Szczegółowe zasady i tryb przeprowadzania czynności wyjaśniających w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.CBA.2015.26

Akt obowiązujący
Wersja od: 7 października 2015 r.

ZARZĄDZENIE Nr 24/15
SZEFA CENTRALNEGO BIURA ANTYKORUPCYJNEGO
z dnia 7 października 2015 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania czynności wyjaśniających w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym

Na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz. U. z 2014 r. poz. 1411 z późn.zm.), zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa szczegółowe zasady i tryb przeprowadzania czynności wyjaśniających,

o których mowa w art. 120 ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, zwanej dalej "ustawą o CBA".

§  2.
Ilekroć w zarządzeniu mowa jest o "jednostce", należy przez to rozumieć - jednostkę organizacyjną Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zwanego dalej "CBA", o której mowa w statucie CBA.
§  3.
1.
Przełożony dyscyplinarny zleca pisemnie przeprowadzenie czynności wyjaśniających, zwanych dalej "czynnościami". Zlecenie powinno być każdorazowo opatrzone datą, pieczęcią i podpisem przełożonego dyscyplinarnego, przy czym może ono mieć formę dekretacji na dokumencie zawierającym informacje będące podstawą zlecenia.
2.
W zleceniu, o którym mowa w ust. 1, przełożony dyscyplinarny określa:
1)
rzecznika dyscyplinarnego wyznaczonego do przeprowadzenia czynności;
2)
przedmiot czynności;
3)
dane osoby, wobec której czynności mają być podjęte, jeżeli jest ona ustalona.
3.
Zlecenie przeprowadzenia czynności rzecznikowi dyscyplinarnemu może nastąpić wyłącznie w czasie jego obecności w służbie.
4.
Zlecenie przeprowadzenia czynności przekazuje się niezwłocznie, nie później jednak niż w następnym dniu roboczym, do wykonania rzecznikowi dyscyplinarnemu.
5.
Dokument zawierający zlecenie włącza się do akt czynności.
§  4.
1.
Rzecznik dyscyplinarny lub przełożony dyscyplinarny podlega wyłączeniu od udziału w czynnościach w przypadkach określonych w art. 122 ust. 5 i 6 ustawy o CBA.
2.
O okolicznościach uzasadniających wyłączenie od udziału w czynnościach, rzecznik dyscyplinarny i przełożony dyscyplinarny niezwłocznie powiadamiają odpowiednio przełożonego dyscyplinarnego i Szefa CBA.
3.
Przełożony dyscyplinarny, w przypadku zaistnienia okoliczności uzasadniających wyłączenie rzecznika dyscyplinarnego, zleca przeprowadzenie czynności innemu rzecznikowi dyscyplinarnemu wyznaczonemu w jednostce.
4.
W przypadku wyłączenia przełożonego dyscyplinarnego, czynności przejmuje, jako przełożony dyscyplinarny, Szef CBA.
5.
Jeżeli z powodu wyłączenia rzeczników dyscyplinarnych nie ma możliwości dalszego prowadzenia czynności w danej jednostce, czynności przejmuje, jako przełożony dyscyplinarny, Szef CBA, który zleca ich prowadzenie innemu rzecznikowi dyscyplinarnemu.
6.
Rzecznik dyscyplinarny prowadzący czynności może, za zgodą przełożonego dyscyplinarnego wyrażoną na piśmie, korzystać z pomocy innego rzecznika dyscyplinarnego pełniącego służbę w tej samej jednostce, a za pisemną zgodą Szefa CBA, także w innej jednostce.
§  5.
1.
Rzecznik dyscyplinarny przeprowadzający czynności ma obowiązek w sposób obiektywny ustalić stan faktyczny oraz rzetelnie go udokumentować.
2.
Rzecznik dyscyplinarny, w zakresie zlecenia, z zachowaniem zasad ochrony danych osobowych i informacji niejawnych, określonych w przepisach odrębnych, jest uprawniony do:
1)
wstępu do obiektów i pomieszczeń jednostek;
2)
wglądu do dokumentów i innych materiałów dowodowych, ich pobierania oraz zabezpieczania;
3)
żądania udzielania, w wyznaczonym przez siebie terminie, ustnych lub pisemnych oświadczeń od funkcjonariuszy i pracowników CBA;
4)
przeprowadzania oględzin dokumentacji, miejsc, obiektów i składników majątkowych.
3.
Realizacja uprawnień, o których mowa w ust. 2, na terenie innej jednostki, niż jednostka, w której rzecznik dyscyplinarny pełni służbę, odbywa się po pisemnym powiadomieniu kierownika tej jednostki. W przypadku planowania przeprowadzenia oględzin, kierownika jednostki powiadamia się o możliwości uczestniczenia w czynności.
4.
Rzecznik dyscyplinarny jest uprawniony do samodzielnego kierowania pism do kierowników jednostek.
§  6.
1.
Kierownik jednostki lub osoba przez niego upoważniona:
1)
zapewnia rzecznikowi dyscyplinarnemu, w miarę możliwości, warunki i środki niezbędne do sprawnego przeprowadzenia czynności;
2)
niezwłocznie przedstawia na żądanie rzecznika dyscyplinarnego dokumenty i materiały dotyczące przedmiotu czynności;
3)
terminowo udziela ustnych i pisemnych informacji;
4)
sporządza uwierzytelnione kopie, odpisy i wyciągi z dokumentów.
2.
Każdy może złożyć rzecznikowi dyscyplinarnemu ustne lub pisemne oświadczenie dotyczące przedmiotu czynności.
§  7.
1.
Czynności należy zakończyć w terminie 30 dni od dnia ich zlecenia.
2.
W uzasadnionych przypadkach rzecznik dyscyplinarny może złożyć przełożonemu dyscyplinarnemu wniosek o przedłużenie terminu przeprowadzenia czynności, o ile nie prowadzi to do upływu terminów, o których mowa w art. 111 ust. 1 i 2 ustawy o CBA. Wniosek składa się nie później niż 3 dni przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1.
3.
Rzecznik dyscyplinarny uzasadnia wniosek, o którym mowa w ust. 2, wskazując przyczyny niezachowania terminu i konieczności przedłużenia czynności, a także określa proponowany termin zakończenia czynności.
4.
Przełożony dyscyplinarny, wyraża pisemnie zgodę na przedłużenie terminu przeprowadzenia czynności, wskazując termin ich zakończenia.
5.
W przypadku niewyrażenia zgody na przedłużenie terminu przeprowadzenia czynności, rzecznik dyscyplinarny niezwłocznie sporządza sprawozdanie, o którym mowa w § 11.
§  8.
1.
Rzecznik dyscyplinarny dokonuje ustaleń stanu faktycznego na podstawie dowodów, którymi są w szczególności dokumenty, zabezpieczone rzeczy, złożone oświadczenia.
2.
Rzecznik dyscyplinarny pobiera dokumenty lub rzeczy, za pokwitowaniem.
3.
W razie potrzeby, rzecznik dyscyplinarny może przeprowadzić oględziny, w tym oględziny dokumentów.
4.
W oględzinach oraz pobraniu dokumentów lub rzeczy ma prawo uczestniczyć kierownik jednostki, na obszarze której przeprowadza się czynność lub osoba przez niego upoważniona.
§  9.
1.
Działania podejmowane w trakcie czynności rzecznik dyscyplinarny dokumentuje w formie notatek służbowych.
2.
Notatka służbowa dokumentująca przebieg czynności powinna zawierać: oznaczenie osób przeprowadzających czynność oraz osób w niej uczestniczących ze wskazaniem stanowisk służbowych, datę i opis przeprowadzonej czynności, w tym treść złożonych oświadczeń, podpisy osób przeprowadzających czynność oraz osób w niej uczestniczących.
§  10.
Rzecznik dyscyplinarny jest obowiązany prowadzić akta czynności, które obejmują w szczególności:
1)
przegląd zawartości, obejmujący co najmniej nazwy dokumentów, ich oznaczenia oraz numerację kart,
2)
dowody zebrane w trakcie czynności.
§  11.
1.
Czynności kończą się sporządzeniem przez rzecznika dyscyplinarnego sprawozdania. Sprawozdanie przedstawia się niezwłocznie przełożonemu dyscyplinarnemu.
2.
Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe rzecznika dyscyplinarnego;
2)
datę rozpoczęcia i zakończenia czynności oraz datę sporządzenia sprawozdania;
3)
dane osoby, wobec której przeprowadzane były czynności - jeżeli została ustalona;
4)
określenie zakresu i przedmiotu czynności;
5)
zwięzły opis i wskazanie podstaw dokonanych ustaleń;
6)
wnioski w zakresie wszczęcia albo odstąpienia od wszczynania postępowania dyscyplinarnego wraz z uzasadnieniem.
§  12.
1.
Na podstawie sprawozdania, przełożony dyscyplinarny podejmuje decyzję w przedmiocie wszczęcia lub odstąpienia od wszczynania postępowania dyscyplinarnego, którą wyraża w formie pisemnej na dokumencie sprawozdania.
2.
W razie potrzeby uzupełnienia materiału dowodowego, przełożony dyscyplinarny zwraca akta czynności rzecznikowi dyscyplinarnemu wraz z pisemnym wskazaniem zakresu czynności dowodowych, które należy przeprowadzić i terminem ich przeprowadzenia. Rzecznik dyscyplinarny, po przeprowadzeniu tych czynności sporządza nowe sprawozdanie.
3.
Po zakończeniu czynności, rzecznik dyscyplinarny zwraca dokumenty i materiały dowodowe, zabezpieczone w trakcie czynności w postaci oryginałów.
§  13.
Zasady rejestracji i sprawozdawczości w zakresie czynności określają przepisy zarządzenia nr 1/10 Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego z dnia 11 stycznia 2010 r. w sprawie określenie zasad sprawozdawczości i rejestracji czynności wyjaśniających, postępowań dyscyplinarnych i skargowych w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.