Sposób doprowadzania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej osób zatrzymanych do właściwego terenowego organu Straży Granicznej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MSWiA.1997.3.26

Akt utracił moc
Wersja od: 3 marca 1997 r.

ZARZĄDZENIE Nr 7
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 3 marca 1997 r.
w sprawie sposobu doprowadzania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej osób zatrzymanych do właściwego terenowego organu Straży Granicznej.

Na podstawie art. 11 ust. 6 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. Nr 78, poz. 462, z 1991 r. Nr 94, poz. 422, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1993 r. Nr 12, poz. 52, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515 oraz z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 124, poz. 583) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie reguluje sposób doprowadzania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, zwanych dalej "funkcjonariuszami" do właściwego terenowego organu Straży Granicznej osób zatrzymanych za usiłowanie lub popełnienie przestępstwa, poszukiwanych przez organy ścigania oraz osób, których tożsamości nie można ustalić.
§  2.
1.
Doprowadzanie wykonują funkcjonariusze pełniący ochronę pomieszczeń, przeznaczonych dla osób zatrzymanych przez Straż Graniczną.
2.
W strażnicach, granicznych placówkach kontrolnych i dywizjonach Straży Granicznej, wyznacza się doraźnie, w razie potrzeby, funkcjonariuszy do wykonania doprowadzenia.
§  3.
Doprowadzanie wykonuje co najmniej dwóch funkcjonariuszy. Jeżeli doprowadzanie nie jest wykonywane samochodem specjalnym (więźniarką), liczba funkcjonariuszy powinna być większa od liczby osób doprowadzanych.
§  4.
Przy doprowadzaniu osób, co do których za chodzi podejrzenie, że mogą dokonać zamachu na życie lub zdrowie funkcjonariusza bądź własne, podjąć próbę ucieczki lub osób zachowujących się agresywnie stosuje się wzmożone środki ostrożności polegające na:
1)
wyznaczeniu do doprowadzenia większej liczby funkcjonariuszy,
2)
założeniu doprowadzanemu kajdanek na ręce z tyłu,
3)
wykonaniu doprowadzenia wyłącznie samochodem specjalnym (więźniarką).
§  5.
Doprowadzanie zarządzają:
1)
komendant oddziału lub upoważniony przez niego funkcjonariusz,
2)
komendanci strażnic, granicznych placówek kontrolnych, dywizjonów przy doprowadzeniach wykonywanych w granicach obszaru działania podległej sobie jednostki organizacyjnej.
§  6.
1.
Podstawę do wykonania doprowadzenia stanowi nakaz doprowadzenia, podpisany przez zarządzającego doprowadzenie.
2.
Wzór nakazu doprowadzenia określa załącznik do zarządzenia.
§  7.
1.
Za przebieg i wykonanie doprowadzenia odpowiada funkcjonariusz wskazany w nakazie doprowadzenia jako dowódca.
2.
Dowódca, przyjmując osoby doprowadzane, ma obowiązek:
1)
sprawdzić ich tożsamość oraz zgodność depozytu i dowodów rzeczowych z dokumentacją,
2)
sprawdzić, czy doprowadzani nie posiadają przy sobie niebezpiecznych przedmiotów,
3)
wyznaczyć imiennie funkcjonariuszy odpowiedzialnych za poszczególne osoby doprowadzane.
§  8.
1.
Funkcjonariusze wykonujący doprowadzenie obowiązani są posiadać wyposażenie i uzbrojenie odpowiednie do mogących zaistnieć zagrożeń. W szczególności powinni posiadać broń palną, kajdanki (prowadnice), opatrunki osobiste i środki ochronne przed zakażeniem chorobami zakaźnymi.
2.
Za właściwe uzbrojenie i wyposażenie funkcjonariuszy odpowiedzialny jest zarządzający doprowadzenie.
§  9.
Podczas wykonywania doprowadzania funkcjonariuszom nie wolno:
1)
korzystać z przypadkowo napotkanych środków transportu,
2)
pozostawiać doprowadzanych bez nadzoru lub pod nadzorem osób postronnych,
3)
udzielać informacji o doprowadzanych,
4)
zezwalać na kontaktowanie się doprowadzanych z osobami postronnymi,
5)
przyjmować poczęstunków,
6)
zdejmować kajdanki bez uzasadnionej potrzeby,
7)
spać, drzemać.
§  10.
Doprowadzanie powinno być wykonywane środkami transportu Straży Granicznej. Jeżeli zachodzą okoliczności uniemożliwiające wykonanie doprowadzenia takimi środkami, doprowadzenie można wykonać publicznymi środkami transportu, z włączeniem środków transportu komunikacji miejskiej.
§  11.
1.
Przy doprowadzaniu samochodem specjalnym (więźniarką) osoby doprowadzane umieszcza się w przeznaczonej dla nich części pojazdu.
2.
Po umieszczeniu doprowadzanych w pojeździe, funkcjonariusze zajmują przeznaczone dla siebie miejsca. Dowódca zajmuje miejsce obok kierowcy.
3.
W uzasadnionych przypadkach funkcjonariusze, po uprzednim przekazaniu broni palnej dowódcy, mogą przebywać w części pojazdu przeznaczonej dla doprowadzanych.
§  12.
1.
Przy doprowadzaniu pojazdem Straży Granicznej innym niż wymieniony w § 11, o rozmieszczeniu doprowadzanych i funkcjonariuszy w pojeździe decyduje dowódca, mając na względzie bezpieczeństwo osób doprowadzanych, funkcjonariuszy i osób postronnych.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się także przy doprowadzaniu osób publicznymi środkami transportu.
§  13.
Jeżeli w czasie doprowadzania funkcjonariusz lub osoba doprowadzana zachoruje lub ulegnie wypadkowi, udziela się jej niezwłocznie pierwszej pomocy. W razie konieczności należy przerwać doprowadzanie i wezwać lekarza, którego opinia w sprawie kontynuowania doprowadzania lub umieszczenia osoby w szpitalu jest wiążąca dla dowódcy.
§  14.
W przypadku doprowadzania kilku osób, do ochrony osoby chorej umieszczonej w szpitalu dowódca wyznacza odpowiednią liczbę funkcjonariuszy. W razie potrzeby zwraca się o pomoc do najbliższej jednostki organizacyjnej Straży Granicznej lub - gdy nie ma takiej możliwości - do najbliższej jednostki Policji.
§  15.
W razie napadu, dowódca organizuje obronę, umieszczając doprowadzanych w najbardziej bezpiecznym miejscu. Nie prowadzi się pościgu za napastnikami, chyba że liczba funkcjonariuszy i okoliczności na to pozwalają.
§  16.
1.
W razie ucieczki osoby doprowadzanej dowódca zarządza natychmiastowy pościg, wyznaczając funkcjonariuszy do pościgu i do zabezpieczenia pozostałych osób doprowadzanych.
2.
Wobec osoby, której ucieczkę udaremniono stosuje się wzmożoną czujność.
§  17.
O zaistniałym podczas doprowadzania wydarzeniu nadzwyczajnym (chorobie, wypadku, napadzie, ucieczce) dowódca zawiadamia niezwłocznie zarządzającego doprowadzenie, wykorzystując dostępne środki łączności. Po powrocie od oddziału Straży Granicznej, dowódca jest zobowiązany sporządzić niezwłocznie pisemny meldunek o okolicznościach i przebiegu wydarzenia.
§  18.
1.
Funkcjonariusze pełniący służbę graniczną są obowiązani wykonywać doprowadzanie do strażnicy osób zatrzymanych w czasie pełnienia służby tylko w przypadku, jeżeli kończy im się czas pełnienia służby, a liczba zatrzymanych nie jest większa od liczby funkcjonariuszy, po uprzednim uzyskaniu zgody dyżurnego strażnicy.
2.
W przypadkach innych, niż wymieniony w ust. 1, doprowadzenia osób zatrzymanych wykonują funkcjonariusze wyznaczeni przez dyżurnego strażnicy.
§  19.
1.
Osoby zatrzymane w przejściu granicznym są doprowadzane do pomieszczeń granicznej placówki kontrolnej przez funkcjonariuszy, którzy dokonali zatrzymania.
2.
Jeżeli doprowadzanie przez funkcjonariuszy, o których mowa w ust. 1, jest niemożliwe bądź znacznie utrudnione, doprowadzanie wykonują funkcjonariusze wyznaczeni przez dyżurnego tej placówki.
§  20.
1.
Osoby zatrzymane przez załogi jednostek pływających Straży Granicznej w trybie art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. Nr 78, poz. 462, z 1991 r. Nr 94, poz. 422, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1993 r. Nr 12, poz. 52, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515 oraz z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 124, poz. 583), doprowadzane są na pokładach tych jednostek.
2.
Jeżeli przyjęcie osób zatrzymanych na pokład jednostki pływającej Straży Granicznej nie jest możliwe bądź znacznie utrudnione, a zachodzi okoliczność określona w art. 14 ust. 1 pkt 3 ustawy wymienionej w ust. 1 - osoby te doprowadza się na statku, na pokładzie którego zostały zatrzymane.
§  21.
Przy doprowadzeniach, o których mowa w § 18-20, nakazu doprowadzenia nie sporządza się.
§  22.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK

NAKAZ DOPROWADZENIA

I. Polecam doprowadzić ......................................,

(rodzaj środka transportu)

dnia ..... w godzinach ..... z miejscowości ..................

do miejscowości ..............................., zatrzymanego:

..............................................................

(imię i nazwisko, data urodzenia)

..............................................................

II. Doprowadzenie wykonają:

.................................................... - dowódca

(stopień, imię i nazwisko)

...................................................

...................................................

(podpis zarządzającego

(pieczęć okrągła) doprowadzenie)

III. Zadanie dla ochrony: ....................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

(dowódca) (odprawiający)

IV. Potwierdzenie doprowadzenia osoby zatrzymanej(ych)

i odebrania depozytu .........................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................