Szczegółowe zasady gospodarki finansowej zjednoczeń przedsiębiorstw gospodarki komunalnej, mieszkaniowej i budownictwa komunalnego oraz zasady i tryb rozliczeń tych zjednoczeń z budżetem.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1976.7.14

Akt utracił moc
Wersja od: 13 kwietnia 1976 r.

ZARZĄDZENIE Nr 38
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 31 marca 1976 r.
w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej zjednoczeń przedsiębiorstw gospodarki komunalnej, mieszkaniowej i budownictwa komunalnego oraz zasad i trybu rozliczeń tych zjednoczeń z budżetem.

Na podstawie § 36 pkt 1 uchwały Nr 18 Rady Ministrów z dnia 23 stycznia 1976 r. w sprawie gospodarki finansowej objętych planowaniem terenowym przedsiębiorstw gospodarki komunalnej i budownictwa komunalnego oraz ich zjednoczeń (Monitor Polski Nr 7, poz. 33) - zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa, bez bliższego określenia o:
1)
uchwale - należy przez to rozumieć uchwałę Nr 18 Rady Ministrów z dnia 23 stycznia 1976 r. w sprawie gospodarki finansowej objętych planowaniem terenowym przedsiębiorstw gospodarki komunalnej i budownictwa komunalnego oraz ich zjednoczeń (Monitor Polski Nr 7, poz. 33),
2)
centrali - należy przez to rozumieć centralę zjednoczenia, określonego w § 1 ust. 1 pkt 3 oraz ust. 2 pkt 1 uchwały,
3)
przedsiębiorstwie - należy przez to rozumieć zgrupowane w zjednoczeniu przedsiębiorstwa określone w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2 uchwały oraz przedsiębiorstwa gospodarki mieszkaniowej,
4)
wojewodzie - należy przez to rozumieć również prezydenta miasta stopnia wojewódzkiego,
5)
wojewódzkiej radzie narodowej - należy przez to rozumieć również radę narodową miasta stopnia wojewódzkiego,
6)
jednostkowym budżecie województwa - należy przez to rozumieć również jednostkowy budżet miasta stopnia wojewódzkiego.
§  2.
1.
Centrala prowadzi działalność na podstawie rocznego planu finansowego obejmującego:
1)
działalność gospodarczą i usługową własną prowadzoną przez komórki organizacyjne centrali,
2)
gospodarkę środkami funduszów centrali,
3)
plan rozliczeń z budżetem przedsiębiorstw zgrupowanych w zjednoczeniu - jeżeli centrala dokonuje takich rozliczeń z tytułu wyników oraz dopłat i dotacji budżetowych.
2.
Zatwierdzony przez wojewodę plan finansowy centrali stanowi podstawę dokonywania przez bank finansujący wypłat na pokrycie wydatków związanych z działalnością centrali.
§  3.
1.
Centrala może realizować działalność gospodarczą za pośrednictwem podległych zakładów działających według zasad wewnętrznego rozrachunku gospodarczego. Zakres działania oraz zasady rozliczeń z tytułu świadczeń zakładów na rzecz przedsiębiorstw zgrupowanych w zjednoczeniu ustala kolegium zjednoczenia.
2.
Liczba zatrudnionych i fundusz płac w zakładach, o których mowa w ust. 1 powinny mieścić się w granicach ustalonych dla wszystkich przedsiębiorstw zgrupowanych w zjednoczeniu.
§  4.
Łączny wynik finansowy działalności gospodarczej i usługowej centrali stanowi sumę wyników finansowych centrali i jej zakładów.
§  5.
Wynik finansowy zakładów podlega rozliczeniu w następujący sposób:
1)
w zjednoczeniach gospodarki komunalnej i mieszkaniowej:
a)
wyniki dodatnie zakładów działających na pełnym wewnętrznym rozrachunku gospodarczym - rozlicza się zgodnie z zasadami ustalonymi dla przedsiębiorstw w § 7 uchwały; natomiast wyniki ujemne - rozlicza się z funduszem rezerwowym zjednoczenia,
b)
wyniki zakładów działających na ograniczonym wewnętrznym rozrachunku gospodarczym - rozlicza się z funduszem rezerwowym zjednoczenia,
2)
w zjednoczeniach grupujących przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej, mieszkaniowej i budownictwa komunalnego:
a)
wyniki finansowe zakładów działających wyłącznie na rzecz przedsiębiorstw budownictwa komunalnego - włącza się do sumy wyników przedsiębiorstw budownictwa komunalnego,
b)
wyniki zakładów świadczących usługi lub wykonujących produkcję na rzecz pozostałych przedsiębiorstw zgrupowanych w zjednoczeniu - rozlicza się w sposób określony w pkt 1, lit. a) lub b),
3)
w zjednoczeniach budownictwa komunalnego - wyniki zakładów włącza się do sumy wyników przedsiębiorstw.
§  6.
1.
Do wyodrębnionego organizacyjnie zakładu, podległego centrali, prowadzącego scentralizowaną działalność socjalną na rzecz pracowników zatrudnionych w zgrupowanych przedsiębiorstwach i w centrali - stosuje się następujące zasady:
1)
pracownicy zatrudnieni w zakładzie są zaliczani do pracowników zakładowej działalności socjalnej,
2)
zatrudnienie i fundusz płac pracowników zakładowej działalności socjalnej nie podlegają limitowaniu; są one ustalane w ramach ogólnych wielkości planu zatrudnienia i funduszu płac zjednoczenia jako całości; wydatki na ten cel obciążają koszty zakładowej działalności socjalnej i są pokrywane ze środków zakładowego funduszu socjalnego.
2.
Przepisów ust. 1 nie stosuje się w razie prowadzenia scentralizowanej działalności socjalnej przez komórki organizacyjne centrali. W tym wypadku zatrudnienie i fundusz płac zalicza się do limitów ustalonych dla centrali.
3.
Jeżeli zakład, oprócz usług z zakresu zakładowej działalności socjalnej, świadczy również usługi z zakresu działalności bytowej lub innej (np. szkolenia zakładowego) nie objętej finansowaniem z zakładowego funduszu socjalnego - wówczas koszty ogólne zarządu zakładu podlegają odpowiedniemu podziałowi między zakładową działalność socjalną oraz zakładową działalność bytową lub inną właściwą dla finansowania określonej działalności, stosownie do obowiązujących szczegółowych zasad ewidencji kosztów i dochodów.
4.
Wynik finansowy zakładu, o którym mowa w ust. 1 i 3, podlega rozliczeniu:
1)
w części dotyczącej scentralizowanej zakładowej działalności socjalnej - ze scentralizowanym funduszem socjalnym w centrali bądź z zakładowymi funduszami socjalnymi zgrupowanych przedsiębiorstw uczestniczących w tej działalności,
2)
w części dotyczącej pozostałej działalności - zgodnie z § 5.
§  7.
Własnymi jednostkami organizacyjnymi centrali zjednoczenia w rozumieniu § 26 ust. 3 uchwały są komórki organizacyjne centrali z wyłączeniem podległych centrali zakładów na pełnym lub wewnętrznym rozrachunku gospodarczym.
§  8.
1.
W wypadku stwierdzenia nieprawidłowości w gospodarce funduszem, o którym mowa w § 28 uchwały, wojewoda może określić dla danego zjednoczenia limit wydatków na pokrycie kosztów utrzymania centrali.
2.
Do dochodów funduszu na pokrycie kosztów utrzymania centrali zalicza się także wpływy otrzymane za świadczone usługi centrali na rzecz innych jednostek, np. za wynajem lokali we własnym budynku centrali, garaży.
§  9.
1.
Centrala finansuje nakłady inwestycyjne w zakresie jej działalności i zakładów podległych centrali ze środków terenowego funduszu inwestycyjnego.
2.
W razie przyznania centrali prawa do utworzenia branżowego funduszu inwestycyjnego, przy zachowaniu warunków i trybu określonego w przepisach o finansowaniu inwestycji w jednostkach gospodarki uspołecznionej - ze środków tego funduszu finansuje się:
1)
inwestycje rozwojowe centrali, zakładów podległych centrali i zgrupowanych przedsiębiorstw,
2)
inwestycje odtworzeniowo-modernizacyjne oraz inwestycje nie mające bezpośrednio charakteru produkcyjnego, a stanowiące samodzielne zadania inwestycyjne, które nie wchodzą w skład przedsięwzięcia inwestycyjnego, zaliczanego do inwestycji rozwojowych - realizowane dla własnych potrzeb przez centralę i podległe centrali zakłady.
3.
W zjednoczeniach przedsiębiorstw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej może być utworzony scentralizowany fundusz inwestycji i modernizacji na zasadach ustalonych w zarządzeniu Nr 141 Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 1973 r. w sprawie gospodarki finansowej przedsiębiorstw gospodarki mieszkaniowej rozliczających się bezpośrednio ze zjednoczeniem (Dz. Urz. Min. Fin. z 1974 r. Nr 1, poz. 2).
4.
Zasady finansowania inwestycji zakładowej działalności socjalnej regulują odrębne przepisy.
§  10.
1.
Centrala posiada w banku finansującym rachunki bankowe:
1)
środków funduszu na pokrycie kosztów utrzymania centrali,
2)
środków funduszu rezerwowego,
3)
rozliczeń z tytułu wpłat do budżetu i dotacji - jeżeli centrala dokonuje rozliczeń z budżetem za zgrupowane przedsiębiorstwa,
4)
środków zakładowego funduszu socjalnego,
5)
środków zakładowego funduszu mieszkaniowego.
2.
Centrala może ponadto otwierać w banku finansującym:
1)
rachunek środków funduszu przedsięwzięć gospodarczych,
2)
rachunek środków funduszu branży,
3)
rachunki środków funduszy inwestycyjnych, o których mowa w § 9 ust. 2 i 3,
4)
inne rachunki na podstawie odrębnych przepisów lub uzgodnień z bankiem.
§  11.
Przedsiębiorstwa rozliczające się za pośrednictwem centrali dokonują z tytułu wpłat z zysku do budżetu rozliczeń: miesięcznych (zaliczkowych), kwartalnych i rocznych (wstępnych i ostatecznych). Rozliczeń kwartalnych dokonuje się narastająco od początku roku.
§  12.
1.
Za miesiące nie kończące kwartału przedsiębiorstwa przekazują zaliczkowe wpłaty z zysku w wysokości 1/3 wpłaty z zysku ustalonej w planie techniczno-ekonomicznym na dany kwartał.
2.
Przy rozliczeniach kwartalnych i rocznym (wstępnym i ostatecznym) wpłaty z zysku do budżetu ustala się według zasad i w wysokości określonej w uchwale. Za rentowność przedsiębiorstwa (§ 7 uchwały) uważa się stosunek zysku bilansowego - po potrąceniu zysku niezależnego i nieprawidłowego - do kosztu własnego ogółem.
3.
Podstawę rozliczeń kwartalnych i rozliczenia rocznego z tytułu wpłat z zysku do budżetu stanowi zysk wykazany w sprawozdaniach finansowych kwartalnych i rocznym. Przy ostatecznym rozliczeniu rocznym podstawę ustalania wpłat z zysku do budżetu jest zysk wykazany w zatwierdzonym rocznym sprawozdaniu finansowym, zweryfikowanym zgodnie z § 4 ust. 1 uchwały.
4.
Zysk niezależny od działalności przedsiębiorstwa oraz zysk nieprawidłowy podlegają wpłacie do budżetu centralnego, bezpośrednio przez przedsiębiorstwo, w wysokości określonej w § 4 ust. 4 i 5 uchwały.
§  13.
Przedsiębiorstwo obowiązane jest do przekazywania wpłat z zysku do budżetu, na rachunek określony w § 10 ust. 1 pkt 3, wynikających z rozliczeń:
1)
zaliczkowych do dnia 5 miesiąca następującego po miesiącu, którego zaliczka dotyczy, z tym że za miesiąc grudzień wpłatę zaliczkową należy przekazać do dnia 20 tego miesiąca,
2)
kwartalnych i wstępnego rocznego - w ciągu 2 dni od terminu ustalonego do składania sprawozdań finansowych,
3)
ostatecznego rocznego - w ciągu 5 dni od zatwierdzenia sprawozdania finansowego.
§  14.
1.
Centrala przekazuje wpłaty z zysku do budżetu, za miesiące nie kończące kwartału, w wysokości sumy wpłat z zysku, jaka przypada za dany miesiąc od zgrupowanych przedsiębiorstw.
2.
Podstawę rozliczeń kwartalnych i rocznego wstępnego wpłat z zysku do budżetu stanowią wykazane w sprawozdaniach finansowych przedsiębiorstw:
1)
gospodarki komunalnej (§ 1 ust. 1 pkt 1 uchwały) - suma należnych wpłat z zysku do budżetu, z uwzględnieniem przepisu § 5 pkt 1 lit. a) oraz pkt 2, lit b),
2)
gospodarki mieszkaniowej - łączny dodatni wynik finansowy,
3)
budowlanych (§ 1 ust. 1 pkt 2 uchwały) - łączny dodatni wynik finansowy, z uwzględnieniem przepisu § 5 pkt 2 lit. a) oraz pkt 3.
3.
Rozliczenia rocznego ostatecznego z tytułu wpłaty z zysku do budżetu centrala dokonuje na podstawie zweryfikowanych i zatwierdzonych rocznych sprawozdań finansowych zgrupowanych przedsiębiorstw zgodnie z zasadami określonymi w ust. 2.
§  15.
1.
Centrala zjednoczenia gospodarki komunalnej i mieszkaniowej lub zjednoczenia gospodarki komunalnej, mieszkaniowej i budownictwa komunalnego, która stosownie do uchwały wojewódzkiej rady narodowej, rozlicza się za zgrupowane przedsiębiorstwa z jednostkowym budżetem województwa z tytułu wpłat z zysku do budżetu, dokonuje tych rozliczeń odrębnie dla każdego działu ustalonego w zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 15 stycznia 1976 r. w sprawie klasyfikacji dochodów i wydatków budżetu centralnego i budżetów terenowych (Monitor Polski Nr 6, poz. 29).
2.
Rozliczeń przedsiębiorstw gospodarki komunalnej, dokonuje się w sposób następujący:
1)
w zakresie wpłat z zysku do budżetu - w postaci przejęcia części zysku od każdego przedsiębiorstwa, ponad poziom rentowności określony w § 7 ust. 1 uchwały i przekazania tej części do budżetu,
2)
w jednobranżowych przedsiębiorstwach wodociągów i kanalizacji lub w wielobranżowych przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, w których skład wchodzi zakład wodociągów i kanalizacji - przekazaniu do budżetu podlega tylko część zysku mieszcząca się w granicach 3-5% rentowności (stosownie do § 8 uchwały) według stawek określonych w § 7 ust. 1 uchwały.
3.
Rozliczeń przedsiębiorstw gospodarki mieszkaniowej dokonuje się zbiorczo w skali zjednoczenia. Sposób rozliczeń określają przepisy zarządzenia wymienionego w § 9 ust. 3.
4.
Rozliczeń przedsiębiorstw budowlanych dokonuje się - zbiorczo w skali zjednoczenia w sposób określony w § 19 uchwały.
§  16.
Centrala zjednoczenia budownictwa komunalnego rozlicza się z jednostkowym budżetem wojewódzkim z tytułu wpłat z zysku do budżetu w sposób określony w § 19 uchwały.
§  17.
1.
Centrala obowiązana jest do przekazywania wpłat z zysku do budżetu, wynikających z rozliczeń:
1)
zaliczkowych - do dnia 10 miesiąca następującego po miesiącu, którego zaliczka dotyczy, z tym że za miesiąc grudzień wpłatę zaliczkową należy przekazać do dnia 24 tego miesiąca,
2)
kwartalnych i wstępnego rocznego - w ciągu 5 dni od terminu ustalonego do składania sprawozdań finansowych,
3)
ostatecznego rocznego - w ciągu 5 dni po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego.
2.
Odroczenie terminu złożenia sprawozdania finansowego powoduje odroczenie wpłat za ten sam okres i o tę samą liczbę dni.
§  18.
1.
Przedsiębiorstwa zobowiązane do oprocentowania środków trwałych dokonują tych wpłat do budżetu miasta lub do jednostkowego budżetu województwa, stosownie do uchwały wojewódzkiej rady narodowej. W wypadku zaliczania wpłat do dochodów jednostkowego budżetu województwa, wpłaty te są dokonywane za pośrednictwem zjednoczenia.
2.
W razie wnoszenia wpłat za pośrednictwem zjednoczenia, wpłaty przez przedsiębiorstwa powinny być dokonywane do dnia 20 danego miesiąca.
3.
Zjednoczenie obowiązane jest dokonywać wpłat do budżetu w terminach określonych w zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 19 sierpnia 1974 r. w sprawie oprocentowania środków trwałych przedsiębiorstw państwowych (Monitor Polski Nr 29, poz. 179).
§  19.
1.
Centrala, która nie dokona w terminach należnych wpłat do budżetu przekazuje na rachunek dochodów jednostkowego budżetu województwa odsetki za zwłokę w wysokości określonej w odrębnych przepisach.
2.
Przepis ust. 1 ma zastosowanie również do przedsiębiorstw dokonujących wpłat do budżetu za pośrednictwem centrali.
§  20.
Centrala ustala i dokonuje rozliczenia należnych dopłat i dotacji budżetowych na wyrównanie rentowności działalności podstawowej planowo deficytowych:
1)
przedsiębiorstw gospodarki komunalnej - odrębnie dla każdego przedsiębiorstwa, któremu przysługuje dopłata, według zasad określonych w zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 stycznia 1976 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przyznawania oraz rozliczania dopłat budżetowych dla przedsiębiorstw gospodarki komunalnej (Monitor Polski Nr 7, poz. 39),
2)
przedsiębiorstw gospodarki mieszkaniowej - zbiorczo w skali zjednoczenia, według zasad określonych w przepisach zarządzenia wymienionego w § 9 ust. 3.
§  21.
Wpłaty na fundusz infrastruktury technicznej mogą być dokonywane bezpośrednio przez przedsiębiorstwa zgrupowane w zjednoczeniu, bądź za pośrednictwem centrali. Odpisom na fundusz podlega nadwyżka zysku przekraczająca 5% rentowności w skali przedsiębiorstwa, o którym mowa w § 8 uchwały, z tym, że w wielobranżowym przedsiębiorstwie nadwyżkę tę wylicza się po uprzednim uwzględnieniu deficytu występującego w zakładach planowo deficytowych działalności podstawowej przedsiębiorstwa.
§  22.
Przedsiębiorstwa dokonujące odpisów z zysku na fundusz rezerwowy zjednoczenia obowiązane są do przekazywania tych odpisów w terminach, jakie obowiązują dla wpłat z zysku do budżetu (§ 13).
§  23.
Traci moc instrukcja Nr 12/FT Ministra Finansów z dnia 6 kwietnia 1973 r. w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej central zjednoczeń grupujących państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe, budowlane, usług rolniczych i gospodarki komunalnej, objętych planowaniem terenowym (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 6, poz. 17).
§  24.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i stosuje się do rozliczeń za okres od dnia 1 stycznia 1976 r.