Szczegółowy tryb upoważniania pracowników resortu sprawiedliwości do dostępu do wiadomości stanowiących tajemnicę państwową.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1997.4.45

Akt utracił moc
Wersja od: 29 października 1998 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 15 września 1997 r.
w sprawie szczegółowego trybu upoważnienia pracowników resortu sprawiedliwości do dostępu do wiadomości stanowiących tajemnicę państwową

Na podstawie art. 20 ust. 2 i w związku z art. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej (Dz. U. Nr 40, poz. 271, z 1989 r. Nr 34, poz. 178, z 1990 r. Nr 34, poz. 198, z 1996 r. Nr 106, poz. 496) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wykazy stanowisk i funkcji, których pełnienie uprawnia do dostępu do wiadomości stanowiących tajemnicę państwową w resorcie sprawiedliwości, sporządzają, na podstawie wniosków kierowników zainteresowanych jednostek organizacyjnych:
1) 1
dyrektor Departamentu Kadr i Szkolenia - w odniesieniu do jednostek organizacyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości Prokuratury Krajowej i jej biur, Centralnego Zarządu Służby Więziennej, Gabinetu Politycznego Ministra, departamentów, biur, Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. dr. Jana Sehna oraz przedsiębiorstw działających przy zakładach karnych;
2)
prezesi sądów apelacyjnych i prokuratorzy apelacyjni - w odniesieniu do podległych jednostek organizacyjnych szczebla wojewódzkiego;
3)
prezesi sądów wojewódzkich, prokuratorzy wojewódzcy - w odniesieniu do podległych jednostek organizacyjnych;
4)
dyrektorzy okręgowi Służby Więziennej - w odniesieniu do podległych jednostek organizacyjnych Służby Więziennej.
2.
Kierownicy jednostek organizacyjnych otrzymują odpowiedni wyciąg z wykazu, wymienionego w ust. 1, stanowiący podstawę do wystąpienia z wnioskami w sprawie upoważnienia pracowników do dostępu do wiadomości stanowiących tajemnicę państwową.
§  2.
1. 2
Kierownicy jednostek organizacyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości, dyrektor Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - Instytutu Pamięci Narodowej, dyrektor Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, dyrektor Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. dr. Jana Sehna przedstawiają wnioski w sprawie upoważniania pracowników do dostępu do wiadomości stanowiących tajemnicę państwową dyrektorowi Departamentu Kadr i Szkolenia, który wykonuje czynności związane z tym upoważnieniem.
2. 3
Dyrektor Departamentu Kadr i Szkolenia wykonuje czynności związane z upoważnianiem do dostępu do wiadomości stanowiących tajemnicę państwową:
1)
kierowników jednostek organizacyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości, prezesów sądów apelacyjnych, prezesów sądów wojewódzkich, prokuratorów apelacyjnych, prokuratorów wojewódzkich, dyrektora Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, dyrektora Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. dr. Jana Sehna;
2)
dyrektorów okręgowych Służby Więziennej oraz dyrektorów przedsiębiorstw działających przy zakładach karnych - na wniosek dyrektora Generalnego Służby Więziennej;
3)
kierowników okręgowych komisji Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - Instytutu Pamięci Narodowej - na wniosek dyrektora Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - Instytutu Pamięci Narodowej.
3.
Prezesi sądów wojewódzkich, prokuratorzy wojewódzcy i dyrektorzy okręgowi Służby Więziennej występują z urzędu z wnioskiem w sprawie upoważnienia do dostępu do wiadomości stanowiących tajemnicę państwową kierowników podległych jednostek organizacyjnych.
4.
Kierownicy jednostek organizacyjnych podległych prezesom sądów wojewódzkich, prokuratorom wojewódzkim oraz dyrektorom okręgowym Służby Więziennej przedstawiają wnioski w sprawie upoważnienia osób do dostępu do wiadomości stanowiących tajemnicę państwową odpowiednio właściwemu prezesowi sądu wojewódzkiego, prokuratorowi wojewódzkiemu lub dyrektorowi okręgowemu Służby Więziennej, którzy wykonują niezbędne czynności związane z tym upoważnieniem.
§  3.
Upoważnienia, o których mowa w § 2, ewidencjonuje się w książce ewidencji osób upoważnionych do dostępu do wiadomości stanowiących tajemnicę państwową (wzór WKT - 106) i przechowuje w kancelarii tajnej.
§  4.
Traci moc zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 grudnia 1991 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu upoważniania pracowników resortu sprawiedliwości do dostępu do wiadomości stanowiących tajemnicę państwową (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. z 1992 r. Nr 1, poz. 4 i z 1993 r. Nr 6, poz. 24).
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
1 § 1 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 29 października 1998 r. (Dz.Urz.MS.98.4.20) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 października 1998 r.
2 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia z dnia 29 października 1998 r. (Dz.Urz.MS.98.4.20) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 października 1998 r.
3 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia z dnia 29 października 1998 r. (Dz.Urz.MS.98.4.20) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 października 1998 r.