Rodzaje świadczeń przyznawanych w ramach pomocy zdrowotnej oraz warunków i sposobu ich przyznawania nauczycielom zatrudnionym w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez Ministra Obrony Narodowej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MON.2023.76

Akt obowiązujący
Wersja od: 23 czerwca 2023 r.

DECYZJA Nr 65/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 22 czerwca 2023 r.
w sprawie rodzajów świadczeń przyznawanych w ramach pomocy zdrowotnej oraz warunków i sposobu ich przyznawania nauczycielom zatrudnionym w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez Ministra Obrony Narodowej

Na podstawie art. 72 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r. poz. 984) ustala się, co następuje:
§  1. 
Decyzja określa rodzaje świadczeń przyznawanych w ramach pomocy zdrowotnej, zwanych dalej "świadczeniami na pomoc zdrowotną" oraz warunki i sposób ich przyznawania nauczycielom zatrudnionym w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez Ministra Obrony Narodowej.
§  2. 
1. 
Świadczenie na pomoc zdrowotną przyznawane jest w związku z:
1)
przewlekłą chorobą nauczyciela;
2)
długotrwałym leczeniem szpitalnym, z koniecznością dalszego leczenia w domu;
3)
długotrwałym leczeniem specjalistycznym.
2. 
Wysokość świadczenia na pomoc zdrowotną uzależniona jest od:
1)
przebiegu choroby oraz od okoliczności z tym związanych, mających wpływ na sytuację materialną nauczyciela (konieczność stosowania specjalnej diety, zapewnienia dodatkowej opieki choremu, itp.);
2)
wysokości udokumentowanych, poniesionych przez nauczyciela kosztów leczenia (wydatki na: lekarstwa, pobyt w szpitalu, pobyt w sanatorium, pobyt w ośrodku rehabilitacyjnym, zakup sprzętu rehabilitacyjnego, zakup protez, zakup środków opatrunkowych, koszty przejazdu do innej miejscowości ze względu na brak specjalistów w miejscu zamieszkania, itp.);
3)
wysokości środków finansowych zaplanowanych na pomoc zdrowotną.
§  3. 
1. 
Jeżeli nauczyciel jest zatrudniony w kilku szkołach lub przedszkolach w wymiarze mniejszym niż połowa obowiązkowego wymiaru zajęć w każdej, warunek dotyczący zatrudnienia uważa się za spełniony, gdy łącznie zatrudniony jest w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć.
2. 
Emerytowany nauczyciel, jeśli jest zatrudniony w innej szkole lub przedszkolu niż to, z którego przeszedł na emeryturę może korzystać ze świadczeń na pomoc zdrowotną tylko z jednego funduszu.
§  4. 
1. 
Warunkiem przyznania świadczenia na pomoc zdrowotną jest złożenie przez nauczyciela wniosku o przyznanie pomocy zdrowotnej, stanowiącego załącznik do decyzji.
2. 
Wniosek o przyznanie pomocy zdrowotnej składa się odpowiednio do dyrektora departamentu właściwego do spraw szkolnictwa wojskowego za pośrednictwem dyrektora szkoły albo do Komendanta 31 Wojskowego Oddziału Gospodarczego za pośrednictwem dyrektora przedszkola - w terminie do dnia 30 czerwca danego roku szkolnego.
3. 
Wnioski o przyznanie pomocy zdrowotnej złożone po dniu 30 czerwca danego roku szkolnego nie są rozpatrywane.
4. 
W przypadku stwierdzenia braków formalnych wniosku o przyznanie pomocy zdrowotnej odpowiednio dyrektor departamentu właściwego do spraw szkolnictwa wojskowego albo Komendant 31 Wojskowego Oddziału Gospodarczego wzywa do ich uzupełnienia.
5. 
Do wniosku o przyznanie pomocy zdrowotnej należy dołączyć:
1)
aktualne zaświadczenie lekarskie o chorobie nauczyciela;
2)
informację nauczyciela o nieubieganiu się o przyznanie świadczeń na pomoc zdrowotną z innego funduszu;
3)
dokumenty potwierdzające poniesione koszty na leczenie.
§  5. 
1. 
Wnioski o przyznanie pomocy zdrowotnej i decyzje w sprawie przyznanych świadczeń na pomoc zdrowotną są ewidencjonowane:
1)
w departamencie właściwym do spraw szkolnictwa wojskowego - dotyczące nauczycieli zatrudnionych w szkołach;
2)
w 31 Wojskowym Oddziale Gospodarczym - dotyczące nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach.
§  6. 
Pomoc zdrowotna udzielana jest raz w roku budżetowym w formie bezzwrotnego świadczenia pieniężnego.
§  7. 
1. 
Decyzję o przyznaniu świadczenia na pomoc zdrowotną nauczycielom zatrudnionym w szkołach, o których mowa w pkt 2 ppkt 1 załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 marca 2018 r. w sprawie wykazu szkół i placówek, które prowadzą minister właściwy do spraw wewnętrznych i Minister Obrony Narodowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1870) podejmuje dyrektor departamentu właściwego do spraw szkolnictwa wojskowego po zapoznaniu się z opinią komisji.
2. 
W skład komisji, o której mowa w ust. 1, wchodzą:
1)
2 przedstawiciele Ministra Obrony Narodowej wskazani przez dyrektora departamentu właściwego do spraw szkolnictwa wojskowego;
2)
2 przedstawiciele rady pedagogicznej, w tym po 1 przedstawicielu każdej ze szkół, wyznaczani przez dyrektorów szkół.
3. 
Do zadań komisji, o której mowa w ust. 1, należy weryfikowanie i opiniowanie wniosków o przyznanie pomocy zdrowotnej oraz proponowanie wysokości świadczenia na pomoc zdrowotną. Posiedzenie komisji odbywa się raz w roku w terminie do końca września kolejnego roku szkolnego.
4. 
Członkowie komisji, o której mowa w ust. 1, zobowiązani są do zachowania w tajemnicy informacji, które pozyskali w związku z uczestniczeniem w pracach komisji.
5. 
Z posiedzenia komisji, o której mowa w ust. 1, sporządza się protokół.
§  8. 
1. 
Decyzję o przyznaniu świadczenia na pomoc zdrowotną nauczycielom zatrudnionym w przedszkolach, o których mowa w pkt 2 ppkt 2 załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 marca 2018 r. w sprawie wykazu szkół i placówek, które prowadzą minister właściwy do spraw wewnętrznych i Minister Obrony Narodowej podejmuje Komendant 31 Wojskowego Oddziału Gospodarczego po zapoznaniu się z opinią komisji.
2. 
W skład komisji, o której mowa w ust. 1, wchodzą:
1)
2 przedstawiciele 31 Wojskowego Oddziału Gospodarczego wyznaczeni przez Komendanta 31 Wojskowego Oddziału Gospodarczego;
2)
2 przedstawiciele rady pedagogicznej, w tym po 1 przedstawicielu każdego z przedszkoli, wyznaczani przez dyrektorów przedszkoli.
3. 
Do zadań komisji, o której mowa w ust. 1, należy weryfikowanie i opiniowanie wniosków o przyznanie pomocy zdrowotnej oraz proponowanie wysokości przyznanego świadczenia. Posiedzenie komisji odbywa się raz w roku w terminie do końca września kolejnego roku szkolnego.
4. 
Członkowie komisji, o której mowa w ust. 1, zobowiązani są do zachowania w tajemnicy informacji, które pozyskali w związku z uczestniczeniem w pracach komisji.
5. 
Z posiedzenia komisji, o której mowa w ust. 1, sporządza się protokół.
§  9. 
Decyzja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WNIOSEK o przyznanie pomocy zdrowotnej