Szczegółowe wskazania lekarskie co do zakresu badań wstępnych oraz zakres i częstotliwość badań okresowych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1987.10.70

Akt utracił moc
Wersja od: 11 sierpnia 1987 r.

INSTRUKCJA Nr 5/87
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 11 sierpnia 1987 r.
w sprawie szczegółowych wskazań lekarskich co do zakresu badań wstępnych i częstotliwości badań okresowych

Na podstawie § 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 10 grudnia 1974 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników (Dz. U. Nr 48, poz. 296), ustala się, co następuje:
§  1.
Wstępne i okresowe badania lekarskie przeprowadza się w oparciu o wskazówki metodologiczne, stanowiące załącznik do instrukcji.
§  2.
Lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne określa częstotliwość oraz zakres tych badań w zależności od stanu zdrowia pracownika i warunków środowiska pracy.
§  3.
Traci moc instrukcja Nr 10/74 z dnia 10 grudnia 1974 r. (Dz. Urz. MZiOS Nr 24, poz. 107, z 1975 r. Nr 9, poz. 32).
§  4.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK 

WSKAZÓWKI METODOLOGICZNE DO PRZEPROWADZANIA BADAŃ WSTĘPNYCH I OKRESOWYCH

I.

Część ogólna

W lekarskich badaniach profilaktycznych stosowano dotychczas zalecenia zawarte w instrukcji Nr 10/74 Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 10 grudnia 1974 r. w sprawie szczegółowych wskazań lekarskich co do zakresu badań wstępnych oraz zakresu i częstotliwości badań okresowych (Dz. Urz. MZiOS Nr 24, poz. 107, z 1975 r. Nr 9, poz. 32).

Opracowane obecnie "Wskazówki metodologiczne ..." uwzględniają postęp w metodyce oceny stanu zdrowia pracowników oraz oceny środowiska pracy.

Wytyczne przeznaczone są do użytku lekarzy i stanowią ramowe zasady lekarskich badań profilaktycznych (wstępnych i okresowych) pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia i uciążliwe.

1.
Badaniom wstępnym podlegają pracownicy rozpoczynający pracę zarobkową oraz przenoszeni na stanowiska pracy, na których czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe występują w większym stopniu niż na stanowisku zajmowanym dotychczas.

Badanie stanu zdrowia osób podejmujących pracę w przemyśle ma szczególne znaczenie ze względu na to, że pozwala na ocenę psychofizycznych możliwości wykonywania przez kandydata pracy zawodowej na danym stanowisku i w środowisku przemysłowym, cechującym się określonymi warunkami psychosocjologicznymi i materialnymi.

Przeprowadzając badania wstępne należy konsekwentnie stosować tryb wydawania orzeczeń o warunkowej przydatności do pracy, jeżeli w toku przeprowadzania badań ogólnych nie stwierdzono przeciwwskazań a badanie wstępne nie może być zakończone w dniu zgłoszenia się kandydata do pracy ze względu na konieczność przeprowadzania badań dodatkowych.

Badaniom okresowym podlegają osoby zatrudnione na stanowiskach pracy, na których występują czynniki szkodliwe, zwłaszcza wymienione w wykazie obowiązujących najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia.

Ponadto badaniom okresowym podlegają pracownicy wykonujący prace uciążliwe, przy czym lekarz przemysłowy rozstrzyga, które prace należy uznać za uciążliwe.

Częstotliwość badań okresowych określa lekarz zakładu służby zdrowia właściwego w myśl § 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 10 grudnia 1974 r. (Dz. U. Nr 48, poz. 296) w zależności od wyników pomiarów czynników szkodliwych.

Jeżeli stężenie lub natężenie czynnika szkodliwego jest równe lub przekracza dopuszczalne parametry higieniczne, (NDS, NDN), to badanie okresowe należy wykonać wg wskazań zawartych w wytycznych. Jeżeli wartość pomiarów waha się od 1/2 NDS do NDS, to lekarz przemysłowy ustala zakres badań i ich częstotliwość wg swojej opinii.

W tych sytuacjach badania okresowe mogą być wykonywane w dłuższych odstępach czasu, niż podane w wytycznych. Wyjątek stanowią badania pracowników zatrudnionych pod ziemią do chwili ukończenia 21 lat oraz młodocianych, którzy powinni być badani nie rzadziej niż co 12 miesięcy.

Nie obowiązują badania okresowe, jeżeli stężenia lub natężenia czynników szkodliwych są niższe niż 1/2 NDS lub 1/2 NDN, jednak wówczas lekarz może także uznać za celowe wykonanie badań okresowych, jeżeli ma wątpliwości co do dotychczasowej oceny stężeń i natężeń czynników szkodliwych. W powyższych przypadkach lekarz winien porozumieć się z państwowym inspektorem sanitarnym celem przeprowadzenia ponownej oceny środowiska pracy. Lekarz może również uznać za celowe wykonanie badań okresowych, jeżeli zachodzi prawdopodobieństwo łącznego (synergistycznego) działania czynników szkodliwych, albo występują w środowisku pracy czynniki szkodliwe, dla których w Polsce nie ustalono obowiązujących normatywów higienicznych.

Badania okresowe osób zatrudnionych na stanowiskach, na których występują substancje uczulające, rakotwórcze lub czynniki mikrobiologiczne, są obowiązujące niezależnie od wyników pomiarów tych czynników w środowisku pracy.

Znowelizowane "Wskazówki metodologiczne..." mają na celu ułatwienie lekarzom planowanie tych badań, zawierają one najważniejsze przeciwwskazania lekarskie do niektórych prac oraz zakres badań lekarskich i dodatkowych w zasadzie możliwych do wykonania w placówkach społecznej służby zdrowia. Zakres ten może ulegać modyfikacji w zależności od indywidualnych wskazań lekarskich wynikających ze stanu zdrowia badanego kandydata lub pracownika.

Ustalając częstotliwość badań okresowych należy uwzględniać nie tylko sposób działania czynników szkodliwych na stan zdrowia, ale także płeć oraz wiek pracownika i związane z nim procesy starzenia się zwiększające ryzyko niektórych chorób.

W razie wątpliwości dotyczących zakresu i częstotliwości badań okresowych lekarz odpowiedzialny za ich prowadzenie powinien uzyskać konsultację w przemysłowych specjalistycznych zespołach opieki zdrowotnej lub wojewódzkich przychodniach przemysłowych.

W wytycznych utrzymano porządek alfabetyczny haseł, dotyczących czynników toksycznych, przy czym starano się zgrupować czynniki o zbliżonym działaniu biologicznym. Pominięte zostały niektóre substancje chemiczne, które nie są stosowane i produkowane w Polsce lub nie wykazują działania szkodliwego w warunkach pracy zawodowej.

Dla niektórych grup zawodowych obowiązują odrębne przepisy dotyczące badań profilaktycznych, nie zamieszczone w niniejszych wytycznych (np. dla nurków, kierowców i in.). Prace wzbronione kobietom są wymienione w odrębnym przepisie. W wytycznych uwzględniono jedynie przeciwwskazania do pracy kobiet w okresie rozrodczym.

2.
Za badanie lekarskie "ogólne" uważa się badania podmiotowe (wywiad) i przedmiotowe (wg zasad ogólnego badania lekarskiego, w którego skład wchodzi m. in.: oglądanie skóry, orientacyjne badanie słuchu, drożności nosa, stanu noso-gardzieli, spojówek, badanie ruchomości gałek ocznych i reakcji źrenic, ostrości widzenia, orientacyjne badanie neurologiczne (odruchy ścięgnowe, okostnowe, fizjologiczne i patologiczne, badanie zmysłu równowagi, symetrii siły mięśniowej itp.), badanie układu krążenia z pomiarem ciśnienia tętniczego krwi na kończynach, układu oddechowego, narządów jamy brzusznej.

Należy zwracać uwagę na odchylenia ze strony narządów wykazujących najwcześniejsze lub największe zmiany pod wpływem określonego czynnika szkodliwego. Wątpliwości co do ich charakteru lub przyczyny mogą uzasadniać skierowanie do konsultacji lekarzy specjalistów.

3.
Do badań dodatkowych rutynowych potrzebnych dla oceny stanu zdrowia zalicza się:

- badanie moczu (ciężar właściwy, urobilinogen, białko, cukier, ocena elementów komórkowych i innych w osadzie),

- szybkość opadania krwinek po 1 godzinie,

- badanie krwi (zawartość hemoglobiny, liczba erytrocytów, liczba leukocytów, ewentualnie z wzorem odsetkowym w razie wskazań lekarskich),

- małoobrazkowe zdjęcia rtg klatki piersiowej.

Badań tych nie należy powtarzać, jeżeli pracownik przedstawia wyniki badań z ostatniego półrocza i nie zachodzi okoliczność uzasadniająca ich ponowne wykonanie. Małoobrazkowe zdjęcie rtg klatki piersiowej jest zbędne, jeżeli rodzaj czynnika szkodliwego w miejscu pracy lub wynik lekarskiego badania uzasadniają wykonanie pełnowymiarowego zdjęcia rtg.

U młodocianych (do 18 roku życia) nie zaleca się wykonywania profilaktycznych badań radiofotograficznych. Zdjęcia pełnowymiarowe klatki piersiowej i inne badania radiologiczne mogą być wykonywane w przypadkach uzasadnionych potrzebami diagnostycznymi.

4.
U osób pracujących na stanowiskach szkodliwych, na których mogą wystąpić określone zmiany chorobowe, niezbędne jest wykonywanie badań pracownianych, które mogą ujawnić objawy uszkodzenia danego narządu lub określone zaburzenia czynnościowe:
a)
w przypadku występowania w środowisku czynników powodujących uszkodzenie wątroby należy wykonać badania czynności tego narządu. Wielorakie funkcje wątroby uzasadniają badania w indywidualnych przypadkach:

– zaburzeń syntezy białek tj. próbę tymolową, oznaczenie albumin w surowicy krwi, czasu protrombinowego,

– zmian w drogach żółciowych: oznaczanie zawartości bilirubiny, aktywności fosfatazy zasadowej i gamma-glutamylotransferazy w surowicy krwi,

– zaburzeń syntezy hemu: oznaczanie porfiryn wydalanych z moczem.

Te badania stanowią minimum niezbędne dla diagnostyki przewlekłych chorób wątroby. Zwiększenie ich zakresu zwiększa możliwość ustalenia dokładnego rozpoznawania i zróżnicowania zmian pod warunkiem właściwej interpretacji wyników.

b)
w przypadku występowania czynników powodujących zmiany w nerkach zaleca się poza ogólnym badaniem moczu:

– badania poziomu kreatyniny lub mocznika w surowicy krwi

– badanie zdolności zagęszczania moczu.

c)
w przypadku występowania czynników powodujących zmiany w układzie oddechowym zaleca się:

– badanie czynności układu oddechowego (spirometryczne tj. VC, FEV i TLC). Poszerzenie badań o ocenę zdolności dyfuzyjnej, ocenę wymiany gazowej jest możliwe w pracowniach specjalistycznych wyposażonych w odpowiednią aparaturę,

– zdjęcia pełnowymiarowe klatki piersiowej w przypadku działania pyłów zwłókniających.

Z badań czynnościowych układu oddechowego i krążenia wymienione zostały "próby wysiłkowe". Można je wykonywać w pracowniach wyposażonych np. w ergometr rowerowy lub urządzenie do próby schodkowej; w razie braku sprzętu można je ograniczyć np. do 10-15 przysiadów w narzuconym tempie przed badaniem elektrokardiograficznym,

d)
w przypadku występowania na stanowisku pracy czynników powodujących uszkodzenie układu krwiotwórczego zaleca się w zależności od rodzaju zaburzeń:

– dla oceny układu czerownokrwinkowego określenie bezwzględnej liczby retykulocytów, stężenie żelaza i zdolności wiązania żelaza przez surowicę,

– dla oceny układu płytkotwórczego określenie liczby płytek (metodą bezpośrednią), określenie czasu krwawienia.

e)
w ocenie narażenia zawodowego oraz planowaniu zakresu badań okresowych należy stosować wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 4 stycznia 1985 roku w sprawie przeprowadzania i oceny wyników pomiarów stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.
5.
Za przeciwwskazania do pracy, związanej z wpływem czynników szkodliwych i uciążliwych uznaje się choroby, które:

- uniemożliwiają sprawne wykonywanie pracy (np. niedorozwój umysłowy uniemożliwia sprawną obsługę pulpitów sterowniczych),

- rokują postępujące upośledzenie sprawności (np. wady serca lub choroba niedokrwienna serca),

- mogą ulec nasileniu pod wpływem czynników szkodliwych lub uciążliwych (np. choroby miąższu wątroby pod wpływem narażenia na substancje hepatotoksyczne),

- mogą ułatwić występowanie chorób zawodowych (np. choroby nerek z upośledzoną czynnością wydalniczą mogą przyczynić się do zatrucia niektórymi metalami ciężkimi),

- upośledzają zdolność oceny ryzyka wypadku lub zatrucia (głównie choroby psychiczne) lub zwiększają ryzyko wypadku (choroby przebiegające z utratą przytomności).

Zmiany chorobowe wymienione jako "przeciwwskazania do pracy" powinny stanowić dla lekarzy informację na jakie objawy zwrócić uwagę w wywiadzie i badaniu przedmiotowym.

Jest oczywiste, że zmiany chorobowe uznane za przeciwwskazania do pracy mogą wystąpić u osób, które zostały przyjęte do pracy jako zdrowe. W tych przypadkach lekarz powinien szczególnie wnikliwie rozważyć dynamikę procesu chorobowego, wiek chorego, rokowanie, możliwości zmiany stanowiska pracy lub zawodu. Szczególnym przykładem trudności w ocenie dalszej możliwości pracy może być miażdżyca naczyń związana z wiekiem, występująca u pracowników narażonych na wchłanianie dwusiarczku węgla - substancji wpływającej na przyspieszenie miażdżycy.

6.
Proponowana częstotliwość badań okresowych w przedziałach paroletnich umożliwia lekarzowi uwzględnienie w planowaniu badań specyficznych warunków środowiska pracy i charakteru zatrudnionej grupy pracowników. Niektóre propozycje zawierają wskazówki dotyczące zmiany częstotliwości badań w zależności od poznanej dynamiki procesu chorobowego (u narażonych na pyły zwłókniające) lub w zależności od fizjologicznych procesów starzenia się.
7.
Ekspozycja na czynniki szkodliwe na stanowisku pracy ma najczęściej charakter złożony, toteż powinna być oceniana przez lekarza prowadzącego badania profilaktyczne pod kątem kompleksowego wpływu na stan zdrowia. Z tego względu wytyczne mają charakter ramowy, a nie obligatoryjny i zakres oraz częstotliwość badań powinny być ustalone przez lekarza po uwzględnieniu oceny ekspozycji.

Obowiązujące - jak wspomniano - są natomiast przepisy odnoszące się do częstotliwości badań pracowników młodocianych oraz zatrudnionych pod ziemią do chwili ukończenia 21 lat, a także niektórych innych grup zawodowych, np. nurków, kobiet ciężarnych itd.

Wynik badania okresowego pracowników jest podstawą dla indywidualnej oceny stanu zdrowia, dynamiki zmian w porównaniu z wynikami poprzedzających badań okresowych pracownika oraz orzeczenia o dalszej zdolności do pracy na dotychczasowym stanowisku.

Zbiorcza ocena wyników badań okresowych grup pracowników zatrudnionych w określonych warunkach powinna umożliwić wnioskowanie o częstości występowania zmian chorobowych związanych z wykonaną pracą, o potrzebie przedsięwzięć profilaktycznych podejmowanych przez zakład przemysłowy, służby bezpieczeństwa i higieny pracy i inne.

Wyniki zbiorczej oceny zdrowia mogą uzasadnić zmianę częstotliwości lub zakresu badań okresowych pracowników.

Wskazówki zostały opracowane przez krajowy zespół specjalistyczny w dziedzinie medycyny przemysłowej.

II.

Część szczegółowa

Lp.Czynnik szkodliwy lub uciążliwyBadanie wstępneBadanie okresowePrzeciwwskazania do pracyCzęstotliwość badań okresowychUwagi
lekarskiepomocniczelekarskiepomocnicze
123456789
1Praca fizyczna z wydatkiem energetycznym na pracę powyżej 1.500 Kcal/8 godz. lub 3 Kcal/min. dla mężczyzn i powyżej 1.000 Kcal/8 godz. lub ponad 2 Kcal/min. dla kobietogólnerutynowe, ekg spoczynkowe po wysiłku*)ogólnerutynowe, ekgWady serca, choroby mięśnia sercowego, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia ukrwienia mózgu. Wysoka krótkowzroczność, zagrażające odklejenie siatkówki, jaskra. Przepukliny. Znacznego stopnia zmiany żylakowe. Zmiany w układzie ruchu upośledzające jego sprawność2-4 lataBadania okresowe u osób w wieku do 45 roku życia co 3 lata, po 45 roku życia raz na rok
2Praca w wymuszonej pozycjiogólnew zależności od wskazań lekarskichogólnew zależności od wskazań lekarskichZmiany w układzie ruchu w zależności od ich umiejscowienia i od sposobu wykonywania pracy2-4 lata
3Prace wymagające ruchów monotypowych kończynogólnew zależności od wskazań lekarskichogólnew zależności od wskazań lekarskichChoroby nerwów, mięśni, układu kostno-stawowego w zakresie odpowiadającym obciążeniu sposobem wykonywania pracy3-4 lata
4Praca na wysokości

a) powyżej 3 m

ogólne specjalistyczne: neurologiczne, okulistyczne, laryngologicznerutynoweogólne, specjalistyczne w zależności od wskazań lekarskichw zależności od wskazań lekarskichChoroby przebiegające z nagłą utratą świadomości, choroby ośrodkowego układy nerwowego, choroby psychiczne i niedorozwój umysłowy, asymetria reakcji błędników, choroba Meniere'a, zaburzenia równowagi o innej etiologii, lęk przestrzeni i subiektywne zawroty głowy, znaczne upośledzenie słuchu utrudniające rozumienie mowy, nadciśnienie tętnicze. Cukrzyca leczona farmakologicznie. Zaburzenia rytmu serca, zaawansowana miażdżyca tętnic. Nerwice znacznego stopnia, używanie leków uspokajających, psychotropowych itp., narkomania. Brak widzenia obuocznego, ograniczenia pola widzenia. Choroby ograniczające w sposób istotny sprawność narządu ruchu1-3Badania okresowe u osób w wieku do 50 lat co 3 lata. w wieku powyżej 50 r. życia raz w roku.

Wady wzroku wymagające stałego noszenia szkieł korekcyjnych stanowią przeciwskazanie do pracy na wysokości na otwartej przestrzeni.

b) do 3 mogólne, specjalistyczne w zależności od wskazań lekarskichzależności od wskazań lekarskichogólne specjalistyczne w zależności od wskazań lekarskichw zależności od wskazań lekarskichjak wyżej4
5Prace wymagające stałego i długotrwałego wysiłku głosowegospecjalistyczne laryngologicznew zależności od wskazań lekarskichspecjalistyczne laryngologicznew zależności od wskazań lekarskichCzynnościowe i organiczne zaburzenia głosu2 latawskazane badania foniatryczne co 5 lat
6Prace wymagające szczególnej sprawności psychofizycznej (np. obsługa suwnic, pulpitów sterowniczych i innych urządzeń, praca kierowców transportu wewnętrznego, wymagająca podzielności uwagi)ogólne ze zwróceniem uwagi na stan układu nerwowego i psychicznegorutynowe, psychologiczne, specjalistyczne okulistyczne w zależności od wskazańogólne ze zwróceniem uwagi na stan układu nerwowego i psychicznegorutynowe i okulistyczne w zależności od wskazańChoroby ośrodkowego układu nerwowego, choroby psychiczne i niedorozwój umysłowy, wzmożona pobudliwość nerwowa. Częste naczynioruchowe bóle głowy. Miażdżyca tętnic, nadciśnienie tętnicze, stany nagłej utraty świadomości2Badanie okresowe psychologiczne co 4 lata. Badania profilaktyczne kierowców samochodowych, pilotów itp. regulują odrębne przepisy
7Praca nocnaogólnew zależności od wskazań lekarskichogólnew zależności od wskazań lekarskichChoroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze. Niektóre choroby układu trawienia np. choroba wrzodowa i choroby dróg żółciowych wymagające uregulowanego trybu życia. Nerwice ze złą tolerancją pracy nocnej. Cukrzyca insulinozależna2-4
8Oświetleniew zależności od wskazań lekarskichw zależności od wskazań lekarskich3
a) niedostateczneogólne, specjalistyczne, okulistyczneogólne, specjalistyczne, okulistyczneZaburzenia adaptacji wzroku do ciemności, jaskraWskazana nyktometria lub adaptometria. Badania okresowe osób po 50 roku życia co 2 lata
b) nadmiernejak wyżejjak wyżejPrzewlekłe stany zapalne spojówek, powiek i rogówekjak wyżej
9Promieniowanie podczerwone i nadfioletowejak wyżejjak wyżejjak wyżejjak wyżejjak wyżej, uczulenie na światło (fotodermatozy)jak wyżej
10Mikroklimat gorący tj. powyżej 27º temperatury efektywnejogólnerutynowe, ekgogólnerutynowe, ekgChoroby mięśnia sercowego, wady serca, choroba niedokrwienna serca, zaburzenia rytmu, nadciśnienie tętnicze. Otyłość znacznego stopnia, zaburzenia wydzielania potu, cukrzyca, nadczynność tarczycy2-4Badania okresowe osób w wieku do 40 roku życia co 2-4 lata; po 40 roku życia - raz na rok
11Mikroklimat chłodny tj. poniżej 10º temp. efektywnejogólne ze zwróceniem uwagi na stan skóryrutynoweogólnew zależności od wskazań lekarskichPrzewlekłe choroby górnych dróg oddechowych, przewlekłe zapalenie oskrzeli i dychawica oskrzelowa, odmrożenia skóry, zespół Raynauda, choroba Bürgera i inne choroby naczyń obwodowych, choroby reumatoidalne i inne zaostrzające się pod wpływem ochłodzenia2-4W badaniu wstępnym i okresowym pożądana termometria skóry rąk
12Hałas przekraczający 80 dB Aogólne, specjalistyczne badanie laryngologiczne i audiometryczne, określenie przewodnictwa powietrznego i kostnegow zależności od wskazań lekarskichogólne, specjalistyczne laryngologiczne i audiometrycznew zależności od wskazań lekarskichChoroby ucha środkowego i wewnętrznego. Nadciśnienie tętnicze. Nadczynność tarczycy. Nerwice znacznego stopnia.

Ciąża - przeciwwskazanie do pracy w hałasie przekraczającym 90 dBA i impulsowym

1-2Pierwsze badanie audiometryczne po 6 miesiącach pracy, następne co 2 lata; w razie narażenia na hałas przekraczający 110 dBA i impulsowy - nie rzadziej niż raz w roku
13Wibracja przekazywana na kończyny górneogólne ze zwróceniem uwagi na stan układu nerwowegorutynowe, zdjęcia rtg kości rąk, stawów barkowych i łokciowych, próba oziębienia z termometrią skórną i próbą uciskową, ocena czucia wibracji (najlepiej metodą palestezjometryczną)ogólne ze zwróceniem uwagi na stan układu nerwowegorutynowe, zdjęcia rtg kości i w zależności od wskazań łokciowych i barkowych; próba oziębienia z termometrią skóry i próbą uciskową, ocena czucia wibracji najlepiej metodą palestezjometrycznąChoroby naczyń obwodowych, choroby obwodowego układu nerwowego, przebyte odmrożenia kończyn górnych zwłaszcza rąk, choroba zwyrodnieniowa kości i stawów, upośledzenie sprawności stawów kończyn górnych, osteoporoza, znaczne pourazowe deformacje kości i stawów kończyn górnych, choroby w przebiegu których występuje objaw Raynauda, zespół żebra szyjnego, zespół mięśnia pochyłego przedniego2Pierwsze badania po 6 miesiącach zatrudnienia. Zdjęcie rtg kości i stawów kończyn górnych co 3 lata. Osoby z objawami akroparestezji należy wyodrębnić do grupy dyspanseryjnej i badać co 6 miesięcy. Niewskazane zatrudnienie osób poniżej 23 roku życia
14Wibracja ogólna, ogólne, specjalistyczne: neurologiczne, laryngologiczne z oceną narządu równowagiogólne, specjalistyczne: neurologiczne, laryngologiczne z oceną narządu równowagirutynowe, zdjęcia rtg kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego, rtg kości stóp i stawów kolanowychogólne, specjalistyczne neurologicznerutynoweChoroby ośrodkowego układu nerwowego, nerwice znacznego stopnia, uszkodzenia błędników, zaburzenia równowagi o różnej etiologii. Nadciśnienie tętnicze. Zaburzenia hormonalne. Kręgozmyk, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, zespoły bólowe lędźwiowo-krzyżowe, dyskopatia, choroba zwyrodnieniowa kości i stawów. Miażdżyca zarostowa kończyn dolnych, choroba Bürgera2-4Zdjęcie rtg kości stóp i stawów kolanowych w zależności od wskazań lekarskich
15Promieniowanie jonizująceogólne, specjalistyczne: okulistyczne z oceną soczewek w lampie szczelinowejrutynowe, liczba płytek krwiogólne, specjalistyczne: okulistyczne z oceną soczewek w lampie szczelinowej. W zależności od wskazań badanie ginekologiczne i dermatologicznerutynowe, liczba płytek krwiPrzebyte zmiany popromienne, przewlekłe zatrucie benzenem i inne choroby układu krwiotwórczego. Stany przednowotworowe i po leczeniu nowotworów. Ciąża. Okres karmienia w przypadku pracy przy otwartych źródłach promieniowania. Zmętnienie soczewek3W razie przekroczenia dopuszczalnej dawki promieniowania obowiązuje badanie celowe. W razie stwierdzenia utrzymującej się granulocytopenii należy przeprowadzić badanie czynnościowe układu białokrwinkowego i badanie szpiku kostnego
16Pola elektromagnetyczneogólne ze zwróceniem uwagi na stan układu nerwowego, specjalistyczne okulistyczne z oceną soczewek w lampie szczelinowejrutynowe, ekgogólne ze zwróceniem uwagi na stan układu nerwowego, specjalistyczne okulistyczne. W zależności od wskazań badanie ginekologiczne i dermatologicznerutynowe, ekgChoroby ośrodkowego układu nerwowego, choroby psychiczne, nerwice znacznego stopnia, zmętnienia soczewek oczu, choroby gruczołów dokrewnych, okres ciąży, choroby układu bodźcotwórczego i przewodzącego serca, upośledzenie funkcji gonad2-4Pożądane badanie eeg i badanie nasienia
17Zwiększone lub obniżone ciśnienie atmosferyczne środowiskaogólne i specjalistyczne: laryngologiczne, neurologiczne, okulistyczne, stomatologicznerutynowe, ekgogólne i specjalistyczne: laryngologiczne, okulistyczne, stomatologicznerutynowe, ekgChoroby mięśnia sercowego, wady serca, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia ukrwienia mózgu, choroby przebiegające z utratą przytomności, przewlekłe zapalenie ucha środkowego, zaburzenia błędnikowe, zmiany zapalne okołozębowe i rozległe wypełnienia zębów. Choroba wrzodowa1/2-2 latBadania profilaktyczne nurków są uregulowane odrębnymi przepisami
18Pyły zawierające krzemionkę:ogólnerutynowe, spirometryczne, zdjęcia rtg klatki piersiowej pełnowymiaroweogólnerutynowe, spirometryczne, zdjęcia rtg płuc według rubryki 9Zmiany pylicze i inne pyłopochodne choroby płuc, rozległe zmiany pogruźlicze i inne zwłóknienia śródmiąższowe niezależnie od etiologii, rozległe zrosty opłucnowe, przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozstrzenie oskrzeli, rozedma płuc, dychawica oskrzelowa, sarkoidoza. Znaczne zniekształcenia klatki piersiowej, upośledzenie drożności nosa. Zaburzenia sprawności wentylacyjnej płuc, upośledzenie zdolności wysiłkowej niezależnie od przyczyny. Przewlekłe choroby układu krążenia.1 raz w roku
a) powyżej 50% SiO2a) zdjęcia rtg pełnowymiarowe klatki piersiowej po 5 latach pracy, następne co rok; u narażonych na ziemię krzemionkową rtg klatki piersiowej w bad. wstępnych po 6 miesiącach pracy, następnie co rok. Pożądane badania zdolności wysiłkowej
b) 10-50% SiO2b) zdjęcie rtg pełnowymiarowe klatki piersiowej: po 5 latach pracy, następne co 2 lata
c) poniżej 10% SiO2c) zdjęcia rtg pełnowymiarowe klatki piersiowej po 8 latach pracy, następnie co 3 lata
19Pyły kopalń węgla kamiennegoogólnerutynowe, pełnowymiarowe zdjęcia rtg klatki piersiowej, spirometryczneogólnerutynowe, spirometryczne, pełnowymiarowe zdjęcia klatki rtg płuc - wg rubryki 9jak wyżej2-4Zdjęcia rtg płuc pełnowymiarowe po roku i po 8 latach pracy, następnie co 4 lata
20Pył azbestuogólne, specjalistyczne laryngologicznerutynowe, zdjęcie rtg klatki piersiowej pełnowymiarowe, spirometryczne, ekgogólne i pozostałe wg rub. 9rutynowe i pozostałe wg rub. 9Upośledzenie drożności nosa, nieżyty zanikowe, przerostowe i alergiczne górnych dróg oddechowych, przewlekłe zapalenie oskrzeli, dychawica oskrzelowa, zwłóknienie płuc o różnej etiologii, rozedma płuc, zgrubienia i zwapnienia opłucnej, zrosty opłucnowe, znaczne zniekształcenia klatki piersiowej, zaburzenia sprawności wentylacyjnej płuc i upośledzenie zdolności wysiłkowej niezależnie od przyczyny1-2U osób zatrudnionych w ekspozycji na azbest do 10 lat zleca się wykonywanie pełnowymiarowego zdjęcia rtg klatki piersiowej, badanie spirometryczne oraz badanie laryngologiczne co 3 lata. Przeprowadzanie ww. badań w odstępach rocznych uzasadniają następujące sytuacje:
1) okres narażenia przekraczający 10 lat
2) obecność zmian radiologicznych pod małych, nieregularnych cieni oraz zgrubień i zwapnień opłucnej
3) pojawienie się zaburzeń wentylacji, zwłaszcza typu restrykcyjnego i mieszanego
21Pyły tworzyw sztucznych i włókien mineralnychogólne ze zwróceniem uwagi na stan skóryrutynowe, rtg klatki piersiowej pełnowymiarowe, spirometryczne, ekgogólne ze zwróceniem uwagi na stan skóryrutynowe, rtg klatki piersiowej pełnowymiarowe, spirometryczne, ekgPrzewlekłe spastyczne zapalenie oskrzeli, dychawica oskrzelowa, znacznego stopnia upośledzenie drożności nosa i przewlekłe stany zapalne górnych dróg oddechowych zwłóknienia pogróźlicze, rozległe zrosty opłucnowe i zwapnienia opłucnej2-4Pożądane wstępne badanie laryngologiczne
22Pyły organiczne pochodzenia roślinnego i zwierzęcegoogólnerutynowe, spirometryczne, ekg, zdjęcie rtg klatki piersiowejogólnerutynowe, spirometryczne, ekg, zdjęcie rtg klatki piersiowejPrzewlekłe zapalenie oskrzeli (proste i spastyczne), dychawica oskrzelowa atopia; znacznego stopnia upośledzenie drożności nosa, przewlekłe stany zapalne (przyrostowe i zanikowe) górnych dróg oddechowych1-2Pożądane testy punktowe skórne w badaniach wstępnych i okresowych
23Czynniki biologiczne:ogólnerutynowe, spirometryczne, rtg klatki piersiowejogólnerutynowe, spirometryczne, rtg klatki piersiowejPrzewlekłe choroby układu pokarmowego1-4Pożądane testy immunologiczne
a) termofilne promieniowce - Micropolyspora faeni. Saccharomonospora viridis, Thermoactinomyces vulgaris
b) Pałeczki Brucellaogólne ze zwróceniem uwagi na stan wątroby, układu ruchu, układu nerwowegorutynowe, badanie czynności wątroby, rtg klatki piersiowej, ekgogólne ze zwróceniem uwagi na stan wątroby, układu ruchu i nerwowegorutynowe, badanie czynności wątrobyPrzewlekła bruceloza, choroby miąższu wątroby i nerekco 2 lataW badaniu wstępnym i okresowym pożądane badanie serologiczne
c) wirus Hepatitis typu Bogólne ze zwróceniem uwagi na stan wątrobyantygen HB oraz badania czynności wątrobyogólne ze zwróceniem uwagi na stan wątrobyantygen HB, przeciwciała anty-HB oraz inne w zależności od wskazań lekarskichChoroby miąższu wątroby i nerek1Zasady dotyczą podejmujących pracę w oddziałach zabiegowych, laboratoriach pracujących z krwią, oddziałach sztucznych nerek i pomocy doraźnej
24Akrylonitryl i akrylanyogólne ze zwróceniem uwagi na stan układu nerwowego, spojówek i skóryrutynowe, zdjęcie rtg klatki piersiowejogólne ze zwróceniem uwagi na stan układu nerwowego, spojówek i skóryrutynowePrzewlekłe stany zapalne górnych dróg oddechowych, przewlekłe zapalenie oskrzeli, dychawica oskrzelowa, przewlekłe zapalenie spojówek, przewlekłe zapalenie skóry, zmiany uczuleniowe skóry, choroby układu nerwowego i nerwice o znacznym nasileniu2-4Pożądane badanie laryngologiczne
25AldehydyDziałanie uczulające (zmiany skórne)
a) akrylowyogólnerutynoweogólnerutynowePrzewlekłe stany zapalne górnych dróg oddechowych i oskrzeli oraz spojówek, przewlekłe zapalenie skóry, atopia2-4
b) mrówkowy (formaldehyd)ogólnerutynoweogólnerutynowePrzewlekłe stany zapalne górnych dróg oddechowych oraz spojówek, przewlekłe zapalenie skóry, dychawica oskrzelowa2-4
26Alkohol butylowyogólnerutynoweogólnerutynowePrzewlekłe zapalenie spojówek, przewlekłe zapalenie skóry2-4
27AmoniakogólnerutynoweogólnerutynowePrzewlekłe stany zapalne górnych dróg oddechowych i spojówek, dychawica oskrzelowa2-4
28Arsen i jego związkiogólne ze zwróceniem uwagi na stan wątrobyrutynowe badanie czynności wątrobyogólne ze zwróceniem uwagi na stan skóryrutynowe, badanie czynności wątrobyChoroby miąższu wątroby, choroby nerek, układu krwiotwórczego, układu nerwowego, cukrzyca, zapalne i alergiczne choroby skóry2-4Działanie rakotwórcze (skóra, płuca)
29Azotu tlenkiogólnerutynowe spirometryczne, ekgogólnerutynowe spirometryczne, ekgChoroby układu oddechowego i układu krążenia, przewlekłe zapalenie spojówek1
30Bar i jego związkiogólnerutynowe, rtg klatki piersiowej, spirometryczne, ekgogólnerutynowe, rtg klatki piersiowej, spirometryczne, ekgChoroby układu oddechowego, choroby mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca2-4
31Benzenogólnerutynowe, płytki krwi, retykulocytyogólnerutynowe, płytki krwi, retykulocytyChoroby układu krwiotwórczego, hemoglobinuria napadowa, porfirie. Choroby ośrodkowego układu nerwowego. Ciąża1 raz w rokuPierwsze badania po 6 miesiącach pracy. Wskazane monitorowanie narażenia z zastosowaniem testu ekspozycyjnego (oznaczanie poziomu fenolu w moczu). W razie zwiększonego narażenia - badania czynności leukocytów
32Berylogólnerutynowe, rtg klatki piersiowej, spirometryczneogólne ze zwróceniem uwagi na stan skóry i błon śluzowych noso-gardzielirutynoweChoroby układu oddechowego. Kamica nerkowa. Atopia2-4Pożądane okresowe badanie laryngologiczne
33Brom i jego związkiogólnerutynowe, ekg, spirometryczneogólnerutynowe, ekg, spirometrycznePrzewlekłe stany zapalne dróg oddechowych, skóry i spojówek. Uszkodzenie mięśnia sercowego.2rtg klatki piersiowej pełnowymiarowe w przypadku zaburzeń spirometrycznych
34Chlor, chlorowodór, tlenki chloruogólnerutynowe, spirometryczneogólnerutynowePrzewlekłe stany zapalne dróg oddechowych, choroby aparatu ochronnego oczu.2-4
35Chrom i chromianyogólne i specjalistyczne laryngologicznerutynowe ze zwróceniem uwagi na stan skóry, rtg klatki piersiowejogólne ze zwróceniem uwagi na stan skóry i układu oddechowego, specjalistyczne laryngologicznerutynoweChoroby układu oddechowego, w tym przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa. Choroby miąższu wątroby, nerek. Przewlekłe choroby skóry, uczulenie na chrom1-2Rtg klatki piersiowej pełnowymiarowe co 3-4 lata po 10 latach zatrudnienia
36Czterochlorek węglaogólne ze zwróceniem uwagi na stan układu nerwowego i skóryrutynowe, badanie czynności wątrobyogólne ze zwróceniem uwagi na stan układu nerwowego i skóryrutynowe, badanie czynności wątrobyChoroby miąższu wątroby, choroby nerek, choroby ośrodkowego układu nerwowego, choroby skóry1 raz w rokuW badaniu wstępnym i badaniach okresowych co 3 lata wskazane wykluczenie nosicielstwa HBsAg
37Czterochloroetylenogólne i specjalistyczne neurologicznerutynowe, badanie czynności wątroby, ekgogólne i specjalistyczne neurologicznerutynowe, badanie czynności wątroby, ekgOrganiczne choroby układu nerwowego, zaburzenia psychiczne, znaczna dystonia układu wegetatywnego. Choroba nadciśnieniowa, choroby serca z zaburzeniami rytmu. Uszkodzenie miąższu wątroby. Choroby nerek. Spastyczny nieżyt oskrzeli: zanikowy, przerostowy lub alergiczny nieżyt górnych dróg oddechowych.2-4Ekg co 3 lata. Pierwsze okresowe badanie neurologiczne po 5 latach pracy, następne co 2-3 lata. Pożądane eeg jako uzupełnienie wstępnego i okresowego badania neurologicznego
38Czteroetylek ołowiuogólne i specjalistyczne neurologicznerutynowe, oznaczanie poziomu ołowiu w moczuogólne i specjalistyczne neurologicznerutynowe, oznaczanie poziomu ołowiu w moczu. Pożądane badanie psychologiczneChoroby ośrodkowego układu nerwowego, choroby psychiczne i niedorozwój umysłowy, nerwice, przebyte urazy czaszki z wstrząśnieniem mózgu1 raz w rokuU osób, u których poziom ołowiu w moczu przekracza 100 µg/l, badania okresowe powinny być wykonywane co 6 miesięcy. Wymieniony zakres badań profilaktycznych nie dotyczy kierowców samochodowych i pracowników obsługujących stacje
39DwumetyloformamidogólnerutynoweogólnerutynoweUszkodzenie miąższu wątroby, choroby nerek. Zapalne i alergiczne choroby skóry2-4
40EpichlorhydrynaogólnerutynoweogólnerutynoweChoroby układu oddechowego, przewlekłe choroby skóry, atopia, przewlekłe zapalenie spojówek.2
41Fenol i polifenoleogólne ze zwróceniem uwagi na stan skóry, wątroby i układu nerwowegorutynowe, badanie czynności wątrobyogólne ze zwróceniem uwagi na stan skóry, wątroby i układu nerwowegorutynowe, badanie czynności wątrobyPrzewlekłe zapalenie skóry. Choroby miąższu wątroby, nerek. Choroby ośrodkowego układu nerwowego2
42Fluor i fluorkiogólne, stomatologicznerutynowe, rtg kości miednicy i podudzi, spirometriaogólne, specjalistyczne: stomatologiczne, laryngologicznerutynowe, spirometryczne, oznaczanie fluorków w moczuChoroby układu oddechowego, nerek, kości i stawów2-4Zdjęcie rtg kości
1. w badaniu wstępnym
2. po 5 latach pracy
3. następnie co 3 lata
43Fosfor białyogólnerutynoweogólnerutynoweRozległa próchnica zębów, choroby miąższu wątroby i nerek.1-2Pożądane badania czynności wątroby
44Fosforu związki chlorowe (pięciochlorek fosforu)ogólnerutynowe, spirometryczneogólnerutynowe, spirometryczneChoroby układu oddechowego, przewlekłe zapalenie spojówek.1-2
45Ftalowy bezwodnikogólnerutynowe, zdjęcie rtg klatki piersiowejogólnerutynoweZanikowy, przerostowy lub alergiczny nieżyt górnych dróg oddechowych, przewlekłe zapalenie oskrzeli, dychawica oskrzelowa, zapalne i alergiczne choroby skóry.4 lata
46Furfuralogólne ze zwróceniem uwagi na stan układu nerwowego, spojówek i skóryrutynoweogólne ze zwróceniem uwagi na stan układu nerwowego, spojówek i skóryrutynoweZanikowy, przerostowy i alergiczny nieżyt górnych dróg oddechowych, przewlekły nieżyt oskrzeli, dychawica oskrzelowa, przewlekłe zapalenie spojówek, zapalne i alergiczne choroby skóry. Choroby ośrodkowego układu nerwowego.2 lataPożądane okresowe badanie okulistyczne
47Glinu tlenekogólnerutynowe, spirometryczne, rtg klatki piersiowejogólnerutynowe, spirometryczne, rtg klatki piersiowejChoroby układu oddechowego. Przewlekłe choroby skóry. Atopia.2-4
48Izocyjanianowe związkiogólne ze zwróceniem uwagi na stan spojówek i stan skóryrutynowe, zdjęcie rtg klatki piersiowej, spirometryczneogólne ze zwróceniem uwagi na stan spojówek i skóryrutynowe, spirometryczneDychawica oskrzelowa i inne stany bronchospastyczne, przewlekłe stany zapalne górnych dróg oddechowych, przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozedma płuc, przewlekłe zapalenie spojówek, stany zapalne skóry.1 raz w rokuPierwsze badanie po 6 miesiącach zatrudnienia
49Kadmu tlenekogólne i specjalistyczne laryngologicznerutynowe, badanie czynności wątroby, zdjęcia rtg klatki piersiowej spirometryczneogólne i specjalistyczne laryngologicznerutynowe, badanie czynności wątroby, spirometryczne, zdjęcia rtg klatki piersiowejChoroby układu oddechowego. Choroby miąższu wątroby i nerek. Choroby gruczołów dokrewnych. Choroby układu krwiotwórczego. Czynna choroba wrzodowa.1 raz w rokuZdjęcia rtg kręgosłupa, miednicy i wybranych kości długich oraz zdjęcia klatki piersiowej - pierwsze po 5 latach ekspozycji, następne co 3-4 lata
50Ketony (aceton, metyloetyloketon, metyloizobutyloketon i in.)ogólne ze zwróceniem uwagi na stan ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, skóry i błon śluzowychrutynoweogólne ze zwróceniem uwagi na stan układu nerwowego skóry i błon śluzowychrutynowePrzewlekłe zapalenie skóry i spojówek. Zapalenie wielonerwowe.2-4Metyloetyloketon i metylobutyloketon mogą wywoływać obwodowe neuropatie. Alkohol dwuacetonowy i tlenek mezytylu może wywoływać uszkodzenie wątroby i nerek
51Kobaltogólne ze zwróceniem uwagi na stan skóryrutynoweogólne ze zwróceniem uwagi na stan skóryrutynowePrzewlekłe zapalne i uczuleniowe choroby skóry2-4Patrz: substancje pierwotnie uczulające i drażniące skórę (poz. 75)
52Ksylenogólne ze zwróceniem uwagi na stan układu nerwowegorutynowe, oznaczanie liczby płytek i retykulocytów, badanie czynności wątrobyogólne ze zwróceniem uwagi na stan układu nerwowegorutynowe, oznaczanie liczby płytek i retykulocytów, badanie czynności wątrobyUszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, choroby miąższu wątroby, choroby układu krwiotwórczego.2 lata
53Mangan i jego nieorganiczne związkiogólne, specjalistyczne neurologicznerutynowe, bad. czynności wątroby, zdjęcie rtg klatki piersiowejogólne, specjalistyczne neurologicznerutynowe, bad. czynności wątroby, zdjęcie rtg klatki piersiowejChoroby ośrodkowego układu nerwowego, przebyte zapalenie mózgu, przebyte wstrząśnienie mózgu, zaburzenia psychiczne. Choroby układu oddechowego. Choroby wątroby i nerek1 raz w rokuZdjęcie rtg klatki piersiowej co 3 lata. Pożądane w badaniach okresowych oznaczanie manganu w moczu i we krwi.
54Nafta i produkty destylacji ropy naftowej i węgla kamiennego2-4Pełnowymiarowe zdjęcie rtg klatki piersiowej po 10 latach pracy, następnie co 1-2 lata
a) benzyna i naftaogólne ze zwróceniem uwagi na stan skóry i układy nerwowegorutynoweogólne ze zwróceniem uwagi na stan skóryrutynoweChoroby układu krwiotwórczego. Przewlekłe zapalenie skóry. Przewlekłe choroby ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Przewlekłe zapalenia górnych dróg oddechowych i spojówek (uczuleniowe)
b) mieszaniny zawierające wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. pak, smoła, asfalt, sadza)ogólne ze zwróceniem uwagi na stan skóryrutynowe, rtg klatki piersiowejogólne z oceną stanu skóryrutynowe, rtg klatki piersiowejPrzewlekłe zapalenie skóry, przewlekłe zapalenie dróg oddechowych i spojówek
55Naftalen i pochodne np. naftol, dekalina, tetralinaogólne ze zwróceniem uwagi na stan skóryrutynowe, badanie czynności wątrobyogólne ze zwróceniem uwagi na stan skóryrutynowe, badanie czynności wątrobyChoroby miąższu wątroby, choroby nerek, choroby skóry.2 lata
56a) Nitroglicerynaogólne ze zwróceniem uwagi na układ krążenia i układ nerwowy oraz skóręrutynowe, ekgogólne ze zwróceniem uwagi na układ krążenia i układ nerwowy oraz skóręrutynowe, ekgZaburzenia naczyniowo-ruchowe, miażdżyca tętnic.1 raz w roku
b) Nitroglikol
57Ołów i nieorganiczne związki ołowiuogólne ze zwróceniem uwagi na stan układu nerwowegorutynowe, oznaczanie poziomu ołowiu we krwi, koproporfiryny w moczu, kreatyniny w surowicyogólne ze zwróceniem uwagi na stan układu nerwowegorutynowe, oznaczanie poziomu ołowiu we krwi, ALA i koproporfiryny w moczuChoroby układu krwiotwórczego, porfirie. Choroby układu nerwowego, zaburzenia psychiczne. Choroby nerek.1 raz w rokuZasady monitorowania stanu zdrowia prac. narażonych na wchłanianie ołowiu zawarte są w odrębnych wytycznych MZiOS
58Pirydynaogólne ze zwróceniem uwagi na stan wątroby, układu trawienia, skóry i błon śluzowychrutynowe, badanie czynności wątrobyogólne ze zwróceniem uwagi na stan wątroby, układu trawienia, skóry i błon śluzowychrutynowe, badanie czynności wątrobyPrzewlekłe choroby miąższu wątroby. Przewlekłe zapalenie skóry i spojówek, fotodermatozy.4 lata
59Rtęć
a) pary rtęci metalicznej, związki nieorganiczne rtęciogólne ze zwróceniem uwagi na stan układu nerwowego, stan psychiczny oraz na błony śluzowe jamy ustnejrutynoweogólne ze zwróceniem uwagi na stan układu nerwowego, stan psychiczny, błony śluzowe jamy ustnejrutynowe, oznaczanie zawartości rtęci w moczu Choroby ośrodkowego układu nerwowego, zaburzenia psychiczne, stany nerwicowe o znacznym nasileniu. Choroby nerek (miedniczek nerkowych, miąższu nerek, kamica). Przewlekłe choroby skóry. Zakaz pracy kobiet w okresie rozrodczym.1-2Pożądane okresowe badanie neurologiczne i psychologiczne co 2 lata. Pożądane oznaczanie kreatyniny w surowicy krwi w badaniach okresowych
b) związki organiczne rtęciogólne i specjalistyczne neurologicznerutynoweogólne i specjalistyczne neurologicznerutynowe, oznaczanie rtęci w moczujak wyżej

ponadto: choroby miąższu wątroby

1-2Pożądane badanie okulistyczne i psychologiczne co 2 lata
60Siarkowodórogólnerutynoweogólne ze zwróceniem uwagi na stan błon śluzowychrutynowePrzewlekły zanikowy, przerostowy lub alergiczny nieżyt górnych dróg oddechowych, przewlekłe zapalenie oskrzeli, dychawica oskrzelowa, przewlekłe zapalenie spojówek, przewlekłe choroby ośrodkowego układu nerwowego i zaburzenia psychiczne, zaburzenia rytmu serca.2-4Pożądane w badaniu wstępnym i okresowym ekg i spirograficzne. W razie zwiększonego narażenia pożądane badanie neurologiczne i okulistyczne z oceną stanu rogówki
61Siarki tlenkiogólnerutynowe, zdjęcie rtg klatki piersiowej, spirometriaogólne, z oceną stanu skóryrutynowe, rtg klatki piersiowej, spirometriaChoroby układu oddechowego, przewlekłe zapalenie spojówek, choroby skóry.2-4
62Toluenogólne ze zwróceniem uwagi na stan układu nerwowegorutynowe, oznaczanie liczby płytek i retykulocytów, badanie czynności wątrobyogólne ze zwróceniem uwagi na stan układu nerwowegorutynowe, oznaczanie liczby płytek i retykulocytów, badanie czynności wątrobyUszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego choroby wątroby, choroby układu krwiotwórczego.2-4
63Trioksan (paraformaldehyd)ogólnerutynoweogólnerutynowePrzewlekłe zapalenie spojówek, górnych dróg oddechowych, oskrzeli.2-4Pożądane oznaczanie cholinesterazy w surowicy krwi w czasie badania wstępnego i okresowych
64Trójchloroetylenogólne i specjalistyczne neurologicznerutynowe, badanie czynności wątrobyogólne i specjalistyczne neurologicznerutynowe, badanie czynności wątrobyOrganiczne choroby układu nerwowego, zaburzenia psychiczne, znaczna dystonia wegetatywna. Choroba nadciśnieniowa, choroby serca z zaburzeniami rytmu. Uszkodzenie miąższu wątroby, choroby nerek. Przewlekły spastyczny nieżyt oskrzeli, zanikowy, przerostowy lub alergiczny nieżyt górnych dróg oddechowych2-4Ekg co 3 lata. Pierwsze okresowe badanie neurologiczne po 5 latach ekspozycji, następne co 2-3 lata. Pożądane eeg jako uzupełnienie wstępnego i okresowego badania neurologicznego. Wskazane monitorowanie biologiczne, oznaczanie kwasu trójchlorooctowego w moczu
65Wanadu pięciotlenekogólne ze zwróceniem uwagi na stan spojówek i skóry, specjalistyczne laryngologicznerutynowe, zdjęcie rtg klatki piersiowej, spirometryczne, ekg, proteinogramogólne ze zwróceniem uwagi na stan spojówek i skóry, laryngologicznerutynowe, zdjęcie rtg klatki piersiowej, spirometryczne, ekg, proteinogramPrzewlekłe zanikowe, przerostowe i alergiczne nieżyty dróg oddechowych, przewlekłe zapalenie oskrzeli, dychawica oskrzelowa, przewlekłe zapalenie spojówek, zapalenie i zmiany uczuleniowe skóry. Zwłóknienia płuc niezależnie od etiologii. Zaburzenia rytmu serca.1 raz w rokuBadanie laryngologiczne co 3 lata
66Węgla dwusiarczekogólne i specjalistyczne: neurologiczne, okulistycznerutynowe, ekgogólne i specjalistyczne: neurologiczne, okulistycznerutynowe, ekgOrganiczne uszkodzenie układu nerwowego, padaczka, przebyte psychozy, psychonerwice i inne nerwice o znacznym stopniu nasilenia, przebyte wstrząśnienia mózgu. Nadciśnienie tętnicze, zaawansowana miażdżyca tętnic, choroba niedokrwienna serca. Cukrzyca. Przewlekłe zapalenie nerek. Choroba Meniera.1-2Okresowe badanie neurologiczne i okulistyczne oraz ekg do 40 roku życia co 3 lata, powyżej 40 roku życia 1 raz w roku
67Węgla tlenekogólne ze zwróceniem uwagi na stan układu nerwowegorutynowe, ekgogólne ze zwróceniem uwagi na stan układu nerwowegorutynowe, ekgChoroby ośrodkowe układu nerwowego, zaburzenia psychiczne, przebyte urazy czaszki z wstrząśnieniem mózgu. Choroba niedokrwienna serca, przebyty zawał mięśnia sercowego.1-2
68Węglowodorów alifatycznych związki nitrowe i aminoweogólnerutynoweogólnerutynoweNiedokrwistości2-4
69Węglowodorów aromatycznych związki nitrowe i aminoweogólnerutynowe, badanie czynności wątrobyogólnerutynowe, badanie czynności wątroby, oznaczanie methemoglobiny we krwiChoroby układu krwiotwórczego, choroby miąższu wątroby i nerek1 raz w rokuU pracujących w styczności z benzydyną, betanaftylaminą badanie cystoskopowe. W badaniu wstępnym pożądane badanie dehydrogenazy glukozo-6-fosforanu
70Węglowodory aromatyczne chlorowaneogólnerutynowe, badanie czynności wątrobyogólnerutynowe, badanie czynności wątrobyChoroby układu krwiotwórczego, choroby miąższu wątroby, przewlekłe stany zapalne spojówek i skóry.1 raz w roku
71Węglowodory cykliczne (związki cykloheksanu, cykloheksanolu i cykloheksanonu)ogólnerutynoweogólnerutynoweZaburzenia psychiczne, choroby ośrodkowego układu nerwowego. Choroby miąższu wątroby i nerek. Choroby uczuleniowe i przewlekłe zapalenie skóry.2-4
72Winylobenzen (styren)ogólne ze zwróceniem uwagi na stan układu nerwowego, spojówek, skóryrutynowe, badanie czynności wątroby (oznaczanie gammaglutamylotransferazy GGT, cholinesterazy (Ch-e)ogólne ze zwróceniem uwagi na stan układu nerwowego, spojówki, skóręrutynowe, badanie czynności wątroby GGT (Ch-e)Organiczne choroby ośrodkowego układu nerwowego. Choroby miąższu wątroby. Przewlekłe stany zapalne spojówek, górnych dróg oddechowych, skóry. Ciąża.2Pożądane wstępne i okresowe badanie psychologiczne
73Winylu chlorekogólne, specjalistyczne neurologiczne i dermatologicznerutynowe, liczba płytek, badanie czynności wątroby. Antygen HB, próba oziębiania kończynogólne, specjalistyczne: neurologiczne, dermatologicznerutynowe, oznaczanie liczby płytek, badanie czynności wątroby, próba oziębiania kończyn z termometriąChoroby miąższu wątroby, nosicielstwo HB Ag. Choroba Raynauda, zarostowa miażdżyca tętnic kończyn. Choroby układu nerwowego, znaczna dystonia wegetatywna. Kolagenozy, cukrzyca, choroby skóry i rąk, odmroziny. Przebyte istotne narażenie na wibrację.1-2Badanie neurologiczne i dermatologiczne co 2 lata. Zdjęcie rtg kości rąk w przypadku zaburzeń ukrwienia odsiebnych odcinków kończyn
74Środki ochrony roślinNie należy zatrudniać kobiet w wieku rozrodczym przy stosowaniu środków ochrony roślin
1) fosforoorganiczneogólne ze zwróceniem uwagi na stan układu nerwowegorutynowe, oznaczanie czynności wątroby, oznaczanie aktywności cholinesterazyogólne ze zwróceniem uwagi na stan układu nerwowegorutynowe, oznaczanie czynności wątroby, oznaczanie aktywności cholinesterazyChoroby ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, choroby psychiczne również w okresie remisji, przewlekły alkoholizm. Uszkodzenia nerek, miąższu wątroby. Przewlekłe zapalenie skóry. Obniżenie aktywności cholinesterazy o 30% w stosunku do aktywności oznaczonej w badaniu wstępnym2Oznaczanie aktywności cholinesterazy u rolników należy wykonywać co 2 tygodnie w okresie stosowania pestycydów fosforoorganicznych. Pożądane oznaczanie aktywności cholinesterazy krwinkowej i osoczowej
2) karbaminowego kwasu pochodnejak wyżejjak wyżejjak wyżejjak wyżejjak wyżej: przeciwwskazane zatrudnienie kobiet2
3) dwutiokarbaminowego kwasu pochodneogólne ze zwróceniem uwagi na stan układu nerwowegorutynowe, badanie czynności wątrobyogólne ze zwróceniem uwagi na stan układu nerwowego i skóryrutynowe, badanie czynności wątrobyChoroby ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Alkoholizm. Uszkodzenie miąższu wątroby, przewlekłe stany zapalne nerek. Choroby gruczołu tarczowego, zmiany uczuleniowe skóry.4Pożądane okresowe badanie czynności tarczycy
4) dwunitroalkilofenoleogólne ze zwróceniem uwagi na stan skóry, badanie okulistyczne z oceną soczewek w lampie szczelinowejrutynowe, badanie czynności wątrobyogólne ze zwróceniem uwagi na stan skóry, badanie okulistycznerutynowe, badanie czynności wątrobyUszkodzenie miąższu wątroby, przewlekłe stany zapalne nerek. Zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze. Nadczynność tarczycy. Choroby układu krwiotwórczego2Badanie okulistyczne co 4 lata
5) węglowodory chlorowaneogólne ze zwróceniem uwagi na stan układu nerwowegorutynowe, badanie czynności wątrobyogólne ze zwróceniem uwagi na stan układu nerwowego i skóryrutynowe, badanie czynności wątrobyChoroby ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Uszkodzenia miąższu wątroby. Przewlekłe stany zapalne nerek. Zmiany uczuleniowe skóry, choroby układu krwiotwórczego. Przeciwwskazane zatrudnianie kobiet.2
75Substancje chemiczne pierwotnie drażniące i uczulające skórę (np. związki chromu, niklu, kobaltu, terpentyna, formalina, żywice epoksydowe) bez względu na ich stężenie w środowisku pracyogólne i specjalistyczne dermatologicznerutynoweogólne i specjalistyczne dermatologicznerutynoweChoroby uczuleniowe skóry, wyprysk kontaktowy, inne rodzaje wyprysku, atopowe zapalenie skóry, pokrzywka o etiologii alergicznej, liszaj przewlekły (neurodermitis)1-4U osób, u których w czasie trwania zatrudnienia wystąpiły zmiany zapalne skóry konieczne jest uzupełnienie badania dermatologicznego wykonaniem testów skórnych w celu ustalenia etiologii zmian chorobowych skóry
76Materiały wybuchoweogólnerutynoweogólnerutynoweStany nagłej utraty świadomości niezależnie od przyczyny, choroby ośrodkowego układu nerwowego, nerwice znacznego stopnia, choroby psychiczne, upośledzenie sprawności ruchowej1 raz w roku
77Substancje chemiczne wywołujące wyłącznie ostre zatrucia (np. cyjanowodór, fosgen)ogólneogólneStany nagłej utraty świadomości niezależnie od przyczyny, choroby ośrodkowego układu nerwowego, nerwice znacznego stopnia, choroby psychiczne, upośledzenie sprawności ruchowej, zmiany chorobowe uniemożliwiające noszenie sprzętu ochrony osobistej (np. maski), dychawica oskrzelowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli1 raz w roku