Regulamin pracy Kolegium Ekspertów.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.UPRP.2002.1.1

Akt obowiązujący
Wersja od: 17 grudnia 2001 r.

UCHWAŁA
KOLEGIUM EKSPERTÓW W URZĘDZIE PATENTOWYM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 17 grudnia 2001 r.
w sprawie regulaminu pracy Kolegium Ekspertów.

Kolegium Ekspertów na posiedzeniu plenarnym w dniu 17 grudnia 2001 r., po dyskusji nad przedłożonym tymczasowym regulaminem pracy Kolegium Ekspertów (Dziennik Urzędowy Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej Nr 2, poz. 5) postanowiło:
1.
Przyjąć regulamin z uwzględnieniem wniesionych i zaakceptowanych uwag do tymczasowego regulaminu pracy Kolegium Ekspertów.
2.
Upoważnić prezydium Kolegium Ekspertów do opracowania tekstu regulaminu zgodnie z pkt 1, który zostanie opublikowany jako załącznik do uchwały.

Regulamin pracy Kolegium Ekspertów

1.
Na podstawie art. 265 ust. 6 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2001 r. Nr 49, poz. 508) Kolegium Ekspertów podzielone zostaje na następujące sekcje:
1)
Sekcja Kolegium Ekspertów Zespołu Badań Formalnoprawnych,
2)
Sekcja Kolegium Ekspertów Zespołu Badań Patentowych,
3)
Sekcja Kolegium Ekspertów Zespołu Badań Znaków Towarowych,
4)
Sekcja Kolegium Ekspertów Wydziału Spraw Spornych.
2.
Kolegium Ekspertów obraduje na posiedzeniach plenarnych albo w sekcjach, o których mowa w punkcie 1.
3.
W okresie trzech lat od wejścia w życie ustawy - Prawo własności przemysłowej, w pracach Kolegium Ekspertów uczestniczą także osoby, które posiadają uprawnienia do orzekania na podstawie art. 323 ust. 1 ustawy.
4.
Przewodniczącymi sekcji Kolegium Ekspertów są przewodniczący odpowiednich zespołów i Wydziału Spraw Spornych.
5.
Do zadań sekcji należą wszystkie sprawy, o których mowa w art. 265 ust. 3 ustawy, w zakresie dotyczącym danego zespołu lub odpowiednio Wydziału Spraw Spornych.
6.
Obrady sekcji zwołuje jej przewodniczący z własnej inicjatywy, bądź na wniosek Prezesa Urzędu Patentowego, Zastępcy Prezesa albo Rzecznika Interesu Zawodowego.
7.
Z obrad sekcji sporządza się każdorazowo protokół. Protokół i przyjęte w czasie obrad sekcji wnioski podpisuje przewodniczący sekcji.
8.
Wnioski, o których mowa w pkt 7, wymagają akceptacji Prezesa Urzędu Patentowego, jako przewodniczącego Kolegium Ekspertów. Odmowa akceptacji wniosku powinna być uzasadniona, a w razie gdy sprawa wymaga uregulowania, może być przedmiotem ponownego rozpatrzenia w sekcji albo przedłożona pod obrady najbliższego posiedzenia plenarnego Kolegium.
9.
Przewodniczący poszczególnych sekcji, Prezes Urzędu Patentowego, Zastępca Prezesa oraz Przewodniczący Izby Odwoławczej, tworzą prezydium Kolegium Ekspertów.
10.
Posiedzenie prezydium Kolegium Ekspertów może być zwołane w każdym czasie przez Prezesa Urzędu Patentowego lub upoważnionego Zastępcę Prezesa, dla omówienia spraw należących do Kolegium, a w szczególności dla należytego przygotowania posiedzenia plenarnego. Na posiedzenie prezydium zapraszany jest Rzecznik Interesu Zawodowego.
11.
Protokół z posiedzenia prezydium Kolegium Ekspertów podpisuje osoba prowadząca posiedzenie.
12.
Uchwały podejmowane na plenarnym posiedzeniu Kolegium Ekspertów przyjmowane są przez aklamację, a w razie sprzeciwu, przez jawne przegłosowanie zwykłą większością głosów. Dla ich podjęcia potrzebna jest obecność co najmniej 50% członków składu Kolegium.
13.
Protokół z plenarnego posiedzenia Kolegium Ekspertów oraz podjęte na posiedzeniu uchwały podpisuje Prezes Urzędu Patentowego, jako przewodniczący Kolegium. W przypadku uchwał wykraczających poza kompetencje Kolegium lub w przypadku ich niezgodności z przepisami, Prezes odmawia podpisania uchwały, zamieszczając pod jej tekstem uzasadnienie.
14.
Obsługę administracyjną plenarnego posiedzenia Kolegium Ekspertów oraz posiedzenia jego prezydium zapewnia Gabinet Prezesa, a obsługę obrad sekcji pracownik komórki organizacyjnej zajmującej się obsługą danego zespołu lub odpowiednio Wydziału Spraw Spornych, wyznaczony przez kierownika komórki na wniosek przewodniczącego sekcji.
15.
Rzecznik Interesu Zawodowego wybierany jest na plenarnym posiedzeniu Kolegium Ekspertów zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej 50% członków Kolegium, w głosowaniu tajnym.
16.
Rzecznik Interesu Zawodowego wybierany jest na okres 3 lat.
17.
Rzecznik Interesu Zawodowego może być odwołany, na uzasadniony wniosek co najmniej 20 Ekspertów, jak również w przypadku rezygnacji z funkcji na zasadach określonych w pkt 15.
18.
Regulamin obowiązuje od dnia jego uchwalenia.