Prowadzenie dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem służbowym funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGSG.2007.5.51

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 października 2023 r.

ZARZĄDZENIE Nr 55
KOMENDANTA GŁÓWNEGO STRAŻY GRANICZNEJ
z dnia 14 maja 2007 r.
w sprawie prowadzenia dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem służbowym funkcjonariuszy Straży Granicznej

Na podstawie art. 50a ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2005 r. Nr 234, poz. 1997, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711 i Nr 170, poz. 1218 oraz z 2007 r. Nr 57, poz. 390 i Nr 82, poz. 558) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Zarządzenie określa sposób prowadzenia przez przełożonych dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem służbowym funkcjonariuszy Straży Granicznej, zwanych dalej "funkcjonariuszami", sposób prowadzenia akt osobowych oraz wzory dokumentów w tych sprawach w zakresie nieuregulowanym innymi przepisami wydanymi na podstawie ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej, zwanej dalej ustawą"."
§  2. 
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1) 1
 jednostka organizacyjna Straży Granicznej - Komendę Główną Straży Granicznej, Wyższą Szkołę Straży Granicznej, Biuro Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, oddział Straży Granicznej, ośrodek szkolenia Straży Granicznej albo ośrodek Straży Granicznej;
2)
sprawy osobowe - sprawy osobowe w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie art. 85 ust. 1 pkt 1 ustawy;
3)
przełożony właściwy w sprawach osobowych - przełożonego właściwego w sprawach osobowych w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie art. 85 ust. 1 pkt 1 ustawy;
4) 2
 komórka kadrowa - Wydział Spraw Osobowych Biura Kadr i Szkolenia Komendy Głównej Straży Granicznej, komórka właściwa w sprawach kadrowych Wyższej Szkoły Straży Granicznej, komórka właściwa w sprawach kadrowych w Biurze Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, wydział kadr i szkolenia w komendzie oddziału Straży Granicznej, wydział kadr albo wydział kadr i organizacji w ośrodku szkolenia Straży Granicznej oraz komórka właściwa w sprawach kadr i szkolenia ośrodka Straży Granicznej.
§  3. 
1. 
Dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem służbowym funkcjonariuszy prowadzi się w formie teczek akt osobowych funkcjonariuszy, zwanych dalej "aktami osobowymi".
2.  3
 Dla każdego z funkcjonariuszy zakłada się i prowadzi jedne akta osobowe, bez względu na ilość i długość ewentualnych przerw pomiędzy okresami pozostawania przez nich poza służbą w Straży Granicznej. Akta osobowe jednego funkcjonariusza mogą zostać podzielone na tomy w przypadku, gdy objętość dotychczas prowadzonych akt utrudnia dalsze jego prowadzenie. Ta zasada dotyczy również tworzenia kolejnych tomów akt osobowych.
3. 
Funkcjonariuszom przywróconym albo ponownie przyjętym do służby w Straży Granicznej nie zakłada się nowych akt osobowych, ale dalej prowadzi dotychczasowe akta osobowe, po ich przejęciu z archiwum Straży Granicznej.
4. 
W aktach osobowych przejętych do dalszego prowadzenia z archiwum Straży Granicznej dokonuje się wymiany dotychczasowych okładek na nowe oraz, jeżeli jest to konieczne dla dostosowania akt do wymogów określonych w zarządzeniu:
1)
porządkuje zawarte w aktach dokumenty lub,
2)
sporządza nowy zeszyt ewidencyjny funkcjonariusza, lub,
3)
wypełnia nowe spisy części akt osobowych, w przypadku gdy dotychczasowe spisy stały się nieaktualne w związku z przeprowadzonymi poprzednio czynnościami archiwizacyjnymi.
5. 
Dotychczasowe:
1)
okładki akt osobowych, po sporządzeniu potwierdzonych za zgodność kserokopii przedniej zewnętrznej i przedniej wewnętrznej strony okładki, przekazuje się do brakowania zgodnie z odrębnymi przepisami w sprawie brakowania dokumentów;
2)
spisy części akt osobowych włącza się do części pierwszej akt osobowych.
§  4. 
1. 
Akta osobowe zakłada się w jednostce organizacyjnej Straży Granicznej, w której nastąpiło nawiązanie stosunku służbowego z funkcjonariuszem, niezwłocznie po nawiązaniu tego stosunku.
2.  4
 Akta osobowe prowadzi się w jednostce organizacyjnej Straży Granicznej kierowanej przez przełożonego właściwego w sprawach osobowych funkcjonariusza. W przypadku przeniesienia funkcjonariusza do dalszego pełnienia służby w innej jednostce organizacyjnej Straży Granicznej, jego akta osobowe niezwłocznie przekazuje się do komórki kadrowej jednostki organizacyjnej Straży Granicznej właściwej ze względu na miejsce pełnienia służby.
3. 
Prowadzenie akt osobowych kończy się w jednostce organizacyjnej Straży Granicznej kierowanej przez przełożonego, który w dniu rozwiązania albo wygaśnięcia stosunku służbowego był przełożonym właściwym w sprawach osobowych dla danego funkcjonariusza. Prowadzenie akt kończy się niezwłocznie po zakończeniu czynności związanych z rozwiązaniem albo wygaśnięciem stosunku służbowego funkcjonariuszy.
4. 
Czynności, o których mowa w § 3 ust. 4 i 5, dokonuje się w jednostce organizacyjnej Straży Granicznej właściwej ze względu na miejsce pełnienia służby funkcjonariusza po ich przywróceniu albo ponownym przyjęciu do służby.
§  5. 
Akta osobowe, po zakończeniu ich prowadzenia, przekazuje się do archiwum Straży Granicznej.
§  6. 
1. 
Czynności związane z zakładaniem, prowadzeniem i kończeniem prowadzenia akt osobowych realizowane są w komórkach kadrowych.
2.  5
 Funkcjonariusze lub pracownicy komórki kadrowej wykonują czynności, o których mowa w ust. 1, zgodnie z zakresem posiadanego upoważnienia i uprawnienia.
3.  6
 (uchylony).
4. 
Przekazanie akt osobowych do dalszego prowadzenia innej osobie w tej samej komórce kadrowej odbywa się protokolarnie.
§  7.  7
1. 
Akta osobowe składają się z:
1)
okładki;
2)
trzech części o charakterze stałym;
3) 8
 części dyscyplinarnej - zakładanej i prowadzonej w okresach przechowywania w aktach osobowych dokumentów dotyczących spraw dyscyplinarnych funkcjonariuszy, w terminach wynikających z ustawy;
4)
karty wypożyczeń;
5)
kart na fotografie funkcjonariusza - o ile zostały włączone do akt osobowych.
2. 
Akta osobowe, w przypadku podzielenia ich na tomy, składają się z:
1)
pierwszego tomu obejmującego całość akt osobowych prowadzonych do momentu założenia tomu drugiego;
2)
kolejnego tomu, który składa się z:
a)
okładki,
b)
kontynuacji części drugiej i trzeciej akt osobowych,
c)
części dyscyplinarnej, o której mowa w ust. 1 pkt 3, dla spraw zakończonych w okresie prowadzenia danego tomu akt osobowych.
§  7a.  9
1. 
Zakładając kolejny tom akt osobowych:
1)
zamyka się prowadzenie części drugiej i trzeciej poprzedniego tomu akt osobowych poprzez:
a)
dokonanie w spisie dokumentów włączonych do danej części akt osobowych adnotacji o następującej treści: "W dniu ........ założono ..... tom akt osobowych rozpoczynający się od pozycji ......" wpisując właściwą datę, numer tomu i pozycję,
b)
podkreślenie trwałym środkiem piszącym koloru czerwonego pozycji w spisie dokumentów, o którym mowa w lit. a, pod którą wpisano ostatni dokument włączony do poprzedniego tomu akt osobowych i dokonanie adnotacji o następującej treści: "Prowadzenie ..... części zakończono na pozycji ....";
2)
na pierwszej stronie zeszytu ewidencyjnego wpisuje się adnotację o następującej treści: "W dniu ..... założono ..... tom akt osobowych";
3)
zachowuje się ciągłość numeracji pozycji w spisie dokumentów, o którym mowa w pkt 1 lit. a.
2. 
Osoba dokonująca adnotacji, o których mowa w ust. 1, składa pod nimi podpis z podaniem stopnia, imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego.
§  8. 
1. 
Na przedniej zewnętrznej stronie okładki akt osobowych wpisuje się:
1)
w lewym górnym rogu - numer akt osobowych;
2)
w środkowej części - nazwisko, imię, imię ojca i rok urodzenia funkcjonariusza.
2. 
Na przedniej wewnętrznej stronie okładki:
1)
przykleja się fotografię funkcjonariusza o wymiarach 6 cm x 9 cm, w ubiorze wyjściowym z aktualnie posiadanym stopniem, na której w dolnej części przystawia się pieczęć;
2)
w prawym dolnym rogu wpisuje się nazwę jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, w której akta osobowe zostały założone oraz datę założenia akt osobowych;
3)
pod nazwą jednostki organizacyjnej Straży Granicznej osoba zakładająca akta osobowe składa podpis z podaniem stopnia, imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego.
3. 
W celu ułatwienia identyfikacji akt osobowych, na grzbiecie akt można wpisać nazwisko i imię funkcjonariusza, którego akta dotyczą.
3a.  10
 W przypadku podzielenia akt osobowych na tomy:
1)
każdy tom oznacza się w prawym górnym rogu przedniej zewnętrznej strony okładki oraz w górnej części grzbietu akt cyfrą rzymską oznaczającą numer danego tomu;
2)
na przedniej zewnętrznej stronie okładki pierwszego tomu pod oznaczeniem numeru tomu zamieszcza się informację o łącznej liczbie tomów, wpisując adnotację następującej treści: "I z.....". W przypadku podzielenia akt osobowych na kolejne tomy zmianę informacji o łącznej liczbie tomów nanosi się kolorem czerwonym poprzez:
a)
skreślenie pierwotnego wpisu o łącznej liczbie tomów jedną poziomą linią w sposób umożliwiający jego odczytanie,
b)
wpisanie nowej liczby tomów pod skreślonym zapisem,
c)
potwierdzenie skreślenia czytelnym podpisem osoby dokonującej tej czynności;
3)
na przedniej wewnętrznej stronie okładki tomu drugiego i następnych w lewym górnym rogu dokonuje się adnotacji o następującej treści: "W dniu..... założono..... tom akt osobowych";
4)
do okładek tomu drugiego i następnych przepisy ust. 1, ust. 2 pkt 2 i 3 oraz ust. 3 stosuje się odpowiednio.
4.  11
 Nanoszenie klauzuli tajności na okładkach akt osobowych odbywa się zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 6 ust. 9 ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. Nr 182, poz. 1228), zwanej dalej "ustawą o ochronie informacji niejawnych".
5. 
Opis okładki akt osobowych stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  9. 
1. 
Na przedniej wewnętrznej stronie okładki akt osobowych przykleja się nie więcej niż cztery kolejne fotografie funkcjonariusza. W przypadku konieczności włączenia do akt osobowych kolejnych fotografii, do akt dołącza się dodatkowe karty na fotografie funkcjonariusza.
2. 
Karty na fotografie funkcjonariusza są dwustronne i zawierają treść odpowiadającą treści zawartej na poprzedniej wewnętrznej stronie okładki akt osobowych, z tym, że na górze karty umieszcza się napis "Karta na fotografie funkcjonariusza" i zamiast wyrazów "Osoba zakładająca akta" zamieszcza się wyrazy "Osoba zakładająca kartę". Na każdej stronie karty przykleja się nie więcej niż cztery fotografie. Karty na fotografie numeruje się rozpoczynając od liczby "1".
3. 
Osoba, która dołączyła do akt osobowych kartę na fotografie funkcjonariusza, zamieszcza na przedniej wewnętrznej stronie okładki akt osobowych adnotację o następującej

treści: "W dniu ...... dołączono do akt osobowych kartę na fotografie funkcjonariusza nr ......".

4.  12
 Karty na fotografie umieszcza się przed kartą kontrolną akt osobowych.
§  10. 
1. 
Część pierwsza akt osobowych obejmuje w następującej kolejności:
1)
kartę kontrolną akt osobowych, której wzór określa załącznik nr 2 do zarządzenia;
2)
zeszyt ewidencyjny funkcjonariusza, którego wzór określa załącznik nr 3 do zarządzenia;
3)
dokumenty wytworzone i zgromadzone w toku postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 31 ust. 3 ustawy;
4)
włączane w kolejności chronologicznej, o ile zgodnie z zarządzeniem zajdzie taka potrzeba:
a)
potwierdzone za zgodność kserokopie przedniej zewnętrznej i przedniej wewnętrznej strony okładki akt osobowych, która podlegała wymianie po przejęciu akt z archiwum Straży Granicznej,
b)
dotychczasowe spisy części akt osobowych,
c)
nowy zeszyt ewidencyjny funkcjonariusza,
d)
wypełnione karty wypożyczeń akt osobowych,
e)
karty uzupełniające zeszyt ewidencyjny.
2. 
Część druga akt osobowych obejmuje:
1)
postanowienia i rozkazy o mianowaniu na stopnie Straży Granicznej oraz wnioski w tych sprawach;
2)
postanowienia, decyzje, rozkazy o nadaniu odznaczeń państwowych i resortowych oraz wnioski w tych sprawach;
3)
rozkazy i informacje o wyróżnieniu oraz wnioski w tych sprawach;
4)
dokumenty potwierdzające podwyższenie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych, odbytych kursów i szkoleń;
5)
wyniki badań psychologicznych przeprowadzonych w trakcie służby w Straży Granicznej;
6)
sprawozdania z badań psychofizjologicznych przeprowadzonych w trakcie służby w Straży Granicznej;
7)
opinie służbowe.
3. 
Część trzecia akt osobowych obejmuje dokumenty dotyczące spraw osobowych innych niż sprawy dyscyplinarne sprawy wymienione w ust. 1-2, a także obejmuje oświadczenia funkcjonariuszy potwierdzające okoliczność zapoznania się z określonymi prawami i obowiązkami, udzielone funkcjonariuszom upoważnienia i pełnomocnictwa, dokumenty związane z rozwiązaniem stosunku służbowego, dokumenty składane lub dotyczące funkcjonariuszy po zwolnieniu ze służby, ale przed zakończeniem prowadzenia akt osobowych, a także dokumenty dotyczące pozostawania w stosunku służbowym sporządzone na podstawie aktów normatywnych innych niż ustawa. Część trzecia akt osobowych obejmuje w szczególności:
1)
rozkazy personalne, decyzje w sprawach osobowych i wnioski personalne sporządzone w trakcie służby;
2)
akt ślubowania;
3)
zawiadomienie urzędu pracy o przyjęciu do służby w Straży Granicznej osoby poprzednio zarejestrowanej jako bezrobotna;
4)
potwierdzenie zapoznania funkcjonariusza przyjmowanego do służby w Straży Granicznej z podstawowymi aktami prawnymi regulującymi przebieg służby oraz szczegółowe prawa i obowiązki funkcjonariuszy, którego wzór określa załącznik nr 4 do zarządzenia;
5)
potwierdzenie zapoznania się przez funkcjonariusza z zasadami etyki zawodowej funkcjonariuszy Straży Granicznej, którego wzór określa załącznik nr 5 do zarządzenia;
6)
zakresy obowiązków i uprawnień na zajmowanym stanowisku służbowym;
7)
prośby, wnioski i raporty funkcjonariuszy dotyczące spraw osobowych lub innych spraw związanych z pozostawaniem w stosunku służbowym, w tym potwierdzających wykonanie przez funkcjonariuszy obowiązków określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 85 ust. 1 pkt 2 ustawy;
8)
notatki lub protokoły z rozmów kadrowych;
9)
wyroki i postanowienia sądów administracyjnych oraz sądów powszechnych w sprawach dotyczących funkcjonariuszy w zakresie związanym z pozostawaniem przez nich w stosunku służbowym;
10)
zaświadczenia lekarskie dotyczące badań profilaktycznych;
11)
orzeczenia komisji lekarskiej;
12)
odwołania od rozkazów personalnych i stanowiska w tych sprawach;
13)
opinie i uchwały organów związku zawodowego funkcjonariuszy Straży Granicznej wydane w indywidualnych sprawach związanych ze stosunkiem służbowym funkcjonariusza.
4. 
Część dyscyplinarna akt osobowych obejmuje:
1)
notatki z przeprowadzonych rozmów dyscyplinujących;
2) 13
 orzeczenia, z wyjątkiem orzeczenia, o którym mowa w art. 136bu ust. 1 pkt 1 i 4 ustawy, odwołania od tych orzeczeń i stanowiska w tych sprawach.
5.  14
 W przypadku nadania aktom osobowym klauzuli tajności, kartę kontrolną akt osobowych, o której mowa w ust. 1 pkt 1, traktuje się jak kartę kontrolną w rozumieniu przepisów obowiązujących w Straży Granicznej wydanych na podstawie art. 47 ust. 3 ustawy o ochronie informacji niejawnych.
6. 
W przypadku wypełnienia całego punktu zeszytu ewidencyjnego i zaistnienia potrzeby zawarcia w zeszycie dalszych informacji dotyczących danego punktu, do części pierwszej akt osobowych włącza się kartę uzupełniającą zeszyt ewidencyjny w zakresie określonego punktu, stosując odpowiednio przyjęty w zeszycie ewidencyjnym wzór rubryk odnoszący się do tego punktu.
§  11. 
1. 
W karcie wypożyczeń akt osobowych ewidencjonuje się każdorazowe ich wypożyczenie poza komórką kadrową, na ewidencji której akta się znajdują, oraz zwrot akt do tej komórki.
2. 
Wzór karty określa załącznik nr 6 do zarządzenia.
3. 
Używane karty wypożyczeń akt przechowuje się w aktach osobowych luzem. Po wypełnieniu całej karty wypożyczeń zakłada się nową kartę, a kartę wypełnioną włącza się do części pierwszej akt osobowych.
4.  15
 (uchylony).
§  12. 
1. 
Komórka kadrowa zakłada i prowadzi rejestr akt osobowych prowadzonych w danej jednostce organizacyjnej Straży Granicznej, zwany dalej "rejestrem".
2. 
Rejestr, którego wzór określa załącznik nr 7 do zarządzenia, obejmuje następujące dane: numer akt osobowych założonych lub prowadzonych w danej jednostce organizacyjnej Straży Granicznej, imię i nazwisko oraz datę urodzenia funkcjonariusza, którego akta dotyczą, a w przypadku przeniesienia funkcjonariusza również nazwę jednostki organizacyjnej, do której lub z której został przeniesiony oraz datę przeniesienia.
3. 
Na stronie tytułowej rejestru wpisuje się nazwę jednostki organizacyjnej Straży Granicznej oraz oznaczenie literowe tej jednostki zgodnie z wykazem określonym w załączniku nr 8 do zarządzenia.
4. 
W przypadku przeniesienia funkcjonariuszy do innej jednostki organizacyjnej Straży Granicznej komórka kadrowa wykreśla ich akta osobowe z prowadzonego rejestru dokonując jednocześnie w nim adnotacji dotyczącej daty i nazwy jednostki organizacyjnej, do której przekazuje akta.
5. 
W przypadku zwolnienia funkcjonariuszy ze służby w Straży Granicznej albo wygaśnięcia stosunku służbowego akta wykreśla się z rejestru i przekazuje do archiwum Straży Granicznej, dokonując jednocześnie w rejestrze w rubryce "uwagi" adnotacji dotyczącej podstawy i daty zwolnienia ze służby albo wygaśnięcia stosunku służbowego oraz daty przekazania akt, a także nr spisu akt przekazanych, którym przesłano akta osobowe do archiwum Straży Granicznej.
6. 
Rejestr przekazuje się do archiwum Straży Granicznej po wykreśleniu z niego wszystkich objętych nim akt osobowych.
§  12a.  16
1. 
Komendant Główny Straży Granicznej w przypadku uzasadnionym względami organizacyjnymi, może podjąć decyzję o czasowym prowadzeniu rejestru rozformowanej jednostki organizacyjnej Straży Granicznej jako części rejestru jednostki organizacyjnej, do której podlegają przeniesieniu w całości lub części funkcjonariusze objęci rejestrem rozformowanej jednostki.
2. 
Decyzja, o której mowa w ust. 1, określa w szczególności:
1)
rejestr rozformowanej jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, który ma być czasowo prowadzony;
2)
rejestr jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, którego część ma stanowić rejestr czasowo prowadzony;
3)
okres czasowego prowadzenia rejestru;
4)
zakres podmiotowy rejestru czasowo prowadzonego;
5)
nazwę komórki organizacyjnej, w której rejestr ma być czasowo prowadzony, o ile nie jest to komórka kadrowa.
3. 
W przypadku, gdy do czasowego prowadzenia rejestru, o którym mowa w ust. 1, wyznaczona zostanie inna komórka niż kadrowa, do prowadzenia przez tę komórkę akt osobowych i rejestru stosuje się odpowiednio przepisy § 4 - 6 i § 12 niniejszego zarządzenia.
§  13. 
1. 
Aktom osobowym nadaje się osobne numery. Numer akt osobowych składa się z sześciu znaków obejmujących dwa elementy:
1)
pięciocyfrowy numer w przedziale od 00001 do 99999,
2)
oznaczenie literowe jednostki organizacyjnej, w której nadano numer aktom osobowym według następującego wzoru:

grafika

2. 
Numery akt osobowych funkcjonariuszy przeniesionych do innej jednostki organizacyjnej Straży Granicznej nie podlegają zmianie.
3. 
Aktom osobowym przejętym do dalszego prowadzenia z archiwum Straży Granicznej w związku z przywróceniem albo ponownym przyjęciem funkcjonariusza do służby w Straży Granicznej przywraca się ich poprzedni numer, o ile spełnia on wymogi określone w zarządzeniu. Jeżeli poprzedni numer akt osobowych nie spełnia wymogów określonych w zarządzeniu, aktom osobowym nadaje się nowy numer w jednostce organizacyjnej Straży Granicznej właściwej ze względu na miejsce pełnienia służby funkcjonariusza po jego przywróceniu albo ponownym przyjęciu do służby.
§  14. 
1. 
Na początku każdej części akt osobowych znajduje się spis dokumentów włączonych do danej części akt. Spis dokumentów prowadzi się w formie kart, których wzór określa załącznik nr 9 do zarządzenia.
2.  17
 Karty spisu dokumentów części akt osobowych podlegają rejestracji we właściwej kancelarii na karcie rejestru wydanych dokumentów (RWD). Spisy dokumentów części pierwszej, drugiej i trzeciej akt osobowych można zarejestrować pod jedną pozycją karty RWD, nanosząc na kolejne karty dodatkowe oznaczenia w postaci numeru kolejnego zarejestrowanej karty. Karty spisu części dyscyplinarnej akt osobowych rejestruje się pod odrębną pozycją karty RWD.
2a.  18
 Karty spisu dokumentów części pierwszej podlegają włączeniu do akt osobowych po karcie kontrolnej akt osobowych.
3. 
Wypełnione karty spisu dokumentów części pierwszej, drugiej i trzeciej akt osobowych podlegają wymianie wyłącznie w przypadku ich zniszczenia. W takim przypadku na nowej karcie należy nanieść informację wskazującą datę i przyczynę dokonanej wymiany karty. Zniszczone karty spisu dokumentów włącza się do części pierwszej akt osobowych.
4. 
Karta spisu dokumentów części dyscyplinarnej akt osobowych, po usunięciu z akt osobowych wykazanych w tej karcie dokumentów dotyczących spraw, które uległy zatarciu lub podlegają wyłączeniu w związku z upływem okresu ich przechowywania w aktach osobowych, podlega przekazaniu do brakowania zgodnie z odrębnymi przepisami w sprawie brakowania dokumentów.
5.  19
 W przypadku nadania aktom osobowym klauzuli tajności, spis dokumentów, o którym mowa w ust. 1, traktuje się jak spis zawartości teczki w rozumieniu przepisów obowiązujących w Straży Granicznej wydanych na podstawie art. 47 ust. 3 ustawy o ochronie informacji niejawnych.
§  15. 
1. 
Wpisów w aktach osobowych i na dokumentach włączonych do akt, w związku z prowadzeniem tych akt, dokonuje się w sposób czytelny, niebieskim albo czarnym atramentem lub tuszem, z zastrzeżeniem § 16.
2. 
Zmiany nanosi się kolorem czerwonym poprzez:
1)
skreślenie pierwotnego wpisu jedną poziomą linią w sposób umożliwiający jego odczytanie;
2)
podanie przyczyny zmiany albo skreślenia wpisu, daty dokonania zmiany albo skreślenia;
3)
w przypadku zmiany treści wpisu wpisanie nowej treści, w miarę możliwości nad skreślonym zapisem;
4)
potwierdzenie zmiany albo skreślenia czytelnym podpisem osoby dokonującej tej czynności.
3. 
W przypadku nanoszenia zmian we wpisach znajdujących się na zewnętrznych częściach okładki akt osobowych, ust. 2 pkt 2 i 4 nie stosuje się, natomiast nowe wpisy nanosi się w takim kolorze jakim został naniesiony zmieniany wpis.
4. 
Niedopuszczalne jest używanie do korygowania błędnych wpisów substancji usuwających zmienianą lub skreśloną treść albo czyniących ją nieczytelną, takich jak: korektory, gumki itp., z zastrzeżeniem § 16.
§  16. 
Wpisy ołówkiem dokonuje się wyłącznie w zeszycie ewidencyjnym w rubrykach oznaczonych znakiem "*". W przypadku konieczności uaktualnienia wpisu dokonanego ołówkiem, wpis nieaktualny ściera się gumką.
§  17. 
1. 
Dokumenty włącza się do akt osobowych w orginałach albo w formie potwierdzonych za zgodność z orginałem odpisów, wyciągów lub kopii, jeżeli włączenie ich w orginale nie jest możliwe albo konieczne dla celów dowodowych.
2. 
Oceny lub opinie psychologiczne oraz sprawozdania z badań psychofizjologicznych włączane są do akt osobowych w zamkniętych i opieczętowanych kopertach.
§  18. 
1. 
Dokumenty włącza się do akt osobowych w porządku chronologicznym według dat wpływu dokumentów do komórki kadrowej prowadzącej dane akta. W miarę możliwości dokumenty dotyczące jednej sprawy włącza się do akt osobowych razem.
2. 
Ułożenie dokumentów w części pierwszej akt osobowych określa § 10 ust. 1, przy czym dokumenty wskazane w § 10 ust. 1 pkt 4 włącza się według zasady, że ostatnio włączone dokumenty znajdują się na końcu tej części akt. W pozostałych częściach akt osobowych dokumenty włącza się według zasady, że ostatnio włączone dokumenty znajdują się bezpośrednio po spisie dokumentów danej części akt.
3. 
Arkusze dokumentów numeruje się według kolejności wynikającej ze spisu dokumentów właściwego dla danej części akt osobowych. Każdemu arkuszowi dokumentu nadaje się odrębny numer. Numeracji arkuszy dokumentów i wpisania dokumentu do spisu dokumentów właściwej części akt osobowych dokonuje się niezwłocznie po włączeniu dokumentu do akt osobowych.
4. 
Włączenie do akt osobowych dokumentu zarejestrowanego w urządzeniu ewidencyjnym wymaga niezwłocznego odnotowania we właściwym urządzeniu ewidencyjnym. Osoba, która włączyła do akt osobowych dokument zarejestrowany w urządzeniu ewidencyjnym, informuje o tym osobę prowadzącą właściwe urządzenie ewidencyjne oraz potwierdza włączenie dokumentu do akt osobowych swoim podpisem przy właściwej adnotacji w urządzeniu ewidencyjnym.
5. 
Systematyczne i zgodne z przepisami zarządzenia prowadzenie akt osobowych należy do obowiązków funkcjonariusza albo pracownika komórki kadrowej, zgodnie z obowiązującym go zakresem obowiązków i uprawnień oraz zakresem upoważnienia, o którym mowa w § 6 ust. 2.
6. 
Akta osobowe funkcjonariuszy prowadzi się z uwzględnieniem przepisów o ochronie danych osobowych oraz przepisów o ochronie informacji niejawnych.
§  19. 
1. 
Wyłączenie z akt osobowych zgromadzonych w nich dokumentów następuje tylko w przypadkach określonych w przepisach prawa.
2. 
Osoba wyłączająca dokument z akt osobowych dokonuje odpowiedniej adnotacji w spisie dokumentów właściwej części akt.
§  20.  20
1. 
Prawo wglądu do akt osobowych mają:
1)
funkcjonariusz, którego akta dotyczą;
2)
Komendant Główny Straży Granicznej i jego zastępcy - do akt wszystkich funkcjonariuszy;
3)
przełożony właściwy w sprawach osobowych i jego zastępcy - do akt:
a)
podległych mu funkcjonariuszy,
b)
funkcjonariuszy, którzy ubiegają się o przeniesienie albo przewidywani są do przeniesienia z urzędu do dalszego pełnienia służby w jednostce organizacyjnej Straży Granicznej podlegającej temu przełożonemu,
c) 21
 funkcjonariuszy innych niż wskazani w lit. a i b, względem których wszczął postępowania dyscyplinarne albo przekazano mu takie postępowanie do prowadzenia;
4)
dyrektor Biura Kadr i Szkolenia Komendy Głównej Straży Granicznej i jego zastępcy - do akt wszystkich funkcjonariuszy w zakresie niezbędnym do realizacji zadań biura określonych odrębnymi przepisami;
5)
kierownik komórki kadrowej i jego zastępca do akt:
a)
funkcjonariuszy, dla których kierowana przez niego komórka organizacyjna jest komórką organizacyjną właściwą w sprawach osobowych w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie art. 85 ust. 1 pkt 1 ustawy,
b)
funkcjonariuszy, których sprawy osobowe podlegają prowadzeniu w kierowanej przez niego komórce organizacyjnej,
c)
funkcjonariuszy ubiegających się o przeniesienie albo przewidywanych do przeniesienia z urzędu do dalszego pełnienia służby w jednostce organizacyjnej Straży Granicznej, w której podległa mu komórka organizacyjna jest komórką organizacyjną właściwą w sprawach osobowych w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie art. 85 ust. 1 pkt 1 ustawy;
6)
funkcjonariusze i pracownicy komórki kadrowej, zgodnie z właściwością danej komórki kadrowej i zakresem posiadanego upoważnienia, o którym mowa w § 6 ust. 2;
7)
radcy prawni świadczący pomoc prawną w sprawach realizowanych przez komórkę organizacyjną właściwą w sprawach osobowych w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie art. 85 ust. 1 pkt 1 ustawy;
8)
przełożeni funkcjonariuszy, których akta dotyczą, poczynając od stanowiska dowódcy plutonu (równorzędnego), w zakresie niezbędnym dla realizacji obowiązków służbowych określonych odrębnymi przepisami;
9) 22
 kierownicy komórek organizacyjnych Komendy Głównej Straży Granicznej i ich zastępcy - do akt funkcjonariuszy ubiegających się o przeniesienie lub którzy są przewidywani do przeniesienia z urzędu do dalszego pełnienia służby w podległej im komórce organizacyjnej;
10)
funkcjonariusze lub pracownicy pionu ochrony informacji niejawnych w związku z prowadzonymi postępowaniami sprawdzającymi, czynnościami związanymi z archiwizacją dokumentacji lub wykonujących czynności kontrolne;
11) 23
 funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej legitymujący się pisemnym upoważnieniem Komendanta Głównego Straży Granicznej;
12)
funkcjonariusze oraz pracownicy komórek organizacyjnych nadzoru i kontroli w zakresie niezbędnym dla realizacji prowadzonych kontroli oraz rozpatrywanych lub załatwianych skarg i wniosków;
13) 24
 rzecznik dyscyplinarny prowadzący postępowanie dyscyplinarne albo czynności wyjaśniające lub członkowie komisji, o której mowa w art. 136bzc ust. 1 ustawy, w zakresie niezbędnym do realizacji odpowiednio celów prowadzonego postępowania dyscyplinarnego albo czynności wyjaśniających;
14)
funkcjonariusze wchodzący w skład komisji powołanych zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 39 ust. 3 ustawy w celu zbadania uwag zawartych w odwołaniach od opinii służbowej funkcjonariuszy w zakresie niezbędnym do przedstawienia wniosków w sprawie uwzględnienia albo odrzucenia wniesionych odwołań;
15)
osoby wchodzące w skład służby bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie niezbędnym dla prawidłowej realizacji zakresu działania tej służby;
16)
inni funkcjonariusze lub pracownicy Straży Granicznej upoważnieni przez przełożonych właściwych w sprawach osobowych, w zakresie wynikającym z udzielonego upoważnienia.
2.  25
 Prawo wglądu do akt osobowych mają ponadto przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, organów nadzoru i kontroli, sądów i prokuratury oraz innych organów na zasadach określonych odrębnymi przepisami.
3. 
Z akt osobowych podlegających udostępnieniu, o którym mowa w ust. 2, można na czas udostępnienia wyłączyć dokumenty zawierające informacje niejawne, które nie pozwalają na udostępnienie tych akt.
4. 
Przypadki wglądu do akt osobowych, z wyłączeniem sytuacji, o których mowa w ust. 1 pkt 2-7 i ust. 2, odnotowuje się w karcie kontrolnej akt osobowych, o której mowa w § 10 ust. 1 pkt 1, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej.
5. 
Wgląd funkcjonariuszy do ich akt osobowych następuje w obecności osoby odpowiedzialnej za prowadzenie tych akt lub innej osoby wskazanej przez kierownika komórki kadrowej.
6. 
W przypadkach gdy prawo wglądu do akt osobowych podlega ograniczeniom określonym w zarządzeniu albo w innych przepisach, prawo wglądu do akt osobowych realizowane jest poprzez okazanie przez funkcjonariusza albo pracownika właściwej komórki kadrowej osobie uprawnionej wyłącznie tych dokumentów, z którymi zapoznanie się jest konieczne dla realizacji celu uzasadniającego zapoznanie się w tym zakresie z aktami osobowymi.
§  21. 
1.  26
 Zeszyt ewidencyjny sporządzony dla funkcjonariusza przyjętego do służby przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia nie podlega wymianie. Przepis § 10 ust. 6 stosuje się odpowiednio.
2. 
Zachowują moc, złożone na wzorach stosowanych przed dniem wejścia w życie zarządzenia, oświadczenia funkcjonariuszy w sprawie zapoznania z zasadami etyki zawodowej funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz oświadczenia w sprawie zapoznania się z podstawowymi aktami prawnymi regulującymi przebieg służby oraz szczegółowe prawa i obowiązki funkcjonariuszy.
3. 
Rejestry prowadzone w dniu wejścia w życie zarządzenia wykorzystuje się do czasu zakończenia ich prowadzenia, zachowując ciągłość dotychczasowej numeracji.
4. 
Okładki akt osobowych o wzorach stosowanych dotychczas mogą być stosowane do wyczerpania ich zapasów.
§  22. 
W okresie 30 miesięcy od dnia wejścia w życie zarządzenia kierownicy komórek kadrowych zapewnią dostosowanie już założonych akt osobowych funkcjonariuszy do przepisów niniejszego zarządzenia, poprzez uporządkowanie zgromadzonych dokumentów zgodnie z podziałem określonym w § 10.
§  23. 
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

Opis okładki akt osobowych

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

KARTA KONTROLNA AKT OSOBOWYCH NR ......

Lp.Nazwisko i imięStanowisko służboweCel zapoznania się z aktamiDataPodpis

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

ZESZYT EWIDENCYJNY

FUNKCJONARIUSZA STRAŻY GRANICZNEJ

ZAŁĄCZNIK Nr  4 

.......................

(miejscowość i data)

..........................

(stopień, nazwisko i imię)

...........................................

(jednostka organizacyjna Straży Granicznej)

POTWIERDZENIE

zapoznania funkcjonariusza Straży Granicznej przyjmowanego do służby z podstawowymi aktami prawnymi regulującymi przebieg służby oraz szczegółowe prawa i obowiązki funkcjonariuszy Straży Granicznej

Niniejszym oświadczam, że w dniu .............. r. zostałem

zapoznany przez przedstawiciela ..............................

z niżej wymienionymi przepisami pragmatyki służbowej

regulującymi przebieg służby w Straży Granicznej oraz prawa i

obowiązki funkcjonariuszy Straży Granicznej:

- przepisami rozdziału 9 "Przebieg Służby", 11 "Obowiązki i

prawa funkcjonariusza Straży Granicznej" i 14

"Odpowiedzialność dyscyplinarna i karna funkcjonariuszy

Straży Granicznej" ustawy z dnia 12 października 1990 r. o

Straży Granicznej (Dz. U. z 2005 r. Nr 234, poz. 1997 z

późn. zm.), zwanej dalej "ustawą",

- przepisami wydanymi na podstawie art. 85 ust. 1 pkt 1

ustawy, tj. rozporządzeniem ................................

............................................................

............................................................

(przedstawiciel komórki kadrowej wpisuje tytuł właściwego

aktu normatywnego)

- przepisami wydanymi na podstawie art. 37 ust. 4 ustawy, tj.

rozporządzeniem ............................................

............................................................

(przedstawiciel komórki kadrowej wpisuje tytuł właściwego

aktu normatywnego)

- przepisami wydanymi na podstawie art. 66 ust. 3 ustawy, tj.

rozporządzeniem ............................................

............................................................

(przedstawiciel komórki kadrowej wpisuje tytuł właściwego

aktu normatywnego)

- przepisami wydanymi na podstawie art. 39 ust. 3 ustawy, tj.

rozporządzeniem ............................................

............................................................

(przedstawiciel komórki kadrowej wpisuje tytuł właściwego

aktu normatywnego)

.................................

(czytelny podpis funkcjonariusza)

.................................

(czytelny podpis przedstawiciela

komórki kadrowej)

Niniejsze potwierdzenie podlega włączeniu do akt osobowych

funkcjonariusza.

ZAŁĄCZNIK Nr  5 

.......................

(miejscowość i data)

..........................

(stopień, nazwisko i imię)

...........................................

(jednostka organizacyjna Straży Granicznej)

POTWIERDZENIE

zapoznania się z zasadami etyki zawodowej funkcjonariuszy Straży Granicznej

Ja niżej podpisany /a/ .......................................

potwierdzam własnoręcznym podpisem, że w dniu ................

zapoznałem /łam/ się z zasadami etyki zawodowej

funkcjonariuszy Straży Granicznej, których egzemplarz został

mi doręczony.

.................................

(czytelny podpis funkcjonariusza)

Niniejsze potwierdzenie podlega włączeniu do akt osobowych funkcjonariusza.

ZAŁĄCZNIK Nr  6 

Kadr-ew/15

KARTA WYPOŻYCZEŃ

AKT OSOBOWYCH

................................................ Nr ..........

stopień, nazwisko, imię i imię ojca rocznik

WypożyczenieZwrotUwagi
nazwa jednostki oddziału, wydziału wypożyczającegostopień, nazwisko i imiędatapokwitowani odbioru (nr pisma wych.)datapotwierdzenie zwrotu (nr pisma wch.)

ZAŁĄCZNIK Nr  7 

REJESTR AKT OSOBOWYCH

FUNKCJONARIUSZY STRAŻY GRANICZNEJ

ZAŁĄCZNIK Nr  8  27

WYKAZ

oznaczeń literowych jednostek organizacyjnych Straży Granicznej

1. A - Komenda Główna Straży Granicznej

2. - (uchylony)

3. D - Nadwiślański Oddział Straży Granicznej

4. E - Śląski Oddział Straży Granicznej

5.  - (uchylony)

6.  (uchylony)

7. H - Nadodrzański Oddział Straży Granicznej

8.  (uchylony)

9. K - Morski Oddział Straży Granicznej

10. L - Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej

11. M - Podlaski Oddział Straży Granicznej

12. N- Nadbużański Oddział Straży Granicznej

13. P - Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

14. R - (uchylony)

15. S - Centrum Szkolenia Straży Granicznej

16.  (uchylony)

17. U - Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu

18. W - Karpacki Ośrodek Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu

18.  (uchylony)

20.  B - Biuro Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej

21.  V - Wyższa Szkoła Straży Granicznej

ZAŁĄCZNIK Nr  9  28

WZÓR

KARTA NR RWD ........ SPISU DOKUMENTÓW CZĘŚCI ........ AKT OSOBOWYCH NR ........
L.p.Numer ewidencyjny1)Data wykonania dokumentuNazwa dokumentuNumer ark.Uwagi
wchodzącywychodzącyKED/RWD/ DEIND
-1--2--3--4--5--6--7--8-

1) - wpisać tylko ostatni numer rejestracji dokumentu, tzn. KED, RWD, DEIND, wchodzący albo wychodzący

1 § 2 pkt 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a zarządzenia nr 3 z dnia 20 stycznia 2014 r. (Dz.Urz.KGSG.2014.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 3 lutego 2014 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a zarządzenia nr 16 z dnia 25 stycznia 2018 r. (Dz.Urz.KGSG.2018.16) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 2018 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a zarządzenia nr 58 z dnia 6 września 2023 r. (Dz.Urz.KGSG.2023.52) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 2023 r.

2 § 2 pkt 4:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 80 z dnia 31 grudnia 2010 r. (Dz.Urz.KGSG.10.13.64) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 stycznia 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b zarządzenia nr 3 z dnia 20 stycznia 2014 r. (Dz.Urz.KGSG.2014.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 3 lutego 2014 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 38 z dnia 4 marca 2014 r. (Dz.Urz.KGSG.2014.55) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 marca 2014 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b zarządzenia nr 16 z dnia 25 stycznia 2018 r. (Dz.Urz.KGSG.2018.16) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 2018 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b zarządzenia nr 58 z dnia 6 września 2023 r. (Dz.Urz.KGSG.2023.52) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 2023 r.

3 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 85 z dnia 29 lipca 2016 r. (Dz.Urz.KGSG.2016.82) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 13 sierpnia 2016 r.
4 § 4 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 80 z dnia 31 grudnia 2010 r. (Dz.Urz.KGSG.10.13.64) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 stycznia 2011 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 85 z dnia 29 lipca 2016 r. (Dz.Urz.KGSG.2016.82) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 13 sierpnia 2016 r.

5 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a zarządzenia nr 58 z dnia 3 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.KGSG.2020.61) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 grudnia 2020 r.
6 § 6 ust. 3 uchylony przez § 1 pkt 1 lit. b zarządzenia nr 58 z dnia 3 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.KGSG.2020.61) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
7 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 85 z dnia 29 lipca 2016 r. (Dz.Urz.KGSG.2016.82) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 13 sierpnia 2016 r.
8 § 7 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 58 z dnia 3 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.KGSG.2020.61) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
9 § 7a dodany przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 85 z dnia 29 lipca 2016 r. (Dz.Urz.KGSG.2016.82) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 13 sierpnia 2016 r.
10 § 8 ust. 3a dodany przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 85 z dnia 29 lipca 2016 r. (Dz.Urz.KGSG.2016.82) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 13 sierpnia 2016 r.
11 § 8 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 80 z dnia 31 grudnia 2010 r. (Dz.Urz.KGSG.10.13.64) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2012 r.
12 § 9 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 80 z dnia 31 grudnia 2010 r. (Dz.Urz.KGSG.10.13.64) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 stycznia 2011 r.
13 § 10 ust. 4 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 58 z dnia 3 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.KGSG.2020.61) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
14 § 10 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 80 z dnia 31 grudnia 2010 r. (Dz.Urz.KGSG.10.13.64) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2012 r.
15 § 11 ust. 4 uchylony przez § 1 pkt 6 zarządzenia nr 80 z dnia 31 grudnia 2010 r. (Dz.Urz.KGSG.10.13.64) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 stycznia 2011 r.
16 § 12a dodany przez § 1 zarządzenia nr 91 z dnia 16 grudnia 2013 r. (Dz.Urz.KGSG.2013.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
17 § 14 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. a) zarządzenia nr 80 z dnia 31 grudnia 2010 r. (Dz.Urz.KGSG.10.13.64) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 stycznia 2011 r.
18 § 14 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 7 lit. b) zarządzenia nr 80 z dnia 31 grudnia 2010 r. (Dz.Urz.KGSG.10.13.64) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 stycznia 2011 r.
19 § 14 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. c) zarządzenia nr 80 z dnia 31 grudnia 2010 r. (Dz.Urz.KGSG.10.13.64) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2012 r.
20 § 20 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 55 z dnia 14 lipca 2008 r. (Dz.Urz.KGSG.08.8.56) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 22 lipca 2008 r.
21 § 20 ust. 1 pkt 3 lit. c zmieniona przez § 1 pkt 4 lit. a zarządzenia nr 58 z dnia 3 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.KGSG.2020.61) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
22 § 20 ust. 1 pkt 9 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b zarządzenia nr 58 z dnia 3 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.KGSG.2020.61) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
23 § 20 ust. 1 pkt 11:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia nr 20 z dnia 27 marca 2013 r. (Dz.Urz.KGSG.13.25) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 2013 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 16 z dnia 25 stycznia 2018 r. (Dz.Urz.KGSG.2018.16) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 2018 r.

24 § 20 ust. 1 pkt 13 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. c zarządzenia nr 58 z dnia 3 grudnia 2020 r. (Dz.Urz.KGSG.2020.61) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
25 § 20 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia nr 20 z dnia 27 marca 2013 r. (Dz.Urz.KGSG.13.25) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 2013 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia nr 85 z dnia 29 lipca 2016 r. (Dz.Urz.KGSG.2016.82) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 13 sierpnia 2016 r.

26 § 21 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 zarządzenia nr 85 z dnia 29 lipca 2016 r. (Dz.Urz.KGSG.2016.82) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 13 sierpnia 2016 r.
27 Załącznik nr 8:

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 31 z dnia 27 maja 2009 r. (Dz.Urz.KGSG.09.6.34) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 czerwca 2009 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 72 z dnia 1 października 2009 r. (Dz.Urz.KGSG.09.12.73) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 2009 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 72 z dnia 1 października 2009 r. (Dz.Urz.KGSG.09.12.73) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2010 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia nr 20 z dnia 27 marca 2013 r. (Dz.Urz.KGSG.13.25) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 2013 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c) zarządzenia nr 20 z dnia 27 marca 2013 r. (Dz.Urz.KGSG.13.25) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 listopada 2013 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia nr 20 z dnia 27 marca 2013 r. (Dz.Urz.KGSG.13.25) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 3 z dnia 20 stycznia 2014 r. (Dz.Urz.KGSG.2014.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 3 lutego 2014 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 34 z dnia 13 maja 2016 r. (Dz.Urz.KGSG.2016.29) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 maja 2016 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. a zarządzenia nr 85 z dnia 29 lipca 2016 r. (Dz.Urz.KGSG.2016.82) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 2016 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. b zarządzenia nr 85 z dnia 29 lipca 2016 r. (Dz.Urz.KGSG.2016.82) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 16 z dnia 25 stycznia 2018 r. (Dz.Urz.KGSG.2018.16) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 2018 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 58 z dnia 6 września 2023 r. (Dz.Urz.KGSG.2023.52) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 2023 r.

28 Załącznik nr 9 zmieniony przez § 1 pkt 8 zarządzenia nr 80 z dnia 31 grudnia 2010 r. (Dz.Urz.KGSG.10.13.64) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 stycznia 2011 r.