Przeprowadzanie kontroli działalności inwestycyjnej w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.CZSW.2006.3.7

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 2006 r.

ZARZĄDZENIE Nr 18/06
Dyrektora Generalnego Służby Więziennej
z dnia 1 września 2006 r.
w sprawie przeprowadzania kontroli działalności inwestycyjnej w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 2 i pkt 3 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2002 r. Nr 207, poz. 1761, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie określa, w zakresie nieuregulowanym odrębnymi przepisami, szczegółowe zasady przeprowadzania kontroli działalności inwestycyjnej przez służbę inwestycyjną Biura Kwatermistrzowskiego Centralnego Zarządu Służby Więziennej, zwaną dalej "służbą inwestycyjną Biura Kwatermistrzowskiego", w okręgowych inspektoratach Służby Więziennej, zwanych dalej "okręgowymi inspektoratami".
2.
Kontrolę, o której mowa w ust. 1, przeprowadza się w celu sprawdzenia prawidłowości wykonywania powierzonych zadań inwestycyjnych, ujętych w planach inwestycyjnych okręgowych inspektoratów oraz jednostek podległych, pod względem legalności, celowości, rzetelności oraz racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi przyznanymi na ten cel, a także przestrzegania przepisów prawnych regulujących proces inwestycyjny.
§  2.
Kontrola działalności inwestycyjnej, polega w szczególności na:
1)
badaniu zgodności prowadzonych zadań inwestycyjnych z obowiązującymi przepisami prawa (przygotowanie i realizacja zadania pod kątem formalno - prawnym);
2)
badaniu efektywności realizacji zadania, w tym także w toku procesu inwestycyjnego;
3)
ujawnianiu niewykorzystanych rezerw oraz wykrywaniu innych nieprawidłowości w wykonywaniu zadań, niegospodarności, marnotrawstwa mienia i nadużyć;
4)
ustalaniu przyczyn oraz skutków stwierdzonych nieprawidłowości, jak również osób za nie odpowiedzialnych;
5)
wskazywaniu sposobów i środków umożliwiających usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości oraz uchybień.
§  3.
Kontrolę działalności inwestycyjnej prowadzi się w sposób umożliwiający:
1)
obiektywne stwierdzenie stanu faktycznego badanej sprawy;
2)
dostarczenie informacji niezbędnych do podejmowania decyzji;
3)
zapobieganie niekorzystnym zjawiskom w działalności inwestycyjnej;
4)
inicjowanie kierunków prawidłowego działania.
§  4.
1.
Kontrole działalności inwestycyjnej prowadzi się w sposób planowy i skoordynowany.
2.
W Biurze Kwatermistrzowskim Centralnego Zarządu opracowuje się okresowe plany kontroli, które zatwierdzane są przez Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.
3.
Dyrektor Generalny może zarządzić przeprowadzenie kontroli w każdej jednostce organizacyjnej Służby Więziennej.
§  5.
Kontrola działalności inwestycyjnej może być przeprowadzana jako:
1)
problemowa - obejmująca jedno lub więcej wybranych zagadnień/zadań z działalności inwestycyjnej w okręgowym inspektoracie lub jednostce podległej, realizującej określone zadanie inwestycyjne;
2)
doraźna - podejmowana w razie istotnej potrzeby (także, poza planem kontroli), zwłaszcza w przypadkach sygnalizowanych problemów lub nieprawidłowości w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej.
§  6.
Zakres kontroli problemowej działalności inwestycyjnej prowadzonej na szczeblu okręgowego inspektoratu, winien obejmować w szczególności:
1)
organizację służby inwestycyjnej;
2)
obsadę etatową (stanowiska, kwalifikacje, uprawnienia);
3)
zakres czynności poszczególnych funkcjonariuszy/pracowników zajmujących się zadaniami inwestycyjnymi;
4)
planowanie działalności służby inwestycyjnej (plan pracy i jego realizacja);
5)
kontrolę działalności inwestycyjnej w jednostkach podstawowych przez służbę inwestycyjną okręgowego inspektoratu;
6)
etapy przygotowania inwestycji:
a)
działania formalno - prawne tj. zgodność z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa, a zwłaszcza z ustawą z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717, z późn. zm.), ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 z późn. zm.), ustawą z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. Nr 19, poz. 177, z późn. zm.), ustawą z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2005 r. Nr 240, poz. 2027), rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690, z późn. zm), rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 18 maja 2004 r. w sprawie określenia metod i podstaw sporządzania kosztorysu inwestorskiego, obliczania planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym (Dz. U. Nr 130, poz. 1389), rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 2 września 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego (Dz. U. Nr 202, poz. 2072, z późn. zm.),
b)
prawidłowość wprowadzenia zadania do planu wydatków majątkowych na dany rok tj. zgodność - w szczególności - z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104, z późn. zm.) oraz rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 3 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu finansowania inwestycji z budżetu państwa (Dz. U. Nr 120, poz. 831) w zakresie:

– przygotowania programu inwestycji (uzgodnienia, zatwierdzenie),

– opracowania koncepcji (uzgodnienia, zatwierdzenie),

– opracowania dokumentacji (procedura zamówień publicznych, umowa zlecenia, opiniowanie, zatwierdzenie),

– wybór wykonawcy (procedura zamówień publicznych, warunki umowy, harmonogram robót).

7)
realizację inwestycji (pozwolenie na budowę z projektem budowlanym, przekazanie placu budowy, nadzór inwestorski i autorski, dziennik budowy, harmonogram rzeczowo - finansowy robót, protokoły odbiorów częściowych lub końcowych, dostawy inwestorskie, faktury, korekty, sprawozdania, nadzory, kontrole wewnętrzne, uzgodnienia, wpisy, notatki);
8)
zakończenie budowy - inwestycji (odbiory, terminowość, zawiadamianie właściwych organów, pozwolenie na użytkowanie, rozliczenie ostateczne inwestycji, przekazanie użytkownikowi).
§  7.
1.
Zakres kontroli doraźnej działalności inwestycyjnej obejmuje działania, o których mowa w § 6 pkt 7 - 8 zarządzenia, a także inne, wynikające z zarządzenia Dyrektora Generalnego Służby Więziennej o przeprowadzaniu kontroli.
2.
Przedmiotem kontroli doraźnej może być, w szczególności, problematyka:
1)
pozyskania dodatkowych miejsc zakwaterowania;
2)
rozbudowy i modernizacji zaplecza logistycznego w jednostkach podstawowych;
3)
zakupów środków trwałych;
4)
zmiany zakresu rzeczowego lub rozszerzenia zadania inwestycyjnego w stosunku do zatwierdzonej dokumentacji;
5)
bieżących zagrożeń w toku prowadzonego procesu inwestycyjnego;
6)
innych zdarzeń wymagających bezpośredniego udziału przedstawiciela służby inwestycyjnej Biura Kwatermistrzowskiego Centralnego Zarządu w celu podjęcia stosownej decyzji;
7)
szkolenia funkcjonariuszy służb inwestycyjnych zajmujących się problematyką inwestycyjną.
§  8.
Każdorazowy pobyt funkcjonariuszy, przeprowadzających czynności kontrolne w zakresie działalności inwestycyjnej w jednostce, w której realizowana jest budowa, wpisywany jest do książki wizytacji, stanowiąc potwierdzenie kontroli budowy. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości na budowie - w sprawach wymagających podjęcia natychmiastowych działań - kontrolujący wydają kierownikowi jednostki kontrolowanej doraźne zalecenia i dokonują odpowiedniego wpisu, powiadamiając jednocześnie o tych nieprawidłowościach dyrektora okręgowego Służby Więziennej.
§  9.
Do wykonania kontroli działalności inwestycyjnej przez funkcjonariuszy służby inwestycyjnej Biura Kwatermistrzowskiego Centralnego Zarządu, uprawnia zarządzenie Dyrektora Generalnego Służby Więziennej o przeprowadzaniu kontroli oraz legitymacja służbowa kontrolującego.
§  10.
Jeżeli kontrola jest przeprowadzana przez kilku specjalistów branży budowlanej, zarządzający kontrolę wyznacza przewodniczącego zespołu, który dokonuje podziału czynności między kontrolującymi.
§  11.
Kontrolę przeprowadza się w dniach i godzinach pracy obowiązujących w jednostce kontrolowanej lub na terenie budowy.
§  12.
W zakresie nieuregulowanym w niniejszym zarządzeniu, w tym w szczególności w sprawach dotyczących dokumentowania i wykorzystania wyników kontroli, stosuje się odpowiednio rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 sierpnia 2003 r. w sprawie trybu przeprowadzania kontroli jednostek organizacyjnych Służby Więziennej (Dz. U. Nr 151, poz. 1470).
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.