Szczegółowy sposób zabezpieczenia potrzeb w zakresie rezerw osobowych, uzbrojenia, sprzętu wojskowego, reklamowania od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej oraz świadczenia na rzecz obrony, niezbędnych do szczególnej ochrony obiektów.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MON.2005.3.17

Akt obowiązujący
Wersja od: 7 marca 2005 r.

WYTYCZNE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 4 lutego 2005 r.
w sprawie szczegółowego sposobu zabezpieczenia potrzeb w zakresie rezerw osobowych, uzbrojenia, sprzętu wojskowego, reklamowania od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej oraz świadczeń na rzecz obrony, niezbędnych do szczególnej ochrony obiektów

Generalny Zarząd Zasobów Osobowych - P1

Na podstawie § 7 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 czerwca 2003 r. w sprawie obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa oraz ich szczególnej ochrony (Dz. U. 116, poz. 1090), w celu zabezpieczenia potrzeb w zakresie rezerw osobowych, uzbrojenia, sprzętu wojskowego, reklamowania od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej oraz świadczeń na rzecz obrony, niezbędnych do szczególnej ochrony obiektów, ustala się co następuje:

Rozdział  I

Postanowienia ogólne

§  1.
Użyte w niniejszych wytycznych określenia oznaczają:
1)
ustawa - ustawę z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416 i Nr 277, poz. 2742.);
2)
kierownik jednostki - kierownika jednostki organizacyjnej przewidzianej do militaryzacji i przeznaczonej do szczególnej ochrony obiektów lub kierownika bazy formowania odpowiedzialnego za sformowanie specjalnie tworzonej jednostki zmilitaryzowanej i przeznaczonej do szczególnej ochrony obiektów;
3)
jednostka zmilitaryzowana - specjalnie tworzoną jednostkę zmilitaryzowaną i przeznaczoną do szczególnej ochrony obiektów;
4)
obiekty - obiekty uznane przez Radę Ministrów za szczególnie ważne dla bezpieczeństwa i obronności państwa i uwzględnione w wykazie, o którym mowa w § 4 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 czerwca 2003 r. w sprawie obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa oraz ich szczególnej ochrony (Dz. U. Nr 116, poz. 1090).

Rozdział  II

Zabezpieczenie potrzeb w zakresie rezerw osobowych i reklamowania ich od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej

§  2.
Przeznaczenie osób do służby w jednostkach zmilitaryzowanych, ochraniających szczególnie ważne obiekty, następuje w drodze nadania im przydziałów organizacyjno-mobilizacyjnych do tych jednostek, w trybie określonym w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 2004 r. w sprawie nadawania przydziałów organizacyjno-mobilizacyjnych do jednostek zmilitaryzowanych (Dz. U. Nr 285, poz. 2847).
§  3.
W czasie pokoju przydziały organizacyjno-mobilizacyjne, o których mowa w § 2, nadaje się mężczyznom, którzy nie ukończyli sześćdziesięciu lat życia, i kobietom, które nie ukończyły pięćdziesięciu lat życia. Po objęciu jednostek militaryzacją przydziały do tych jednostek można nadawać również osobom, które nie osiągnęły wieku określonego w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym.
§  4.
Na potrzeby jednostek zmilitaryzowanych przeznacza się w pierwszej kolejności osoby zatrudnione w wewnętrznych służbach ochronnych odpowiedzialnych za ochronę tych obiektów w czasie pokoju.
§  5.
Osobom zatrudnionym w jednostkach organizacyjnych przewidzianych do militaryzacji lub w jednostkach organizacyjnych stanowiących bazę formowania jednostek zmilitaryzowanych, przydziały organizacyjno-mobilizacyjne nadaje się w formie zbiorowej listy imiennej. Pozostałym osobom przydziały organizacyjno-mobilizacyjne nadaje się w formie kart przydziału.
§  6.
Przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do jednostek militaryzowanych, o których mowa w § 5, nadają:
1)
kierownik jednostki - osobom zatrudnionym w podległej mu jednostce, z tym że osobom będącym żołnierzami rezerwy przydziały nadaje się w uzgodnieniu z wojskowym komendantem uzupełnień właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby, której ma być nadany przydział;
2)
wojskowy komendant uzupełnień właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby, której ma być nadany przydział - innym osobom niż wymienione w pkt 1, na wniosek kierownika jednostki przewidzianej do militaryzacji.
§  7.
Kierownik jednostki, w celu zapewnienia obsady stanowisk w jednostce zmilitaryzowanej, realizuje przedsięwzięcia określone w rozporządzeniu, o którym mowa w § 2.
§  8.
Kierownik jednostki spośród podległych mu pracowników prowadzi kwalifikowanie, zgodnie z uregulowaniami zawartymi w rozporządzeniu, o którym mowa w § 2. Osobom zakwalifikowanym do nadania przydziałów organizacyjno-mobilizacyjnych, nadaje takie przydziały.
§  9.
Kierownik jednostki, w przesyłanym do wojskowego komendanta uzupełnień zapotrzebowaniu na uzupełnienie potrzeb kadrowych jednostki zmilitaryzowanej, powinien wskazać przede wszystkim pracodawców zatrudniających osoby o wymaganych kwalifikacjach, w szczególności specjalistyczne uzbrojone formacje ochronne.
§  10.
Wojskowy komendant uzupełnień, w przypadku tworzenia na terenie jego działania jednostek zmilitaryzowanych, przeznacza na uzupełnienie kadrowe tych jednostek przede wszystkim żołnierzy rezerwy:
1)
posiadających licencję pracownika ochrony fizycznej lub licencję pracownika zabezpieczenia technicznego;
2)
byłych funkcjonariuszy formacji uzbrojonych niewchodzących w skład Sił Zbrojnych, posiadających kwalifikacje do służby w jednostkach zmilitaryzowanych;
3)
posiadających specjalność wojskową "wartownika".
§  11.
1.
Funkcjonariusze: Policji, Agencji Wywiadu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Więziennej, Straży Ochrony Kolei, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz pracownicy wewnętrznej służby ochrony Narodowego Banku Polskiego są z urzędu reklamowani od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
2.
Osobom, którym nadano przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do jednostek zmilitaryzowanych, niebędącym funkcjonariuszami, o których mowa w ust. 1, nie powinno się nadawać przydziałów mobilizacyjnych i pracowniczych przydziałów mobilizacyjnych oraz powoływać do czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
3.
Nadanie przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego osobom, o których mowa w ust. 2, do jednostki zmilitaryzowanej, jest równoznaczne z ich reklamowaniem na wniosek od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Rozdział  III

Zabezpieczenie potrzeb w zakresie uzbrojenia i sprzętu wojskowego

§  12.
Uzbrojenie i sprzęt wojskowy jednostek zmilitaryzowanych może stanowić w szczególności:
1)
broń palna krótka - pistolety i rewolwery;
2)
broń palna maszynowa - karabiny maszynowe;
3)
broń palna długa - karabinki, pistolety maszynowe;
4)
broń sygnałowa;
5)
środki przymusu bezpośredniego, na które wymagane jest pozwolenie na broń:
a)
broń gazowa - pistolety, rewolwery,
b)
ręczne miotacze gazu,
c)
paralizatory elektryczne;
6)
amunicja do broni palnej wymienionej w pkt 1-4 i 5 lit. a) ;
7)
noże wojskowe i szturmowe;
8)
granaty i materiały wybuchowe;
9)
kamizelki i hełmy kuloodporne;
10)
maski przeciwgazowe.
§  13.
Podstawę do naliczania uzbrojenia i sprzętu wojskowego stanowią etaty jednostek zmilitaryzowanych, tabele należności do etatów jednostek zmilitaryzowanych, a także normy należności sprzętu oraz wyposażenia dla indywidualnych i zbiorowych użytkowników.
§  14.
Środki finansowe na uzbrojenie i sprzęt wojskowy dla jednostek zmilitaryzowanych zapewniają ministrowie i wojewodowie, którym podlegają te jednostki.
§  15.
Broń i amunicję, będącą w posiadaniu specjalistycznej uzbrojonej formacji ochronnej, stanowiącej bazę formowania jednostki zmilitaryzowanej, przechowuje się w pomieszczeniu, zwanym dalej "magazynem broni". Magazyn broni powinien być umiejscowiony w siedzibie instytucji (przedsiębiorstwa) lub w poszczególnych obiektach chronionych przez jednostkę zmilitaryzowaną. Szczególne wymogi dotyczące uruchomienia magazynu broni, przechowywania w nim broni i amunicji określają przepisy § 11-15 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 sierpnia 1998 r. w sprawie zasad uzbrojenia specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych i warunków przechowywania oraz ewidencjonowania broni i amunicji (Dz. U. Nr 113, poz. 730).
§  16.
Zasady wyposażenia jednostek zmilitaryzowanych w środki transportowe, maszyny i urządzenia oraz sprzęt wojskowy określają przepisy § 14 i 15 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 maja 2002 r. w sprawie militaryzacji jednostek organizacyjnych wykonujących zadania na rzecz obronności lub bezpieczeństwa państwa (Dz. U. Nr 78, poz. 707).

Rozdział  IV

Wykorzystanie świadczeń osobistych i rzeczowych na rzecz obrony w celu zapewnienia ochrony obiektów

§  17.
Zakres, formy organizacyjne i zasady świadczeń wykorzystywanych na potrzeby obronne związane z zapewnieniem szczególnej ochrony obiektów określa ustawa oraz wydane na jej podstawie przepisy wykonawcze, którymi są rozporządzenia:
1)
Rady Ministrów z dnia 5 października 2004 r. w sprawie świadczeń osobistych na rzecz obrony w czasie pokoju (Dz. U. Nr 229, poz. 2307) ;
2)
Rady Ministrów z dnia 3 sierpnia 2004 r. w sprawie świadczeń rzeczowych na rzecz obrony w czasie pokoju (Dz. U. Nr 181, poz. 1872) ;
3)
Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie świadczeń osobistych i rzeczowych na rzecz obrony w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny (Dz. U. Nr 203, poz. 2081).
§  18.
Przy wykorzystaniu świadczeń na rzecz jednostek wykonujących zadania związane ze szczególną ochroną obiektów mogą być realizowane w szczególności przedsięwzięcia związane z:
1)
zabezpieczeniem rozwinięcia jednostki zmilitaryzowanej;
2)
ewakuacją środków materiałowo-technicznych (ekipy załadowczo-rozładowcze) na potrzeby jednostki zmilitaryzowanej;
3)
zapewnieniem jednostkom zmilitaryzowanym środków transportowych i maszyn wraz z personelem obsługującym sprzęt (operatorzy, kierowcy i mechanicy);
4)
zabezpieczeniem medycznym (lekarze, pielęgniarki);
5)
rozbudową inżynieryjną terenu wokół ochranianego obiektu;
6)
zabezpieczeniem funkcjonowania jednostki ochraniającej obiekt (niezbędne nieruchomości wraz z wyposażeniem).
§  19.
Do wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) z wnioskiem o przeznaczenie osób oraz nieruchomości lub rzeczy ruchomych na cele świadczeń planowanych do wykorzystania w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, w związku z potrzebą zapewnienia szczególnej ochrony obiektów, występują kierownicy jednostek.
§  20.
Kierownik jednostki, w celu nałożenia obowiązku świadczeń osobistych lub rzeczowych, powinien:
1)
dokonać ustalenia potrzeb w zakresie nieruchomości i rzeczy ruchomych oraz prac niezbędnych do wykonania na rzecz tej jednostki;
2)
wystąpić z wnioskami do właściwych wójtów, burmistrzów (prezydentów miast) o przeznaczenie nieruchomości lub rzeczy ruchomych oraz osób na świadczenia planowane do wykorzystania w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Wzory odpowiednich wniosków są określone w załącznikach Nr 1 do rozporządzeń, o których mowa w § 17 pkt 1 i 2.
§  21.
Wójt lub burmistrz (prezydent miasta), na podstawie przepisów rozporządzenia, o którym mowa w § 17 pkt 2, i w oparciu o posiadane dane, typuje nieruchomości lub rzeczy ruchome, w celu zaspokojenia potrzeb zgłaszanych przez kierowników jednostek, z zachowaniem priorytetu uzupełnienia potrzeb Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
§  22.
Wójt lub burmistrz (prezydent miasta), w celu nałożenia obowiązku świadczeń, na podstawie przepisów rozporządzeń, o których mowa w § 17 pkt 1 i 2, wydaje stosowne decyzje administracyjne.
§  23.
Kierownik jednostki zmilitaryzowanej, na rzecz której świadczenia osobiste mają być wykonywane, jest obowiązany do:
1)
wyznaczenia odpowiedzialnych za przyjęcie w jednostce osób wykonujących świadczenia osobiste, zgodnie ze szczegółowym wykazem zawierającym dane personalne tych osób, rodzaj i miejsce wykonywanej przez nie pracy, a także czas trwania świadczeń;
2)
ustalenia sposobu sprawowania nadzoru i kierowania pracami wykonywanymi w ramach świadczeń osobistych;
3)
zapewnienia odpowiednich warunków bezpieczeństwa i higieny pracy osobom wykonującym świadczenia, w tym np.: odzieży ochronnej, rękawic, sprawnych narzędzi i urządzeń;
4)
zabezpieczenia miejsca odpoczynku, jeżeli czas wykonywania świadczenia osobistego przekracza 24 godziny;
5)
zapewnienia bezpłatnego wyżywienia, jeżeli osoba wykonuje świadczenie osobiste w czasie przekraczającym 8 godzin. W razie braku możliwości zapewnienia wyżywienia na terenie jednostki, należy osobom tym wypłacić odpowiedni równoważnik i umożliwić spożywanie posiłków poza jednostką;
6)
wypłacenia należności finansowych za wykonane świadczenie osobiste, zgodnie z art. 204 ust. 4 ustawy;
7)
wydania zaświadczenia stwierdzającego rodzaj i czas wykonywania świadczenia na rzecz jednostki dla osób, które wystąpią z wnioskiem o ich wydanie.
§  24.
Kierownik jednostki planuje środki finansowe na rzecz podmiotów i osób przewidzianych do wykorzystania w ramach świadczeń osobistych i rzeczowych.
§  25.
O przydatności przedmiotów świadczeń rzeczowych dla danej jednostki decyduje kierownik jednostki, w porozumieniu z wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta), przyjmując jako kryterium spełnianie przez te przedmioty wymogów wynikających z potrzeb (etaty i tabele należności) oraz możliwości ich eksploatacji w jednostce.
§  26.
Kierownik jednostki decyduje o wyposażeniu i dostosowaniu pobranych środków transportowych i maszyn stosownie do potrzeb, z uwzględnieniem przepisów wynikających z ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515 z późn. zm.1).

Rozdział  V

Postanowienia końcowe

§  27.
Wytyczne wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

________

1. Zmiany zostały ogłoszone w: Dz. U. z 2003 r. Nr 124, poz. 1152, Nr 130, poz. 1190, Nr 137, poz. 1302, Nr 149, poz. 1451 i 1452, Nr 162, poz. 1568, Nr 200, poz. 1953 i Nr 210, poz. 2036 oraz z 2004 r. Nr 29, poz. 257, Nr 54, poz. 535, Nr 121, poz. 1264.