Stawki podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej oraz ulgi i zwolnienia od tego podatku.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1984.3.6

Akt utracił moc
Wersja od: 31 marca 1984 r.

ZARZĄDZENIE Nr 24
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 29 lutego 1984 r.
w sprawie stawek podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej oraz ulg i zwolnień od tego podatku.

Na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 3, 4 i 5, art. 15 ust. 4 i 8, art. 16 ust. 2, art. 30 pkt 1 i 5a, art. 49 ust. 2 i art. 51 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 7, poz. 55 i Nr 45, poz. 289 oraz z 1983 r. Nr 71, poz. 318) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustala się tabelę stawek podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej określonych w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 7, poz. 55 i Nr 45, poz. 289 oraz z 1983 r. Nr 71, poz. 318), zwanej dalej "ustawą". Tabela stawek podatku obrotowego, zwana dalej "tabelą" stanowi załącznik do zarządzenia.
2.
Stawki podatku obrotowego, określone w tabeli, nie dotyczą obrotów, od których jest uiszczany podatek scalony lub podatek zryczałtowany.
3.
W obrocie produktami importowanymi stawki podatku obrotowego, określone w tabeli, mają zastosowanie, jeżeli dla produktów tych nie zostały ustalone odrębne stawki.
§  2.
1.
Za artykuły zaopatrzeniowe i inwestycyjne, o których mowa w art. 30 pkt 1 ustawy, zwolnione od podatku obrotowego przy sprzedaży jednostkom gospodarki uspołecznionej określonym w art. 1 ust. 1 ustawy, zwanym dalej "jednostkami gospodarczymi", uważa się surowce, materiały, półfabrykaty oraz wyroby i części kooperacyjne sprzedawane z przeznaczeniem na cele wytwórcze, inwestycyjne, remontowe i usługowe tych jednostek, a także zakładów i jednostek budżetowych.
2.
Za artykuły zaopatrzeniowe i inwestycyjne nie uważa się artykułów, dla których w tabeli ustalono stawki podatku obrotowego wyższe od 10%, z wyjątkami określonymi w zarządzeniu oraz w załączniku do zarządzenia.
3.
Przepis ust. 2 nie dotyczy dostaw kooperacyjnych.
§  3.
1.
Jednostki gospodarcze przy sprzedaży wytworzonych przez nie produktów uiszczają podatek obrotowy w każdym przypadku sprzedaży:
1)
jednostkom handlu rynkowego (jednostki handlu detalicznego, jednostki handlu hurtowego typu rynkowego),
2)
spółdzielniom rzemieślniczym i hurtowniom rzemieślniczym,
3)
jednostkom gospodarki nie uspołecznionej i osobom fizycznym,

z wyjątkiem produktów zwolnionych od podatku w tabeli.

2.
Przepis ust. 1 pkt 1 i 2 nie dotyczy sprzedaży produktów przeznaczonych na potrzeby własne jednostek wymienionych w tym przepisie.
3.
Przepis ust. 1 nie dotyczy przypadków, w których na podstawie odrębnych decyzji Ministra Finansów jednostki handlowe zostaną zobowiązane do uiszczania podatku obrotowego.
§  4.
1.
Podatek obrotowy od produktów wytwarzanych bądź importowanych przez inne jednostki gospodarcze uiszczają:
1)
jednostki obrotu środkami produkcji - w razie sprzedaży tych produktów jednostkom określonym w § 3 ust. 1,
2)
jednostki gospodarcze od obrotów ze sprzedaży (odprzedaży), produktów zakupionych po cenach bez podatku obrotowego, będących artykułami zaopatrzeniowymi i inwestycyjnymi, jednostkom określonym w § 3 ust. 1, z wyjątkiem produktów zaliczanych w jednostce gospodarczej do przedmiotów nietrwałych w użytkowaniu.
2.
Obowiązek uiszczania podatku obrotowego przy sprzedaży odbiorcom określonym w § 3 ust. 1 dotyczy również obrotów z odprzedaży w okresie 3 lat od daty nabycia produktów zakupionych po cenach nie obejmujących podatku obrotowego, zaliczanych w jednostce gospodarczej do środków trwałych.
§  5.
1.
Podatek obrotowy od tytoniu i wyrobów tytoniowych uiszczają zakłady Centrali Zaopatrzenia i Zbytu Przemysłu Tytoniowego w Radomiu.
2.
Przy sprzedaży wyrobów tytoniowych podstawę opodatkowania stanowi cena detaliczna pomniejszona o marże handlowe i prowizje zakładów Centrali Zaopatrzenia i Zbytu Przemysłu Tytoniowego w Radomiu.
§  6.
Podatnikiem podatku obrotowego przy sprzedaży łożysk tocznych, z wyjątkiem dostaw kooperacyjnych, jest:
1)
produkcyjna jednostka gospodarcza - w przypadku sprzedaży bez pośrednictwa jednostek handlowych,
2)
Centrala Techniczno-Handlowa Przemysłu Precyzyjnego "Prema" - z wyjątkiem dostaw do jednostek obrotu środkami produkcji,
3)
pozostałe jednostki obrotu środkami produkcji.
§  7.
Jednostki handlu zagranicznego uiszczają podatek obrotowy przy sprzedaży samochodów ciężarowych, autobusów, samochodów specjalizowanych, przyczep i naczep pochodzących z importu, również w przypadku dostaw dla jednostek gospodarczych, z wyłączeniem obrotów osiąganych ze sprzedaży autobusów i trolejbusów przeznaczonych dla komunikacji miejskiej oraz specjalistycznego sprzętu do czyszczenia miast.
§  8.
Zwalnia się jednostki gospodarcze produkujące sól jadalną od wpłat do budżetu podatku obrotowego z tytułu sprzedaży tego produktu, pod warunkiem przekazania tych kwot na Narodowy Fundusz Ochrony Zabytkowej Kopalni Soli "Wieliczka".
§  9.
Stawki podatku obrotowego określone dla importowanych kwasów tłuszczowych naturalnych i tłuszczów łojowych dotyczą obrotów osiąganych przez jednostki handlu zagranicznego. Podstawą opodatkowania jest ich wartość w cenach transakcyjnych.
§  10.
Jednostki produkcyjne uiszczają podatek obrotowy od farb i lakierów (SWW: 131) oraz klejów (SWW: 1336) w opakowaniach przeznaczonych do obrotu rynkowego, to jest w opakowaniach do 5 kg (litrów) bez względu na przeznaczenie i odbiorcę produktu.
§  11.
1.
Podatek obrotowy od obrotów osiąganych ze sprzedaży mebli i urządzeń wnętrz placówek socjalnych i usługowych (SWW: 1741-21), mebli i urządzeń z metali oraz z częściowym zastosowaniem innych materiałów o specjalnym przeznaczeniu (SWW: 1742-2), mebli szpitalnych z metalu oraz z częściowym zastosowaniem innych materiałów (SWW: 1742-4), mebli i urządzeń wnętrz z tworzyw sztucznych oraz z częściowym zastosowaniem innych materiałów o specjalnym przeznaczeniu (SWW: 1743-31), mebli okrętowych (SWW: 1741-5, 1742-3, 1743-4) i półwyrobów meblarskich (SWW: 1744) oraz półwyrobów stolarskich (SWW: 1745) i wyrobów stolarskich pozostałych (SWW: 1749) oraz produktów drzewnych wytwarzanych przez PP "Pracownie Konserwacji Zabytków" uiszcza się przy sprzedaży:
1)
jednostkom handlu rynkowego z przeznaczeniem do sprzedaży dla ludności,
2)
osobom fizycznym,
3)
jednostkom gospodarki nie uspołecznionej.
2.
Za meble, na które ustala się ceny regulowane (poz. 17 pkt 11 tabeli), uważa się meble, które były objęte wykazem cen regulowanych na dzień 31 grudnia 1983 r.
§  12.
1.
Obroty ze sprzedaży tkanin, dzianin, materiałów włókienniczych powlekanych tworzywami sztucznymi, przędzin, włóknin oraz innych elementów, np. wszywek informacyjnych i reklamowych, worków plastikowych, wieszaków oraz plomb stosowanych w konfekcji a także w przemyśle motoryzacyjnym i przemyśle meblarskim, podlegają opodatkowaniu według stawek określonych w tabeli bez względu na przeznaczenie i osobę odbiorcy, z zastrzeżeniem ust. 2-4.
2.
Sprzedaż dzianin wolna jest od podatku obrotowego w przypadku określenia w zamówieniu, iż zakupione dzianiny będą przeznaczone do produkcji wyrobów dziewiarskich (SWW: 201).
3.
Zwalnia się od podatku obrotowego obroty ze sprzedaży dzianin, tkanin, przędzin i włóknin, stanowiących półfabrykat do dalszej produkcji, np. tkaniny i dzianiny przeznaczone do powlekania tworzywami sztucznymi, pod warunkiem złożenia oświadczenia w zamówieniu, iż produkty te będą podlegały dalszemu przetworzeniu.
4.
W przypadku gdy dzianiny, tkaniny, przędziny lub włókniny zostaną zużyte do innych celów niż określone w ust. 2 i 3, jednostka gospodarcza obowiązana jest do uiszczenia podatku obrotowego w wysokości określonej dla tych produktów.
5.
Jednostki gospodarcze wytwarzające z produkowanych w tych jednostkach tkanin, skór odzieżowych i futrzarskich oraz innych elementów zużywanych w konfekcji - wyroby odzieżowe, koce, pledy, bieliznę pościelową, galanterię odzieżową oraz wyroby odpasowane uiszczają podatek obrotowy od zużycia wewnętrznego tych produktów.
6.
Za zgodą właściwej izby skarbowej jednostki gospodarcze wytwarzające z własnych tkanin koce, pledy, bieliznę pościelową, galanterię odzieżową oraz wyroby odpasowane uiszczają podatek obrotowy od obrotów ze sprzedaży tych wyrobów w wysokości określonej dla tkanin.
7.
Dostawy wykładzin włókienniczych (poz. 19 pkt 13 tabeli) do jednostek handlu zaopatrzeniowego są wolne od podatku obrotowego.
8.
Obrót ze sprzedaży skór surowych futerkowych jednostkom określonym w § 3 ust. 1 podlega opodatkowaniu według stawek obowiązujących dla skór wyprawionych i uszlachetnionych.
9.
Jednostki produkcyjne, które nabywają wyroby przemysłu włókienniczego po cenach zawierających podatek obrotowy, nie uiszczają podatku od wyrobów gotowych, określonego w poz. 19 pkt 12 i poz. 20 tabeli.
10.
Obroty ze sprzedaży wyrobów z dzianin (SWW: 20 "Wyroby przemysłu włókienniczego - część II") wykonanych z przędzy łączonej z włóczką - podlegają opodatkowaniu lub zwolnieniu od podatku, w zależności od zawartości włóczki w ogólnym składzie surowca:
1)
w wysokości określonej w poz. 20 pkt 1-8 tabeli - przy zawartości włóczki poniżej 50%,
2)
zwolnieniu od podatku (poz. 20 pkt 19 tabeli) - przy zawartości włóczki ponad 50%.
11.
Zwalnia się od podatku obrotowego obroty ze sprzedaży wyrobów ze ścinków skór futrzanych, wykonanych techniką tkacką z dodatkiem do wątku odpadów milanezowych lub odpadów innych tkanin i dzianin.
§  13.
Stawki podatku obrotowego określone dla usług, stosuje się bez względu na zleceniodawcę usługi, z wyjątkiem usług świadczonych między zakładami jednostki gospodarczej.
§  14.
Przez obrót podlegający opodatkowaniu według stawki 5% w poz. 34 pkt 16 i 18 tabeli rozumie się należność za usługi noclegowe w hotelach i motelach oraz marże i usługi własne przedsiębiorstw i spółdzielni turystycznych oraz biur turystyki zagranicznej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i Polskiego Związku Motorowego, z tym że obroty osiągane przez organizatorów wczasów, kolonii i obozów oraz przez młodzieżowe biura turystyczne są wolne od podatku obrotowego.
§  15.
1.
Opodatkowaniu podatkiem obrotowym podlegają artykuły zakupione po cenie bez podatku, jeżeli zostaną zużyte do świadczenia usług dla ludności.
2.
Podstawą opodatkowania przy zużywaniu materiałów do świadczenia usług dla ludności jest cena detaliczna pomniejszona o marże handlowe.
3.
W razie trudności w ustaleniu podatku obrotowego między innymi z uwagi na różne miejsca i ceny zakupu, może być stosowane uproszczone opodatkowanie przez obliczenie średniej stawki podatku obrotowego od wszystkich materiałów zużytych do świadczenia usług, obliczonej w uzgodnieniu z urzędem skarbowym, na podstawie danych za pierwsze trzy miesiące każdego roku podatkowego.
4.
W przypadku wykonywania produktów drzewnych na indywidualne zamówienie osób fizycznych z własnych materiałów jednostki gospodarczej stosuje się stawkę podatku obrotowego właściwą dla produkcji typowej (seryjnej). Podstawą opodatkowania w tym przypadku jest rzeczywista cena sprzedaży.
§  16.
Obroty osiągane ze sprzedaży obuwia, w tym również obuwia ochronnego i roboczego, żarówek głównego szeregu oraz butli do gazu 11 kg, podlegają opodatkowaniu bez względu na odbiorcę i przeznaczenie produktu.
§  17.
1.
Za odpady zwolnione od podatku obrotowego bez względu na odbiorcę uważa się odpady określone w Systematycznym Wykazie Wyrobów jako odpady lub odpadki oraz inne odpady, np. stłuczkę szklaną, z wyjątkiem odpadów skór.
2.
Za odpady nie uważa się srebra oraz związków srebra odzyskiwanego w czasie procesów produkcyjnych.
§  18.
W przypadku sprzedaży produktów przez przedsiębiorstwa techniczno-handlowe motoryzacji "Polmozbyt" w drodze przetargu, podatek obrotowy stanowi różnicę między uzyskaną ceną sprzedaży pomniejszoną o 8%, a ceną wywoławczą ustaloną zgodnie z przepisami zarządzenia Ministra Komunikacji z dnia 26 listopada 1982 r. w sprawie rozporządzania przez jednostki gospodarki uspołecznionej zbędnymi pojazdami samochodowymi (Monitor Polski Nr 28, poz. 250). Obowiązek ten dotyczy również stacji sprzedaży Fabryki Samochodów Osobowych i Fabryki Samochodów Małolitrażowych.
§  19.
Podatek obrotowy od sprzedaży produktów wytworzonych przez szkoły wyższe, jednostki naukowo-badawcze i badawczo-rozwojowe oraz wyodrębnione organizacyjnie zakłady doświadczalne, laboratoria, wzorcownie (biura wzornictwa) i zakłady modelarskie ustala się w wysokości 10% wartości sprzedaży w cenach realizacji wyrobów opodatkowanych podatkiem obrotowym.
§  20.
1.
Obroty osiągnięte ze sprzedaży przez jednostki gospodarcze produktów wytworzonych przez osoby, wykonujące pracę nakładczą podlegają opodatkowaniu podatkiem obrotowym w wysokości 60% podatku obliczonego przy zastosowaniu stawek określonych w tabeli stawek podatkowych.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się w przypadku, gdy udział robocizny wykonanej w systemie pracy nakładczej w stosunku do robocizny ogółem wynosi co najmniej 50%.
3.
Jednostki gospodarcze, które podejmują produkcję w systemie pracy nakładczej, zwalnia się od obowiązku uiszczania podatku obrotowego w zakresie obrotów osiągniętych z tej działalności na okres jednego roku licząc od dnia uruchomienia tej produkcji.
§  21.
Zwalnia się od podatku obrotowego:
1)
Centralną Składnicę Harcerską,
2)
przedsiębiorstwa zaopatrzenia lecznictwa "Cezal",
3)
Robotniczą Spółdzielnię Wydawniczą "Prasa-Książka-Ruch",
4)
Wydawnictwo "Epoka" Centralnego Komitetu Stronnictwa Demokratycznego w zakresie produkcji slajdów,
5)
Towarzystwo Rozwoju Rodziny, w zakresie produkcji leków i środków antykoncepcyjnych,
6)
nowo założone - po dniu 1 stycznia 1983 r. - stacje obsługi samochodów w okresie pierwszych trzech lat ich działalności,
7)
Polski Związek Głuchych, w części dotyczącej 50% kwot należnego podatku obrotowego, pod warunkiem że uzyskane z tego tytułu środki będą w całości przeznaczone na poprawę bytu i utrzymania członków Związku,
8)
przedsiębiorstwa obrotu maszynami i surowcami "Bomis",
9)
przedsiębiorstwa skupu i przetwórstwa surowców wtórnych,
10)
Zakład Obrotu Obrabiarkami Używanymi i Częściami Zamiennymi.
§  22.
Zwalnia się od podatku obrotowego w latach 1984-1985 działalność gospodarczą polegającą na regeneracji produktów, z wyjątkiem regeneracji opon i akumulatorów, z tym że przy określeniu podstawy opodatkowania uwzględnia się art. 12 ustawy.
§  23.
Traci moc zarządzenie nr 66 Ministra Finansów z dnia 11 września 1982 r. w sprawie stawek podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej oraz ulg i zwolnień od tego podatku (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 10, poz. 25 i z 1983 r. Nr 1, poz. 1) oraz decyzje Ministra Finansów ustalające stawki podatku obrotowego, które zostały wydane przed dniem 1 stycznia 1984 r.
§  24.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z tym że:
1)
§ 11 ust. 2, § 21 pkt 8 i § 22 zarządzenia, stawki podatku obrotowego określone w poz. 20 pkt 14 i poz. 38-42 tabeli oraz zwolnienia od podatku obrotowego określone w poz. 6 pkt 2 i w poz. 13 pkt 15, lit. b) tabeli stosuje się od dnia 1 stycznia 1984 r.,
2)
zwolnienia od podatku obrotowego określone w poz. 34 tabeli dla sprzedaży komisowej i skupu produktów pochodzenia zagranicznego stosuje się od dnia wejścia w życie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 stycznia 1984 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie opłaty skarbowej (Dz. U. Nr 13, poz. 52).

ZAŁĄCZNIK 

TABELA

stawek podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej.
Poz.Symbol

SWW/KU

Nazwa grupy wyrobów (wyrobu) lub usługiStawka podatku obrotowego w % ceny realizacji lub stawka kwotowa
1234
101Węgiel i brykietywolne od podatku
202Paliwa oraz przetwory paliwwolne od podatku
w tym:
paliwa silnikowe, oleje silnikowe i smary*)
303Energia elektryczna i cieplnawolne od podatku
404Wyroby hutnictwa żelaza10
w tym:
0414złom stalowy i żeliwnywolne od podatku
505Wyroby przemysłu metali nieżelaznych10
w tym:
05211) złom metali nieżelaznychwolne od podatku
05222) odpady metalurgiczne metali nieżelaznychwolne od podatku
z czego:
mułek srebra oraz srebro i związki srebra odzyskiwane w czasie procesów produkcyjnych20
0531-413) srebro Ag*)
0531-424) platyna Pt*)
0531-435) złoto Au*)
606Wyroby przemysłu metalowego10
w tym:
06271) konstrukcje stalowe lekkie do wyposażenia obiektów inwentarskichwolne od podatku
0632) łożyska toczne30
z czego: łożyska sprzedawane przez Centralę Zaopatrzenia i Transportu Górnictwa i Energetyki kopalniom i zakładom naprawczym resortu Górnictwa i Energetykiwolne od podatku
0651-33) gwoździe40 **)
0651-54) elektrody do spawania50 **)
0671-375) nożyki i taśmy do golenia75
0673-1156) automaty pralnicze bębnowe domowe30
0673-217) odkurzacze elektryczne20
0673-2338) trzepaczko-odkurzacze20
0673-379) maszynki do mielenia mięsa produkowane przez Zakłady "Predom-Mesko"20
0673-3810) roboty kuchenne wieloczynnościowe20
0673-51,-5211) chłodziarki z wyjątkiem chłodziarko-zamrażarek i zamrażarek:
a) o poj. do 180 l.30
b) o poj. pow. 180 l.35
0673-52212) chłodziarko-zamrażarki40
0673-52313) zamrażarki40
0673-614) maszyny do szycia domowe typu "Łucznik"20
0673-615) maszyny do szycia domowe typu "Singer" oraz pochodne40
0675-61,-62,-63,-6416) narty, wiązania, kijki narciarskie - dziecięce oraz sankiwolne od podatku
0675-9317) sprzęt myśliwski metalowy30
067618) wyroby jubilerskie, złotnicze, grawerskie i pokrewne20
z czego:
a) wyroby ze złota z wyłączeniem obrączek produkcji krajowej40
b) wyroby ze srebra oraz z udziałem złota i srebra*)
067919) zespoły i części wyrobów metalowych powszechnego użytku20
707Maszyny i urządzenia - część I10
808Maszyny i urządzenia - część II10
w tym:
0821 do 08261) maszyny, urządzenia i narzędzia rolniczewolne od podatku
0829-1 do 6 i 82) części maszyn i urządzeń rolniczych20
z czego:
0829-2części maszyn do zraszania gleby (SWW: 0822-6 i 9)wolne od podatku
08433) urządzenia chłodniczewolne od podatku
909Wyroby przemysłu precyzyjnego10
w tym:
0931-121) maszyny do dodawania (sumatory)20
0931-132) maszyny kalkulacyjne20
0932-11,-123) maszyny do pisania biurowe i walizkowe20
4) zespoły i części do wyrobów wymienionych w pkt 1-325
0943-4415) wagi przemysłowe pomostowewolne od podatku
09466) zegary wewnętrzne i osobiste15
z czego:
osobiste importowane50
7) zespoły i części do wyrobów wymienionych w pkt 635
09618) przyrządy obserwacyjne i celownicze15
09629) aparaty i sprzęt fotograficzny oraz wyposażenie20
096310) kamery i projektory filmowe oraz kino techniczny sprzęt pomocniczy20
11) części do wyrobów wymienionych w pkt 8-1025
09712) narzędzia, przyrządy, aparaty i urządzenia medyczne oraz weterynaryjnewolne od podatku
1010Środki transportu10
w tym:
10211) samochody osobowe ogólnego przeznaczenia produkcji krajowej35
z czego:
a) Fiat 126p25
b) Fiat 126p przystosowany fabrycznie dla inwalidówwolne od podatku
2) samochody specjalizowane i dostawcze:
a) samochody "Żuk"40
b) samochody "Nysa" z wyjątkiem sanitarek30
c) samochód "Nysa" sanitarka20
d) samochód osobowo-terenowy "Tarpan"20
e) samochód sanitarka FSO 150010 ***)
3) samochody osobowe importowane70
z czego:
a) samochód "Dacia 1310p"67
b) samochód "Trabant-Hycomat"50
c) samochód osobowo-terenowy "Ułaz"65
4) samochody ciężarowe małogabarytowe importowane (typu Robur, Avia i pochodne)30
5) zespoły i części oraz akcesoria (bez względu na symbol SWW) środków transportu samochodowego (SWW: 102), ciągników uniwersalnych (SWW: 103) oraz motocykli, skuterów i motorowerów (SWW: 1041) z wyłączeniem części wymienionych w poz. 10 pkt 6 ****)30
z czego:
a) silniki, nadwozia oraz przednie zawieszenia, skrzynie biegów, tylne mosty:
aa) do samochodów "Żuk"40
ab) do samochodów ciężarowych10 ***)
b) bagażniki samochodowe całodachowe i do nart15
c) zespoły i części ciągników uniwersalnych (rolniczych) (SWW: 1039)20
d) akumulatory elektryczne do samochodów osobowych60
e) ogumienie do samochodów osobowych55
f) woda destylowana do akumulatorów10 ***)
g) akumulatory i ogumienie regenerowane20
6) zespoły i części oraz akcesoria do samochodów osobowych: ****)
a) importowane z I obszaru płatniczego40
z czego:
aa) akumulatory elektryczne do samochodów osobowych60
ab) ogumienie do samochodów osobowych55
b) importowane z II obszaru płatniczego70
c) importowane do samochodów Zastawa 1100p, FSO 1500, Fiat 126p i Polonez30
1041-17) motocykle:
a) krajowe10
b) importowane50
z czego: MZ 150 ccm30
1041-2,-38) motorowery i skutery:
a) krajowe20
b) importowane30
z czego: Simpson50
1026-959) przyczepy mieszkalne30
1043-510) rowery i pojazdy młodzieżowe-dziecięcewolne od podatku
1043-811) wózki dziecięcewolne od podatku
105512) jednostki sportowo-turystyczne pełnomorskie25
13) zespoły i części do wyrobów wymienionych w pkt 1230
10314) ciągniki rolnicze importowane*)
11Wyroby przemysłu elektrotechnicznego i elektronicznego10
w tym:
11321) urządzenia bezpieczeństwa ruchuwolne od podatku
1133-1 do -4 -6 i 912) oprawy oświetleniowe15
1134-33) baterie galwaniczne30
11364) sprzęt elektrotechniczny gospodarstwa domowego i przeznaczenia osobistego15
z czego:
1136-112a) kuchenki elektryczne jednopłytkowe10 ***)
1136-114b) grzałki nurkowe elektryczne10 ***)
1136-169c) podgrzewacze do butelek dla niemowlątwolne od podatku
1151-315) aparaty telefoniczne powszechnego użytku30
11536) sprzęt elektroniczny powszechnego użytku:
a) klasy Hi-Fi60
b) nie zaliczony do klasy Hi-Fi20
z czego:
ba) odbiorniki radiofoniczne przenośne turystyczne do trzech zakresów fal10 ***)
bb) odbiorniki radiofoniczne-stereofoniczne30
bc) OTV 20" do odbioru czarno-białegowolne od podatku
bd) OTV pozostałe do odbioru czarno-białego10 ***)
be) OTV z ekranem odbioru kolorowego
- krajowe35
- importowane, w tym również "Rubin" montowany w kraju55
bf) stereofoniczne: magnetofony gramofony wzmacniacze małej częstotliwości oraz zestawy kombinowane sprzętu elektronicznego powszechnego użytku30
1153-43bg) magnetowidy powszechnego użytku40
1153-91bh) aparaty dla źle słyszącychwolne od podatku
1153-94bi) urządzenia alarmowe elektronicznewolne od podatku
z czego: urządzenia autoalarmowe10 ***)
11547) elektryczne źródła światła i ich elementy25
z czego:
1154-21a) świetlówki bez kształtowych30
1154-212b) świetlówki kształtowewolne od podatku
11558) lampy elektronowe20
z czego:
1155-31a) kineskopy do OTV czarno-białej5
1155-32b) kineskopy do OTV barwnej5
11569) elementy półprzewodnikowe20
115810) podzespoły i elementy stykowe urządzeń elektronicznych20
z czego:
1158-7przetworniki akustyczne klasy Hi-Fi60
115911) części i podzespoły typowe dla wyrobów przemysłu elektronicznego i teletechnicznego20
1212Wyroby przemysłu chemicznego - część I10
w tym:
12121) sól (kwotowa stawka podatku w złotych):
a) od opakowania 1,25 kg soli warzonej paczkowanej przez producenta4 zł
b) od 1 kg soli warzonej paczkowanej w handlu3 zł
c) od 1 kg soli kamiennej białej paczkowanej w handlu,3 zł
d) od 1 kg soli kamiennej białej paczkowanej przez producenta3 zł
1232) nawozy sztuczne oraz składniki chemiczne mieszanek paszowychwolne od podatku
12463) pestycydywolne od podatku
1249-194) bazy i kompozycje zapachowe30 **)
1275) włókna chemiczne35 **)
1313Wyroby przemysłu chemicznego - część II10
w tym:
1311) farby i lakiery30 **)
z czego:
1313-4

1314-1

wyroby lakierowane ftalowe karbamidowe oraz celulozowe40 **)
1321-1112) kwasy tłuszczowe naturalne pochodzenia zwierzęcego135
1322-1 do 53) mydła, pasty, płyny, proszki i granulki do prania oraz mydła technicznewolne od podatku
z czego: proszek do prania "Bryza"35
1323-54) środki do pielęgnacji i konserwacji samochodów i motocykli30
1324-1135) pasty do pielęgnacji jamy ustnej dla dzieciwolne od podatku
1324-26) środki kosmetyczne do włosów (bez ziołowych)30
z czego:
1324-212szampon "Jacek i Agatka"wolne od podatku
1324-2737) odsiwiacz do włosów "Orientine"10 ***)
1324-38) środki kosmetyczne do pielęgnacji skóry (bez ziołowych)30
z czego:
1324-321a) mleczko kosmetyczne "Jacek i Agatka"wolne od podatku
1324-332, -333b) oliwy zwykłe dla dzieci i oliwy witaminizowane dla dzieciwolne od podatku
1324-49) środki upiększające30
1324-510) wyroby perfumeryjne30
1324-6211) talki i zasypki kosmetycznewolne od podatku
1324-912) wyroby kosmetyczne i perfumeryjne (bez ziołowych) pozostałe15
1333-613) wyroby pirotechniczne30
1335-814) materiały do zapisu magnetycznego i pomocnicze do użytkowania taśm magnetycznych i magnetofonów20
z czego:
1335-811, 812, -813taśmy magnetyczne do zapisu dźwięku65 **)
15) leki gotowe, surowice i szczepionki, wyroby opatrunkowe oraz środki ochrony zdrowia*)
z czego:
1348a) preparaty weterynaryjnewolne od podatku
1349b) farmaceutyczne dodatki paszowewolne od podatku
135516) produkty spożywcze zielarskiewolne od podatku
1359-117) środki pielęgnacyjne i kosmetyczne do włosów ziołowe30
1359-218) środki pielęgnacyjne i kosmetyczne do skóry ziołowe30
1359-319) środki do kąpieli ziołowe10 ***)
13620) wyroby z tworzyw sztucznych20 **)
z czego:
1361-6a) materiały włókiennicze powlekane tworzywami sztucznymi30
1364-14,-17b) skrzynki i transporterki z tworzyw sztucznych35
1364-14,-17c) skrzynki do jaj à 360 szt. transporterki do piskląt à 100 szt. klatki do przewozu żywca do uboju oraz pojemniki do drobiu świeżo bitegowolne od podatku
1365d) wyroby z tworzyw sztucznych dla budownictwa5
1366-16e) sprzęt narciarski i saneczkarski z tworzyw sztucznych dla dzieciwolne od podatku
1375-1 i-3 do- 621) obuwie gumowe damskie i męskie40
z czego:
1375-001obuwie gumowe dziecięcewolne od podatku
137622) wyroby gumowe medyczne i sanitarnewolne od podatku
137723) sprzęt sportowy, turystyczny i ratunkowy gumowy20
13824) surowce wtórne i odpadowe dla przemysłu chemicznegowolne od podatku
1414Materiały budowlane5
w tym:
14321) nawozy wapniowe i wapniowo-magnezowewolne od podatku
1482-222) pomniki i nagrobki z kamienia naturalnego20
1515Wyroby ze szkła10
w tym:
1511) szkło budowlane5
1523-6, -72) szkło do oświetlenia elektrycznego wielowarstwowe dmuchane i jednowarstwowe15
1526-333) butelki szklane z podziałką dla niemowlątwolne od podatku
15314) szkło stałowe i galanteryjne20
z czego:
1531-213a) spodki pod szklanki prasowane niezdobione10
1531-311, -312b) szklanki i szklaneczki dmuchane, automatycznie formowane niezdobione10
15325) szkło kryształowe30
1541-16) butelki szklane do artykułów spożywczych z wyjątkiem butelek szklanych do mleka i przetworów mlecznych (SWW :1541-14), butelek do przypraw i olejów roślinnych (SWW :1541-16) oraz butelek dla niemowląt (SWW :1541-195)35
1542-17) słoje szklane do artykułów spożywczych z wyjątkiem słoi do odżywek dziecięcych (SWW: 1542-17) i słoi "Wecka" (SWW: 1542-11)35
1616Wyroby z ceramiki szlachetnej10
w tym:
16111) porcelana stołowa25
1611-2z czego: galanteria porcelanowa50
1624-1, -2

1639-1

2) płytki i kształtki: podłogowe kamionkowe, ścienne szkliwione kamionkowe i ścienne szkliwione30
16313) fajans artystyczny30
16354) galanteria jubilerska szklana i ceramiczna40
1717Wyroby przemysłu drzewnego10
w tym:
1715-11) deszczułki posadzkowe lite:
a) dębowe, jesionowe, modrzewiowe i mahoniowe30
b) z pozostałych gatunków drewna10 ***)
1715-22) płyty na posadzkę mozaikową podklejane:
a) dębowe, jesionowe, modrzewiowe i mahoniowe30
b) z pozostałych gatunków drewna10 ***)
1715-43) tarcica podłogowa strugana modrzewiowa30
1715-54) listwy przyścienne z drewna:
a) dębowego, jesionowego, modrzewiowego i mahoniowego30
b) pozostałych gatunków10 ***)
1715-35) deski i płyty podłogowe klejone:
a) dębowe, jesionowe, modrzewiowe i mahoniowe30
b) z pozostałych gatunków drewna10 ***)
1731-56) domki campingowe20
1732-17) elementy budynków mieszkalnych, wczasowych letnich z drewna i materiałów drewnopochodnych20
z czego:
1732-11, -12

1735-11, -12

elementy budynków mieszkalnych wolnostojących i szeregowych z drewna i materiałów drewnopochodnych a także komplety elementów tych budynków10
1734-218) boazeria z tarcicy:
a) dębowej, jesionowej, modrzewiowej i mahoniowej30
b) pozostałych gatunków drewna10 ***)
1734-229) boazeria z materiałów drewnopochodnych oklejona okleinami:
a) dębowymi, jesionowymi, modrzewiowymi i mahoniowymi30
b) z pozostałych gatunków drewna10 ***)
1735-110) komplety elementów budynków mieszkalnych, wczasowych i letnich z drewna oraz materiałów drewnopochodnych20
17411) meble na które ustala się ceny regulowane oraz meble tapicerskie i wyroby stolarskie15
z czego:
a) meble, na które ustala się ceny umowne30
1741-116
1743-116b) meble dziecięce i młodzieżowewolne od podatku
1741-129

1741-154

1741-166

1743-129

1743-156c) krzesła dziecięcewolne od podatku
1741-143
1741-156d) stoliki dziecięcewolne od podatku
1741-124

1741-152

1741-161

1741-162

1741-313

1741-323

1743-124e) foteliki dziecięcewolne od podatku
1741-135

1741-149

1741-316

1741-326

1742-17

1743-135f) łóżeczka i kojce dziecięcewolne od podatku
1741-217

1741-23

1742-216

1742-28

1743-317

1743-33g) meble dla szkół i przedszkoliwolne od podatku
1749-1h) trumny oraz utensylia pogrzebowewolne od podatku
1749-2i) urządzenia ogródków dziecięcychwolne od podatku
17612) zapałki35
1772-25

1772-28

1772-97

13) narty dziecięce drewniane, kijki narciarskie dziecięce oraz sankiwolne od podatku
177414) galanteria drzewna20
177915) wyroby z drewna pozostałe - wliczając wyroby z odpadówwolne od podatku
17816) odpady drzewne użytkowe i opałowewolne od podatku
1818Wyroby przemysłu papierniczego10
w tym:
18251) artykuły papiernicze szkolnewolne od podatku
1829-132) karty do gry60
1829-43) artykuły papiernicze higienicznewolne od podatku
1919Wyroby przemysłu włókienniczego - część I10
w tym:
19171) tkaniny bawełniane z bawełny 100%20
1917-19,-582) tkaniny bawełniane i bawełnopodobne wykończone bieliźniane inne - pieluszkowe oraz tkaniny bawełniane i bawełnopodobne wykończone specjalne - gazawolne od podatku
19273) tkaniny wełniane i wełnopodobne wykończone20
z czego:
1927-006,-007,-008,-009a) tkaniny wełniane i wełnopodobne o zawartości od 0 do 50% włókien wełnianych i wełnopodobnychwolne od podatku
1927-001b) tkaniny wełniane z wełny 100%40
19294) włóczka wełniana i wełnopodobna50
19365) tkaniny lniane i konopne wykończonewolne od podatku
19466) tkaniny jedwabne i jedwabno-podobne wykończone z wyjątkiem tkanin podszewkowych - SWW: 1946-3630
19497) nici jedwabne i jedwabno-podobne30
19528) tkaniny pluszowe i pokrewne pluszom wykończone (bez futerkowych i karakulczych)30
19539) wyroby włókiennicze futerkowe tkane30
195410) wyroby włókiennicze futerkowe dziane30
1955,1,-2,-911) dywany i chodniki
w tym również wykonane z surowców odpadowych30
z czego:
1955-122- i -222,129,-229a) dywany i chodniki welurowe z wyłączeniem dywanów i chodników gładkich (jednobarwnych)65
1955-122, 129, 152, -159, 162, 169, -222, -229, -252, -259, -262, -269b) dywany i chodniki pęczkowe, igłowe oraz welurowe gładkie (jednobarwne) oraz makatki okolicznościowe wykonane technologią axminster i igłową (SWW: 1955-3)60
1955-312) wyroby odpasowane20
1955-413) wykładziny włókiennicze30
1956-1

-2

14) firanki i tiule65
19615) wyroby pasmanteryjne30
16) przędza (bez względu na symbol SWW)35 **)
2020Wyroby przemysłu włókienniczego - część II10
w tym:
2012-1 do -51) okrycia z dzianin dla dzieci do lat 15wolne od podatku
2012-8-92) okrycia z dzianin męskie i damskie20
2013-1 do-53) ubiory z dzianin dla dzieci do lat 15wolne od podatku
2013-8,-94) ubiory z dzianin męskie i damskie35
2014-1 do-55) bielizna osobista z dzianin dla dzieci do lat 15wolne od podatku
2014-8,-96) bielizna osobista z dzianin męska i damska35
z czego:
2014-801,-901bielizna osobista z dzianin bawełnianych i bawełnopodobnych20
2015-8,-97) nakrycia głowy z dzianin męskie i damskie15
2014-1 do-58) wyroby pończosznicze dla dzieci do lat 15wolne od podatku
2019-8,-099) wyroby pończosznicze męskie i damskie35
z czego:
a) rajtuzy męskie i damskie z przędz teksturowanych60
b) rajtuzy damskie z przędz teksturowanych, produkowane przez Spółdzielnię Inwalidów "Cortex" w Łodzi35
c) skarpety męskie i damskie frotte50
2023-610) wyroby powrożnicze polipropylenowe45
2023-811 i 81211) sznurek snopowiązałkowy sizalowy i sizalowo-konopnywolne od podatku
202412) wyroby sieciowewolne od podatku
2025-222,-223,-22413) podpaski higieniczne: popularne, prasowane, z ligninywolne od podatku
20314) dzianiny (z wyjątkiem podszewkowych)35
z czego:
2031dzianiny bawełniane i bawełnopodobne produkowane przez Zakłady Przemysłu Bawełnianego "Maltex" w Łodzi10
2061 i 206215) włókniny surowe i wykończone30
2072-4416) tkaniny z foli polipropylenowej dekoracyjne75
2075-11,-12,-13,-21,-22,-2317) worki i wrappery lniane i lniano-konopnewolne od podatku
2075-14,-17,-19,24,-27,-2818) worki i wrappery jutowe i z włókien chemicznych45
19) wyroby z włóczki wełnianej i wełnopodobnej opodatkowanej podatkiem obrotowym według stawki 50%wolne od podatku
2121Wyroby przemysłu odzieżowegowolne od podatku
2222Wyroby przemysłu skórzanego10
w tym:
2212-41) skóry odzieżowe85
z czego:
2212-418a) dwoiny bydlęce60
2212-45b) skóry świńskie35
2215, 22162) skóry futrzane wyprawione i uszlachetnione owcze i jagnięce oraz kozie mongolskie (bez welurowych i szlifowanych)wolne od podatku
3) skóry królicze wyprawione i uszlachetnione10 ***)
4) skóry nutrii wyprawione i uszlachetnione20
5) skóry owcze i jagnięce oraz kozie mongolskie welurowe w tym również skóry owcze o nazwie "nappa"30
6) skóry owcze i jagnięce szlifowane10 ***)
7) skóry futrzane wyprawione i uszlachetnione pozostałe50
z czego:
skóry suślicze10***)
2221-18,19,-28,-29,-38,-398) obuwie wyjściowe z cholewką skórzaną na podeszwie skórzanej damskie i męskie30
2221

2222

2225

2226

9) kozaczki i botki z wyłączeniem obuwia dziecięcego30
2226-910) obuwie z cholewką z tworzyw sztucznych na podeszwie nieskórzanej pozostałe40
2221, 2222, 2223, 2224, 2225, 222611) obuwie dla dzieci i młodzieży do lat 15wolne od podatku
223112) odzież skórzanawolne od podatku
223213) odzież ze sztucznej skórywolne od podatku
223314) odzież futrzanawolne od podatku
223415) wyroby odzieżowe futrzarskie pozostałewolne od podatku
223916) wyroby futrzarskie oprócz odzieżywolne od podatku
2272-417) tornistry nieskórzanewolne od podatku
2274-318) artykuły dla myśliwstwa ze skóry i jej substytutów20
2323Wyroby przemysłu spożywczego - część Iwolne od podatku
w tym:
23211) skóry surowe zakonserwowane dla przemysłu garbarskiego (łącznie z białoskórnictwem)30 **)
2322-82) tłuszcze łojowe zwierzęce82
2424Wyroby przemysłu spożywczego - część IIwolne od podatku
w tym:
2441) wyroby przemysłu spirytusowego i drożdżowego z wyjątkiem drożdży (SWW: 2445) oraz produktów i półproduktów przemysłu spirytusowego pozostałych (SWW: 2449)*)
2462-752) soki z owoców cytrusowych pitne20
2473) wyroby winiarskie65
z czego: miody pitne oraz napoje "honey drink" i "honey liquor"25
24834) piwo58
5) napoje alkoholowe o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z wyłączeniem napojów określonych w pkt 1, 3 i 420
24916) oleje roślinne importowaneróżnica cen 1)
2525Wyroby przemysłu spożywczego - część IIIwolne od podatku
2511-431) miazga kakaowa (stawka kwotowa w zł/t)300.000
2513-12) czekolada pełna40
2513-2,-4,-93) czekolada nadziewana, czekolada do picia, czekolada pozostała30
25144) wyroby czekoladowane15
25155) kakao10
25176) wyroby wschodnie (bez czekoladowanych)35
25187) wyroby czekoladopodobne i wyroby w polewie kakaowej10 ***)
2519-78) guma do żucia60
25249) przyprawy i dodatki do ciast15
2531 i 253210) wody mineralne i napoje bezalkoholowe (bez owocowych, mlecznych i warzywnych)10 ***)
z czego:
"Coca-cola", "Pepsi-cola" oraz napoje typu "Mirinda"65
254111) ocet, musztarda i kwasy spożywcze10
254312) używki naturalne i ich ekstrakty40
z czego:
1) herbaty na które są ustalane ceny urzędoweróżnica cen 2)
2) herbaty na które są ustalane ceny umowne70
3) kawa naturalna palona i ekstrakty kawy naturalnej, importowane w oryginalnym opakowaniu75
25513) tytoń i wyroby tytoniowe:
2552-11) papierosy produkcji krajowej58
2552-512) papierosy importowane*)
2552-2,-3,-4,-93) cygara i cygaretki, tytonie fajkowe, tytonie papierosowe, tytonie do żucia i pozostałe wyroby tytoniowe produkcji krajowej37
4) wyroby tytoniowe niepełnowartościowe25
2626Pasze przemysłowe i produkty utylizacyjnewolne od podatku
2727Wyroby poligraficznewolne od podatku
w tym:
2712-4reprodukcje poligraficzne25
2828Wyroby przemysłowe pozostałe10
w tym:
28141) zapis wizji i dźwięku gotowy30
z czego:
2814-611a) taśmy magnetofonowe z zapisem dźwięku w kasetach65
b) zapis wizji i dźwięku, produkowany przez Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskichwolne od podatku
c) zapis wizji i dźwięku, produkowany przez Polski Związek Niewidomychwolne od podatku
d) zapis wizji i dźwięku produkowany przez Stowarzyszenie Księgarzy Polskich10
e) płyty gramofonowe z zapisem dźwięku (SWW: 2814-2), produkowane przez Przedsiębiorstwo Nagrań Wideofonicznych "Wifon" i Polskie Stowarzyszenie Jazzowe15
28172) reprodukcje fotograficzne na podłożu szklanym, papierowym, taśmach filmowych i błonach15
z czego: produkowane przez Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskichwolne od podatku
2823) zabawki i gry towarzyskiewolne od podatku
28814) galanteria osobno nie wymieniona25
z czego:
2881-1a) guziki50
2881-2b) zamki błyskawiczne50
2881-6c) parasole i laskiwolne od podatku
2883-11,-16, 21,-35,-41,-43,-44,-45,-46,-52,-53,-91,-9955) przybory szkolnewolne od podatku
28846) pomoce naukowe, specjalistyczny sprzęt szkolny i przedszkolnywolne od podatku
28857) wyroby ortopedyczne, rehabilitacyjne i protetycznewolne od podatku
2889-48) chorągwie, sztandary, transparenty oraz inne wyroby z tkanin o charakterze dekoracyjnym z wyjątkiem odzieżywolne od podatku
2940Produkty upraw polowych i łąkowychwolne od podatku
w tym:
4035-11) ziarno kawowe suroweróżnica cen 3)
4035-22) ziarno kakaowe surowe (stawka kwotowa w zł/t)250.000
3041Produkty ogrodnictwawolne od podatku
w tym:
4131-24,-251) morele i brzoskwinie importowane20
4132-42) winogrona importowane20
41333) owoce południowe importowane z wyjątkiem cytryn20
3142Produkty hodowliwolne od podatku
3243Produkty gospodarki leśnej i łowieckiejwolne od podatku
w tym:
431drewno10
z czego:
4311-19,-22,-32

4312-19,-22,-32

grubizna opałowa, drobnica i karpinawolne od podatku
3399Przedmioty gdzie indziej nie sklasyfikowane10
Usługi:
340671) usługi związane z wyrobami metalowymi powszechnego użytku5
w tym:
06706a) usługi jubilerskie30
06707b) usługi grawerskie i kowalstwa artystycznego20
068022) usługi ślusarskie i kowalskie świadczone osobom fizycznym i jednostkom gospodarki nie uspołecznionej5
094043) usługi zegarmistrzowskie5
1024) usługi motoryzacyjne10
w tym:
a) usługi świadczone w ramach gwarancji oraz usługi pokrywane przez PZUwolne od podatku
10203b) usługi związane z autobusami i trolejbusamiwolne od podatku
10204c) usługi związane z samochodami ciężarowymi, ciągnikami drogowymi i uniwersalnymi rolniczymi, samochodami do specjalnych celówwolne od podatku
113035) usługi związane ze sprzętem oświetleniowym5
115026) usługi związane ze sprzętem elektronicznym powszechnego użytku5
1487) usługi kamieniarskie15
w tym: usługi związane z nagrobkami i pomnikami ze sztucznego kamienia "lastrico" i z betonu5
158) usługi przemysłu szklarskiego5
15201w tym: usługi związane ze szkłem technicznymwolne od podatku
1749) usługi meblarsko-tapicerskie i stolarskie5
201210) usługi dziewiarskie5
22111) usługi garbarskie5
22312) usługi kuśnierskie25
z czego:
usługi kuśnierskie naprawkowe, renowacyjne oraz usługi polegające na wykonywaniu nakryć głowy15
22713) usługi związane z pozostałymi wyrobami skórzanymi5
32914) budowa jednorodzinnych domów mieszkalnych i pomieszczeń gospodarczych na indywidualne zamówienie ludności5
15) sprzedaż komisowawolne od podatku
16) obroty osiągane przez hotele (z wyłączeniem usług hoteli robotniczych) i motele ze świadczenia usług5
17) skup kamieni jubilerskich pochodzenia krajowego i zagranicznego10
18) obroty osiągane przez państwowe przedsiębiorstwa turystyczne, spółdzielnie turystyczne oraz biura turystyki zagranicznej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i Polskiego Związku Motorowego5
z czego:
usługi transportowe świadczone na rzecz komunikacji publicznej (Miejskich Zakładów i Przedsiębiorstw Komunikacyjnych oraz Państwowej Komunikacji Samochodowej)wolne od podatku
19) usługi agencyjne i zlecenia wykonywane przez organizacje polityczne społeczne i zawodowe (od prowizji)10
20) usługi przewozu turystów na Dunajcu3
21) usługi zespołów adwokackich4
22) usługi wymienione w pkt 1 - 13 będące usługami gwarancyjnymi i przedsprzedażnymi finansowanymi przez producentówwolne od podatku
23) usługi nie wymienione w pkt 1-22wolne od podatku
35Obroty osiągane przez "Haldex" Polsko-Węgierską Spółkę Akcyjną Eksploatacji Hałd Węglowych w Katowicach (z wyłączeniem sprzedaży łupka)1,5
36Usługi polegające na reklamie na obiektach sportowych oraz sprzedaż biletów wstępu na imprezy sportowe międzynarodowe (z udziałem zawodników i drużyn innych krajów)5
37Wynajem i wydzierżawianie obiektów użytkowanych przez organizacje polityczne, społeczne i zawodowe na cele inne niż statutowe5
38Obroty jednostek gospodarczych prowadzących zakłady gastronomiczne, osiągnięte ze sprzedaży napojów alkoholowych, zawierających więcej niż 18% alkoholu:
1) w zakładach "Lux" i kategorii I, prowadzonych przez jednostki gospodarcze wymienione w zarządzeniu Przewodniczącego Głównego Komitetu Turystyki z dnia 5 maja 1983 r. w sprawie cen napojów alkoholowych w niektórych przedsiębiorstwach turystycznych (Monitor Polski Nr 17, poz. 100)20
2) w pozostałych zakładach gastronomicznych5
39Obroty jednostek gospodarczych podległych radom narodowym, które prowadzą gry losowe i totalizatory:
1) osiągnięte z prowadzenia gier losowych i totalizatorów6
2) osiągnięte ze świadczenia innych usług2,5
40Obroty przedsiębiorstwa "Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe w Warszawie" z tytułu prowadzenia gier losowych i totalizatorów:
1) osiągnięte z prowadzenia gier w automatach15
2) osiągnięte z pozostałych gier i totalizatorów10
41Obroty zakładów przedsiębiorstwa "Totalizator Sportowy" z tytułu prowadzenia gier losowych i totalizatorów2,5
42Obroty przedsiębiorstwa "Państwowe Tory Wyścigów Konnych":
1) ze sprzedaży biletów wstępu na wyścigi,25
2) z tytułu prowadzenia totalizatora od realizacji brutto we wzajemnych zakładach.5
43Obroty osiągane przez Spedycyjną Spółkę z o.o. "Spedrapid" w Gdyni ze sprzedaży usług5

______

1) podatek uiszczają przedsiębiorstwa przemysłu olejarskiego,

2) podatek obrotowy od herbaty stanowi różnica pomiędzy wartością w cenach sprzedaży a wartością według cen w walucie obcej przeliczonych na złote według obowiązującego kursu powiększonych o cło i marżę jednostki handlu zagranicznego.

3) podatek obrotowy od ziarna kawowego surowego stanowi różnica pomiędzy wartością w cenach sprzedaży a wartością według cen w walucie obcej przeliczonej na złote według obowiązującego kursu zwiększonych o cło i marżę jednostki handlu zagranicznego

*) stawki podatku obrotowego określa odrębna decyzja

**) w dostawach zaopatrzeniowo-inwestycyjnych nie stosuje się podatku obrotowego

***) podatek obrotowy stosuje się również w dostawach zaopatrzeniowo-inwestycyjnych

****) podatek obrotowy uiszczają również jednostki gospodarcze dokonujące zakupu importowanych części zamiennych bez pośrednictwa jednostek handlu zagranicznego; za datę dokonania obrotu uważa się datę zakupu części zamiennych.