Regulamin pracy Komitetu do spraw Kontroli w Zamówieniach Publicznych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MRPiT.2021.30

Akt obowiązujący
Wersja od: 12 kwietnia 2021 r.

ZARZĄDZENIE Nr 29
MINISTRA ROZWOJU, PRACY I TECHNOLOGII 1
z dnia 12 kwietnia 2021 r.
w sprawie Regulaminu pracy Komitetu do spraw Kontroli w Zamówieniach Publicznych

Na podstawie art. 497 ust. 6 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. poz. 2019, późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Zarządzenie określa regulamin pracy Komitetu do spraw Kontroli w Zamówieniach Publicznych, zwany dalej "regulaminem", w związku z wykonywaniem zadań określonych w art. 494 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, zwanej dalej "ustawą".
2. 
Ilekroć w regulaminie jest mowa o członku Komitetu, rozumie się przez to:
1)
osoby wchodzące w skład Komitetu, o których mowa w art. 495 ust. 1 ustawy;
2)
osoby zaproszone do udziału w pracach Komitetu na prawach członka, o których mowa art. 495 ust. 2 ustawy.
§  2. 
1. 
Członkowie Komitetu uczestniczą w posiedzeniach Komitetu osobiście.
2. 
W przypadku gdy, z uzasadnionej przyczyny, członek Komitetu nie ma możliwości osobistego uczestniczenia w posiedzeniu Komitetu, podmiot, który wyznaczył członka Komitetu, może upoważnić innego przedstawiciela do uczestniczenia w tym posiedzeniu. Przedstawiciel uczestniczy w posiedzeniu jako członek Komitetu, w tym jest upoważniony do głosowania nad uchwałami.
3. 
Członek Komitetu informuje przewodniczącego Komitetu, przed posiedzeniem, o wyznaczeniu innego przedstawiciela, który będzie uczestniczył w posiedzeniu Komitetu w jego zastępstwie.
4. 
Przewodniczący Komitetu może wystąpić do podmiotu, który wyznaczył członka Komitetu, o wyznaczenie innej osoby do udziału w pracach Komitetu, w przypadku powtarzającego się braku osobistego uczestniczenia przez tego członka w posiedzeniach Komitetu.
§  3. 
Członek Komitetu oraz osoba, o której mowa odpowiednio w art. 495 ust. 3 albo 4 ustawy, wskazuje adres poczty elektronicznej, na który prowadzona jest korespondencja, w szczególności są przekazywane zawiadomienia o planowanym posiedzeniu, porządek obrad, projekty uchwał, inne dokumenty oraz protokoły.
§  4. 
1. 
Przewodniczący Komitetu spośród osób, o których mowa w art. 495 ust. 3 ustawy, wyznacza sekretarza, który wspomaga go w wykonywaniu czynności związanych z kierowaniem pracami Komitetu.
2. 
Na polecenie przewodniczącego Komitetu, sekretarz przekazuje członkom Komitetu oraz osobom, o których mowa w art. 495 ust. 3 i 4 ustawy, zawiadomienia, porządek obrad, projekty uchwał, inne dokumenty oraz protokoły, a także prowadzi z nimi korespondencję w sprawach dotyczących Komitetu.
3. 
W przypadku utworzenia zespołu roboczego, o którym mowa w art. 496 ust. 2 ustawy, przewodniczący Komitetu wskazuje członka Komitetu, który będzie kierował jego pracami.
4. 
Członek Komitetu kierujący pracami zespołu roboczego przedstawia przewodniczącemu Komitetu sposób wykonania zadań powierzonych zespołowi.
§  5. 
1. 
Komitet odbywa posiedzenia w terminach wyznaczanych przez przewodniczącego Komitetu na co najmniej 10 dni przed planowanym posiedzeniem.
2. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach przewodniczący Komitetu może wyznaczyć posiedzenie w terminie krótszym niż określony w ust. 1.
3. 
Przewodniczący Komitetu przekazuje zawiadomienie o planowanym terminie posiedzenia Komitetu, wraz z porządkiem obrad, członkom Komitetu oraz osobom, o których mowa w art. 495 ust. 3 i 4 ustawy, jeżeli zostały zaproszone odpowiednio do udziału w pracach albo posiedzeniach Komitetu:
1)
nie później niż na 10 dni przed dniem planowanego posiedzenia - w przypadku, o którym mowa w ust. 1;
2)
niezwłocznie - w przypadku, o którym mowa w ust. 2.
4. 
W uzasadnionych przypadkach przewodniczący Komitetu może zmienić:
1)
termin posiedzenia wyznaczony na podstawie ust. 1;
2)
porządek obrad posiedzenia wyznaczonego na podstawie ust. 1.
5. 
Przewodniczący Komitetu przekazuje członkom Komitetu oraz osobom, o których mowa w art. 495 ust. 3 i 4 ustawy, jeżeli zostały zaproszone odpowiednio do udziału w pracach albo posiedzeniach Komitetu, niezwłocznie zawiadomienie o zmianie terminu posiedzenia lub zmieniony porządek obrad.
6. 
Zawiadomienia, o których mowa odpowiednio w ust. 3 albo 5 oraz porządek obrad są przekazywane na adres poczty elektronicznej wskazany przez członka Komitetu oraz osoby, o której mowa odpowiednio w art. 495 ust. 3 albo 4 ustawy.
§  6. 
1. 
Posiedzenia Komitetu odbywają się w siedzibie urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw gospodarki lub w innym miejscu wskazanym przez przewodniczącego Komitetu w zawiadomieniu, o którym mowa w odpowiednio w § 5 ust. 3 albo 5. W uzasadnionych przypadkach przewodniczący Komitetu może wyrazić zgodę na uczestnictwo członka Komitetu lub osoby, o której mowa odpowiednio w art. 495 ust. 3 albo 4 ustawy, w wyznaczonym posiedzeniu za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
2. 
Na zarządzenie przewodniczącego Komitetu posiedzenia Komitetu mogą również odbywać się w całości za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
3. 
Uczestniczenie w posiedzeniu Komitetu za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej stanowi osobiste uczestniczenie w posiedzeniu, w rozumieniu § 2 ust. 1.
§  7. 
1. 
Członek Komitetu przekazuje projekt uchwały Komitetu lub inny dokument objęty zadaniami Komitetu, o których mowa w art. 494 ustawy, do przewodniczącego Komitetu w celu skierowania go pod obrady Komitetu. Przewodniczący Komitetu może skierować projekt uchwały lub inny dokument pod obrady Komitetu również z własnej inicjatywy.
2. 
Przewodniczący Komitetu kieruje projekt uchwały Komitetu lub inny dokument pod obrady Komitetu na posiedzenie wyznaczone w najbliższym terminie, jeżeli pozwala na to porządek obrad oraz charakter i problematyka projektu uchwały lub dokumentu.
3. 
Przewodniczący Komitetu może przekazać członkom Komitetu projekt uchwały Komitetu lub inny dokument skierowany pod obrady, w celu:
1)
wyrażenia opinii przed wyznaczonym terminem posiedzenia, wskazując termin w jakim należy przedstawić opinię;
2)
zapoznania się z treścią projektu uchwały lub dokumentu.
§  8. 
1. 
W przypadku poddania projektu uchwały Komitetu pod głosowanie w trybie obiegowym, na podstawie art. 497 ust. 4 ustawy, posiedzenia Komitetu nie zwołuje się, a głosowanie jest przeprowadzane za pośrednictwem poczty elektronicznej.
2. 
O poddaniu projektu uchwały Komitetu pod głosowanie w trybie obiegowym decyduje przewodniczący Komitetu, na wniosek członka Komitetu albo z własnej inicjatywy.
3. 
Projekt uchwały Komitetu przekazuje się na adres poczty elektronicznej wskazany przez członka Komitetu.
4. 
Termin zakończenia głosowania wskazuje przewodniczący Komitetu, z tym, że nie może być on krótszy niż 7 dni od dnia przesłania projektu uchwały Komitetu na adres poczty elektronicznej wskazany przez członka Komitetu.
5. 
W przypadku uchwał Komitetu poddanych pod głosowanie w trybie obiegowym, przyjmuje się, że niezajęcie stanowiska przez członka Komitetu we wskazanym terminie stanowi oddanie przez niego głosu za przyjęciem uchwały.
6. 
Uchwałę Komitetu podjętą w trybie obiegowym przewodniczący Komitetu przekazuje na adres poczty elektronicznej wskazany przez członka Komitetu. Przewodniczący Komitetu może przekazać podjęta uchwałę również osobom, o których mowa odpowiednio w art. 495 ust. 3 albo 4, na wskazany adresy poczty elektronicznej.
§  9. 
W uzasadnionych przypadkach, przewodniczący Komitetu, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Komitetu, może skierować projekt uchwały Komitetu pod głosowanie na posiedzeniu, przed upływem terminu zakończenia głosowania w trybie obiegowym, z uwzględnieniem terminu, o którym mowa w § 8 ust. 4.
§  10. 
1. 
Z posiedzenia Komitetu sporządza się protokół, który podpisuje przewodniczący Komitetu.
2. 
Protokół jest przekazywany członkom Komitetu oraz osobom, o których mowa odpowiednio w art. 495 ust. 3 albo 4 ustawy, jeżeli zostały zaproszone do udziału w pracach lub posiedzeniach Komitetu.
§  11. 
1. 
Za udział w pracach Komitetu, w tym udział w posiedzeniach, członkom Komitetu oraz osobom, o których mowa w art. 495 ust. 3 ustawy, nie przysługuje wynagrodzenie.
2. 
Osobom, o których mowa w art. 495 ust. 4 ustawy, przysługuje zwrot kosztów podróży w celu uczestniczenia w posiedzeniu Komitetu, pokrywanych ze środków przeznaczonych na obsługę prac Komitetu.
3. 
Zwrot kosztów podróży, o których mowa ust. 2, następuje na podstawie dokumentu potwierdzającego poniesione koszty podróży środkami transportu drogowego lub kolejowego oraz oświadczenia osoby, o której mowa w art. 495 ust. 4, stwierdzającego obecność na posiedzeniu, poświadczonego przez przewodniczącego Komitetu.
4. 
W przypadku gdy osoba, o której mowa w art. 495 ust. 4 ustawy, odbyła podróż z wykorzystaniem własnego środka transportu, zwrot kosztów podróży odbywa się według kosztu przejazdu na danej trasie środkami transportu kolejowego, w klasie drugiej.
§  12. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
1 Minister Rozwoju, Pracy i Technologii kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii (Dz. U. poz. 1718).