Specjalizacja lekarzy, lekarzy dentystów, magistrów farmacji oraz innych pracowników z wyższym wykształceniem zatrudnionych w służbie zdrowia i opiece społecznej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1983.3.19

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lutego 1997 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 1 lutego 1983 r.
w sprawie specjalizacji lekarzy, lekarzy dentystów, magistrów farmacji oraz innych pracowników z wyższym wykształceniem zatrudnionych w służbie zdrowia i opiece społecznej. *

Na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 28 października 1950 r. o zawodzie lekarza (Dz. U. Nr 50, poz. 458 i Nr 53, poz. 489), art. 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o aptekach (Dz. U. Nr 1, poz. 2) oraz art. 23 ust. 3 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. Nr 55, poz. 434, z 1950 r. Nr 36, poz. 327 i 334, z 1951 r. Nr 1, poz. 2 i z 1955 r. Nr 11, poz. 671) - zarządza się, co następuje:

Rozdział  I

- Postanowienia ogólne

§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
"specjalizacji" należy przez to rozumieć szkolenie specjalizacyjne odbywane w trybie i na zasadach określonych w zarządzeniu,
2) 1
"specjalizacji w zakresie medycyny rodzinnej" – należy przez to rozumieć kształcenie podyplomowe lekarzy, odbywane w trybie i na zasadach określonych w zarządzeniu
3) 2
"Centrum" należy przez to rozumieć Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.
§  2.
1. 3
Osoby, które ukończyły wyższe studia uzyskując tytuł lekarza, lekarza dentysty lub magistra farmacji albo inny stanowiący podstawę zatrudnienia w społecznej służbie zdrowia oraz zaliczyli wstępny staż pracy (staż podyplomowy), mogą odbywać specjalizację, jeżeli ich postawa etyczno-moralna oraz stosunek do obowiązków służbowych nie budzą zastrzeżeń.
2. 4
Celem specjalizacji oraz specjalizacji w zakresie medycyny rodzinnej jest lepsze zaspokojenie potrzeb zdrowotnych społeczeństwa poprzez podwyższanie kwalifikacji zawodowych oraz nabywanie warunków do zajmowania stanowisk wymagających szczególnych kwalifikacji określonych we właściwych przepisach.
§  3.
1.
Specjalizacja jest dwustopniowa pierwszego i drugiego stopnia.
2.
Wykaz specjalności I i II stopnia, czas trwania stażu specjalizacyjnego i rodzaj wykształcenia wymaganego do podjęcia specjalizacji określają załączniki Nr 1 i 2.
3.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej, na wniosek dyrektora Centrum, może wyrazić zgodę na podjęcie specjalizacji w specjalnościach nie wymienionych w załącznikach, o których mowa w ust. 2.
4. 5
Do wniosku dyrektora Centrum, o którym mowa w ust. 3, stosuje się odpowiednio postanowienia § 9 ust. 2.
5. 6
Specjalizacja w zakresie medycyny rodzinnej jest jednostopniowa.
6. 7
Lekarz przystępujący do specjalizacji lub specjalizacji w zakresie medycyny rodzinnej składa kolokwium w zakresie orzecznictwa lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy, które zalicza wojewódzki lekarz kontroli nad orzecznictwem lekarskim.
§  4.
1.
Specjalizacja odbywa się według określonego programu: obejmującego staż specjalizacyjny oraz złożenie egzaminu specjalizacyjnego.
2.
Program specjalizacji dla poszczególnych specjalności ustala dyrektor Centrum w porozumieniu z odpowiednimi krajowymi zespołami specjalistycznymi i medycznymi towarzystwami naukowymi, a zatwierdza Minister Zdrowia i Opieki Społecznej.
3. 8
Specjalizacja w zakresie medycyny rodzinnej odbywa się w trybie rezydenckim – w ramach zatrudnienia na czas określony w placówce szkolącej lub w trybie skróconym oraz kończy się złożeniem państwowego egzaminu specjalizacyjnego
§  5.
1. 9
Specjalizację z zastrzeżeniem ust. 1a i 1b odbywa się w jednostkach organizacyjnych służby zdrowia i opieki społecznej, które spełniają warunki umożliwiające nabycie wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu problematyki określonej w programie danej specjalizacji.
1a. 10
Specjalizację z zakresu farmacji aptecznej odbywa się w aptekach zakładowych typu I i II oraz aptekach ogólnodostępnych typu A.
1b. 11
Specjalizacja w zakresie medycyny rodzinnej w trybie rezydenckim odbywa się w zakładach opieki zdrowotnej, o których mowa w § 203.
2. 12
Jednostki organizacyjne uprawnione do prowadzenia specjalizacji I stopnia ustala główny lekarz wojewódzki na wniosek zespołu specjalistów wojewódzkich, a w odniesieniu do aptek – wojewódzki inspektor farmaceutyczny w porozumieniu z okręgową radą aptekarską.
3. 13
Jednostki organizacyjne uprawnione do prowadzenia specjalizacji II stopnia ustala dyrektor Centrum w porozumieniu z odpowiednimi krajowymi zespołami specjalistycznymi, a w odniesieniu do aptek – dyrektor Centrum w porozumieniu z Krajowym Zespołem Specjalistycznym ds. Farmacji i Naczelną Radą Aptekarską.
4. 14
Wykaz jednostek organizacyjnych wymienionych w ust. 1a-3 podlega okresowej weryfikacji z zachowaniem trybu postępowania przewidzianego dla ich ustalania.
§  6.
1.
Za staż specjalizacyjny uważa się:
1)
pracę w ramach zatrudnienia w wymiarze pełnego etatu, jeśli praca ta jest wykonywana w warunkach umożliwiających nabycie wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu problematyki określonej w programie danej specjalności lub w ramach okresowego oddelegowania do jednostki spełniającej te warunki,
2)
zajęcia wykonywane według określonego programu przez osoby otrzymujące stypendium specjalizacyjne.
2. 15
Okresowe oddelegowanie do jednostki wymienionej w ust. 1 pkt 1 wymaga zgody kierownika zakładu pracy, w którym zatrudniona jest osoba odbywająca specjalizację, wyrażonej na wniosek kierownika specjalizacji. Oddelegowanie następuje na okres nie dłuższy niż 3 miesiące kalendarzowe w ciągu roku z zapewnieniem zastępstwa osoby oddelegowanej. W szczególnie uzasadnionych wypadkach, gdy jednostka, o której mowa w ust. 1 pkt 1, znajduje się w odległości co najmniej 80 km od miejsca zatrudnienia osoby odbywającej specjalizację, główny lekarz wojewódzki a w odniesieniu do osób odbywających specjalizację z zakresu farmacji aptecznej, wojewódzki inspektor farmaceutyczny może na wniosek kierownika specjalizacji jednorazowo przedłużyć okres oddelegowania o czas niezbędny do realizacji staży cząstkowych przewidzianych w programie specjalizacji.
3.
Staż specjalizacyjny przy zatrudnieniu pełnoetatowym wynosi:

- na I stopień specjalizacji co najmniej 24 miesiące,

- na II stopień specjalizacji co najmniej 36 miesięcy,

- po II stopniu specjalizacji co najmniej 24 miesiące.

4. 16
Dopuszcza się możliwość skrócenia stażu specjalizacyjnego na warunkach określonych w programie w zakresie:
1)
pierwszego stopnia specjalizacji z medycyny sądowej oraz patomorfologii, nie więcej jednak niż o 4 miesiące,
2)
drugiego stopnia specjalizacji z: analizy leków, chorób płuc, geriatrii, medycyny szkolnej, medycyny sportowej, neuropatologii oraz oświaty zdrowotnej, nie więcej jednak niż o 12 miesięcy,
3)
drugiego stopnia specjalizacji z chirurgii onkologicznej oraz patomorfologii, nie więcej jednak niż o 6 miesięcy.
5. 17
W szczególnie uzasadnionych wypadkach na wniosek osoby specjalizującej się kierownik specjalizacji może po zasięgnięciu opinii specjalisty wojewódzkiego przedłużyć okres stażu specjalizacyjnego, nie więcej jednak niż o okres wymieniony w ust. 3, z uwzględnieniem postanowień § 13 ust. 2
§  7.
1. 18
Specjalizacja odbywa się pod nadzorem kierownika specjalizacji, którym z zastrzeżeniem ust. 2 jest kierownik jednostki organizacyjnej lub apteki, uprawnionej zgodnie z § 5 do prowadzenia specjalizacji, bądź wskazana przezeń osoba posiadająca specjalizację II stopnia.
2. 19
Kierownikiem specjalizacji z zakresu farmacji aptecznej może być wyłącznie specjalista II stopnia z zakresu farmacji aptecznej.
3.
Kierownik specjalizacji jest odpowiedzialny za ustalenie szczegółowych warunków odbywania stażu specjalizacyjnego w sposób umożliwiający nabycie wiadomości i umiejętności określonych w programie specjalizacji.
4.
Do obowiązków kierownika specjalizacji należy w szczególności:
1)
ustalanie szczegółowego planu zajęć objętych programem specjalizacji i sprawowanie nadzoru nad realizacją tego planu,
2)
wskazanie potrzebnego piśmiennictwa i innych źródeł ułatwiających samokształcenie,
3) 20
występowanie z wnioskiem do kierownika zakładu pracy o oddelegowanie na staż i kursy wymagane programem specjalizacji,
4)
sprawdzanie umiejętności praktycznych i wiadomości teoretycznych po ukończeniu poszczególnych działów stażu specjalizacyjnego,
5)
wnioskowanie o dopuszczenie do egzaminu specjalizacyjnego,
6)
wnioskowanie o skreślenie z rejestru specjalizujących się,
7)
obecność na egzaminie specjalizacyjnym.
5.
W przypadku oddelegowania osoby odbywającej specjalizację do innej jednostki organizacyjnej dla odbywania części stażu - stażem tym kieruje kierownik stażu cząstkowego - do którego stosuje się odpowiednio przepisy ust. 3 i ust. 4 pkt 1), 2) i 4).
§  8.
1. 21
Osoby spełniające warunki określone w § 2 ust. 1 mogą przystąpić do specjalizacji pierwszego lub drugiego stopnia, wymienionych w zał. Nr 1, po uzyskaniu zgody głównego lekarza wojewódzkiego właściwego dla miejsca zatrudnienia osoby ubiegającej się o rozpoczęcie specjalizacji, a w odniesieniu do osób przystępujących do specjalizacji z zakresu farmacji aptecznej ponadto – wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego.
2. 22
Zgodę na przystąpienie do specjalizacji wydaje się na wniosek osoby zamierzającej przystąpić do specjalizacji. Wniosek opiniuje kierownik zakładu pracy, w którym wnioskodawca jest zatrudniony, specjalista wojewódzki, a jeśli nie jest powołany w danej dziedzinie - to zespół specjalistów wojewódzkich, a w odniesieniu do aptek Przewodniczący Krajowego Zespołu Specjalistycznego ds. Farmacji.
3. 23
Główny lekarz wojewódzki wyraża zgodę na przystąpienie do specjalizacji lub odmawia wyrażenia zgody kierując się potrzebami opieki zdrowotnej na obszarze województwa. W razie odmowy wyrażenia zgody na przystąpienie do specjalizacji główny lekarz wojewódzki może wskazać inne specjalizacje, na przystąpienie do których zostanie wyrażona zgoda.
4.
Decyzje, o których mowa w ust. 3 wydaje na piśmie wg wzoru stanowiącego załączniki Nr 3 i 4 do zarządzenia.
5. 24
Od odmowy zgody na przystąpienie do specjalizacji, osoba zainteresowana może odwołać się do Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej za pośrednictwem głównego lekarza wojewódzkiego.

Odwołanie składa się na piśmie w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

§  9.
1. 25
Osoby spełniające warunki określone w § 2 ust. 1 mogą przystąpić do specjalizacji pierwszego i drugiego stopnia wymienionych w załączniku Nr 2 po uzyskaniu zgody Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej wydanej na wniosek głównego lekarza wojewódzkiego, a w odniesieniu do osób przystępujących do specjalizacji z zakresu farmacji aptecznej ponadto – wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego.
2. 26
Wniosek głównego lekarza wojewódzkiego powinien zawierać: nazwę specjalności, projekt szczegółowego programu specjalizacji, przebieg pracy zawodowej kandydata, posiadane specjalności, opinie specjalisty wojewódzkiego (zespołu specjalistów wojewódzkich) w danej specjalności, właściwego dla miejsca zatrudnienia osoby ubiegającej się o otwarcie specjalizacji, uzasadnienie konieczności zatrudnienia specjalisty w danej specjalności w województwie, z podaniem przewidywanego miejsca przyszłej pracy w obowiązującej strukturze organizacyjnej służby zdrowia.
3. 27
(skreślony).
4. 28
Osoba posiadająca specjalizację I lub II stopnia może przystąpić do specjalizacji w innej dziedzinie za zgodą Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej na wniosek głównego lekarza wojewódzkiego.

Postanowienia ust. 2 stosuje się odpowiednio.

5. 29
Specjalizacje z medycyny społecznej i organizacji ochrony zdrowia mogą być odbywane jednocześnie ze specjalnością kliniczną za zgodą głównego lekarza wojewódzkiego, z tym, że staż specjalizacyjny w tym przypadku może być przedłużony o 12 miesięcy przy specjalizacji z medycyny społecznej i o 24 miesiące przy specjalizacji z organizacji ochrony zdrowia.
§  10.
1.
Osoba, która uzyskała zgodę na przystąpienie do specjalizacji obowiązana jest rozpocząć specjalizację w terminie 3 miesięcy od daty uzyskania zgody.
2.
Obowiązki osoby odbywającej specjalizację określa program specjalizacji dla danej specjalności, o którym mowa w § 4 ust. 2.
§  11.
1.
Osobie, która uzyskała zgodę na rozpoczęcie specjalizacji wydział zdrowia i opieki społecznej wydaje kartę specjalizacji, której wzór określa załącznik Nr 5.
2.
Wydział zdrowia i opieki społecznej prowadzi rejestr osób specjalizujących się.
3.
Datę rozpoczęcia specjalizacji stwierdza w karcie specjalizacji kierownik specjalizacji.
4.
Karta specjalizacji stanowi dowód odbycia wymaganego stażu specjalizacyjnego.
5.
Po zakończeniu specjalizacji kartę specjalizacji przechowuje się w aktach osobowych zainteresowanego, prowadzonych zgodnie z przepisami o rejestracji fachowych pracowników służby zdrowia.
§  12. 30
1.
Przerwania stażu specjalizacyjnego lub skreślenia z rejestru osób specjalizujących się dokonuje główny lekarz wojewódzki na wniosek kierownika specjalizacji, specjalisty krajowego lub wojewódzkiego albo kierownika zakładu pracy, w którym zatrudniona jest osoba specjalizująca się, w razie:
1)
nie uzyskania specjalizacji mimo przedłużenia stażu specjalizacyjnego o okres wymagany dla danej specjalizacji z uwzględnieniem § 13 ust. 2,
2)
zastrzeżenia co do postawy etyczno-moralnej lub rażącego naruszenia obowiązków pracowniczych.
2.
Od decyzji o przerwaniu specjalizacji lub skreślenia z rejestru osób specjalizujących się służy odwołanie do Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji za pośrednictwem głównego lekarza wojewódzkiego.

Rozdział  II

- Specjalizacja pierwszego stopnia

§  13.
1. 31
Do specjalizacji pierwszego stopnia może przystąpić osoba spełniająca warunki określone w § 2 ust. 1.
2.
Osobom odbywającym staż specjalizacyjny wymagany do specjalizacji pierwszego stopnia w ramach zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin, okres wymaganego stażu powinien być odpowiednio przedłużony przez kierownika specjalizacji.
3. 32
Osobom, które po odbyciu stażu podyplomowego były zatrudnione w placówkach służby zdrowia oraz aptekach, zakładowych typu I i II oraz ogólnodostępnych typu A przy wykonywaniu czynności zawodowych objętych programem specjalizacji, nabywając określone w nim umiejętności i wiedzę - czasokres zatrudnienia może być zaliczony do stażu specjalizacyjnego w wymiarze nie większym niż 1/3 okresu stażu określonego w § 6 ust. 3. Decyzję w tej sprawie podejmuje kierownik specjalizacji. Zaliczenie zatrudnienia do stażu specjalizacyjnego wpisuje się do karty specjalizacji.
§  14.
1.
Do egzaminu w zakresie specjalizacji pierwszego stopnia może przystąpić osoba, która odbyła staż specjalizacyjny i uzyskała jego zaliczenie oraz spełniła pozostałe warunki przewidziane programem specjalizacji, a jej postawa etyczno-moralna oraz stosunek do obowiązków służbowych nie budzą zastrzeżeń.
2. 33
Staż specjalizacyjny zalicza specjalista wojewódzki na wniosek kierownika specjalizacji.
3.
Kierownik specjalizacji składa w wydziale zdrowia i opieki społecznej urzędu wojewódzkiego kartę specjalizacji zawierającą wniosek o dopuszczenie do egzaminu osoby, która opanowała przewidziane wiadomości i umiejętności oraz uzyskała zaliczenie stażu.
4. 34
Osoba, której odmówiono zaliczenia stażu specjalizacyjnego, może w tej sprawie zwrócić się do głównego lekarza wojewódzkiego, który podejmie odpowiednie ustalenia po zasięgnięciu opinii zespołu specjalistów wojewódzkich.
§  15.
1. 35
Egzaminy w zakresie specjalizacji pierwszego stopnia organizuje główny lekarz wojewódzki, a w szczególności sprawdza wniosek o dopuszczenie do egzaminu pod względem formalnym, dopuszcza do egzaminu oraz powołuje komisję egzaminacyjną na I stopień specjalizacji.
2.
W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą:
1) 36
przewodniczący - odpowiedni specjalista wojewódzki, a w razie braku specjalisty wojewódzkiego danej specjalności pracownik nauki posiadający tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego wskazany przez właściwy krajowy nadzór specjalistyczny,
2) 37
pracownik nauki posiadający tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego akademii medycznej w zakresie danej specjalności wskazany przez rektora właściwej akademii medycznej,
3) 38
przedstawiciel odpowiednio: okręgowej rady lekarskiej lub okręgowej rady aptekarskiej posiadający II stopień specjalizacji z zakresu danej specjalności,
4)
przedstawiciel odpowiedniego towarzystwa naukowego posiadający II stopień specjalizacji w danej dziedzinie wskazany przez odpowiednie towarzystwa naukowe.
3. 39
W egzaminie uczestniczą jako obserwatorzy:

- kierownik specjalizacji,

- przedstawiciel głównego lekarza wojewódzkiego oraz

- w miarę możliwości przedstawiciel Centrum.

4.
W przypadku jeśli członek Komisji Egzaminacyjnej jest równocześnie kierownikiem specjalizacji, należy powołać w skład Komisji innego specjalistę drugiego stopnia o odpowiedniej specjalności.
§  16.
1.
Osoba, która z wynikiem pomyślnym złożyła egzamin na I stopień specjalizacji, otrzymuje dyplom wg wzoru stanowiącego załącznik Nr 6.
2.
Lekarz, lekarz dentysta, magister farmacji oraz inna osoba z wyższym wykształceniem zatrudniona w służbie zdrowia, która ma I stopień specjalizacji uzyskuje prawo do używania tytułu lekarza, lekarza dentysty lub magistra z określeniem specjalności, w której odbyła specjalizację pierwszego stopnia.

Rozdział  III

- Specjalizacja drugiego stopnia

§  17.
1.
Do specjalizacji drugiego stopnia może przystąpić osoba spełniająca warunki § 2 ust. 1 oraz posiadająca odpowiednią specjalizację pierwszego lub drugiego stopnia zgodnie z załącznikami Nr 1 i 2.
2. 40
Osobom, które po uzyskaniu specjalizacji pierwszego lub drugiego stopnia były zatrudniane w placówkach służby zdrowia lub aptece zakładowej typu I i II oraz ogólnodostępnej typu A przy wykonywaniu czynności zawodowych objętych programem specjalizacji nabywającym określone w nim umiejętności i wiedzę, czasokres zatrudnienia może być zaliczony do stażu specjalizacyjnego jednak w wymiarze nie większym niż 1/3 okresu stażu określonego w § 6 ust. 3. Decyzję w tej sprawie podejmuje kierownik specjalizacji. Zaliczenie okresu zatrudnienia do stażu specjalizacyjnego wpisuje się do karty specjalizacyjnej.
3. 41
Postanowienia § 13 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  18.
1.
Do egzaminu specjalizacyjnego drugiego stopnia może przystąpić osoba, która odbyła staż specjalizacyjny, uzyskała jego zaliczenie i spełnia pozostałe warunki przewidziane programem specjalizacji.
2.
Przepisy § 14 stosuje się odpowiednio.
3.
Do egzaminu specjalizacyjnego na drugi stopień dopuszcza pod względem merytorycznym specjalista wojewódzki lub w razie braku specjalisty wojewódzkiego krajowy nadzór specjalistyczny.
4. 42
Główny lekarz wojewódzki sprawdza wniosek o dopuszczeniu do egzaminu pod względem formalnym i przekazuje wniosek wraz z dokumentacją do dyrektora Centrum.
§  19.
1.
Egzaminy w zakresie specjalizacji drugiego stopnia przeprowadzają komisje powołane w akademiach medycznych lub Centrum zgodnie z rejonizacją albo w instytutach naukowo-badawczych.
2.
Komisje egzaminacyjne na drugi stopień specjalizacji powołuje dyrektor Centrum w porozumieniu, bądź na wniosek krajowego nadzoru specjalistycznego.
3.
W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą:
1) 43
przewodniczący krajowego nadzoru specjalistycznego lub inny pracownik nauki posiadający tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego w danej specjalności,
2) 44
pracownik nauki z zakresu danej specjalności posiadający tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego,
3)
przedstawiciel odpowiedniego towarzystwa naukowego posiadający drugi stopień specjalizacji w danej specjalności,
4) 45
przedstawiciel odpowiednio Naczelnej Rady Lekarskiej lub Naczelnej Rady Aptekarskiej posiadający II stopień specjalizacji z danej specjalności.
4. 46
W egzaminie uczestniczą jako obserwatorzy: kierownicy specjalizacji, a ponadto w miarę możliwości główny lekarz wojewódzki, lub osoba przez niego wyznaczona oraz odpowiedni specjalista wojewódzki.
5.
Dyrektor Centrum za zgodą Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej może organizować centralnie egzaminy specjalizacyjne na drugi stopień w wybranych specjalnościach bez uwzględnienia zasady rejonizacji.
§  20.
1.
Osoba, która z wynikiem pomyślnym złożyła egzamin na drugi stopień specjalizacji otrzymuje dyplom wg wzoru stanowiącego załącznik Nr 7.
2.
Lekarz, lekarz dentysta, magister farmacji oraz inna osoba z wyższym wykształceniem zatrudniona w służbie zdrowia i opiece społecznej, która złożyła pomyślnie egzamin na drugi stopień specjalizacji uzyskuje prawo do używania tytułu specjalisty w określonej specjalności.
3. 47
W nowych specjalnościach, w których nie ma osób, posiadających tytuł specjalisty drugiego stopnia, Minister Zdrowia i Opieki Społecznej może na wniosek dyrektora Centrum nadać tytuł specjalisty drugiego stopnia w zakresie danej specjalności, osobom legitymującym się znacznymi osiągnięciami w tej specjalności.

Rozdział  IIIa 48

- Specjalizacja w zakresie medycyny rodzinnej.

§  201.
1.
Specjalizacja w zakresie medycyny rodzinnej w trybie rezydenckim, zwana dalej "specjalizacją etatową", trwa 3 lata.
2.
Jeżeli lekarz uzyskał specjalizację I stopnia w zakresie chorób wewnętrznych, medycyny ogólnej lub pediatrii, specjalizacja etatowa trwa 2 lata.
3.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres trwania specjalizacji etatowej może być przedłużony o 1 rok. Decyzję w tej sprawie podejmuje Minister Zdrowia i Opieki Społecznej na wniosek koordynatora kształcenia, o którym mowa w § 205 ust. 2, zaopiniowany przez Centrum.
§  202.
1.
Ramowy program specjalizacji etatowej przygotowuje Krajowy Konsultant Medyczny w dziedzinie medycyny rodzinnej, zwany dalej "Krajowym Konsultantem" w porozumieniu z Kolegium Lekarzy Rodzinnych na podstawie opracowań "Zakres kompetencji lekarza rodzinnego" oraz "Szczegółowy zakres wiedzy i umiejętności niezbędnych do egzaminu specjalizacyjnego z medycyny rodzinnej".
2.
Program, o którym mowa w ust. 1, zatwierdza Minister Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  203.
1.
Specjalizacja etatowa odbywa się w zakładach opieki zdrowotnej, które uzyskały akredytację, zwanych dalej "ośrodkami akredytowanymi".
2.
Wymogi jakie powinien spełniać zakład opieki zdrowotnej ubiegający się o akredytację określa Krajowy Konsultant.
3.
Akredytacji udziela Minister Zdrowia i Opieki Społecznej, na wniosek zakładu opieki zdrowotnej, o którym mowa w ust. 1, i na wniosek dyrektora Centrum, po zasięgnięciu opinii Krajowego Konsultanta.
4.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej może cofnąć akredytację, jeżeli ośrodek akredytowany nie realizuje programu specjalizacji etatowej.
5.
Prace poprzedzające przyznanie akredytacji oraz kontrola ośrodków akredytowanych. są finansowane ze środków Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  204.
1.
Specjalizacja etatowa odbywa się w ramach etatów szkoleniowych, zwanych dalej "rezydenturami", które przyznaje ośrodkom akredytowanym Minister Zdrowia i Opieki Społecznej, na wniosek dyrektora Centrum w porozumieniu z Krajowym Konsultantem.
2.
Środki na finansowanie rezydentur zapewnia i ustala ich wysokość Minister Zdrowia i Opieki Społecznej.
3.
Wysokość środków na wynagrodzenia przyznawane w ramach rezydentur ustala Minister Zdrowia i Opieki Społecznej po zasięgnięciu opinii Kolegium Lekarzy Rodzinnych.
§  205.
1.
Ośrodki akredytowane realizują specjalizację etatową w oparciu o szczegółowy program kształcenia, dołączony do wniosku o udzielenie akredytacji, opracowany na podstawie ramowego programu specjalizacji etatowej, o którym mowa w § 202.
2.
Szczegółowy program kształcenia ośrodek akredytowany realizuje przy pomocy koordynatora kształcenia oraz wyznaczonego opiekuna dla każdego lekarza odbywającego specjalizację etatową.
3.
Nadzór nad realizacją szczegółowego programu sprawuje kierownik ośrodka akredytowanego przy pomocy koordynatora kształcenia.
§  206.
1.
Lekarz może podjąć specjalizację etatową na podstawie:
a)
postępowania kwalifikacyjnego dokonywanego przez ośrodek akredytowany,
b)
wyników konkursu ogłaszanego przez ośrodek akredytowany, jeżeli liczba kandydatów ubiegających się o specjalizację etatową jest większa niż liczba rezydentur przyznanych na dany cykl kształcenia ośrodkowi akredytowanemu.
2.
Warunki postępowania kwalifikacyjnego oraz tryb przeprowadzania konkursu, o którym mowa w ust. 1, określa ośrodek akredytowany.
3.
Przed przystąpieniem do specjalizacji lekarz obowiązany jest zdać kolokwium, o którym mowa w § 3 ust. 6.
§  207.
1.
Lekarz odbywający specjalizację etatową jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony i nie może pozostawać w innym stosunku pracy.
2.
W razie braku postępów w kształceniu wykazanych przez lekarza, stosunek pracy, o którym mowa w ust. 1, może być rozwiązany przez ośrodek akredytowany w porozumieniu z Krajowym Konsultantem, w trybie określonym w kodeksie pracy.
§  208.
1.
Specjalizację w zakresie medycyny rodzinnej odbywaną w trybie skróconym, zwaną dalej "specjalizacją pozaetatową", wprowadza się na okres 5 lat licząc od dnia wejścia w życie zarządzenia.
2.
Specjalizacja, o której mowa w ust. 1, trwa nie dłużej niż 2 lata.
3.
Zgłoszenia kandydatów do szkolenia w trybie specjalizacji pozaetatowej należy kierować do Regionalnych Ośrodków Szkolenia nie później niż do dnia 30 września 1995 r.
4.
Do specjalizacji pozaetatowej może przystąpić lekarz, który:
a)
nie przekroczył 35. roku życia, posiada specjalizację I stopnia z medycyny ogólnej lub chorób wewnętrznych, albo pediatrii, co najmniej 4-letni staż pracy w podstawowej opiece zdrowotnej oraz rekomendacje przełożonego lub nadzoru specjalistycznego, (konsultanta medycznego) albo
b)
posiada specjalizację II stopnia z chorób wewnętrznych lub pediatrii, co najmniej 10-letni staż pracy w podstawowej opiece zdrowotnej oraz rekomendacje przełożonego lub właściwego nadzoru specjalistycznego, (konsultanta medycznego).
5.
Do specjalizacji pozaetatowej może być dopuszczony lekarz:
a)
nie spełniający jednego z warunków określonych w ust. 4, na podstawie decyzji wydanej przez Krajowego Konsultanta,
b)
który nie przekroczył 45. roku życia, posiadający co najmniej 5-letni staż praktyki lekarskiej, ukończone szkolenia w zakresie medycyny rodzinnej w ramach zagranicznych szkoleń PHARE lub Banku Światowego.
6.
Przed przystąpieniem do specjalizacji pozaetatowej lekarz obowiązany jest uzyskać pozytywne wyniki kolokwium, o którym mowa w § 3 ust. 6, oraz ze sprawdzianu wstępnego, o którym mowa w § 2010.
§  209.
1.
Organizację i koordynację specjalizacji pozaetatowej prowadzi Regionalny Ośrodek Kształcenia, zwany dalej "Ośrodkiem", utworzony w odrębnym trybie.
2.
Ośrodkiem kieruje koordynator Ośrodka, którego powołuje i odwołuje Minister Zdrowia i Opieki Społecznej, po zasięgnięciu opinii Krajowego Konsultanta, Kolegium Lekarzy Rodzinnych oraz właściwego rektora medycznej szkoły wyższej lub uniwersytetu z wydziałem medycznym.
§  2010.
1.
Sprawdzian wstępny dla lekarzy ubiegających się o specjalizację pozaetatową przeprowadza Ośrodek w ramach koordynowanych przez siebie szkoleń.
2.
Ośrodek przygotowuje sprawdzian w porozumieniu z Krajowym Konsultantem na podstawie opracowań "Zakres kompetencji lekarza rodzinnego" oraz "Szczegółowy zakres wiedzy i umiejętności niezbędnych do egzaminu specjalizacyjnego z medycyny rodzinnej".
§  2011.
1.
Specjalizacja pozaetatowa, odbywa się na podstawie indywidualnego planu kształcenia, uzgodnionego z konsultantem indywidualnego planu kształcenia, powołanym przez kierownika Ośrodka.
2.
Konsultantem, o którym mowa w ust. 1, może być lekarz: legitymujący się stażem pracy nie krótszym niż 10 lat, II stopniem specjalizacji oraz znajomością opracowań: "Zakres kompetencji lekarza rodzinnego" i "Szczegółowy zakres wiedzy i umiejętności niezbędnych do egzaminu specjalizacyjnego z medycyny rodzinnej".
§  2012.
1.
Udział lekarza w specjalizacji pozaetatowej odbywa się na zasadzie oddelegowania służbowego.
2.
Okres oddelegowania, o którym mowa w ust. 1, łącznie nie może przekroczyć 6 miesięcy.
3.
Ośrodek przekazuje lekarzowi, o którym mowa w ust. 1:
a)
opracowania "Zakres kompetencji lekarza rodzinnego" oraz "Szczegółowy zakres wiedzy i umiejętności niezbędnych do egzaminu specjalizacyjnego z medycyny rodzinnej",
b)
Kartę Indywidualnego Dokształcania, zawierającą uzgodniony z konsultantem plan i harmonogram szkolenia,
c)
wykaz zakładów opieki zdrowotnej prowadzących szkolenie, czasokres i tematykę szkoleń, warunki zakwaterowania, a także terminarz kursów unifikacyjnych prowadzonych przez Ośrodek.
4.
Program kursów unifikacyjnych przygotowywanych przez Ośrodek zatwierdza Krajowy Konsultant w porozumieniu z Kolegium Lekarzy Rodzinnych.
§  2013.
1.
Lekarz, który odbył specjalizację etatową lub pozaetatową oraz spełnia inne warunki przewidziane programem tych specjalizacji, może przystąpić do państwowego egzaminu specjalizacyjnego z zakresu medycyny rodzinnej po uzyskaniu zgody:
1)
koordynatora kształcenia w przypadku specjalizacji etatowej,
2)
konsultanta indywidualnego planu kształcenia w przypadku specjalizacji pozaetatowej.
2.
Lekarz, o którym mowa w ust. 1, musi uzyskać zaliczenie specjalizacji etatowej lub pozaetatowej.
3.
Lekarz, o którym mowa w § 208 ust. 5 lit. b), może przystąpić do państwowego egzaminu specjalizacyjnego z zakresu medycyny rodzinnej po uzyskaniu zgody Krajowego Konsultanta, w tym przypadku nie stosuje się postanowień ust. 1 pkt 1 i 2.
§  2014.
Specjalizację II stopnia z zakresu medycyny ogólnej uznaje się za równorzędną ze specjalizacją z zakresu medycyny rodzinnej.
§  2015.
1.
Specjalizacja z zakresu medycyny rodzinnej kończy się państwowym egzaminem specjalizacyjnym.
2.
Tryb przeprowadzenia państwowego egzaminu specjalizacyjnego z zakresu medycyny rodzinnej określa Krajowy Konsultant.
3.
Państwowe egzaminy specjalizacyjne z zakresu medycyny rodzinnej przeprowadza Centrum.
§  2016.
Lekarz, który z wynikiem pomyślnym złożył państwowy egzamin specjalizacyjny z zakresu medycyny rodzinnej, otrzymuje dyplom według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia.
§  2017.
1.
Lekarz, który nie złożył w terminie państwowego egzaminu specjalizacyjnego z zakresu medycyny rodzinnej, ma prawo przystąpienia do egzaminu dodatkowego.
2.
Termin i warunki przystąpienia do egzaminu dodatkowego, określa dyrektor Centrum w porozumieniu z Krajowym Konsultantem.
3.
Przepis ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do lekarza, który nie zaliczył państwowego egzaminu specjalizacyjnego w zakresie medycyny rodzinnej

Rozdział  IV

- Przepisy wspólne

§  21.
1.
Egzaminy w zakresie specjalizacji pierwszego i drugiego stopnia odbywają się dwa razy w roku w odstępach 6-miesięcznych w czasie sesji egzaminacyjnych: wiosennej (1.III.-30.IV.) i jesiennej (1.X.-30.XI.).
2.
Dokumentację osób przystępujących do egzaminu należy złożyć na 2 miesiące przed rozpoczęciem sesji egzaminacyjnej.
3.
Szczegółowe regulaminy egzaminów specjalizacyjnych ustala dyrektor Centrum w porozumieniu z przewodniczącym krajowych zespołów specjalistycznych i przewodniczącymi zarządów głównych odpowiednich naukowych towarzystw medycznych.
§  22.
1.
Osoby, które zgłosiły się do egzaminu powinny być powiadomione o jego miejscu i terminie nie później niż na 30 dni przed jego datą.
2. 49
W ciągu 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, zdający może za pośrednictwem specjalisty wojewódzkiego złożyć do głównego lekarza wojewódzkiego (w przypadku specjalizacji pierwszego stopnia) lub do dyrektora Centrum (w przypadku specjalizacji drugiego stopnia) umotywowany wniosek o skierowanie go do innej komisji egzaminacyjnej.
3. 50
W razie zasadności wniosku główny lekarz wojewódzki lub dyrektor Centrum kieruje osobę, o której mowa w ust. 2 do innej komisji, powiadamiając o tym zainteresowanego nie później niż w ciągu 14 dni od dnia otrzymania wniosku.
§  23.
1.
W razie niepomyślnego wyniku egzaminu, zdawanego po raz pierwszy, zdający może ponownie przystąpić do egzaminu w innym terminie, wskazanym przez komisję egzaminacyjną, przy czym komisja egzaminacyjna może uzależnić dopuszczenie do ponownego egzaminu od odbycia uzupełniającego przeszkolenia określając jego rodzaj, zakres i czas trwania.
2.
W razie niepomyślnego wyniku egzaminu zdawanego powtórnie, decyzję o dopuszczeniu do zdawania egzaminu po raz trzeci podejmuje dyrektor Centrum działający w tym zakresie z upoważnienia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, po zasięgnięciu opinii odpowiedniego nadzoru specjalistycznego. Decyzja dyrektora Centrum jest ostateczna.
§  24.
Koszty podróży na egzamin osoby zatrudnionej lub stypendysty pokrywa jego zakład pracy, wg zasad obowiązujących przy delegacjach służbowych.
§  25. 51
Za udział w posiedzeniu komisji egzaminacyjnej w zakresie:
1)
specjalizacji pierwszego stopnia - przewodniczącemu tej komisji przysługuje wynagrodzenie wynoszące 5%, a innemu członkowi komisji - 3% - przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce uspołecznionej z roku kalendarzowego poprzedzającego rok, w którym odbywa się posiedzenie komisji, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Monitorze Polskim,
2)
specjalizacji drugiego stopnia - przewodniczącemu tej komisji przysługuje wynagrodzenie wynoszące 6%, a innemu członkowi komisji - 4% - przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w pkt 1

Rozdział  V

- Pozbawienie tytułu specjalisty

§  26.
1.
Osoba posiadająca tytuł specjalisty może być pozbawiona w przypadku stwierdzenia w pracy zawodowej faktów wskazujących na brak wiedzy i umiejętności wymaganych przy posiadaniu danej specjalności.
2. 52
O pozbawieniu tytułu specjalisty decyduje Minister Zdrowia i Opieki Społecznej na wniosek głównego lekarza wojewódzkiego a w odniesieniu do osób zatrudnionych w aptekach na wniosek okręgowej rady aptekarskiej, zaopiniowany przez specjalistę wojewódzkiego, rektora akademii medycznej, dyrektora instytutu naukowo-badawczego, po zasięgnięciu opinii komisji powołanej przez dyrektora Centrum, w składzie trzech osób - specjalistów z danej specjalności.
3.
Komisja, o której mowa w ust. 2, wydaje opinię na podstawie sprawdzenia wiadomości i umiejętności zainteresowanego, bądź kieruje go w tym celu na określony staż do wytypowanego zakładu.
4.
Przywrócenie tytułu specjalisty może nastąpić po odbyciu uzupełniającego szkolenia we wskazanej przez dyrektora Centrum jednostce służby zdrowia, oraz po złożeniu egzaminu specjalizacyjnego odpowiedniego stopnia.
5.
Decyzje o przywróceniu tytułu specjalisty podejmuje Minister Zdrowia i Opieki Społecznej na wniosek dyrektora Centrum.
6. 53
Lekarz posiadający tytuł lekarza rodzinnego, może być pozbawiony tego tytułu w przypadku stwierdzenia w pracy zawodowej braku wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych związanych z posiadanym tytułem.
7. 54
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej na wniosek Kolegium Lekarzy Rodzinnych, uzgodniony z Krajowym Konsultantem, wydaje decyzję o pozbawieniu lekarza tytułu lekarza rodzinnego.
8. 55
Przywrócenie tytułu lekarza rodzinnego może nastąpić po pomyślnym złożeniu przez lekarza, w trybie określonym w rozdz. IIIa, państwowego egzaminu specjalizacyjnego z zakresu medycyny rodzinnej, nie wcześniej niż po upływie roku od dnia pozbawienia tego tytułu.

Rozdział  VI

- Przepisy przejściowe i końcowe

§  27.
1.
Osobie, która za granicą wykonywała zawód w zakresie jednej ze specjalności wymienionej w załączniku Nr 1 i 2, dyrektor Centrum, na wniosek kierownika specjalizacji może ten okres zaliczyć do stażu specjalizacyjnego.
2.
Kierownik specjalizacji po ocenie przygotowania osoby, o której mowa w ust. 1 może skierować ją na odpowiednie przeszkolenie (kurs).
3.
Osoby, o których mowa w ust. 1, zdają egzamin specjalizacyjny odpowiedniego stopnia wg ogólnie obowiązujących zasad wymienionych w niniejszym zarządzeniu.
§  28.
Specjalizację w specjalnościach mających zastosowanie w służbie zdrowia Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwa Komunikacji regulują odrębne przepisy.
§  29.
Pozostają w mocy decyzje wydane na podstawie dotychczasowych przepisów z tym, że w przypadku wątpliwości wynikających ze zmian w nomenklaturze i zakresie niektórych specjalności, odpowiednią interpretację ustala dyrektor Centrum.
§  30.
Osoby, które w dniu wejścia w życie zarządzenia odbyły staż specjalizacyjny w takiej części, że będą mogły przystąpić do egzaminu w ciągu roku od wejścia w życie zarządzenia mogą ukończyć specjalizację wg dotychczas obowiązujących przepisów.
§  31.
1. 56
Osoby, które uzyskały zaświadczenia lub dyplomy o zdaniu egzaminu i ukończeniu specjalizacji drugiego stopnia na podstawie dotychczasowych przepisów mają prawo do używania tytułu specjalisty w specjalnościach wymienionych w zaświadczeniu lub dyplomie.
2.
Postanowienia ust. 1 stosuje się odpowiednio do lekarzy dentystów, magistrów farmacji i magistrów innych kierunków studiów, którzy uzyskali zaświadczenie o zdaniu egzaminu i ukończeniu szkolenia podspecjalizacyjnego.
§  32.
Traci moc zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 10 marca 1973 r. w sprawie specjalizacji lekarzy, lekarzy dentystów i farmaceutów (Dz. Urz. MZiOS Nr 7, poz. 33 i z 1974 r. Nr 10, poz. 43).
§  32a. 57
W Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej zostanie ogłoszony przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej jednolity tekst zarządzenia w sprawie specjalizacji lekarzy, lekarzy dentystów, magistrów farmacji oraz innych pracowników z wyższym wykształceniem zatrudnionych w służbie zdrowia i opiece społecznej z uwzględnieniem zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem wydania jednolitego tekstu.
§  33.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1 58

WYKAZ SPECJALNOŚCI, DO PODJĘCIA KTÓRYCH WYMAGANA JEST ZGODA GŁÓWNEGO LEKARZA WOJEWÓDZKIEGO

Lp.Nazwa specjalności pierwszego stopniaRodzaj wykształcenia wymagany do podjęcia specjalizacjiNazwa specjalności drugiego stopniaSpecjalności pierwszego stopnia, po których można podjąć specjalizację drugiego stopnia podaną w rubryce 4
12345
1analityka farmaceutycznamgr farmacjianaliza leków
2anestezjologia i intensywna terapialekarzanestezjologia i intensywna terapia
3chirurgia dziecięcalekarzchirurgia dziecięca
4chirurgia ogólnalekarzchirurgia ogólna
5choroby płuclekarzchoroby płucchoroby wewnętrzne, med. ogólna, pediatria
6choroby wewnętrznelekarzchoroby wewnętrzne
7choroby zakaźnelekarzchoroby zakaźnechoroby wewnętrzne, pediatria, medycyna ogólna
8dermatologia i wenerologialekarzdermatologia i wenerologia
9analityka klinicznalekarz, mgr analityki medycznej, mgr farmacji, mgr biologii, mgr chemii, lek. weterynariidiagnostyka laboratoryjna (dla lekarzy, mgr analityki medycznej)
analityka kliniczna (dla pozostałych zawodów)
10farmacja aptecznamgr farmacjifarmacja apteczna
11higiena i epidemiologialekarz,

lekarz dentysta,

lekarz weterynarii,

mgr analityki,

mgr biologii,

mgr chemii,

mgr farmacji,

inż. sanitarny i inne osoby z wyższym wykształceniem mającym trwałe zastosowanie w służbie san.-epid.

epidemiologia (dla lekarzy)choroby wewnętrzne, choroby zakaźne, pediatria, medycyna ogólna, med. społeczna
higiena

(dla pozostałych zawodów i lekarzy)

-
12medycyna ogólnalekarzmedycyna ogólnachoroby wewnętrzne, pediatria
13medycyna pracylekarzmedycyna pracychoroby wewnętrzne i medycyna ogólna
14medycyna sądowalekarzmedycyna sądowa
15medycyna społecznalekarz,

lekarz dentysta,

mgr farmacji,

mgr pielęgniarstwa,

mgr analityki medycznej

organizacja ochrony zdrowiawszystkie specjalności pierwszego stopnia dla zawodów wymienionych w rubryce 3
16mikrobiologialekarz,

lek. weterynarii,

mgr farmacji,

mgr biologii,

mgr analityki

mikrobiologia
17neurologialekarzneurologia
18okulistykalekarzokulistyka
19organizacja pomocy społecznejlekarz, mgr polityki społecznej, mgr pielęgniarstwa, mgr socjologii, mgr pedagogiki, mgr psychologii, mgr prawa, mgr profilaktyki społecznej i resocjalizacji, mgr administracji, mgr rehabilitacji ruchowej lub inne osoby z wyższym wykształceniem mającym trwałe zastosowanie w tej dziedzinieorganizacja pomocy społecznej
20ortopedia i traumatologialekarzortopedia i traumatologiachirurgia ogólna
21otolaryngologialekarzotolaryngologia
22patomorfologialekarzpatomorfologia
23pediatrialekarzpediatria
24położnictwo i ginekologialekarzpołożnictwo i ginekologia
25psychiatrialekarzpsychiatria
26psychologia klinicznamgr psychologiipsychologia kliniczna
27radiodiagnostykalekarzradiodiagnostyka
28rehabilitacja medycznalekarzrehabilitacja medycznapo pierwszym stopniu: choroby wewnętrzne, neurologia, ortopedia i traumatologia, pediatria
29-lekarzreumatologiachoroby wewnętrzne, medycyna ogólna
30stomatologia ogólnalekarz dentystastomatologia zachowawcza
31 - " -lekarz dentystaortodoncja
32lekarz dentystaprotetyka stomatologicznastomatologia ogólna
33lekarzurologiachirurgia ogólna, chirurgia dziecięca, położnictwo i ginekologia
34rehabilitacja ruchowamgr rehabilitacji ruchowej oraz osoby, które ukończyły studia wyższe w zakresie wychowania fizycznego i posiadają specjalizację z rehabilitacji lub gimnastyki leczniczejrehabilitacja ruchowa
35chirurgia stomatologicznalekarz dentystachirurgia stomatologicznapo pierwszym stopniu stomatologii ogólnej

ZAŁĄCZNIK Nr 2 59

WYKAZ SPECJALNOŚCI, DO PODJĘCIA KTÓRYCH WYMAGANA JEST ZGODA MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ

Lp.Nazwa specjalności pierwszego stopniaWymagane wykształcenieNazwa specjalności drugiego stopniaSpecjalność, po której można również podjąć specjalizację podaną w rubryce 4
12345
1farmakologiamgr farmacji, lekarzfarmakologia
2medycyna nuklearnalekarzmedycyna nuklearnapo pierwszym stopniu choroby wewnętrzne, medycyna pracy, radiodiagnostyka i radioterapia onkologiczna
3psychiatria dzieci i młodzieżylekarzpsychiatria dzieci i młodzieżypo pierwszym stopniu psychiatria, pediatria
4radioterapia onkologicznalekarzradioterapia onkologiczna
5toksykologialekarz, mgr farmacji, mgr analityki medycznej, mgr chemii, mgr biologiitoksykologiapo pierwszym stopniu: diagnostyka laboratoryjna, analityka kliniczna, analityka farmaceutyczna
6transfuzjologialekarztransfuzjologia klinicznapo pierwszym stopniu anestezjologia i intensywna terapia, chirurgia ogólna, chirurgia dziecięca, choroby wewnętrzne, pediatria, położnictwo i ginekologia, diagnostyka laboratoryjna
7-lekarzaudiologiapo drugim stopniu otolaryngologia
8-lekarzalergologiapo drugim stopniu choroby wewnętrzne, pediatria, dermatologia i wenerologia, choroby płuc, otolaryngologia
9-lekarzbalneoklimatologia i medycyna fizykalnapo pierwszym stopniu chirurgia ogólna, chirurgia dziecięca, ortopedia i traumatologia, choroby wewnętrzne, pediatria, położnictwo i ginekologia, dermatologia i wenerologia, medycyna pracy, medycyna ogólna, otolaryngologia
10-lekarzchemioterapia nowotworówpo pierwszym stopniu choroby wewnętrzne, pediatria, medycyna ogólna, radioterapia, choroby płuc
11-lekarzchirurgia klatki piersiowejpo pierwszym stopniu chirurgia ogólna, chirurgia dziecięca
12-lekarzchirurgia onkologicznapo pierwszym stopniu chirurgia ogólna, chirurgia dziecięca
13-lekarzchirurgia plastycznapo pierwszym stopniu chirurgia ogólna, chirurgia dziecięca
14-lekarz dentysta, lekarzchirurgia szczękowapo pierwszym stopniu: chirurgia stomatologiczna, chirurgia ogólna, chirurgia dziecięca, otolaryngologia
15-lekarzdiabetologiapo drugim stopniu choroby wewnętrzne, pediatria
16-lekarzendokrynologiapo drugim stopniu chirurgia ogólna, pediatria, choroby wewnętrzne, położnictwo i ginekologia, medycyna ogólna
17-lekarzfarmakologia klinicznapo pierwszym stopniu: anestezjologia i intensywna terapia, choroby wewnętrzne, pediatria, psychiatria, neurologia, farmakologia
18-lekarzfoniatriapo drugim stopniu otolaryngologia
19-lekarzgastroenterologiapo drugim stopniu choroby wewnętrzne, pediatria, chirurgia ogólna
20-lekarzgeriatriapo pierwszym stopniu choroby wewnętrzne, medycyna ogólna
21-lekarzhematologiapo drugim stopniu choroby wewnętrzne, pediatria
22-lekarzkardiochirurgiapo pierwszym lub po drugim stopniu chirurgia ogólna, chirurgia dziecięca
23-lekarzkardiologiapo drugim stopniu choroby wewnętrzne, pediatria
24-lekarzmedycyna morska i tropikalnapo pierwszym stopniu choroby wewnętrzne, medycyna pracy, medycyna ogólna, chirurgia ogólna
25-lekarzmedycyna sportowapo pierwszym stopniu chirurgia ogólna, chirurgia dziecięca, choroby wewnętrzne, pediatria, ortopedia i traumatologia, medycyna pracy, medycyna ogólna
26-lekarzmedycyna szkolnapo pierwszym stopniu choroby wewnętrzne, pediatria, medycyna ogólna
27-lekarznefrologiapo drugim stopniu choroby wewnętrzne, pediatria
28neurochirurgialekarzneurochirurgia i neurotraumatologiapo pierwszym stopniu chirurgia ogólna, chirurgia dziecięca
29-lekarzneuropatologiapo pierwszym stopniu patomorfologia, neurologia, neurochirurgia
30-wszyscy pracownicy służby zdrowia z wyższym wykształceniemoświata zdrowotnapo pierwszym stopniu specjalizacji ze wszystkich specjalności
31-lekarz dentystaparodontologiapo pierwszym stopniu stomatologia ogólna
32-lekarzpatologia onkologicznapo pierwszym stopniu patomorfologia
33-lekarzseksuologiapo pierwszym stopniu psychiatria, położnictwo i ginekologia, choroby wewnętrzne, pediatria
34analityka sanitarnamgr analityki medycznej, mgr farmacji, mgr biologii, mgr chemii, lek. weterynarii, inż. sanitarny, inż. chemiianalityka środowiska
35mgr analityki medycznej, mgr farmacji, mgr biologii, mgr chemii, lek. weterynarii, inż. chemiibromatologiapo pierwszym stopniu: analityka sanitarna (z wyłączeniem inż. sanitarnego), analityka farmaceutyczna
36mgr farmacjifarmacja klinicznapo pierwszym stopniu: farmacja apteczna, analityka farmaceutyczna, farmakologia
37zielarstwomgr farmacjizielarstwo
38lek. dentystastomatologia dziecięcapo pierwszym stopniu stomatologii ogólnej
39medycyna lotniczalekarzmedycyna lotnicza

ZAŁĄCZNIK Nr 3 60

(pieczątka podłużna Wydziału

Zdrowia i Opieki Społecznej (wzór decyzji wyrażającej

Urzędu Wojewódzkiego) zgodę na przystąpienie

do specjalizacji)

Nr .........../19.... r.

............. dnia .... 19.... r.

Wyrażam zgodę na przystąpienie Obywatela(ki) ...............

...............................................................

do specjalizacji w zakresie ...................................

...............................................................

od dnia ........... 19... r.

Niniejsza zgoda jest ważna do dnia ........ 19.... r.

GŁÓWNY LEKARZ WOJEWÓDZKI

ZAŁĄCZNIK Nr 4 61

Pieczątka podłużna

Wydziału Zdrowia

i Opieki Społecznej (wzór decyzji wyrażającej odmowę

Urzędu Wojewódzkiego na przystąpienie do specjalizacji)

.................. dnia ........... 19... r.

Odmawiam wyrażenia zgody na przystąpienie

Obywatela(ki) .................................................

do specjalizacji w zakresie ...................................

...............................................................

i równocześnie informuję, że Obywatel(ka) może uzyskać zgodę na

przystąpienie do specjalizacji w zakresie .....................

...............................................................

Od niniejszej decyzji przysługuje Obywatelowi(ce) prawo

odwołania się za pośrednictwem wydziału zdrowia i opieki

społecznej Urzędu Wojewódzkiego do Ministra Zdrowia i Opieki

Społecznej w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji.

GŁÓWNY LEKARZ WOJEWÓDZKI

ZAŁĄCZNIK Nr 5 62

Pieczątka podłużna

Wydziału Zdrowia

i Opieki Społecznej

Urzędu Wojewódzkiego

KARTA SPECJALIZACJI Nr .....

w zakresie ......................... stopnia ..................

DANE OSOBOWE

1. Imię i nazwisko ............................................

2. Data urodzenia .............................................

3. Miejsce zamieszkania .......................................

tel. ..................

4. Data uzyskania dyplomu .....................................

5. Data uzyskania zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu

...................................... nr rej. .............

6. Miejsce pracy ..............................................

7. Posiadane specjalizacje ....................................

(w zakresie, stopień, data uzyskania)

8. Zgodę na uzyskanie specjalizacji nr ............. w zakresie

...................... wydał główny lekarz wojewódzki (Minister

Zdrowia i Opieki Społecznej) z dniem ..........................

...............................................................

(potwierdziła osoba wydająca kartę specjalizacyjną)

9. Kierownik specjalizacji stwierdza rozpoczęcie specjalizacji

z dniem* ...................

__________

* Data ta nie może być wcześniejsza od daty uzyskania zgody

na rozpoczęcia specjalizacji.

REALIZACJA PROGRAMU SPECJALIZACJI

Zaliczono staż specjalizacyjny w oddziale .....................

od ............................... do .........................

(podpis kierownika)

Zaliczono staż specjalizacyjny w oddziale .....................

od ............................... do .........................

(podpis kierownika)

Zaliczono staż specjalizacyjny w oddziale .....................

od ............................... do .........................

(podpis kierownika)

Zaliczono staż specjalizacyjny w oddziale .....................

od ............................... do .........................

(podpis kierownika)

Zaliczono staż specjalizacyjny w oddziale .....................

od ............................... do .........................

(podpis kierownika)

Zaliczono staż specjalizacyjny w oddziale .....................

od ............................... do .........................

(podpis kierownika)

Zaliczono kolokwium w zakresie ................................

z wynikiem.....................................................

(podpis kierownika)

Zaliczono kolokwium w zakresie ................................

z wynikiem.....................................................

(podpis kierownika)

Zaliczono kolokwium w zakresie ................................

z wynikiem.....................................................

(podpis kierownika)

Zaliczono kolokwium z języka obcego ...........................

z wynikiem.....................................................

(podpis kierownika)

Prace ogłoszone drukiem .......................................

...............................................................

...............................................................

...............................................................

Referaty wygłoszone przez specjalizującego się na posiedzeniach

naukowych, oddziałowych, szpitalnych i towarzystw naukowych

...............................................................

...............................................................

...............................................................

Wniosek kierownika specjalizacji o dopuszczeniu do egzaminu

specjalizacyjnego .............................................

...............................................................

...............................................................

Decyzja specjalisty wojewódzkiego lub specjalisty krajowego o

zaliczeniu stażu specjalizacyjnego

...............................................................

...............................................................

Wynik egzaminu specjalizacyjnego na podstawie protokółu z

egzaminu ......................................................

...............................................................

(adnotacji dokonał: podpis i data)

ZAŁĄCZNIK Nr 6 63

(pieczęć nagłówkowa

Wydziału Zdrowia

i Opieki Społecznej

Urzędu Wojewódzkiego) (wzór dyplomu o uzyskaniu

Nr ......./19... r. I stopnia specjalizacji)

DYPLOM

Pierwszego Stopnia Specjalizacji

Obywatel(ka) ..................................................

urodzony(a) dnia .............................. 19... r.

posiadający(a)dyplom wydany przez .............................

po odbyciu szkolenia specjalizacyjnego pierwszego stopnia pod

kierunkiem ....................................................

...............................................................

i po złożeniu egzaminu przed Komisją powołaną w trybie

określonym w zarządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z

dnia 1 lutego 1983 r. w sprawie specjalizacji lekarzy, lekarzy

dentystów, magistrów farmacji oraz innych pracowników z wyższym

wykształceniem zatrudnionych w służbie zdrowia i opiece

społecznej (Dz. Urz. MZiOS Nr 3, poz. 19 i z 1986 r. Nr 7, poz. 26)

uzyskał(a)

Pierwszy stopień specjalizacji

w zakresie ....................................................

oraz prawo do używania tytułu:

lekarz ........................................................

lekarz dentysta ...............................................

mgr farmacji ..................................................

mgr ...........................................................

GŁÓWNY LEKARZ WOJEWÓDZKI

ZAŁĄCZNIK Nr 7 64

(wzór dyplomu o uzyskaniu II stopnia specjalizacji)

(Pieczęć nagłówkowa

Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego)

Nr ........ 19... r.

DYPLOM

SPECJALISTY DRUGIEGO STOPNIA

Obywatel(ka) ................................................

.............................................................

urodzony(a) dnia ............................................

w ...........................................................

po odbyciu specjalizacji drugiego stopnia pod kierunkiem

.............................................................

i złożeniu egzaminu przed Komisją Egzaminacyjną powołaną

w trybie określonym w zarządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki

Społecznej z dnia 1 lutego 1983 r. w sprawie specjalizacji

lekarzy, lekarzy dentystów, magistrów farmacji oraz innych

osób z wyższym wykształceniem zatrudnionych w służbie zdrowia

i opiece społecznej (Dz. Urz. MZiOS Nr 3, poz. 19 i z 1986 r.

Nr 7, poz. 26) uzyskał(a)

TYTUŁ SPECJALISTY

w zakresie ..................................................

DYREKTOR

Warszawa .........

ZAŁĄCZNIK Nr 8 65

Wzór dyplomu lekarza rodzinnego

(pieczęć nagłówkowa) Centrum Medycznego

Kształcenia Podyplomowego Nr....../19....r.

DYPLOM

LEKARZA RODZINNEGO

Pan(i).........................................................

urodzony(a).........................w .........................

po odbyciu szkolenia specjalizacyjnego w zakresie medycyny

rodzinnej w trybie ..................... pod kierunkiem........

.........................................i złożeniu egzaminu

państwowego przed Komisją Egzaminacyjną, w trybie określonym w

zarządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 1

lutego 1983 r. w sprawie specjalizacji lekarzy, lekarzy

dentystów, magostrów farmacji oraz innych osób z wyższym

wykształceniem zatrudnionych w służbie zdrowia i opiece

społecznej (Dz. Urz. MZiOS Nr 3, poz. 19 z późniejszymi

zmianami), uzyskał(a) tytuł:

LEKARZ RODZINNY

Specjalista w zakresie medycyny rodzinnej

Krajowy Konsulat

Dyrektor Centrum

Warszawa................

* Z dniem 15 listopada 1991 r. nin. zarządzenie traci moc w części wydanej na podstawie ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o aptekach (Dz.U.51.1.2), w związku z uchyleniem tej ustawy przez art. 79 ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich (Dz.U.91.41.179).

Z dniem 15 stycznia 1992 r. nin. zarządzenie traci moc w części wydanej na podstawie ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz.U.48.55.434), w związku z uchyleniem tej ustawy przez art. 76 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U.91.91.408).

1 § 1 pkt 2 dodany przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia z dnia 19 sierpnia 1994 r. (Dz.Urz.MZ.94.11.23) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 września 1994 r.
2 § 1 pkt 3 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia z dnia 19 sierpnia 1994 r. (Dz.Urz.MZ.94.11.23) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 września 1994 r.
3 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 31 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.
4 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 19 sierpnia 1994 r. (Dz.Urz.MZ.94.11.23) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 września 1994 r.
5 § 3 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 31 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.
6 § 3 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 19 sierpnia 1994 r. (Dz.Urz.MZ.94.11.23) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 września 1994 r.
7 § 3 ust. 6 dodany przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 19 sierpnia 1994 r. (Dz.Urz.MZ.94.11.23) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 września 1994 r.
8 § 4 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 19 sierpnia 1994 r. (Dz.Urz.MZ.94.11.23) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 września 1994 r.
9 § 5 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia z dnia 11 czerwca 1994 r. (Dz.Urz.MZ.94.9.19) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 sierpnia 1994 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a) zarządzenia z dnia 19 sierpnia 1994 r. (Dz.Urz.MZ.94.11.23) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 września 1994 r.

10 § 5 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia z dnia 11 czerwca 1994 r. (Dz.Urz.MZ.94.9.19) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 sierpnia 1994 r.
11 § 5 ust. 1b dodany przez § 1 pkt 5 lit. b) zarządzenia z dnia 19 sierpnia 1994 r. (Dz.Urz.MZ.94.11.23) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 września 1994 r.
12 § 5 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 18 zarządzenia z dnia 31 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c) zarządzenia z dnia 11 czerwca 1994 r. (Dz.Urz.MZ.94.9.19) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 sierpnia 1994 r.

13 § 5 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 31 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. d) zarządzenia z dnia 11 czerwca 1994 r. (Dz.Urz.MZ.94.9.19) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 sierpnia 1994 r.

14 § 5 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. e) zarządzenia z dnia 11 czerwca 1994 r. (Dz.Urz.MZ.94.9.19) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 sierpnia 1994 r.
15 § 6 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) zarządzenia z dnia 31 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 11 czerwca 1994 r. (Dz.Urz.MZ.94.9.19) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 sierpnia 1994 r.

16 § 6 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 4 lit. b) zarządzenia z dnia 31 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.
17 § 6 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 4 lit. b) zarządzenia z dnia 31 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.
18 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) zarządzenia z dnia 11 czerwca 1994 r. (Dz.Urz.MZ.94.9.19) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 sierpnia 1994 r.
19 § 7 ust. 2 dodany przez § 1 pkt 3 lit. b) zarządzenia z dnia 11 czerwca 1994 r. (Dz.Urz.MZ.94.9.19) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 sierpnia 1994 r.
20 § 7 ust. 4 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. b) zarządzenia z dnia 31 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.
21 § 8 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 18 zarządzenia z dnia 31 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) zarządzenia z dnia 11 czerwca 1994 r. (Dz.Urz.MZ.94.9.19) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 sierpnia 1994 r.

22 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) zarządzenia z dnia 11 czerwca 1994 r. (Dz.Urz.MZ.94.9.19) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 sierpnia 1994 r.
23 § 8 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 18 zarządzenia z dnia 31 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.
24 § 8 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 18 zarządzenia z dnia 31 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.
25 § 9 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) i pkt 18 zarządzenia z dnia 31 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 11 czerwca 1994 r. (Dz.Urz.MZ.94.9.19) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 sierpnia 1994 r.

26 § 9 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 18 zarządzenia z dnia 31 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.
27 § 9 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 6 lit. b) zarządzenia z dnia 31 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.
28 § 9 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. c) i pkt 18 zarządzenia z dnia 31 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.
29 § 9 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 18 zarządzenia z dnia 31 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.
30 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 7 i 18 zarządzenia z dnia 31 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.
31 § 13 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 31 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.
32 § 13 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia z dnia 11 czerwca 1994 r. (Dz.Urz.MZ.94.9.19) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 sierpnia 1994 r.
33 § 14 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 9 zarządzenia z dnia 31 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.
34 § 14 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 18 zarządzenia z dnia 31 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.
35 § 15 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 18 zarządzenia z dnia 31 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.
36 § 15 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 27 marca 1991 r. (Dz.Urz.MZ.91.2.3) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1991 r.
37 § 15 ust. 2 pkt 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 10 zarządzenia z dnia 31 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 27 marca 1991 r. (Dz.Urz.MZ.91.2.3) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1991 r.

38 § 15 ust. 2 pkt 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 27 marca 1991 r. (Dz.Urz.MZ.91.2.3) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1991 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 7 zarządzenia z dnia 11 czerwca 1994 r. (Dz.Urz.MZ.94.9.19) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 sierpnia 1994 r.

39 § 15 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 18 zarządzenia z dnia 31 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.
40 § 17 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 11 czerwca 1994 r. (Dz.Urz.MZ.94.9.19) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 sierpnia 1994 r.
41 § 17 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 11 zarządzenia z dnia 31 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.
42 § 18 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 18 zarządzenia z dnia 31 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.
43 § 19 ust. 3 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 27 marca 1991 r. (Dz.Urz.MZ.91.2.3) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1991 r.
44 § 19 ust. 3 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia z dnia 27 marca 1991 r. (Dz.Urz.MZ.91.2.3) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1991 r.
45 § 19 ust. 3 pkt 4:

- dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia z dnia 27 marca 1991 r. (Dz.Urz.MZ.91.2.3) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1991 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 9 zarządzenia z dnia 11 czerwca 1994 r. (Dz.Urz.MZ.94.9.19) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 sierpnia 1994 r.

46 § 19 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 18 zarządzenia z dnia 31 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.
47 § 20 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 12 zarządzenia z dnia 31 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.
48 Rozdział IIIa dodany przez § 1 pkt 6 zarządzenia z dnia 19 sierpnia 1994 r. (Dz.Urz.MZ.94.11.23) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 września 1994 r.
49 § 22 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 18 zarządzenia z dnia 31 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.
50 § 22 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 18 zarządzenia z dnia 31 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.
51 § 25 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 3 października 1989 r. (Dz.Urz.MZ.89.8.50) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1989 r.
52 § 26 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 18 zarządzenia z dnia 31 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 10 zarządzenia z dnia 11 czerwca 1994 r. (Dz.Urz.MZ.94.9.19) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 sierpnia 1994 r.

53 § 26 ust. 6 dodany przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 19 sierpnia 1994 r. (Dz.Urz.MZ.94.11.23) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 września 1994 r.
54 § 26 ust. 7 dodany przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 19 sierpnia 1994 r. (Dz.Urz.MZ.94.11.23) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 września 1994 r.
55 § 26 ust. 8 dodany przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 19 sierpnia 1994 r. (Dz.Urz.MZ.94.11.23) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 września 1994 r.
56 § 31 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 13 zarządzenia z dnia 31 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.
57 § 32a dodany przez § 1 pkt 11 zarządzenia z dnia 11 czerwca 1994 r. (Dz.Urz.MZ.94.9.19) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 sierpnia 1994 r.
58 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 14 i 18 zarządzenia z dnia 31 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.
59 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 15 zarządzenia z dnia 31 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.
60 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 18 zarządzenia z dnia 31 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.
61 Załącznik nr 4 zmieniony przez § 1 pkt 18 zarządzenia z dnia 31 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.
62 Załącznik nr 5 zmieniony przez § 1 pkt 18 zarządzenia z dnia 31 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.
63 Załącznik nr 6 zmieniony przez § 1 pkt 16 i 18 zarządzenia z dnia 31 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.
64 Załącznik nr 7 zmieniony przez § 1 pkt 17 zarządzenia z dnia 31 maja 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.
65 Załącznik nr 8:

- dodany zarządzeniem z dnia 19 sierpnia 1994 r. (Dz.Urz.MZ.94.11.23) zmieniającym nin. zarządzenie z dniem 5 września 1994 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 27 maja 1996 r. (Dz.Urz.MZ.96.8.21) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 maja 1996 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 27 maja 1996 r. (Dz.Urz.MZ.96.8.21) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lutego 1997 r.