Rozliczanie wpływów zobowiązania pieniężnego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1973.4.10

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1973 r.

INSTRUKCJA Nr 8/KS
MINISTERSTWA FINANSÓW
z dnia 1 marca 1973 r.
w sprawie rozliczania wpływów zobowiązania pieniężnego.

Na podstawie art. 91 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe - (Dz. U. Nr 29, poz. 244) ustala się, co następuje:
§  1.
1.
Wpływy zobowiązania pieniężnego w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 11 listopada 1965 r. o rozszerzeniu uprawnień gromadzkich rad narodowych w zakresie podatkowym oraz o usprawnieniu w gromadach wymiaru i poboru podatków i innych należności pieniężnych (Dz. U. Nr 46, poz. 288), gromadzone na rachunkach bankowych urzędów gmin, urzędów miast i gmin, prezydiów rad narodowych miast nie stanowiących powiatów, prezydiów dzielnicowych rad narodowych w miastach stanowiących powiaty oraz wydziałów finansowych prezydiów rad narodowych miast stanowiących powiaty i dzielnicowych rad narodowych w miastach wyłączonych z województw - zwanych dalej jednostkami - dzieli się okresowo pomiędzy poszczególnych wierzycieli (fundusz rozwoju rolnictwa, Państwowy Zakład Ubezpieczeń, fundusz gminny, budżet własny i budżet rady narodowej wyższego stopnia).
2.
Podstawą każdego rozliczenia jest suma wpływów zobowiązania pieniężnego zgromadzonych na rachunku bankowym jednostki od początku roku do końca okresu rozliczeniowego.

Wszystkie kwoty rozliczonych wpływów zaokrągla się do pełnych złotych.

§  2.
1.
Podziału wpływów zobowiązania pieniężnego pomiędzy poszczególnych wierzycieli jednostka dokonuje za pierwszy, drugi i trzeci kwartał oraz za październik i listopad - w terminie do piątego dnia roboczego po upływie okresu rozliczeniowego.

Ostatecznego rozliczenia wpływów za grudzień (łącznie z okresem przejściowym) jednostka dokonuje w terminie do dnia 25 stycznia następnego roku. W tychże terminach jednostka przelewa na odpowiednie rachunki wierzycieli należne im kwoty. Kwotę przypadającą na rzecz funduszu rozwoju rolnictwa przelewa się na rachunek Banku Rolnego w Narodowym Banku Polskim.

2.
Na wniosek jednostki organizacyjnej Państwowego Zakładu Ubezpieczeń (PZU) przelewa się na jej rzecz w terminie do piątego dnia roboczego po upływie lutego i maja zaliczkę w wysokości 15% kwoty wymierzonej w danym roku z tytułu składki PZU, wchodzącej w skład zobowiązania pieniężnego.
3.
Na zasadach i w terminach określonych w ust. 2 mogą być również wypłacane zaliczki na rzecz funduszu gminnego.
§  3.
1.
Wysokość udziałów poszczególnych wierzycieli w ogólnej kwocie wpływów zobowiązania pieniężnego oblicza się według procentowego udziału wymiarów bieżących (przypisów netto) należności danego wierzyciela w ogólnej kwocie zobowiązania pieniężnego, wymierzonego (przypisanego netto) w danym roku kalendarzowym.

O odpisy z tytułu ulg, dokonywane z wymiarów bieżących, zmniejsza się przypisy bieżące netto tego wierzyciela, w należnościach którego ulgi te są udzielane.

Przy ustalaniu procentowego udziału przypisów netto nie bierze się pod uwagę odpisów i umorzeń zaległości za lata poprzedzające rok podatkowy tj. pochodzących z wymiarów dokonanych w latach poprzedzających rok podatkowy, a wykazanych w rejestrze przypisów i odpisów na formularzu Min. Fin. Nr 3186 w rubryce przeznaczonej dla odpisów zaległości.

2.
Stosunek procentowy podziału wpływów za pierwszy, drugi i trzeci kwartał roku kalendarzowego ustala się na podstawie sprawozdania o wymiarze zobowiązania pieniężnego. Przy podziale wpływów za październik i listopad stosunek procentowy podziału wpływów koryguje się na podstawie rejestru przypisów i odpisów według stanu na koniec trzeciego kwartału. Procentowy udział przypisów netto po zakończeniu roku ustala się na podstawie rejestru przypisów i odpisów oraz na podstawie rozliczenia wpływów funduszu rozwoju rolnictwa (§ 5).
§  4.
1.
Udziały we wpływach zobowiązania pieniężnego na rzecz poszczególnych wierzycieli jednostka oblicza odrębnie według poszczególnych podziałek klasyfikacji budżetowej, w których wpływy te występują. Następnie jednostka sporządza zestawienie zbiorcze rozliczonych łącznych wpływów zobowiązania pieniężnego.
2.
Jeżeli ustalony został udział w dochodach budżetu jednostki z tytułu zobowiązania pieniężnego na rzecz innego budżetu, udział ten oblicza się od wydzielonej kwoty wpływów przypadających budżetowi jednostki.
3.
Podziału wpływów pomiędzy wierzycieli (obliczenia udziałów) dokonuje się na formularzu Min. Fin. Nr 7351.
4.
Rozrachunek z każdym wierzycielem z tytułu należnych mu udziałów prowadzi jednostka na koncie imiennym wierzyciela. Konto to uznaje się z tytułu należnego udziału w wysokości różnicy między udziałem naliczonym w danym okresie rozliczeniowym, a naliczonym w poprzednim okresie (§ 1 ust. 2), i obciąża się z tytułu kwot przelanych wierzycielowi.
§  5.
1.
Po zakończeniu roku jednostka dokonuje rozliczenia wpływów zobowiązania pieniężnego, przypadających na rzecz funduszu rozwoju rolnictwa, według poszczególnych dysponentów tego funduszu stosownie do § 3 uchwały Nr 15 Rady Ministrów z dnia 14 stycznia 1972 r. w sprawie Funduszu Rozwoju Rolnictwa (Monitor Polski Nr 7, poz. 45), zwanej dalej uchwałą Nr 15. Rozliczenie to sporządza się na formularzu Min. Fin. Nr 7355.
2.
W rozliczeniu, o którym mowa w ust. 1, jednostka wpisuje w odpowiednich rubrykach i pozycjach dotyczących każdej wsi (kółka rolniczego), wynikającą z rejestru przypisów i odpisów łączną kwotę przypisów netto zobowiązania pieniężnego od gospodarstw indywidualnych (symbol R) i od podatników indywidualnych płacących zobowiązanie pieniężne bez podatku gruntowego (symbol K1), kwotę przypisów netto podatku gruntowego wymierzanego według stawek kwotowych oraz udział procentowy tej kwoty w kwocie przypisów netto zobowiązania pieniężnego. Podobne dane jednostka wpisuje w rubrykach i pozycjach dotyczących każdej rolniczej spółdzielni produkcyjnej.
3.
Na podstawie kont zbiorczych wsi (sołectw), a w przypadku prowadzenia ewidencji zobowiązania pieniężnego bez zastosowania kontokwitariusza - na podstawie kont podatników, dziennika obrotów, księgi zestawień podatkowych itp. oraz na podstawie kont podatkowych rolniczych spółdzielni produkcyjnych, jednostka wpisuje w kolejnej rubryce rozliczenia kwoty wpływów (netto) zobowiązania pieniężnego za okres od początku roku. Od tych kwot jednostka oblicza następnie - według ustalonego stosunku procentowego dla przypisów (ust. 2) - kwoty wpływów na rzecz funduszu rozwoju rolnictwa pobrane od podatników z każdej wsi i od każdej rolniczej spółdzielni produkcyjnej.
4.
Ustalone w sposób podany w ust. 3 wpływy na rzecz funduszu rozwoju rolnictwa jednostka rozlicza na poszczególnych dysponentów tego funduszu. W wyniku uwzględnienia zasad określonych w § 3 uchwały Nr 15 wpływy funduszu rozwoju rolnictwa dzieli się następująco:
1)
z wpływów pobranych od indywidualnych gospodarstw rolnych oblicza się:

- 72% dla kółek rolniczych oraz dla wsi, miast i dzielnic, w których nie zostały zorganizowane kółka rolnicze,

- 18% dla powiatowego związku kółek rolniczych,

2)
z wpływów pobranych od rolniczych spółdzielni produkcyjnych oblicza się:

- 81% dla rolniczych spółdzielni produkcyjnych,

- 9% dla wojewódzkiego związku rolniczych spółdzielni produkcyjnych,

3)
z ogólnej kwoty wpływów oblicza się 10% na centralny fundusz rezerwowy.
5.
Jeżeli środki funduszu rozwoju rolnictwa przypadające dla wsi lub kółek rolniczych zostaną przekazane do dyspozycji rolniczej spółdzielni produkcyjnej, wpływy tego funduszu dzieli się w sposób podany w ust. 4 pkt 2. W rozliczeniu sporządzonym na formularzu Min. Fin. Nr 7355 jednostka wpisuje, obok nazwy wsi lub kółka rolniczego, dodatkowo nazwę rolniczej spółdzielni produkcyjnej oraz kwoty środków funduszu przeznaczonych dla rolniczych spółdzielni produkcyjnych i dla wojewódzkiego związku rolniczych spółdzielni produkcyjnych.
6.
Rozliczenie funduszu rozwoju rolnictwa jednostka sporządza w dwóch egzemplarzach, z których jeden przesyła do Banku Rolnego w terminie do dnia 25 stycznia.
§  6.
1.
Dokonując końcowego rozliczenia wpływów zobowiązania pieniężnego za cały rok, jednostka przenosi z rozliczenia wpływów funduszu rozwoju rolnictwa na rozliczenie wpływów zobowiązania pieniężnego (§ 4 ust. 3) wydzieloną na rzecz funduszu rozwoju rolnictwa łączną kwotę wpływów z danej podziałki klasyfikacji budżetowej. Tę kwotę odejmuje się od sumy wpływów zobowiązania pieniężnego i wpisuje w odpowiedniej rubryce otrzymaną różnicę (wpływy zobowiązania pieniężnego zmniejszone o wpływy na rzecz funduszu rozwoju rolnictwa).
2.
Od otrzymanej różnicy (ust. 1) oblicza się udziały na rzecz pozostałych wierzycieli według procentowego udziału przypisów netto należności tych wierzycieli w przypisach netto zobowiązania pieniężnego, zmniejszonego o kwotę przypisów netto podatku gruntowego ustalonego według stawek kwotowych.

Po wydzieleniu wpływów na rzecz PZU w następnej kolejności oblicza się wpływy na rzecz funduszu gminnego i na rzecz budżetu. Od wydzielonej kwoty na rzecz budżetu oblicza się udziały na rzecz budżetu rady narodowej wyższego stopnia.

3.
Jeżeli w wyniku nadpłaconych w ciągu roku niektórym wierzycielom udziałów wysokość wpływów za grudzień łącznie z okresem przejściowym nie wystarcza na wypłacenie należnych udziałów pozostałym wierzycielom, jednostka pokrywa brakującą różnicę z wpływów roku następnego.
§  7.
1.
Jednostka uzgadnia z jednostką organizacyjną PZU wysokość przypisanej składki. Ponadto jednostka na wniosek jednostki organizacyjnej PZU informuje ją o będących podstawą rozliczenia wpływów rocznych kwotach:
1)
przypisanego zobowiązania pieniężnego bez podatku gruntowego wymierzonego według stawek kwotowych stanowiącego należność funduszu rozwoju rolnictwa,
2)
wpływów zobowiązania pieniężnego bez wydzielonych wpływów na rzecz funduszu rozwoju rolnictwa.
2.
Jeżeli jednostka organizacyjna PZU lub Bank Rolny nie otrzyma w terminach określonych w § 2 ust. 1 należnych udziałów z tytułu rozliczenia wpływów zobowiązania pieniężnego lub danych, o których mowa w ust. 1 oraz § 5 ust. 6, zawiadamia o tym wydział finansowy prezydium rady narodowej bezpośrednio wyższego stopnia nad jednostką dokonującą rozliczenia wpływów. Wydział finansowy prezydium rady narodowej po otrzymaniu interwencji bezzwłocznie podejmuje środki zmierzające do wykonania obowiązków, ciążących na jednostce rozliczającej oraz do zapobieżenia zaniedbaniom na tym odcinku w przyszłości.
§  8.
Traci moc instrukcja Nr 8/KS z dnia 22 lutego 1972 r. w sprawie rozliczania wpływów zobowiązania pieniężnego (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 3/2 gr, poz. 5).
§  9.
Instrukcję stosuje się do rozliczeń wpływów zobowiązania pieniężnego za okres od dnia 1 stycznia 1973 r.