Przygotowanie i przeprowadzenie w resorcie spraw wewnętrznych spisu ludności i mieszkań metodą reprezentacyjną.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MSW.1995.2.14

Akt utracił moc
Wersja od: 22 kwietnia 1995 r.

ZARZĄDZENIE Nr 17
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 22 kwietnia 1995 r.
w sprawie przygotowania i przeprowadzenia w resorcie spraw wewnętrznych spisu ludności i mieszkań metodą reprezentacyjną.

Na podstawie art. 19 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o spisie ludności i mieszkań w 1995 r. (Dz. U. z 1995 r. Nr 2, poz. 5) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się wytyczne w sprawie szczegółowych zasad i sposobu przeprowadzenia w resorcie spraw wewnętrznych spisu ludności i mieszkań metodą reprezentacyjną, stanowiące załącznik do zarządzenia.
§  2.
Kierownicy centralnych organów administracji państwowej oraz innych jednostek organizacyjnych nadzorowanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych współdziałają z właściwymi terytorialnie przedstawicielami urzędów statystycznych i są odpowiedzialni za prawidłowe wykonanie prac przygotowawczych oraz przeprowadzenie spisu w resorcie spraw wewnętrznych.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK

WYTYCZNE

w sprawie szczegółowych zasad i sposobu przeprowadzenia w resorcie spraw wewnętrznych spisu ludności i mieszkań metodą reprezentacyjną.

I.

POSTANOWIENIA OGÓLNE.

1. W jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych spis zostanie przeprowadzony zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o spisie ludności i mieszkań oraz niniejszymi wytycznymi.

2. Spisem zostaną objęte:

a) wylosowane mieszkania i zamieszkane pomieszczenia nie będące mieszkaniami, z wyjątkiem znajdujących się na terenie koszar jednostek wojskowych,

b) osoby stale zamieszkałe i czasowo przebywające w wylosowanych mieszkaniach i pomieszczeniach,

c) wylosowane osoby w obiektach zbiorowego zakwaterowania resortu spraw wewnętrznych.

3. Spis przeprowadzą rachmistrze spisowi powołani przez dyrektora wojewódzkiego urzędu statystycznego, posiadający ważne legitymacje, upoważniające ich do czynności spisowych.

4. Zakres spisu obejmuje wyłącznie wypełnienie opracowanego przez GUS "Formularza ludnościowo-mieszkaniowego".

II.

PRACE PRZYGOTOWAWCZE DO SPISU.

1. W ramach prac przygotowawczych do spisu 1995 r. zostaną sporządzone, a następnie zaktualizowane wykazy wylosowanych do spisania mieszkań i zamieszkanych pomieszczeń, znajdujących się na terenie wylosowanych do spisu obwodów. Na wykazach tych obiekty zamknięte będą oznaczone dwojako: albo zapisem "nie podlega spisaniu", jeżeli nie było w tych obiektach osób zameldowanych, albo zapisem "podlega spisaniu", jeżeli w tych obiektach są osoby zameldowane.

2. Kierownicy jednostek organizacyjnych resortu spraw wewnętrznych w terminie do 10 maja 1995 r. zapoznają podległych funkcjonariuszy, żołnierzy zawodowych i pracowników cywilnych z zasadmi przeprowadzenia spisu.

III.

ZASADY WYPEŁNIANIA FORMULARZA SPISOWEGO.

1. Pracownicy cywilni resortu spraw wewnętrznych na wszystkie pytania objęte formularzem spisowym udzielą odpowiedzi na zasadach ogólnych określonych instrukcją metodologiczną GUS.

2. Żołnierze jednostek wojskowych podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych odbywający w momencie spisu zasadniczą służbę wojskową, przeszkolenie wojskowe, ćwiczenia wojskowe, okresową służbę wojskową oraz osoby pełniące służbę w formacjach uzbrojonych nie wchodzących w skład Sił Zbrojnych będą spisani w domach rodzinnych (w miejscu stałego zameldowania przed powołaniem do służby):

- w pyt. 3 "Mieszka tu stale i był 17 maja o godz. 24 obecny lub nieobecny, czy przebywa czasowo?" - zakreśli się symbol "2" (mieszka stale - nieobecny),

- w pyt. 4 "Przyczyna nieobecności lub przebywania" - wpisze się "służba wojskowa".

3. Słuchacze szkół podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych mogą być spisani dwukrotnie:

a) w domach rodzinnych (miejscu stałego zameldowania przed podjęciem nauki):

- w pyt. 3 - zakreśli się symbol "2" (mieszka stale - nieobecny),

- w pyt. 4 - wpisze się "nauka",

- w pyt. 5 - zakreśli się symbol "b" (powyżej 2 miesięcy),

b) w internatach, domach studenckich (w miejscu przebywania w czasie nauki):

- w pyt. 3 - zakreśli się symbol "3" (przebywa czasowo),

- w pyt. 4 - wpisze się "nauka"

- w pyt. 5 - zakreśli się symbol "b" (powyżej 2 miesięcy).

4. Osobom wymienionym w ust. 2 i 3 odnotuje się w pyt. 19-28 takie źródła utrzymania, jakie posiadały przed powołaniem do służby lub przed podjęciem nauki.

5. Funkcjonariusze i żołnierze zawodowi resortu spraw wewnętrznych podadzą:

- w pyt. 19 lub 24 "Nazwa zakładu pracy i główna lub przeważająca działalność tego zakładu" - "służba państwowa,

- w pyt. 21 lub 25 "Czyją własnością jest ten zakład" - symbol "1" (państwową lub komunalną),

- w pyt. 22 lub 26 "Status (charakter) zatrudnienia" - symbol "1 " (pracownik najemny),

- w pyt. 23 "Stanowisko (rodzaj wykonywanych czynności) - "służba państwowa".

6. Osoby wymienione w ust. 2, 3 i 5 udzielą odpowiedzi na pozostałe pytania formularza na ogólnych zasadach określonych instrukcją metodologiczną GUS.

Przy spisywaniu zamieszkanych mieszkań i pomieszczeń nie będących mieszkaniami, znajdujących się w budynkach będących w zarządzie jednostek podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych, obowiązują następuje zasady:

a) jeżeli spisaniu podlega mieszkanie należy:

- na str. 1 formularza spisowego w odpowiedzi na pytanie o "rodzaj zamieszkanej jednostki" zakreślić symbol "1",

- na str. 8 w odpowiedzi na pytanie o formę własności budynku, w którym znajduje się spisywane mieszkanie (pyt. 13) - wpisać "budynek państwowy"; w opracowaniu odpowiedź ta zostanie zaklasyfikowana do kategorii "własność skarbu państwa",

- na wszystkie pozostałe pytania zamieszczone na str. 8 (w częściach "Informacje o mieszkaniu" i "Informacje o budynku") oraz na str. 9 (w części "Inforrmacje o gospodarstwach domowych w mieszkaniu") - udzielić odpowiedzi na ogólnych zasadach zawartych w instrukcji metodologicznej,

b) jeżeli spisaniu podlega zamieszkane pomieszczenie nie będące mieszkaniem, np. internat, dom studencki, hotel pracowniczy, które to pomieszczenia uznaje się w spisie za obiekty zbiorowego zakwaterowania, odpowiedzi udziela się tylko na pyt. 1 na str. 1 (o rodzaj zamieszkanej jednostki), wpisując nazwę obiektu (odpowiednio "internat", "dom studencki"), zaś strony: 8 i 9 formularza należy przekreślić.