Regulaminy komitetów kredytowych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.NBP.1986.2.6

Akt utracił moc
Wersja od: 27 maja 1986 r.

ZARZĄDZENIE Nr C/13/I/86
PREZESA NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 9 maja 1986 r.
w sprawie regulaminów komitetów kredytowych

Na podstawie art. 36 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statucie Narodowego Banku Polskiego (Dz.U. Nr 7, poz. 57 i z 1985 r. Nr 32, poz. 141 i Nr 36, poz. 170) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wprowadza się "Regulamin Komitetu Kredytowego przy Prezesie Narodowego Banku Polskiego", stanowiący załącznik nr 1 do zarządzenia.
2.
Regulamin, o którym mowa w ust. 1, określa zasady i tryb działania Komitetu Kredytowego przy Prezesie Narodowego Banku Polskiego.
§  2.
1.
Wprowadza się "Regulamin komitetów kredytowych" powołanych przy jednostkach organizacyjnych Narodowego Banku Polskiego prowadzących działalność kredytową, stanowiący załącznik nr 2 do zarządzenia.
2.
Regulamin, o którym mowa w ust. 1, określa szczegółowy zakres działania, tryb powoływania i liczbę członków komitetów kredytowych.
§  3.
Prezes Narodowego Banku Polskiego na wniosek dyrektora departamentu kredytów - powołuje Komitet Kredytowy przy departamencie Centrali Banku, jeśli będzie to uzasadnione wymogami polityki pieniężno-kredytowej.
§  4.
Traci moc zarządzenie Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 30 czerwca 1982 r. w sprawie wprowadzenia regulaminu komitetów kredytowych nr C/11/-I/7/C-I - Organizacja Banku (Dz.Urz. NBP Nr 1, poz. 1).
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 1986 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

REGULAMIN

Komitetu Kredytowego przy Prezesie NBP
§  1.
Regulamin określa zasady i tryb działania Komitetu Kredytowego przy Prezesie Narodowego Banku Polskiego, zwanego dalej Komitetem Kredytowym, powołanego przez Prezesa NBP w celu możliwie wszechstronnej oceny inwestycji przedsiębiorstw przewidzianych do realizacji z udziałem kredytu bankowego.
§  2.
Komitet Kredytowy sprawuje funkcję opiniodawczą oraz doradczą w sprawach wyboru inwestycji, na finansowanie których przedsiębiorstwa ubiegają się o kredyt.
§  3.
Zadaniem Komitetu Kredytowego jest:
1)
ocena zamierzeń inwestycyjnych przedsiębiorstw z punktu widzenia bieżących i perspektywicznych potrzeb gospodarki narodowej na tle określonych w Narodowym Planie Społeczno-Gospodarczym kierunków zmian strukturalnych w gospodarce oraz zadań związanych z wdrażaniem postępu naukowo-technicznego,
2)
przygotowanie propozycji podziału kredytów na poszczególne cele gospodarcze i inwestycje na tle możliwości kredytowych Banku wynikających z planu kredytowego na dany rok,
3)
wskazanie inwestycji najbardziej pilnych i efektywnych przy zastosowaniu kryteriów: celu inwestowania, czasu realizacji inwestycji i osiągnięcia efektów, okresu zwrotu kredytu oraz ekonomicznej efektywności inwestycji.
§  4.
Komitet Kredytowy opiniuje inwestycje proponowane do kredytowania przez departamenty kredytów.
§  5.
Komitet Kredytowy oceniając inwestycje kieruje się założeniami polityki pieniężno-kredytowej oraz celami gospodarczymi spodziewanymi do uzyskania z tych inwestycji, a ponadto rozpatruje:

- w odniesieniu do inwestycji związanych z produkcją na eksport lub zastępującą import:

1) możliwości zbytu za granicą planowanej produkcji, zwłaszcza do państw zaliczonych do II obszaru płatniczego,

2) efektywność planowanego eksportu,

3) możliwość i celowość zrezygnowania z importu i zastąpienia go produkcją projektowaną z inwestycji,

- w odniesieniu do inwestycji zaspokajających potrzeby rynku wewnętrznego:

1) realność zbytu zamierzonej produkcji wyrobów lub usług na tle przewidywanego kształtowania się popytu i podaży,

2) realność cen proponowanych przez potencjalnych producentów,

- w odniesieniu do inwestycji przynoszących oszczędność paliw i energii:

1) zgodność zamierzonych oszczędności z zasadami racjonalnej gospodarki paliwami i energią,

2) efektywność proponowanych rozwiązań w stosunku do dotychczasowych kosztów produkcji oraz wielkości nakładów inwestycyjnych,

- w odniesieniu do inwestycji związanych z przemysłowym wdrażaniem osiągnięć powstałych w wyniku postępu naukowo-technicznego, a zwłaszcza rozwiązań licencyjnych i projektów wynalazczych:

1) celowość wprowadzonych rozwiązań technicznych z punktu widzenia ich efektywności ekonomicznej,

- w odniesieniu do wszystkich inwestycji:

1) możliwość sfinansowania importu maszyn i urządzeń oraz importu zaopatrzeniowego z państw zaliczonych do II obszaru płatniczego,

2) prawidłowość doboru rozwiązań technicznych i technologicznych, w tym także dotyczących rodzaju paliw i energii oraz wielkości ich zużycia w procesie produkcji z punktu widzenia możliwości zaopatrzeniowych wynikających z bilansów energetycznych,

3) realność zapewnienia dla przyszłej produkcji surowców i materiałów, zwłaszcza deficytowych lub objętych centralnym rozdzielnictwem,

4) stopień nowoczesności projektowanych rozwiązań w porównaniu z osiągnięciami krajów o zaawansowanej technice.

§  6.
1.
Komitet Kredytowy opiniując wnioski kredytowe, posługuje się kryteriami określonymi w przepisach o wyborze wniosków o kredyt na finansowanie niektórych inwestycji przedsiębiorstw.
2.
Komitet Kredytowy może też proponować przyznanie kredytu w kwotach mniejszych od wnioskowanych przez przedsiębiorstwo bądź proponować dodatkowe warunki kredytowania inwestycji.
§  7.
1.
Skład Komitetu Kredytowego ustala Prezes NBP. Członków Komitetu powołuje się na okres 3 lat. Komitetowi przewodniczy wiceprezes NBP.
2.
Przewodniczący Komitetu Kredytowego może zaprosić do udziału w pracach Komitetu przedstawicieli: organów założycielskich, instytutów naukowo-badawczych, przedsiębiorstw handlu zagranicznego, inwestorów, biur projektowych, wykonawców robót budowlano-montażowych itp.
3.
O terminach i przedmiocie obrad członkowie Komitetu zawiadamiani są najpóźniej na 5 dni przed terminem posiedzenia.
4.
Członkowie Komitetu oraz osoby zaproszone są zobowiązane do zachowania poufności informacji uzyskanych w toku prac Komitetu.
5.
Posiedzenia Komitetu Kredytowego odbywają się w wyznaczonym terminie - w zasadzie raz na kwartał - bez względu na liczbę obecnych członków Komitetu.
§  8.
1.
Obrady Komitetu Kredytowego są protokółowane. Protokół z obrad Komitetu Kredytowego - poza porządkiem obrad i listą obecności członków - powinien zawierać: opinie Komitetu do poszczególnych wniosków kredytowych wraz z uzasadnieniem negatywnej oceny inwestycji niezakwalifikowanych do udzielenia kredytu, a także nieuwzględnione zastrzeżenia członków Komitetu.

Wykaz inwestycji wraz z propozycjami wielkości kredytu do udzielenia na finansowanie tych inwestycji i - ewentualnie - warunkami kredytowania stanowi załącznik do protokółu.

2.
Protokół podpisuje przewodniczący i sekretarz Komitetu. Członkowie Komitetu otrzymują kopię protokółu.
3.
Obsługę administracyjną Komitetu prowadzi Departament Polityki Pieniężno-Kredytowej.
§  9.
Projekty decyzji w sprawie udzielenia kredytów na inwestycje zakwalifikowane do kredytowania dyrektorzy departamentów kredytów przedstawiają Prezesowi NBP.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Regulamin komitetów kredytowych

§  1.
Komitety kredytowe działają we wszystkich oddziałach wojewódzkich oraz w tych oddziałach operacyjnych Narodowego Banku Polskiego, prowadzących działalność kredytową, które potrzebę ich funkcjonowania uznają za celową.
§  2.
Komitety kredytowe pełnią funkcję organu opiniodawczego dyrektora jednostki organizacyjnej Banku.
§  3.
Komitety kredytowe opiniują bądź rozpatrują w szczególności:
1)
w oddziałach operacyjnych:

- wnioski o udzielenie kredytów na potrzeby eksploatacyjne jednostek gospodarczych, których zdolność kredytowa budzi wątpliwości lub uległa pogorszeniu, bądź nie dopełnione zostały warunki umowne,

- tryb i zasadność stosowania postępowania sanacyjnego w stosunku do przedsiębiorstw, które utraciły zdolność kredytową,

- wnioski o udzielenie kredytu na sfinansowanie ważniejszych inwestycji,

- rozwiązanie dotyczące środków mających na celu usprawnienie obsługi klientów;

2)
w oddziałach wojewódzkich:

- realizację założeń polityki pieniężno-kredytowej w powiązaniu z ustalonymi kierunkami społeczno-gospodarczego rozwoju regionu,

- informacje o przebiegu i sposobach wykonywania planu kredytowego i bilansu pieniężnych przychodów i wydatków ludności,

- wnioski o udzielenie kredytu na sfinansowanie ważniejszych inwestycji, spośród zastrzeżonych do decyzji dyrektora oddziału wojewódzkiego.

§  4.
Dyrektor jednostki organizacyjnej Banku, przy której działa komitet kredytowy, przedstawia jego członkom założenia i ocenę wykonania polityki pieniężno-kredytowej.
§  5.
1.
Komitet kredytowy składa się z 5 do 10 członków.
2.
Członków Komitetu kredytowego powojuje na okres 2 lat:

- w oddziałach wojewódzkich - Prezes NBP na wniosek właściwego dyrektora oddziału wojewódzkiego,

- w oddziałach operacyjnych - dyrektor oddziału wojewódzkiego na wniosek dyrektora właściwego oddziału.

3.
W skład komitetów kredytowych wchodzą:
1)
w oddziałach operacyjnych:

- dyrektor oddziału (a w razie jego nieobecności osoba zastępująca dyrektora), przy którym działa komitet kredytowy - jako przewodniczący,

- przedstawiciele jednostek gospodarczych zlokalizowanych na terenie działalności oddziału;

2)
w oddziałach wojewódzkich:

- dyrektor oddziału wojewódzkiego (w razie jego nieobecności zastępca dyrektora), przy którym działa komitet kredytowy - jako przewodniczący,

- przedstawiciel urzędu wojewódzkiego,

- przedstawiciel właściwego organu podatkowego Ministra Finansów,

- przedstawiciele jednostek gospodarczych zlokalizowanych na terenie działalności oddziału wojewódzkiego.

4.
Na posiedzenie komitetu kredytowego - dyrektor jednostki organizacyjnej Banku, może w miarę potrzeby dla prawidłowego przygotowania opinii zaprosić:

- przedstawicieli stowarzyszeń naukowych, zawodowych i technicznych, biur projektów, banków i innych instytucji zainteresowanych problematyką objętą porządkiem dziennym posiedzenia, którzy biorą udział w posiedzeniu, jako niestali członkowie komitetu,

- przedstawicieli zainteresowanych krdytobiorców, zrzeszeń w celu złożenia dodatkowych wyjaśnień do wniosku,

- pracowników jednostki organizacyjnej Banku, prowadzących sprawy objęte porządkiem dziennym posiedzenia.

§  6.
1.
Posiedzenie komitetu kredytowego w zależności od potrzeb zwołuje dyrektor jednostki organizacyjnej Banku, ustalając porządek obrad oraz liczbę osób dodatkowo zaproszonych na posiedzenie komitetu.
2.
Posiedzenie komitetu kredytowego może być zwołane przez dyrektora jednostki organizacyjnej Banku, na wniosek członka właściwego komitetu.
3.
Dyrektor jednostki organizacyjnej Banku zawiadamia członków oraz osoby dodatkowo zaproszone o terminie posiedzenia komitetu kredytowego przynajmniej na 5 dni przed datą posiedzenia, przesyłając im przygotowane materiały związane z porządkiem dziennym.
4.
Przewodniczący komitetu kredytowego przed każdym posiedzeniem komitetu informuje jego członków oraz osoby zaproszone o obowiązku zachowania poufności informacji dotyczących poszczególnych przedsiębiorstw, uzyskanych w toku posiedzenia komitetu.
5.
Z posiedzenia komitetu kredytowego sporządza się protokół.
6.
Obsługę administracyjną komitetu kredytowego zapewnia dyrektor właściwej jednostki organizacyjnej Banku.