Szczegółowe warunki umów o sfinansowanie świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych świadczeniobiorcom w okresie obowiązywania umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej ponad kwotę zobowiązania.

Dzienniki resortowe

NFZ.2021.69

Akt obowiązujący
Wersja od: 15 kwietnia 2021 r.

ZARZĄDZENIE Nr 69/2021/DEF
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 14 kwietnia 2021 r.
w sprawie szczegółowych warunków umów o sfinansowanie świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych świadczeniobiorcom w okresie obowiązywania umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej ponad kwotę zobowiązania

Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 132c ust. 10 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1398, z późn. zm.), zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1. 
1. 
Zarządzenie określa szczegółowe warunki zawierania i realizacji umów o sfinansowanie świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych świadczeniobiorcom w okresie obowiązywania umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej ponad kwotę zobowiązania, o której mowa w art. 136 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwanej dalej "umową o wynagrodzenie".
§  2. 
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
dyrektor właściwego oddziału Funduszu - dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia właściwego ze względu na miejsce udzielania świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej;
2)
Fundusz - Narodowy Fundusz Zdrowia;
3)
oddział Funduszu - oddział wojewódzki Funduszu;
4)
świadczenia ponadumowne - świadczenia udzielone świadczeniobiorcom w okresie obowiązywania umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej ponad kwotę zobowiązania, o której mowa w art. 136 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
5)
ustawa o świadczeniach - ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
6)
wynagrodzenie za świadczenia ponadumowne - wynagrodzenie przyznane za świadczenia, o których mowa w pkt 4.

Rozdział  2

Warunki ustalenia wysokości i wypłaty wynagrodzenia za świadczenia ponadumowne zrealizowane w okresie rozliczeniowym w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej

§  3. 
W celu uzyskania wynagrodzenia za świadczenia ponadumowne, zrealizowane w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakończonym okresie rozliczeniowym, świadczeniodawca składa za pośrednictwem dedykowanych serwisów internetowych, nie wcześniej jednak niż po rozliczeniu wykonania umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, do dyrektora właściwego oddziału Funduszu wniosek o wypłatę wynagrodzenia za świadczenia ponadumowne, którego wzór określony jest w załączniku nr 1 do zarządzenia.
§  4. 
1. 
Dyrektor właściwego oddziału Funduszu rozpatruje wniosek świadczeniodawcy o wypłatę wynagrodzenia za świadczenia ponadumowne w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania. W szczególnie uzasadnionych przypadkach termin rozpatrzenia wniosku może zostać przedłużony o kolejne 30 dni, o czym oddział Funduszu informuje wnioskodawcę.
2. 
Dyrektor właściwego oddziału Funduszu rozpatruje wniosek świadczeniodawcy o wypłatę wynagrodzenia za świadczenia ponadumowne biorąc pod uwagę przesłanki określone w art. 132c ust. 4 ustawy o świadczeniach, tj.:
1)
konieczność równego traktowania świadczeniodawców;
2)
możliwości finansowe oddziału Funduszu;
3)
liczbę świadczeń wykonanych ponad kwotę zobowiązania, o której mowa w art. 136 ust. 1 pkt 5 ustawy o świadczeniach, udzielonych przez świadczeniodawców, z którymi zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, za okres rozliczeniowy, w którym udzielono świadczeń objętych wnioskiem;
4)
dostępność świadczeń opieki zdrowotnej z danego zakresu lub rodzaju na obszarze działania oddziału Funduszu.
3. 
Rozpatrzenie i zatwierdzenie przez dyrektora właściwego oddziału Funduszu wniosków o wypłatę wynagrodzenia za świadczenia ponadumowne następuje według kolejności ich wpływu do oddziału Funduszu, do wyczerpania limitu środków przeznaczonych w planie finansowym oddziału Funduszu na ten cel.
4. 
Informację o wyniku rozpatrzenia wniosku o wypłatę wynagrodzenia za świadczenia ponadumowne dyrektor właściwego oddziału Funduszu przekazuje świadczeniodawcy.
5. 
Uwzględniając wniosek w całości lub części dyrektor właściwego oddziału Funduszu zawiera ze świadczeniodawcą umowę o wynagrodzenie, której wzór określony jest w załączniku nr 2 do zarządzenia. Umowa o wynagrodzenie może dotyczyć części świadczeń objętych wnioskiem, przy czym w pierwszej kolejności rozliczeniu podlegają świadczenia udzielone w stanie nagłym.
6. 
Kwota wynagrodzenia wynikająca z zawartej umowy o wynagrodzenie jest ustalana zgodnie z kryteriami, o których mowa w ust. 2, z zastrzeżeniem, że ceny świadczeń opieki zdrowotnej objętych tą umową nie mogą być wyższe od odpowiednich cen określonych w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z tego samego zakresu.
7. 
Po podpisaniu przez obie strony umowy o wynagrodzenie kwota wynagrodzenia, o której mowa w ust. 6, jest przekazywana świadczeniodawcy na rachunek bankowy wskazany we wniosku o wypłatę wynagrodzenia za świadczenia ponadumowne, w terminie 7 dni od dnia doręczenia rachunku wraz z raportem statystycznym do oddziału Funduszu.
§  5. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.

Uzasadnienie

Niniejsze zarządzenie w sprawie szczegółowych warunków umów o sfinansowanie świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych świadczeniobiorcom w okresie obowiązywania umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej ponad kwotę zobowiązania stanowi realizację delegacji ustawowej określonej w art. 132c ust. 10 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1398, z późn. zm.).

Podjęte działanie wpisuje się w kluczowe dla Narodowego Funduszu Zdrowia cele określone w Strategii na lata 2019 - 2023, m.in. (cel 2) poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

wzór