Sposób ustalenia wartości mieszkania funkcyjnego oraz wysokości pomocy finansowej na budownictwo mieszkaniowe.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1986.3.15

Akt utracił moc
Wersja od: 24 kwietnia 1986 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 24 kwietnia 1986 r.
w sprawie sposobu ustalenia wartości mieszkania funkcyjnego oraz wysokości pomocy finansowej na budownictwo mieszkaniowe

Na podstawie § 3 ust. 2 uchwały nr 154 Rady Ministrów z dnia 6 lipca 1973 r. w sprawie pomocy Państwa dla żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej na budownictwo mieszkaniowe (Monitor Polski Nr 32, poz. 193) w związku z § 1 ust. 2 uchwały nr 24 Rady Ministrów z dnia 18 lutego 1977 r. w sprawie pomocy Państwa dla funkcjonariuszy Służby Więziennej na budownictwo mieszkaniowe (Monitor Polski Nr 5, poz. 35) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa sposób ustalenia wartości mieszkania oraz wysokości pomocy finansowej dla osób uprawnionych do mieszkania funkcyjnego, zwanych dalej "osobami uprawnionymi", przyznawanej z utworzonego na podstawie odrębnych przepisów funduszu mieszkaniowego Ministerstwa Sprawiedliwości.
§  2.
1.
Wartość mieszkania funkcyjnego, stanowiącą podstawę do ustalenia wysokości pomocy finansowej na budownictwo mieszkaniowe określa się na podstawie rozmiaru mieszkania funkcyjnego przysługującego osobie uprawnionej i kosztu 1 m2 powierzchni użytkowej.
2.
Koszt 1 m2 powierzchni użytkowej, w zależności od celu, na który pomoc finansowa jest przeznaczona, ustala się następująco:
1)
na indywidualną budowę (przebudowę, rozbudowę) domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym - w wysokości 29.300,- zł,
2)
na uzyskanie lokalu mieszkalnego w spółdzielni budownictwa miszkaniowego - w wysokości kosztu 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkania (domu) ustalonego przez spółdzielnię przy jego przydziale,
3)
na kontynuację budowy domu jednorodzinnego otrzymanego od spółdzielni w stanie surowym lub nabytego od osoby fizycznej w trakcie budowy - w wysokości łącznego kosztu budowy 1 m2 powierzchni użytkowej,
4)
na kupno od osoby fizycznej domu jednorodzinnego lub innego lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość - w wysokości kosztu 1 m2 powierzchni użytkowej wynikającej z aktu notarialnego,
5)
na kupno od Państwa lokalu mieszkalnego w budownictwie wielomieszkaniowym - w wysokości kosztu 1 m2 powierzchni użytkowej wynikającej z aktu notarialnego.
3.
Pomoc finansową na kapitalny remont domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym ustala się w wysokości wynikającej z kosztorysu.
§  3.
1.
Koszt 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkania funkcyjnego ustala się na dzień:
1)
w którym osoba uprawniona mogła zająć spółdzielczy lokal mieszkalny,
2)
powiadomienia właściwego organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy, nie później jednak niż na dzień, w którym upłynęły 3 lata od daty pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego (lokalu),
3)
zakończenia modernizacji lub zakończenia budowy domu uzyskanego w stanie surowym, nie później jednak niż na dzień, w którym upłynęły 2 lata od uzyskania pozwolenia na modernizację lub uzyskania domu do wykończenia,
4)
złożenia wniosku o przyznanie pomocy finansowej na kapitalny remont domu jednorodzinnego (lokalu),
5)
zawarcia notarialnej umowy kupna domu jednorodzinnego lub lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość.
2.
Pomoc finansową przyznaną w formie dodatkowej ulgi zwrotnej na budowę (modernizację, wykończenie) domu jednorodzinnego (lokalu), w przypadkach gdy terminy określone w ust. 1 pkt 2 i 3 minęły przed wejściem w życie zarządzenia, zamienia się na bezzwrotną w razie uzyskania pozwolenia na budową (modernizację) lub uzyskania domu do wykończenia:
1)
do dnia 31 grudnia 1979 r. - według stawki obowiązującej w dniu 31 grudnia 1981 r.,
2)
w 1980 r. - według stawki obowiązującej w 1981 r., zwiększonej o 30% stawki obowiązującej w dniu wejścia w życie zarządzenia,
3)
w 1981 i 1982 r. - według stawki obowiązującej w tych latach, zwiększonej o 60% stawki obowiązującej w dniu wejścia w życie zarządzenia.
3.
Pomoc finansową przyznaną w formie dodatkowej ulgi zwrotnej na kapitalny remont domu jednorodzinnego (lokalu) nie zamienioną na bezzwrotną do dnia wejścia w życie zarządzenia, zamienia się na bezzwrotną według uprawnień do powierzchni mieszkalnej przysługującej w dniu zamiany i kosztu 1 m2 powierzchni użytkowej obowiązującego w dniu przyznania.
§  4.
1.
Koszt 1 m2 powierzchni użytkowej, przyjmowany dla obliczenia wysokości pomocy finansowej, nie może przekraczać kwoty określonej w § 2 ust. 2 pkt 1, a na kapitalny remont domu jednorodzinnego (lokalu w małym domu mieszkalnym) - 60% tej kwoty.
2.
Łączna wysokość pomocy finansowej nie może przekraczać 40% wartości mieszkania funkcyjnego przysługującego osobie uprawnionej.
§  5.
Właściwość organów oraz zasady i tryb postępowania przy przyznawaniu pomocy finansowej na budownictwo mieszkaniowe określają odrębne przepisy.
§  6.
Traci moc zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 marca 1984 r. w sprawie obliczania wartości mieszkania funkcyjnego stanowiącej podstawę ustalenia wysokości pomocy finansowej z funduszu mieszkaniowego Ministerstwa Sprawiedliwości w formie dodatkowej ulgi (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. Nr 2, poz. 6).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.