Przeprowadzenie w roku 2006 i 2007 powszechnej inwentaryzacji siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory, o których mowa w dyrektywach Rady Europejskiej nr 92/43/EWG z 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory, jak też 92/62/WE z 27 października 1997 r. w sprawie dostosowania do postępu naukowo-technicznego dyrektywy 93/43/EWG w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory, a także uzupełnienia inwentaryzacji bociana czarnego, orła bielika, orlika krzykliwego, puchacza, żurawia i cietrzewia.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2006.9.44

Akt obowiązujący
Wersja od: 25 lipca 2006 r.

DECYZJA Nr 63
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 7 sierpnia 2006 r.
wprowadzająca jednolity tekst decyzji nr 61 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z 25 lipca 2006 r. w sprawie przeprowadzenia w roku 2006 i 2007 powszechnej inwentaryzacji siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory, o których mowa w dyrektywach Rady Europejskiej nr 92/43/EWG z 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory, jak też 92/62/WE z 27 października 1997 r. w sprawie dostosowania do postępu naukowo-technicznego dyrektywy 93/43/EWG w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory, a także uzupełnienia inwentaryzacji bociana czarnego, orła bielika, orlika krzykliwego, puchacza, żurawia i cietrzewia

ZO-732-2-24/2006

Na podstawie § 4 zarządzenia nr 31 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z 19 lipca 2006 r. w sprawie ustalenia systemu okresowej, powszechnej inwentaryzacji gatunków roślin, zwierząt, innych organizmów i siedlisk przyrodniczych, mających znaczenie wskaźnikowe przy ocenie stanu lasów oraz prognozowaniu zmian w ekosystemach leśnych (ZO-732-2-18/2006), zwanego dalej zarządzeniem, postanawiam, co następuje:

§  1.
1.
W wyniku ustaleń z centralnym organem opiniodawczo-doradczym wnosi się zmiany w decyzji nr 61 dyrektora generalnego LP z 25 lipca 2006 r.
2.
Tekst jednolity decyzji, uwzględniający wprowadzone zmiany, stanowi załącznik.
§  2.
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

DECYZJA NR 61

dyrektora generalnego Lasów Państwowych

z 25 lipca 2006 r.

W SPRAWIE PRZEPROWADZENIA W ROKU 2006 I 2007 POWSZECHNEJ INWENTARYZACJI SIEDLISK PRZYRODNICZYCH ORAZ DZIKIEJ FAUNY I FLORY, O KTÓRYCH MOWA W DYREKTYWACH RADY EUROPEJSKIEJ NR 92/43/EWG Z 21 MAJA 1992 R. W SPRAWIE OCHRONY SIEDLISK PRZYRODNICZYCH ORAZ DZIKIEJ FAUNY I FLORY ORAZ 92/62/WE Z 27 PAŹDZIERNIKA 1997 R. W SPRAWIE DOSTOSOWANIA DO POSTĘPU NAUKOWO-TECHNICZNEGO DYREKTYWY 93/43/EWG W SPRAWIE OCHRONY SIEDLISK PRZYRODNICZYCH ORAZ DZIKIEJ FAUNY I FLORY, A TAKŻE UZUPEŁNIENIA INWENTARYZACJI BOCIANA CZARNEGO, ORŁA BIELIKA, ORLIKA KRZYKLIWEGO, PUCHACZA, ŻURAWIA I CIETRZEWIA

ZO-732-2-19/2006

Na podstawie § 4 zarządzenia nr 31 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z 19 lipca 2006 r. w sprawie ustalenia systemu okresowej, powszechnej inwentaryzacji gatunków roślin, zwierząt, innych organizmów i siedlisk przyrodniczych, mających znaczenie wskaźnikowe przy ocenie stanu lasów oraz prognozowaniu zmian w ekosystemach leśnych (ZO-732-2-18/2006), zwanego dalej zarządzeniem, postanawiam, co następuje:

§  1.
1.
W roku 2006 i 2007, według harmonogramu rzeczowo-czasowego, stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszej decyzji, w zasięgach terytorialnych wszystkich nadleśnictw wchodzących w skład Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe zostanie przeprowadzona powszechna inwentaryzacja, której przedmiot ustala następujące zestawienie:
Przedmiot inwentaryzacjiZakres inwentaryzacjiUwagi ogólne na temat zakresu inwentaryzacji
Siedliska przyrodniczesiedliska leśne (tab. 1) i nieleśne (tab. 2) występujące na gruntach PGL LP16 typów siedlisk leśnych

29 typów siedlisk nieleśnych

Gatunki dzikiej floryrośliny leśne i nieleśne (tab. 3) występujące na gruntach PGL LP8 gatunków roślin leśnych

16 gatunków roślin nieleśnych

Gatunki dzikiej fauny (bez ptaków) zwierzęta leśne i nieleśne (tab. 4) występujące na gruntach PGL LP35 gatunków zwierząt leśnych

15 gatunków zwierząt nieleśnych

Wybrane gatunkibocian czarnyw uzupełnieniu inwentaryzacji
ptakóworzeł bielikstanowisk ostojowych
orlik krzykliwywymienionych obok ptaków zakres
puchaczinwentaryzacji obejmie ustalanie,
cietrzeww zasięgu wszystkich regionalnych
żurawdyrekcji LP, nieruchomości będących żerowiskami i innymi obszarami funkcjonalnymi w zasięgu bytowania tych ptaków

1. Ustala się następujące czasokresy prac bezpośrednio inwentaryzacyjnych, o których mowa w ust. 1.

Przedmiot inwentaryzacjiData początkowaData końcowa*
Siedliska przyrodniczesierpień 2006 r.15 września 2007 r
Gatunki dzikiej florysierpień 2006 r.15 września 2007 r
Gatunki dzikiej fauny (bez ptaków) sierpień 2006 r.15 września 2007 r
Obszary funkcjonalne 6 gatunków ptaków wymienionych w punkcie 1.sierpień 2006 r.30 września 2007 r

* Zależnie od stopnia rozpoznania przedmiotu ochrony w danym nadleśnictwie termin zakończenia prac inwentaryzacyjnych może być skrócony

§  2.
1.
Kierując się regulacją § 7, ust. 4 zarządzenia wymienionego w tytule, ustala się zmodyfikowany tryb ustalania metodyki czynności bezpośrednio inwentaryzacyjnych.
2.
Za podstawę metodyki przyjmuje się, opracowane w Wydziale Ochrony Lasu Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, po zasięgnięciu opinii konsultantów naukowych DGLP, propozycje metodyki inwentaryzacji:
1)
siedlisk przyrodniczych, stanowiącą załącznik nr 2 do niniejszej decyzji;
2)
gatunków dzikiej fauny i flory, stanowiącą załącznik nr 3 do niniejszej decyzji;
3)
obszarów funkcjonalnych 6 gatunków ptaków wymienionych w § 1, pkt 1.
3.
Propozycje metodyk, o których mowa w ust. 2, zostaną zaprezentowane oraz przedyskutowane z członkami organu centralnego.
4.
Na podstawie dyskusji, o której mowa w ust. 3 i przyjętych ustaleń, Wydział Ochrony Lasu DGLP wprowadzi do wymienionych propozycji stosowne zmiany i uzupełnienia. Tak zmienione dokumenty, po zatwierdzeniu w drodze decyzji przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych, zostaną przesłane do poszczególnych regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych oraz zamieszczone na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.
§  3.
1.
Ustala się następujący skład organu centralnego, o którym mowa w § 2
Lp.Imię i nazwisko osoby wchodzącej w skład organu centralnego

(po uzyskaniu jej ustnej zgody na uczestnictwo w organie centralnym)

Pełniona funkcja w organie centralnymBliższa charakterystyka członka organu centralnego
1234
1.dr Ryszard Kapuścińskiprzewodniczący administracyjnyzastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych
członkowie:
2.Kazimierz Borkowskidziałacz Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski
3.dr Przemysław ChylareckiInstytut Zoologii PAN, OTOP
4.dr Axel Schwerkdziałacz Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski - specjalista w zakresie biegaczowatych
5.dr Krzysztof ŚwierkoszMuzeum Przyrodnicze, Uniwersytet Wrocławski - ekspert ds. siedlisk przyrodniczych i siedlisk roślin
6.dr Marek KellerKatedra Ochrony Lasu i Ekologii SGGW - ekspert ds. ptaków
7.dr Andrzej KepelStowarzyszenie "Salamandra"
8.Wojciech MrózInstytut Ochrony Przyrody PAN
9.Paweł PawlaczykKlub Przyrodników, PROP
10.prof. Zbigniew WitkowskiZakład Ekologii i Kształtowania Środowiska AWF Kraków - ekspert ds. bezkręgowców (chrząszcze, motyle)
11.dr Roman ZielonyZakład Urządzania Lasu SGGW Warszawa - ekspert ds. typologii siedlisk leśnych i ochrony przyrody w lasach
12.Piotr DerlaczZespół Natura 2000 DLOPiK, Ministerstwo Środowiska
13.przedstawiciele organów regionalnychczłonkowie towarzyszący
2.
W każdej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych powinny zostać powołane około dziesięcioosobowe organy regionalne, złożone z osób o odpowiednich zasobach wiedzy i zainteresowań, szczególnie przedstawiciele świata nauki, a także osoby wskazane przez wojewódzkich konserwatorów przyrody i dyrektorów parków krajobrazowych, a ponadto działacze organizacji pozarządowych oraz okręgowi działacze Polskiego Związku Łowieckiego. W razie potrzeby zaproszenie osób do pracy w organach regionalnych powinno być poprzedzone stosownym porozumieniem, o którym mowa w § 11 zarządzenia.
§  4.
1.
Inwentaryzacja objęta niniejszą decyzją w rozumieniu § 12, pkt 2 zarządzenia ma charakter działania akcyjnego.
2.
Zespoły inwentaryzacyjne, o których mowa w § 12, pkt 2, powinny składać się z nadleśniczych, pracowników biur odpowiedzialnych za ochronę przyrody, leśniczych i podleśniczych oraz osób: wydelegowanych przez wojewódzkich konserwatorów przyrody i dyrektorów parków krajobrazowych, wskazanych przez lokalne (regionalne albo krajowe) organizacje pozarządowe, a także pracowników placówek naukowo-badawczych, jak też oddelegowanych przez oddziały Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, jak również innych osób, których udział w pracach zespołów inwentaryzacyjnych nadleśniczy uzna za uzasadniony.
§  5.
1.
Naczelnik Wydziału Ochrony Lasu DGLP, dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych oraz nadleśniczowie sporządzą projekt planu finansowego przedsięwzięcia według następującego wzoru:
SporządzającyPozycja wydatkowaProjektowany koszt
Nadleśniczykoszt zebrania materiałów pomocowych oraz wykonania różnych ekspertyz poprzedzających inwentaryzację
Nadleśniczykoszt przeszkolenia zespołów inwentaryzacyjnych (poza kosztem utrzymania organów regionalnych, pokrywanym przez dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych)
koszt inwentaryzacji terenowej
koszt przesyłania materiałów z inwentaryzacji terenowej za pomocą sieci internetowej
inne wydatki (podać jakie)
Dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowychkoszt utrzymania organów regionalnych (udział w naradach i spotkaniach w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych; odprawa szkoleniowa dla zespołów inwentaryzacyjnych; działalność w punktach konsultacyjnych; wizytacje terenowe; weryfikacja materiałów przesłanych z nadleśnictw; sporządzenie raportu regionalnego
inne wydatki (podać jakie)
Naczelnik Wydziału Ochrony Lasu Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowychkoszt wytworzenia materiałów pomocniczych
koszt informatyzacji przedsięwzięcia
koszt działania organu centralnego (wynagrodzenie członków organu centralnego)
koszty sporządzenia raportu końcowego
inne wydatki (podać jakie)
2.
Dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych zracjonalizują koszty zaplanowane przez nadleśniczych, a następnie prześlą do Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych zestawienia zbiorcze projektu planowanych wydatków z podziałem na wydatki w nadleśnictwach oraz regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych.
3.
Naczelnik Wydziału Planowania i Analiz Ekonomicznych Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych zracjonalizuje wydatki projektowane przez dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych oraz Wydział Ochrony Lasu Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, a następnie zweryfikowaną dokumentację planistyczną przedłoży do zatwierdzenia dyrektorowi generalnemu Lasów Państwowych.
4.
Po zatwierdzeniu planu finansowego przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych - naczelnik Wydziału Planowania i Analiz Ekonomicznych DGLP zawiąże nową pozycję wydatkową funduszu leśnego.
5.
Zatwierdzony plan finansowy przedsięwzięcia zostanie przekazany do Wydziału Ochrony Lasu DGLP oraz regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych. Dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych przekażą właściwe plany do nadleśnictw.
6.
Na podstawie planów, o których mowa w ust. 5 naczelnik Wydziału Ochrony Lasu DGLP - współdziałając z komórką właściwą ds. zamówień publicznych, dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych oraz nadleśniczowie zawrą umowy finansowe odpowiednio z członkami: organu centralnego, organów regionalnych oraz uczestnikami zespołów inwentaryzacyjnych (niezależnie od innych umów, związanych z realizacją przedsięwzięcia, np. opracowywaniem aplikacji informatycznych czy pozyskiwaniem materiałów poprzedzających inwentaryzację terenową).
7.
Koszty poniesione w ramach zatwierdzonego planu finansowego przez nadleśnictwa, regionalne dyrekcje Lasów Państwowych oraz Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych będą pokryte przez fundusz leśny.
8.
Szczegółowy sposób regulowania zobowiązań przez fundusz leśny będzie omówiony podczas narady, jaką z udziałem służb finansowo-księgowych regionalnych dyrekcji LP przeprowadzi główna księgowa Lasów Państwowych.
§  6.
W sprawach nieuregulowanych niniejszą decyzją mają zastosowanie regulacje zarządzenia dyrektora generalnego Lasów Państwowych, na podstawie którego niniejsza decyzja została podjęta.
§  7.
Wszelkie problemy, jakie pojawią się w trakcie realizacji przedsięwzięcia inwentaryzacyjnego, należy rozstrzygać z użyciem internetowego punktu konsultacyjnego.
§  8.
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

PROPOZYCJA METODYKI INWENTARYZACJI SIEDLISK PRZYRODNICZYCH

1. Naczelnik Wydziału Informatyki DGLP spowoduje przygotowanie raportów identyfikujących potencjalne siedliska przyrodnicze (w rozumieniu dyrektyw dotyczących sieci Natura 2000) na podstawie bazy opisów taksacyjnych i przekaże je do nadleśnictw.

2. Naczelnik Wydziału Ochrony Lasu DGLP wskaże adres internetowy Ministerstwa Środowiska, pod którym znajdują się standardowe formularze danych (dane o siedliskach przyrodniczych).

3. Dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych oraz nadleśniczowie, wspólnie z członkami organu regionalnego, zgromadzą wszelkie dostępne zasoby danych o dotychczasowym rozpoznaniu siedlisk przyrodniczych, kierując się w tym zakresie regulacjami § 6 zarządzenia. Na podstawie raportów identyfikujących potencjalne siedliska przyrodnicze nadleśnictwa sporządzą wykazy wydzieleń spełniających te kryteria. Zbiory tych danych powinny zostać przydzielone do nadleśnictw jako materiał wykorzystywany w trakcie odpraw szkoleniowych i prac inwentaryzacyjnych.

4. Za podstawowy przewodnik metodyczny, służący do rozpoznawania siedlisk przyrodniczych (leśnych), uznaje się opracowanie pt.: "Ochrona przyrody w lasach. Poradnik dla pracowników Lasów Państwowych", wydane przez PWRiL. Wykaz typów siedlisk leśnych i nieleśnych zawiera tabela 1 oraz 2. W trakcie szkoleniowych odpraw w regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych spostrzeżenia, jakie powinny być dokonywane i utrwalane na raptularzu terenowym, będą szczegółowo omówione oraz zilustrowane konkretnymi przykładami.

5. Skład zespołów roboczych do przeprowadzenia inwentaryzacji w terenie ustala dyrektor RDLP. Nadleśniczy jest odpowiedzialny za instruktaż roboczy (przed każdorazowym wyjściem w teren członków zespołu), podczas którego powinien być określony teren działania, wykaz potencjalnych gatunków roślin i zwierząt oraz siedlisk przyrodniczych, jakich należy szukać lub potwierdzić wcześniejsze informacje o ich występowaniu.

6. Spostrzeżenia terenowe zespołów inwentaryzacyjnych są utrwalane w raptularzach (ankietach), których wzór przedstawia załącznik 5.

7. Dane zawarte w raptularzach terenowych, o których mowa w pkt. 6, są wprowadzane do raptularza informatycznego, a następnie przesyłane do regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych oraz Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

8. Organy regionalne z udziałem właściwych pracowników regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych analizują dane, o których mowa w pkt. 6. W miarę potrzeb przeprowadzają wizje terenowe. Dokonują odpowiednich zmian i uzupełnień. Szczególnie oceniają stopień reprezentatywności siedlisk przyrodniczych. Tak zweryfikowany materiał przesyłają elektronicznie do Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych jako raport regionalny.

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

PROPOZYCJA METODYKI INWENTARYZACJI DZIKIEJ FAUNY I FLORY

1. Naczelnik Wydziału Ochrony Lasu DGLP wskaże adres internetowy Ministerstwa Środowiska, pod którym znajdują się standardowe formularze danych (dane o gatunkach roślin i zwierząt).

2. Dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych oraz nadleśniczowie, wspólnie z członkami organu regionalnego zgromadzą wszelkie dostępne zasoby danych o dotychczasowym rozpoznaniu flory i fauny, kierując się w tym zakresie regulacjami § 6 zarządzenia. Zbiory tych danych powinny zostać podzielone według nadleśnictw, jako materiał do wykorzystywania w trakcie odpraw szkoleniowych i prac inwentaryzacyjnych.

3. Za podstawowy przewodnik metodyczny, służący do rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt (leśnych), uznaje się opracowanie pt.: "Ochrona przyrody w lasach. Poradnik dla pracowników Lasów Państwowych", wydane przez PWRiL. Pełny wykaz gatunków roślin i zwierząt leśnych oraz nieleśnych zawiera tabela 3 oraz 4.

4. W trakcie szkoleniowych odpraw w regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych spostrzeżenia, jakie powinny być dokonywane i utrwalane na raptularzu terenowym, będą szczegółowo omówione oraz zilustrowane konkretnymi przykładami.

5. Skład zespołów roboczych do przeprowadzenia inwentaryzacji w terenie ustala dyrektor RDLP. Nadleśniczy jest odpowiedzialny za instruktaż roboczy (przed każdorazowym wyjściem w teren członków zespołu), podczas którego powinien być określony teren działania, wykaz potencjalnych gatunków roślin i zwierząt oraz siedlisk przyrodniczych, jakich należy szukać lub potwierdzić wcześniejsze informacje o ich występowaniu.

6. Spostrzeżenia terenowe, dokonywane przez zespoły inwentaryzacyjne, są utrwalane w raptularzach (ankietach), których wzór przedstawia załącznik 6.

7. Dane zawarte w raptularzach terenowych, o których mowa w pkt. 6, są wprowadzane do raptularza informatycznego, a następnie przesyłane do regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych oraz Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

8. Organy regionalne z udziałem właściwych pracowników regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych zanalizują dane, o których mowa w pkt. 6. W miarę potrzeb przeprowadzą wizje terenowe. Dokonają odpowiednich zmian i uzupełnień. Szczególnie ocenią stopień reprezentatywności siedlisk przyrodniczych. Tak zweryfikowany materiał prześlą elektronicznie do Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych jako raport regionalny.

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

PROPOZYCJA METODYKI INWENTARYZACJI OBSZARÓW FUNKCJONALNYCH WYBRANYCH GATUNKÓW PTAKÓW

1. Na podstawie znajomości wymagań siedliskowych każdego z sześciu gatunków ptaków oraz zebranych informacji o miejscach żerowania i przebywania zespoły inwentaryzacyjne wyznaczą obszary funkcjonalne, oddzielnie dla każdego gatunku.

2. Informacje na temat wymagań siedliskowych wybranych gatunków ptaków są zawarte w publikacji pt.: "Ochrona przyrody w lasach. Poradnik dla pracowników Lasów Państwowych", wydanej przez PWRiL.

3. Wymienione obszary należy zaznaczyć na mapach przeglądowych nadleśnictw (w skali 1:25.000), na których są również zaznaczone siedliska ważne dla występowania danego gatunku. Na tej samej mapie zaznacza się obszary funkcjonalne wszystkich gatunków, jakie stwierdzono na danym terenie.