Stosowanie niektórych przepisów o zasadach weryfikacji wyniku finansowego w jednostkach gospodarki uspołecznionej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1977.16.36

Akt utracił moc
Wersja od: 8 maja 1979 r.

OKÓLNIK Nr 18/KS
MINISTERSTWA FINANSÓW
z dnia 23 listopada 1977 r.
w sprawie stosowania niektórych przepisów o zasadach weryfikacji wyniku finansowego w jednostkach gospodarki uspołecznionej.

W związku z wątpliwościami dotyczącymi stosowania niektórych przepisów zarządzenia Nr 159 Ministra Finansów z dnia 20 listopada 1976 r. w sprawie szczegółowych zasad weryfikacji wyniku finansowego w jednostkach gospodarki uspołecznionej (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 20, poz. 37) zwanego dalej zarządzeniem - Ministerstwo Finansów wyjaśnia, co następuje: 1
Do § 3 ust. 1, pkt 2:

1. Nie stanowią zysków nieprawidłowych koszty zakupu i ewentualne koszty sprzedaży, zarachowane do ustalenia kosztu własnego stanowiącego cenę zbędnych materiałów budowlanych, odprzedanych pracownikom budującym domy jednorodzinne, jeżeli odprzedaż ma formę pomocy, o której mowa w § 11 ust. 2 pkt 3 uchwały Nr 128 Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 1976 r. w sprawie rozwoju jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego w latach 1976-1980 (Monitor Polski Nr 31, poz. 134).

Do § 3 ust. 3 pkt 1:

1. Jeżeli w myśl obowiązujących przepisów sprzedaż nietypowych artykułów następuje po innych cenach aniżeli określone w trybie zarządzenia Nr 59/75 Przewodniczącego Państwowej Komisji Cen z dnia 29 grudnia 1975 r. w sprawie cen artykułów wykonywanych w ramach kooperacji przemysłowej oraz cen artykułów nietypowych (Dz. Urz. Cen z 1976 r. Nr 2, poz. 18), wówczas nie ustala się zysków nadmiernych; dotyczy to np. sprzedaży nietypowych artykułów na eksport na rachunek własny.

Do § 3 ust. 4 pkt 2:

2. Do zysków nieprawidłowych zalicza się równowartość oszczędności kosztów bezpieczeństwa i higieny pracy, jeżeli nie został dopełniony którykolwiek z warunków, wymienionych w tym przepisie.

Do § 3 ust. 5:

3. Za zyski nieprawidłowe uzyskiwane w rezultacie innych działań podejmowanych ze szkodą dla interesu społecznego uważa się m. in. również równowartość zwróconych jednostkom przez organy ścigania: materiałów, półfabrykatów i wyrobów, których niedobór nie został ujawniony i wykazany przez jednostkę; zyski te zalicza się do zysków nieprawidłowych tego roku, w którym nastąpił zwrot materiałów, półfabrykatów i wyrobów.

Do § 3 ust. 7:

4. Zyski nieprawidłowe podwyższa się o określony odsetek ich kwoty, jeżeli zyski nieprawidłowe zostaną ujawnione przez organ kontroli zewnętrznej, bank lub okręgowy zarząd dochodów państwa i kontroli finansowej po dniu złożenia sprawozdania finansowego. Jeżeli przepisy regulujące zasady gospodarki finansowej zawierają inne postanowienia przewidujące np. zastosowanie podwyższonego odsetka kwoty zysków nieprawidłowych dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego (por. uchwałę Nr 46 Rady Ministrów z dnia 5 marca 1976 r. w sprawie gospodarki finansowej przemysłowych i budowlano-montażowych państwowych organizacji gospodarczych objętych planem centralnym, Monitor Polski Nr 15, poz. 70 i Nr 27, poz. 118), wówczas obowiązuje data określona w uchwale Rady Ministrów regulującej zasady gospodarki finansowej danej jednostki.

5. Zyski nieprawidłowe, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 1 zarządzenia ujawnione w czasie badania lub weryfikacji rocznego sprawozdania finansowego, ustala się w wysokości określonej w odpowiedniej uchwale Rady Ministrów regulującej zasady gospodarki finansowej badanej jednostki, gdyż osoby dokonujące badania i weryfikacji nie działają w charakterze organów kontroli w rozumieniu uchwały Nr 79 Rady Ministrów z dnia 2 kwietnia 1976 r. w sprawie kontroli cen (Monitor Polski Nr 19, poz. 84). Na przykład w jednostkach objętych uchwałą Nr 46 Rady Ministrów z dnia 5 marca 1976 r. wymienionej w ust. 4 zyski nieprawidłowe ustala się w wysokości 100%. Kwotę tych zysków nieprawidłowych jednostki przekazują w terminie określonym w § 5 ust 3 zarządzenia.

Do § 3 ust. 8:

2. Nie uważa się za zysk nieprawidłowy dodatkowej amortyzacji nie naliczonej zgodnie z § 3 uchwały Nr 221/76 Rady Ministrów z dnia 12 listopada 1976 r. w sprawie intensyfikacji zbiórki i dostaw złomu stalowego oraz żeliwnego w 1977 r. - od maszyn i urządzeń postawionych w stan likwidacji przed 31 grudnia 1977 r. lecz nie złomowanych fizycznie i nie przekazanych faktycznie na zaopatrzenie hutnictwa i odlewnictwa. Dodatkową amortyzację od tego rodzaju maszyn i urządzeń należy ustalić według ogólnie obowiązujących zasad i zaliczyć do nadzwyczajnych strat materialnych roku 1978. Postanowienia § 3 uchwały Nr 221/76 Rady Ministrów o możliwości częściowego lub całkowitego zwolnienia od naliczenia dodatkowego odpisu amortyzacyjnego, nie mają bowiem zastosowania do zlikwidowanych w 1977 roku tych maszyn i urządzeń, które nie zostały fizycznie złomowane i przekazane na zaopatrzenie hutnictwa i odlewnictwa. Przepisy uchwały Nr 221/76 Rady Ministrów nie mają również zastosowania do maszyn i urządzeń postawionych w stan likwidacji po dniu 31 grudnia 1977 r.

Do § 4:

1.
Do zysku nadmiernego podlegającego zwrotowi zamawiającemu zalicza się również zysk nadmierny powstały przy sprzedaży nietypowych artykułów objętych wynagrodzeniem ryczałtowym w ramach umów zawieranych przez generalnych dostawców z krajowymi inwestorami zgodnie z zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 1974 r. w sprawie ogólnych warunków umów o generalne dostawy maszyn i urządzeń w obrocie krajowym między jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 42, poz. 262). Zysk ten jest zwracany inwestorowi przez generalnego dostawcę w takiej wysokości w jakiej został mu zwrócony przez poddostawców.
2.
Przez dokonanie zwrotu zysku nadmiernego odbiorcy wyrobów (usług) lub wpłatę do budżetu, należy rozumieć przelew środków pieniężnych na rachunek odbiorcy lub budżetu. W przypadkach, gdy z odbiorcą rozrachunki są dokonywane drogą saldowania wzajemnych należności i zobowiązań przez zwrot rozumie się zmniejszenie należności od odbiorcy.
3.
Zyski nadmierne, o których mowa w § 3 ust. 6 zarządzenia Nr 24 Przewodniczącego Państwowej Komisji Cen z dnia 27 czerwca 1978 r. w sprawie zasad ustalania i aktualizacji cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych (Dz. Urz. Cen Nr 19, poz. 161) - zwanego dalej zarządzeniem Nr 24 podlegają przekazaniu do budżetu centralnego w ciągu 45 dni od daty zatwierdzenia nowo ustalonej ceny, natomiast zyski nadmierne, ustalone stosownie do § 3 ust. 9 tego zarządzenia podlegają przekazaniu kwartalnie, to jest w terminie do dnia 28 miesiąca następującego po zakończeniu kwartału, z tym że wpłaty za IV kwartał powinny być dokonane w terminach określonych w § 5 ust. 3 zarządzenia.
4.
Nie ustala się zysków nadmiernych przy aktualizacji cen dokonywanej w przypadkach przewidzianych w § 4 zarządzenia Nr 24. Jeżeli jednak stosownie do § 3 ust. 9 zarządzenia Nr 24 odstępuje się od obniżenia ceny tych artykułów, wówczas powstałe na skutek tego zyski nadmierne ustala się kwartalnie; podlegają one przekazaniu do budżetu centralnego w terminach określonych w ust. 3.
5.
Zyski nieprawidłowe osiągnięte ze stosowania ceny nie obniżonej lub nieprawidłowo obniżonej bez względu na datę ustalenia tych cen (§ 3 i 4 zarządzenia Nr 24) przekazuje się do budżetu w ciągu 45 dni od daty wystąpienia pokontrolnego, stosownie do postanowień uchwały Nr 79 Rady Ministrów z dnia 2 kwietnia 1976 r. w sprawie kontroli cen (Monitor Polski Nr 19, poz. 84).
6.
Jednostki objęte decyzją o obniżeniu ceny lub odstąpieniu od obniżenia ceny obowiązane są w terminie 30 dni od daty otrzymania decyzji zawiadomić o tym właściwy terenowo okręgowy zarząd dochodów państwa i kontroli finansowej (zamiejscowy wydział dochodów państwa).

Do § 4 ust. 2:

6. Do zysku nadmiernego podlegającego zwrotowi zamawiającemu zalicza się również zysk nadmierny powstały przy sprzedaży nietypowych artykułów objętych wynagrodzeniem ryczałtowym w ramach umów zawieranych przez generalnych dostawców z krajowymi inwestorami zgodnie z zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 1974 r. w sprawie ogólnych warunków umów o generalne dostawy maszyn i urządzeń w obrocie krajowym między jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 42, poz. 262). Zysk ten jest zwracany inwestorowi przez generalnego dostawcę w takiej wysokości w jakiej został mu zwrócony przez poddostawców.

Do § 5:

7. Zyski nieprawidłowe ujawnione po złożeniu sprawozdania finansowego, lecz przed jego zatwierdzeniem, podlegają wpłacie w ramach ostatecznego rozliczenia, to jest w ciągu 10 dni licząc od dnia zatwierdzenia tego sprawozdania.

8. Od dokonanych po terminach określonych w zarządzeniu wpłat zysków nieprawidłowych, w tym również podwyższonych o określony odsetek ich kwoty, należy naliczać odsetki za zwłokę w wysokości ustalonej dla zaległości budżetowych, należnych od jednostek gospodarki uspołecznionej.

Do § 6:

5. Do wyników niezależnych zalicza się m.in. skutki zmian cen na roboty budowlano-montażowe, dokonane zgodnie z decyzją Nr 128 Prezydium Rządu z dnia 1 września 1978 r. w sprawie cen robót budowlano-montażowych, wpływające zarówno na wartość sprzedaży jak i wysokość kosztów działalności eksploatacyjnej. Skutki tych zmian uwzględnia się następująco:

1) państwowe i spółdzielcze przedsiębiorstwa budowlano-montażowe przeliczą normatywny wskaźnik udziału funduszu premiowego w zysku, stosownie do § 6 ust. 5 zarządzenia,

2) pozostałe jednostki, jeżeli nie nastąpiło z tego tytułu przeliczenie normatywnego wskaźnika udziału funduszu premiowego w zysku, dokonują korekty, zmniejszając:

- wartość sprzedaży robót budowlano-montażowych w wysokości 100% uwidocznionej w fakturach różnicy cen, wynikającej z wyceny robót budowlano-montażowych w oparciu o mnożniki M-76 i M-78 oraz

- wartość zakupu robót budowlano-montażowych obciążających koszty działalności eksploatacyjnej w wysokości 100% różnicy cen, wynikającej z wyceny robót budowlano-montażowych w oparciu o mnożniki M-76 i M-78.

6. Nie uważa się za wynik niezależny:

1) progresywnej części podatku od zysku, o której mowa w § 3 ust. 6 zarządzenia Nr 32 Ministra Finansów z dnia 31 maja 1977 r. w sprawie podatku od zysku państwowych organizacji gospodarczych objętych planem centralnym,

2) dodatkowego podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej wytwarzających wyroby, których ceny detaliczne zostały ustalone w wysokości wynikającej z relacji popytu i podaży lub z relacji wartości użytkowych, wprowadzonego zarządzeniem Nr 24 Ministra Finansów z dnia 22 marca 1978 r. w sprawie dodatkowego podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 2, poz. 6),

3) sezonowych opłat za paliwa gazowe, wprowadzonych uchwałą Nr 118 Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 1978 r. w sprawie sezonowych opłat za paliwa gazowe dostarczone zakładom przemysłowym gospodarki uspołecznionej oraz podatku obrotowego wprowadzonego decyzją Ministra Finansów Nr 59/78 z dnia 30.9.1978 r. pobieranego od dostawców paliw gazowych w wysokości różnicy pomiędzy wartością sprzedaży paliw gazowych, obliczoną w cenach sezonowo podwyższonych, a wartością tej sprzedaży nie uwzględniającą sezonowej podwyżki opłat.

Do § 6 ust. 2:

9. W odniesieniu do skutków urzędowych zmian kursów walut (pkt 3), za zmianę cen uważa się saldo różnic z tego tytułu; korekty wyniku finansowego dokonuje się wg zasad ustalonych w § 7 ust. 2 zarządzenia.

10. Przez ceny detaliczne artykułów nowo wprowadzanych na rynek, artykułów mody lub szczególnie atrakcyjnych z innych względów, rozumie się ceny artykułów mody oraz nowości rynkowych ustalone według zasad określonych w uchwale Nr 55 Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1977 r. w sprawie cen detalicznych artykułów mody oraz nowości rynkowych (Monitor Polski Nr 11, poz. 65).

Do § 7:

7. Można odstąpić od ustalania wyników niezależnych, wywołanych zmianą cen sprzedaży wyrobów (usług), jeżeli skutki tych zmian skompensowane zostały drogą równoległej zmiany stawek podatku obrotowego, dotacji przedmiotowych lub różnic budżetowych.

Do § 7 ust. 2:

11. Przez korekty wyniku finansowego z tytułu zmian cen, powodujące wzrost zysku (zmniejszenie straty) dokonywane w wysokości 100% skutków tych zmian rozumie się zmiany cen wpływające na wysokość dochodów ze sprzedaży i związanych z nimi wyrównań rentowności, natomiast przez zmiany cen, które spowodowały zmniejszenie zysku (zwiększenie straty) uwzględniane w 90% skutków tych zmian rozumie się zmiany cen wpływające na wysokość kosztów.

Do § 7 ust. 3:

12. Na równi ze zmianami z tytułu regulacji płac, uwzględnia się równowartość nie pokrytego przez obce jednostki podatku od funduszu płac oraz składek z tytułu ubezpieczenia społecznego, naliczonych od sfinansowanych ze środków obcych jednostek wynagrodzeń wypłaconych poza planowanym funduszem płac.

Do § 8 ust. 1 pkt 4:

13. Zasadę podwyższania o 50% zysków nieprawidłowych nie zgłoszonych przez samą spółdzielnię, stosuje się w odniesieniu do zysków nieprawidłowych powstałych przy sprzedaży artykułów nietypowych z uwzględnieniem wyłączenia przewidzianego w § 3 ust. 8 pkt 1 i 2 zarządzenia.

Do § 8 ust. 1 pkt 5:

14. Ograniczenie wysokości zysków nieprawidłowych przekazywanych do budżetu centralnego, dotyczy innych zysków nieprawidłowych aniżeli ujawnione przez organy kontroli w trybie uchwały Nr 79 Rady Ministrów z dnia 2 kwietnia 1976 r. wymienionej w ust. 5. Uchwała ta nie przewiduje ograniczenia wysokości zysków nieprawidłowych, podlegających wpłacie do budżetu centralnego.

Do § 8 ust. 2:

15. Przez jednostki spółdzielcze opłacające podatek od funduszu podstawowego rozumie się jednostki spółdzielcze objęte nowym systemem ekonomiczno-finansowym.

1 Okólnik:

- zmieniony przez okólnik nr 12/KS z dnia 30 listopada 1978 r. (Dz.Urz.MF.78.12.25) zmieniającej nin. okólnik z dniem 15 grudnia 1978 r.

- zmieniony przez okólnik nr 6/KS z dnia 8 maja 1979 r. (Dz.Urz.MF.79.6.12) zmieniającej nin. okólnik z dniem 8 maja 1979 r.