Sztandar Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.PKRUS.2018.7

Akt obowiązujący
Wersja od: 20 marca 2018 r.

ZARZĄDZENIE Nr 7
PREZESA KASY ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO
z dnia 20 marca 2018 r.
w sprawie sztandaru Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

Na podstawie art. 59 ust. 3 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2017 r. poz. 2336) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Zarządzenie określa:
1)
wzór sztandaru Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego;
2)
tryb nadawania sztandaru Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
§  2. 
Sztandar Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, zwany dalej "sztandarem", składa się z płata, głowicy, drzewca i szarfy.
§  3. 
Płatem sztandaru jest tkanina w kształcie kwadratu o boku długości 1000 mm, barwy karmazynu polskiego (najstarsza polska barwa narodowa) po stronie głównej. Barwa tkaniny powinna być najbardziej zbliżona do koloru nr 193 C wg wzornika kolorów PANTONE. Minimalna gramatura tkaniny to 220 g/m2. W bok przydrzewcowy wszytych jest jedenaście tasiemek co 100 mm w kolorach płatów sztandaru o szerokości 10 mm i długości 20 mm. Tasiemki przewleczone są przez kółka z żółtego metalu przeznaczone do mocowania płata do drzewca. Wolne boki płata sztandaru obszyte są frędzlą złotą szerokości 60 mm w ten sposób, aby taśma umieszczona była między stroną główną i odwrotną sztandaru. Między obie strony płata sztandaru wszyta jest tkanina bawełniana (flanela) o gramaturze nie mniejszej niż 180 g/m2.
§  4. 
1. 
Na stronie głównej płata sztandaru znajduje się wizerunek orła białego o wysokości 580-600 mm, ustalony dla godła Rzeczpospolitej Polskiej, haftowany srebrnym szychem, a korona, dziób i szpony są haftowane złotym szychem. Kolorami dla szychu srebrnego są nici: Madeira w kolorze 4010 silver, ewentualne cienie należy wykonać szychem srebrnym w kolorze: Madeira 4011 aluminium. Szych złoty wykonuje się nićmi w kolorze: Madeira 4007 gold 7. Haft orła wykonany maszynowo w technice 3D z wykorzystaniem pianki o grubości minimum 3 mm.
2. 
Wzór strony głównej płata sztandaru określa załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  5. 
1. 
Odwrotna strona płata sztandaru wykonana jest z tkaniny w kształcie kwadratu o boku 1000 mm barwy zielonej najbardziej odpowiadającej numerowi koloru wg. wzornika PANTONE 349 C.
2. 
Na stronie odwrotnej płata sztandaru pośrodku jest umieszczone haftowane złotym szychem koło o średnicy 630 mm. Wewnątrz koła znajduje się logo Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego o wysokości 340 mm. Logo haftowane jest nićmi wiskozowymi, najbardziej zbliżonymi do barwy płata sztandaru. Kolorem takim, według katalogu nici MARATHON, jest kolor nr 1342, odpowiadający numerowi we wzorniku PANTONE 347 C. Wokół koła, haftowany złotym szychem, umieszczona jest inskrypcja "KASA ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO" krojem czcionki CALIBRI o wysokości 60 mm, zajmująca około ¾ obwodu okręgu. Wokół inskrypcji znajduje się pierścień składający się ze stylizowanych ziaren zboża haftowanych złotym szychem. Średnica pierścienia wynosi 760 mm. Ziarna są w rozmiarze 8x15 mm i rozmieszczone są na obwodzie koła co 3 stopnie. Ziarna usytuowane są pod kątem 37 stopni do stycznej okręgu. Na okręgu znajduje się 97 stylizowanych ziaren. U dołu pierścień przedzielony jest napisem będącym dewizą: "w służbie rolnikom" wykonanym czcionką LUCIDA COLLIGRAPHY o wysokości 40 mm. Sztych złoty wykonuje się nićmi w kolorze Madeira 4007 gold 7. Na płacie techniką 3D, na piance grubości minimum 3 mm, wykonane są następujące elementy (treści ideowej sztandaru):
1)
logo Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego;
2)
inskrypcja w brzmieniu: "KASA ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO";
3)
dewiza sztandaru w brzmieniu: "w służbie rolnikom";
4)
pierścień ze stylizowanych ziaren zboża.
3. 
Wzór strony odwrotnej płata sztandaru oraz sposób rozmieszczenia stylizowanych ziaren w pierścieniu określa załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  6. 
1. 
Głowicę stanowi godło Rzeczpospolitej Polskiej. Orzeł wykonany z metalu srebrnego. Korona, dziób i pazury są złote. Orzeł posadowiony jest na złotej kuli o średnicy około 80 mm. Głowica posadowiona jest na drzewcu sztandarowym.
2. 
Drzewce sztandaru o średnicy 40 mm i długości 2000 mm jest wykonane z drewna toczonego w kolorze orzecha. Drzewce jest dwudzielne, połączone tuleją z metalu złotego. Na górnym końcu drzewca jest osadzona głowica, dolnym brzegiem tulei dochodząca do górnego brzegu płata, na dolnym - trzewik w formie okucia z metalu złotego. Do drzewca przymocowany jest pręt w kolorze złotym zakończony ozdobnymi nakrętkami. Do pręta mocowany jest sztandar.
3. 
Wzór głowicy, drzewca sztandaru oraz jego kolorystyki, określa załącznik nr 3 do zarządzenia.
§  7. 
1. 
Szarfa o barwach Rzeczpospolitej Polskiej, o szerokości 100 mm, jest zawiązana w kokardę i umieszczona na tulei głowicy po stronie głównej płata sztandaru. Jej oba końce dochodzą do dolnego brzegu płata i są zakończone frędzlą złotą szerokości jak w płacie sztandaru.
2. 
Kir do sztandaru o barwie czarnej i szerokości 70 mm jest mocowany pod kokardą na tulei głowicy. Długość kiru jest równa długości płata sztandaru. Kir zakończony jest złotą frędzlą o identycznej długości jak w sztandarze.
3. 
Wzór graficzny szarfy określa załącznik nr 4 do zarządzenia.
§  8. 
1. 
Na drzewcu sztandaru umieszcza się gwóźdź sztandarowy wykonany z metalu żółtego o wymiarach około 110x160 mm. Gwóźdź mocowany jest do drzewca sztandaru po głównej stronie płata sztandaru.
2. 
Gwoździe honorowe wykonane są z metalu żółtego. Rozmiar gwoździ wynosi około 30x20 mm. Gwoździe mocowane są do drzewca sztandaru i/lub do pamiątkowego tableau z drewna w kolorze "orzech". Napisy na gwoździach honorowych wykonane są rytem wklęsłym.
3. 
Tableau wykonane jest z drewna w kolorze "orzech". Wymiary tableau to około 250x320 mm. Umieszczone są na nim trzy szyldy z metalu złotego.
4. 
Wzór gwoździ honorowych i tableau określa załącznik nr 5 do zarządzenia.
§  9. 
Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zwraca się do ministra właściwego do spraw rozwoju wsi z wnioskiem o nadanie sztandaru.
§  10. 
W przypadku ufundowania sztandaru Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, w akcie nadania wymienia się fundatora.
§  11. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR STRONY GŁÓWNEJ SZTANDARU

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR STRONY ODWROTNEJ SZTANDARU

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR GŁOWICY I DRZEWCA SZTANDARU

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR GRAFICZNY SZARFY

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZORY GWOŹDZI HONOROWYCH

I WZÓR TABLEAU Z GWOŹDŹIAMI HONOROWYMI