Sprostowanie błędu.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1994.21.115

Akt jednorazowy
Wersja od: 2 grudnia 1994 r.

KOMUNIKAT
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 30 listopada 1994 r.
w sprawie sprostowania błędu

Gabinet Prezesa informuje, iż w opublikowanym w Dzienniku Urzędowym GUS Nr 14, poz. 95 tekście zarządzenia nr 27 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 20 października 1994 r., w sprawie badania statystycznego ludności zameldowanej na pobyt czasowy ponad 2 miesiące oraz czasowo nieobecnej w związku z wyjazdem za granicę, wkradł się błąd polegający na pominięciu objaśnień stanowiących załącznik nr 4 do zarządzenia. Tekst tych objaśnień publikowany jest poniżej.

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

OBJAŚNIENIA

dotyczące badania statystycznego ludności zameldowanej na pobyt czasowy ponad 2 miesiące oraz czasowo nieobecnej w związku z wyjazdem za granicę według stanu w dniu 31 XII badanego roku

Informacje ogólne

1.
Jednostki sprawozdawcze (gminy) zaopatrywane są w formularze (D-W1, D-W2 i D-W3) przez wojewódzkie urzędy statystyczne.
2.
Na formularzach należy zamieścić wyłącznie dane wynikające z prawidłowo prowadzonej przez ewidencję kartoteki zameldowań na pobyt czasowy ponad 2 miesiące, składającej się z dokumentów Pu-E-3 "Zgłoszenia pobytu czasowego ponad 2 miesiące" oraz kartoteki ewidencyjnej dotyczącej czasowej nieobecności w związku z wyjazdem za granicę składającej się z dokumentów Pu-E-4 "Zgłoszenie wyjazdu za granicę na pobyt czasowy ponad 2 miesiące".
3.
Przed przystąpieniem do sporządzenia sprawozdań należy zaktualizować kartoteki ewidencyjne i doprowadzić je do zgodności ze stanem faktycznym na dzień 31 grudnia.
4.
W gminach miejskich oraz gminach wiejskich należy sporządzić jedno sprawozdanie na formularzach: D-W2 i D-W3 wraz z zestawieniem zbiorczym na formularzu D-W1. W gminach miejsko-wiejskich należy sporządzić dwa sprawozdania: oddzielnie dla osób, które zamieszkują tereny miejskie gminy oraz oddzielnie dla osób zamieszkujących tereny wiejskie gminy. W gminach miejskich podzielonych na delegatury (dzielnice), tj. dla Krakowa, Łodzi, Poznania, Wrocławia oraz Gminy Warszawa-Centrum należy sporządzić oddzielne sprawozdania dla każdej delegatury (dzielnicy).
5.
Na formularzach D-W1, D-W2 i D-W3 należy wpisać informacje dotyczące osób, które w dniu 31 XII (badanego roku) figurowały w kartotece pobytu czasowego bądź kartotece czasowej nieobecności związanej z wyjazdem za granicę - a pobyt ich lub nieobecność na danym terenie trwała lub miała trwać w sumie ponad 2 miesiące. Należy również ująć osoby, które w dniu 31 XII zameldowały się na pobyt czasowy ponad 2 miesiące lub zgłosiły czasową nieobecność w związku z wyjazdem za granicę.

W przypadku gminy miejsko-wiejskiej należy ujmować także te osoby, które mając stałe miejsce zameldowania np. na terenie miejskim gminy sporządzającej sprawozdanie przemeldowały się na pobyt czasowy do miejscowości leżącej na terenie wiejskim tej samej gminy lub odwrotnie. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku przemeldowań pomiędzy dzielnicami (delegaturami) gminy.

6.
Na formularzach nie należy ujmować osób, które:

- w dniu 31 XII wymeldowały się lub zostały wymeldowane z pobytu czasowego oraz zgłosiły powód z czasowego pobytu za granicą;

- były zameldowane na pobyt czasowy i jednocześnie na pobyt stały na terenie tego samego miasta (dzielnicy-delegatury) lub gminy wiejskiej;

- mają stałe miejsce zamieszkania za granicą (badanie dotyczy wyłącznie stałych mieszkańców R.P.);

- nie mają stałego miejsca zamieszkania;

- zostały zameldowane na pobyt czasowy lub zgłosiły czasową nieobecność w związku z wyjazdem za granicę po dniu 31 XII badanego roku.

7.
W przypadku konieczności wprowadzenia poprawek na wypełnionych formularzach należy dokonać tego czerwonym kolorem, lekko przekreślając niewłaściwe dane i wpisując nad nim, w sposób czytelny, właściwe. Każda wprowadzona poprawka powinna być potwierdzona podpisem osoby, która jej dokonała.
8.
Jednostki sprawozdawcze przekazują do wojewódzkich urzędów statystycznych sprawozdania na formularzach D-W2 i D-W3 w jednym egzemplarzu, natomiast zestawienie zbiorcze (D-W1) w dwóch egzemplarzach (trzeci egzemplarz D-W1 pozostaje w aktach gminy).

Informacje szczegółowe

Formularz D-W1 zestawienie zbiorcze danych:

- o ludności zameldowanej na pobyt czasowy ponad 2 miesiące,

- o ludności (stałych mieszkańcach gminy) czasowo nieobecnej w związku z wyjazdem za granicę

według stanu w dniu 31 XII

1.
Formularz D-W1 przeznaczony jest do wpisania danych zbiorczych z danej jednostki sprawozdawczej:

- o liczbie wypełnionych formularzy statystycznych D-W2 i liczbie osób zameldowanych na pobyt czasowy ponad 2 miesiące;

- o liczbie wypełnionych formularzy statystycznych D-W3 i liczbie osób (stałych mieszkańców gminy) czasowo nieobecnych w związku z wyjazdem za granicę.

2.
W przypadku gmin miejsko-wiejskich należy wypełnić dwa zestawienia zbiorcze D-W1; oddzielnie dla faktów dotyczących terenów miejskich gminy i oddzielnie dla terenów wiejskich gminy.
3.
W wierszu 01 - należy wpisać liczbę formularzy D-W2 wypełnionych dla danej jednostki sprawozdawczej.
4.
W wierszach 02-04 - należy wpisać liczbę osób (w podziale na płeć) zameldowanych czasowo. Liczby te powinny stanowić (odpowiednio) sumę wypełnionych wierszy ze wszystkich formularzy D-W2.
5.
W przypadku gdy na terenie gminy nie było osób zameldowanych na pobyt czasowy ponad 2 miesiące należy wypełnić sprawozdanie D-W1 w jego części adresowej, a w wierszu 01 wpisać określenie "nie było".
6.
W wierszu 05 - należy wpisać liczbę formularzy D-W3 wypełnionych dla danej jednostki sprawozdawczej.
7.
W wierszach 06-08 - należy wpisać liczbę osób (w podziale na płeć) czasowo nieobecnych w związku z wyjazdem za granicę. Liczby te powinny stanowić (odpowiednio) sumę wierszy ze wszystkich formularzy D-W3.
8.
W przypadku gdy na terenie gminy nie było zgłoszeń o czasowej nieobecności związanej z wyjazdem za granicę w wierszu 05 należy wpisać określenie "nie było".

Formularz D-W2 - dane o ludności zameldowanej na pobyt czasowy ponad 2 miesiące wg stanu w dniu 31 XII

1.
W części adresowej formularza D-W2 (u góry z lewej strony) należy wpisać nazwę jednostki sprawozdawczej (gminy), dla której wypełnia się dane sprawozdanie. Jednocześnie należy otoczyć obwódką odpowiednie określenie gminy (miejskiej (dzielnicy-delegatury), miejsko-wiejskiej lub wiejskiej). W gminach miejsko-wiejskich należy także zakreślić: "miasto", jeżeli sprawozdanie dotyczy osób zameldowanych czasowo na terenie miejskim gminy; "wieś" - jeżeli na terenie wiejskim gminy. Ponadto we właściwym miejscu należy wpisać nazwę województwa oraz odpowiedni rok badania.
2.
Jeden wiersz formularza D-W2 przeznaczony jest na wpisanie danych dotyczących jednej osoby.
3.
Po wypełnieniu wszystkich wierszy jednego formularza należy dołączać kolejne formularze w zależności od liczby osób zameldowanych na pobyt czasowy ponad 2 miesiące i podlegających spisaniu. Bez względu na liczbę formularzy D-W2 nie należy zmieniać wydrukowanej w rubryce 1 formularza liczby porządkowej. Numeracja wierszy powinna być zachowana w obrębie każdego formularza oddzielnie.
4.
W rubryce 2 - należy otoczyć obwódką właściwą płeć spisywanej osoby: "1.m." - mężczyzna; "2.k." - kobieta.
5.
W rubryce 3 - należy podać pełny rok urodzenia spisywanej osoby, np. 1956 (zgodnie z pkt. 2 dokumentu Pu-E-3).
6.
W rubryce 4 - należy otoczyć obwódką właściwy stan cywilny spisywanej osoby (zgodnie z pkt. 3 dokumentu Pu-E-3).

Poszczególne symbole oznaczają:

1. k(p.) - kawaler (panna)

2. ż(z) - żonaty (zamężna)

3. w(w) - wdowiec (wdowa)

4. r(r) - rozwiedziony (rozwiedziona)

7.
W rubrykach 5, 6 i 7 - należy wpisać informację o miejscu zameldowania na pobyt stały spisywanej osoby (zgodnie z pkt. 6 dokumentu Pu-E-3);

- w rubryce 5 - otoczyć obwódką odpowiednie określenie jednostki podziału administracyjnego. Jeżeli miejscem stałego zameldowania jest gmina miejsko-wiejska, należy otoczyć obwódką tylko jedno określenie właściwe dla terenu zamieszkiwania osoby (1. g.m. - tereny miejskie gminy, 2. g.w. - tereny wiejskie gminy);

- w rubryce 6 - wpisać nazwę miasta i gminy, w której dana osoba zameldowana jest na pobyt stały. Jeżeli miejscem stałego zameldowania jest m.st. Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań lub Wrocław - należy wpisać również nazwę dzielnicy (delegatury), np. Warszawa-Gmina Centrum-Dzielnica Wola;

- w rubryce 7 - wpisać nazwę województwa, na terenie którego znajduje się miejscowość stałego zameldowania.

8.
Rubrykę 8 należy pozostawić pustą.
9.
W rubryce 9 - należy otoczyć obwódką odpowiedni symbol:

"1. dom akademicki, internat" - jeżeli osoba jest zameldowana na pobyt czasowy ponad 2 miesiące w internacie, bursie, domu studenckim, akademickim itp.;

"2. hotel pracowniczy" - hotel robotniczy, asystencki, pracowniczy, pokoje gościnne przedsiębiorstwa lub firmy itp.;

"3. mieszkanie prywatne, kwatera" - osoba jest zameldowania na pobyt czasowy ponad 2 miesiące w prywatnym mieszkania u rodziny lub znajomych, podnajmuje pokój lub wynajmuje całe mieszkanie, mieszka na kwaterze lub stancji itp.;

"4. domy - zakłady pomocy i opieki społecznej" - domy opieki lub pomocy społecznej dla dzieci i dla dorosłych, np. dom dziecka, rencistów, a także zakład dla przewlekle chorych itp.;

"5. inne" - należy otoczyć obwódką - jeżeli osoba jest zameldowana na pobyt czasowy ponad 2 miesiące w innych obiektach niż wymienione w zakresie symboli 1-4.

10.
Po wypełnieniu formularza należy, w ramce umieszczonej w lewym dolnym rogu (na drugiej stronie), podać liczbę spisanych na formularzu osób - w podziale na płeć.
11.
Po wpisaniu danych wszystkich osób zameldowanych w danej gminie na pobyt czasowy ponad 2 miesiące - wypełnione formularze D-W2 należy ponumerować kolejno w ramce w prawym górnym rogu pierwszej strony formularza.
12.
W przypadku gdy na terenie gminy nie ma osób zameldowanych na pobyt czasowy ponad 2 miesiące - sprawozdania D-W2 nie wypełnia się.

Formularz D-W3 - dane o ludności (stałych mieszkańcach gminy) czasowo nieobecnej w związku z wyjazdem za granicę według stanu w dniu 31 XII

1.
W części adresowej formularza D-W3 należy wpisać nazwę jednostki sprawozdawczej (gminy), dla której wypełnia się dane sprawozdanie. Jednocześnie należy otoczyć obwódką odpowiednie określenie gminy (miejskiej (dzielnicy-delegatury), miejsko-wiejskich lub wiejskiej). W gminach miejsko-wiejskich należy także zakreślić: "miasto" - jeżeli sprawozdanie dotyczy stałych mieszkańców z terenów miejskich gminy; "wieś" - jeżeli z terenów wiejskich gminy. Ponadto we właściwym miejscu należy wpisać nazwę województwa oraz odpowiedni rok badania.
2.
Jeden wiersz formularza D-W3 przeznaczony jest na wpisanie danych dotyczących jednej osoby.
3.
Po wypełnieniu wszystkich wierszy jednego formularza należy dołączać kolejne formularze w zależności od liczby osób czasowo nieobecnych w związku z wyjazdem za granicę i podlegających spisaniu. Bez względu na liczbę formularzy D-W3 nie należy zamieniać, wydrukowanej w rubryce 1 formularza, liczby porządkowej. Numeracja wierszy powinna być zachowana w obrębie każdego formularza oddzielnie.
4.
W rubryce 2 - należy otoczyć obwódką właściwą płeć spisywanej osoby: "1.m" - mężczyzna; "2.k" - kobieta.
5.
W rubryce 3 - należy podać pełny rok urodzenia spisywanej osoby, np. 1956 (zgodnie z pkt. 3 dokumentu Pu-E-4).
6.
W rubryce 4 - należy wpisać nazwę kraju czasowego pobytu za granicą zgodnie z informacją zawartą w pkt. 5 dokumentu Pu-E-4.
7.
Rubrykę 5 - należy pozostawić pustą.
8.
Po wypełnieniu formularza należy, w ramce umieszczonej w lewym dolnym rogu (na drugiej stronie), podać liczbę spisanych na formularzu osób - w podziale na płeć.
9.
Po wpisaniu danych wszystkich osób czasowo nieobecnych w związku z wyjazdem za granicę - wypełnione formularze D-W3 należy ponumerować kolejno w ramce w prawmy górnym rogu pierwszej strony formularza.
10.
W przypadku gdy na terenie gminy nie było zgłoszeń o czasowej nieobecności związanej z wyjazdem za granicę - sprawozdania D-W3 nie wypełnia się.