Przeprowadzenie w 1989 r. czerwcowego spisu rolniczego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1989.9.24

Akt utracił moc
Wersja od: 11 maja 1989 r.

ZARZĄDZENIE Nr 31
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 28 kwietnia 1989 r.
w sprawie przeprowadzenia w 1989 r. czerwcowego spisu rolniczego

(znak: RŻ-4-220-11)

W celu należytego przeprowadzenia w roku 1989 czerwcowego spisu rolniczego, o którym mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 1983 r. w sprawie przeprowadzania spisów w zakresie statystyki rolniczej i związanych z nimi obowiązków osób fizycznych (Dz. U. Nr 2, poz. 13) oraz w związku z pkt. 2 protokołu ustaleń nr 15/89 posiedzenia Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 13 kwietnia 1989 r. zarządza się, co następuje:

§  1.
1.
Czerwcowy spis rolniczy, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 1983 r. w sprawie przeprowadzania spisów w zakresie statystyki rolniczej i związanych z nimi obowiązków osób fizycznych (Dz. U. Nr 2, poz. 13), zwanej dalej "spisem" w 1989 r. zostanie przeprowadzony w dniach od 20 do 30 czerwca według stanu w pierwszym dniu spisu, metodą reprezentacyjną, tj. w wylosowanych indywidualnych gospodarstwach rolnych, 5% ogólnej ich liczby.
2.
Zasady losowania i sposób podawania do wiadomości prowadzących indywidualne gospodarstwa rolne, wylosowane do spisu zostaną ustalone odrębnie.
§  2.
1.
Wprowadza się formularze stosowane w spisie, oznaczone symbolami:
1)
R-72 - Reprezentacyjne badanie powierzchni i plonów w wylosowanych indywidualnych gospodarstwach rolnych, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia,
2)
R-19 - Spis pogłowia zwierząt gospodarskich i drobiu w wylosowanych indywidualnych gospodarstwach rolnych w 1989 r., według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia.
2.
Szczegółowy zakres i sposób przeprowadzenia spisu określa rozporządzenie, o którym mowa w § 1 ust. 1.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

R-72

REPREZENTACYJNE BADANIE POWIERZCHNI I PLONÓW

w wylosowanych gospodarstwach indywidualnych w 1989 roku

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

R-19

spis pogłowia zwierząt gospodarskich i drobiu w wylosowanych indywidualnych gospodarstwach rolnych w 1989 roku

grafika

Objaśnienia do formularza R-19

1.
Dotychczas obowiązująca w tym zakresie instrukcja nr 23 w ogólnych zasadach i podstawowych wyjaśnieniach problemowych jest nadal aktualna (mimo nie odpowiadającej - zmienionej numeracji wierszy).
2.
Rachmistrz spisowy (rzeczoznawca) przed przystąpieniem do spisu za II kwartał powinien ustalić z rolnikiem stan pogłowia zwierząt w gospodarstwie w końcu I kwartału i wpisać odpowiednio:

w dziale 1. Owce, rub. 1 wiersz 6 i 7,

w dziale 3. Bydło, rub. 1 wiersz 01 oraz w dziale 5. Trzoda chlewna, rub. 1 wiersz 01.

3.
W dziale 1. Owce w wierszu 3 należy podać liczbę sztuk zwierząt ubitych w gospodarstwie lub na zlecenie rolnika w rzeźni lokalnej z przeznaczeniem na: spożycie we własnym gospodarstwie, sprzedaż na targowiskach (bazarach), sprzedaż i wymianę międzysąsiedzką, darowizny oraz sprzedaż prywatną żywca rzeźnego agentom, pośrednikom, rzemieślnikom z przeznaczeniem do uboju (bez sprzedaży jednostkom skupu uspołecznionego).

W uboju gospodarczym należy również ująć zwierzęta ubite z konieczności, lecz tylko w przypadku, gdy chociaż część mięsa z ubitej sztuki przeznaczono do spożycia. W przypadku, gdy całe mięso ze sztuki ubitej z konieczności uznano za niezdatne do spożycia, należy sztukę tę ująć łącznie ze zwierzętami padłymi.

4.
W dziale 2. Drób, w części B dotyczącej uboju drobiu w gospodarstwie, należy wykazać liczbę ubitych w okresie półrocza w gospodarstwie na potrzeby własne rodziny, sprzedaż na rynku oraz z przeznaczeniem np. na darowizny, łącznie z prywatną sprzedażą drobiu, tj. poza jednostkami skupu uspołecznionego, z przeznaczeniem do uboju na bezpośrednie zaopatrzenie rynku.
5.
W dziale 3. Bydło (w. 06-13) i 5. Trzoda chlewna (w. 06-10) w części C "Rozchody w okresie kwartału" w wierszu:

- "ubój gospodarczy" - należy podać liczbę sztuk i wagę (przed ubojem) w kilogramach, zwierząt ubitych w gospodarstwie lub rzeźni lokalnej w ramach tzw. uboju gospodarczego, z przeznaczeniem na: spożycie własne rodziny, darowizny, wymianę międzysąsiedzką oraz sprzedaż rynkową mięsa;

- "sprzedaż jednostkom skupu uspołecznionego" - należy tu podać liczbę sztuk zwierząt sprzedanych na rzeź do skupu uspołecznionego, tzn. dostarczonych przez rolników do stałych punktów skupu GS "Samopomoc Chłopska", zakładów mięsnych, POZH i innych (np. zakładów kombinatu rolno-przemysłowego, pgr, spółdzielniom produkcyjnym, jednostkom "Społem"), odebranych bezpośrednio z zagród rolników zorganizowanym transportem przez ww. jednostki skupu uspołecznionego, które w wyniku demonopolizacji skupu i urynkowienia obrotu towarowego prowadzą skup żywca;

- "sprzedaż prywatna na rzeź agentom, pośrednikom, rzemieślnikom" - należy wykazać liczbę sztuk żywca rzeźnego sprzedanego po cenach wolnorynkowych prywatnym odbiorcom, tj. poza jednostkami skupu uspołecznionego, z przeznaczeniem do uboju;

- "sprzedaż do dalszego chowu" - należy podać liczbę sztuk zwierząt sprzedanych w obrotach międzysąsiedzkich i na wolnym rynku innym rolnikom z przeznaczeniem do dalszego chowu np. prosiąt, warchlaków, cieląt, jałówek, krów.

Badania przeprowadzono:Podpis osoby przeprowadzającej badanie:
1989kwietnia
rokm-cdzień
1989czerwca
rokm-cdzień
1989października
rokm-cdzień
1989stycznia
rokm-cdzień