Przeszacowanie zapasów w jednostkach badawczych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1982.9.23

Akt utracił moc
Wersja od: 31 lipca 1982 r.

OKÓLNIK Nr 8/BS
MINISTERSTWA FINANSÓW
z dnia 16 lipca 1982 r.
w sprawie przeszacowania zapasów w jednostkach badawczych.

Wobec wątpliwości powstałych w sprawie przeszacowania zapasów w jednostkach badawczych w związku z wprowadzoną z dniem 1 stycznia 1982 r. zmianą cen artykułów zaopatrzeniowo-inwestycyjnych uchwałą nr 133 Rady Ministrów z dnia 12 lipca 1981 r. w sprawie zasad ustalania i reformy cen zbytu surowców, materiałów i innych środków produkcji oraz opłat za energię i przewozy towarów, Ministerstwo Finansów w porozumieniu z Ministerstwem Nauki, Szkolnictwa Wyższego i techniki wyjaśnia, co następuje:
1. Jednostki badawcze stosujące zasady gospodarki finansowej określone uchwałą nr 63 Rady Ministrów z dnia 27 marca 1982 r. w sprawie zasad finansowania prac badawczych oraz zasad działalności jednostek w 1982 r. (Monitor Polski Nr 10, poz. 72), dokonując przeszacowania zapasów mogą ograniczyć to przeszacowanie do materiałów i przedmiotów nietrwałych. Wynik tego przeszacowania jednostki badawcze rozliczają w całości z funduszem statutowym. Oznacza to, że jednostki badawcze zwolnione są z przeszacowania prac (robót) w toku, półfabrykatów i wyrobów gotowych oraz z przeznaczenia kwot stanowiących wynik przeszacowania zapasów na scentralizowany rachunek prowadzony w Narodowym Banku Polskim, a jeżeli kwoty wynikające z tego przeszacowania zostały już przekazane na rachunek NBP - podlegają one zwrotowi.

2. Jednostki badawcze, które dotąd nie dokonały przeszacowania zapasów, dokonują tego przeszacowania w odniesieniu do aktualnego na dzień 30 czerwca 1982 r. stanu zapasów tych materiałów i przedmiotów nietrwałych, które zostały nabyte przed dniem 1 stycznia 1982 r., a dotychczas nie zostały zużyte lub upłynnione. Również wynik tego przeszacowania rozlicza się z funduszem statutowym.

3. W przypadku, gdyby nakład pracy związany z przeszacowaniem zapasów był niewspółmiernie wysoki do efektów tego przeszacowania lub gdyby przeszacowanie mogło doprowadzić do istotnego pogorszenia wyniku finansowego jednostki badawczej (wobec braku zgody zamawiających na stosowną korektę cen umownych na prace badawcze w toku), dyrektor jednostki badawczej na uzasadniony wniosek głównego księgowego może wyrazić zgodę na zaniechanie tego przeszacowania w odniesieniu do całości lub części asortymentów zapasów.