Szkolenie obronne w działach administracji rządowej, którymi kieruje.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MI.2023.18

Akt obowiązujący
Wersja od: 27 kwietnia 2023 r.

ZARZĄDZENIE Nr 9
MINISTRA INFRASTRUKTURY 1
z dnia 26 kwietnia 2023 r.
w sprawie szkolenia obronnego w działach administracji rządowej, którymi kieruje

Na podstawie art. 34a ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188 oraz z 2023 r. poz. 347) i art. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347) oraz w związku z § 12 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 października 2022 r. w sprawie szkolenia obronnego (Dz. U. poz. 2348) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Zarządzenie określa:
1)
organizację szkolenia obronnego w działach administracji rządowej, którymi kieruje Minister Infrastruktury, zwany dalej "Ministrem";
2)
podmioty uczestniczące w szkoleniu obronnym w działach administracji rządowej, którymi kieruje Minister;
3)
zadania w zakresie planowania, organizacji i realizacji szkolenia obronnego w działach administracji rządowej, którymi kieruje Minister.
§  2. 
1. 
W działach administracji rządowej, którymi kieruje Minister, w ramach szkolenia obronnego, organizuje się:
1)
ćwiczenia kompleksowe - służące sprawdzeniu przygotowania elementów systemu obronnego państwa do realizacji zadań obronnych, doskonaleniu procedur kierowania, a także doskonalenie jednostek administracji publicznej różnych szczebli i przedsiębiorców;
2)
ćwiczenia doskonalące - służące sprawdzeniu przyjętych rozwiązań w ramach przygotowań obronnych oraz doskonaleniu procedur kierowania w wybranych obszarach;
3)
gry decyzyjne - służące wypracowywaniu decyzji podczas realizacji zadań obronnych;
4)
treningi - służące doskonaleniu praktycznych umiejętności pracowników w zakresie wykonywania zadań obronnych.
2. 
Osoby, o których mowa w § 5 oraz § 6 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 października 2022 r. w sprawie szkolenia obronnego, są objęte kursami obronnymi albo wyższymi kursami obronnymi.
§  3. 
1. 
Organizatorem ćwiczeń kompleksowych oraz organizatorem i koordynatorem ćwiczeń doskonalących, gier decyzyjnych i treningów organizowanych w kierowanych przez niego działach administracji rządowej jest Minister.
2. 
Organizatorami ćwiczeń doskonalących, gier decyzyjnych i treningów w działach administracji rządowej, którymi kieruje Minister są:
1)
Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad;
2)
Główny Inspektor Transportu Drogowego;
3)
Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego;
4)
Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni;
5)
Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie;
6)
Dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa w Gdyni.
3. 
Podmioty, na które Minister nałożył, w trybie decyzji administracyjnej, obowiązek realizacji zadań obronnych, realizują szkolenie związane ze specyfiką prowadzonej działalności z uwzględnieniem struktury wynikającej ze schematu organizacji szkolenia w działach administracji rządowej, zgodnie z załącznikiem nr 1 do zarządzenia, ustawą z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe" (Dz. U. z 2022 r. poz. 2542) oraz ustawą z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne (Dz. U. z 2022 r. poz. 2625 i 2687 oraz z 2023 r. poz. 295 i 412).
4. 
Podmioty, o których mowa w ust. 2 i 3, uczestniczą w ćwiczeniach kompleksowych lub doskonalących, grach decyzyjnych i treningach w działach administracji rządowej, którymi kieruje Minister organizowanych przez organizatorów, o których mowa w ust. 1 i 2.
§  4. 
1. 
Ćwiczenia prowadzi się:
1)
nie rzadziej niż raz na sześć lat - w przypadku ćwiczeń kompleksowych;
2)
nie rzadziej niż raz na trzy lata - w przypadku ćwiczeń doskonalących, gier decyzyjnych i treningów.
2. 
Ćwiczenia kompleksowe są organizowane także w terminach planowanych do przeprowadzenia w dziale administracji rządowej kontroli realizowanych zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 27 ust. 2 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.
§  5. 
1. 
Do zadań organizatora ćwiczeń, o którym mowa w § 3 ust. 2, należy:
1)
sporządzenie planu ćwiczenia doskonalącego, w którym określa się w szczególności: cele, temat, formę, termin, miejsce, uczestników oraz główne przedsięwzięcia danych ćwiczeń;
2)
przesyłanie do koordynatora, o którym mowa w § 3 ust. 1, w terminie do końca października roku poprzedzającego realizację tych ćwiczeń:
a)
rocznego wykazu planowanych ćwiczeń, z uwzględnieniem informacji zawartych w planach ćwiczeń oraz ćwiczeń innych organizatorów, w których jest planowany udział przedstawicieli organizatora sporządzającego wykaz,
b)
wniosków i rekomendacji z ćwiczeń przeprowadzonych w poprzednim okresie planistycznym wraz z informacją o sposobie wdrażania tych wniosków i rekomendacji,
c)
na wniosek koordynatora ćwiczeń:
planu ćwiczeń,
innych niż określone w lit. a informacji dotyczących realizacji ćwiczeń;
3)
organizowanie i prowadzenie ćwiczeń zgodnie z planami ćwiczeń, o których mowa w pkt 1 oraz zaleceniami, o których mowa w § 8;
4)
zapewnianie środków finansowych na pokrycie kosztów związanych z organizacją i realizacją ćwiczeń na zasadach określonych w § 6;
5)
realizacja zaleceń, o których mowa w § 8.
2. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 1 sporządza się na podstawie wzorów stanowiących załączniki do zaleceń, o których mowa w § 8.
§  6. 
1. 
Zadania związane z organizacją i realizacją szkolenia w działach administracji rządowej, którymi kieruje Minister, są planowane i finansowane w częściach budżetowych, których dysponentem jest Minister.
2. 
Ćwiczenia organizowane przez podmioty, o których mowa w § 3 ust. 2, niebędące dysponentami środków budżetowych są finansowane z części budżetu państwa, której dysponentem jest Minister sprawujący nadzór nad tymi podmiotami.
3. 
Zadania związane z finansowaniem ćwiczeń są planowane w ramach programu pozamilitarnych przygotowań obronnych w podziale na lata i części budżetowe, którymi dysponuje Minister.
4. 
Podmioty, o których mowa w § 3 ust. 1-3, mogą planować, realizować i finansować w ramach środków własnych inne szkolenia utrwalające nawyki i umiejętności praktyczne promujące postawy proobronne, w tym związane z posługiwaniem się bronią oraz kształtujące odpowiednie zachowania w przypadku wystąpienia zagrożeń.
§  7. 
Sprawozdanie z realizacji szkolenia obronnego organy, kierownicy jednostek oraz przedsiębiorcy sporządzają zgodnie z wzorem określonym w załączniku nr 2 do zarządzenia oraz przekazują do komórki organizacyjnej Ministerstwa właściwej w sprawach obronnych, w terminie do dnia 31 stycznia roku następującego po roku sprawozdawczym.
§  8. 
Dyrektor komórki właściwej do spraw obronnych w Ministerstwie odpowiada za planowanie, organizację i realizację szkolenia obronnego w Ministerstwie, w tym za opracowanie zaleceń dotyczących tematyki i sposobu prowadzenia ćwiczeń obronnych w działach administracji rządowej, którymi kieruje Minister Infrastruktury 2 , przedstawianie ich do zatwierdzenia przez Ministra, a następnie przekazanie do organizatorów ćwiczeń.
§  9. 
Traci moc zarządzenie nr 10 Ministra Infrastruktury z dnia 26 kwietnia 2021 r. w sprawie szkolenia obronnego w działach administracji rządowej gospodarka morska, gospodarka wodna, transport oraz żegluga śródlądowa (Dz. Urz. Min. Inf. poz. 20).
§  10. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Schemat organizacji szkolenia obronnego w działach administracji rządowej, którymi kieruje Minister Infrastruktury

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

Sprawozdanie z realizacji szkolenia obronnego w ............ roku

grafika

1 Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. z 2021 r. poz. 937).
2 Zgodnie z § 12 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 października 2022 r. w sprawie szkolenia obronnego.