Szczegółowe zasady i tryb udzielania dotacji spółdzielniom mieszkaniowym.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1987.2.5

Akt utracił moc
Wersja od: 14 lutego 1987 r.

ZARZĄDZENIE Nr 8
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 lutego 1987 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania dotacji spółdzielniom mieszkaniowym.

Na podstawie art. 51 ust. 3 ustawy z dnia 3 grudnia 1984 r. Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 56, poz. 283, z 1985 r. Nr 59 poz. 296 i z 1986 r. Nr 42, poz. 202) oraz art. 73 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (Dz. U. Nr 30, poz. 210, z 1983 r. Nr 39, poz. 176 i z 1986 r. Nr 39, poz. 192) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
spółdzielni - rozumie się przez to spółdzielnię prowadzącą gospodarkę zasobami mieszkaniowymi, zrzeszoną w Centralnym Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego,
2)
jednostce wojewódzkiej - rozumie się przez to wojewódzką organizację spółdzielczości mieszkaniowej,
3)
dotacji - rozumie się przez to dotację o charakterze przedmiotowym udzielaną z budżetu centralnego do kosztów usług związanych z prowadzeniem gospodarki zasobami budynków mieszkalnych, stanowiących własność spółdzielni.
§  2.
1.
Dotacje dla spółdzielni są udzielane na częściowe pokrycie kosztów związanych z dostawą energii cieplnej dla potrzeb centralnego ogrzewania i ciepłej wody oraz związanych z eksploatacją:
1)
lokali mieszkalnych stanowiących własność spółdzielni,
2)
pomieszczeń zajętych na cele związane z działalnością spółdzielni (biura zarządu i administracji osiedli oraz lokale przeznaczone na prowadzenie działalności społeczno-wychowawczej), których koszt utrzymania stanowi składnik kalkulacyjny do ustalenia jednostkowych opłat rozliczanych z użytkownikami lokali mieszkalnych,
3)
lokali wykorzystywanych na pracownie twórców - jedynie w zakresie centralnego ogrzewania i ciepłej wody.
2.
Spółdzielni nie przysługują dotacje, o których mowa w ust. 1 do lokali mieszkalnych przejętych w administrację zleconą, niezależnie od tego czyją stanowią własność.
§  3.
1.
Dotację zwiększają opłaty wnoszone przez członków spółdzielni zajmujących lokale mieszkalne, związane z:
1)
dostawą lub produkcją energii cieplnej dla potrzeb centralnego ogrzewania i ciepłej wody do mieszkań,
2)
kosztami eksploatacji.
2.
Dotacje ustala się przy zastosowaniu stawek:
1)
różnicowych - w odniesieniu do opłat, o których mowa w ust. 1 pkt 1,
2)
kwotowych - w odniesieniu do opłat wymienionych w ust. 1 pkt 2.
3.
Zasady kalkulacji stawek różnicowych określa wzór nr 1, a stawek kwotowych wzór nr 2, stanowiące odpowiednio załączniki nr 1 i 2 do zarządzenia.
§  4.
1.
Dotacje do opłat za centralne ogrzewanie i ciepłą wodę (§ 3 ust. 2 pkt 1) ustala się w wysokości różnicy między opłatami wymierzonymi użytkownikom lokali mieszkalnych a przypadającymi na te lokale kosztami zakupu energii cieplnej powiększonymi o obciążające spółdzielnię uzasadnione koszty konserwacji i remontów instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody, stanowiących własność spółdzielni oraz o narzut kosztów ogólnych zarządu. Narzut ten nie może przekroczyć 0,32 zł miesięcznie na 1 m2 lokali mieszkalnych wyposażonych w centralne ogrzewanie i 0,12 zł na 1 m2 tych lokali, do których dostarczana jest ciepła woda.
2.
Określona w ust. 1 wysokość narzutu kosztów ogólnych dotyczy wyłącznie zasobów ogrzewanych energią zakupioną z zewnątrz. W razie dostarczania energii z kotłowni własnych spółdzielni, narzut kosztów ogólnych uwzględniany jest w kosztach wytwarzania energii.
3.
Bonifikata udzielona spółdzielni przez dostawcę energii cieplnej za niedogrzewanie mieszkań lub brak ciepłej wody pomniejszona o sumę bonifikat przyznanych przez spółdzielnię członkom, zmniejsza koszty podlegające dotowaniu.
4.
Spółdzielnia przy kalkulacji dotacji do kosztów centralnego ogrzewania i ciepłej wody uwzględnia również powierzchnię mieszkań w domach nie stanowiących własności spółdzielni, podłączonych do sieci cieplnej spółdzielni. Dotacja obejmuje różnicę między ceną urzędową, obowiązującą użytkowników mieszkań na podstawie odrębnych decyzji, a kosztami dostawy energii cieplnej z własnych urządzeń grzewczych spółdzielni.
§  5.
1.
Dotacje do opłat, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 ustala się w wysokości stawki na 1 m2 powierzchni lokali mieszkalnych przysługującej spółdzielni w grudniu 1986 r. W razie zmiany stawek czynszu najmu pobieranych w grudniu 1986 r. w zasobach mieszkaniowych rad narodowych, stawka ta zostanie odpowiednio zmieniona odrębną decyzją Ministra Finansów.
2.
Stawkę dotacji na 1987 r. dla lokali mieszkalnych w budynkach przejętych w użytkowanie po dniu 1 stycznia 1987 r. ustala się również w wysokości stawki przysługującej spółdzielni w grudniu 1986 r. Dla spółdzielni mieszkaniowych powstałych po tym dniu, stawkę dotacji ustala się według średniej stawki za grudzień 1986 r. obliczonej dla jednostki wojewódzkiej. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§  6.
1.
Dotacje są przekazywane przez Centralny Związek Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego jednostkom wojewódzkim w kwartalnych ratach, w następujących procentach w stosunku do kwoty ujętej w budżecie centralnym:
1)
w I kwartale - 40%,
2)
w II kwartale - 20%,
3)
w III kwartale - 15%,
4)
w IV kwartale - 25%.
2.
Jednostka wojewódzka przekazuje spółdzielni dotację zaliczkowo w wysokości 2/3 kwoty planowanej na dany kwartał w terminie do dnia 10 miesiąca rozpoczynającego kwartał. Pozostała część dotacji za okres każdego z pierwszych trzech kwartałów jest przekazywana po zakończeniu kwartału. Wypłata następuje na podstawie wniosku, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do zarządzenia. Wniosek ten spółdzielnia składa w terminie 10 dni od zakończenia kwartału.
3.
Uruchomienie dotacji w następnym kwartale uzależnione jest od rozliczenia otrzymanej dotacji za poprzedni kwartał.
4.
Pozostałą część (1/3) dotacji planowanej na IV kwartał jednostka wojewódzka przekazuje spółdzielni zaliczkowo do dnia 10 grudnia.
5.
Dotację ustala się narastająco od początku roku do końca kwartału, przyjmując w okresie obliczeniowym za podstawę średnią powierzchnię użytkową lokali, z którymi związane jest dotowanie.
§  7.
1.
Jeżeli dotacje zaliczkowo przekazane spółdzielni w poszczególnych kwartałach (I-III) przekroczyły kwotę dotacji należnych za okresy obliczeniowe - jednostka wojewódzka może zaliczyć nadpłaconą kwotę na poczet dotacji należnej w następnym kwartale lub zażądać jej zwrotu w ustalonym terminie, nie później niż do dnia 10 od zakończenia kwartału.
2.
Jeżeli kwota przekazanej dotacji jest niższa od należnej - jednostka wojewódzka przekazuje różnicę łącznie z zaliczką dotacji na następny kwartał.
3.
Różnice wynikające z ustalenia należnej dotacji za okres roczny określone na podstawie rocznego sprawozdania finansowego podlegają rozliczeniu w sposób określony w ust. 1 i 2 w terminie 15 dni od daty przewidzianej do złożenia rocznego sprawozdania finansowego. Ostateczne rozliczenie dotacji za rok następuje w terminie 10 dni po zweryfikowaniu sprawozdania finansowego, nie później jednak niż do dnia 30 czerwca następnego roku.
§  8.
1.
Spółdzielnia jest obowiązana dokonać zmiany wysokości należnej dotacji jeżeli:
1)
dotacja na pokrycie różnicy opłat za centralne ogrzewanie i ciepłą wodę została pobrana w większej wysokości niż wynika to z różnicy między sumą wykazaną w fakturze dostawcy w części odnoszącej się do lokali mieszkalnych spółdzielni, a należnymi opłatami za te usługi świadczone na rzecz użytkowników lokali mieszkalnych,
2)
dostawca energii cieplnej zmienił za poprzedni okres cenę dostaw energii dla potrzeb centralnego ogrzewania i ciepłej wody,
3)
stwierdzono, że przy obliczaniu kwoty pobranych dotacji przyjęto niewłaściwą powierzchnię eksploatowanych własnych zasobów mieszkaniowych albo wysokość stawki jednostkowej jest nieprawidłowa.
2.
Zmiany wysokości należnej dotacji dokonuje się w tym miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające zmianę, zmiany te powinny być uwzględnione w najbliższym rozliczeniu kwartalnym.
3.
Przy rozliczeniach dotacji za okres roczny zmiany należnej dotacji z tytułów, o których mowa w ust. 1, powinny być dokonane w terminach podanych w § 7 ust. 3.
§  9.
1.
Jednostki wojewódzkie składają do Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego zbiorcze rozliczenia dotacji sporządzane narastająco za okresy kwartalne w terminie 30 dni od zakończenia kwartału.
2.
Centralny Związek Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego sporządza rozliczenia kwartalne w terminie 40 dni od zakończenia kwartału.
3.
Rozliczenie dotacji za okres roczny sporządzane jest przez:
1)
spółdzielnię - w terminie przewidzianym do złożenia rocznego sprawozdania finansowego,
2)
jednostki wojewódzkie - w terminie do dnia 20 lutego następnego roku,
3)
Centralny Związek Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego - do dnia 15 marca roku następnego.
4.
Spółdzielnie przekazują rozliczenie dotacji za okresy roczne właściwym urzędom skarbowym, a jednostki wojewódzkie właściwym izbom skarbowym - w terminie określonym w ust. 3.
§  10.
1.
Spółdzielnie powinny prowadzić ewidencję księgową lub pozaksięgową umożliwiającą ustalenie:
1)
wysokości kosztów centralnego ogrzewania i ciepłej wody we własnych zasobach mieszkaniowych oraz należne opłaty za te usługi wymierzone użytkownikom lokali mieszkalnych,
2)
powierzchni zasobów lokalowych, z którymi związane jest dotowanie,
3)
wysokości należnych i otrzymanych dotacji.
2.
W razie niewyodrębnienia danych, o których mowa w ust. 1, jednostka wojewódzka wstrzymuje udzielanie dotacji, a kwoty pobrane podlegają zwrotowi do tej jednostki w terminie 10 dni od zażądania zwrotu.
§  11.
1.
Nadpłaty dotacji za okresy roczne, o których mowa w § 7 ust. 3 i w § 8 ust. 3 oraz kwoty określone w § 10 ust. 2 podlegają przekazaniu na rachunek budżetu centralnego we właściwym urzędzie skarbowym.
2.
W razie otrzymania przez spółdzielnię dotacji w wysokości niższej od należnej, przekazanie uzupełniającej dotacji po zweryfikowaniu przez jednostkę wojewódzką, następuje w terminie ustalonym w § 6 ust. 2, przewidzianym dla zaliczki dotacji planowanej na dany kwartał.
§  12.
W wypadku stwierdzenia, w wyniku zewnętrznej kontroli, że dotacje zostały nadpłacone względnie, że brak jest decyzji jednostki wojewódzkiej o zaliczeniu nadpłaty na poczet dotacji należnej w następnym okresie, od nadmiernie pobranych kwot nalicza się odsetki za zwłokę. Odsetki te nalicza się za okres od terminów przewidzianych w § 7, 8 i 10 ust. 2 na dokonanie rozliczenia różnic należnej dotacji do dnia zwrotu. Odsetki za zwłokę podlegają przekazaniu na rachunek budżetu centralnego we właściwym urzędzie skarbowym.
§  13.
Traci moc zarządzenie nr 1 Ministra Finansów z dnia 14 stycznia 1985 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania dotacji przedmiotowych spółdzielniom mieszkaniowym (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 1, poz. 2 i z 1986 r. Nr 4, poz. 13), z tym że rozliczenie dotacji za 1986 r. następuje w trybie i w terminach przewidzianych w tym zarządzeniu.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do rozliczeń dotacji począwszy od dnia 1 stycznia 1987 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

...........................................

nazwa spółdzielni

Kalkulacja dotacji na pokrycie różnicy opłat za centralne ogrzewanie mieszkań i dostawę ciepłej wody za okres od dnia 1 stycznia 1987 r. do ............ 1987 r.

Poz.Wyszczególnieniec.o.c.w.(razem (3+4)
12345
1koszty zakupu (produkcji) energii cieplnej
2koszty konserwacji i remontów instalacji
3narzut kosztów ogólnych
4razem koszty od dnia 1 stycznia 1987 r. do końca kwartału ...... 1987 r.
5przeciętny koszt dotyczy lokali mieszkalnych
6przeciętna opłata za 1 m2 lokalu mieszkalnego
7różnica = stawka dotacji (poz. 5 - poz. 6)
8należna dotacja za c.o. (poz. 7 X poz. 4 kol. 3 zał. nr 2)X
9należna dotacja za c.w. (poz. 7 X poz. 4 kol. 4 zał. nr 2)X
10dopłata do c.o. i c.w. własnych lokali mieszkalnych oddanych do administracji zleconej
11dopłata do innych domów mieszkalnych podłączonych do sieci cieplnej spółdzielni (§ 4 ust. 4)
12razem należna dotacja za c.o. i c.w. (poz. 8 + poz. 9 + poz. 10 + poz. 11)XX

Objaśnienia do zał. nr 1

1) poz. 1-4 oraz poz. 8-11 - wypełnia się w tysiącach złotych,

2) poz. 5-7 - wypełnia się w złotych i groszach,

3) w poz. 1-4 - wykazuje się kwoty przypadające na lokale objęte dotowaniem (§ 2 ust. 1 po zmniejszeniu o skutki finansowe wynikające z § 4 ust. 3),

4) poz. 3 - wypełnia się tylko dla zasobów mieszkaniowych ogrzewanych energią zakupioną z zewnątrz (§ 4 ust. 2).

Za Zarząd Spółdzielni

................. dnia ........ 198... r. ............................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

..............................................

nazwa spółdzielni

Kalkulacja dotacji obliczonej według jednostkowych stawek kwotowych za okres od dnia 1 stycznia 1987 r. do .......... 1987 r.

Poz.Wyszczególnieniepowierzchnia średnia za okres obliczeniowy w m2 - objęta dotacją
różnicową do:kwotową
c.o.c.w.
12345
dane dotyczące powierzchni1.lokali mieszkalnych
2.lokali niemieszkalnych
3.lokali zajętych na pracownie twórców[X]
4.razem powierzchnia lokali objętych dotacją
zapotrzebowanie na dotacje i jej rozliczenie5.jednostkowa stawka dotacji kwotowej przysługująca w grudniu 1986 r. (w zł i gr)
6.dotacja w tys. zł obliczona wg stawek kwotowych (poz. 4 kol. 5 [X] poz. 5 [X] liczba miesięcy objętych obliczeniem)

............... dnia ......... 198...... r. Za Zarząd Spółdzielni

....................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

............................................

(nazwa spółdzielni)

Wniosek o przyznanie dotacji i jej rozliczenie za okres od dnia 1 stycznia 1987 r. do .......... 1987 r.

Poz.WyszczególnienieKwota (kwota w tys. zł)
123
1.Nadpłata dotacji na dzień 1 stycznia 1987 r.
2.Niedopłata dotacji na dzień 1 stycznia 1987 r.
3.Dotacja do c.o. i c.w. (poz. 12 zał. nr 1)
4.Dotacja obliczana wg stawek kwotowych (poz. 6 zał. nr 2)
5.Razem należna dotacja za okres od dnia 1 stycznia 1987 r. do ........ 1987 r.
6.Dotacje pobrane za okres od dnia 1 stycznia 1987 r. do ......... 1987 r.
7.Nadpłata = poz. 6 + poz. 1 (lub - poz. 2) - poz. 5
8.Niedopłata = poz. 5 - poz. 1 (lub + poz. 2) - poz. 6

Za Zarząd Spółdzielni

.......................................

...................... dnia .......... 198...... r.