Tryb przekształcenia bilansu otwarcia na dzień 1 stycznia 1971 r.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1971.1.1

Akt nienormatywny
Wersja od: 30 stycznia 1971 r.

INSTRUKCJA Nr 1/KS
z dnia 5 stycznia 1971 r.
w sprawie trybu przekształcenia bilansu otwarcia na dzień 1 stycznia 1971 r.

W celu uwzględnienia w bilansach otwarcia na dzień 1 stycznia 1971 r. skutków zmian:
- zasad zaliczania środków pracy oraz innych przedmiotów i urządzeń długotrwałego użytkowania do środków trwałych,

- cen artykułów zaopatrzeniowo-inwestycyjnych, jak również,

- zasad ewidencji inwestycji,

ustala się następujące zasady przekształcenia bilansu otwarcia roku 1971:

1.
Przekształcenia bilansu otwarcia na dzień 1 stycznia 1971 r. obowiązane są dokonać wszystkie jednostki gospodarki uspołecznionej zarówno działające wg zasad rozrachunku gospodarczego jak i jednostki oraz zakłady budżetowe, z wyjątkiem rolniczych spółdzielni produkcyjnych i kółek rolniczych.
2.
Przekształceniu podlegają salda kont wynikające ze sporządzonego bilansu zamknięcia za rok 1970, złożonego do zatwierdzenia.
3.
Przekształcenia bilansu otwarcia na dzień 1 stycznia 1971 r. dokonuje się za pomocą zestawienia sporządzonego w oparciu o podany wzór stanowiący załącznik do instrukcji.

W zestawieniu tym:

1)
w rubryce 1 wymienia się symbole i nazwy bilansowych kont syntetycznych, a w rubrykach 2 i 3 sumy ich sald, stanowiące aktywa i pasywa bilansu zamknięcia na 31.XII.1970 r.; przy wyszczególnianiu w rubr. 1 kont syntetycznych należy również uwzględnić nowe konta wynikające ze zmian zasad ewidencji obowiązujących od 1.I.1971 r.,
2)
w rubrykach od 4 do 13 ujmuje się obroty właściwych kont syntetycznych, wynikające z dekretacji podanych w poszczególnych poleceniach księgowania (PK),
3)
rubryki 10-13 mogą być wykorzystane w przypadku jeśli przekształcenie bilansu otwarcia wynika z innych powodów niż podane w tytułach rubr. 4-9, względnie w przypadku jeśli przekształcenie wynikające ze zmian cen artykułów zaopatrzeniowo-inwestycyjnych jest dokonywane etapami i ujmowane na kilku poleceniach księgowania,
4)
dane liczbowe poszczególnych kont syntetycznych zawarte w rubr. 14 i 15 (Razem obroty) po uwzględnieniu sald bilansu zamknięcia (rubr. 2 i 3) stanowią podstawę do wypełnienia rubryk 16 i 17 (Bilans otwarcia).
4.
Jednostki, dla których rokiem obrachunkowym jest rok gospodarczy, obowiązane są dokonać przekształcenia sald kont syntetycznych poprzez sporządzenie skróconego zestawienia (bez rubryk 2 i 3 oraz 16 i 17), wg stanu na dzień 31.XII.1970 r. oraz wprowadzić do ksiąg pod datą 1.I.1971 r. obroty wynikające z rubryk 14 i 15 zestawienia.
5.
Ponieważ w jednostkach i zakładach budżetowych konieczność przekształcenia bilansu otwarcia wynika wyłącznie ze zmian zasad zaliczania środków pracy oraz innych przedmiotów i urządzeń długotrwałego użytkowania do środków trwałych, jednostki te sporządzają zestawienie skrócone z pominięciem rubryk od 6 do 15.
6.
Doprowadzenie do zgodności sald początkowych ewidencji analitycznej z saldami początkowymi kont syntetycznych winno być dokonane najpóźniej do dnia 31 marca 1971 r.
7.
Jeżeli w wyniku badania i zatwierdzania bilansu zamknięcia dokonane zostaną nieznaczne korekty sald poszczególnych kont syntetycznych, wówczas zmiany te wprowadzić należy do zestawienia dokonując odpowiednich skreśleń i wpisując właściwe saldo; w przypadku zaś gdy korekcie ulegają zarówno salda kont syntetycznych, na których dokonano księgowań przekształcających (w rubrykach 4-13), jak i sumy poleceń księgowania dotyczących przekształcenia bilansu, wówczas zestawienie przekształcenia bilansu otwarcia należy sporządzić ponownie z uwzględnianiem ostatecznych sald bilansu zamknięcia i ostatecznych sum poleceń księgowania.

ZAŁĄCZNIK 

ZESTAWIENIE OBROTÓW I SALD PRZEKSZTAŁCAJĄCYCH BILANS OTWARCIA
Symbol i nazwa kontaBilans zamknięcia na 31.XII.1970Obroty wynikające z poleceń księgowania (PK) dotyczących zmian w zakresie:Razem obroty (rubr. 4 do 13)Bilans otwarcia na 1.I.1971 r.
zaliczenia śr. pracy do śr. trwałych PK Nr ...ewidencji inwestycji PK Nr ...cen artykułów zaopatrzeniowo-inwestycyjnych PK Nr ...PK Nr ...PK Nr ...
AktywaPasywaWnMaWnMaWnMaWnMaWnMaWnMaAktywaPasywa
1234567891011121314151617
Ogółem