Rozdział kwot przeznaczonych na wydatki związane z akcją honorowego krwiodawstwa.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1989.8.42

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1989 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 18 września 1989 r.
w sprawie rozdziału kwot przeznaczonych na wydatki związane z akcją honorowego krwiodawstwa

Na podstawie § 5 ust. 2 uchwały Nr 148 Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 1969 r. w sprawie akcji honorowego krwiodawstwa (Monitor Polski Nr 36, poz. 276) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wydatki na akcje honorowego krwiodawstwa ustala się w planach finansowych stacji krwiodawstwa oraz Instytutu Hematologii w wysokości odpowiadającej planowanej liczbie litrów krwi. Na koszty honorowego krwiodawstwa związane z uzyskaniem 1 litra krwi pobranej od honorowych krwiodawców (nieodpłatnie) przeznacza się kwotę uzyskaną przez pomnożenia ceny 1 litra krwi pobranej odpłatnie od krwiodawców przez wskaźnik 0,1.
2.
Kwota ustalona na zasadach określonych w ust. 1 nie obejmuje wydatków na posiłki regeneracyjne dla honorowych dawców krwi, wydatków administracyjno-gospodarczych związanych z utrzymaniem stacji i punktów krwiodawstwa oraz wydatków na zakup niezbędnych urządzeń i materiałów służących do pobierania i przetaczania krwi. Wydatki te ustala się w planach finansowych jednostek, o których mowa w ust. 1, łącznie dla krwiodawstwa honorowego i odpłatnego.
§  2.
1.
Stacja krwiodawstwa, z kwoty określonej w § 1, za 1 litr krwi uzyskanej nieodpłatnie przeznacza:
1)
- 75% na rachunek właściwego zarządu wojewódzkiego PCK z przeznaczeniem na działalność propagandowo-organizacyjną honorowego krwiodawstwa, wyróżnienia honorowych dawców krwi oraz działalność Klubów Honorowych Dawców Krwi. Zasady podziału tej kwoty ustala Zarząd Główny PCK,
2)
- 25% na nagrody dla pracowników stacji (punktów) krwiodawstwa, którzy wyróżniali się w pracy związanej z pobieraniem krwi, jej badaniem, konserwacją, przerobem, udziałem w ekipach wyjazdowych oraz obsługą honorowych krwiodawców i rozliczeniami oraz nagród dla innych osób związanych z organizacją honorowego krwiodawstwa.
2.
Wydatki związane z prowadzeniem akcji honorowego krwiodawstwa, jak np. diety, koszty podróży, godziny nadliczbowe, wynagrodzenie za pracę w dni wolne, odprawy, należy pokryć z właściwych paragrafów budżetu stacji.
§  3.
1.
Jeżeli punkt krwiodawstwa nie wykonuje badań laboratoryjnych (bakteriologicznych, antygenu HBs, przeciwciał anty HIV, serodiagnostycznych kiły, serologicznych, weryfikujących lub innych badań) pobieranej krwi i nie wykonuje preparatów krwiopochodnych, a czynności te są wykonywane w stacji krwiodawstwa z kwoty określonej w § 2 ust. 1 pkt 2 - 25% pozostawia się w stacji krwiodawstwa na nagrody dla pracowników stacji.
2.
Jeżeli stacja (punkt) krwiodawstwa, podległe resortowi obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych nie wykonuje badań laboratoryjnych (bakteriologicznych, antygenu HBs, przeciwciał anty HIV, serodiagnostycznych kiły, serologicznych, weryfikujących lub innych badań) pobieranej krwi i nie wykonuje preparatów krwiopochodnych, a czynności te są wykonywane w innych placówkach służby zdrowia, z kwoty określonej w § 2 ust. 1 pkt 2 - 25% przekazuje się tym placówkom.
3.
Jeżeli stacja (punkt) krwiodawstwa, o których mowa w ust. 1 i 2, wykonuje badania laboratoryjne lub preparaty krwiopochodne, z kwoty określonej w § 2 ust. 1 pkt 2 - 25% pozostawia się stacji (punktowi) krwiodawstwa na nagrody dla pracowników.
§  4.
1.
W razie pobierania krwi od poborowych, z kwoty określonej w § 2 ust. 1 pkt 2 przypada:
1)
45% na nagrody dla członków komisji poborowych, które współdziałają w organizacji i pobieraniu krwi,
2)
55% na nagrody dla pracowników stacji (punktu) krwiodawstwa, w których pobierana jest krew od poborowych oraz wykonuje się badania laboratoryjne i preparaty krwiopochodne.
2.
Jeżeli w punkcie krwiodawstwa pobierającym krew od poborowych nie wykonuje się badań laboratoryjnych oraz preparatów krwiopochodnych przy podziale kwoty, o której mowa w ust. 1 pkt 2, stosuje się odpowiednio postanowienie § 3.
3.
Szczegółowe zasady nagradzania członków komisji poborowych ustali właściwa stacja krwiodawstwa w porozumieniu z przewodniczącym wojewódzkiej komisji poborowej.
§  5.
1.
Nagrody dla osób, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, przyznaje dyrektor, kierownik zakładu dysponującego funduszem nagród na podstawie dokonanej oceny wkładu pracy pracowników i po uprzednim zasięgnięciu opinii zakładowych przedstawicieli związków zawodowych.
2.
W przypadku, gdy nagroda dla dyrektora stacji, kierownika punktu krwiodawstwa ma przekroczyć 10% kwoty przypadającej na nagrody, lista nagród wymaga zatwierdzenia przez kierownika organu (jednostki nadrzędnej).
§  6.
1.
Nagrody przewidziane w niniejszym zarządzeniu nie mogą w skali rocznej przekraczać wysokości określonej w przepisach w sprawie wynagrodzeń wypłacanych poza planowym funduszem płac.
2.
Wysokość nagród i ich rozdział w resortach: obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych regulują przepisy odrębne.
§  7.
Przepisy zarządzenia stosuje się odpowiednio do Instytutu Hematologii oraz zakładów (placówek) służby krwi podległych resortom: obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych.
§  8.
Traci moc zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 11 lipca 1988 r. w sprawie rozdziału kwot przeznaczonych na wydatki związane z akcją honorowego krwiodawstwa (Dz. Urz. MZiOS Nr 5, poz. 29).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania, z mocą od dnia 1 października 1989 r.