Stan liczbowy samochodów osobowych i osobowo-terenowych oraz zasady wykorzystywania samochodów prywatnych w celach służbowych w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2008.4.26

Akt obowiązujący
Wersja od: 5 marca 2008 r.

ZARZĄDZENIE Nr 19
Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych
z 5 marca 2008 r.
w sprawie stanu liczbowego samochodów osobowych i osobowo-terenowych oraz zasad wykorzystywania samochodów prywatnych w celach służbowych w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych

OR-402-4/08

Na podstawie § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, zwanego dalej statutem, w wykonaniu zadania ogólnego dyrektora generalnego Lasów Państwowych, określonego w art. 33, ust. 1 ustawy z 28 września 1991 roku o lasach (Dz. U. z 2005 r., nr 45, poz. 435, z późn. zm.), zarządzam, co następuje.

§  1.
1.
Ustala się, w niżej wymienionych jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych, następującą liczbę samochodów służbowych osobowych oraz osobowo-terenowych na potrzeby obsługi biur:
1)
w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych - do 4 samochodów,
2)
w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych - do 3 samochodów,
3)
w nadleśnictwie - do 3 samochodów, w tym jeden samochód dla Straży Leśnej,
4)
w zespole ochrony lasu -1 samochód.
2.
Ustalenia ust. 1 nie dotyczą samochodów osobowych, zarejestrowanych jako samochody ciężarowe, samochodów przeciwpożarowych, busów do 9 osób i autobusów.
3.
Dyrektor generalny Lasów Państwowych na wniosek kierownika jednostki organizacyjnej, z zachowaniem drogi służbowej, może wyrazić zgodę na zmianę ustalonych w ust. 1 maksymalnej liczby samochodów służbowych.
§  2.
Uprawnienia do korzystania z samochodów służbowych posiadają kierownicy jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych oraz pracownicy upoważnieni przez kierownika danej jednostki organizacyjnej.
§  3.
1.
Kierownik jednostki organizacyjnej wyznacza samochodom służbowym stałe miejsce garażowania.
2.
Pracownicy uprawnieni do korzystania z samochodów służbowych mogą wykorzystywać samochody do dojazdów pomiędzy stałym miejscem pracy i miejscem zamieszkania za zgodą odpowiedniego kierownika jednostki organizacyjnej lub właściwego przełożonego.
3.
Wykorzystywanie samochodu służbowego przez pracownika do dojazdów, o których mowa w pkt. 2, należy traktować jako przychód pracownika, co powoduje powstanie obowiązku podatkowego i ubezpieczeń społecznych, zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie - ustawą o PDOF oraz rozporządzeniem ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r.
4.
Jazdy samochodem służbowym podlegają miesięcznej, pełnej ewidencji w kartach drogowych, przy czym odrębnie należy ewidencjonować jazdy prywatne.
5.
Pracownik uprawniony do korzystania z samochodu służbowego w celach służbowych lub prywatnych otrzymuje pisemne upoważnienie podpisane przez kierownika jednostki organizacyjnej, a kierownik jednostki organizacyjnej - przez jego zastępcę.
§  4.
Wykorzystywanie przez pracownika w celach służbowych do jazd lokalnych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej, zawartej pomiędzy pracownikiem legitymującym się tytułem prawnym do pojazdu i kierownikiem jednostki organizacyjnej; w sytuacji natomiast, gdy właścicielem pojazdu jest kierownik jednostki organizacyjnej - z jego właściwym przełożonym.
§  5.
W wypadku przyjęcia przez pracownika bez zastrzeżeń polecenia wyjazdu służbowego pojazdami wymienionymi w § 4 niebędącymi własnością pracodawcy, przyjmuje się, że został spełniony warunek zgody stron - kierownika jednostki organizacyjnej i pracownika - na wykorzystanie tego pojazdu w celach służbowych.
§  6.
1.
Za jazdy lokalne pracowników Służby Leśnej, zatrudnionych w biurze nadleśnictwa, uznaje się przejazdy w granicach zasięgu terytorialnego nadleśnictwa.
2.
Zgodnie z § 4 Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników PGL LP za jazdy lokalne dla leśniczych, podleśniczych i gajowych uznaje się przejazdy w granicach zasięgu terytorialnego leśnictwa.
3.
Dojazdy leśniczych do siedziby nadleśnictwa, znajdującej się poza zasięgiem terytorialnym leśnictwa, należy traktować jako wyjazd pojazdem prywatnym w celach służbowych na zasadach delegacji służbowej (polecenia wyjazdu służbowego). Nie dotyczy to wypadków, gdy biuro nadleśnictwa znajduje się na terenie danego leśnictwa.
4.
Miesięczny limit kilometrów na jazdy lokalne pracownikom Służby Leśnej ustala właściwy kierownik jednostki organizacyjnej. Kierownikom jednostek organizacyjnych: dyrektorom RDLP, nadleśniczym i dyrektorom zakładów o zasięgu krajowym - właściwy przełożony. Limit ten nie może przekroczyć 1.500 km.
§  7.
1.
Zwrot kosztów używania do celów służbowych w jazdach lokalnych pojazdów niebędących własnością pracodawcy następuje w formie miesięcznego ryczałtu, obliczanego według zasad określonych w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy.
2.
Zwrot kosztów używania pojazdów w celach służbowych poza miejscowością, w której znajduje się siedziba jednostki organizacyjnej lub poza zasięgiem terytorialnym leśnictwa, następuje na zasadach przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej.
§  8.
Tracą moc zarządzenia:
a)
nr 14 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z 21 lutego 2008 r. w sprawie stanu liczbowego samochodów osobowych i osobowo-terenowych oraz zasad wykorzystywania samochodów prywatnych w celach służbowych w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych,
b)
nr 64 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z 21 listopada 2007 r. w sprawie zmiany zarządzenia nr 11 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z 14 marca 2006 r. w sprawie stanu liczbowego samochodów osobowych i osobowo-terenowych oraz zasad wykorzystywania samochodów prywatnych w celach służbowych w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych,
c)
nr 11 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z 14 marca 2006 r. w sprawie stanu liczbowego samochodów osobowych i osobowo-terenowych oraz zasad wykorzystywania samochodów prywatnych w celach służbowych w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych.
§  9.
Zgodnie z wykazem, o którym mowa w zarządzeniu nr 41 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z 4 lipca 2007 r. (znak: OR-013-3/07) w sprawie ustalenia standardowej klasyfikacji haseł, służących grupowaniu aktów reglamentacji wewnętrznej dyrektora generalnego Lasów Państwowych - niniejsze zarządzenie należy do grup aktów reglamentacji wewnętrznej, ujętych pod pozycjami 9v oraz 16f (piętnaste i dziewiętnaste tiret) tego wykazu.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.