Sposób tworzenia i gospodarowania służbowymi pokojami noclegowymi.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MON.2011.17.237

Akt obowiązujący
Wersja od: 19 września 2011 r.

ZARZĄDZENIE Nr 43/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 25 sierpnia 2011 r.
w sprawie sposobu tworzenia i gospodarowania służbowymi pokojami noclegowymi

Departament Infrastruktury

Na podstawie art. 78 ust. 2 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej (Dz. U. z 2010 r. Nr 206, poz. 1367 oraz z 2011 r. Nr 22, poz. 114) zarządza się, co następuje:

§  1.
Zarządzenie określa:
1)
sposób tworzenia służbowych pokoi noclegowych;
2)
sposób gospodarowania służbowymi pokojami noclegowymi;
3)
organy odpowiedzialne za zakwaterowanie w tych pokojach.
§  2.
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
jednostka organizacyjna - jednostkę nie wchodzącą w skład Ministerstwa Obrony Narodowej, podległą Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowaną, w tym przedsiębiorstwo państwowe, dla którego jest on organem założycielskim;
2)
komórka organizacyjna - Sekretariat Ministra Obrony Narodowej, departament, zarząd, biuro wchodzące w skład Ministerstwa Obrony Narodowej;
3)
RZI - rejonowy zarząd infrastruktury, Wojskowy Zarząd Infrastruktury w Poznaniu lub Stołeczny Zarząd Infrastruktury w Warszawie;
4)
WOG - wojskowy oddział gospodarczy.
§  3.
Za tworzenie służbowych pokoi noclegowych oraz prowadzenie gospodarki nimi odpowiadają kierownicy jednostek i komórek organizacyjnych.
§  4.
1.
Służbowe pokoje noclegowe tworzy się w celu zapewnienia krótkotrwałego zakwaterowania żołnierzy zawodowych lub pracowników wojska.
2.
Z noclegów w służbowych pokojach noclegowych mogą korzystać osoby, o których mowa w ust. 1, w przypadku:
1)
odbywania podróży służbowych - do czternastu dni kalendarzowych;
2)
wykonywania obowiązków służbowych poza stałym miejscem służby lub pracy albo zamieszkania w miejscowości nie będącej miejscowością pobliską, w tym stawienia się w nowym miejscu pełnienia służby, do czasu ustalenia żołnierzowi prawa do zakwaterowania - do trzydziestu dni kalendarzowych.
3.
Służbowe pokoje noclegowe tworzy się na podstawie rozkazu (decyzji) kierownika właściwej jednostki lub komórki organizacyjnej, w uzgodnieniu z właściwym terytorialnie: szefem RZI (Dyrektorem Generalnym Ministerstwa Obrony Narodowej dla obiektów urzędu Ministra Obrony Narodowej) i szefem delegatury Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej oraz zaopiniowanym przez wojskowy ośrodek medycyny prewencyjnej oraz służbę bezpieczeństwa i higieny pracy.
4.
W rozkazie (decyzji) o utworzeniu umieszcza się wykaz budynków i numery służbowych pokoi noclegowych, ilość miejsc ogółem, datę rozpoczęcia działalności oraz osobę upoważnioną do jej prowadzenia.
5.
Na służbowe pokoje noclegowe wydziela się pomieszczenia w obszarze zakwaterowania jednostki lub komórki organizacyjnej, posiadające odpowiednie warunki lokalowe (nie mniej niż 5 m2 na osobę zakwaterowaną), sanitarno-higieniczne i przeciwpożarowe, w miarę możliwości z osobnym wejściem.
6.
Wyciągi z rozkazów (decyzji) o utworzeniu służbowych pokoi noclegowych właściwy kierownik jednostki lub komórki organizacyjnej przesyła w terminie siedmiu dni od dnia ich podpisania do właściwego zarządcy nieruchomości, tj. szefa RZI lub Dyrektora Departamentu Administracyjnego (dla obiektów urzędu Ministra Obrony Narodowej) i do Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.
7.
Zakwaterowanie w służbowych pokojach noclegowych realizuje się z zachowaniem niżej wymienionych zasad:
1)
w jednym pomieszczeniu kwateruje się do trzech osób;
2)
należy przewidzieć możliwość oddzielnego zakwaterowania kobiet - żołnierzy i pracowników wojska;
3)
wspólnego zakwaterowania żołnierzy różnych korpusów osobowych i pracowników dokonuje się za ich zgodą lub na ich wniosek.
§  5.
1.
Zakwaterowanie w służbowych pokojach noclegowych jest bezpłatne.
2.
Wydatki związane z tworzeniem i utrzymaniem służbowych pokoi noclegowych ponoszą odpowiednio:
1)
w zakresie organizacji i prowadzenia gospodarki służbowymi pokojami noclegowymi, wyposażenia w sprzęt służby mundurowej, żywnościowej, kulturalno-oświatowej oraz kosztów związanych z praniem i konserwacją tego wyposażenia - jednostka lub komórka organizacyjna, w użytkowaniu której pozostaje służbowy pokój noclegowy;
2)
w zakresie wyposażenia w sprzęt kwaterunkowy, przeciwpożarowy, kosztów za media komunalne, utrzymanie czystości, technicznego utrzymania nieruchomości - szef RZI lub komendant właściwego WOG, jeżeli pokój zlokalizowany jest na obszarze działania WOG.
3.
W jednostce lub komórce organizacyjnej, w której tworzy się służbowe pokoje noclegowe prowadzi się wykaz służbowych pokoi noclegowych obejmujący ich numer i lokalizację oraz numer i datę rozkazu (decyzji) o ich utworzeniu.
4.
Osoba upoważniona do prowadzenia gospodarki służbowymi pokojami noclegowymi upoważniona jest także do prowadzenia ewidencji osób korzystających ze służbowych pokoi noclegowych.

W ewidencji wyszczególnia się:

1)
numer wpisu;
2)
numer służbowego pokoju noclegowego;
3)
datę zakwaterowania;
4)
stopień wojskowy, imię i nazwisko osoby korzystającej z zakwaterowania;
5)
numer dokumentu tożsamości osoby korzystającej z zakwaterowania;
6)
numer lub nazwę jednostki wojskowej osoby korzystającej z zakwaterowania;
7)
numer polecenia wyjazdu lub rozkazu dowódcy jednostki wojskowej;
8)
datę wykwaterowania;
9)
podpis osoby kwaterowanej.
5.
Osoba, o której mowa w ust. 4, opracowuje "Regulamin korzystania ze służbowych pokoi noclegowych", zwany dalej "Regulaminem", ustalając w nim między innymi: sposób zakwaterowania, ograniczenia wynikające z usytuowania służbowych pokoi noclegowych na terenie zamkniętym, w tym zasad poruszania się po tym terenie, sposób zwalniania służbowego pokoju noclegowego oraz sposób dopełnienia obowiązku meldunkowego, uwzględniając, że zakwaterowanie następuje po uprzednim zgłoszeniu potrzeby zakwaterowania i potwierdzeniu takiej możliwości. Regulamin zatwierdza kierownik jednostki lub komórki organizacyjnej tworzącej służbowe pokoje noclegowe. Wzór Regulaminu stanowi załącznik Nr 1 do zarządzenia.
6.
Osoby korzystające z zakwaterowania w służbowych pokojach noclegowych potwierdzają podpisem zapoznanie się z Regulaminem. Regulamin jest dostępny w biurze przepustek.
§  6.
1.
Służbowe pokoje noclegowe wyposaża się według należności określonych w załączniku Nr 2, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Dopuszcza się wyposażanie służbowych pokoi noclegowych w sprzęt kwaterunkowy typu koszarowego.
3.
Należności wyposażenia służbowych pokoi noclegowych w sprzęt służby mundurowej, żywnościowej, kulturalno-oświatowej stanowi załącznik Nr 3.
§  7.
Zbiorczą bazę danych (numer telefonu i adres email) o utworzonych w jednostkach lub komórkach organizacyjnych służbowych pokojach noclegowych prowadzi i udostępnia na stronie internetowej Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.1)
______

1) Niniejsze zarządzenie było poprzedzone decyzją Nr 325/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 15 września 2009 r. w sprawie wprowadzenia do stosowania wytycznych w sprawie zasad tworzenia i sposobu gospodarowania służbowymi pokojami noclegowymi (Dz. Urz. MON z 2009 r. Nr 17, poz. 198), która traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia na podstawie art. 1 pkt 55 ustawy z dnia 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 28, poz. 143).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

- WZÓR -

ZATWIERDZAM

..................................

(data, podpis)

REGULAMIN KORZYSTANIA

ZE SŁUŻBOWYCH POKOI NOCLEGOWYCH W .............................................................

(JW lub nazwa instytucji, miejscowość)

1. Do przestrzegania niniejszego regulaminu zobowiązane są osoby zakwaterowane w służbowym pokoju noclegowym.

2. Osobę, której potwierdzono możliwość zakwaterowania, przyjmuje w jednostce wojskowej ................................ (telefon .................................), a po godz. 15.30 lub w dni ustawowo bądź dodatkowo wolne od pracy oficer dyżurny lub ..................... (telefon .................... ). Osoby te są również właściwe do zdania (przyjęcia) zajmowanego pokoju i potwierdzenia pobytu.

3. Osoby korzystające z zakwaterowania w służbowych pokojach noclegowych, z wyłączeniem żołnierzy zawodowych i pracowników wojska:

1) wchodzących w skład zespołów kontrolnych;

2) uczestniczących w ćwiczeniach;

3) wykonujących zadania służbowe na terenie jednostki wojskowej, z zastrzeżeniem miejsca ich wykonywania

- mogą poruszać się po terenie jednostki wojskowej wyłącznie w kierunku: rejon zakwaterowania - biuro przepustek. Naruszenie tego postanowienia uprawnia służbę dyżurną do polecenia i wyegzekwowania opuszczenia terenu jednostki wojskowej, bez względu na porę dnia.

4. Dopełnienie obowiązku meldunkowego następuje przez dokonanie wpisu w ewidencji osób korzystających z pokoi noclegowych.

5. Cisza nocna obowiązuje w godzinach od 22.00 do 6.00.

6. Osoby zakwaterowane w służbowym pokoju noclegowym są zobowiązane do:

1) zachowania porządku w pokojach oraz pomieszczeniach wspólnego użytku;

2) przestrzegania ciszy nocnej;

3) zgłaszania problemów związanych z zakwaterowaniem osobie upoważnionej do prowadzenia gospodarki służbowymi pokojami noclegowymi lub służbie dyżurnej;

4) uprzedzenia o nieplanowanym opuszczeniu miejsca zakwaterowania w czasie umożliwiającym rozliczenie go przed wyjazdem;

5) zdawania klucza od zajmowanego pokoju noclegowego służbie dyżurnej przy każdym opuszczaniu terenu zamkniętego jednostki wojskowej.

7. Osobom zakwaterowanym w służbowym pokoju noclegowym zabrania się:

1) używania innych urządzeń grzewczych i odbiorników energii elektrycznej niż będące na wyposażeniu pokoju;

2) przyjmowania w porze nocnej osób nieuprawnionych do zakwaterowania w służbowym pokoju noclegowym;

3) użytkowania służbowego pokoju noclegowego niezgodnie z jego przeznaczeniem, palenia tytoniu i spożywania alkoholu;

4) przenoszenia lub zamiany wyposażenia zajmowanego pomieszczenia bez zgody osoby upoważnionej do prowadzenia gospodarki służbowymi pokojami noclegowymi;

5) wnoszenia oraz przechowywania materiałów niebezpiecznych, wybuchowych i łatwopalnych, w tym broni osobistej;

6) niszczenia oraz dewastowania pomieszczeń i ich wyposażenia.

8. Osoba zakwaterowana w służbowym pokoju noclegowym ma prawo do korzystania w pomieszczeniach wspólnych, z urządzeń takich jak w szczególności: WC, natryski, telewizor, kuchnia, lodówka, pralka, jeżeli nie wyposażono w takie urządzenia zajmowanego pokoju.

9. Osoba zakwaterowana ponosi pełne koszty naprawy szkód wynikłej z przyczyn leżących po jej stronie.

10. W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia należy niezwłocznie wezwać telefonicznie służby ratunkowe - tel. nr 112 lub odpowiednio do zagrożenia:

1) straż pożarną - tel. 998;

2) pogotowie ratunkowe - tel. nr 999;

3) służbą dyżurną jednostki - tel. nr ....................... .

11. O każdorazowym przypadku naruszenia niniejszego regulaminu będzie informowany przełożony osoby naruszającej regulamin.

12. Osoba kwaterowana dokonuje pisemnego potwierdzenia zapoznania się z regulaminem przez złożenie, w odpowiedniej rubryce ewidencji osób korzystających ze służbowych pokoi noclegowych, własnoręcznego podpisu w obecności osoby, o której mowa w pkt 2 - przed zakwaterowaniem.

SPORZĄDZIŁ

..............................................

(data, podpis)

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

ZESTAWIENIE SPRZĘTU KWATERUNKOWEGO DO WYPOSAŻENIA SŁUŻBOWEGO POKOJU NOCLEGOWEGO

LpOznaczenie NazwaIlość Wskaźnik na:Uwagi
katalogowesztukilość osóbpomieszczenie
1WP8-35, 41Łóżko meblowe lub tapczan11-
2WP8-42, 31Szafka przyłóżkowa meblowa11-
3WP1-58Szafa ubraniowa11-
4WP3-43, 49Regał biblioteczny (1 segment)1-1
5WP8-30Szafka kuchenna1-1
4WP3-27, 35Stół (różny)1-1
5WP1-43Wieszak do ubrań stojący1-1
6WP1-40

WP8-47

Kosz na śmieci1-1
7WP1-14, 37Krzesło wyściełane11-
8WP3-33,34Stolik pod telewizor1-1jeśli w pomieszczeniu znajduje się telewizor
9-Lampka nocna11-
10-Lustro1-1
11-Dywanik przyłóżkowy lub wykładzina dywanowa11-
12-Firanka1-1na okno
13-Zasłonka1-1na okno

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

ZESTAWIENIE SPRZĘTU DO WYPOSAŻENIA SŁUŻBOWEGO POKOJU NOCLEGOWEGO

LpNazwaIlość Wskaźnik na:Uwagi
sztukilość osóbpomieszczenie
1Lodówka1-1wg możliwości
2Czajnik elektryczny1-1
3Szklanki11-
4Łyżeczki11-
5Radioodbiornik1-1wg możliwości
6Telewizor1-1wg możliwości
7Koc szpitalny kolorowy22-
8Poduszka11-
9Prześcieradło11-
10Poszewka na poduszkę11-
11Poszwa na koc11-
12Wieszak-ramiączko33-
13Ręcznik22-