Przyjmowanie do eksploatacji zrealizowanych obiektów opieki zdrowotnej i pomocy społecznej resortu zdrowia i opieki społecznej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1983.9.48

Akt utracił moc
Wersja od: 30 września 1983 r.

INSTRUKCJA Nr 7/83
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 8 września 1983 r.
w sprawie przyjmowania do eksploatacji zrealizowanych obiektów opieki zdrowotnej i pomocy społecznej resortu zdrowia i opieki społecznej.

W celu ujednolicenia zasad związanych z przyjmowaniem do eksploatacji i zagospodarowaniem zrealizowanych obiektów opieki zdrowotnej i pomocy społecznej ustala się, co następuje:
§  1.
1.
Odbioru zrealizowanej inwestycji dokonuje się na zasadach określonych w uchwale nr 11 Rady Ministrów z dnia 11 lutego 1983 r. w sprawie ogólnych warunków umów o prace projektowe w budownictwie oraz o wykonanie inwestycji, robót i remontów budowlanych (M. P. Nr 8, poz. 47).
2.
Przekazanie przez inwestora zadania inwestycyjnego użytkownikowi do eksploatacji powinno nastąpić jednocześnie z wymienionym w ust. 1 odbiorem tego zadania przez inwestora od wykonawcy.
§  2.
1.
Jako obiekt gotowy do eksploatacji rozumie się obiekt wyposażony w elementy wbudowane oraz w urządzenia w sposób trwały połączone z instalacjami, wykonany zgodnie z wymaganiami ustalonymi w założeniach techniczno-ekonomicznych i projekcie technicznym.
2.
W przypadku nie dostarczenia przez inwestora w uzgodnionym z wykonawcą terminie niektórych maszyn, urządzeń i aparatów, bez których możliwe jest podjęcie eksploatacji - zadanie powinno być odebrane od wykonawcy i przekazane użytkownikowi bez takiego wyposażenia, jak również bez robót, których wykonanie z tego powodu było niemożliwe. Późniejsza dostawa brakujących elementów wyposażenia, jak również wykonanie robót związanych z ich montażem, powinno nastąpić w terminie uzgodnionym pomiędzy wykonawcą, inwestorem i użytkownikiem.
3.
W przypadku rozbieżności stanowisk pomiędzy inwestorem a użytkownikiem co do możliwości przejęcia do eksploatacji i zagospodarowania zadania bez kompletnego wyposażenia, w sprawie przejęcia zadania przez użytkownika bez takiego wyposażenia - decyduje jednostka nadrzędna użytkownika.
§  3.
1.
Z czynności przekazania i przyjęcia zadania inwestycyjnego do eksploatacji zainteresowane strony sporządzają i podpisują protokół.
2.
Protokół, o którym mowa w ust. 1 powinien zawierać w szczególności określenie przedmiotu przekazania uwzględniające:
1)
zakres rzeczowy inwestycji przejmowanej do eksploatacji,
2)
wartość kosztorysową,
3)
efekty gospodarcze według nomenklatury i wskaźników określonych w założeniach techniczno-ekonomicznych,
4)
terminy realizacji oraz
5)
zgodność wykonania z dokumentacją.
§  4.
Za datę przekazania zadania inwestycyjnego do eksploatacji uznaje się dzień podpisania przez inwestora i użytkownika protokołu, o którym mowa w § 3, niezależnie od tego, czy nastąpiło jednocześnie faktyczne rozpoczęcie użytkowania.
§  5.
1.
Protokół, o którym mowa w § 3 otrzymują:
1)
jednostki organizacyjne biorące udział w przyjęciu inwestycji do eksploatacji,
2)
bank finansujący,
3)
jednostka zatwierdzająca dokumentację projektową
4)
Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej - Departament Inwestycji.
§  6.
1.
Przez zagospodarowanie obiektu należy rozumieć czynności podejmowane przez użytkownika, po przyjęciu obiektu do eksploatacji, mające na celu przygotowanie obiektu do świadczenia usług.
2.
Do podstawowych czynności w ramach zagospodarowania należy zaliczyć: rozmieszczenie aparatów i urządzeń nie wymagających montażu przez wykonawcę inwestycji, urządzenie poszczególnych pomieszczeń zgodnie z ich przeznaczeniem, przygotowanie materiałów niezbędnych do podjęcia świadczenia usług, ostateczne porządkowanie itp.
3.
Czasokres zagospodarowania ustala organ zatwierdzający dokumentację projektową, w zależności od charakteru i wielkości inwestycji. Dla dużych i skomplikowanych inwestycji okres zagospodarowania nie powinien przekraczać 6 miesięcy.
§  7.
1.
Celem maksymalnego skrócenia okresu zagospodarowania, w uzasadnionych przypadkach dopuszcza się możliwość rozpoczęcia przez użytkownika prac związanych z zagospodarowaniem budynku lub jego części przed dokonaniem odbioru.
2.
Dla dokonywania prac, o których mowa w ust. 1 przy realizacji obiektów szpitalnych, przewiduje się powoływanie służb eksploatacyjnych przed przewidywanym terminem odbioru.
3.
Prace związane z zagospodarowaniem przed odbiorem obiektów wykonywane są na podstawie porozumienia zawartego między generalnym wykonawcą, inwestorem i użytkownikiem. Porozumienie powinno być poprzedzone przeglądem stanu technicznego pomieszczeń przeznaczonych do zagospodarowania, dokonanym przez przedstawicieli stron Wyniki przeglądu, ujęte w formie protokołu, stanowić będą integralną część porozumienia
4.
Budynki lub ich wydzielone części przekazane wcześniej do zagospodarowania podlegają odbiorowi łącznie z odbiorem całego zadania inwestycyjnego
5.
Za wszelkie usterki powstałe w wyniku zagospodarowania przed dokonaniem odbioru - odpowiada inwestor i użytkownik.
§  8.
1.
Koszty związane z zagospodarowaniem pokrywane są z budżetu użytkownika. W przypadku, gdy okres zagospodarowania przypada przed rokiem, w którym przyjęty obiekt rozpocznie świadczenie usług, wydatki, o których mowa pokrywane są z odrębnego preliminarza na zagospodarowanie. Preliminarz wydatków na zagospodarowanie powinien być planowany w tej samej klasyfikacji budżetowej, z której realizowane będą bieżące wydatki eksploatacyjne.
2.
Preliminarz na zagospodarowanie powinien obejmować wydatki na wynagrodzenie pracowników zatrudnionych w okresie zagospodarowania oraz pokrycie niezbędnych wydatków rzeczowych związanych z zagospodarowaniem.
3.
Podany w ust. 1 tryb finansowania zagospodarowania nie może być stosowany w odniesieniu do zakładów rozbudowywanych, a w odniesieniu do inwestycji wielozadaniowych - może być stosowany przed oddaniem do eksploatacji pierwszego zadania.
§  9.
Inwestor obowiązany jest do sporządzania rozliczenia całego zrealizowanego zadania inwestycyjnego, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  10.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.