Rachunkowość podatku od wynagrodzeń i podatku od funduszu płac.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1974.3.5

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1974 r.

OKÓLNIK Nr 35/KS
MINISTERSTWA FINANSÓW
z dnia 19 grudnia 1973 r.
w sprawie rachunkowości podatku od wynagrodzeń i podatku od funduszu płac.

W związku z ustawą budżetową na rok 1974, w myśl której podatek od wynagrodzeń i podatek od funduszu płac stanowią dochód budżetów terenowych, ustala się, co następuje:
1.
Rachunkowość podatku od wynagrodzeń i podatku od funduszu płac prowadzą organy finansowe budżetów tych rad narodowych, których dochód te podatki stanowią.
2.
Wydziały finansowe urzędów wojewódzkich (urzędów miejskich miast wyłączonych z województw) mogą zlecić prowadzenie rachunkowości podatków, stanowiących dochód budżetu rady narodowej stopnia wojewódzkiego, wydziałom finansowym urzędów terenowych organów administracji państwowej stopnia powiatowego.
3.
W przypadkach określonych w ust. 2 wydziały finansowe urzędów terenowych organów administracji państwowej stopnia powiatowego księgują podatki, stanowiące dochody poszczególnych budżetów w osobnych dziennikach obrotów (w osobnej rubryce dziennika obrotów należności nieprzypisanych).
4.
Urzędy gmin (miast i gmin) i urzędy miejskie miast nie stanowiących powiatów księgują podatek od wynagrodzeń, wpłacany przez płatników nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej lub wymierzany tym płatnikom oraz podatki od wynagrodzeń i od funduszu płac, wymierzane jednostkom gospodarki uspołecznionej - w sposób określony w § 48 instrukcji Nr 31/KS z dnia 5 grudnia 1972 r. w sprawie rachunkowości podatków i opłat oraz dochodów państwa w urzędach gmin i w prezydiach rad narodowych miast nie stanowiących powiatów, zwanej dalej instrukcją Nr 31/KS. Dla jednostek gospodarki uspołecznionej na podatki wymierzone zakłada się konta podatkowe.
5.
Wpłaty podatku od wynagrodzeń i podatku od funduszu płac, dokonywane przez jednostki gospodarki uspołecznionej według deklaracji i zbiorczych list płacy (wpłaty nieprzypisane), urzędy wymienione w ust. 4 księgują w sposób określony w § 36 instrukcji Nr 31/KS. Przy księgowaniu wpłat stosuje się odpowiednio postanowienia § 48 ust. 4 i 7 tej instrukcji.
6.
Urzędy wymienione w ust. 4 przekazują w terminie do dnia 10 każdego następnego miesiąca wydziałowi finansowemu urzędu powiatowego dla celów kontrolnych deklaracje, wykazy potrąceń i zbiorcze listy płac, będące podstawą księgowania wpłat w miesiącu ubiegłym.
7.
W celu wyodrębnienia dochodów z podatku od wynagrodzeń z tytułu dochodów z wynajmu pokoi gościnnych, których w myśl odrębnych przepisów nie uwzględnia się przy równoważeniu budżetów niektórych rad narodowych, organy finansowe tych budżetów prowadzą dla tego podatku osobny dziennik obrotów.
8.
Okólnik stosuje się od dnia 1 stycznia 1974 r.