Sposób rozdysponowania dodatkowych wpływów należności budżetowych uzyskanych w wyniku kontroli przeprowadzonych przez Inspekcję Celną oraz wpływów z tytułu przepadku rzeczy pochodzących z przestępstw ujawnionych przez Inspekcję Celną, zasady przyznawania nagród funkcjonariuszom Inspekcji Celnej, którzy przyczynili się bezpośrednio do uzyskania dodatkowych wpływów budżetowych lub ujawnienia przestępstw, a także rodzaje wpływów uznawanych za dodatkowe.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1998.15.57

Akt utracił moc
Wersja od: 15 czerwca 2001 r.

ZARZĄDZENIE Nr 11
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 10 lipca 1998 r.
w sprawie sposobu rozdysponowania dodatkowych wpływów należności budżetowych uzyskanych w wyniku kontroli przeprowadzonych przez Inspekcję Celną oraz wpływów z tytułu przepadku rzeczy pochodzących z przestępstw ujawnionych przez Inspekcję Celną, zasad przyznawania nagród funkcjonariuszom Inspekcji Celnej, którzy przyczynili się bezpośrednio do uzyskania dodatkowych wpływów budżetowych lub ujawnienia przestępstw, a także rodzajów wpływów uznawanych za dodatkowe.

Na podstawie art. 36 ust. 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. o Inspekcji Celnej (Dz. U. Nr 71, poz. 449) zarządza się, co następuje:
§  1.
Dodatkowe wpływy należności budżetowych, uzyskane w wyniku kontroli przeprowadzonych przez Inspekcję Celną, stanowią:
1)
kwoty należności celnych, z wyłączeniem opłat określonych w art. 275 i 276 § 2 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117, Nr 64, poz. 407, Nr 121, poz. 770, Nr 157, poz. 1026 i Nr 160, poz. 1084), w przypadkach ujawnienia wprowadzenia na polski obszar celny, przewozu przez ten obszar lub wywozu za granicę towarów nie zgłoszonych organom celnym,
2)
kwoty należności podatkowych z tytułu obrotu towarowego z zagranicą lub obrotu krajowego towarami pochodzenia zagranicznego, w przypadkach ujawnienia takiego obrotu, nie zgłoszonego organom skarbowym lub celnym,
3) 1
kwoty, o które został podwyższony wymiar należności celnych i podatkowych, w wyniku postępowań organów celnych i skarbowych przeprowadzonych na podstawie ustaleń dokonanych przez Inspekcję Celną.
§  2.
1.
Urzędy celne i urzędy skarbowe, prowadzące bieżące rachunki dochodów budżetowych, a także inne organy wykonujące prawomocne orzeczenia o przepadku rzeczy pochodzących z przestępstw, przekazują na rachunek bankowy środków specjalnych, utworzony przez Generalnego Inspektora Celnego, środki finansowe w wysokości 20% dodatkowych wpływów należności budżetowych, o których mowa w § 1, oraz 20% wpływów uzyskanych przez Skarb Państwa tytułem przepadku rzeczy pochodzących z ujawnionych przez Inspekcję Celną przestępstw, zwane dalej "środkami finansowymi".
2.
Przekazania, o którym mowa w ust. 1, dokonuje się z rachunków bieżących, przeznaczonych do gromadzenia dochodów budżetu państwa, za okres miesiąca - w terminie 10 dni po upływie tego miesiąca, a za grudzień - w terminie 15 dni po upływie roku.
3.
Jednocześnie z przekazaniem, o którym mowa w ust. 1, Generalnemu Inspektorowi Celnemu przesyła się zestawienia rozliczeniowe sporządzone według wzoru określonego w załączniku do zarządzenia.
§  3
2  Urzędy celne, urzędy skarbowe oraz inne organy wykonujące prawomocne orzeczenia o przepadku przedmiotów ustalają wysokość środków finansowych podlegających przekazaniu na podstawie:
1)
ostatecznych decyzji o wymiarze należności celnych lub podatków, jeżeli wynikające z nich kwoty zostały zapłacone w całości lub w części, a strona nie wniosła skargi na Naczelnego Sądu Administracyjnego,
2)
ostatecznych decyzji o wymiarze należności celnych lub podatków, w zakresie w jakim zostały utrzymane w mocy prawomocnym wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego, jeżeli wynikające z nich kwoty zostały zapłacone w całości lub w części,
3)
prawomocnych i wykonanych orzeczeń o przepadku przedmiotów,
4)
dokumentacji spraw, o których mowa w pkt 1-3, z której wynika spełnienie warunków określonych w art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. o Inspekcji Celnej (Dz. U. Nr 71, poz. 449, z 1998 r. Nr 137, poz. 886, z 1999 r. Nr 49, poz. 483, Nr 83, poz. 931, Nr 101, poz. 1178 oraz z 2000 r. Nr 104, poz. 1103).
§  4.
1.
Środki finansowe, przekazane na rachunek bankowy środków specjalnych pozostających w dyspozycji Generalnego Inspektora Celnego, przeznacza się, z zastrzeżeniem ust. 2, w wysokości 50% na nagrody dla funkcjonariuszy Inspekcji Celnej, a w pozostałej części na usprawnienie funkcjonowania Inspekcji Celnej, w szczególności na zakupy środków rzeczowych.
2.
Minister Finansów, na wniosek Generalnego Inspektora Celnego, uzasadniony szczególnymi okolicznościami sprawy, może wyrazić zgodę na inne, niż określone w ust. 1, rozdysponowanie środków finansowych.
3.
Decyzje w sprawach wykorzystania przekazanych na przez Inspekcji Celnej środków finansowych, w części przeznaczonej zgodnie z ust. 1 na usprawnienie funkcjonowania Inspekcji Celnej, podejmuje Generalny Inspektor Celny.
§  5
3  
1.
Nagrody przyznaje się funkcjonariuszom Inspekcji Celnej, którzy bezpośrednio przyczynili się do uzyskania dodatkowych wpływów budżetowych lub ujawnienia przestępstw, poprzez:
1)
prowadzenie czynności operacyjno-rozpoznawczych, kontrolnych lub czynności w postępowaniach przygotowawczych, a także udział w postępowaniu przed sądem,
2)
uzyskanie informacji wskazujących na uszczuplenie celnych lub podatkowych należności budżetowych, jeżeli informacje te zostały następnie potwierdzone w toku prowadzonych postępowań zakończonych decyzjami, o których mowa w § 3 pkt 1 i 2,
3)
uzyskanie informacji wskazujących na popełnienie przestępstwa w zakresie obrotu towarowego z zagranicą i obrotu towarami pochodzącymi z zagranicy, jeżeli informacje te zostały następnie potwierdzone w toku prowadzonych postępowań zakończonych orzeczeniami karnymi,
4)
uzyskanie informacji dotyczących składników majątkowych podmiotów zobowiązanych do uiszczenia należności celnych albo podejrzanych o czyny zagrożone karą przepadku rzeczy, jeżeli informacje te w znacznym stopniu przyczyniły się do poboru należności lub wykonania orzeczeń karnych.
2.
Nagrody mogą być przyznawane funkcjonariuszom Inspekcji Celnej, którzy nadzorowali lub koordynowali czynności operacyjno-rozpoznawcze, kontrolne lub czynności w postępowaniach przygotowawczych, o których mowa w ust. 1, jeżeli miało to bezpośredni wpływ na efektywność działania, a także funkcjonariuszom, którzy wykazali się skutecznością działania w sprawach związanych z ujawnieniem:
1)
przestępnego obrotu znaczną ilością środków płatniczych lub wartości dewizowych, lub
2)
przedmiotów przestępstwa w postaci:
a)
środków odurzających lub psychotropowych,
b)
broni palnej, amunicji lub materiałów wybuchowych,
c)
materiałów jądrowych i promieniotwórczych,
d)
odpadów i szkodliwych substancji chemicznych,
e)
dóbr kultury narodowej,
f)
towarów o cechach naruszających prawa ochrony własności intelektualnej.
§  6.
1.
Generalny Inspektor Celny przyznaje nagrody indywidualne funkcjonariuszom Inspekcji Celnej zatrudnionym w Generalnym Inspektoracie Celnym, z własnej inicjatywy lub na wnioski bezpośrednich przełożonych tych funkcjonariuszy.
2.
Generalny Inspektor Celny przyznaje nagrody indywidualne funkcjonariuszom Inspekcji Celnej zatrudnionym w regionalnych inspektoratach celnych, z własnej inicjatywy lub na wnioski regionalnych inspektorów celnych.
§  7
4  
1.
Nagroda indywidualna dla funkcjonariusza Inspekcji Celnej, przyznana w związku z jedną sprawą, nie może przekroczyć piętnastokrotności kwoty przeciętnego wynagrodzenia, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski na podstawie art. 20 pkt 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 162, poz. 1118, z 1999 r. Nr 38, poz. 360, Nr 70, poz. 774, Nr 72, poz. 801 i 802 i Nr 106, poz. 1215 oraz z 2000 r. Nr 2, poz. 26, Nr 9, poz. 118 i Nr 19, poz. 238). Wysokość nagrody ustala się na podstawie kwoty przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w kwartale poprzedzającym kwartał, w którym została ona przyznana.
2.
Nagroda indywidualna przekraczająca kwotę określoną w ust. 1, może być przyznana przez Generalnego Inspektora Celnego z własnej inicjatywy lub na wniosek regionalnego inspektora celnego, za zgodą Ministra Finansów.
3.
Decyzje w zakresie przyznania nagród mogą być podjęte po dacie wpływu środków finansowych na rachunek bankowy środków specjalnych Generalnego Inspektora Celnego.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Wzór

zestawienia rozliczeniowego środków finansowych

przekazanych na rachunek bankowy środków specjalnych

Generalnego Inspektora Celnego

.............................

(nazwa organu przekazującego)

Zestawienie rozliczeniowe

środków finansowych przekazanych na rachunek bankowy

środków specjalnych Generalnego Inspektora Celnego

w dniu .......... dowodem nr ..........

Lp.Podstawa wpisuPodstawa prawna wpisuNazwa podmiotu uiszczającego należnośćWpływyKwota przekazana Generalnemu Inspektorowi CelnemuUwagi
Oznaczenie sprawyRodzaj należności*Data i numer decyzji/ orzeczeniaKwota należnaNumer dowoduDataKwota
1234567891011

* zgodnie z § 1 zarządzenia lub z tytułu przepadku rzeczy,

o którym mowa w art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997

r. o Inspekcji Celnej (Dz. U. Nr 71 poz. 449).

Sporządził:

1 § 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 10 z dnia 11 sierpnia 1999 r. (Dz.Urz.MF.99.13.62) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 września 1999 r.
2 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 5 z dnia 15 maja 2001 r. (Dz.Urz.MF.01.4.21) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 czerwca 2001 r.
3 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 5 z dnia 15 maja 2001 r. (Dz.Urz.MF.01.4.21) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 czerwca 2001 r.
4 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 5 z dnia 15 maja 2001 r. (Dz.Urz.MF.01.4.21) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 czerwca 2001 r.