Przedpłaty na nabycie ciągników przez rolników indywidualnych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1976.19.36

Akt utracił moc
Wersja od: 20 listopada 1976 r.

ZARZĄDZENIE Nr 148
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 28 października 1976 r.
w sprawie przedpłat na nabycie ciągników przez rolników indywidualnych.

Na podstawie art. 11 ust 5 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. Prawo bankowe (Dz. U. Nr 20, poz. 108) i § 6 ust. 2 uchwały Nr 221 Rady Ministrów z dnia 7 września 1973 r. w sprawie sprzedaży zespołom i rolnikom indywidualnym ciągników, przyczep, maszyn i narzędzi rolniczych (Monitor Polski Nr 40, poz. 239) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zleca się bankom spółdzielczym rozpoczęcie z dniem 1 grudnia 1976 r. przyjmowania od rolników indywidualnych przedpłat na nabycie w latach 1978-1980 ciągników przeznaczonych do sprzedaży w tym trybie.
§  2.
1.
Przedpłaty będą przyjmowane od rolników indywidualnych, którzy zostaną zakwalifikowani do nabycia ciągników przez naczelnika gminy, na specjalne książeczki oszczędnościowe.
2.
Naczelnik gminy przy kwalifikowaniu rolników indywidualnych do nabycia ciągników, po uprzednim uzgodnieniu z rolnikiem typu ciągnika, ustala rok nabycia ciągnika biorąc pod uwagę liczbę ciągników przeznaczonych do sprzedaży w trybie przedpłat w poszczególnych latach.
3.
Naczelnik gminy przekazuje właściwemu bankowi spółdzielczemu wykaz rolników indywidualnych zakwalifikowanych do nabycia ciągników w poszczególnych latach z określeniem typów ciągników.
4.
Bank spółdzielczy zawiadamia rolnika o zakwalifikowaniu go do nabycia ciągnika ze wskazaniem roku nabycia i terminu wniesienia przedpłaty.
§  3.
1.
Przedpłaty mogą być wnoszone jednorazowo lub w ratach.
2.
Jednorazowe wniesienie przedpłaty lub wniesienie pierwszej wpłaty powinno nastąpić w terminie 60 dni od daty doręczenia rolnikowi zawiadomienia banku spółdzielczego o zakwalifikowaniu go do nabycia ciągnika.
3.
Przedpłaty w ratach powinny być wnoszone według następujących zasad:
1)
pierwsza wpłata wynosi:
a)
50 % ceny ciągnika, jeżeli rolnik został zakwalifikowany do nabycia ciągnika w 1978 roku,
b)
30 % ceny ciągnika, jeżeli rolnik został zakwalifikowany do nabycia ciągnika w 1979 roku,
c)
20 % ceny ciągnika, jeżeli rolnik został zakwalifikowany do nabycia ciągnika w 1980 roku,
2)
reszta należności powinna być wpłacona w równych ratach półrocznych, ustalonych w takiej wysokości, aby całkowita przedpłata na nabycie ciągnika została wniesiona do końca roku kalendarzowego poprzedzającego rok nabycia ciągnika.
4.
Nie wniesienie pierwszej wpłaty lub każdej następnej raty w ustalonym terminie może spowodować przesunięcie terminu nabycia ciągnika na rok następny.
§  4.
1.
Ustalenie wysokości pierwszej wpłaty oraz pozostałych rat następuje według ceny ciągnika obowiązującej w dniu wniesienia pierwszej wpłaty.
2.
Sprzedaż ciągnika w trybie przedpłat następuje po cenie obowiązującej w dniu jego wydania.
§  5.
O kolejności nabycia ciągnika w danym roku decyduje data całkowitego wniesienia przedpłaty.
§  6.
1.
W przypadku przesunięcia terminu nabycia ciągnika lub w razie rezygnacji rolnika z nabycia ciągnika, bank spółdzielczy rozdysponuje nadwyżkę ciągników na rzecz rolników zakwalifikowanych do nabycia ciągników w następnej kolejności, biorąc pod uwagę wysokość wniesionych przedpłat.
2.
W razie rezygnacji z nabycia ciągnika rolnik otrzymuje zwrot wniesionej przedpłaty wraz z należnymi odsetkami.
§  7.
Szczegółowy tryb wnoszenia przedpłat na zakup ciągników określi Prezes Banku Gospodarki Żywnościowej w porozumieniu z Prezesem Zarządu Głównego Centralnego Związku Rolniczych Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
§  8.
Zarządzenia wchodzi w życie z dniem 1 grudnia 1976 r.