Przekazywanie w sieci intranetowej Straży Granicznej informacji jawnych za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGSG.2009.11.70

Akt utracił moc
Wersja od: 15 lutego 2018 r.

DECYZJA Nr 235
KOMENDANTA GŁÓWNEGO STRAŻY GRANICZNEJ
z dnia 23 września 2009 r.
w sprawie przekazywania w sieci intranetowej Straży Granicznej informacji jawnych za pośrednictwem poczty elektronicznej

Na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 12 października o Straży Granicznej (Dz. U. z 2005 r. Nr 234, poz. 1997, Nr 90, poz. 757, z 2006 r. Nr 104, poz. 708, Nr 104, poz. 711, Nr 170, poz. 1218, z 2007 r. Nr 82, poz. 558, Nr 57, poz. 390, Nr 82, poz. 558, z 2008 r. Nr 86, poz. 521, Nr 195, poz. 1199, Nr 216, poz. 1367, Nr 227, poz. 1505 oraz z 2009 r. Nr 22, poz. 120), ustala się, co następuje:

Rozdział  I

Przepisy ogólne

§  1. 
Decyzja określa zasady obiegu informacji jawnych w formie elektronicznej przekazywanych w sieci intranetowej Straży Granicznej, za pośrednictwem poczty elektronicznej:
§  2. 
1. 
Za pośrednictwem poczty elektronicznej, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, mogą być przesyłane informacje jawne bez uszczerbku dla przepisów w sprawie obiegu i archiwizacji dokumentów.
2. 
Wyłącznie za pośrednictwem poczty elektronicznej przesyła się następujące informacje:
1)
komunikaty dotyczące zmian personalnych i zastępstw na stanowiskach kierowniczych w Straży Granicznej;
2)
informacje o charakterze organizacyjno-porządkowym w szczególności informacje o wszelkiego rodzaju uroczystościach, szkoleniach, terminach egzaminów itp.;
3)
informacje o wynikach rocznego testu sprawności fizycznej funkcjonariuszy;
4)
informacje dotyczące aktualizacji systemu kadrowego;
5)
projekty wykazów dokumentów zakwalifikowanych jako dokumenty niearchiwalne oznaczone symbolem "Bc" do brakowania/zniszczenia;
6)
informacje dotyczące wypracowanych nadgodzin przez funkcjonariuszy oraz pracowników Straży Granicznej;
7)
informacje o publikacjach opracowań, materiałów itp. w sieci intranetowej;
8)
miesięczne informacje o przeprowadzonych postępowaniach wyjaśniających i dyscyplinarnych;
9)
projekty programów szkoleń kwalifikowanych, szkoleń specjalistycznych i kursów doskonalących przesyłane do jednostek i komórek organizacyjnych Straży Granicznej w celu analizy i uzgodnień;
10)
projekty robocze dokumentów jawnych (pism) przekazywane właściwym przełożonym w celu akceptacji;
11) 1
 meldunki sytuacyjne i okresowe w ramach systemu służb dyżurnych operacyjnych Straży Granicznej;
12) 2
 dobowy meldunek sytuacyjny Komendy Głównej Straży Granicznej.
3. 
Przesyłanie informacji związanych z procesem opiniowania aktów prawnych za pośrednictwem poczty elektronicznej odbywa się z uwzględnieniem przepisów dotyczących opiniowania i uzgadniania aktów prawnych w Straży Granicznej.
§  3. 
Użyte w decyzji określenia oznaczają:
1)
komórka organizacyjna - komórka organizacyjna Komendy Głównej Straży Granicznej;
2) 3
 jednostka organizacyjna - Komenda Główna Straży Granicznej, Biuro Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, oddział Straży Granicznej, ośrodek szkolenia Straży Granicznej, ośrodek Straży Granicznej, placówka Straży Granicznej, dywizjon Straży Granicznej;
3)
administrator - osoba zajmująca się zarządzaniem aplikacją serwera poczty elektronicznej w szczególności w zakresie niezawodności oraz poprawności działania;
4)
pomocnik administratora - osoba zajmująca się obsługą użytkowników końcowych systemu poczty elektronicznej w danej komórce organizacyjnej lub jednostce organizacyjnej;
5)
użytkownik poczty elektronicznej - osoba, która wysyła informacje (nadawca) lub osoba, do której informacja jest adresowana (adresat);
6)
poczta elektroniczna - aplikacja komputerowa używana do tworzenia, wysyłania, odbierania i przekazywania informacji jawnych tekstowych, graficznych, fonicznych i wizyjnych przy wykorzystaniu urządzeń i oprogramowania centralnego systemu obejmująca swoim zasięgiem komórki organizacyjne i jednostki organizacyjne;
7)
informacja - jest to treść jawna, o której mowa w § 2 ust. 2, przekazywana za pośrednictwem poczty elektronicznej;
8)
log - chronologiczny zapis zawierający informacje o zdarzeniach i działaniach systemu/aplikacji.

Rozdział  II

Zasady korzystania z poczty elektronicznej

§  4. 
Dyrektor Biura Łączności i Informatyki Komendy Głównej Straży Granicznej:
1)
wyznacza administratora;
2)
zapewnia właściwe przygotowanie i konfigurację sprzętu komputerowego służącego do przekazywania informacji w formie elektronicznej za pośrednictwem poczty elektronicznej;
3)
zapewnia przechowywanie logów do poczty elektronicznej przez okres 1 roku.
§  5. 
1. 
Pomocnika administratora wyznacza:
1)
w komórkach organizacyjnych - kierownik tej komórki organizacyjnej;
2)
w oddziałach i ośrodkach szkolenia - Naczelnik Wydziału Łączności i Informatyki;
3) 4
 w Biurze Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej i ośrodkach - osoba upoważniona przez Komendanta Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej albo komendanta ośrodka Straży Granicznej.
2. 
W uzasadnionych przypadkach podmioty określone w ust. 1 uprawnione są do wyznaczania dodatkowych pomocników administratora.
3. 
Do obowiązków pomocnika administratora należy:
1)
inicjowanie procedury założenia użytkownikowi konta w poczcie elektronicznej;
2)
udzielanie pomocy administratorowi:
a)
w odzyskiwaniu zapomnianego przez użytkownika hasła do poczty elektronicznej,
b)
w diagnozowaniu problemów związanych z funkcjonowaniem poczty elektronicznej;
3)
udzielanie użytkownikowi pomocy przy:
a)
archiwizacji poczty elektronicznej,
b)
przenoszenia konta poczty elektronicznej na inny komputer;
4)
rozwiązywanie podstawowych problemów związanych z obsługą poczty elektronicznej;
5)
dokonfigurowywanie użytkownika.
4. 
W celu umożliwienia sprawnej realizacji obowiązków pomocnika administratora, o których mowa w ust. 3, administrator udziela mu niezbędnej pomocy.
§  6. 
1. 
Informacje przekazywane za pośrednictwem poczty elektronicznej, powinny zawierać co najmniej:
1)
określenie jakiej sprawy informacja dotyczy w polu "Temat";
2)
treść informacji;
3)
liczbę załączników;
4)
dane nadawcy informacji, umieszczane pod treścią w szczególności określenie komórki organizacyjnej lub jednostki organizacyjnej, stanowisko, imię i nazwisko;
5)
numer telefonu nadawcy;
6)
datę wykonania informacji.
2. 
Treść informacji należy redagować bezpośrednio w polu tekstowym edytora tekstu poczty elektronicznej (e-maila).
3. 
Załączniki powinny być dołączane tylko wtedy, gdy brak jest możliwości zamieszczenia treści informacji bezpośrednio w polu tekstowym.
§  7. 
1. 
W przypadku awarii systemu poczty elektronicznej, informacje mogą być przekazywane w formie tradycyjnej (papierowej).
2. 
Informacje przekazywane do kierowników jednostek organizacyjnych i komórek organizacyjnych lub ich zastępców, przekazuje się również do sekretariatów jednostek organizacyjnych i komórek organizacyjnych, z zastrzeżeniem ust. 3;
3. 
Informacje przekazywane do komendantów placówek i dywizjonów lub ich zastępców, przekazuje się również do służby dyżurnej tych placówek i dywizjonów.
§  8. 
Użytkownicy poczty elektronicznej zobowiązani są do systematycznego i bieżącego odbioru poczty w ciągu dnia, a przynajmniej na początku i na końcu dnia pracy, przeglądania zawartości oraz przekazywania jej według kompetencji lub polecenia nadawcy.
§  9. 
Użytkownicy poczty elektronicznej, zobowiązani są do bieżącego porządkowania informacji przekazywanych za pośrednictwem poczty elektronicznej.
§  10. 
Użytkownik poczty elektronicznej w przypadku planowanej nieobecności jest zobowiązany przekierować przychodzącą pocztę elektroniczną do osoby zastępującej lub współpracownika.

Rozdział  III

Zalecenia dotyczące bezpieczeństwa poczty elektronicznej

§  11. 
Z konta poczty elektronicznej może korzystać tylko użytkownik poczty elektronicznej, któremu zostało ono przydzielone.
§  12. 
1. 
Nie wolno udostępniać konta i hasła dostępu innym osobom.
2. 
W przypadku stwierdzenia wykorzystania konta przez inną osobę niż użytkownik poczty elektronicznej, jest on zobowiązany do natychmiastowego pisemnego powiadomienia o tym fakcie pomocnika administratora.
3. 
Pomocnik administratora podejmuje czynności zmierzające do wyjaśnienia okoliczności zdarzenia i powiadamia o wynikach ustaleń administratora.
§  13. 
Zablokowanie dostępu do konta użytkownika poczty elektronicznej lub usunięcie konta przez administratora, może nastąpić w przypadku stwierdzenia:
1)
użycia konta niezgodnie z jego przeznaczeniem lub dopuszczenia do niego osób nieuprawnionych;
2)
naruszenia lub próby naruszenia przez użytkownika poczty elektronicznej integralności i bezpieczeństwa systemu;
3)
przeglądania, modyfikowania i kopiowania bez zezwolenia zasobów innego użytkownika poczty elektronicznej lub zasobów systemowych;
4)
posługiwania się fałszywymi informacjami w celu uzyskania dostępu do zasobów systemu;
5)
naruszenia przepisów o ochronie tajemnic prawnie chronionych lub o ochronie praw autorskich odnoszących się do oprogramowania eksploatowanego przez użytkowników poczty elektronicznej.

Rozdział  IV

Przepisy końcowe

§  14. 
W odniesieniu do informacji w formie elektronicznej, o których mowa w § 2 ust. 2, nie mają zastosowania przepisy w sprawie instrukcji kancelaryjnej oraz jednolitego rzeczowego wykazu akt Straży Granicznej.
§  15. 
Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia podpisania.
1 § 2 ust. 2 pkt 11 dodany przez § 1 decyzji nr 331 z dnia 15 grudnia 2009 r. (Dz.Urz.KGSG.09.15.97) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 lutego 2010 r.
2 § 2 ust. 2 pkt 12 dodany przez § 1 decyzji nr 331 z dnia 15 grudnia 2009 r. (Dz.Urz.KGSG.09.15.97) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 lutego 2010 r.
3 § 3 pkt 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 decyzji nr 31 z dnia 6 lutego 2014 r. (Dz.Urz.KGSG.2014.39) zmieniającej nin. decyzję z dniem 6 lutego 2014 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 decyzji nr 43 z dnia 15 lutego 2018 r. (Dz.Urz.KGSG.2018.31) zmieniającej nin. decyzję z dniem 15 lutego 2018 r.

4 § 5 ust. 1 pkt 3:

- dodany przez § 1 pkt 2 decyzji nr 31 z dnia 6 lutego 2014 r. (Dz.Urz.KGSG.2014.39) zmieniającej nin. decyzję z dniem 6 lutego 2014 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 decyzji nr 43 z dnia 15 lutego 2018 r. (Dz.Urz.KGSG.2018.31) zmieniającej nin. decyzję z dniem 15 lutego 2018 r.