Regulamin Komitetu Badań Naukowych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MNiKBN.2001.8.27

Akt utracił moc
Wersja od: 25 maja 2001 r.

UCHWAŁA Nr 18/2001
KOMITETU BADAŃ NAUKOWYCH
z dnia 26 kwietnia 2001 r.
w sprawie Regulaminu Komitetu Badań Naukowych.

Na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o Komitecie Badań Naukowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 33, poz. 389) uchwala się, co następuje:
§  1.
Uchwala się Regulamin Komitetu Badań Naukowych, stanowiący załącznik do uchwały.
§  2.
Traci moc Regulamin Komitetu Badań Naukowych, stanowiący załącznik do uchwały Nr 18/92 Komitetu Badań Naukowych z dnia 25 listopada 1992 r. w sprawie Regulaminu Komitetu Badań Naukowych, zatwierdzony przez Radę Ministrów w dniu 5 stycznia 1993 r. - protokół ustaleń Nr 1/93 - RM 031-1-93 (Dz. Urz. KBN z 1993 r. Nr 1, poz. 4).
§  3.
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Rada Ministrów zatwierdziła Regulamin Komitetu Badań Naukowych na posiedzeniu w dniu 15 maja 2001 r. (protokół ustaleń Nr 19/2001)

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN KOMITETU BADAŃ NAUKOWYCH.

§  1.
1.
Regulamin określa szczegółowe zasady i tryb działania Komitetu Badań Naukowych, zwanego dalej "Komitetem", zespołów Komitetu, sekcji specjalistycznych i zespołów opiniodawczo-doradczych.
2.
Przepisy regulaminu dotyczące zespołów Komitetu stosuje się odpowiednio do zespołów powołanych przez Przewodniczącego Komitetu na podstawie art. 8a ust. 1, 3 i 5 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o Komitecie Badań Naukowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 33, poz. 389), zwanej dalej "ustawą", z wyjątkiem spraw uregulowanych w zarządzeniach Przewodniczącego Komitetu wydanych na podstawie art. 8a ust. 2, 4 i 6 ustawy.
3.
Zasady i tryb działania urzędu Komitetu określają odrębne przepisy.
§  2.
1.
Członkowie Komitetu i członkowie zespołów Komitetu, reprezentując poszczególne dziedziny i dyscypliny nauki oraz poszczególne podmioty działające na rzecz nauki, kierują się w swojej działalności dobrem całej nauki polskiej, z uwzględnieniem rozwoju techniki.
2.
Komitet w swoich pracach kieruje się przyjętymi przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i Radę Ministrów założeniami polityki społeczno-gospodarczej państwa.
3.
Komitet działa na zasadzie kolegialności.
§  3.
1.
Komitet działa na posiedzeniach, w składzie ustalonym w art. 4 ust. 1 ustawy, zwoływanych przez Przewodniczącego Komitetu, co najmniej jeden raz w każdym kwartale, z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej jednej trzeciej członków Komitetu, oraz na posiedzeniach z udziałem wszystkich członków zespołów Komitetu, zwoływanych w trybie określonym w art. 4 ust. 9 ustawy.
2.
Obecność członków Komitetu na posiedzeniu jest obowiązkowa. O przyczynach przewidywanej nieobecności należy powiadomić przed posiedzeniem Sekretarza Komitetu.
3.
Przewodniczący Komitetu może zapraszać osoby nie będące członkami Komitetu do udziału w posiedzeniu lub w określonej części posiedzenia, z głosem doradczym.
4.
Członkowie Komitetu, którzy nie mogą wziąć udziału w posiedzeniu, mogą nadesłać opinie w sprawach objętych projektem porządku obrad.
§  4.
1.
Przewodniczący Komitetu, po zasięgnięciu opinii zastępców Przewodniczącego Komitetu, ustala projekt porządku obrad. Propozycje do porządku obrad mogą zgłaszać członkowie Komitetu, podsekretarze stanu lub dyrektorzy komórek organizacyjnych urzędu Komitetu.
2.
Przewodniczący Komitetu ustala wykaz osób zaproszonych na posiedzenie Komitetu.
3.
Zawiadomienia o posiedzeniu wraz z projektem porządku obrad oraz materiałami przeznaczonymi do rozpatrzenia uczestnicy posiedzenia powinni otrzymać nie później niż siedem dni przed dniem posiedzenia.
4.
W uzasadnionych przypadkach termin określony w ust. 3 może być skrócony za zgodą Sekretarza Komitetu.
5.
Przewodniczący Komitetu na posiedzeniu poddaje pod głosowanie wprowadzenie do porządku obrad projektu uchwały Komitetu, przekazanego członkom Komitetu w terminie krótszym niż określony w ust. 3.
6.
Sposób i tryb przygotowywania dokumentów na posiedzenia Komitetu określa Przewodniczący Komitetu.
§  5.
1.
Posiedzenia Komitetu, zgodnie z porządkiem obrad przyjętym przez Komitet, prowadzi Przewodniczący Komitetu lub z jego upoważnienia jeden z zastępców Przewodniczącego albo Sekretarz Komitetu.
2.
Sekretarz Komitetu zapoznaje Komitet z opiniami nadesłanymi przez nieobecnych członków Komitetu w sprawach objętych porządkiem obrad.
3.
Komitet podejmuje uchwały w sposób określony w art. 5 ust. 1 ustawy.
4.
Komitet podejmuje rozstrzygnięcia w sprawach proceduralnych zwykłą większością głosów (więcej ważnie oddanych głosów za uchwałą niż przeciw niej; głosy wstrzymujące się nie są uwzględniane). W razie równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego obrad.
5.
Komitet może zdecydować:
1)
o przeprowadzeniu głosowania w trybie tajnym,
2)
o tajności całości bądź części posiedzenia.
§  6.
1.
Na wniosek Przewodniczącego Komitetu przyjęcie dokumentów i podejmowanie rozstrzygnięć przez Komitet może następować poza posiedzeniem na zasadach korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk członków Komitetu - w trybie obiegowym - przy czym termin do zajęcia stanowiska nie powinien być krótszy niż 3 dni.
2.
W razie stwierdzenia przyjęcia projektu dokumentu lub rozstrzygnięcia Komitetu w trybie obiegowym, stosowny dokument może być podpisany przez Przewodniczącego Komitetu.
3.
Wykaz dokumentów i rozstrzygnięć przyjętych w trybie obiegowym Sekretarz Komitetu przedstawia do wiadomości Komitetowi na najbliższym posiedzeniu.
§  7.
1.
Przyjęte przez Komitet uchwały, z zastrzeżeniem art. 9 ust. 5 ustawy, podpisuje Przewodniczący Komitetu.
2.
Uchwały Komitetu są ogłaszane w Dzienniku Urzędowym Ministra Nauki i Komitetu Badań Naukowych.
§  8.
1.
Z posiedzenia Komitetu sporządza się protokół, który powinien zawierać: wykaz uczestników, porządek obrad, nazwiska referentów poszczególnych punktów porządku obrad, nazwiska osób uczestniczących w dyskusji, wypowiedzi pisemne zgłoszone do protokołu, uchwały, postanowienia i numery taśm magnetofonowych, na których zarejestrowano przebieg posiedzenia.
2.
Osoby biorące udział w dyskusji mogą złożyć do protokołu pisemne streszczenia wystąpień o objętości nie przekraczającej jednej stronicy formatu A4, a pełne teksty tych wystąpień przekazać do archiwizowania.
3.
Protokół zatwierdza i podpisuje przewodniczący posiedzenia. Do oryginału protokołu załącza się kopie rozpatrywanych dokumentów oraz uchwał powziętych przez Komitet.
4.
Kopię protokołu otrzymują członkowie Komitetu oraz członkowie i sekretarze zespołów Komitetu.
5.
Członkowie Komitetu, na kolejnym posiedzeniu, mogą zgłaszać uwagi do protokołu, które zostaną załączone do kolejnego protokołu.
§  9.
1.
Przewodniczący Komitetu kieruje jego pracą i reprezentuje Komitet na zewnątrz.
2.
Zastępcy Przewodniczącego Komitetu wykonują w imieniu Przewodniczącego Komitetu zadania dotyczące kierowania pracami Komitetu w zakresie spraw przez niego określonych, a także z jego upoważnienia reprezentują Komitet na zewnątrz. W okresie nieobecności Przewodniczącego, w kierowaniu pracami Komitetu zastępuje go wyznaczony przez niego zastępca Przewodniczącego.
3.
Zastępcy Przewodniczącego mogą w razie potrzeby zwoływać narady przewodniczących zespołów Komitetu w celu omówienia określonych spraw.
§  10.
Sekretarz Komitetu:
1)
nadzoruje prawidłowość wykonywania zadań z zakresu działalności Komitetu, zespołów Komitetu, sekcji specjalistycznych i zespołów opiniodawczo-doradczych,
2)
koordynuje prace dotyczące organizowania posiedzeń Komitetu, w tym przygotowywania materiałów na te posiedzenia,
3)
organizuje - w porozumieniu z zastępcami Przewodniczącego Komitetu - współdziałanie zespołów Komitetu, sekcji specjalistycznych i zespołów opiniodawczo-doradczych oraz ich współpracę z urzędem Komitetu,
4)
koordynuje pracę sekretarzy zespołów Komitetu.
§  11.
1.
Zespoły Komitetu, sekcje specjalistyczne i zespoły opiniodawczo-doradcze ustalają, z zastrzeżeniem ust. 2, własny harmonogram pracy, stosując przepisy ustawy i niniejszego regulaminu.
2.
Właściwy członek zespołu Komitetu wyznaczony do sprawowania opieki nad sekcją specjalistyczną ustala wspólnie z tą sekcją harmonogram jej pracy.
§  12.
1.
Zespoły Komitetu przedstawiają Przewodniczącemu Komitetu wnioski o powołanie sekcji specjalistycznych na określony okres, w składzie nie mniej niż trzech członków, spośród osób posiadających odpowiednie kwalifikacje w zakresie działania danej sekcji.
2.
Do sekcji specjalistycznej nie może być powołana osoba, która we wniosku złożonym do rozpatrzenia przez tę sekcję występuje jako kierownik lub wykonawca projektu badawczego lub projektu celowego.
3.
Przewodniczący zespołów Komitetu mogą zwracać się do sekcji specjalistycznych o przedstawienie opinii w określonych sprawach objętych zakresem działania sekcji.
4.
Członek zespołu Komitetu lub sekcji specjalistycznej nie może sporządzać indywidualnych recenzji, jeżeli dotyczą one spraw należących do właściwości danego zespołu lub sekcji.
§  13.
1.
Członkowie zespołów Komitetu nie mogą wchodzić w skład sekcji specjalistycznych.
2.
Członek zespołu Komitetu lub sekcji specjalistycznej jest wyłączony z udziału w postępowaniu dotyczącym przyznawania lub rozliczania środków finansowych, jeżeli istnieją okoliczności mogące wpłynąć na bezstronność jego oceny, w szczególności gdy postępowanie dotyczy zatrudniającej go jednostki naukowej albo realizacji projektu badawczego, którego ma być wykonawcą.
3.
Członek zespołu Komitetu może kierować projektem badawczym tylko w szczególnie uzasadnionym przypadku, z tym że przed powzięciem uchwały o finansowaniu tego projektu właściwy zespół zasięga opinii Komitetu.
4.
Członek zespołu Komitetu nie może pobierać wynagrodzenia za kierowanie projektem badawczym lub projektem celowym, a także za udział w realizacji projektów badawczych lub projektów celowych, jeżeli projekty te zostały zakwalifikowane do finansowania ze środków ustalonych w budżecie państwa na naukę w okresie trwania jego kadencji jako członka zespołu.
5.
Przepis ust. 3 i § 12 ust. 2 nie ma zastosowania do osób kierujących projektami badawczymi promotorskimi, za które nie przysługuje wynagrodzenie.
§  14.
Przewodniczący Komitetu może zwracać się do indywidualnych ekspertów lub wyspecjalizowanych podmiotów o przygotowanie dla Komitetu ekspertyz, opinii, recenzji lub innych opracowań.
§  15.
1.
Komitet wydaje Biuletyn Komitetu Badań Naukowych "Sprawy Nauki", zwany dalej "Biuletynem", w którym zamieszcza w szczególności informacje o zamierzeniach programowych Komitetu, kryteriach podejmowanych decyzji, informacje o dokonaniach Komitetu, a także materiały, komentarze, wyjaśnienia oraz informacje o działalności urzędu Komitetu.
2.
Radę Redakcyjną Biuletynu powołuje Przewodniczący Komitetu. Przewodniczącym Rady Redakcyjnej jest Sekretarz Komitetu.
§  16.
Członkowie Komitetu i zespołów Komitetu otrzymują bezpłatnie Dziennik Urzędowy Ministra Nauki i Komitetu Badań Naukowych oraz Biuletyn.
§  17.
1.
Obsługę prac Komitetu, zespołów Komitetu, sekcji specjalistycznych i zespołów opiniodawczo-doradczych zapewnia urząd Komitetu na zasadach określonych w regulaminie organizacyjnym tego urzędu.
2.
Wydatki związane z obsługą prac, o których mowa w ust. 1, a także inne wydatki wynikające z realizacji przepisów regulaminu, pokrywane są z budżetu państwa z części 28, której dysponentem jest Minister Nauki - Przewodniczący Komitetu.
§  18.
Sprawy proceduralne nie uregulowane w regulaminie rozstrzyga Przewodniczący Komitetu.