Stopnie alarmowe w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ABW.2012.26

Akt obowiązujący
Wersja od: 26 września 2012 r.

ZARZĄDZENIE Nr 46
SZEFA AGENCJI BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO
z dnia 26 września 2012 r.
w sprawie stopni alarmowych w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Na podstawie art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. z 2010 r. Nr 29, poz. 154, z późn. zm.) oraz § 4 ust. 2 pkt 2 zarządzenia nr 74 Prezesa Rady Ministrów z dnia 12 października 2011 r. w sprawie wykazu przedsięwzięć i procedur systemu zarządzania kryzysowego zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa:
1)
rodzaje stopni alarmowych i przesłanki ich wprowadzenia;
2)
procedurę wprowadzenia, odwoływania i zmiany stopnia alarmowego na poziomie krajowym oraz w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwanej dalej "ABW";
3)
procedurę podjęcia w ABW czynności w przypadku wprowadzenia stopnia alarmowego przez Prezesa Rady Ministrów lub wojewodę;
4)
zadania jednostek organizacyjnych ABW przewidziane do wykonania dla poszczególnych stopni alarmowych, zwane dalej "zadaniami alarmowymi".
§  2.
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
"wykonawca" -jednostkę organizacyjną ABW odpowiedzialną za wykonanie zadania alarmowego;
2)
"współwykonawca" - jednostkę organizacyjną ABW wspomagającą wykonawcę w wykonaniu zadania alarmowego.
§  3.
Odpowiedni stopień alarmowy wprowadza się w przypadku uzyskania informacji o możliwości wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub sabotażowym albo w przypadku wystąpienia zdarzenia o takim charakterze.
§  4.
1.
Odpowiedni stopień alarmowy w ABW, na wniosek Przewodniczącego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w ABW, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 zarządzenia nr 16 Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z dnia 7 marca 2011 r. w sprawie organizacji, składu oraz miejsca i trybu pracy Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Dz. Urz. ABW Nr 1, poz. 9), wprowadza, zmienia i odwołuje Szef ABW w drodze zarządzenia.
2.
O wprowadzonym w ABW stopniu alarmowym Szef ABW niezwłocznie informuje dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
§  5.
1.
Wyższy stopień alarmowy może być wprowadzony z pominięciem niższych stopni alarmowych.
2.
W przypadku wprowadzenia wyższego stopnia alarmowego wykonuje się zadania alarmowe przewidziane dla tego stopnia oraz zadania alarmowe wskazane w pominiętych stopniach alarmowych.
3.
W przypadku wprowadzenia wyższego stopnia alarmowego wykonawca, jeżeli uzna to za celowe, może odstąpić od wykonania zadania alarmowego przewidzianego dla niższego stopnia alarmowego, o czym niezwłocznie informuje dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Audytu, zwanego dalej "Departamentem IV".
§  6.
W przypadku wprowadzenia stopnia alarmowego przez Prezesa Rady Ministrów lub wojewodę, wykonawca i współwykonawca niezależnie od zadań alarmowych realizuje czynności związane z zapewnieniem bezpieczeństwa wynikające z ustawowych zadań ABW.
§  7.
Zadania alarmowe są działaniami porządkowo - ochronnymi wykonywanymi:
1)
w odniesieniu do obiektów ABW w celu przeciwdziałania lub minimalizacji skutków ataków terrorystycznych lub sabotażowych;
2)
w miarę możliwości przy udziale innych służb, inspekcji i straży we współpracy z wykonawcą.
§  8.
1.
Rodzaje stopni alarmowych oraz przesłanki ich wprowadzenia, procedurę wprowadzania, odwoływania i zmiany stopnia alarmowego na poziomie krajowym oraz w ABW, procedurę podjęcia czynności w ABW w przypadku wprowadzenia stopnia alarmowego przez Prezesa Rady Ministrów lub wojewodę oraz katalog zadań alarmowych dla wykonawców i współwykonawców określa załącznik do zarządzenia.
2.
Dyrektor Departamentu VI jest odpowiedzialny za aktualizację załącznika do zarządzenia.
3.
Załącznik do zarządzenia przechowuje się u kierownika jednostki organizacyjnej ABW, oficera dyżurnego Dyżurnej Służby Operacyjnej ABW, oficera dyżurnego Wydziału III Departamentu VI, służby dyżurnej Samodzielnej Sekcji Ochrony w delegaturze ABW oraz w kancelarii tajnej jednostki organizacyjnej ABW.
§  9.
1.
Dyrektor Departamentu VI jest obowiązany do współdziałania i wymiany informacji z podmiotami właściwymi w sprawach zarządzania kryzysowego.
2.
W przypadku możliwości wystąpienia lub wystąpienia zagrożeń o charakterze terrorystycznym albo sabotażowym dyrektor Departamentu VI wykonuje czynności, o których mowa w ust. 1, przy wsparciu dyrektora Centrum Antyterrorystycznego.
3.
Dyrektor Biura Finansów jest obowiązany do zabezpieczenia w budżecie ABW środków finansowych na wykonywanie zadań alarmowych, w oparciu o informacje od jednostek organizacyjnych ABW, dotyczących kosztów, jakie należy ponieść, aby wykonać zadania alarmowe.
4.
Dyrektor Biura Logistyki jest obowiązany do zapewnienia odpowiednich ilości zapasów materiałowych oraz sprzętu.
§  10.
Traci moc zarządzenie nr Pf-47 Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z dnia 25 lipca 2007 r. w sprawie wprowadzenia procedur reagowania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na wypadek zagrożeń terrorystycznych.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK