagi:

1. Do harmonogramu wpisuje się szczegółowe zamierzenia związane z wdrożeniem do eksploatacji UiSW np.:

a)
planowaną ilość egzemplarzy i termin zakupu,
b)
przygotowanie bazy obsługowo-naprawczej i szkoleniowej (garaże, warsztaty, miejsca obsługi, wyposażenie techniczne, ruchome warsztaty obsługowo-naprawcze, trenażery, plansze),
c)
opracowania dokumentacji eksploatacyjnej,
d)
zakupy technicznych środków materiałowych na zabezpieczenie szkolenia i utworzenie zapasu taktycznego,
e)
szkolenie specjalistów technicznych.

2. Termin realizacji zamierzenia podaje się z dokładnością do kwartału.

3. Kolumnę 6 wypełnia się stosownie do potrzeb.

Załącznik Nr 6

Pełna nazwa

gestora UiSW

WZÓR

ORZECZENIE

o zakończeniu badań eksploatacyjno-wojskowych

.........................................

(pełna nazwa UiSW)

1. Zgodnie z § 6 ust. 3 pkt 5 i § 7 ust. 5 "Instrukcji o

wprowadzaniu do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej

uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz wycofywaniu tego

uzbrojenia i sprzętu nie odpowiadającego wymaganiom wojska",

stanowiącej załącznik do decyzji Nr ..../MON Ministra Obrony

Narodowej z dnia ...... 2005 r. (Dz. Urz. MON Nr ..., poz. ...)

komisja powołana rozkazem (decyzją) nr ...... z dnia ..........

przeprowadziła badania eksploatacyjno-wojskowe

...................................................

(pełna nazwa UiSW)

2. Na podstawie protokołu z zakończonych badań

eksploatacyjno-wojskowych z wynikiem pozytywnym stwierdza się,

że ww. UiSW może być wprowadzone do Sił Zbrojnych RR

mp. ...............................

(podpis gestora UiSW)

Załącznik Nr 7

Pełna nazwa

gestora UiSW

WZÓR

ORZECZENIE

o przydatności dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej

.........................................

(pełna nazwa UiSW)

Zgodnie z § 6 ust. 3 pkt 5 i § 7 ust. 6 "Instrukcji o

wprowadzaniu do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej

uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz wycofywaniu tego

uzbrojenia i sprzętu nie odpowiadającego wymaganiom wojska",

stanowiącej załącznik do decyzji Nr ...... /MON Ministra Obrony

Narodowej z ........... 2005 r. (Dz. Urz. MON Nr ..., poz. ...)

orzekam, że

.................................................

(pełna nazwa UiSW)

jest przydatne dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

UZASADNIENIE: .............

mp. .......................

(podpis gestora UiSW)

Załącznik Nr 8

WZÓR

(klauzula tajności)

ROZKAZ (POLECENIE) Nr .......

.................................................

(uprawniona osoba funkcyjna)

z ............ 20.... r.

w sprawie wycofania z Sił Zbrojnych

Rzeczypospolitej Polskiej

................................................

(pełna nazwa UiSW)

Na podstawie § 21 ust. 1 pkt 1 (2) "Instrukcji o wprowadzaniu

do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej uzbrojenia i sprzętu

wojskowego oraz wycofywaniu tego uzbrojenia i sprzętu nie

odpowiadającego wymaganiom wojska", stanowiącej załącznik do

decyzji Nr ..../MON Ministra Obrony Narodowej z dnia ..........

2005 r. (Dz. Urz. MON Nr ...., poz. ...), na wniosek gestora

UiSW

rozkazuję (polecam):

1. Wycofać z wyposażenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej

Polskiej w terminie do dnia ........... 20..... r.

...............................................................

(podać nazwę UiSW)

o numerze indeksowym .............................

2. Dowódcy RSZ (gestorowi UiSW) złożyć meldunek szefowi

Sztabu Generalnego WP o realizacji rozkazu, poprzez szefa

Generalnego Zarządu Logistyki - P4, (gestor UiSW poinformuje

szefa Generalnego Zarządu Logistyki - P4 o realizacji

polecenia)* - w terminie do dnia ............

3. Szefowi Generalnego Zarządu Logistyki - P4 wykreślić z

tabel (norm) należności.**

...............................................................

(podać pełną nazwę UiSW)

4. Rozkaz (polecenie) wchodzi w życie z dniem ..............

20.... r.

mp. .....................................

(podpis uprawnionej osoby funkcyjnej)

Uwaga:

W zależności od potrzeb w rozkazie (poleceniu) można umieścić dodatkowe informacje uwzględniające specyfikę wycofywanego UiSW (np. przedsięwzięcia organizacyjno-etatowe, sposób zagospodarowania UiSW, zapasów tśm, środków bojowych itd.).

* Niepotrzebne skreślić.

** W przypadku wycofania UiSW poleceniem - pkt 3 przyjmuje brzmienie:

"3. Szefowi ZPL GZL - P4 wykreślić z tabel (norm) należności."

Załącznik Nr 9

WZÓR

(klauzula tajności)

ZATWIERDZAM

......................... mp.

(podpis uprawnionej

osoby funkcyjnej)

HARMONOGRAM WYCOFANIA Z WYPOSAŻENIA SIŁ ZBROJNYCH RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ

...................................................

(pełna nazwa wycofywanego UiSW)

Lp.Treść zamierzeniaInstytucja odpowiedzialna za realizacjęWykonawcaTermin realizacjiPrzewidywane siły, środki i nakłady Adnotacje o wykonaniu
Współwykonawcafinansowe na realizację zamierzenia
1234567
1
2

UZGODNIONO: .....................

Gł. Księgowy ............... mp. (podpis gestora UiSW)

Uwagi:

1. Do harmonogramu wpisuje się szczegółowe zamierzenia związane z wycofaniem UiSW z wyposażenia Sił Zbrojnych, np.:

a)
sposób zagospodarowania UiSW, technicznych środków materiałowych, środków bojowych,
b)
przekazanie do Agencji Mienia Wojskowego,
c)
przedsięwzięcia organizacyjno-etatowe.

2. Termin realizacji podaje się z dokładnością do kwartału.

3. Kolumnę 6 wypełnia się stosownie do potrzeb.

Załącznik Nr 10 10

WZÓR

Nazwa

gestora UiSW

OŚWIADCZENIE

o nieprowadzeniu testów nowych wzorów UiSW

Zgodnie z § 6 ust. 3 pkt 6 "Instrukcji o wprowadzaniu do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz wycofywaniu uzbrojenia i sprzętu nieodpowiadającego wymaganiom wojska", stanowiącej załącznik do decyzji Nr 75/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 1 kwietnia 2005 r. (Dz. Urz. MON Nr 6, poz 44 oraz z 2006 r. Nr 407, poz. 251) oświadczam, że

..............................................................

(pełna nazwa UiSW)

nie podlegał testom, o których mowa w pkt 86 "Instrukcji w sprawie realizacji prac rozwojowych i wdrożeniowych w dziedzinie techniki wojskowej oraz testowania gotowych, nowych wzorów uzbrojenia i sprzętu wojskowego (UiSW) w resorcie obrony narodowej" stanowiącej załącznik do decyzji Nr 57/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 9 marca 2005 r. w sprawie wprowadzenia Instrukcji w sprawie realizacji prac rozwojowych i wdrożeniowych w dziedzinie techniki wojskowej oraz testowania gotowych, nowych wzorów uzbrojenia i sprzętu wojskowego (UiSW) w resorcie obrony narodowej (Dz. Urz. MON Nr 5, poz. 37 i Nr 13, poz. 104).

mp. ........................

(podpis gestora UiSW)

1 Załącznik § 6 ust. 3 pkt 6 zmieniony przez pkt 1 ppkt 1 lit. a) decyzji nr 407/MON z dnia 6 października 2006 r. (Dz.Urz.MON.06.19.251) zmieniającej nin. decyzję z dniem 15 listopada 2006 r.
2 Załącznik § 6 ust. 4 zmieniony przez pkt 1 ppkt 1 lit. b) decyzji nr 407/MON z dnia 6 października 2006 r. (Dz.Urz.MON.06.19.251) zmieniającej nin. decyzję z dniem 15 listopada 2006 r.
3 Załącznik § 7 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez pkt 1 ppkt 2 lit. a) decyzji nr 407/MON z dnia 6 października 2006 r. (Dz.Urz.MON.06.19.251) zmieniającej nin. decyzję z dniem 15 listopada 2006 r.
4 Załącznik § 7 ust. 7 zmieniony przez pkt 1 ppkt 2 lit. b) decyzji nr 407/MON z dnia 6 października 2006 r. (Dz.Urz.MON.06.19.251) zmieniającej nin. decyzję z dniem 15 listopada 2006 r.
5 Załącznik § 7 ust. 8 dodany przez pkt 1 ppkt 2 lit. c) decyzji nr 407/MON z dnia 6 października 2006 r. (Dz.Urz.MON.06.19.251) zmieniającej nin. decyzję z dniem 15 listopada 2006 r.
6 Załącznik § 8 ust. 4 zmieniony przez pkt 1 ppkt 3 decyzji nr 407/MON z dnia 6 października 2006 r. (Dz.Urz.MON.06.19.251) zmieniającej nin. decyzję z dniem 15 listopada 2006 r.
7 Załącznik § 13 ust. 2 zmieniony przez pkt 1 ppkt 4 decyzji nr 407/MON z dnia 6 października 2006 r. (Dz.Urz.MON.06.19.251) zmieniającej nin. decyzję z dniem 15 listopada 2006 r.
8 Załącznik § 22 ust. 2 zmieniony przez pkt 1 ppkt 5 lit. a) decyzji nr 407/MON z dnia 6 października 2006 r. (Dz.Urz.MON.06.19.251) zmieniającej nin. decyzję z dniem 15 listopada 2006 r.
9 Załącznik § 22 ust. 6 zmieniony przez pkt 1 ppkt 5 lit. b) decyzji nr 407/MON z dnia 6 października 2006 r. (Dz.Urz.MON.06.19.251) zmieniającej nin. decyzję z dniem 15 listopada 2006 r.
10 Załącznik nr 10 dodany przez pkt 1 ppkt 6 decyzji nr 407/MON z dnia 6 października 2006 r. (Dz.Urz.MON.06.19.251) zmieniającej nin. decyzję z dniem 15 listopada 2006 r.