Realizacja ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.PKRUS.2005.1.21

Akt utracił moc
Wersja od: 30 września 2004 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA KASY ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO
z dnia 30 września 2004 r.
w sprawie realizacji ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych

Na podstawie § 6.l ust. 2 pkt 14 regulaminu organizacyjnego stanowiącego załącznik do Zarządzenia Nr 8 Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z dnia 28 marca 2002 r. w sprawie nadania regulaminu organizacyjnego Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, zarządzam, co następuje:
§  1.
1.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zwana dalej Kasą realizuje obowiązki nałożone Ustawą z dnia 29 stycznia 2004 - Prawo Zamówień Publicznych, zwanej dalej Ustawą, poprzez:

1.1. w Centrali Kasy:

a) Pełnomocnika Prezesa ds. Zamówień Publicznych, podległego w zakresie zamówień publicznych bezpośrednio Prezesowi Kasy, sprawującego w imieniu Prezesa funkcje koordynacyjne w zakresie przestrzegania w Centrali Kasy przepisów ustawy - Prawo Zamówień Publicznych organizującego prace Zespołu ds. Zamówień Publicznych oraz Komisji Przetargowej w zakresie przygotowania i realizacji zamówień publicznych finansowanych ze środków będących w dyspozycji Centrali Kasy,

b) Komisję Przetargową powołaną przez Prezesa Kasy do oceny spełniania przez wykonawców warunków udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia oraz do badania i oceny ofert,

c) Zespół ds. Zamówień Publicznych w Biurze Organizacyjno-Prawnym,

1.2. w pozostałych jednostkach organizacyjnych Kasy

a) Dyrektorów jednostek organizacyjnych Kasy, którzy zobowiązani są do:

- zapewnienia funkcjonowania w kierowanych jednostkach organizacyjnych stanowisk ds. zamówień publicznych,

- sprawowania w imieniu Prezesa Kasy funkcji kontrolnych w zakresie przestrzegania postanowień ustawy w kierowanych jednostkach organizacyjnych Kasy.

2.
Zespół określony w ust. 1 pkt c) zobowiązany jest do:
a)
współpracy z poszczególnymi komórkami organizacyjnymi Centrali Kasy w zakresie przygotowania i realizacji zamówień finansowanych ze środków będących w dyspozycji Centrali Kasy.
b)
udzielania pomocy jednostkom organizacyjnym Kasy w zakresie realizacji ustawy,
c)
współpracy z Urzędem Zamówień Publicznych w związku z wykonywaniem przepisów ustawy.
3.
Osoby zatrudnione na stanowiskach ds. zamówień publicznych określone w ust. 1 pkt 2a) wykonują w imieniu Dyrektora jednostki organizacyjnej czynności określone w ustawie w zakresie zamówień na dostawy, usługi i roboty budowlane finansowane ze środków będących w dyspozycji tych jednostek organizacyjnych, w szczególności:

- pełnią funkcje koordynacyjne w zakresie przestrzegania przepisów ustawy prawo zamówień publicznych,

- organizują prace w zakresie przygotowywania i realizacji zamówień publicznych finansowanych ze środków będących w dyspozycji jednostki organizacyjnej Kasy,

- wykonują prace związane z opracowywaniem i wykonaniem planu, o którym mowa w § 2 pkt 3.

4.
Podstawowym celem przeprowadzenia postępowania o zamówienie publiczne jest wybór najkorzystniejszej oferty.
5.
Zamówienia publicznego udziela się w trybach przewidzianych ustawą, po spełnieniu określonych przesłanek upoważniających do ich zastosowania.
6.
Zasady postępowania przy wydatkowaniu środków finansowych w Kasie na dostawy, usługi i roboty budowlane trybie ustawy - Prawo zamówień publicznych określa załącznik do niniejszego zarządzenia.
7.
Każda jednostka organizacyjna Kasy (Centrala, Oddział Regionalny, Centrum Rehabilitacji Rolników, Ośrodek) ustala wartość zamówienia w swoim zakresie odrębnie od wartości zamówień udzielanych przez inne jednostki organizacyjne Kasy na podstawie planów zamówień publicznych.
§  2.
1.
Za realizację zapisów ustawy w zakresie dostaw, usług i robót budowlanych odpowiedzialność ponoszą:
a)
w Centrali Kasy:

– Dyrektorzy poszczególnych Biur oraz inne osoby upoważnione przez Prezesa Kasy do zaciągania zobowiązań finansowych ze środków będących w dyspozycji Centrali - zgodnie z regulaminem organizacyjnym Kasy,

– osoby i komórki organizacyjne wyszczególnione w § 1, ust. 1 pkt. 1.1.

b)
w jednostkach organizacyjnych Kasy odpowiednio:

– Dyrektorzy Oddziałów Regionalnych, Centrów Rehabilitacji Rolników, Ośrodków za zamówienia finansowane ze środków będących w dyspozycji tych jednostek,

– osoby i komórki organizacyjne wyszczególnione w § 1, ust. 1 pkt. 1.2.

2.
Dyrektorzy poszczególnych Biur Centrali Kasy oraz inne osoby składające plany rzeczowo-finansowe na dany rok do Biura Administracji i Inwestycji (celem ich uwzględnienia w Planie rozchodów Funduszu Administracyjnego Centrali Kasy), zobowiązani są do opracowania planów z określeniem poszczególnych pozycji według nazw i kodów zawartych we "Wspólnym Słowniku Zamówień".
3.
Dyrektorzy jednostek organizacyjnych Kasy zobowiązani są do opracowania planu zamówień publicznych realizowanych w danym roku kalendarzowym według nazw i kodów określonych we "Wspólnym Słowniku Zamówień" obejmującego wydatki z funduszu administracyjnego.
4.
W oparciu o plany zakupów zamówień publicznych, o których mowa w ust. 2 i 3, wyznaczeni przez kierowników poszczególnych jednostek organizacyjnych pracownicy określają wartość poszczególnych zamówień dla:
a)
dostaw,
b)
usług,
c)
robót budowlanych,

w danej jednostce organizacyjnej zgodnie z zasadami przyjętymi w ustawie.

§  3.
1.
W Centrali oraz jednostkach organizacyjnych Kasy powołuje się Komisje przetargowe, zwane dalej Komisjami, których zadaniem jest realizacja zamówień publicznych w ramach środków finansowych będących w dyspozycji danej jednostki. Komisja jest zespołem doradczym kierownika jednostki.
2.
W skład Komisji Centrali Kasy wchodzą:
a)
p. Jolanta Baran - Przewodnicząca Komisji,
b)
p. Michał Lisowski - Zastępca Przewodniczącej,
c)
p. Zbigniew Czajka - Członek,
d)
p. Marcin Baranowski - Członek,
e)
p. Bogusław Najberg - Członek,
f)
p. Danuta Nowicka - Sekretarz,
g)
p. Elżbieta Bylina - Zastępca Sekretarza.
3.
Posiedzenia Komisji są ważne jeżeli uczestniczy w nich co najmniej 3 członków Komisji.
4.
W Centrali Kasy do realizacji określonych zamówień publicznych, Prezes Kasy na wniosek Przewodniczącego Komisji - po uprzednim wystąpieniu z taką propozycją przez Dyrektora biura lub inną osobę realizującą zamówienie - może powołać innych członków do składu Komisji.
5.
Skład Komisji w jednostkach organizacyjnych Kasy ustala Dyrektor danej jednostki organizacyjnej.
6.
W przypadku zamówień specjalistycznych, Prezes Kasy w Centrali, a Dyrektorzy w jednostkach organizacyjnych Kasy, z własnej inicjatywy lub na wniosek Komisji mogą powołać biegłych, jeżeli dokonanie określonych czynności związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem postępowania wymaga wiadomości specjalnych.
7.
Radca prawny uczestniczy w posiedzeniu Komisji w charakterze biegłego.
8.
Prezes Kasy w Centrali, a Dyrektorzy w jednostkach organizacyjnych Kasy mogą powierzyć pisemnie wykonywanie zastrzeżonych dla nich w ustawie czynności związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia wskazanym pracownikom.
§  4.
1.
Zadania Komisji określa Regulamin prac Komisji zwany Regulaminem, który zawiera szczegółowy zakres prac oraz obowiązki członków Komisji.
2.
Regulamin zatwierdza w Centrali Kasy - Prezes Kasy, a w jednostkach organizacyjnych Kasy - Dyrektorzy tych jednostek.
3.
Organ powołujący Komisję może jej także powierzyć dokonanie innych niż określone w Regulaminie czynności związane z postępowaniem o udzielenie zamówienia.
4.
Komisja przedstawia organowi powołującemu propozycje:
a)
wyboru trybu udzielenia zamówienia z uzasadnieniem,
b)
ustalenia treści SIWZ,
c)
wykluczenia wykonawcy,
d)
odrzucenia oferty,
e)
wyboru oferty najkorzystniejszej,
f)
unieważnienia postępowania,
g)
rozstrzygnięcia protestu.
5.
Członkowie Komisji przeprowadzają postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego zgodnie z ustawą "Prawo Zamówień Publicznych", aktami wykonawczymi do ustawy oraz niniejszym Regulaminem.
§  5.
1.
Uczestnicy postępowania związanego z realizacją ustawy zobowiązani są do zachowania tajemnicy służbowej na zasadach określonych w ustawie.
2.
Przez uczestników postępowania rozumie się:
a)
pracowników Kasy,
b)
biegłych,
c)
inne osoby nie będące pracownikami Kasy, mające wpływ na prowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
§  6.
1.
Przebieg postępowania w zakresie realizacji zamówienia publicznego należy odnotować w protokóle posiedzenia Komisji oraz protokóle postępowania o udzielenie zamówienia na obowiązujących drukach /ZP/.
2.
Decyzję o wyborze najkorzystniejszej oferty podejmują:

- w Centrali Kasy - Prezes Kasy,

- w jednostkach organizacyjnych Kasy - Dyrektorzy tych jednostek, biorąc pod uwagę ustalenia dokonane przez Komisję.

§  7.
Umowę z wykonawcą wybranym w postępowaniu o zamówienie publiczne zawierają osoby upoważnione do jej podpisywania w imieniu Prezesa Kasy (zgodnie z regulaminem organizacyjnym Kasy), w terminie przewidzianym w ustawie.
§  8.
W sprawach nieuregulowanych niniejszym zarządzeniem mają zastosowanie przepisy ustawy - Prawo zamówień publicznych, Kodeksu cywilnego oraz inne akty prawne obowiązujące w Kasie.
§  9.
Tracą moc:

- Zarządzenie Nr 12 Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z dnia 14 czerwca 2002 r. w sprawie realizacji ustawy z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych,

- Zarządzenie Nr 23 Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z dnia 28 sierpnia 2002 r. zmieniające zarządzenie Nr 12 z dnia 14.06.2002 r. w sprawie realizacji ustawy z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych,

- Zarządzenie Nr 29-1 Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z dnia 20 października 2003 r. zmieniające zarządzenie Nr 12 z dnia 14.06.2002 r. w sprawie realizacji ustawy z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych.

§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK 

Zasady postępowania przy wydatkowaniu środków finansowych na realizacje dostaw usług i robót budowlanych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w trybie ustawy - Prawo zamówień publicznych

1)
Zakup środków trwałych i pozostałych środków trwałych dokonywany jest przez Biuro Administracji i Inwestycji oraz Biuro Organizacyjno-Prawne (Zespół ds. Informatyki) ze środków Funduszu Administracyjnego Centrali Kasy lub przez Biuro Prewencji i Rehabilitacji ze środków Funduszu Prewencji i Rehabilitacji, z wyłączeniem zakupów określonych w pkt. 2.
2)
Oddziały Regionalne Kasy realizują na potrzeby własne i podległych im Placówek Terenowych:
a)
zakupy środków trwałych,
b)
inwestycje budowlane i remonty kapitalne,
c)
zakupy usług,
d)
zakupy materiałów biurowych i eksploatacyjnych,
e)
pozostałych środków trwałych,
f)
bieżące prace remontowo-eksploatacyjne,
g)
inne zamówienia niezbędne do bieżącego funkcjonowania danej jednostki,

ze środków będących w ich dyspozycji po uprzednim zatwierdzeniu przez Prezesa Kasy planu Funduszu Administracyjnego dla Oddziałów Regionalnych.

Realizacja zakupów określonych w pkt 2 a) i 2 b) może nastąpić po spełnieniu następujących warunków:

- uzyskaniu pozytywnej opinii Biura Administracji i Inwestycji,

- uzyskaniu zgody Prezesa Kasy na wniosek Biura Administracji i Inwestycji.

W przypadku realizacji przez Oddziały zakupów określonych w pkt 2a) i 2c) dot. sprzętu komputerowego i usług informatycznych należy uzyskać zgodę Pełnomocnika Prezesa ds. Informatyki zgodnie z obowiązującym zarządzeniem.

3)
Centra Rehabilitacji Rolników oraz Ośrodki Kasy realizują:
a)
zakupy usług,
b)
zakupy lub naprawy sprzętu i wyposażenia,
c)
zakupy materiałów biurowych i eksploatacyjnych,
d)
remonty związane z bieżącą eksploatacją obiektów,
e)
inne zamówienia niezbędne do bieżącego funkcjonowania danej jednostki,

ze środków będących w ich dyspozycji po uprzednim zatwierdzeniu przez Prezesa Kasy planów finansowo-rzeczowych Centrów lub Ośrodków.