Ramowe zasady tworzenia funduszu motywacyjnego, podziału premii motywacyjnej oraz kryteria jej przyznawania w roku 1984.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1984.6.37

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1985 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 18 maja 1984 r.
w sprawie ramowych zasad tworzenia funduszu motywacyjnego, podziału premii motywacyjnej oraz kryteriów jej przyznawania w roku 1984. *

Na podstawie § 15 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 marca 1984 r. w sprawie uposażenia pracowników zakładów społecznych służby zdrowia, zakładów pomocy społecznej i zakładów rehabilitacji zawodowej inwalidów (Dz. U. Nr 18, poz. 86) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Dyrektorzy zespołów opieki zdrowotnej oraz kierownicy innych samodzielnych jednostek organizacyjnych tworzą w ramach posiadanego funduszu płac fundusz motywacyjny.
2.
Wysokość funduszu motywacyjnego ustala się w granicach od 4 do 10% planowanego kwartalnego funduszu płac zasadniczych pracowników działalności podstawowej.
§  2.
Fundusz motywacyjny zostaje przeznaczony na:
1)
premie dla lekarzy lecznictwa podstawowego, wypłacane według zasad ustalonych w § 4 zarządzenia,
2)
premie dla pracowników działalności podstawowej za realizację zadań, określonych dla grup pracowników bądź zleconych indywidualnie przez kierownika zakładu pracy.
§  3.
1.
Szczegółowe zasady gospodarowania funduszem motywacyjnym i przyznawania premii motywacyjnej pracownikom działalności podstawowej określa zakładowy regulamin dostosowany do warunków i specyfiki zakładu pracy.
2.
Regulamin przyznawania premii motywacyjnej, o którym mowa w ust. 1, powinien uwzględniać:
1)
wysokość funduszu motywacyjnego w zakładzie,
2)
obowiązujący tryb podziału środków między jednostki organizacyjne i inne komórki,
3)
kryteria przyznawania premii lekarzom lecznictwa podstawowego, o których mowa w § 4,
4)
zadania dla poszczególnych grup pracowników bądź komórek organizacyjnych oraz zadania zlecone indywidualnie, których wykonanie warunkuje przyznanie premii.
3.
Wysokość indywidualnej premii motywacyjnej nie może przekroczyć 20% uposażenia zasadniczego pracownika.
§  4.
1.
Premią motywacyjną, o której mowa w § 2 pkt 1 objęci są: lekarze poradni ogólnych i pediatrycznych przychodni rejonowych i ośrodków zdrowia oraz lekarze rejonowi przemysłowi i akademiccy.
2.
Pozostali lekarze podstawowej opieki zdrowotnej otrzymują premię motywacyjną stosownie do ustaleń § 5.
3.
Wysokość premii motywacyjnej dla lekarzy, o których mowa w ust. 1 powinna zależeć od stopnia akceptacji społecznej w przypadku wprowadzenia wolnego wyboru lekarza, od obciążenia pracą i stopnia wykonania zadań profilaktycznych.
4.
Dobór kryteriów przyznawania premii motywacyjnej lekarzom wymienionym w ust. 1 powinien być taki, aby stopniowo osiągnąć:
1)
zadowolenie pacjentów z jakości i sposobu udzielania świadczeń leczniczych, ambulatoryjnych i domowych,
2)
wykonywanie zadań profilaktycznych,
3)
pełne wykorzystanie opłacanego czasu pracy.
§  5.
Przy ustalaniu zadań, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 4 należy uwzględnić w szczególności:
1)
wykonywanie prac, wykraczających poza zakres obowiązków pracownika,
2)
zlecone dodatkowe obciążenie pracą.
§  6.
Premia motywacyjna w pełnej wysokości przysługuje pracownikowi, który w okresie stanowiącym podstawę jej naliczenia przepracował efektywnie czas określony w umowie o pracę.
§  7.
1.
Pracownik traci prawo do premii motywacyjnej w przypadku:
1)
ukarania karą regulaminową,
2)
skazania prawomocnym orzeczeniem komisji kontroli zawodowej,
3)
uzasadnionej skargi pacjenta (pensjonariusza).
2.
Pracownik nie ma prawa do premii motywacyjnej przez okres określony regulaminem w przypadku obowiązywania kary regulaminowej, a w pozostałych przypadkach - przez okres jednego kwartału.
§  8.
1.
Wypłata premii motywacyjnej następuje z dołu w okresach kwartalnych.
2.
Wypłata premii motywacyjnej następuje na wniosek bezpośredniego przełożonego - po stwierdzeniu wykonania zadań premiowych i braku czynników pozbawiających prawa do premii.
3.
W celu zapewnienia społecznej kontroli - zadania premiowe i wysokość premii za ich realizację podaje się do wiadomości pracowników zakładu w sposób określony w regulaminie.
§  9.
1.
Zakładowy regulamin przyznawania premii motywacyjnej ustala dyrektor zakładu w porozumieniu z przedstawicielami załogi.
2.
Regulamin zatwierdza kierownik jednostki nadrzędnej.
3.
Postanowienia regulaminu należy podać do wiadomości pracownikom zakładu co najmniej na 7 dni przed datą jego wprowadzenia.
§  10.
Decyzję o przyznaniu premii motywacyjnej dyrektorowi zakładu podejmuje kierownik jednostki nadrzędnej.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1984 roku i obowiązuje do 31 grudnia 1984 r.
* Z dniem 1 stycznia 1985 r. moc obowiązująca nin. zarządzenia zostaje przedłużona do dnia 31 marca 1985 r., z tym że wysokość funduszu motywacyjnego, o którym mowa w § 1 ust. 2 nin. zarządzenia ustala się na 20%, a wysokość indywidualnej premii motywacyjnej, o której mowa w § 3 ust. 3 nin. zarządzenia nie może przekroczyć 35% uposażenia zasadniczego pracownika, zgodnie z § 1 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1984 r. (Dz.Urz.MZ.85.3.9).