Szczegółowe zasady i tryb udzielania dotacji przedmiotowych spółdzielniom mieszkaniowym.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1985.1.2

Akt utracił moc
Wersja od: 20 maja 1986 r.

ZARZĄDZENIE Nr 1
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 14 stycznia 1985 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania dotacji przedmiotowych spółdzielniom mieszkaniowym.

Na podstawie art. 51 ust. 3 ustawy z dnia 3 grudnia 1984 r. Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 56, poz. 283) oraz art. 73 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (Dz. U. Nr 30, poz. 210 i z 1983 r. Nr 39, poz. 176 zarządza się, co następuje: 1
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
spółdzielni - rozumie się przez to spółdzielnię prowadzącą gospodarkę zasobami mieszkaniowymi, zrzeszoną w Centralnym Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego,
2)
jednostce wojewódzkiej - rozumie się przez to wojewódzką organizację spółdzielczości mieszkaniowej,
3)
dotacji - rozumie się przez to dotację przedmiotową udzielaną z budżetu centralnego do usług związanych z utrzymaniem budynków stanowiących własność spółdzielni,
4)
jednostkowej opłacie - rozumie się przez to miesięczną opłatę za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu pobieraną od członka spółdzielni na pokrycie kosztów eksploatacji i remontów, z wyłączeniem dzwigów, powiększoną o spłatę bankowego kredytu inwestycyjnego,
5)
stawce czynszu najmu - rozumie się przez to stawkę określoną w załączniku nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 1983 r. w sprawie czynszów najmu za lokale mieszkalne i użytkowe (Dz. U. Nr 38, poz. 174).
§  2.
1.
Dotacje są udzielane spółdzielni na częściowe pokrycie kosztów związanych z dostawą energii cieplnej dla potrzeb centralnego ogrzewania i ciepłej wody oraz związanych z eksploatacją i remontami:
1)
lokali mieszkalnych stanowiących własność spółdzielni,
2)
pomieszczeń zajętych na cele związane z działalnością spółdzielni (biura zarządu i administracji osiedli oraz lokale przeznaczone na prowadzenie działalności społeczno-wychowawczej), których koszt utrzymania stanowi składnik kalkulacyjny do ustalenia jednostkowych opłat rozliczanych z użytkownikami lokali mieszkalnych,
3)
lokali wykorzystywanych na pracownie twórców - jedynie w zakresie centralnego ogrzewania i ciepłej wody.
2.
Spółdzielni nie przysługuje dotacja do lokali mieszkalnych przejętych w administrację zleconą.
§  3.
1.
Dotację ustala się przy zastosowaniu stawek:
1)
różnicowych - w odniesieniu do opłat ponoszonych za centralne ogrzewanie i dostawę ciepłej wody do lokali, o których mowa w § 2 ust. 1,
2)
kwotowych - w odniesieniu do jednostkowych opłat.
2.
Stawki kwotowe ustala się biorąc pod uwagę jednostkowe opłaty obowiązujące w poszczególnych budynkach albo zespołach mieszkaniowych lub osiedlach w porównaniu do stawki czynszu najmu w domach państwowych za mieszkanie o tym samym standardzie wyposażenia.
3.
Zasady kalkulacji stawek różnicowych określa wzór nr 1, a stawek kwotowych wzór nr 2, stanowiące załączniki do zarządzenia.
§  4.
1.
Dotację do opłat za centralne ogrzewanie i ciepłą wodę ustala się w wysokości różnicy między opłatami wymierzonymi użytkownikom lokali mieszkalnych a przypadającymi na te lokale kosztami zakupu energii cieplnej powiększonymi o obciążające spółdzielnię uzasadnione koszty konserwacji i remontów instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody oraz o narzut kosztów ogólnych zarządu. Narzut ten nie może przekroczyć 4% wartości wymiaru opłat wnoszonych przez członków spółdzielni za te usługi.
2. 2
W razie udzielenia bonifikaty za niedogrzewanie mieszkań lub brak dostaw ciepłej wody, dotacja nie obejmuje różnicy między zbonifikowaną opłatą pobieraną od użytkownika lokalu mieszkalnego a kosztami zakupu energii cieplnej.
3.
Spółdzielnia zgłaszając wniosek o udzielenie dotacji obejmuje nim również dotację należną z tytułu pokrycia różnicy między ceną urzędową a kosztami dostawy energii cieplnej z własnych urządzeń grzewczych spółdzielni do domów mieszkalnych, które nie stanowią własności spółdzielni.
§  5.
1.
Począwszy od dnia 1 listopada 1984 r. zmniejsza się stawkę kwotową ustaloną w jednakowej wysokości dla spółdzielni za październik 1984 r. o różnicę między jednostkową opłatą występującą w poszczególnych budynkach albo zespołach mieszkaniowych lub osiedlach a stawką czynszu najmu.
2.
Jeżeli jednostkowa opłata, w podziale na zasoby mieszkaniowe przyjęte w ust. 1, jest równa lub wyższa od stawki czynszu najmu, wówczas stawkę kwotową za listopad 1984 r. ustala się dla tych zasobów w wysokości stosowanej w październiku 1984 r.
3.
Jako jednostkową opłatę, o której mowa w ust. 1 i 2, przyjmuje się opłatę za styczeń 1984 r. łącznie ze spłatą bankowego kredytu inwestycyjnego w wysokości rzeczywistej kwoty przypadającej do spłaty w stosunku miesięcznym od 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkania przydzielonego na zasadach lokatorskiego prawa do lokalu.
4.
W razie całkowitej spłaty kredytu oraz w stosunku do mieszkań przydzielonych na zasadach własnościowego prawa do lokalu przyjmuje się wyliczoną umownie spłatę kredytu bankowego, biorąc pod uwagę okres budowy, występujące w tym czasie koszty budowy oraz zasady spłaty kredytu bankowego - obowiązujące dla mieszkań przydzielanych na zasadzie lokatorskiego prawa do lokalu.
5.
W razie braku rzeczywistych danych dla lokali wybudowanych przed 1957 r. spłatę kredytu przyjmuje się w wysokości 1,70 zł miesięcznie na 1 m2 powierzchni użytkowej lokali objętych dotowaniem.
§  6.
1.
Stawkę kwotową za listopad 1984 r., związaną z lokalami wymienionymi w § 2 ust. 1 pkt 2, ustala się w wysokości średniej stawki obliczonej w skali spółdzielni za ten okres.
2.
Stawkę kwotową związaną z lokalami w budynkach oddanych w użytkowanie po dniu 31 stycznia 1984 r. ustala się w wysokości średniej stawki obliczonej za listopad 1984 r. dla spółdzielni. Dla spółdzielni powstałych po dniu 31 stycznia 1984 r. r. stawkę dotacji ustala się według średniej stawki za listopad 1984 r. obliczonej dla jednostki wojewódzkiej.
§  7. 3
1.
Stawkę kwotową obliczoną według zasad podanych w § 5 lub 6 stosuje się od dnia 1 listopada 1984 r. do dnia 31 grudnia 1985 r.
2.
Począwszy od dnia 1 stycznia 1986 r. stawka kwotowa ulega zmniejszeniu odpowiednio do wzrostu stawek czynszu najmu przy zachowaniu zasad określonych w § 5 lub 6.
3.
Stawkę kwotową związaną z lokalami w budynkach oddanych w użytkowanie po dniu 1 stycznia 1986 r. ustala się w wysokości średniej stawki obliczonej za styczeń 1986 r. dla spółdzielni.

Dla spółdzielni powstałych po dniu 1 stycznia 1986 r. stawkę dotacji ustala się według średniej stawki za styczeń 1986 r. obliczonej dla jednostki wojewódzkiej.

4.
Obliczenie zmniejszenia dotacji następuje według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia
§  8.
1.
Dotacje są przekazywane przez Centralny Związek Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego jednostkom wojewódzkim w kwartalnych ratach, w następujących procentach w stosunku do kwoty ujętej w budżecie centralnym:
1)
w I kwartale - 40%,
2)
w II kwartale - 20%,
3)
w III kwartale - 15%,
4)
w IV kwartale - 25%.
2.
Jednostka wojewódzka przekazuje spółdzielni dotację zaliczkowo w wysokości 2/3 kwoty planowanej na dany kwartał, w terminie do dnia 10 miesiąca rozpoczynającego kwartał. Pozostała część dotacji za okres każdego z pierwszych trzech kwartałów jest przekazywaną po zakończeniu kwartału. Wypłata następuje na podstawie wniosku, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do zarządzenia. Wniosek ten spółdzielnia składa w terminie 10 dni od zakończenia kwartału.
3.
Pozostałą część dotacji planowanej na IV kwartał jednostka wojewódzka przekazuje spółdzielni zaliczkowo do dnia 10 grudnia.
4.
Dotację ustala się narastająco od początku roku do końca danego kwartału, przyjmując w okresie obliczeniowym za podstawę średnią powierzchnię użytkową lokali, z którymi związane jest dotowanie.
§  9.
1.
Jeżeli dotacje zaliczkowo przekazane spółdzielni w poszczególnych kwartałach (I-III) przekroczyły kwotę dotacji należnych za okresy obliczeniowe - jednostka wojewódzka może zaliczyć nadpłaconą kwotę na poczet dotacji należnej w następnym kwartale lub zażądać jej zwrotu w ustalonym terminie.
2.
Jeżeli kwota przekazanej dotacji jest niższa od należnej - jednostka wojewódzka przekazuje różnicę łącznie z zaliczką dotacji na następny kwartał.
3.
Różnice wynikające z ustalenia należnej dotacji za okres roczny, określone na podstawie rocznego sprawozdania finansowego, podlegają rozliczeniu w sposób określony w ust. 1 i 2 w terminie 15 dni od daty przewidzianej do złożenia rocznego sprawozdania finansowego.
§  10.
1.
Spółdzielnia jest obowiązana dokonać zmiany wysokości należnej dotacji przedmiotowej, jeżeli:
1)
dotacja na pokrycie różnicy opłat za centralne ogrzewanie i ciepłą wodę została pobrana w większej wysokości niż wynika to z różnicy między sumą wykazaną w fakturze dostawcy, w części odnoszącej się do lokali mieszkalnych spółdzielni, a należnymi opłatami za te usługi świadczone na rzecz użytkowników lokali mieszkalnych,
2)
dostawca energii cieplnej zmienił za poprzedni okres cenę dostaw energii dla potrzeb centralnego ogrzewania i ciepłej wody,
3)
stwierdzono, że przy obliczaniu kwoty pobranych dotacji przyjęto niewłaściwą powierzchnię eksploatowanych własnych zasobów mieszkaniowych albo wysokość stawki jednostkowej przypadającej na dany miesiąc jest nieprawidłowa.
2.
Zmiany wysokości należnej dotacji dokonuje się w tym miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające zmianę. Zmiana ta powinna zostać uwzględniona w najbliższym rozliczeniu kwartalnym.
§  11.
1.
Jednostki wojewódzkie składają do Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego zbiorcze rozliczenia dotacji sporządzane narastająco za okresy kwartalne, w terminie 30 dni od końca danego kwartału.
2.
Centralny Związek Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego sporządza rozliczenia kwartalne w terminie 40 dni po zakończeniu kwartału.
3.
Rozliczenie dotacji za okres roczny sporządzane jest przez:
1)
spółdzielnię - w terminie 5 dni od daty przewidzianej do złożenia rocznego sprawozdania finansowego,
2)
jednostki wojewódzkie - w terminie 15 dni od daty przewidzianej dla spółdzielni do złożenia rocznego sprawozdania finansowego,
3)
Centralny Związek Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego - do dnia 15 marca roku następnego.
4.
Spółdzielnie przekazują rozliczenie dotacji za okresy roczne właściwym urzędom skarbowym, a jednostki wojewódzkie właściwym izbom skarbowym - w terminach określonych w ust. 3.
§  12.
1.
Spółdzielnie powinny prowadzić ewidencję księgową lub pozaksięgową umożliwiającą ustalenie:
1)
wysokości kosztów centralnego ogrzewania i dostaw ciepłej wody dla własnych zasobów mieszkaniowych oraz należnych opłat za te usługi wymierzonych użytkownikom lokali mieszkalnych,
2)
powierzchni zasobów lokalowych, z którymi związane jest dotowanie,
3)
wysokości należnych i otrzymanych dotacji przedmiotowych.
2.
W razie niewyodrębnienia danych, o których mowa w ust. 1, jednostka wojewódzka wstrzymuje udzielanie dotacji, a kwoty pobrane podlegają zwrotowi tej jednostce.
3. 4
W wypadku stwierdzenia, w wyniku zewnętrznej kontroli, że dotacje zostały nadpłacone, od nadmiernie pobranych z tego tytułu kwot nalicza się odsetki za zwłokę, za okres od terminu przewidzianego w § 11 ust. 3 pkt 1 na sporządzenie rozliczenia do dnia zwrotu. Odsetki te podlegają przekazaniu na rachunek budżetu centralnego we właściwym urzędzie skarbowym.
§  13.
Traci moc zarządzenie nr 66 Ministra Finansów z dnia 27 września 1983 r. w sprawie postępowania przy udzielaniu dotacji przedmiotowych spółdzielniom budownictwa mieszkaniowego (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 14, poz. 35), z tym że przepisy tego zarządzenia mają zastosowanie do rozliczeń dotacji za okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 października 1984 r.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do rozliczeń dotacji począwszy od dnia 1 listopada 1984 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1 5

...................

(nazwa spółdzielni)

Kalkulacja dotacji na pokrycie różnicy opłat za centralne ogrzewanie mieszkań i dostawę ciepłej wody za okres od 1 stycznia 1986 r. do ....... 1986 r.*)

Poz.Wyszczególnieniec.o.c.w.razem (3+4)
12345
1koszty zakupu (produkcji) energii cieplnej
2koszty konserwacji i remontów instalacji
3narzut kosztów ogólnych
4razem koszty od 1 stycznia 1986 r. do końca kwartału ....... 1986 r.
5przeciętny koszt dotyczący lokali mieszkalnych
6przeciętna opłata za 1 m2 lokalu mieszkalnego
7różnica = stawka dotacji

(poz. 5 - poz. 6)

8należna dotacja za c.o.

(poz. 7 X poz. 1 + poz. 2 kol. 3 zał. nr 3)

X
9należna dotacja za c.w. (poz. 7 X poz. 1 + poz. 2 kol. 4 zał. nr 3)X
10dopłata do c.o. i c.w. własnych lokali mieszkalnych oddanych do administracji zleconej
11dopłata do innych domów podłączonych do sieci cieplnej spółdzielni (§ 4 ust. 3 zarządzenia)
12razem należna dotacja za c.o. i c.w.

(poz. 8 + poz. 9 + poz. 10 + poz. 11)

XX

*) w 1984 r. - kalkulacja obejmuje okres od 1 listopada do 31 grudnia 1984 r. przyjmując średnią powierzchnię z listopada i grudnia 1984 r.

Uwagi:

1)
poz. 1-4 i poz. 8-12 wypełnia się w tysiącach złotych,
2)
poz. 5-7 wypełnia się w złotych i groszach,
3)
w poz. 1-4 wykazuje się kwoty przypadające na lokale objęte dotowaniem (§ 2 ust. 1 po zmniejszeniu o skutki finansowe wynikające z § 4 ust. 2 zarządzenia).

Za Zarząd Spółdzielni

.....................

............... dnia ........ 198... r.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2 6

...................

(nazwa spółdzielni)

Obliczenie zmniejszenia stawki dotacji kwotowej za listopad 1984 r. (za styczeń 1986 r.*) dla spółdzielni w porównaniu do stawki obowiązującej w październiku 1984 r. oraz kalkulacja zapotrzebowania na dotację kwotową.

Działbudynek, zespół mieszkaniowy, osiedlepowierzchnia użytkowa lokali mieszkalnychwysokość opłat pobieranych w styczniu 1984 r. w zł/m2stawka czynszu najmu za I/86 w zł/m2zmniejszenie stawki dotacji w zł/m2 za I/86 (7-6)obliczenie dotacji za styczeń 1986 r.**)
eksploatacja i remontyspłata kredyturazem (4+5)kwota dotacji za październik 1984 r. (kol. 3 X stawka za X/84 z dz. II)zmniejszenie dotacji za styczeń 1986 r. 1984 r. (kol. 3X kol. 8)dotacja za styczeń 1986 r. (9-10)
1234567891011
I zasoby wg stanu na 31.I.1984
..............................
..............................
..............................
..............................
..............................
..............................
..............................
..............................
Iogółem
IIStawka dotacji kwotowej na 1 m2 przysługująca spółdzielni za X/84.............. zł/m2
III " " " " " " za XI/84 (kol. 11 : kol. 3) =.............. zł/m2
IV " " " " " " za za I/86 (kol. 11 : kol. 3) =.............. zł/m2

*) niepotrzebne skreślić

**) za styczeń 1986 r.:

Dane zawarte w kol. 2 do 6 oraz kol. 9 pozostają bez zmian, natomiast w kol. 7 i 8 oraz 10 i 11 należy wykazać:

- w kol. 7 - stawkę czynszów najmu obowiązującą od 1.I.1986 r.,

- w kol. 8 zmniejszenie stawki dotacji, począwszy od 1.I.1986 r., tj. różnicę między kol. 7 i 6,

- w kol. 10 - zmniejszenie dotacji za I/86 r., tj. kol. 3 × 8,

- w kol. 11 - dotację za I/86 r.

- w dz. IV stawkę dotacji kwotowej za I/86 r.

Uwagi:

1) dz. I kol. 2 - wykazuje się w poszczególnych pozycjach budynki, zespoły mieszkaniowe, osiedla, w których na 31.I.1984 r. występowały jednolite stawki opłat jednostkowych za 1 m2. W razie gdy istnieje zróżnicowanie pod względem wyposażenia technicznego, od którego uzależniona jest w domach państwowych stawka czynszów najmu (kol. 7), wówczas poszczególne budynki, zespoły, osiedla należy wykazać w odrębnych pozycjach, porównywalnych z obowiązującą stawką czynszu najmu,

2) dz. I kol. 5 - spłatę kredytu wykazuje się w wysokości rzeczywistej lub umownej kwoty na 1 m2. mieszkania lokatorskiego, ustalonej stosownie do § 5 ust. 3-5 zarządzenia,

3) dz. I kol. 8 - wykazuje się wyłącznie zmniejszenie stawki dotacji w porównaniu do stawki czynszu najmu, tzn. tylko dla tych budynków (zespołów, osiedli), w których opłaty (kol. 6) są niższe od stawek czynszów (kol. 7), jeżeli zatem opłaty z kol. 6 są wyższe od stawek z kol. 7, wówczas dla tej pozycji kol. 8 nie wypełnia się,

4) stawkę dotacji wykazaną w dz. IV podaje się również w poz. 4 załącznika nr 3; stawka ta w okresie od 1 listopada 1984 r. do 31 grudnia 1985 r. jest wielkością stałą, nie podlega korekcie w wyniku zmian powierzchni zasobów mieszkaniowych, natomiast kwota dotacji będzie z tego tytułu wzrastać zgodnie z zasadą: średniookresowa powierzchnia na koniec okresu sprawozdawczego x stała stawka dotacji. Po dniu 1 stycznia 1986 r. ustalona za styczeń 1986 r. stawka dotacji (dz. IV) do końca 1986 r. jest wielkością stałą,

5) dane z dz. I kol. 4-8 oraz w dz. II-IV wypełnia się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku tj. do pełnych groszy.

ZAŁĄCZNIK  Nr 3 7

...................

(nazwa spółdzielni)

Wniosek o udzielenie dotacji i jej rozliczenie za okres od 1 stycznia 1986 r. do ...... 1986 r.*)

Poz.Wyszczególnieniepowierzchnia średnia w okresie obliczeniowym w m2
w tym wyposażona w:ogółem
c.o.c.w.
12345
dane dotyczące powierzchni1lokale objęte dotowaniemmieszkalne
niemieszkalne
2lokale zajęte na pracownie twórców
3lokale objęte dotacją kwotową (poz. 1-2)XX
4jednostkowa stawka kwotowa dotacji obowiązująca w styczniu 1986 r. - w zł i gr
5dotacja obliczona według stawek kwotowych

(poz. 3 X poz. 4 X liczba miesięcy objętych obliczeniem)

zapotrzebowanie na dotację i jej rozliczenie6dotacja do c.o. i c.w. (poz. 12 zał. nr 1)
7razem należna dotacja za okres od 1 stycznia 1986 r.

do ........ 1985 r. (poz. 5 + poz. 6)

8dotacje pobrane za okres od 1 stycznia 1985 r.

do ......... 1986 r.

9nadpłata (poz. 8 - poz. 7)
10do wyrównania (poz. 7 - poz. 8)

*) w 1984 r. - zapotrzebowanie na dotację i jej rozliczenie obejmuje okres od 1 listopada do 31 grudnia 1984 r., w związku z tym wykazuje się:

- w poz. 1 - 3 średnią powierzchnię z listopada i grudnia 1984 r.

- w poz. 5 - 8 okres od 1 listopada do 31 grudnia 1984 r.

Uwagi:

1) poz. 5-10 wypełnia się w tysiącach złotych

2) poz. 4 - odpowiada kwocie wykazanej w dz. III załącznika nr 2, z tym że po 1 stycznia 1986 r. podaje się kwotę jednostkowej stawki dotacji wykazanej w dz. IV załącznika nr 2.

Za Zarząd Spółdzielni

...... dnia ..... 198... r. ......................

1 Preambuła zmieniona przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 34 z dnia 8 kwietnia 1986 r. (Dz.Urz.MF.86.4.13) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 maja 1986 r.
2 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 34 z dnia 8 kwietnia 1986 r. (Dz.Urz.MF.86.4.13) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 maja 1986 r.
3 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 34 z dnia 8 kwietnia 1986 r. (Dz.Urz.MF.86.4.13) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 maja 1986 r.
4 § 12 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 34 z dnia 8 kwietnia 1986 r. (Dz.Urz.MF.86.4.13) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 maja 1986 r.
5 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 34 z dnia 8 kwietnia 1986 r. (Dz.Urz.MF.86.4.13) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 maja 1986 r.
6 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia nr 34 z dnia 8 kwietnia 1986 r. (Dz.Urz.MF.86.4.13) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 maja 1986 r.
7 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 7 zarządzenia nr 34 z dnia 8 kwietnia 1986 r. (Dz.Urz.MF.86.4.13) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 maja 1986 r.