Tryb przeprowadzania kontroli wewnętrznej w urzędach górniczych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.WUG.2009.5.38

Akt utracił moc
Wersja od: 15 kwietnia 2009 r.

ZARZĄDZENIE Nr 10
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 15 kwietnia 2009 r.
w sprawie trybu przeprowadzania kontroli wewnętrznej w urzędach górniczych

Na podstawie art. 107 ust. 1 i 9 oraz art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2005 r. Nr 228, poz. 1947, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Zarządzenie określa tryb przeprowadzania przez pracowników Wyższego Urzędu Górniczego, zwanego dalej "WUG", kontroli działalności:
1)
okręgowych urzędów górniczych, zwanych dalej "OUG", oraz Urzędu Górniczego do Badań Kontrolnych Urządzeń Energomechanicznych, zwanego dalej "UGBKUE",
2)
komórek WUG, wymienionych w § 2 ust. 1 i 2 statutu Wyższego Urzędu Górniczego, stanowiącego załącznik do zarządzenia Ministra Środowiska z dnia 6 września 2007 r. w sprawie nadania statutu Wyższemu Urzędowi Górniczemu (M. P. Nr 62, poz. 710), zwanych dalej "komórkami WUG"

- w ramach zadań Prezesa WUG.

§  2.
Kontrole działalności OUG, UGBKUE oraz komórek WUG, zwanych dalej "kontrolowaną jednostką", mają na celu sprawdzenie poprawności ich działania, prawidłowości stosowania instrumentów nadzoru i kontroli, właściwego wykonywania zadań oraz należytego egzekwowania obowiązków od podmiotów prowadzących działalność objętą nadzorem i kontrolą Prezesa WUG, dyrektora OUG lub dyrektora UGBKUE.
§  3.
1.
Pracownik WUG przeprowadzający kontrolę podlega wyłączeniu od udziału w kontroli z urzędu lub na wniosek, jeżeli zakres przedmiotowy kontroli dotyczy:
1)
jego lub osoby pozostającej z nim w takim stosunku prawnym, że wynik kontroli może mieć wpływ na jego prawa lub obowiązki;
2)
jego małżonka oraz krewnych i powinowatych do drugiego stopnia;
3)
osoby pozostającej z nim w faktycznym pożyciu;
4)
osoby związanej z nim z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli.
2.
Powody wyłączenia kontrolującego od udziału w kontroli trwają także po ustaniu małżeństwa, faktycznego pożycia, przysposobienia, opieki lub kurateli.
§  4.
Kontrole mogą być przeprowadzane w formie:
1)
kontroli kompleksowej, która jest przeprowadzana okresowo i dotyczy całokształtu działalności kontrolowanej jednostki w okresie pomiędzy kolejnymi kontrolami;
2)
kontroli problemowej, która ma na celu skontrolowanie wybranych zagadnień z zakresu działania kontrolowanej jednostki;
3)
kontroli sprawdzającej, która ma na celu sprawdzenie wykonania zaleceń pokontrolnych lub sprawdzenie zasadności wyjaśnień dyrektora albo naczelnika kontrolowanej jednostki dotyczących odmowy podpisania protokołu kontroli kompleksowej lub problemowej;
4)
kontroli doraźnej, która jest przeprowadzana w związku z bieżącymi potrzebami WUG, w szczególności w celu rozpoznania skarg i wniosków kierowanych do Prezesa WUG, sprawdzenia merytorycznych i metodycznych zagadnień związanych z przeprowadzaniem kontroli przez pracowników kontrolowanych jednostek w zakładach górniczych oraz po wypadkach lub innych niebezpiecznych zdarzeniach.
§  5.
Kontrolujący przeprowadzający kontrolę w formie kontroli kompleksowej i problemowej wystawia kontrolowanej jednostce ocenę:
1)
bardzo dobrą;
2)
dobrą;
3)
zadowalającą;
4)
negatywną.
§  6.
Pracownicy inspekcyjno-techniczni WUG ujmują przeprowadzone kontrole w "Karcie pracy pracownika inspekcyjno-technicznego", o której mowa w § 4 zarządzenia nr 9 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 15 kwietnia 2009 r. w sprawie trybu wykonywania czynności inspekcyjno-technicznych przez pracowników Wyższego Urzędu Górniczego (Dz. Urz. WUG Nr 5, poz. 37).

Rozdział  2

Kontrole przeprowadzane przez Samodzielny Wydział do spraw Kontroli WUG

§  7.
1.
Samodzielny Wydział do spraw Kontroli WUG, zwany dalej "Wydziałem Kontroli", organizuje i przeprowadza na polecenie Prezesa WUG kontrole kompleksowe, problemowe, sprawdzające i doraźne, zwane dalej w niniejszym rozdziale "kontrolami", w kontrolowanych jednostkach.
2.
Kontrole dotyczą w szczególności:
1)
prawidłowości wykonywania zadań określonych w obowiązujących aktach normatywnych oraz poleceniach Prezesa WUG;
2)
wykonania wniosków i ustaleń podjętych na naradach dyrektorów OUG, UGBKUE oraz komórek WUG;
3)
rozpatrywania i sposobu załatwiania skarg i wniosków kierowanych do Prezesa WUG.
3.
Kontrole kompleksowe i problemowe działalności OUG oraz UGBKUE mogą być przeprowadzane przez Wydział Kontroli przy współuczestnictwie komórek WUG, które wykonują wyznaczone im zadania kontrolne.
§  8.
1.
Wydział Kontroli opracowuje roczny plan kontroli kompleksowych, problemowych i sprawdzających OUG, UGBKUE oraz komórek WUG w terminie do 31 grudnia roku poprzedzającego rok, dla którego jest opracowywany plan.
2.
W planie wskazuje się:
1)
kontrolowaną jednostkę;
2)
formę przeprowadzenia kontroli;
3)
termin przeprowadzenia kontroli;
4)
zakres tematyczny - w przypadku kontroli problemowych.
3.
Plan zatwierdza Prezes WUG.
§  9.
Wydział Kontroli przygotowuje:
1)
program kontroli, przedstawiany Prezesowi WUG do zatwierdzenia;
2)
upoważnienia do przeprowadzenia kontroli, przedstawiane Prezesowi WUG lub właściwemu Wiceprezesowi WUG do podpisu.
§  10.
1.
Z kontroli kompleksowej lub problemowej Wydział Kontroli sporządza protokół w 2 jednobrzmiących egzemplarzach, a następnie omawia jej wyniki z dyrektorem albo naczelnikiem kontrolowanej jednostki.
2.
Komórki WUG współuczestniczące w kontroli sporządzają protokoły lub załączniki do protokołu w zakresie wyznaczonych im zadań kontrolnych i biorą udział w omówieniu wyników kontroli z dyrektorem albo naczelnikiem kontrolowanej jednostki.
3.
Dyrektor albo naczelnik kontrolowanej jednostki może po omówieniu wyników kontroli:
1)
podpisać protokół;
2)
zgłosić umotywowane zastrzeżenia do treści protokołu przed jego podpisaniem;
3)
odmówić podpisania protokołu i w terminie 7 dni od dnia przedstawienia protokołu do podpisania przedstawić Prezesowi WUG, za pośrednictwem właściwego Wiceprezesa WUG, pisemne wyjaśnienie odmowy podpisania protokołu.
4.
Zastrzeżenia do treści protokołu są wyjaśniane w ramach tej samej kontroli, a w przypadku ich uwzględnienia kontrolujący dokonuje odpowiedniej zmiany treści protokołu.
5.
Odmowa podpisania protokołu przez dyrektora albo naczelnika kontrolowanej jednostki nie stanowi przeszkody w podpisaniu protokołu przez Wydział Kontroli oraz komórki WUG współuczestniczące w kontroli oraz sporządzeniu wystąpienia pokontrolnego.
6.
Wydział Kontroli sporządza projekt wystąpienia pokontrolnego, zawierającego ocenę kontrolowanej jednostki oraz zalecenia pokontrolne, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, i przekazuje go właściwemu Wiceprezesowi WUG, w terminie 21 dni od dnia zakończenia kontroli w kontrolowanej jednostce, a następnie Prezesowi WUG.
7.
Komórki WUG współuczestniczące w kontroli przekazują do Wydziału Kontroli część projektu wystąpienia pokontrolnego dotyczącą wyznaczonych tym komórkom zadań kontrolnych, w terminie 10 dni od dnia zakończenia realizacji tego zadania.
8.
Projekt wystąpienia pokontrolnego wymaga uzgodnienia z komórkami WUG współuczestniczącymi w kontroli.
9.
W przypadku:
1)
komórek WUG, nad którymi bezpośredni nadzór merytoryczny sprawuje Dyrektor Generalny WUG, projekt wystąpienia pokontrolnego jest przedkładany Dyrektorowi Generalnemu WUG w terminie 14 dni od dnia zakończenia kontroli, a następnie Prezesowi WUG;
2)
komórek WUG, nad którymi bezpośredni nadzór merytoryczny sprawuje Prezes WUG, projekt wystąpienia pokontrolnego jest przedkładany bezpośrednio Prezesowi WUG.
10.
Przepisy ust. 6 - 9 stosuje się odpowiednio do poleceń Prezesa WUG, kierowanych do dyrektorów lub naczelników kontrolowanych jednostek w związku z nieprawidłowościami stwierdzonymi w tych jednostkach.
§  11.
Z kontroli sprawdzającej sporządza się sprawozdanie z odpowiednimi wnioskami, przedkładane właściwemu Wiceprezesowi WUG, a następnie Prezesowi WUG. Przepisy § 10 ust. 9 stosuje się odpowiednio.
§  12.
Z kontroli doraźnej sporządza się sprawozdanie przedkładane właściwemu Wiceprezesowi WUG, a następnie Prezesowi WUG. Przepisy § 10 ust. 9 stosuje się odpowiednio.

Rozdział  3

Kontrole przeprowadzane przez komórki WUG

§  13.
1.
Komórki WUG, każda w swoim zakresie działania, na polecenie Prezesa WUG są obowiązane do przeprowadzania kontroli w formie:
1)
kontroli problemowej - przeprowadzanej w oparciu o roczny harmonogram kontroli;
2)
kontroli doraźnej - przeprowadzanej według ustaleń Prezesa WUG, właściwego Wiceprezesa WUG lub dyrektora komórki WUG.
2.
Kontrole, o których mowa w ust. 1, są przeprowadzane w szczególności poprzez badanie akt i dokumentów w siedzibie kontrolowanego OUG lub UGBKUE.
3.
Zakres przedmiotowy i termin kontroli problemowej określa program kontroli zatwierdzony przez dyrektora komórki WUG przeprowadzającej kontrolę, zwanej dalej "kontrolującym".
§  14.
1.
Z kontroli problemowej kontrolujący sporządza protokół w 2 jednobrzmiących egzemplarzach, a następnie przedkłada go dyrektorowi skontrolowanego OUG lub UGBKUE, a w razie jego nieobecności osobie upoważnionej.
2.
Dyrektor skontrolowanego OUG lub UGBKUE, a w razie jego nieobecności osoba upoważniona, może:
1)
podpisać protokół;
2)
zgłosić umotywowane zastrzeżenia do treści protokołu przed jego podpisaniem;
3)
odmówić podpisania protokołu i w terminie 7 dni od dnia przedstawienia protokołu do podpisania przedstawić Prezesowi WUG, za pośrednictwem właściwego rzeczowo Wiceprezesa WUG, pisemne wyjaśnienie odmowy podpisania protokołu.
3.
Zastrzeżenia do treści protokołu są wyjaśniane w ramach tej samej kontroli, a w przypadku ich uwzględnienia kontrolujący dokonuje odpowiedniej zmiany treści protokołu.
4.
Odmowa podpisania protokołu przez osoby wymienione w ust. 2 nie stanowi przeszkody w podpisaniu protokołu przez pracownika kontrolującego lub kierującego zespołem pracowników kontrolującego oraz sporządzeniu oceny skontrolowanego OUG lub UGBKUE.
5.
Po 1 egzemplarzu protokołu otrzymują:
1)
dyrektor skontrolowanego OUG lub UGBKUE;
2)
dyrektor kontrolującego - wraz z projektem oceny, sporządzonym przez pracownika kontrolującego.
6.
Dyrektor kontrolującego przedkłada w terminie 14 dni od dnia podpisania protokołu właściwemu rzeczowo Wiceprezesowi WUG, a następnie Prezesowi WUG, ocenę kontrolowanej jednostki oraz w uzasadnionych przypadkach projekt wystąpienia pokontrolnego, które będą skierowane do dyrektora skontrolowanego OUG lub UGBKUE.
7.
Kopię protokołu, oceny jednostki kontrolowanej oraz wystąpienia pokontrolnego kontrolujący przekazuje do Wydziału Kontroli.
§  15.
Komórki WUG prowadzą bieżącą ewidencję stwierdzonych nieprawidłowości w działalności OUG lub UGBKUE, dotyczących w szczególności:
1)
sposobu, zakresu i wyników przeprowadzonych kontroli;
2)
trafności wydanych decyzji i postanowień;
3)
skuteczności egzekwowania wykonania wydanych decyzji i postanowień;
4)
prowadzenia badań stanów faktycznych, przyczyn zdarzeń, w tym także realizacji wniosków i zaleceń po zdarzeniach.
§  16.
1.
Prezes WUG lub właściwy rzeczowo Wiceprezes WUG może polecić przeprowadzenie sprawdzającej kontroli działalności OUG lub UGBKUE, jeżeli wyniki i ocena kontroli kontrolowanej jednostki nie są zadowalające.
2.
Z kontroli sprawdzającej sporządza się sprawozdanie z odpowiednimi wnioskami, przedkładane właściwemu Wiceprezesowi WUG, a następnie Prezesowi WUG.

Rozdział  4

Przepis końcowy

§  17.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 15 kwietnia 2009 r.2)
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 133, poz. 934, Nr 170, poz. 1217, Nr 190, poz. 1399 i Nr 249, poz. 1834, z 2007 r. Nr 21, poz. 125 i Nr 82, poz. 556, z 2008 r. Nr 138, poz. 865, Nr 154, poz. 958, Nr 199, poz. 1227 i Nr 227, poz. 1505 oraz z 2009 r. Nr 18, poz. 97.

2) Niniejsze zarządzenie było poprzedzone zarządzeniem nr 15 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 5 października 2007 r. w sprawie trybu przeprowadzania kontroli oraz inspekcji przez pracowników Wyższego Urzędu Górniczego (Dz. Urz. WUG Nr 15, poz. 54).

ą